Haarlems Dagblad Prestaties Minister Stikker belicht opnieuw aspecten van het Duitse vraagstuk Paul Van Zeeland bracht een boodschap van de Koning mee 64e Jaargang No. Ï9534 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkery Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 25 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dprerijtc ïjaartemsctic Courant (2tnno i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN het wereldnieuws komen twee berich ten voor, die overeenstemming zowel als tegenstelling tonen. John Cunningham, -est-piloot van de Havilland, heeft het record LondenCairo verbeterd door deze -Jstand van 3556 kilometer per de Havil- Isnd-Comet straalvliegtuig in vijf uur en negen minuten af te leggen. Om u een idee ran de afstand te geven: het is zevenmaal >o ver als van hier naar Parijs. Dat is in de hoogte gebeurd, zelfs flink in de hoogte, want John Cunningham met zijn zestien medereizigers reisden op 10 h 12000 M. boven A.P. (Amsterdams peil). Intussen voltrok zich ook een grote presta- üe in de diepte, want Carmelita Cross, wonende in Los Angeles waar men eraan «ewocn is, de aandacht te trekken, bleef zeventig minuten onder water in een dui kerpak. Van die tijd bracht zij 24 minuten kuierend op de zeebodem door. Zij maakt nu aanspraak op het wereldrecord diepzee' luiken door vrouwen. Zij is 34 jaar en muzieklerares, maar dat heeft er niets mee 'e maken, ofschoon duik-faam haar wel licht meer leerlingen zal'bezorgen. De overeenkomst in deze prestaties ligt natuurlijk in het streven naar records, hetzij boven of beneden het peil waarop de meeste mensen zich in hun eentonige levensloop maar steeds voortbewegen. De tegenstelling vindt ge niet alleen in stijgen en dalen, maar ook in de ervaringen der beide recordhouders. John Cunningham moet tijdens zijn snelle vlucht niets gezien hebben dan wolken. Wellicht heeft hij »een flauw vermoeden van hetgeen zich op aarde tussen Londen en Cairo bevindt, Carmelita daarentegen zal heel wat te ver- lellen hebben gehad na zeventig minuten verblijf tussen vissen, schaaldieren en de bodemgewassen der zee. Zij heeft iets be leefd. Als Cunningham omtrent zijn reis zegt dat alles gesmeerd liep is dat een ver zekering, die wij grif aanvaarden, die niet overdreven klinkt als men vijf uur lang een snelheid van zevenhonderd kilometer per uur heeft volgehouden, maar die bo vendien eigenlijk de hele belevenis op somt behalve dan zekere technische waarnemingen, die alleen de vakmensen zullen interesseren. Ik hoop van Carmelita daarentegen, dat zij niet slechts van de wens vervuld is geweest een duik-record Ie vestigen. Als zij haar ogen de kost heeft gegeven kunnen al haar piano-leerlingetjes voorlopig de helft van de lestijd met haar volpraten over flora en fauna van de zee. Het is niet de bedoeling met het maken van dit onderscheid propaganda voor hei duiken en tegen het vliegen te maken, maar wel om er de aandacht op te vestigen dat men veel mist met zich te snel te verplaatsen. Zelfs de Tulpen-Rallye heeft tot deze gedachte genoopt, ofschoon de honderden deelnemers zich aanmerkelijk langzamer voortbewogen dan John Cun ningham en slechts één veertiende van zijn gemiddelde snelheid (dus maar 50 K.M. per uur) nastreefden. Dit bescheiden ge middelde heeft hen niettemin ertoe ge dwongen op de gemakkelijke trajecten legen de honderd of meer K.M. snelheid te halen. Zij hebben voortdurend haast ge had en wat hebben zij gezien van die schone Franse streken, waar zij doorge rend zijn? Enkelen hebben zo ernstige „pannes" ondervonden, dat zij niet verder konden en als deelnemers werden uitge schakeld. Er waren erbij, die de moeilijk heid van het halen van een gemiddelde van 50 K.M. op een duizend-bochten- traject" en in de bergen hadden onder schat. Zij gingen harder rijden dan hun bekwaamheid hen in zulke omstandighe den toeliet; een paar gingen daarbij over de kop en kwamen er met onschuldige kwetsuren af. Ongetwijfeld hebben de anderen deze uitgeschakelden (met min der of meer medegevoel) beklaagd. Maar zelf zullen zij tenslotte blij zijn geweest, toen de pech had geleid tot een gedwongen vacantieverblijf in een van die schilder achtige dorpjes in een prachtig landschap, waaraan la douce France zo rijk is. Als ik in zo'n Rallye moest meerijden zou ik, bij het voortstormen langs al dit schoons, nu wel niet hopen dat wij over de kop zouden gaan maar toch de laakbare wens krijgen, dat zich plotseling een ernstig defect zou voordoen, waardoor de prestatie in een ontdekkingsreis werd veranderd. Toege geven zij dat de geslaagde Rallye-rijders tenslotte bij onze tulpen en hyacinten zijn terechtgekomen, maar zonder zo'n lange omweg hadden zij dat doel op eenvoudiger wijze ook kunnen bereiken. Men moet niet te nuchter over snel heids-prestaties oordelen en de mensen, die er van houden moeten ze vooral vol brengen. Maar ik geloof niet dat hun ken nis van landen en volken en hun genieten van de schone natuur ermee bevorderd worden. Wel hun kennis van motoren. Als ik het leven van onze voorvaderen bepeins, bijvoorbeeld die van de achttiende eeuw, rijst de vraag: zagen zij niet meer dan wij, genoten zij niet meer dan wij, begre pen zij niet meer van het leven dan wij omdat zij er bij stilstonden? En zouden zij niet hogelijk verbaasd zijn als zij hier konden terugkeren en tot de vreemde ont dekking kwamen dat. wij er ons met toe nemend succes op toeleggen.het voorbij te rennen? P* Twee branden in gebouwen van atoom-commissie Bij de brand die gisterennacht in het gebouw van de Amerikaanse commissie voor de atoom-energie inBerkeley ont stond is het hele gebouw afgebrand. Functionarissen van de commissie wen sten niets mede te delen over aangerichte schade. Agenten van het federale bureau van onderzoek nemen tezamen met beambten van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie deel aan het naar de oorzaak van de brand ingestelde onderzoek. Er bevond zich niemand in het gebouw, toen de brand uitbrak. Een woordvoerder van de commissie beeft verklaard, dat geen machinerïën ver- toren zijn gegaan. Hij zeide niet van oor deel te zijn, dat er sabotage gepleegd was. Terwijl brandweerlieden de smeulende resten bespoten, brak een nieuwe brand uit in een ander gebouw van het atoompro ject, een 200 meter verder. Deze brand is vermoedelijk ontstaan door de aanwezig heid van een hete plaat onder een vat met tuur. Doordat de brandweer nog aanwezig was'kon de brand spoedig worden bedwon gen, Hij is het niet eens met de opvatting dat het karakter van een volk onveranderlijk is Minister Stikker heelt aan de Tweede Kamer een nieuwe nota over het Duitse vraagstuk gezonden. Hij verklaart daarin, dat het wenselijk is de nota van 19 Juli aan te vullen, daar zich sindsdien in de internationale status en de binnenlandse toestand van Duitsland ingrijpende wijzi gingen hebben voltrokken. Overleg met de Russen bleek niet mogelijk De hoop die er bij de indiening van de nota over Duitsland in Juli nog bestond dat het contact tussen de Westelijke bezet tende mogendheden en de Sovjet-Unie zou leiden tot een redelijke samenwerking tus sen de Oostelijke en Westelijke bezettings zones is niet in vervulling gegaan. Ook het overleg over vraagstukken van gemeenschappelijk belang met betrekking tot het bestuur van de vier sectoren van Berlijn kon niet worden voortgezet. Enkele gebeurtenissen van de laatste maanden hebben in het licht gesteld dat op politiek terrein het extreem nationalis me nog steeds betekenis heeft. Minister Stikker dehkt onder meer aan de affaire- Hedler. Gelukkig is gebleken dat uitingen als die Hedler zich gepermitteerd schijnt te hebben zeer grote delen van het Diiitse volk met verontwaardiging vervullen. De minister meent, dat de berichten uit Oost-Duitsland er op wijzen, dat de'com munistische propaganda de door de ge beurtenissen der laatste decennia zo diep ontredderde jeugd niet onberoerd laat. Dat het steeds dwingender opleggen van de communistische levens- en wereldbeschou wing niet zonder verzet van de oudere generatie geschiedt, bewijzen de vele be richten die doordringen over communisti sche zuiveringsacties. Het zijn vooral de nog slechts een schimachtig bestaan lei dende niet-communistische politieke par tijen die het doel dezer acties vormen. Militair apparaat in Oost-Duitsland Het is moeilijk een beeld te krijgen van de opbouw van een semï-militair apparaat onder communistische leiding in Oost- Duitsland. Dat aan de opbouw van een dergelijk apparaat gewerkt wordt is buiten elke twijfel. Het blijft uiterst ernstig dat de Sovjet- Unie op deze wijze de weg naar de remili- tarisatie van Duitsland heeft ingeslagen. De geschiedenis van de „Reichswehr" leert dat een goed getrainde kern van mensen binnen een betrekkelijk korte tijd tot een groot volksleger kan worden omgevormd. De economische ontwikkeling Het ernstigste probleem waarmee de Duitse economie meer en meer te kampen heeft is de werkloosheid. Deze bedroeg in medio Juni 1949 reeds 1.241.000, doch steeg vooral omstreeks de jaarwisseling snel, begin Februari de twee millioen over schrijdend. Moeilijke woningtoestanden be letten verplaatsing van arbeidskrachten naar gebieden waar zij nog opgenomen zouden kunnen worden. Het vluchtelingenprobleem is een der oorzaken van de thans in Duitsland heer sende werkloosheid. Bovendien moet er voor de terugkerende krijgsgevangenen een plaats in het productieproces gevonden worden. Alleen al uit dezen hoofde nam de voor arbeid in aanmerking komende be- olking in de periode van October 1948 tot Januari 1950 met 470.000 toe. Tevens be- ;int het resultaat van de door Hitier ge voerde campagne voor grote gezinnen zich thans op de arbeidsmarkt te doen gevoelen. Bij de werkloosheid speelt het grote ge brek dat Duitsland thans heeft aan kapi taal, een rol. De West-Duitse invoer wordt dus nog slechts voor 50 procent door uitvoer ge dekt. Het tekort op de Duitse betalings balans is voor het grootste gedeelte een gevolg van het tekort met het dollargebied, Het volume van de West-Duitse buiten landse handel is thans aanzienlijk groter dan te eniger tijd sedert 1945. Het is niet mogelijk betreffende de eco nomische ontwikkeling in Oost-Duitsland betrouwbaar cijfermateriaal te verschaffen. De Duitse mentaliteit Minister Stikker acht de ontwikkeling van de mentaliteit in Duitsland thans het belangrijkste aspect van het Duitse vraag stuk. Hij kan zich niet verenigen met de opvatting dat men Duitsland moet nemen zoals het is, aangezien er aan dat land toch niets veranderd zou kunnen worden. Zo genaamd onveranderlijke volkskenmerken blijken in de geschiedenis dikwijls zeer ver anderlijk te zijn. Juist ook de reacties van de rijpere Duitse jeugd geven aanleiding om denk beelden omtrent een onveranderlijk wezen van het Duitse volk van de hand te wijzen. Duitsland verkeert thans in een periode waarin het zoekt tot zich zelf te komen en tot een nieuw evenwicht te geraken. Het Westen kan er toe bijdragen dit proces te doen verlopen op de door het Westen ge wenste wijze door Duitsland zoveel moge lijk uit het isolement te verlossen, door het zowel op politiek, op economisch als op cultureel gebied in aanraking te brengen met West-Europa. De organen der West- Europese samenwerking bieden daar alle mogelijkheden toe. Het streven van de Ne derlandse regering blijft er derhalve voort durend op gericht die belemmeringen op te heffen die nog aan de medewerking van Duitsland aan de Europese samenwerking op deze gebieden in de weg staan. Naai de mening van de Nederlandse regering zou de opheffing van de staat van oorlog daartoe onder meer een bijdrage kunnen leveren. De economische relaties van Nederland met Duitsland zijn sedert Juli tot belang rijk betere ontwikkeling gekomen, al ont veinst de minister zich geenszins, dat met name ten aanzien van de Rijnvaart en de Nederlandse kapitaalbelangen in Duitsland nog zeer, zeer veel te wensen overblijft. De minister meent dat de vraag, of de vroeger geformuleerde territoriale eisen kunnen vervallen, indien daartegenover een redelijk equivalent aan economische voordelen zou komen te staan, pas beant woord kan worden indien over dit vraag stuk gesproken zal kunnen worden met de Duitse bondsregering, wanneer deze daar omtrent mede zal kunnen beslissen. Vredesverdrag De Nederlandse regering heeft een inter departementale commissie ingesteld ter be studering van het vraagstuk der beëindi ging van de staat van oorlog. Daar de gedachtenwisseling zich nog in het stadium van uitwisseling en bestude ring van ntota's bevindt, kan de minister thans nog geen nadere gegevens daarover verstrekken. Economische i-raagstukken De in September te Frankfort met ver tegenwoordigers der Westelijke bezettings zones gesloten handelsovereenkomst heeft tot een zeer belangrijke toeneming van het handelsverkeer tussen Nederland en West- Duitsland geleid. Het maandgemiddelde van de invoer in Nederland uit West-Duitsland dat tot en met September 1949 nog geen 30 millioen bedroeg, liep geleidelijk op tot ruim 40 i millioen in Januari. De Nederlandse uit voer steeg echter van een gemiddelde van ƒ20 millioen tot en met September, tot 100 millioen in December 1949. In Ja nuari 1950 daalde dit cijfer tot 84,6 mil lioen. De Nederlandse handelsbalans over 1949 Een charmante foto van onze vorstin, gemaakt tijdens de gistermiddag in het Maastrichtse Gou vernementsgebouw ge houden receptie ter ge- genhêid van het officiële bezoek van het Konink lijk paar aan de provin cie Limburg. met West-Duitsland vertoont een positief saldo: invoer ƒ319 millioen, uitvoer ƒ370 millioen. De minister meent, dat op den duur de betalingsbalans tussen Nederland en Duitsland alleen in evenwicht zal kunnen blijven als het economisch verkeer tussen deze landen in alle sectoren zal zijn ge liberaliseerd. De Rijnvaart maakt thans een uiterst moeilijke periode door. De uitvoering van de met de Sovjet- Russische militaire autoriteiten voor de Oostelijke zóne afgesloten handelsover eenkomst geschiedt helaas niet zoals van Nederlandse zijde gehoopt werd. De gang van zaken met betrekking tot de Nederlandse kapitaalbelangen geeft de minister Aog steeds reden tot ernstige be zorgdheid. Nederlanders in West-Duitsland De Nederlandse missie in Bonn besteedt grote aandacht aan de organisatie en de coördinatie van de stoffelijke en geeste lijke zorg voor de Nederlanders in Duits land. Vooral onder de plaatselijke vereni gingen en bij de aan de Nederlandse Bond in Duitsland aangesloten Nederlanders be staat, met name in Hamburg en het West- Duitse grensgebied, grote behoefte aan geestelijk contact met het vaderland. Thans reeds over te gaan tot herstel van diplomatieke relaties met Duitsland is niet mogelijk, daar het buitenlands beleid be rust bij de gealliëerde hoge commissie. Koning Leopold wenst zich niet te verplichten tot vertrek uit België Labourregering opnieuw door oppositie in gevaar gebracht LONDEN, 24 April (Reuter). Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft heden aange kondigd, dat zijn fractie Woensdag tegen twee punten van de begroting zal stemmen. Men neemt aan, dat een nederlaag van de regering op een van deze punten haar aftreden en nieuwe algemene verkiezingen zal meebrengén. De punten, waarover zal worden ge stemd, zijn de verhoging van de benzine belasting en de belasting op vrachtwagens. Gaitskell, de minister van Staat voor Economische Zaken, antwoordde, dat de verhoogde benzinebelasting was be doeld om de verlaging van de loonbelas ting te compenseren. Indien de oppositie tegen de benzinebelasting zou stemmen, zou zij in werkelijkheid tegen de verlaging van de loonbelasting stemmen, aldus mi nister Gaitskell. Onder grote hilariteit van de Labour- leden bracht Gaitskell in herinnering, dat de benzinebelasting het eerst door Chur chill was ingevoerd De Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland is met een speciaal vliegtuig uit Genève naar Brussel teruggekeerd. Paul van Zeeland heeft het protocol van het vredesverdrag- der drie partijen over de Koningskwestie gisteravond aan Ko ning Leopold voorgelegd. Het onderhoud duurde zes uren. De hevige katholieke reactie was er oorzaak van, dat over het verblijf van de Koning tijdens het regent- schap van zijn zoon geen accoord kon wor den bereikt. Thans heeft de Koning in een brief die hij aan Paul van Zeeland heeft meegege ven, zijn standpunt hekend gemaakt. De Koning verklaart in zijn brief, dat de Koninklijke waardigheid hem verbiedt als voorwaarde voor zijn terugkomst de verbintenis op zich te nemen België, zelfs ook maar tijdelijk, te verlaten na de over dracht van het Koninklijk gezag aan Prins Boudewijn. De Koning verklaart verder, dat hij be reid is met een verantwoordelijke regering de nodige maatregelen te treffen om de Kroonprins de daadwerkelijke uitoefening van de Koninklijke prerogatieven te ver zekeren gedurende de periode van deze machtsoverdracht. „Het lijkt me hiervoor overbodig", schrijft Koning Leopold, „dat men van mij garanties verlangt, die niets aan de waar de van mijn woord kunnen toevoegen". Na een vergadering van het hoofdbe stuur van de Christelijke Volkspartij in België is Maandag verklaard, dat de C.V.P. geen steun zal verlenen aan een regering, die Koning Leopold verplicht het land te verlaten nadat hij zijn prerogatieven tij delijk heeft overgedragen aan zijn zoon, Prins Boudewijn. De katholieken willen niet, dat de Koning nog meer concessies doet. Behalve de leiding van de C.V.P. heb- Londense havenstaking breidt zich uit Maandagochtend zijn in opdracht van de regering duizend militairen begonnen met net lossen van schepen met voedingsmid delen in de Londense haven. De niet-offi- ciële staking van havenarbeiders breidt zich nog steeds uit. Er zijn thans bijna 13.000 arbeiders bij betrokken. Op 80 schepen ligt het werk stil. De staking is een protest tegen de uit stoting van drie havenarbeiders uit de vakvereniging van transportarbeiders. Zij hadden vorig jaar deelgenomen aan de staking uit sympathie met de Canadese zeelieden. ben ook de besturen van de vier socialis tische organisaties, de. socialistische partij, de socialistische vakbond, de organisatie voor onderlinge bijstand en de coöpera tieve beweging, zich Maandagmiddag op nieuw op hun standpunt in de Konings kwestie beraden. Zij hebben in een ge meenschappelijke verklaring de mening geuit dat „een vreedzame oplossing slechts mogelijk is door een volledige opheldering en op voorwaarden, die nauwkeurige en concrete garanties bieden aan de anti- Leopoldistische oppositie". Nog geen Indonesisch verzoek tot uitlevering van Westerling SINGAPORE, 24 April (Reuter). De Britse regering houdt Westerling vast, om dat zij hem „een gevaarlijk type" be schouwt. Zij wacht op mogelijke stappen van de Indonesische regering tot uitleve ring, zo werd heden in officiële kringen verklaard. Hieraan werd toegevoegd, dat er echter een tijdslimiet voor zijn detentie bestaat op grond van de nood-ordonnan ties, waarna hij gedeporteerd zou worden. Autoriteiten hebben heden verklaard dat de Engelse ambassadeur in Djakarta de Indonesische regering had medegedeeld dat de autoriteiten te Singapore bereid wa ren de motieven voor de uitlevering van Westerling volgens het Engels-Nederland se uitleveringstractaat te vernemen. Indonesië verklaarde, dat het voorne mens is een verzoek tot uitlevering te doen Employés van Multifilm gearresteerd DJAKARTA, Aneta. De heren V. E. Mol, assistent productieleider van de Indone sische afdeling van de Haarlemse film fabriek Multifilm die het journaal „Wor dende wereld" vervaardigt en A. II. Den- ninghof Stelling, productieleider van de speelfilmafdeling dier onderneming, zijn Maandag hier gearresteerd. De raden daarvan is onbekend. Anti.Nederlandse onderwijzers uit scholen in de nieuwe gebieden Bij de Tweede Kamer is een nota van wijzigingen ingediend op het wetsontwerp, ter vervanging van het grenscorrectiebe- sluit. Deze wijzigingen hebben betrekking op de aanpassing van het onderwijs in de vroegere Duitse landsdelen aan het Neder landse. Bovendien is het raadzaam gebleken een bepaling toe te voegen op grond waarvan onderwijzers die door gedragingen of uit latingen blijk geven van een anti-Neder landse gezindheid uit de scholen kunnen worden verwijderd. Sombere verwachtingen voor de Berlijnse Pinksteren Acheson(?) deed mededelingen „niet ter publicatie" WASHINGTON, 24 April (Reuter). Een der belangrijkste woordvoerders van de Amerikaanse regering heeft „niet voor publicatie" op een persbijeenkomst, waar bijna alle belangrijke Amerikaanse dag bladredacteuren aanwezig waren, ver klaard, dat de volgende maand te Berlijn tussen de strijdkrachten der Westelijke geallieerden en de door de Russen gesteun de Duitse communisten een gevecht met tanks en kanonnen zou kunnen uitbreken. Deze woordvoerder werd in de bladen niet bij name genoemd hoewel iedere functio naris, diplomaat en diplomatieke^ corres pondent weet, wie hij is. Hij doelde op de komende Pinksterdemonstratie te Berlijn, waar hij „de eerstvolgende belangrijke wereldontwikkeling" verwachtte en de ge beurtenissen „een onheilspellende rich ting" op gingen. David Lawrence, die deze persconferentie bijwoonde, schrijft in „United States News", onder meer, dat de volgende maand oorlog tussen de "Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou kunnen uit breken, indien de Russen bij deze gelegen heid tot daden van geweld zouden willen overgaan". Volgens de „New York Herald Tribune" was het Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die deze mededelingen deed. Extra-troepen en wapens der Westelijke geallieerden zijn naar West-Berlijn over gebracht in verband met de communisti sche Pinkstermars op 28 Mei, aldus schrijft heden de New York Times. Tot de wape nen behoren lichte tanks, aldus het blad, dat een „gezaghebbende bron" aanhaalt. Er is een uitgebreid plan gereed, zowel op militair als op propagandagebied, aldus het blad. Onderscheidingen voor bemanning van de Privateer bekrachtigd President Truman heeft Maandagavond de resolutie getekend, waarin het Ameri kaanse Congres besluit tot het toekennen van posthume onderscheidingen aan de tien leden der bemanning van de Amerikaanse Privateer die door Sovjet-Russische vlieg tuigen boven Letland zou zijn neergescho ten. De resolutie waarin het Congres tevens zijn medeleven met de nagelaten betrek kingen dei' vliegeniers uitspreekt, werd met algemene stemmen door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden aangenomen. Het woord is aan Just Ha velaar: Het geluk moet verworven wor den door de sfeer van pessimisme heen. Het weer in beeld De depressie, die gisteren over de Noord zee in de richting van ons land trok, ont wikkelde een nieuwe, kleine maar zeer diepe kern, die zich vannacht en vanmor gen in Zuidoostelijke richting over de Waddenzee en de Noordelijke provincies verplaatste. Koude, uit de poolstreken afkomstige lucht, bevindt zich tliatis boven ons land en strekt zich tot op grote hoogte uit. Re gen- en hagelbuien waren hierbij schering en inslag. De grootste windsnelheid die vannacht in ons land voorkwam bedroeg 100 km. per uur en werd gemeten te Schiphol. Plotselinge Noordwester raasde langs de kust „Douwe Aukes" maakte rondedans in de haven Een plotseling opgestoken storm uit het Noordwesten heeft gisteravond en van nacht in de kuststreek danig huisgehouden. Schoorstenen, dakpannen en schuttingen hebben het vaak moeten afleggen tegen „Windkracht elf", doch persoonlijke onge lukken kwamen bijna niet voor. De loodsdiensten van Vlissingen en Hoek van Holland hebben het werk echter moe ten staken en ook de kustvaartuigen die op het punt lagen uit te varen zijn maar binnen gebleven. De enige die wel zin scheen te hebben in een pleiziertochtje was de mijnenlegger „Douwe Aukes", die op zijn eentje aan da haal ging in de oude haven van Scheve- ningen. Vrijwel de gehele bemanning was op dat ogenblik de gast van een Scheve- ningse reder, die een gezellige avond aan bood. Het verlaten schip, dat voor anker lag, heeft zichzelf waarschijnlijk ook een beetje willen vermaken en tolde plotseling in de haven rond. Onmiddellijk werd groot alarm gemaakt en met een motorsloep heeft men de mijnenlegger weer te pakken gekregen. Het duurde ruim een uur voor dat de „Douwe Aukes" weer stevig ver ankerd op zijn plaats lag. Langs de kust was de zee zeer hoog. Tijdens de vloed werden de theehuisjes, die voor het komende seizoen reeds langs het strand zijn gebouwd, ernstig bedreigd. In vele tenten stond het water al op de vloeren en hier en daar dreef meubilair rond. Gelukkig is de schade vrij klein ge bleven doordat de eb tijdig redding bracht. De wind was zo fel, dat schuim ver mengd met zand tientallen meters hoog door de lucht suisde en de vele belang stellenden, die de kokende zee gade sloe gen. drijfnat en vuil maakte. Tengevolge van de storm zijn op de Waal onder altbommel twee schepen gezonken, die geladen met ijzererts op weg waren van Rotterdam naar Walsum in Duitsland. De schippers met hun gezinnen werden op hun noodsignalen door in de buurt lig gende schepen van boord gehaald en aan de veilige wal gebracht. Conferentie voor de volken van de Zuidelijke Pacific Vertegenwoordigers van Nieuw Guinea spreken zich uit voor Nederlands bestuur Te Suva, de hoofdstad van de Fiji-eilan- den in Zuid-Oost-Azië, is de eerste confe rentie van het Zuidelijk deel van de Stille Oceaan geopend onder leiding van de commissie voor dit gebied, die in 1948 door Australië. Nieuw Zeeland, Frankrijk, Ne derland, Engeland en de V.S. werd opge richt. De conferentie wordt bijgewoond door meer dan 60 afgevaardigden en hun advi seurs uit Nieuiv-Guinea, Naoeroe, de Cook-eilanden, Fiji, de Salomons-eilanden, de Gilbert- en Ellice-eilanden, de Nieuw- Hebriden, de Tonga-archipel en de Toke- laoe-eilanden. Het is de bedoeling, dat de bevolking via deze conferentie haar wensen, verlan gens, behoeften en aspiraties direct en in eerste instantie kenbaar maken. Vervolgens twee afgevaardigden van Nieuw-Guinea naar de conferentie voor het Zuidelijk gebied van de Stille Oceaan, Nicolaas Jouwe en Markus Kasiepo, is de bevolking van Nederlands-Nieuw-Guinea verdeeld in groepen, die onder Nederlands bestuur wensen te blijven en groepen, die door de Verenigde staten van Indonesië bestuurd wensen te worden. Zij verzeker den de correspondenten, dat zij voor de meerderheid van de medebewoners van Nederlands-Nieuw-Guinea spraken. De meerderheid van de bevolking meent, dat zij op het gebied van de rassen ver bonden is met Papoea's en de eilanders van de Stille Oceaan en dat zij niets ge meen heeft met de bevolking van het dichtbevolkte Indië. Jouwe zeide: „wij willen, dat de Nederlanders bij ons blijven. Wij zijn van mening, dat wij bij hen een betere kans hebben, gestadig voort te gaan naar een status van zelfbestuur dan wan neer wij onder het beheer van Indonesië slaan, dat reeds een grote mate aan onsta biliteit getoond heeft". De heer Kasiepo deelde mede. dat hij de voorkeur zou geven aan een recht streeks Nederlands bestuur boven een be heer van de UNO, waarin andere landen zich uit eigenbelang zouden kunnen in dringen in een mate, die de Nederlanders en de Papoea's tot nadeel zou strekken. IETS MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Vannacht tijdelijk afnemende wind en plaatselijk (linke nachtvorst. Morgen overdag matige tot krachtige Westelijke wind en iets minder koud 26 April: .Zon op 5.21 uur onder 19 55 uur Maan op 32 08 uur onder 3.30 uur Hoog en laag water in I.Tmuiden Dinsdag 25 April: Hoog water: 8.53 en 21.32 uur. Laag water: 4.02 en 16.39 uur. Woensdag 26 April: Hoog water: 10.07 en 22.55 uur. Laag water: 5.06 en 18.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1