Haarlems Dagblad Atlantische Unie Basis Hainan zo goed als verloren voor de nationalisten „De onafhankelijke republiek .der Molukken" C.V.P. bereidt zich weer voor op een radicale oplossing Weerbericht ie Jaargang No. 19535 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- ienties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant laarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 26 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie m €>prcctitc Iqantlcmsrhc €ourant (Jlmto t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TET EERSTE KAMER-DEBAT over de 1 begroting van Buitenlandse Zaken eft zich niet gekenmerkt door een grote jL Een groot deel ervan was gewijd a de vraag, of minister Stikker de lei- ïg van het departement verenigen kan >t het voorzitterschap van de organisatie a Europese economische samenwerking .E.E.S.), die hem tot zoveel reizen noopt, heeft zich een interessante mogelijk- id bij deze vraag voorgedaan, namelijk instelling van een afzonderlijk depar- nent voor Europese Zaken. Maar aange- en al bekend was dat de minister daar gt van horen wilde was het debat over dit derwerp niet belangrijk meer. Andere orgestelde oplossingen verwierp hij ook; kan de twee taken naar zijn overtui- og heel goed combineren. Intussen leek tg der internationale ontwikkeling n z'kcn zélf heel wat belangrijker. En heeft geenszins de volle maat van de indacht gekregen. Wel is door de heer ïrstens de noodzaak van onverwijlde chting van een centraal Europees or- an met beperkte, maar werkelijke bo- in-nationale bevoegdheden betoogd, maar iun voor zulk snel handelen vond hij in Eerste Kamer niet. Ook niet bij de mi- ter, die waarschuwde tegen „te grote istuimigheid", die juist remmend zou mnen werken. Het wachtwoord moet z.i. ;eleidelijk aan" zijn. Dit wachtwoord eft ongetwijfeld in dc vijf jaar, die sinds oorlog verstreken zijn, de situatie he erst. Een remmende werking kan men dus niet ontzeggen. Maar de minister !t blijkbaar een nog krachtiger rem in '.geen hij onstuimigheid noemt.... een ort beleid waarvan men ver is verwij- rd. Intussen staat nog altijd een ver- ipperd Westen tegenover een aaneenge- ten Oosien en wordt onze gerustheid bepaald vergroot door de alarmkre- i van velerlei aard. die uit Washington nken en die overigens begeleid worden or verzekeringen van allerlei min of ier bekende mannen, dat er vast geen rde wereldoorlog komt. Inmiddels doet nevens het streven naar •opese Unie de gedachte aan een groter nheid, Atlantische Unie, zich weer gel- a. Nieuw is zij geenszins. In 1938 is zij der de aandacht van het grote publiek bracht door een boek onder de titel inion Now" van de Amerikaan Clarence ïit, waarin deze het democratische ;ten bezwoer, door het vormen van een sord-Atlantische Federale Unie het drei- ade oorlogsgevaar te bezweren. Als hij a zin had gekregen, als men tot (zo on- limig) handelen was overgegaan, zou de eede wereldoorlog zeer waarschijnlijk orkomen zijn. Maar als men zich de :er en de mogelijkheden van 1938 in de •innering roept is het ook nu nog duide- t, dat daar geen kans op was. Wel stelde gin 1940. teen de wereldoorlog nog in ifwachtende aanvangs-staóium ver- ■erde. de Britse regering op Churchill's itiatief een federale Unie van Groot- ittannië en Frankrijk voor. Dat is nu :n jaar en een paar maanden geleden i zij is nog geenszins bereikt. Clarence Streit heeft zijn streven naar tlantische Unie nooit opgegeven. Hij heeft zijn leven aan gewijd. Een tijdlang i de oorlog is hem niet veel aandacht ge- honken maar nu treedt hij weer op de lorgrond. Het bekende Amerikaanse eekblad Time verscheen verleden week ét zijn portret op de omslag en een uit- Jérig geïllustreerd artikel over zijn plan- in. Bovendien had Time niet nagelaten i aandacht van een aantal mensen in iropa bij voorbaat op deze publicatie te Estigen. Streit's brede visie trekt nog eeds aan; zijn uitwerking van het plan ■helst evenwel een zo uitgesproken Ame- haans-Engels overwicht in het federale irlement, dat de Europeaan wel moet zien, dat als dit serieus werd voorgesteld iropese Unie hem meer zou aanlokken, et is denkbaar dat een grote eenheid in ipaalde omstandigheden gemakkelijker te ^wezenlijken zou zijn dan een kleinere. =ar iedere vorming van federale Unie is tijd alleen geslaagd op de voorwaarde, it er geen eenzijdig-overheersende factor voorkwam. Dit is het oude bezwaar _sn hei plan-Streit. dat overigens geen ficiësl karakter draagt. Er zijn treffender verschijnselen dan de Brieving van de Amerikaanse aandacht oor Streit. De Franse premier Bidault eeft een dag of tien geleden voorgesteld, Bstaande organisaties voor West-Europese rnheid en samenwerking te deen opgaan het grotere geheel van een Atlantische ge Raad voor de Vrede. Deze Raad zou olgens zijn inzicht tot taak moeten heb- ?n, de Atlantische gemeenschap te orde- en ten aanzien van defensie en economie, laarbij uitte hij de hoop dat ook de poli- eke samenwerking erin betrokken zou rorden. Zijn voorstel betekent dus feitelijk opneming van het streven naar Euro- ese Unie in een groter streven naar At- fltische Unie. Hetzelfde doel wordt met racht en met (voor een generaal) onge- one kennis van politieke zaken als abso- ite noodzaak gesteld in een onlangs ver benen boek van de Franse generaal lillotte. De generaal acht actie voor Euro- ese Unie onvoldoende en reeds door de ge- surtenissen achterhaald. Men kan geen leiner doel nastreven dan Atlantische 'nie. De gedachte trekt wel aan, maar in elke vorm stelt de Franse premier Bi- iault zich die politieke Unie voor, verder enkend dan de'hoop, die hij heeft geuit? Opvallend is dat de Londense Observer Zondag in een hoofdartikel onder de titel Forward" niet alleen Bidault, met volle- lige instemming citeert, maar als eerste taak sn verenigde Atlantische defensie en eco- omie en bovendien een gemeenschappelijk Uitenlands beleid voorstelt. Het blad ver- laart zich vierkant voor Atlantische Unie. Eet citeert als veelzeggend de verklaring In Bevin in zijn jongste rede in het Lager- Ik, hoop en vertrouw dat wij spoedig, iplaats van de Amerikaanse hulp die wij :t dusver gekend hebben en inplaats van op ons West-Europeanen uitgeoefende ïessie om ons aaneen te sluiten een dus- anige ontwikkeling zullen zien, dat daar- at ruimer aaneensluiting zal ontstaan. Dat zijn belangrijke verschijnselen, lerkwaardig is dat de leden van onze arste Kamer, die aan het debat over Bui- snlandse Zaken hebben deelgenomen, ook deze staat vari zaken geen aanleiding tot sn „debat in grote stijl" hebben gezien. R. P. Chinese tragedie voortgezet Communistische invasietroepen maken snelle vorderingen HONGKONG (United Press). In Chi- nese communistische berichten wordt be weerd, dat in de slag om Hainan drie nationalistische legers, tezamen ongeveer 60.000 man omvattend, vernietigd zijn. Het merendeel der overgebleven nationa listische troepen, zo wordt in de commu nistische berichten gezegd, staat voor de keuze: overgave of de dood. Uit onvolledige berichten die in Hong kong ontvangen zijn, blijkt dat de invasie troepen hun opmars door het voormalige nationalistische Zuidelijke bolwerk zonder tegenstand te ondervinden voortzetten. De communisten zeggen dat de „bevrij ding" van het gehele eiland op handen is en uit berichten van Formosa valt op te maken, dat de nationalisten Hainan reeds afgeschreven hebben en nu hun volle aan dacht wijden aan de marinebasis op de Tsjoesan-eilanden, 90 mijl ten Zuiden van Sjanghai gelegen. Berichten van nationa listische zijde bevatten de aanwijzing, dat de communisten op vooruitgeschoven punten reeds hoofdkwartieren aan het inrichten zijn voor een aanval op deTsjoe- saneilanden. Militaire waarnemers in Hongkong ver wachten een dergelijke aanval binnen een maand. Be nationalistische strijdkrachten op Verbazing over onrustbarende Amerikaanse verklaring „Er zijn geen tanks in Berlijn" (Reuter) In Westelijke geallieerde en Duitse politieke kringen te Berlijn is men zeer verbaasd over de uitlating van een regeringswoordvoerder te Washington, dat misschien tanks en kanonnen zouden moeten worden gebruikt om een commu nistische invasiepoging in de Westelijke sectoren van Berlijn te verijdelen met Pink steren. „Er zijn geen Amerikaanse tanks in Berlijn", verklaarde eer. officiële Ame rikaanse woordvoerder. „De Amerikaanse strijdkrachten beschikken alleen over ge- schutswagens op rupsbanden". Een officiële woordvoerder heeft ver klaard, dat geen Franse militaire verster kingen in Berlijn zijn aangekomen. „Er was geen reden om te veronderstellen, dat Russische troepen West-Berlijn zouden binnentrekken onder dekking van een vre- desbetoging van ongewapende jonge Duit sers", aldus deze woordvoerder. Een woordvoerder van de „Vrije Duitse Jeugd" zei „Wij hebben herhaalde malen officieel bekend gemaakt, dat wij alleen in de Sovjet-sector zullen demonstreren en dat wij niet van plan zijn in te gaan op Amerikaanse provocaties. Het gaat om een vredesdemonstratie". De voorzitter der Berlijnse „Vrije Duitse Jeugd" Honecker heeft in een brief aan de West-Duitse burgemeester, professor Ernst Reuter, nogmaals formeel toestem ming voor de „Vrije Duitse Jeugd" ver zocht met Pinksteren door West-Berlijn te marcheren. In een desbetreffende brief verzoekt hij tevens toestemming het Olym pische stadion in de Britse sector te ge bruiken voor een bijeenkomst van onge veer een half millioen jongeren. „Alle beweringen over het riiet-vrede- lievende karakter van de bijeenkomst zijn schandelijke leugens en beledigingen voor de vredelievende Duitse jeugd". Generaal Handy, de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, is uit Heidelberg in Berlijn aangekomen, waar hij de verdedigingsoefenïngen van het Amerikaanse garnizoen van Berlijn-Grü- newald zal bijwonen. Deze oefeningen worden gehouden met het oog op de verijdeling van eventuele communistische opstootjes. Generaal Handy zal zich persoonlijk vergewissen omtrent alle getroffen maat regelen. In Londen staken 14.500 man De arbeiders van verscheidene koelhui zen der Londense havens hebben zich hedenochtend aangesloten bij de bootwer kers, die sedert vorige week Woensdag in staking zijn. Het aantal stakers is nog toe genomen en bedroeg hedenochtend offi cieel 14.500. Hainan, oorspronkelijk geschat op 125.000 man, zijn van hun leiding beroofd, aan gezien de commandant van het eiland, generaal Hsoeh Yoeh en de leidende officieren van zijn staf het voorlopig hoofd kwartier op het eiland verlaten hebben. Ook de marine en de luchtmacht hebben het eiland reeds ontruimd. Naar verluidt lopen de nationalistische militairen bij duizenden naar de commu nisten over. Het lot der overigen schijnt bezegeld door de snelheid waarmede de binnengevallen troepen naar het Zuiden oprukken. Slechts een kleine groep zal misschien uit de Zuidelijke haven Yoealing geëvacueerd kunnen worden. De berichten duiden er op, dat de com munisten bezig zijn zich te verzekeren van de grote opslagplaatsen met wapens en munitie, die de nationalistische verdedi gers bij hun vlucht moeten achterlaten. Nationalistische bronnen erkenden dat het aanvoeren van versterkingen een fatale verzwakking zou betekenen voor de positie van FormosJ. De voorhoeden der communisten op Hainan rukken langs de kustwegen in het Oosten en Westen in Zuidelijke richting op. Dc meest Zuidelijk gelegen steden Yoealin en Shya zijn naar verluidt reeds omsingeld door de communistische guerilla's, die op de aankomst van geregelde communistische troepen wachten voordat zij de steden binnenmarcheren Uit Taipei op Formosa wordt gemeld, dat de officiële mededeling van het verlies van Hainan door de nationalistische regering ieder ogenblink nog verwacht wordt. Vierduizend gulden gestolen uit kantoor van de R.I.S. in Den Haag In de afgelopen nacht is ingebroken in het kantoor van de afdeling Sociale Zaken van de R.I.S. op de Gevers Deynootweg te Scheveningen. De brandkast is open gescheurd. Ongeveer f4000 is ontvreemd. Het Koninklijk Paar treft op zijn bezoek aan Limburg wel erg slecht weer. Maandag regende 't pijpenstelen, gisteren, op de tocht door de pro vincie, waren 't sneeuw buien en felle kou, die de feestvreugde een dom per opzetten. De Konin gin stond er echter op, dat alle beloofde bezoe ken doorgang zouden vinden. Op de foto: De ontvangst van Hare Ma jesteit in een sneeuw jacht voor het sana torium te Horn. (De sneeuwman naast haar is de directeur van het sa natorium dr. Y. N. Oos- terbaan). Het woord is aan R o d in In het scheppen van kunst is op rechtheid het enige principe. Publicatie verkiezingsuitslagen Zoals bü elke verkiezing geven wü ook hedenavond aan onze bureaux (Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 te Haar lem, alsook Kennemerlaan 154 te IJmui- den) publicaties over de Provinciale Sta- ten-verkiezing. De stembureaux sluiten om o uur. ie verwachten is. dat de eerste uitslagen on geveer om 6.30 uur zullen binnenkomen. Britse Liberalen stemmen tegen de regering De negen leden van de liberale fractie in het Britse Lagerhuis hebben besloten heden met de conservatieven mee te stem men tegen de verhoging van de benzine belasting en de belasting op vrachtwagens. De spanning over de uitslag van de stem ming, die opnieuw over het lot van de Labourregering zal beslissen, wordt ver hoogd doordat enkele Labourleden wegens ziekte niet bij de stemming aanwezig kun nen zijn. Waarnemers geloven, dat de regering met een meerderheid van misschien twee stemmen haar politieke leven zal redden. Verzoek tot uitlevering van Westerling SINGAPORE, 25 April (APP). De vertegenwoordiger van de Indonesische regering te Singapore, dr. Utoyo, heeft te genover de correspondent van Agence France Presse verklaard, dat hij door Dja karta er telegrafisch van op de hoogte was gesteld, dat een koerier met het verzoek tot uillevering van Westerling, ondertekend door de Indonesische minister van Justitie, dr. Supomo, onderweg naar Singapore was. Dit verzoek zal worden aangeboden aan de gouverneur van Singapore, de heer Gimson. Hierin zijn volgens de zegsman de bewijsstukken voor de civiele misdaden, door Westerling op Java bedreven, vervat. MOLUKKENRAAD PROCLAMEERT: Op Ambon gelegen KNIL-troepen steunen de proclamatie R.I.S.-troepen zullen op Ambon landen DJAKARTA, 26 April (Reuter) Een groep „plaatselijke leiders" heeft een on afhankelijke republiek van de Zuid-Mo- lukken geproclameerd, aldus luidt een radiobericht, dat te Djakarta door een hooggeplaatste Nederlandse instantie is ontvangen. (De Zuid-Molukken, gelegen ten Westen en Zuiden van Nieuw-Guinea, omvatten onder meer de eilanden Ceram en Boeroe en de Kei eilanden. Red.). Aneta geeft het volgende relaas over de gebeurtenissen op Ambon: „Gevolg gevende aan het vaste voor nemen en de drang van de bevolking der Molukken, proclameert de Molukkenraad hierbij de vrijheid van de Molukken, de facto en de jure, in de vorm van een repu bliek. los van de Negara Indonesia Timor en los van de RIS", aldus luidt een heden door president Soekawati en de voorzitter van het parlement van Oost Indonesië uit Ambon ontvangen telegram. Het telegram zegt dan verder: Dit besluit is genomen op grond van het feit, dat de negara Oost-Indonesië niet in staat is, haar positie als deelstaat van de RIS te handhaven overeenkomstig de resultaten van de conferentie van Den Passar en die van de Zuid-Molukkenraad op 11 Maart 1947, terwijl de handelingen van de RIS indruisen tegen de overeen komsten der Ronde Tafel-conferentie en tegen de voorlopige constitutie. Aneta vernam dat troepen van de R.I.S. binnenkort op de eilanden der Zuid- Molukken zullen landen. Van Nederlandse militaire zijde te Djakarta vernam de spe- Zondagnacht braken in twee gebouwen behorende tot de atoomlaboratcna.n Berkeley (California), branden uit. Ongeveer honderd brandweerlieden bestreden de branden en een nog groter aantal agenten bewaakte het omliggende terrein: zelfs journalisten werden niet toegelaten. Een van de twee gebouwen brandde, zoals de foto laat zien, geheel uit, het andere kon behouden worden. Functionarissen van de atoomcommissie weigerden zich uit te laten over de aard der schade. Over de oorzaak van de beide branden is nog niets bekend. ciale correspondent van het A.N.P., dat dc op Ambon gelegerde troepen van het K.N.I.L. zich achter de onafhankelijkheids verklaring hebben geschaard. De chef-staf van het Nederlandse leger, generaal-majoor Van Langen, telegrafeer de hedenmorgen aan generaal Buurman van Vreeden dat hii, ondanks hardnekkige pogingen, niet in staat is, de Indonesische leden van het K.N.I.L. op Ambon onder militaire tucht te houden. Makassar krijgt militair bestuur DJAKARTA, 25 April (Keuter). Te Djakarta werd heden officieel bekend ge maakt, dat Makassar tot gesloten stad is verklaard en onder militair bestuur is ge steld „als gevolg van een reeks ongeregeld heden". De arrestaties bij Multifilm te Djakarta 's GRAVENHAGE, 26 April. In ver band met de gisteren gemelde arrestatie van de heren- A. F. Denninghof Stelling, productieleider van de speelfilmafdeling en V. E. Mol, assistent-productieleider voor het journaal „Wordende Wereld" en „Soeasana Indonesia" van Multifilm te Djakarta, deelt de heer J. B. van der Kolk, die sedert het vertrek van Mannus Fran ken algemeen productieleider der onder neming in Indonesië was en thans sedert kort in Nederland vertoeft, ons het vol gende mede: Blijkens persoonlijke correspondentie, door hem ontvangen, is ongeveer tien da gen geleden het filmarchief van het bedrijf door brand vernietigd. Dit archief, dat was ondergebracht in brandvrije kluizen in een apart staand gebouw op het erf van het filmbedrijf, werd beheerd door Indone sisch personeel en het vermoeden bestaat, dat een nieuw aangestelde Indonesische employé niet de nodige voorzichtigheid in acht heeft genomen met het hiervoren genoemde gevolg. De arrestatie van beide genoemde heren houdt, aldus de heer v. d. Kolk, hoogstwaarschijnlijk met deze brand verband. De heer v. d. Kolk ach'; deze beide productieleiders van Multifilm verheven boven elke verdenking van opzettelijke sabotage of politieke activiteit. Hij acht het niet uitgesloten, dat de militaire autori teiten in Djakarta op eigen vèrmoeden en gezag tot deze arrestaties zijn overgegaan. Sedert de overdracht van het gehele be drijf aan de RIS heeft er een alleszins vlotte samenwerking bestaan tussen het Nederlandse personeel van het filmbedrijf en de Indonesische functionarissen van het ministerie van voorlichting, waaronder dit bedrijf ten volle ressorteert, aldus de heer v. d. Kolk. Passagierslijst van troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage de gecombineerde passagierslijst van de .Skaugum" en de „Cameronia". die respec tievelijk op 11 en 13 April uit Tandjong Priok zijn vertrokken. De „Skaugum" wordt op 7 Mei in Rotterdam en de „Ca meronia" op 11 Mei in Amsterdam ver wacht. Breuk tussen Belgische partijen Konings standpunt onaanvaardbaar voor de socialisten Paul van Zeeland zal hedenmiddag om vijf uur door de Prins-Regent worden ont vangen. Aanvankelijk was de verwachting, dat de formateur nog Dinsdagavond aan de Prins-Regent verslag zou hebben kunnen uitbrengen over de reeks besprekingen, die hij met de vertegenwoordigers der partijen heeft gevoerd. De weigering van de Koning zich bij voorbaat te verplichten tot een verblijf buitenslands, terstond na de overdracht van zijn prerogatieven, heeft bij de ko ningsgetrouwen een grote mate van bevre diging gewekt. In de laatste dagen was in de koningsgezinde pers grote teleurstelling te beluisteren over het verloop der onder handelingen. Een terugkeer van de Koning op de voorwaarden der socialisten en liberalen werd in katholieke kringen geïnterpre teerd als een oplossing die in feite een overwinning zou betekenen van het anti- Leopoldistische standpunt, dat de Koning zou moeten worden verbannen. Na een bijeenkomst van de contactcom missie en het nationale comité van de C.V.P. heeft het nationale comité der partij een verklaring gepubliceerd, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de heer Van Zeeland onverwijld een regering zal vormen. Voor zover de Katholieke Volkspartij betreft, aldus deze verklaring, worden de onderhandelingen tussen de partijen als be ëindigd beschouwd. „Indien de medewerking van de libe rale partij voor de samenstelling van de regering niet wordt verkregen, behoudt de Katholieke Volkspartij zich haar volledige vrijheid van handelen voor", aldus deze bekendmaking. De koningsgezinden achten, door de wei gering van de linkse partijen afstand te doen van hun voorwaarden voor 's Konings terugkeer, de weg heropend voor een radi cale oplossing. Zij vragen in de pers „een homogene regering, die onvoorwaardelijke terugkeer van de Koning op haar program ma heeft. Het daaraan verbonden risico en een Kamerontbinding aanvaarden zij gaarne, temeer daar zij rekenen op grote winst van de katholieke partij", aldus de „Standaard". „Ja of neen". Max Buset, voorzitter van de Belgische socialistische partij, heeft aan de pers de volgende verklaring verstrekt: ,,'s Konings Het weer in beeld In het lage drukgebied boven West- Europa kan men nu twee afzonderlijke depressies onderscheiden. De eerste be vindt zich boten de Noordzee tussen Schot land en Noorwegen, terwijl de tweede boven het kanaal is gelege:i en in Ooste lijke tot Noordoostelijke richting trekt. Onder invloed van de nadering van deze storing begon vanmorgen dc luchtdruk in ons land te dalen. Aangezien het gehele lage drukgebied boven West-Europa ge vuld is met koude lucht uil de Poolstreken, houdt het koude weer aan. verklaring schijnt een einde te willen ma ken aan de besprekingen. Zij houdt een standpunt in. dat alleen te aanvaarden of af te wijzen is. Paul van Zeeland heeft de partijen verzocht met ja of neen te antwoorden. Na overleg met de partijleiders en de leiders van de arbeidersorganisaties die ik in de loop van de dag heb kunnen berei ken, kan hun eenparige mening als volgt worden samengevat: „Wij hadden garanties gevraagd. De Koning weigert elke waar borg op de essentiële punten. Hij vraagt evenwel aan allen een vertrouwen, dat hem op 12 Maart door 42 procent van het volk is geweigerd, kortom door de meer derheid der Walen en Brusselaars. In die omstandigheden kan er geen sprake meer zijn van nationale eendracht, en alles wijst er op, dat het socialistische antwoord ontkennend zal zijn". De voorzitter van de liberale partij, Motz, verklaarde van zijn kant dat de houding van de liberalen afwijkt van die der socia listen. „Wij nemen geen exclusief standpunt in", zo voegde hij er aan toe, „en de waar borgen die wij eisen in verband met 's Ko nings verblijf in het buitenland zijn even eens verschillend". Op de vraag welk antwoord Paul van Zeeland van de liberale onderhandelaars had ontvangen, antwoordde de heer Motz, dat zij Van Zeeland nog geen antwoord hadden kunnen geven, aangezien het hun onmogelijk was de verantwoordelijkheid daarvoor te aanvaarden zonder het advies van de algemene vergadering. President Szakasits van Hongarije afgetreden President Arpad Szakasits van Honga rije, die in de zomer van 1948 zijn functie aanvaardde, is Dinsdag om gezondheids redenen afgetreden, aldus wordt heden officieel te Boedapest medegedeeld. Szakasits wordt vervangen dooi Sandor Ronai, voormalig constructie-arbeider en minister voor Buitenlandse Handel. Ronai is evenals Szakasits een der oud ste leden van de sociaal-democratische partij. Hij heeft vanmorgen zijn functie aanvaard. Szakasits, die 62 jaar is, was voorzitter van de verenigde arbeiderspartij, toen hij in Augustus 1948 zonder tegencandidaat tot president werd gekozen. Vliegtuigwiel in de Oostzee opgevist Een vliegtuigwiel met kogelgaten in de band is Dinsdag door vissers uit de Oostzee te Stockholm binnengebracht, meld United Press. De douane, aan wie de vissers hun vondst hebben overgedragen, begon onmiddellijk met een onderzoek naar de mogelijkheid of het wiel afkomstig is van het vermiste Amerikaanse „Privateer" vliegtuig. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat het mechanisme om het wiel in te trek ken nog aan het wiel vastzat. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Krachtige tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Enkele buien met plaatselijke opklaringen. Koud voor de tijd van het jaar. Op vele plaatsen weer nachtvorst. 27 April: Zon op 5.10 uur, onder 19.57 uur Maan op 13^3 uur. onder 3.47 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 April: Hoog water: 10.07 en 22 55 uur. Laag water: 5.06 en 18.00 uur. Donderdag 27 April: Hoog water: 11.35 en 00.00 uur. Laag water: 6.33 en 19.35 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1