Weer achtjarige leerplicht Radio geeft Donderdag Provinciale Staten besluiten tot aankoop van Kennemerduinen PANDA EN DE MEESTER^GELEERBE Wereldnieuws J H. DË VREES Nieuwe Uit gaven Woensdag 26 April 1950 2 De gevolgen voor het Haarlemse onderwijs De achtjarige Leerplicht, die in de laatste jaren tijdelijk buiten werking gesteld was. is nu sinds 1 Januari weer hersteld. De overgangsbepalingen maken evenwel, dat de uitwerking daarvan pas tegen Septem ber, als het nieuwe schooljaar begint, voeld zal worden. De toestand wordt dan weer zo dat kin deren die niet naar een Ambachts school, M.U.L.O. of Huishoudschool over gaan. pas de lagere school mogen verlaten als zij acht klassen doorlopen hebben, of 15 jaar geworden zijn. (Er wordt alleen een uitzondering gemaakt voor kinderen die de 6e klasse van een lagere school nog niet doorlopen hebben als zij aan het einde van de cursus 14 jaar geworden zyn). Dit herstel van de 8-jarige leerplicht zal op het aantal kinderen dat de lagere school bezoekt natuurlijk grote invloed uitoefe nen. Bij het openbaar onderwijs vreest men evenwel geen tekort aan ruimte. Voor het 7e en 8e leerjaar waren indertijd reeds centrale scholen opgericht: één in de Lin- schotenstraat (Rozenpriëel) en één aan het Weltevredenplein in Haarlem-Noord. In de laatste tijd was, doordat het 8ste leerjaar niet meer verplichtend was, het aantal leerlingen van de centrale scholen 6terk achteruitgelopen. Mgn zat daar dus als het ware te wachten op het herstel van het 8ste leerjaar. Nu komen die scholen dus weer volledig tot hun recht. De cen trale scholen hebben een speciale oplei ding die verband houdt met de bestem ming der kinderen. Het onderwijs aan een centrale school heeft in zeker opzicht dus iets voor op het onderwijs in 7e en 8e klas sen aan de gewone lagere scholen. Maar de stichting van centrale scholen is alleen mogelijk als men meer dan 90 leerlingen daarvoor heeft. Het bijzonder onderwijs te Haarlem had tot heden geen centrale scholen. Er wordt thans evenwel door verschillende groepen overwogen of men daar alsnog toe zal over gaan. Op de R.K. scholen zijn daarvoor ongetwijfeld voldoende leerlingen. Ver moedelijk ook op de Hervormde scholen, maar of dit ook geldt voor de Gerefor meerde scholen is niet zeker. Het zou ook mogelijk ziin een centrale school te stich ten voor Hervormde en Gereformeerde kinderen tezamen. Beslissingen daarover zijn nog niet genomen. In elk geval zijn er moeilijkheden te verwachten om de kinderen die onder het 8ste leerjaar vallen ook bij het bijzonder onderwijs onder dak te brengen. In samen werking met het gemeentebestuur zal naar een oplossing gezocht moeten worden. Het gemeentebestuur heeft in een circu laire aan de ouders van kinderen die in de 6de klasse van de lagere school zitten nog eens gewezen op de betekenis van de cen trale school. Daarin wordt gezegd: „Deze school, welke aansluit bij het zesde leerjaar van de lagere school, geeft een voorbereiding voor het volle leven en is naast leer- en werkinstituut, vooral op voedingsinstituut. Het onderwijs is, meer dan op een school voor gewoon lager on derwijs, gericht op de praktijk van het leven en dienovereenkomstig ingericht. De leerlingen worden zoveel mogelijk naar aanleg en bestemming gegroepeerd. Deze scholen hebben speciale klassen voor jon gens die naar de Ambachtsschool zullen gaan, voor meisjes die de huishoudschool willen gaan bezoeken, enz. Ook is het mo gelijk, dat de kinderen na een speciale voorbereiding op dit schooltype na 1 of 2 jaar alsnog overgaan naar een school voor gymnasiaal-, middelbaar- of uitgebreid lageT onderwijs. Naast de gewone vakken van de lagere school, wordt hier onderwijs gegeven in Frans, Engels, wiskunde, han delskennis, handenarbeid en huishoud kunde. Aan de leerlingen, die deze scholen met goed gevolg hebben doorlopen, wordt bij het verlaten van de school een diploma uit gereikt. U ziet, dat een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs tal van mogelijk heden biedt en waarborgt dat uw kind daér komt. waar het volgens aanleg en capaciteiten thuis behoort. Degenen die u hierover kunnen voor lichten zijn de onderwijzers, die met uw kind hebben gewerkt. Sla hun adviezen niet in de wind! Wenst ge daarnaast nog het oordeel van een ander? Laat dan uw kind testen op het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze. ADVERTENTIE Had BOOTZ de TIP niet uitgevonden Dan zeg ik U hier onomwonden Dat menig feestje viel in 't water to wel voor zwijger als voor prater. Inz. Hr. A. G. v. A. te Haarlem ontv. 1 fl. TIP HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Commentaar verkiezings uitslag. 7.25 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Commentaar verkiezingsuitslag. 8.25 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken, 11.45 School radio. 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Martenot" en piano. 14.00 Promenade-orkest, 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Alt en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 16.50 Voor Platen. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Kerkliederen. 18.25 Voor land- en tuinbouw. 18.40 Leger des heilsmuziek. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma (In de pauze: Familie competitie). 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 gymnastiek. 7.30 Platen. 7,50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 „Uw dage lijkse vriend". 12.00 Chansons. 12.30 Weer bericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Trio, zang en orgel. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Plano. 15,00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18,30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Theaterorkest. 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Kamerorkest en solist. 21.15 Ronde tafêl-discussie. 21.45 Kamerorkest en clavecimbel, 22.15 Taalkundige causerie. 22,30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actuaüteiten. 23.30 Platen. Hoewel het begrijpelijk is, dat allen zo hoog mogelijk willen grijpen, is uw kind, noch de maatschappij er mede gediend, dat het, met vallen en opstaan met de grootste moeite, een post in de maatschappij tracht te bereiken, waarvoor het eigenlijk de ge schiktheid niet bezit. Indien het de capaci teiten voor een intellectueel beroep niet heeft, zal het veel gelukkiger zijn als goed vakman, opgeleid op een uitstekende nij verheidsschool, en als zodanig meer achting genieten dan als een halve mislukking op een voor de buitenwereld meer in aanzien zijnde post in het leven. Bedenkt toch vopral, dat het gaat om een gelukkig en harmonieus leven van uw kind". Ook „Het Haarlems Schoolblad" wijst op het belang der Centrale scholen. Beter is het de kinderen, waarvan het onzeker is of zij het onderwijs op een H.B.S. of M. U. L. O. kunnen volgen, eerst te sturen naar een centrale school. Blijkt dat de kinderen tot zo'n opleiding wel in staat zijn, dan is het mogelijk hen na een of twee jaar nog naar zo'n school te sturen. Mislukken de kinderen evenwel op een H.B.S. of een M.U.L.O. school, dan moeten zij, als zij nog leerplichtig zijn, toch naar een centrale school. Bouwkundige studenten leverden „erbarmelijk werk" Het bouwkundige studentengezelschap „Stylos" te Delft had ter gelegenheid van zijn elfde lustrum vier prijsvragen uitge schreven betrekking hebbende op bouw kundige werken, die in Gorinchem, waar het lustrum werd gevierd, zouden kunnen worden uitgevoerd. Prof. dr. J. F. Berg hoef, voorzitter van de jury, heeft er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat het aantal inzendingen niet alleen gering, maar bovendien slecht van kwaliteit was. Slechts twee antwoorden waren redelijk. De an dere inzendingen waren vaak „wild-mo- dern". Daar is op zichzelf niets op tegen, aldus prof. Berghoef, doch wat hier werd ontworpen was erbarmelijk. De heer J. G. de Roever, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Gorinchem, zeide zeer teleurgesteld te zijn over het resultaat, want Gorinchem zou de prijswinnaar gaar ne een medaille met het stadswapen hebben aangeboden. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF Hindoes vluchten uit Pakistan. Dagelijks komen ongeveer 2000 Hindoes in Rhanaghat (India) aandie uit Pakistan zijn gevlucht. In afwachting van verder transport naar kampen krijgen de vluchtelingen hier rijst uit gaarkeukens; voor de zieken is er goede medische verzorging. Ondanks dat sterven dagelijks mensen aan cholera. Een groep vluchtelingen, wachtend op transport. Afperser gebruikte postduiven Een 18-jarige jongen heeft geprobeerd de bewoonster van het buiten „De Boom" nabij Leusden 10.000 afhandig te maken. Zij ontving een brief, waarin werd mede gedeeld, dat de afzender jaren geleden ernstig was benadeeld door een inmiddels overleden familielid van haar en dat hij thans verhaal kwam zoeken. Haar werd opgedragen een bedrag van 10.000 in bil jetten van 1000 onder de vleugels van een postduif te binden, die in een mandje in de tuin zou worden aangetroffen. Daar het personeel eerder de duif had gevonden, dan de brief was gelezen, was de vogel al vrijgelaten. Weldra kwam er een nieuwe brief en een nieuwe duif. Inmiddels was echter de groepscommandant van de rijks politie te Leusden in de zaak gemengd en deze slaagde er in, telefonisch contact te krijgen met de briefschrijver. De opperwachtmeester gaf zich uit voor rentmeester en verklaarde zich bereid het bedrag te betalen. Op de afgesproken tijd arriveerde een taxi bij huize „De Boom" en de chauffeur, die overigens niets met de zaak te maken bleek te hebben, zou het geld in ontvangst nemen. In plaats van geld kreeg de chauffeur een paar wacht meesters van de rijkspolitie mee. Korte tijd later was de briefschrijver gearre steerd. De jongeman bleek een soortgelijke po ging ongeveer een maand geleden even eens zonder succes bij een juwelier in Amersfoort te hebben gedaan. Hij had voorts een aantal adressen in zijn zak van mensen die nog aan de beurt zouden ko men. Hij is ter beschikking van de officier van justitie in Utrecht gesteld. Pseudo-kapitein stond terecht wegens oplichting Tegen de 26-jarige in Suriname gebo ren en in Indonesië opgevoede I. H. R. S. uit Amsterdam, is wegens oplichting van een winkelier op de Nieuwendijk te Am sterdam twee-en-een-half jaar gevange nisstraf geëist. De verdachte, die zich tegenover de winkelier had uitgegeven als „kapitein Faber van de Generale Staf van het Ne derlandse leger in Duitsland" en die voor het smokkelen van diverse goederen ten behoeVe van die winkelier een bedrag van 21.000,had losgekregen, had van dit geld zijn woning ingericht. In een psychiatrisch rapport werd de verdachte in lichte mate verminderd toe rekeningsvatbaar genoemd. Geadviseerd werd deze verdachte, die met grote fan tasie het leven van een avonturier heeft geleid, geruime tijd uit de maatschappij te verwijderen. De Canadese militairen, die tijdens de oorlog in Nederland zijn gevallen, zullen op Vrijdag 5 Mei worden herdacht op de Cana dese begraafplaats te Groesbeek. Arbeid in broodbakkerijen op 1 Mei De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat op Maandag 1 Mei twee uren vroeger dan anders met de vóórarbeid of bakkersarbeid mag worden begonnen. Aan een bakkersgezel, die tussen 20 en 5 uur bakkersarbeid verricht moet on middellijk vóór de aanvang van zijn ar beid, die geheel of gedeeltelijk tussen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van 10 uren worden gegeven. Deeg en brood, dat na 20 uur van de vorige dag gebakken of opgewarmd is mag op Maandag 1 Mei 1950 van 7,30 uur af uit de broodbakkerij worden vervoerd en van 8 uur af verkocht of afgeleverd. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland is besloten aan de stichting Natio naal Park de Kennemer duinen een bij drage te verlenen van 25 procent tot eer maximum van f 312.500 in de kosten van aankoop van een terrein 1200 ha groot, ge legen ten Noorden van de Zeeweg in Bloe mendaal, vormende een deel van de Zui delijke Kennemer duinen, in eigendom toe behorende aan de Erven van der Vliet. Voorts besloot de vergadering in het aanloopkapitaal voor f 100.000 bij te dragen en tot een maximum van f 5.000 in hét jaarlijks exploitatie-tekoi't. Zoals bekend hebben de gemeenteraden van Amsterdam en Haarlem reeds besloten een gedeelte voor hun rekening te nemen en het rijk zal 55 procent bijdragen. Mr. Bakhuizen van den Brink (VVD) opende de rij van sprekers en hij zeide te vrezen, dat het terrein op den duur wel beschadigd zal worden. Hiertegen dient gewaakt te worden. Waarom ontbreekt Bloemendaal in het stichtingsbestuur? vroeg spreker. De gronden liggen immers op het gebied van deze gemeente. De heer Groen (KVP) achtte de prijs van de grond te hoog en voorts meende hij dat het aantal van een en dertig leden in de raad van bijstand te groot is. Mr. DeRoos (Arbeid) noemde de voor bereiding van het voorstel onvoldoende. Hij verheugde zich er over, dat de duinen weer gemeenschapsgronden worden. Het heeft te lang geduurd voor de terreinen opengesteld worden voor het publiek. Vol gens spreker heeft Bloemendaal de gele genheid om mee te werken aan de aankoop niet aangegrepen. De heer Van dePavert (Communist) herinnerde aan hetgeen gezegd is in de Amsterdamse gemeenteraad, namelijk dat een bedrag van 1 'A milli§en gulden nodig is om het bordje „verboden toegang" te ver wijderen. Dat had op een andere wijze moe ten geschieden. Dat Bloemendaal niet in het stichtingsbestuur is opgenomen noem de spreker een gelukkig toeval. Het ge meentebestuur heeft volgens hem ook geen prettige houding aangenomen, toen het ging om het behoud van Kareol als her stellingsoord. De heer Baas (A.R.) noemde ook de pri,is te hoog, doch er is niet veel aan te doen. Gelukkig verleent het rijk een grote bydrage. Hij vroeg zich af of het wel mo gelijk was de doelstellingen „bescherming van fauna en flora" en „natuurgenot te verschaffen aan het Nederlandse volk" in evenwicht te brengen. Beide delen van de doelstelling moeten verwezenlijkt worden. Mevrouw Korf £-Z ernike (Arbeid) verzocht aandacht te besteden aan kampe ren en mr. Westerman (Arbeid) wilde dat er vertrouwen wordt geschonken in hen, die de duinen zullen bezoeken. Er moeten natuurlijk enkele delen voor studie enzovoort gesloten blijven, doch het groot ste deel behoort opengesteld té zijn. De voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zeide dankbaar te zijn, dat er geen ernstige bezwaren gerezen zijn. Het besluit moet weliswaar in grote haast genomen worden, doch daar tegenover staat, dat de besprekingen lang hebben ge duurd en vertraagd zijn. In 1937 waren er reeds plannen tot aankoop, doch die kon den niet verwezenlijkt worden. Daarna kwam de oorlog en na de bevrijding zijn de onderhandelingen weer opgevat, zij het dan dat het ministerie van Onderwijs het initiatief nam. Er zijn veertig tot vijftig eigenaren die over de gehele wereld ver spreid zijn. Toen er in het najaar een voor- ADVERTENT1E SLAAPT U SLECHT door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en alfdoende die pijnen en U 6laapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08, i 7.94 Geneeskundige consulenten bij land- en zeemacht De inspecteur van de geneeskundige dienst der Koninklijke Landmacht, gene- raal-majoor dr. J. Th. Wilkens en de chef van de geneeskundige dienst der zeemacht, schout bij nacht arts P. C. Broekhoff, heb ben besloten tot het aanstellen van consul terende specialisten aan hun dienstvakken, die hun ter zijde zullen staan bij de leiding over de uitvoering van de geneeskundige verzorging van het personeel van de Ko ninklijke Marine, Koninklijke Landmacht en luchtvaartkrachten. De taak van deze consulenten omvat het uitbrengen van adviezen in de preventieve en curatieve geneeskunde, het naar voren brengen van nieuwe methoden op het ge bied van preventie en therapie, het uit brengen van advies by de aankoop van instrumenten, genees- en verbandmidde len en de samenstelling van veld-installa- ties voor chirurgie, bloedtransfusie, shock behandeling, behandeling van door atoom wapens, bacteriologische wapens of oor- logsgassen getroffenen, het verlenen van consult in de militaire ziekeninrichtingen, het adviseren bij research-werk en bij het bestrijden van besmettelijke ziekten. De consulterende specialisten blijven burger. De verbintenis geschiedt geheel op vrijwillige basis. lopig koopcontract gesloten kon worden was dat een gunstig teken. Het definitieve contract moet vóór 1 Mei getekend zijn. Aan deze datum moet de hand worden gehouden, om versnippering van de terrei nen te voorkomen. Wat het niet deelnemen van Bloemen daal betreft merkte spreker op, dat Bloe mendaal in 1937 het initiatief tot aankoop genomen heeft. De opzet was toen werk te verschaffen aan werklozen. Na de oor log heeft het departement van Onderwijs contact gezocht met de provincie en de steden Amsterdam en Haarlem. Het ver wachtte geen bijdrage van Bloemendaal. Wel kan deze gemeente meewerken door de stroken grond langs de Zeeweg bij de terreinen te voegen. Als Bloemendaal be langstelling heeft dan had de gemeente zich reeds lang kunnen melden. Spreker heeft niet gehoord, dat de gemeente con tact heeft gezocht. Hij zou dat gaarne zien door de aanwezigheid van de stroken grond langs de Zeeweg. Mogelyk wordt Bloe mendaal in de raad van bijstand vertegen woordigd. De voorzitter achtte het aantal leden in deze raad niet te groot. Er zullen vakmensen op het gebied van natuurbe scherming en kamperen gekozen worden, die nuttige adviezen kunnen uitbrengen. Spreker zei, dat het vraagstuk van het kamperen bekeken moet worden. Als er gebrek aan water is moeten er geen kam peerplaatsen ingericht worden. Voor de Haarlemse Duinwaterleiding zag spreker geen bezwaren. Er is gevraagd wat er ge daan moet worden, als Bloemendaal een verordening uitvaardigt welke in strijd is met het beleid van het stichtingsbestuur, Spreker achtte dan plegen van overleg de juiste weg of indien het nodig was beroep aantekenen. Hierna werd het voorstel zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Halve vrije dag voor provinciaal personeel By de ingekomen stukken waren vier verzoeken van de Bond van Nederlands Overheidspersoneel. Over drie zullen Ge deputeerde Staten prae-advies uitbrengen. Het vierde betrof het geven van een gehele vrije dag op de nationale feestdag. In de brief werd gesproken over West-Duitsland, Marshall-hulp, Atlantisch pact enzovoort. De voorzitter zeide, dat hij een bespreking over deze punten als buiten de orde zal beschouwen. Gedeputeerde Staten stellen voor een halve vrye dag te geven. Nadat de heer Van de Pavert (communist) had voorgesteld een gehele vrije dag te geven werd dit voorstel met 50 tegen 12 stemmen verworpen. Eervol ontslag aan dr. G. Kraus Aan dr. G. Kraus werd wegens zijn be noeming tot hoogleraar te Groningen eer vol ontslag verleend als eerste geneesheer directeur van het Provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort. De voorzitter wenste nu het besluit genomen is, hieraan woorden van afscheid toe te voegen. „Wij moeten er in berusten, dat we weer een zeer bekwame leider moe ten afstaan aan het hoger onderwijs voor de opleiding van medici. Hoewel de be noeming van dr. Kraus eervol te noemen is, moeten wij het betreuren dat hij het ziekenhuis gaat verlaten". Twee Amsterdamse gezinnen dakloos door brand In het hartje van het oude Amsterdam, is gistermiddag in nog geen half uur tijds een smal, hoog, uit 1745 daterend huis, dat op de hoek van de Waalsteeg uitzicht bood over het water van de Kromme Waal en van de Prins Hendrikkade, door brand verwoest. Als gevolg van de brand, waarbij de tweede, derde en vierde étage geheel uitbrandden, zijn twee gezinnen, tezamen bestaande uit zeven personen, dakloos geworden. Bovendien zijn al hun bezittingen in de vlammen opgegaan. De brand is waarschijnlyk door kortsluiting ontstaan. Diepfeboringen in Oostzaan De Nederlandse Aardolie Maatschappy, die reeds geruime tijd bezig is met voorbe reidende werkzaamheden in het moerassige terrein van het Oostzijderveld te Oost zaan, heeft omvangrijke installaties in werking gesteld en is vandaag met proef- boren begonnen. Dit wordt de eerste diep teboring in het Westen van ons land. De boring kan gaan tot 3.000 meter. Deze proefboringen, die op verscheidene plaat sen van ons land worden verricht, beteke nen niet, dat inderdaad olie in de grond zal worden aangetroffen. Van Leger naar Sport Generaal Ludwig Svoboda is op zijn eigen verzoek ontheven van de functie van Tsjechoslowaaks minister van Nationale Verdediging, aldus is officieel te Praag medegedeeld. Hij is benoemd tot vice-pre mier en belast met de leiding van het staatsbureau voor lichamelijke opvoeding en sport. 19. Panda en Professor Kalker stapten vóórin de auto.... Panda gaf gas en daar gingen zij met een flinke gang, zodat zij al spoedig de stad weer bereikten. Intussen klonken er uit de laadbak daar achter steeds benauwde kreten, als: Veel spijt.' Véél spijt! Nooit weer maken! Nooit weer doen!" en: „Ik ga in staking! Ik neem het niet!" Hoewel dat nogal lawaaiig was, scheen de professor het naxiwelijks le ho ren. „Ik houd niet van dat rijden en ros sen", sprak deze. „Ik wens rustig te den ken en j\j leidt mijn aandacht af, Palpa. Dat moet beter worden, mijn jongen, anders vrees ik het ergste voor je aan staand tentamentje! Laat mij nu eens rustig denken over wat ik heb uitgevon den...." Panda begreep nauwelijks waar de geleerde man het over had en dat gaf ook niet; hij was trots en voldaan over zijn vangst en repte zich naar het politiebureau. „Nu moet u goed luisteren, professor!" zei hij streng, toen ze daar voorreden. „Nu ga ik naar binnen om de politie te waarschu wen en u blijft buiten om op de auto te passen. Hier is het pistool en zorg dat ze niet ontsnappen!" „Ja.heel juist! Zeer schrander!" mompelde de professor verstrooid, terwijl hij met het pistool in de hand uit de wagen klom. Maar hij had natuurlijk weer niet goed geluisterd, want toen Panda het politiebureau in was gegaan wist hij niet goed meer wat hij moest doen. Hij liep eens om de wagen heen, terwijl hij mompelde: „Hee het is net of ik daar binnen iets hoor! Laat mij even scherp de feiten rangschikken! Wanneer ik iets hoor, dan is er iets daar binnen, dat is logisch, niet waar? Merkwaardig, dat ik nu ver geten ben wat er daar binnen is! Laat mij dus de wegen en middelen bestuderen, waarlangs ik te weten kan komen waaruit de inhoud van dit motorvoertuig bestaat!" Zo denkend en mompelend schreed hij naar de ingang van de laadbak, terwijl hij datgene voor zich uit hield gericht wat hij voor hel pistool hield. Er is, kortom, voor ons, machteloze toeschouwers, reden te over om onze harten vast te houden.... Hulp. Deense regeringsfunctionarissen heb. ben medegedeeld, dat de eerste wapen- zending voor Denemarken in het kader van het Amerikaanse wapenhulppro. gram aan de Atlantische landen thans onderweg is en de volgende week in eer Deense haven zal aankomen. Winter in de lente. Ook België heeft gis teren een kort maar hevig wintertje gehad. In Brussel, Antwerpen en de provincies Limburg en Luxemburg woedde een zware sneeuwstorm. In de Ardennen hebben de kersen- en peren boomgaarden door zware nachtvorst veel geleden. Vraag om vrijheid. De Oostenrykse rege ring heeft ter gelegenheid van de vyfds verjaardag van de tweede Oostenrykse republiek een proclamatie tot de we- reldmogendheden uitgevaardigd, waar- in zij deze vraagt haar plechtige be lofte te vervullen en Oostenrijk einde lijk zyn vryheid en souvereiniteit terug te geven. Noodlanding. Een Belgisch militair vlieg, tuig is Dinsdag te Hans (by Luik) bij een poging tot noodlanden op een ga rage terecht gekomen. De piloot kwam om het leven. Van een groepje spelende kinderen in de nabijheid werd een meisje licht gewond door rondvliegende stukken van het vliegtuig. Schietpartij. Te Sjahi in Zuid-Perzië heeft de politie het vuur geopend op een me nigte demonstrerende arbeiders, die jn staking waren voor hogere lonen. Vijf personen werden gedood en velen ge wond. Tragedie. Professor Baker, een hoogleraar in de psychologie in Nebraska (V.S.) heeft gisteren de rector magnificus van de universiteit en een mede-hoogleraar doodgeschoten. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. De politie vond op zyn ïyk een brief met instructies over zyn begrafenis. Gebroken stok. In Johannesburg zyn overal biljetten aangeplakt, die de inheemse bevolking opwekken om op 1 Mei te demonstreren tegen de blanke over heersing. Op deze biljetten staat een zwarte hand die een stok doorbreekt, die door een witte hand wordt vastge houden. Propagandisten gingen van hut tot hut, van, fabriek tot fabriek en van akker tot akker om de bevolking op te wekken aan de demonstraties deel te nemen. Baby terug. Een couveuse-kindje dat twee weken geleden- uit een ziekenhuis in New York verdween is gisteren gezond en wel teruggevonden in een geïmpro viseerde couveuse in een linnenkast van het hotel, waar de negerin die het kind gestolen had, als kamermeisje werkt. Zij had de baby meegenomen, omdat zy er niet in was geslaagd een kind te adopteren. Volgens de politie had zij het kind uitstekend verzorgd. Huwelijk. Vincent Leo Hillyer, de jonge Amerikaanse echtgenoot van prinses Fatima, de knappe zuster van de Sjah van Perzië, heeft in Parijs verklaard dat hij Mohammedaan zal worden en dat Fatima en hy daarna een Moham medaans huwelijk zullen sluiten in de grote moskee van Parys. Protest. De protestante bisschop Otto Di- belius heeft aan de premier van Oost- Duitsland, Otto Grotewohl, geschreven dat de kerk zich zal blijven verzetten tegen iedere communistische poging om haar te verstikken. Dibelius zegt dat wanneer de staat de kerk wil liqui deren, zij de burgers in staat moet stel len zich uit de staat terug te trekken. „De kerk wenst vooralsnog niet tegen de autoriteiten te strijden. Zy vreest die strijd echter niet", zo besluit de brief. Marshall-karavaan. De „karavaan van het Marshall-plan" zal volgende week be ginnen aan een tocht door West-Euro pa. De eerste standplaats is de Brus selse jaarbeurs. Deze karavaan brengt het aandeel in beeld dat het plan- Marshall in de economische wederop bouw van Europa heeft gehad. Verzoek. De Gaullistische afgevaardigde kolonel Livry-Level heeft in het Franse parlement een motie ingediend tot „vrij lating onder toezicht" van maai'schalk Pétain met het oog op de leeftyd van de maarschalk. Voorspelling. De oudste zoon van Tsja-ng Kai Tsjek, generaal majoor Tsjang Tsjing Koe, heeft voorspeld dat er een strijd van ongekende hevigheid te wach ten staat om het bezit van het eiland Tsjoesan, een nationalistisch bolwerk voor de kust bij Hangtsjou. Hy was optimistisch over de uitslag van de strijd. ADVERTENTIE Algemeene Boekhandel en Antiquariaat heeft belangstelling voor de aankoop van Uw boeken, enkele stuks of Uw gehele bibliotheek GEDEMPTE OUDE GRACHT 27-27a JACOBIJNESTRAAT 3 - TEL. 10785-10885 GOED WONEN, Maandblad voor goede woninginrichting Behoort u nog tot die mensen die zweren bij een „old finish" salon of een „gotische" eetkamer? Dan is juist voor u het dubbele nummer van Maart 1950 van „Goed wonen" samengesteld. Want verreweg de belang rijkste bydrage is de catalogus van meubelen, die nu eens geen namaak zijn van vorige generaties en hun stylen, maar van tafels en stoelen, kasten en bedden, die ontworpen en vervaardigd zijn door en voor de mens anno 1950, die niet beschikt over een staf van personeel en overvloed van grondstof fen, maar die desondanks wil genieten van rust en gezelligheid, warmte en frisse lucht. Moet u zich voor het eerst of opnieuw inrichten dan vindt u hier een schat van ideeën en mogelijkheden, die, zonder dat we ze persoonlijk alle volledig geslaagd achten, het voordeel hebben begrip te tonen voor de behoeften van ónze tyd, van ónze moeilykheden en ónze verlangens. Legt deze collectie het na een vluchtige kennismaking nog af tegen uw balpoten, uw gebloemde gordijnen en bedrukt behang, waagt u er dan morgen en overmorgen nog eens een blik aan en u zult bemerken hoe u gaat verlangen naar dat gevoel van rust en ruimte. En bent u reeds een overtuigd aanhanger van deze woningvernieuwing, dan zult u paS goed genieten van dit goed verzorgde num mer met zyn schat aan begeerlijkheden. Als laatste verweer komt u met het argu ment „prijs"?. Maar die is zeker niet hoger dan van de kitsch, uw winst aan comfort niet meegerekend! U'kunt zelf medewerken aan de bevorde ring van dit streven. Hoe, dat wordt u ia dit nummer verteld.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2