„Geleidelijk aan met de vorming van een supra-nationaal Europees orgaan" ELECTRISCHE FORNUIZEN H. J. MAERTENS Ceestdrift der Limburgers werd niet getemperd door sneeuw en hagel Woensdag 26 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant 3 MINISTER STIKKER: De minister zegt voldoende tijd te hebben voor zijn nationale en internationale taak Senaat keurt de begroting goed (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Wen de laar (V.V.D.). die Dins dag zijn Maandagavond afgebroken rede voortzette, roerde het gebeurde met onze landgenoot de heer Louwerse in Praag aan. Hij vroeg of het waar is. dat Rusland de huizen van onze diplomaten zou gaan vorderen om daarna de huur aanmerkelijk te verhogen. Mocht zulks gebeuren zou er dan geen aanleiding bestaan hier ten op zichte van de Russische diplomaten een zelfde methode toe te passen?, zo vroeg hij. De heer Kerstens (K.V.P.) wees op de noodzaak van de Europese eenwording. Nog steeds wil men hier en daar te veel aan de eigen souvereiniteit vasthouden. Ook minister Stikker blijkt volgens de Memorie van Antwoord.-niet helemaal vrij te zijn van deze terughoudendheid. Reeds thans is nodig onverwijld te komen tot een centraal Europees orgaan met be perkte, maar werkelijke bevoegdheden. Daaraan zitten wel risicos vast, doch die zijn nog groter als men te lang wacht. Met de stichting van een centraal parlementair Europees orgaan kan men op internationaal terrein een vergoeding krijgen voor wat aan parlementaire zeggenschap nationaal te loor is gegaan. De heer Kerstens zeide, dat minister Stikker niet de openbare mening moet vol gen, maar haar moet voorgaan. De heer Al gr a (A.R.) vond. dat wij meer dan eens reden tot klagen hebben over het niet voldoende rekening houden met onze belangen en rechten. Wij moeten krachtige taal spreken. Maar dat kan alleen als de regering gedragen wordt door een krachtige volksovertuiging. In plaats daar van heerst er te veel ondergangs-psychose. Opvoeding van het volk tot een deugdelijk zelfbewustzijn is nodig. De regering be hoort met een klare stem te spreken en dient vastheid van lijn aan de dag te leg gen. Namens zijn fractie gaf de heer Algra te kennen, dat combinatie van de leiding van het departement met die van politiek bemiddelaar van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking toch wel zeer bezwaarlijk te achten is. Dit betekent helemaal niet, dat de Anti-Revolutionnai- ren voor zichzelf een plaats in het kabinet zouden willen krijgen. Als een bemiddelaar van de Europese Economische Organisatie met bemiddelingsvoorstellen komt, dan moet het hoofd van ons departement van Buitenlandse Zaken deze in volkomen vrij heid kunnen beoordelen. Daarom verdient het aanbeveling dat hij minister zonder portefeuille wordt. In het leggen van de grondslagen voor de wereldomvattende internationale rechts orde is de U.N.O. niet geslaagd. Dat ligt niet zozeer aan het vetorecht als wel aan het feit, dat helaas in een groot deel van de wereld opvattingen werden gehuldigd, welke strijdig zijn met de idealen, die aan zulk een rechtsorde ten grondslag liggen. Men zocke het daarom binnen een kader waar men wel dezelfde gedachten koestert. Zo kwam spreker op een pleidooi voor Europese samenwerking. Op korte termijn moet men „zaken" doen, daarbij, juist van wege het zakelijke, zijn kracht zoekende in verstandige beperking van het gebied waarop men iets wil bereiken. Allerlei, in de gegeven omstandigheden alleen fraai schijnende, maar uit een oogpunt van wijze beperking niet aanbevelenswaardige aan gelegenheden door de Europese Raad te laten aanpakken, vond spreker uit den boze. Daardoor liep men alleen maar kans, dat inmiddels „de mooie Europese vaas" zou breken. Bovenal heeft samenwerkend Europa een zwaard ter bescherming nodig. Minister Stikker antwoordt Niet alleen staatssecretaris mr. Blom, maar ook de minister-president was aan de ministerstafel gezeten, toen minister Stikker na een pauze van drie uur, van antwoord diende. Inzake de Duitse herbewapening was de bewindsman het eens met mr. Van Heu- ven Goedhart, dat men moet streven naar een evenwichtige tussenoplossing, gelijk dat in het algemeen voor het gehele Duitse vraagstuk geldt: enerzijds de weg inslaan van opneming van Duitsland in de Euro pese samenwerking, aan de andere kant voorkoming der wederopstanding van het Duitse militarisme. Verder moet men ook geen maatregelen treffen, welke de bevol king zelf die voor demilitarisatie voelt niet wenst: dat zou daar slechts een schadelijke uitwerking hebben, wat sym pathie voor en opvoeding in democx'atïsche richting betreft. In Praag is opnieuw een zestal Tsjechoslo- waakse burgers, waaronder een vrouw, veroordeeld terzake van beweerde spion- nage voor de Verenigde Staten". Op de foto: een der veroordeelden Zdenka Vacko- va hoort haar vonnis achttien jaren kerkerstraf aan. Mr. Wendelaar kreeg te horen, dat het emigratievraagstuk niet een louter Neder landse kwestie is maar een probleem dat men in Europees verband moet trachten op te lossen. Overigens doet men het nodige om emigratie zo goed mogelijk te doen slagen. Ter verdediging van de de jure-erkenning van Israel voerde de minister aan, dat de stand van de economische, politieke en cul turele betrekkingen met die staat bedoelde stap rechtvaardigde. Minister Stikker kwam via enige andere punten op hetgeen de heer Kerstens had opgemerkt over de wenselijkheid om tot een supra-nationaal Europees orgaan te komen. Te grote onstuimigheid in dit op zicht, aldus de bewindsman, kan schaden en elders juist remmend werken, wat de kansen betreft om praktische resultaten te bereiken. „Geleidelijk aan" moest daarom zijns inziens het wachtwoord zijn. Ook al kan de organisatie van de U.N.Ö. door on enigheid tussen de grote mogendheden niet werken zoals wenselijk was, zo kan toch worden vastgesteld, dat zij in menig op zicht niettemin waardevol werk verricht. Wat Europa aangaat, dit kan volgens hem thans niet beter doen dan hard te werken aan verwezenlijking van speciale, concrete dingen, zoals een Europese beta- lings-unie. Intussen moet hen bereid zijn, onder meer wat militaire samenwerking betreft, een stukje eigen souvereiniteit op te geven. Economische eenwording van West- Europa is nodig; zowel Engeland als Wost- Duitsland behoort men hierin te betrekken. De Britten streven er oprecht naar om een weg te vinden tot deelneming aan een Europese betalingsunie. Dit is mr. Stikker uit nog onlangs met Engelse staatslieden gevoerde gesprekken gebleken. Als Europa economisch sterk wordt kan het ook veeleer zijn aandeel in de Atlantische verdediging betalen. Namens Nederland is voorgesteld op de in het. midden van de volgende maand te Londen te houden bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad te overwegen wel ke vorm van economische samenwerking na 1952 tot stand kan worden gebracht. Tevens komt verbetering van de politieke samenwerking ter tafel. Ten aanzien van de militaire samenwer king achtte de minister het niet juist, steeds maar af te geven op het ontwerpen van plannen. Maar hij gaf tevens toe, dat wij er daarmee alleen niet komen aange zien deze plannen ook moeten worden gefinancierd. Gemeenschappelijk zal men de geldelijke lasten van de gemeenschap pelijke defensie moeten dragen. Het vin den van een oplossing van de puzzle, die zich hier voordoet, is echter alllerminst eenvoudig. Hierna roerde minister Stikker even de kwestie van Nederlands verhouding als Unie-partner tot Indonesië aan, waarbij hij de bestaande regeling (ten dele onder het Ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ten dele onder Buitenlandse Zaken) verdedigde. Het slot van 's ministers uiteenzettingen was gewijd aan de door de verschillende sprekers aangeroerde kwestie van de com binatie van het ministerschap van Buiten landse Zaken met de taak van voorzitter, tevens bemiddelaar van de Organisatie voor Europese Samenwerking. Hij zeide dat hij wel degelijk tijd heeft om zich aan ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS de nationale en aan de internationale taak te wijden. Nu hij zich heeft ingewerkt om trent de problemen van de meeste landen zal hij weldra minder veelvuldig hoeven te reizen. Daartoe wordt de noodzaak «og minder als, gelijk hij verwacht, binnen enkele maanden principieel zowel met be trekking tot de kwestie van het multilate- x-aal betalingsverkeer als ten opzichte van de vrijmaking van het goedex-enverkeer een oplossing bereikt zal zijn. Inmiddels is zijn taak al lichter geworden sinds hij ook voorzitter van de Europese organisatie is, hetgeen hem zijn werk als bemiddelaar vergemakkelijkt. Dank zij de zeer hard werkende staf zijner ambtenaren is hij dagelijks, waar hij ook vex-toeft, ten opzich te van de dagelijkse gang van zaken op zijn departement bij: daar is geen dag achter stand. Zijn er voor bereiking van meer Europese eenheid dusdanige perspectieven, dat het werken daarvoor de moeite waard is? Op deze vraag kon het antwoord vol gens minister Stikker bevestigend luiden. Verder zeide hij dat er met betrekking tot de kwestie van de Europese samenwerking voor Nederland geen belangentegenstellin- ken bestaan met wat daarvoor nodig is en wat Nederland kan wensen, zodat ook uit dien hoofde tegen de combinatie van de door mr. Stikker vervulde posten niets viel aan te voeren. Tot besluit van dit alles sprak de bewindsman de hoop uit, dat hij zijn krachten zou kunnen blijven geven aan het bevox'deren van zo snel mogelijke eenma king van Europa. Na zijn rede voerde staatssecretaris mr. Blom het woox-d. Deze deelde onder ande ren méde, dat Indonesië en wij het eens zijn om tot inschrijving bij het Secretariaat van de Verenigde Volken van Ronde Tafel- Conferentie-overeenkomsten over te gaan doch dat er nog ovei'leg plaats vindt over de vraag met welke overeenkomsten dit zal gebeuren. Verder kon hij namens de regering toezeggen dat het rapport van de Unie-studiecommissie inzake Nieuw Guinea aan ons parlement zal worden aangebo den voor het een onderwerp van gedach- tenwisseling tussen onze regering en die van Indonesië zal gaan uitmaken. Na x-e- en dupliek nam de senaat zonder hoofdelijke stemming, met alleen aanteke ning van het „tegen" der communisten, de begroting aan. Tentoonstelling ter herdenking van de honderd jaar geleden geboren actrice Theo Mann-Bouwmeester Wethouder De Roos en mevrouw Rika mevrouw Theo Mann-Bouwmeester droeg De Amsterdamse wethouder van kunst zaken, mr. A. de Roos, heeft Maandagmid dag in een zaaltje ixi de Universiteitsbiblio theek, dat daax'toe ter beschikking was ge steld van de nog steeds dakloze vereniging „Het Nedexdands Toneelmuseum", een ten toonstelling geopend, die gehouden wordt ter hex-denking van de geboortedag van de beroemde actrice Theo MannBouwmees ter, nu honderd jaar geleden. De voorzitter der vereniging, prof. ar. Fr. W. S. van Thienen, hoogleraar aan de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam en leraar in costuumkunde aan de Toneelschool, sprak de hoop uit dat de kostbare verzameling binnenkort een permanente behuizing zou krijgen en gaf vervolgens het woord aan de oud-criticus Hopper bekijken het costuum, dat wijlen in haar rol van koningin Elizabeth. J. B. Schuil, die in een warme en geest driftige causerie herinneringen ophaalde aan de legendarische „koningin van de planken". In het begin van zijn voox-dracht wees de heer Schuil op de zeldzaamheid, die zich bij zijn weten nog niet heeft herhaald, dat één vader vier geniaal begaafde to neelkunstenaars naliet: de gebroeders Frits en Louis Bouwmeester, hun zuster Theo Bouwmeester en Louis Moor. Na van de drie eerstgenoemden een korde maar tref fende karakteristiek te hebben gegeven, ADVERTENTIE 'T KNAPT REUSACHTIG OP! met een nieuw behang! Zeer grote keuze BARKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Randjes afsnijden a 5 ct. per rol In de Hollandbaai, bij Stronsay, (Orkney eilanden) zijn Zaterdag een honderdtal walvissen, in lengte variërend van 4,5 tot zes meter, gestrand. Zij waren bij uitzon derlijk hoog tij de baai binnengezwommen en konden toen het eb werd, niet meer naar zee ontkomen. Zondagnacht was de laatste der walvissen bezweken en de 700 inwoners van Stronsay zijn nu begonnen met de lang niet eenvoudige taak, de cadavers zo snel mogelijk op te ruimen. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 ging spreker uitvoeriger in op de betekenis van de enige vrouw in dit illustere kwar tet. Haar stijl en allure maakten haar bij zonder geschikt voor het emplooi der grote vrouwenrollen in het toen moderne Franse répertoire van Sai'dou en Dumas, maat later schitterde zij niet minder in de wer ken uit de naturalistische school. Zelfs de kleinste rol, die zij nooit beneden haar waardigheid achtte, wist zij glans en zin te verlenen. De heer Schuil citeerde met bewogen stem vele van haar uitspraken, waarvan speciaal die over de verstaanbaar heid veel instemming vond bij de vertegen woordigers van de oudere toneelspelers generatie onder zijn gehoor. Na nog te heb ben gewezen op haar grenzenloze vitali teit en spreekwoordelijk goed humeur, be sloot de heer Schuil zijn voordracht met de woorden die Theo MannBouwmeester gebruikte, toen zij zich vrijwillig van het toneel terugtrok, hoewel nog in het volledig bezit van haar physieke kracht en geeste lijke vermogens: „Ik wil niet dat het pu bliek afscheid van mij neemt, ik wil af scheid nemen van het publiek". Tot de aanwezigen, die later een rond gang langs de tentoongestelde souvenirs maakten behoorden: Theo Frenkel, Tilly PérinBouwmeester, Frits Bouwmeester, Dogi Rugani, Else Mauhs, Rika Hopper, Emma Morel, Marie Faassen, Cor van der Lugt Melsert, Annie van Ees, Paul Huf, Ben Groeneveld en vele anderen. Op de expositie zelf komen wij in een afzonder lijke beschouwing terug. Rat, Rui, wat is dat? Hoewel wij allerminst behoren tot de gebenedijde categox-ie van lieden, die men kan horen bulken van het geld, wanneer men des avonds stillekens langs hun huizen gaat, toeven wij gaar ne één keer per jaar op de RAI. Zoals gij weet zijn daar auto's te zien die over een jaar of wat leverbaar zijn. Er zijn ook auto's die helemaal niet lever baar zijn en die er blijkbaar alleen door de fabx-ikanten ten toon worden ge spreid ten bewijze van het feit dat zij zich de laatste tijd niet onledig hebben gehouden -met duimendraaien. Er zijn ook enige auto's die men wel op slag kan krijgen, maar die zijn zo ondoel matig vervaardigd, dat zij niet eens on ze goedkeuring kunnen wegdragen. Laat staan onze 85 kilo's. Ge moet dat laatste overigens niet als gebiedende wijs opvatten. Het aangename van deze tentoonstel ling is bijaldien, dat niemand verwacht dat ge er iets komt kopen. De wagens waarmee men desgewenst proefritten kan maken, zijn dan ook van de vroege ochtend tot de late avond bezet. Mocht ge neiging koesteren om in een Ameri kaanse balzaal op wielen, waax-in langs hydraulische weg uw schoenen worden gepoetst en pneumatisch uw neus wordt gesnoten, even indruk te gaan maken op de collega's van uw kantoor, dan dient ge systematisch te werk te gaan. Uw eerste stappen richt ge naar het restaixrant, waar ge de verkopers kunt vinden, die het niet moe worden van achter een glaasje met dit of dat hun blikken te laten dwalen over de aan wezige menigte, die met fors geruk de deur- of andere knoppen van de auto's op hun soliditeit aan het beproeven is. Af en toe weerklinkt zacht gejuich wanneer iemand ineens een gedeelte van de ovex-zeese blik-productie in de handen houdt. De rustige heer die gij dan in het restaurant terloops een an- dex-e kant ziet uitkijken is de verkoper van de betrokken automobiel. Natuur lijk zijn er ook wel eens verkopex-s op de stands aanwezig, maar die zijn aan geen enkel teken van hun waardigheid te onderkennen, zoda* gij de kans loopt een blik van ijskoude minachting over het hoofd uitgestort te krijgen, wan neer ge vraagt: „Hoort u soms bij deze stand?" Hebt ge eenmaal een vertegenwoor diger aan de haak, dan meldt ge, dat ge interesse koestert voor de onder zijn beheer staande paardekrachten. Hij kraait dan vrolijk: „Kom, kom me neertje, dat jokt u toch zeker", maar gij houdt uw leugentje om bestwil maar dapper vol en wanneer ge lang genoeg uw verzoek om een experimentele rit handhaaft, dan hebt ge best kans dat u het treft en dat de verkoper zegt: „Nou meneer, komt u een ander keertje 'es terug". Men ziet, aan service ont breekt het niet en één van de firma's heeft op haar demonstratie-wagen zelfs een mobilofoon gemonteerd, waarover kan worden meegedeeld, dat de wagen nog steeds bezet is. Mocht gij overigens dol zijn op kop- pakkïngen of om verder maar eens v/at bij de kop te pakken natte uit- neembare cylinder-voeringen en zelf- tappende bouten en moeren, dan kunt ge op de RAI uw hart ophalen. Ach, ach, wat zagen wij daar een moeren zelf tappen. Er stonden ook meisjes te tappen, maar dat was achter het buffet waar vooi'ts heerlijke broodjes verkrijg- baar waren, die vanwege de hygiëne in het plastiek waren verpakt. Deze door zichtige omhulsels sloten zo bijzonder goed af, dat men ze met geen tien En gelse sleutels open kon kx-ijgen. Een monteur naast ons werkte ten einde raad het hele pakket maar naar binnen, maar dat bralc hem lelijk op, want iedere keer dat hij daarna zijn mond opendeed om wat te zeggen, kwam er een plastic-regencape'je uit. TexVijl wij daardoor weer geheel op gevrolijkt verder wandelden, zagen wij bij een Duitse stand een gezette heer die een al even forse bx-oeder tevreden glunderend op de schouders sloeg en zei: „Na Willy, wir sind wieder da!" Na deze korte begx-oetingsplechtigheid was het met de vx-eugde echter gauw gedaan, want no. 2 kenschetste de situ atie fijntjes met: „Ach Mensch, es 1st hier 'ne blode Sauerei". Tramlijn Begeerte Wat ons op de RAI trouwens altijd weer opvalt is de gedistingeerde toon. Goerigeklede hei-en wandelen er non chalant rond aan de zijde van dames in zijde en bont en het is dan ook een ware verademing om zo'n exquise vx-ouw luchtigjes-verrukt te horen uit roepen: „Ah, kaak-es hiex-o Jen, wat een lekkere slee". Op zo'n moment ge raakt ge weer helemaal in die ondefini eerbare sfeer van verfijnde luxe. Over luxe gesproken, die is er genoeg te zien. Zelfs in de goedkoopste klasse zit men geheel droog onder dak en op min of meer vex-ende kussens en wij kunnen het dan ook ten volle billijken, dat de regering al deze weelde aan enige be lastingen onderwerpt. Wie dat niet be grijpt is een kniesoor. Ach, ach, wat zagen wij daar een kniesoren op de RAI. Gij zult ons wel ontslagen achten van de plicht om de tentoongestelde merken aan een bespreking te onder- wex-pen, Goed, maar wij doen het lek ker toch.Wij stellen echter vóórop dat overwegingen van financiële of andere irreële aard achterwege zuilen blijven en nu kunt gij uit die plaatsbepalingen wel weer afleiden dat wij zogezegd midden in die ovex-wegingen zitten. Een gecompliceerde gedachte, die wij zon der meer terzijde schuiven om eindelijk vrij baan te hebben teneinde ens naar de sensatie van de RAI te begeven. De betx-effende jongedame was echter in gesprek en daarom zijn wij onze troost gaan zoeken bij stand 34, waar wij prompt van verrukking door de grond gingen. Toen men ons weer had opge vijzeld en de vloerbedekking zo goed en kwaad als het ging, was her steld, stonden wij neus aan neus met de Jaguar XK 120 two-seater, 160 P.K. topsnelheid 200 km. per uu*-, 6 cylin ders. boring 33 mm, slag 106 mm, Prijs 16.625. Dat laatste was een aanzien lijk grotere slag dan 106 mm. Gelukkig was deze wagen ook nog niet te koop en zo konden wij onze ogen uitkijken naar deze trouwe kopklcppcr met zijn twee heel comfortabel bovenliggende nokkenassen. Wij hadden trouwens een kostbare smaak want de tweede auto die ons in het oog viel was een Fiat 1100 met een wel bijzonder speciale carrosserie, die vervaardigd was door iemand wiens naam begint met een F met een kroontje er op en die verkrijg baar was voor de bijzonder speciale prijs vanach. wij zeggen het maar niet, want wij willen bij niemand ver bittering ten aanzien van zijn materiële positie zaaien. Van deze Fia: naar de Lago Record was het maar één stap over een paar andere auto's 'neen. Daar zagen wij de Lago sur- profilé. waarin men gevieren met een snelheid van 180 km. per uur be- keuringen kan verzamelen cn waarvan de prijs voorshands blijkbaar nog een leutig geheimpje is. Voor minder-ge- fortuneerden was daar de Lago Baby. Deze forse kleuter biedt overigens ook plaats aan vier volwassenen. Tenslotte drentelden wij weer langs de Delahayes, de Jaguars en de Austin Sheerlines naar de uitgang terug en terwijl wij buiten op de tram stonden te wachten, bestuurden wij in gedachte zo'n droombeeld van een auto. Toen hield met naar gekras van rem men het gemeentelijk vervoex-middel voor ons stil en de conducteur zei sa tanisch: „Een overstappie op tramlijn Begeerte". BOEDA. Koninklijk Paar van Zuid tot Noord enthousiast begroet Prins begroet door de bisschop van Roer mond, mgr. dr. G. Lemmens, het gemeen tebestuur en leden van Gedeputeerde Sta ten. Roermondse verenigingen en school kinderen defileerden voor het stadhuis. In Weert bracht het Koninklijk Paar een bezoek aan het echtpaar M. Leenen Jansen, dat vorige week zijn zeventigjarige bruiloft vierde. Na de ontvangst op het raadhuis bood een meisje enige Weerter vlaaien aan. Na het vertrek uit Roermond reed de Koninklijke stoet naar Hom. Daar werd het sanatorium Hoxmerheide bezocht. In een hevige sneeuwstorm bezochten Hare Majesteit en de Prins alle paviljoens. Via Nederweert, Panningen en Maas- bree begaf de stoet zich naar Blerick- Venlo. Daar onthulde de Koningin een bronzen gedenkplaat in het honderddui zendste huis dat sinds de bevrijding in ons land gereed kwam. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, hield een korte toespraak, waarin hij er aan herin nerde, dat in Februari 1949 te Tiel de vijftigduizendste sedert de bevrijding ge bouwde woning wex-d afgeleverd. Thans is de honderdduizendste gereed. Toen de zon reeds was ondergegaan, kwamen de koninklijke gasten de feeste lijk versierde gemeente Ven ray binnen gex-eden. De Koningin nam hier de tradi tionele „Pruimkesweg" (krentenbrood) in ontvangst. Tevens ontving Hare Majesteit twee poppen in Venray's oude kleder dracht. De koninklijke gasten bezochten de veer tiende eeuwse St. Petrus-Bandenkerk, waar zij middeleeuwse beelden bezichtig den. Bij het monument voor de oorlogs slachtoffers legden Koningin en Prins een krans ter ere van de vele omgekomen burgers gedurende de bevrijdingsdagen. In Well werd eveneens een krans ge legd bij het monument opgericht ter nage dachtenis aan zeven gefusilleerde Lim- burgex-s die aan de Mei-staking van 1943 hadden deelgenomen. Via Bei'gen, Affex'den, Heijen en Gennep wercl de tocht voortgezet naar Mook, waar de Konmgixx een geschil derd kindei-kleurboek werd aangeboden, vervaardigd do'or de kimstschilder Jac. van Maurik uit Piasmolen. De tekst voor dit kinderkleurboek was gemaakt door mr. L. de Bourbon. De stoet vertrok daarna naar het paleis Soestdijk. Op de tweede dag van het bezoek van het Koninklijk Paar aan Limburg was het weer xiog slechter dan op Maandag. Sneeuw, hagel en regen vermochten de geestdrift van de bevolking niet te temperen. De tocht van Koningin en Prins door de provincie begon 's morgens in de mijnstreek en ein digde 's avonds ongeveer drie uur later dan verwacht werd in de Noordelijkste Limbux-gse gemeente, Mook, waar de be volking urenlang koude en regen ge trotseerd had om van het afscheid van de provincie getuige te zijn. Na des morgens in Valkenburg de ver sierde en geïllumineerde gemeentegrot be zocht te hebben, ging het Koninklijk Paar naar Heex-len, waar de Koningin in de hal van het stadhuis een gedenkplaat onthulde ter herinnering aan dit bezoek en aan dat, wat zij in 1948 aan de mijnstreek bracht. Voor het stadhuis verdrong zich een dichte menigte, die telkens sinaasappels de lucht ingooide. Zij deed dit ter her innering aan het feit, dat tijdens de ooi-log Heerlen de eerste Nederlandse gemeente is geweest, die een boete van 10.000 kreeg opgelegd omdat toen op een der verjaar dagen van een lid van het Koninklijk Huis enkele M.T.S.'ers demonstratief met sinaas appelen in de'sti-aten hadden gekaatst. Na het bezoek aan het stadhuis reed de stoet langs de Oranje Nassaumijnen en de staats mijn Emma. Vex-volgens werden Geleen en Sittard bezocht, waar het gemeentebestuur zilve ren boekenleggers voor de prinsesjes aan bood. In Roermond werden de Koningin en de De Haagse Comedie geeft heden avond in de Stadsschouwburg een opvoering voor de Amsterdamse Kunstkring van „De jongen Win- slow" van Terence Rattigan en Vrij dagavond de onherroepelijk laatste openbare voorstelling van de trilogie Rouw past Electra" van Eugene O'Neill. Het A.T.G. komt in het weekeinde weer met „De dood van een handelsreiziger" op de planken, welk stuk van Arthur Miller dage lijks door Comedia in het Centraal Theater wordt vertoond. De Nottingham Playhouse Company vertoont Donderdagavond in de Stadsschouwburg het blijspel „De Rivalen" van Sheridan onder regie van André van Gyseghem. Het Ne derlands Volkstoneel zet Donderdag en Vrijdag in de Doelenzaal de ver toningen voort van „Voerman Hen schel" van Hauptmann met Johan Elsensohn in de titelrol. Het Leidseplein Theater blijft tot 1 Mei gesloten. In de Kleine Komedie speelt Johan Kaart met zijn gezel schap nog steeds de klucht „De Zon- In de hoofdstad uit debokvan Hans Sturm en Carré heeft de operette ,JJe Czardasvor- stin" op het programma. In de Bachzaal speelt dc Philharmo- nische kapel Mozart" onder leiding van Kees Hartvelt op 27 April wer ken van Johann Christian en Wilhelm Friedemann Bach. In de grote zaal van het Concertgebouw wordt Vrij dag de Beethoven-cyclus onder di rectie van Erich Kleiber voortgezet met de Vierde en de Vijfde Sympho nic. In de kleine zaal van het Concert gebouw speelt hedenavond de violist Christian Ferrasin de Bachzaal zingt Caret Willink op 28 April lie deren van Purcell, Schumann, Rönt gen en Lex van Delden. Jan Sluyters exposeert tot 13 Mei schilderijen, iekeningen en aquarel len in kunsthandel M. L. de Boer aan de Keizersgracht. Werk van Emilio M. Beretta is tot 4 Mei in kunsthandel Santee Landweer te zien. Kunsthandel van Lier stelt Ja panse aquarellen en oude Japanse en Chinese waaiers ten toon. Grafisch werk van M. C. Escher vindt men in de Moderne Boekhandel. In de Uni versiteitsbibliotheek is een tentoon stelling ingericht ter nagedachtenis van de actrice Theo Mann-Bouw meester die honderd jaar geleden werd geboren. J Priorij van Egmond In de priorij van de Paters Benedictij nen te Egmond heeft Dom Savaton, abt van de priorij te Wisques in Noord-Frank rijk, de Pauselijke ordonnantie voorgele zen, waarin werd medegedeeld, dat de Priorij van Egmond tot zelfstandige abdij is verheven. Dezer dagen zal de abtskeuze door het kapittel geschieden. De wijding van de nieuwe abt is vastge steld op Donderdag 15 Juni en zal worden verricht door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibex-s, in de St. Bavo-kathe- draal te Haarlem. VALSE DUBBELTJES IN BERGEN OP ZOOM De laatste tijd zijn in Bergen op Zoom valse dubbeltjes in omloop gebi-acht. De geldstukjes zijn niet gemakkelijk als vals te hei-kennen. RECTIFICATIE In ons blad van Zaterdag is een passage in de rubriek „Litteraire Kanttekeningen" op een verkeerde plaats beland. De betref fende alinea's hadden als volgt dienen te luiden: Cora Sandel vorig jaar genoemd als candidate voor de Nobelprijs, ondanks de betrekkelijk beperkte omvang van haar oeuvre werd in Tromsö, in het noorde lijk Noorwegen, grootgebracht in een ambtenaarsgezin; vreugdeloosheid, bene penheid, huichelachtigheid ze kende deze bedreigingen van het geestelijke en locale isolement uit eigen ervaring. En ze had zowel de moed als het talent er tegen in opstand te komen: in haar Alberte- trilogie en enkele harer novellen, maar het meest aangrijpend, overtuigend en mild- menselijk toch in haar in 1946 verschenen roman „Kranes Konditori", waarmee haar vertaalster, Greta BaarsJelgersma, deze belangi-ijke Noorse schrijfster in ons land introduceert. „Krane's Lunchroom" is een kranig werkstuk, als voor het toneel geschreven, 'zó sterk is het dramatisch element, zó levendig wisselen de personen elkaar af, zó recht-op-de-man-af en natuurlijk zijn de gesprekkeix. Inderdaad is er een toneel bewerking van deze roman opgevoerd, met een succes zoals de Noorse Schouwburg te Oslo niet eerder gekend heeft.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5