c Sport in het kort .Clowntje Riek De dood van dr. Leidekker Woensdag 26 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant Woordkunst en muziek in de Renaissancezaal De pianist Simon Halie en de declama tor Jaap Engelberts gaven Dinsdagavond te Haarlem in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een recital voor de Haarlemse Kunstgemeenschap, dat niet het minst om de zeldzame combinatie van woordkunst en klaviermuziek, een boeiend verloop had. De beide kunstenaars bleven ieder afzonderlijk op hun eigen terrein; de rijke mogelijkheden die een intrinsiek samengaan van muziek en dichterwoord kan bieden ik denk hierbij aan de ver rassende voordracht-avond, die Jean Mercure van het ThéStre Verlaine te Pa rijs kort geleden te Haarlem gaf met mede werking van de sublieme pianiste Ger- maine Mounier bleven ongebruikt. Al leen aan het slot van Bertus Aafjes' poëtisch vertelde levensverhaal van Maria Sibylla Merian kwam het Adagio uit de orgel-toccata in C van Bach (in de kla vierbewerking van Myra Hess) de sfeer weven, die er als epiloog bij paste. Maar overigens was er geen verband tussen de prestaties van Simon Halie en die van Jaap Engelberts. Ik voel ten minste niets dergelijks tussen de orgelende lyriek van J. W. F. Werumeus Bunning en de muziek van Mozart, Debussy en Bartök, en even min tussen de klare beeldende taal van Bertus Aafjes en de romantische gevoelig heid van Schubert. Eer zou men van tegenstellingen kunnen spreken, wier taak het scheen te zijn de verschillende num mers van het programma van elkaar te isoleren. En dat hinderde in dit geval niet, daar immers beide kunstprestaties in hun eigen solistische rol zouden blijven. Simon Halie begon met Mozart's Sonate in Bes (K. V. 570), waarvan hij de snelle delen wel wat fors en een enkele keer tamelijk onduidelijk liet klinken. Voor het Adagio vond hij echter de milde sonoriteit en de uitdrukking waar deze verrukkelijke muziek in al haar eenvoud van conceptie om vraagt. Een zeer poëtische weergave van Debussy's ..Ballade" liet merken dat de pianist hierin het zuivere klankeven- wicht had gevonden; ook „La Cathédrale engloutie" had treffende momenten en na „Poissons d' or" kon men gerust zeggen: ziezo, daar hebben wij een ideale Debussy- interpretatie gehoord. De Roemeense Volksdansen van Bartök hadden de fleu righeid en het gezonde rhythmische élan, waardoor ze gekenmerkt dienen te worden en van het „Impromptu" in Bes van Schu bert werd bij een technische preciesheid een innige en daarmee stijlvolle verklan king gegeven. Voor zover ik er over kan of mag oor delen is Jaap Engelberts een zeer begaafd woordkunstenaar; zijn voordracht van Werumeus Bunings „Adam en de Dieren" en „Ballade van den Merel", die met lyri sche verheffing gebeurde, en die van „Antonius" preekt voor de vissen" en „Maria Sibylla Merian" van Aafjes die met puntige zegging en klare beeldende taal vertolkt werden, had een sterk boeiende kracht. Het tot slot gespeelde Adagio in a van Bach maakte een treffende indruk. JOS. DE KLERK Jubileum J. H. Gerritsen Vanmorgen is de heer J. H. Gerritsen, die veertig jaar werkzaam is bij de steen houwerij der firma gebroeders C. en A. Swaalf, gehuldigd in tegenwoordigheid van de leden van het personeel en enige beeldhouwers. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft de jubilaris toegesproken en her innerd aan het' vele goede, dat de heer Gerritsen voor de firma heeft gedaan. Spre ker deelde mede, dat de Koningin de jubilaris onderscheiden heeft met de ere medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ook hebben gesproken de heren C. J. en A. Swaalf en de jubilaris zijn een radio toestel, een geschenk onder enveloppe en bloemen aangeboden. Jaarmarkt „Ovdt Haerlem" Gisteravond heeft de bisschop van Haar lem mgr. J. P. Huiberts de jaarmarkt „Ovdt Haerlem", welke in het Concert gebouw wordt gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Sint Vincentiusvereniging bezocht. Hij toonde grote belangstelling voor hetgeen tot stand is gebracht. De bisschop was ook tegen woordig bij de huldiging van de zeven duizendste bezoeker, die een geschenk ontving. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 April 1950 GEHUWD: 25 April: A. P. Urscheler en M. Mulder. E. E. Jensen en E. Kales, JP. wil- leumicr en A. A. Muller. P. A. Bloem en H. H. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 24 April: B. van der Veen—Kloosterboer. J. Bogaart—Lam mens. R. C. de Wit—Van der Linden. 25 April W. C. Smit—Van Dijk. C. M. Smit—Garstcn. BEVALLEN van een dochter: 22 April, a. M. L. Vrugt—Reijns. M. P. Blijleven—Van Velsen. 24 April: J. Kuurstra—Van deriN'eu- wenhof. M. Goedee—Schuitevoerder. 25 April P. M. Gaortman—Van Horick. OVERLEDEN: 23 April: J. Hangjas, 69 j-, Haarlemmerliedestraat. A. Oot—Kok. 58 J., Rijksstraatweg. 24 April: J. de Heus Moester. 49 j., Kamporlaan. P. M vander Sluijs 70 j., Jacob Catslaan. W. J. burger, 4 j„ M. van Heemskerkstraat, T C, Verhaar, 47 j., Kampcrlaan. A. M. v Oeffel— Van Dootingh, 77 j., Duvenvoordestraat, ADVERTENTIE NIEUWE SCHEERMETHODE MET VERZACHTENDE LANOLINE BESCHERMT UW GELAAT 's Werelds uitverkoren luxe scheercrême nu ook in Nederland Williams Luxury Shaving Cream over heel de wereld door de goed verzorgde man ver kozen is thans ook hier verkrijgbaar. Koop ze nog heden probeer ze morgen en U er vaart het geheim van beter, luxueus-gemakkelijk scheren, Het overvloedige Williams schuim ver nietigt de weerstand van elk baardhaartje en vormt tegelijk een beschermend laagje op Uw gelaat, waardoor schrapen van Uw mesje is uit gesloten. Voor mannen die zich dagelijks scheren, speciaal voor hen met een schrale of gevoelige huid, geeft Williams nieuw scheergemak: ze zacht terwijl U zich scheert, 'omdat ze' Lanollne bevat.. HET GEHEIMt LANOLINE De Lanollne In Wllllami overtrelt elk ander Ingredlïnl voor het verzachten van een geïrriteerde huid. Zl) helpt ichraalheld genezen en voorkomen. Scheer U met Williams en Uw huid zal de hele dag zacht, soepel cn prettig aanvoelen. WILLIAMS LUXURY SHAVING CREAM Individueel Voortgezet Onderwijs Stichting van een school te Bloemendaal Het bestuur van het Kennemer Lyceum heeft zich, om financiële redenen, genood zaakt gezien de afdeling voor voortgezet individueel onderwijs (A.V.I.O.) met in gang van de nieuwe cursus op te heffen. Er wordt thans van andere zijde ge tracht een school voor individueel voortge zet onderwijs te Bloemendaal op te rich ten. De bedoeling is deze school op dezelfde voet in té richten als de scholen die in Bussum en Amersfoort bestaan. Op deze scholen moet een schoolgeld betaald wor den volgens de rijksregeling, waarnaast nog een bijdrage gevraagd wordt voor het schoolfonds. Zulk een school voor I.V.O. komt tege moet aan de kinderen die zich niet op hun plaats gevoelen in de vrij grote klassen die men op andere scholen vrijwel overal aan treft. Ook is het tempo waarin op de Mid delbare school gewerkt wordt voor som mige leerlingen te snel. Ook is de school bestemd voor de leerlingen die niet van plan zijn een universitaire opleiding te vol gen, alsook voor leerlingen voor wie het grote aantal vakken dat meestal gedoceerd wordt, te veel ballast is en voor leerlingen die niet geschikt zijn voor te grofe geeste lijke inspanning en daardoor overbelast dreigen te worden. Het is de bedoeling de nieuwe school te Bloemendaal op 1 September a.s. te ope nen. Er is een werkcomité van ingezete nen in Bloemendaal, Heemstede en Haar lem samengesteld om de plannen tot uit voering te brengen. Op 3 Mei wordt in Lion d'Or te Haarlem een vergadering voor belangstellenden ge houden waarin de plannen toegelicht zul len worden door de heer J. R. Janssen, hoofd van een I.V.O.-school te Bussum. Cabaret-avond ten bate van de lijders aan tuberculose Ten bate van de kas der afdeling Haarlem van de Vereniging tot behartiging der be langen van T.B.C.-patiënten in Nederland werd dezer dagen in de grote zaal van het gebouw Lange Margarethastraat 13 een ca baret-avond gehouden. Medewerking ver leenden de zanger Albert de Booy, het ac cordeon-ensemble Tonny Holshuyzen, een amateur-goochelaar en een dubbel-mannen- kwartet, dat enige humoristische nummers ten beste gaf. Er heerste een opgewekte stemming en het programma oogstte veel succes. De heer C. A. Bergh, hoofdbestuurslid van de vereniging, hield een korte maar pakkende toespraak om meer bekendheid aan de ideologische doelstelling te verlenen en te herinneren aan de noodzaak om hulp te bieden aan het grote aantal lijders aan tuberculose, dat zelf de middelen mist om genezing te zoeken. Passend geschenk op 5 Mei Centrumcomité „Koninginne dag" neemt initiatief Het Cêntrumcomité „Koninginnedag" te Haarlem heeft gemeend buiten de vier voorstellingen die op 5 Mei gratis aan de Haarlemse bevolking worden aan geboden (een middag- en een avondvoorstel ling van het toneelstuk „Koning van Hol land" in de Stadsschouwburg en twee caba retrevues in de Gemeentelijke Concertzaal) ook door een blijvend souvenir aan de eer ste lustrumviering van de bevrijding luister te moeten bijzetten. Daartoe zal aan iedere bezoeker van de genoemde voorstellingen een exemplaar worden uitgereikt van het boekje van de Wereldbibliotheekvereniging „Koninklijke woorden over Nederland-Indoncsië" van Hare Majesteiten Koningin "Wilhelmina en Koningin Juliana". Daar het probleem van de zelfstandigheid van Indonesië het vraag stuk is dat ons volksleven in de jaren na de nationale herrijzenis het diepst heeft be roerd, meent het centrumcomité dat dit werkje het beste geschenk is dat men op de vijfde herdenking van de Vijfde Mei kan aanbieden. Eerste plannen van Comedia voor het volgende seizoen De toneelgroep Comedia heeft voor het vol gende seizoen op het répertoire genomen liet moderne drama in verzen „The Cock tail-Party" van de Nobel-prijswinnaar Tho mas Stearns Eliot, van wie hier te lande reeds „De Moord in de Cathedraal" werd vertoond door de jubilerende Albert van Dalsum. Paul Steenbergen zal de titelrol vervullen in het fascinerende stuk „Caligula" van de Franse schrijver Albert Camus en Han seizoen, een vertaling maken van een stuk Hoekstra gaat. eveneens voor het volgende van Pedro Calderon de la Barea, met wiens „Past op de stille waters" het gezelschap in het eerste speel jaar zoveel succes heeft geboekt. School en zorgenkind" De vereniging „Pro Juventute" hield voor toezichthouders en genodigden uit kringen van onderwijs en maatschappelijk werk een filmavond in hotel ..de Leeuwerik". De heer J. van Uden, bestuurslid der ver eniging besprak de taak van „Pro Juven tute" namelijk om de met ontsporing be dreigde jeugd te helnen. Vaak blijkt een lichamelijk of geestelijk gebrek de oorzaak te zijn der moeilijkheden. Niet alleen een vroegtijdige ontdekking en behandeling van het defect is van belang, maar ook een op voeding en onderwijs, dat is aangepast aan het gebrek van het kind. De heer A. Tonneman Jr. uit Amsterdam heeft in woord en beeld getoond, wat de gemeente Amsterdam met haar buitenge woon lager onderwijs doet voor de kinderen, Een film over „School en Zorgenkind" liet zien wat met eindeloos geduld, liefde en fantasie wordt gedaan voor het lichamel'" gebrekkige, dove, stomme, slechthoren! langzaam-lerende en moeilijk-opvoedbare kind. Koninginnefeest in Overveen Voor de viering van het Koninginnefeest in Overveen op Maandag 1 Mei is het vol gend programma samengesteld: 8.30 uur: optocht van scholieren naar het Raadhuis; 9 uur: aubade aan de burgemeester van Bloemendaal. 10 tot 12 uur: kinderspelen en demonstraties op het sportterrein aan de Zeeweg. 20 uur: bal-champêtre op het Dorpsplein in Overveen. ADVERTENTIE egniiianfniBBRfHiiaaaai M 30 Vrachtauto's 50 man personeel Alleen Besteldienst A.B.C. kan U service bieden Vraagt eens inlichtingen: Besteldienst g m A.B.C., Barrevoetestraat 2, Haarlem g 2! Tel. 18428. Na 6 uur 14810—14155 Dubbel jubileum in de Anegang Op 1 Mei zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer Jos. van der Eisen zich als kan toorboekhandelaar vestigde onder de firma naam Anton de Rooij welke firma toen precies tien jaar bestond in de Anegang 14. Al deze tijd heeft hij actief aan het zaken leven deelgenomen en zijn bedrijf tot grote bloei weten te brengen. Bovendien richtte hij een lichtdrukkerij en een drukkerij voor familiedrukwerk en dergelijke op. Nog steeds is hij in zijn zaak werkzaam, hoewel zijn zoons langzamerhand vele werk zaamheden van hem hebben overgenomen. Ook is hij secretaris van de plaatselijke kring van kantoorboekhandelaren. Als bijzonderheid dient nog te worden vermeld, dat de Firma Anton de Rooij op dezelfde dag vijftig jaar bestaat. Schaken Vierde ronde schaaktournooi Ook de vierde ronde van het schaaktour nooi om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem bracht nog niet definitief namen van finalisten, zodat de spanning tot de laatste ronde gehandhaafd blijft. In de hoofdklasse A zal waarschijnlijk het aantal kampioenscandidaten toenemen, door dat de jeugdige A. Schneiders (Haarlem) zich bijzonder gred onderscheidde tegen F. A. Spinhoven (KSG). De laatste kwam in grote moeilijkheden. Hij kon op een gegeven ogenblik zelfs mat gezet worden, doch Schneiders had al zijn aandacht geconcen treerd op de dame, in welke opzet hij slaag de ten koste van twee stukken. De partij werd afgebroken. De afgebroken partij L. Biesheuvel (HSG)—H. Schmits (Haarlem) werd remise. In de hoofdklasse B is J. J. v. Kampen (Het Oosten) tot op de drempel van de finale genaderd, In zijn partij tegen C. A. Lukaart "(Roland) offerde hij een pion, welke Lukaart beter niet had kunnen aannemen. Nu kreeg Van Kampen zulk een sterke aanval, dat deze niet te pareren bleek. De afgebroken partij J. J. v. Kampen (Het Oosten)J. Ver leur (Heemstede) werd remise-, J. Wijker (Haarlem) stond met zwart J. Verleur niet het minste voordeel toe, zodat ook deze partij in remise eindigde. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse A: A. J. W, KleimeerK. H. v Brederode 10; J. H. BlomJ. Jacobs 10; C, KosterJ. v. d. Berg xkGroep B: J. E. WielingaR, den Boeft 01; I. Mari- nusds. J. v. Dorp 1—0. Groep C: F, A, FortgensTh. D. Hetem Vr, Th. D, Hetem E. J. de Ree 1—0. Tweede klasse A: J. v. EmmerikP. v. Deyzen 10; J. P. de LangeG. J. M. Brandsma 01. Groep B: F. DerksG. Weert 1—0. Derde klasse A: G. H. KroesR. Faase •i—D. Hollander—G. H. Kroes Vi—W. J. ReeuwijkH v. d. Velde li: R. Faase M. M. de Rijk 1—0. Het reglementaire ver- liespunt van D. Hollander is komen te ver vallen, doordat de partij H. v. d. VeldeD. Hollander alsnog gespeeld zal worden. „HAARLEM" NAAR MAASTRICHT. Za terdag en Zondag neemt de voetbalclub „Haarlem" deel aan een liefdadigheids- tournooi te Maastricht. In de eerste ronde spelen de Haarlemmers tegen Eindhoven. MVV en Willem II komen eveneens in deze ronde tegen elkaar uit. OEFENWEDSTRIJD VAN NEDERLANDS ELFTAL. Het voorlopig Nederlands voet balelftal zal op Zaterdagmiddag 27 Mei in het stadion te Utrecht een oefenwedstrijd spelen tegen het Engelse elftal van Middle sex Wanderers. Na afloop zal het Neder lands elftal worden samengesteld dat begin Juni te Stockholm en Helsinki respectieve lijk tegen Zweden en Finland zal spelen. K. J. J. LOTSY NAAR LONDEN EN RIO. De voorzitter van de KNVB, de heer K. J. J. Lotsy zal Zaterdag 29 April een bijeen komst bijwonen van de organisatiecommissie voor de wereldkampioenschappen. Tevens zal de bondsvoorzitter de cupfinal bezoeken. Op 18 Juni vertrekt de heer Lotsy naar Rio de Janeiro, waar een congres van de FIFA wordt gehouden voordat het eindtournooi der wereldkampioenschappen aanvangt. NEDERLANDSE WATERPOLO OVER WINNING IN ZWEDEN. Dinsdag heeft het Nederlands zevental met 12—4 van de ploeg van Stockholm gewonnen, nadat de rust met 61 was ingegaan. De Nederlandse doelpunten werden gescoord door: Van Feg- gelen (6 x), Cabout (3 x), Braasem (1), Van Gelder (lj en Smol (1). Voor de kinderen Daar stond. Rick nu, ergens op een onbekende weg. De vuilnisman had hem gelukkig niet gezien, toen hij uit de auto kwam. Maar.... welke kant moest hij nu uitgaan om weer thuis te komen bij Bunkie? De auto was een heel eind iveggeredèn en Rick had niet kunnen zien waarheen, omdat hij in al dat vuil had gelegen. Hij keek bedremmeld om zich heen en vroeg zich af, waarheen hij zou moeten lopen! De buurt was hem onbekend en nergens zag hij een bekend punt, dat hem op weg zou kunnen helpen. Toen besloot hij, in een struik te klimmen, die daar groeide; in een van de hoogste takken had hij een goed uitzicht. Hij keek naar alle kanten in 't rond, of hij misschien ergens hun eigen huis ontdekken kon. Maar zelfs dat hielp hem niet; hij werd er nog niets wijzer door. „Nou, da's ook wat moois!" bromde Rick. Hoe kom ik nou weer terecht?" Voetbal Zwaluwen—Rode Duivels Voor het Zwaluwen-elftal, dat Woensdag 3 Mei in het Olympisch Stadion te Amster dam een wedstrijd speelt tegen de Rode Duivels, zijn de volgende spelers uitgenodigd: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: Metselaar (Alkmaarse Boys) en Advocaat (DFC). Midden: Huybregts (BW), Móring (En schede) en Biesbrouck (RCH). Voor: Bïljouw (Zeeburgia), Van der Vegt (HBS). Michels (Ajax), Ravenstein (MVV) en Hofma (Heerenveen). Reserves zijn: Hagenaars (Volewijckers), Melief (HDVS), Kroon (Feijenoord) en Lan- gelaan (HBS). Tegen Haags elftal Op Vrijdag 5 Mei zal op 't terrein van ADO te Den Haag, een wedstrijd worden gespeeld tussen het Haags elftal en een Zwaluwen- ploeg. Voor het Zwaluwén-elftal zijn de vol gende spelers uitgenodigd: Doel: Van der Bijl (Feijenoord). Achter: Van der Most (HDVS) en Melief (HDVS). Midden: Van der Hoek (Feijenoord), Blan- kensteijn (Feijenoord) en Temming (DOS). Voor: Roozen (Haarlem), Wèenink (Bruban- tia), Brandes (Feijenoord), Van der Tuyn (HDVS) en Van Elderen (PSV). Reserves zijn: Pil (HDVS), Smulders (Feijenoord), Willemlnlc (RCH). Inwinnen van nieuw advies over competitie-indeling De studiecommissie inzake het compe titiestelsel van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft opdracht gekregen nader advies uit te brengen inzake de aanvullen de en afwijkende voorstellen, welke bij het bestuur van de K.N.V.B. zijn binnenge komen met betrekking tot de reorganisa tie van de competitie. Dit advies zal tijdig voor de buitengewone bondsvergadering, welke 3 Juni te Utrecht wordt gehouden, worden rondgezonden. Blackburn Rovers in Haarlem Blackburn Rovers, de Engelse profclub uit de tweede divisie, zal op Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag) een wedstrijd spelen tegen „Haarlem" op het terrein aan de Jan Gijzen- vaart Handbalwedstrijden Ten tweede male zijn Rapiditas en H.H.C. tegen elkaar uitgekomen in een beslissings wedstrijd óm het kampioenschap der districts tweede klas heren. Kon Rapiditas de vorige keer op een uitstekende wedstrijd terug zien, nu heeft HHC zich verreweg de sterk ste getoond. Rapiditas werd door een neder laag van 7—2 uitgeschakeld. Binnenkort gaan HOC en HHC dus met elkaar uitma ken, die van tweeën naar de eerste klas promoveert. Bato (dames) kwam in een beslissings wedstrijd uit tegen de kampioene van rayon Kop van Noordholland, S.D.L., Groot Scher mer. In deze wedstrijd maakte Bato in de eerste minuut al een prachtig doelpunt. Hierbij bleef het de gehele wedstrijd, on danks het feit, dat de partijen in dé eerste helft tegen elkaar opwogen en SDL In de tweede helft alleen maar op de helft van Bato heel't gespeeld. De Bato dames kunnen zich thans kampioenen noemen van de af deling Noordholland eerste klas. Concordfa-tournool De weersomstandigheden, een vlotte orga nisatie en het op hoog peil staand spel heb ben het tournooi van Concordia tot een succes gemaakt. Door de sterke bezetting bij de heren was het ondoenlijk een voorspelling te maken, wie als eerste zou eindigen. Het heeft er om gespannen en eerst in de vijfde wedstrijd viel dc beslissing, toen Concordia, na aan vankelijk met 30 op U.D.I. te hebben voor gestaan, op het nippertje met 6—5 de derde zege behaalde en hiermede beslag legde op de eerste prijs. De eerste wedstrijd tussen Olympia en U.D.I. won U.D.I. Daarna volgde hét duel tussen Aalsmeer én Concordia. Aalsmeer nam direct na hot begin een 2—0 voorsprong, die tot de rust genandhaafd bleef. Daarna kwam Concordia In de meerderheid, maakte gelijk en scoorde vlak voor het einde het winnende doelpunt. U.D.I. en Aalsmeer ga ven elkaar weinig toe en deelden de pun ten (3—3), Olympia—Concordia eindigde in een zege van 2—1 voor de Haarlemmers. Hierna volgde de spannendste wedstrijd tussen U.D.I, en Concordia. In de eerste helft leek het een gemakkelijke zege voor de Haarlemmers te worden, doch daarna kwam U.D.I. geweldig opzetten, waardoor Concor dia alle zeilen moest bijzetten om nog maar net met de hakken over de sloot te kunnen komen (6—5). De beslissing om de tweede en derde plaats tussen Aalsmeer en U.D.I. viel ten gunste van Aalsmeer uit door straf- worpon. Bij de dames kon met iets meer zeker heid voorspeld worden dat de strijd om de eerste plaats tussen dé hoofdklassers U.D.I, en Concordia uitgemaakt zou worden, het geen ook ls uitgekomen. U. D. I. versloeg achtereenvolgens Sagitta met 60 en Olym pia met 5—1. terwijl Concordia met Olym pia met 51 en met Sagitta met 43 af rekende. Inmiddels had U.D.I. laten zien zeer goed op dreef te zijn en haar beslis sende overwinning op Concordia met 2—0 was dan ook verdiend. In de laatste wed strijd moest Olympia met 3—1 in Sagitta haar meerdere erkennen, dat hierdoor als derde eindigde. C.I.O.S. als gastheer Het Centraal Instituut voor de opleiding van sportleiders toonde zich Zaterdag een uitnemend gastheer, In samenwerking met Concordia ontving het Instituut de deelne mers aan het handbaltournooi U.D.I. er Olympia. Na een begroetingswoord van de heer Doyes, luidde de heer Beyen, docent aan hut C. I. O. S. een uitermate verzorgd programma in, dat begon met een rondlei ding door het gebouw, waarna in vlot tempo een volleyball-tournooi Werd gespeeld, waar aan behalve de bovengenoemde gasten ook een ploeg van het C.I.O.S. deelnam. Des avond was men gezellig samen in de recreatiezaal. Waterpolo Eindstanden waterpolo De wedstrijd HPC—Zlan 2 werd gespeeld in de halve competitie van de best ge plaatste tweede klassers in de bekercompe titie Koninklijke Nederlandse Zwembond. In de eerste helft ging het spel vrijwel gelijk op. Kort voor het ingaan van de rust be zorgde Smit HPC de leiding. Na de her vatting bracht Grimmon de HPC voorsprong op 2-—0, waarna Smit uit een strafworp er 3-D van maakte. Hierna passeerden de Hage naars de HPC achterhoede en het einde kwam met een 3—1 overwinning voor HPC. De Heemstedenaren moeten nu nog een wedstrijd spelen tegen DJK en hebben thans één wedstrijd gewonnen, één gelijk gespeeld en één verloren. De strijd om de onderste plaats in afde ling 1 dames van de Kringcompetitie, welke gespeeld werd tussen HVGB en HPC is door HVGB gewonnen met 2—0; de eindstand is: DWR 6 6 0 0 10—3 12 DWT 6 3 2 1 17—2 8 VZV 6 2 1 3 6—8 5 HVGB 6 2 13 10—13 5 Haarlem 6 2 0 4 816 4 HPC 6 10 5 1—19 2 In afdeling I heren werd gespeeld de wed strijd DWT—DWR. Bij het terugspelen van de bal door de DWR achterhoede dreef het leer in eigen doel. Een direct hierop vol gende aanval van DWR leverde succes op (1—1). In de tweede helft brachten C. Wisker en Paul Gottmer de eindstand voor DWR op 31. Haarlem 12 10 0 2 8117 20 HVGB 12 9 1 2 65—28 19 HPC 12 7 2 3 45—21 16 DWR 12 7 1 4 40—48 15 Nereu8 12 4 1 7 33—58 7_ VZV 12 1 1 10 26—63 1* DWT 12 1 0 11 19—74 0 2 verllespunten wegens niet opkomen. De wedstrijd HVGB 2—DWR 2 werd ge speeld voor afdeling II heren en gewonnen door de ontvangende ploeg met 5—1; de eindstand is HPC 2 C 5 0 1 26—6 10 HVGB 2 6 3 1 2 13—8 7 Haarlem 2 6 3 1 2 DWR 2 6 3 0 3 12—:12 6 VZV 2 6 0 0 6 3—32' 0 Met een overwinning van 7—1 door HVGB 4 behaald op VZV 3 is HVGB 4 kampioen geworden van afdeling IV heven, waarmede de eindstand is geworden: HVGB 4 4 3 0 1 13—3 6 HPC 4 4 2 0 2 6—8 4 VZV 3 4 2 0 2 8—12 4 Haarlem 4 4 3 0 1 97 4 DWT 3 4 0 0 4 3—9 0 2 verliespunten wegens ongerechtigde speler. Nederlandse zege te Uppsala Maandagavond heeft de Nederlandse wa- terpoloploeg met 13—5 gewonnen van het team Sirius uit Uppsala dat versterkt was met drie Stockholmse spelers. Ruststand 7—2. Dc Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Braasem (6). Van Feggelen (5), Luchs (1) en Smol (1). ADVERTENTIE Tennis Van Swol niet in de enkelspelen tegen Zweden Hans van Swol heeft aan de commissie internationaal tennis van de K.N.L.T.B. mee gedeeld, dat hij niet geheel tevreden is over zijn huidige vorm in weerwil van de pogin gen, die hij heeft aange- 'end om to1 ver betering te komen. Hij geeft er daarom de voorkeur aan zich niet voor de enkelspelen van de wedstrijd tegen Zweden beschikbaar te stellen. De commissie he-ft daarom in principe besloten voor het enkelspel Van Meegeren en Linck op te stellen en voor het dubbel spel Van Swol en Rinkel. Biljarten Om de Nobelsbeker „H. E, T. E. IJ." speelde Woensdag het eerste deel van de nederlaagwedstrijden om de Nobelsbeker tegen „Hof van Holland". De stand was 84 voor de Haarlemmers. De uitslagen waren: Steenbergen (145) Hoek Jr. (160) Rozenhart (75) Ten Brink (75) Scholten (180) Plas (210) Peterse (40) Schroder (50) Nobels (250) Brëgman (190) Hooydonk (50) Pijnappels (65) 142 45 17 3 15 160 45 30 3.55 75 44 9 1 70 52 44 6 1.05 114 32 21 3.56 210 32 30 6.56 40 38 6 1.05 32 38 6 0.84 250 33 35 7 57 153 33 17 4.63 50 39 8 1 28 50 39 5 1.28 FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 23) Dat is inderdaad niet waarschijnlijk, moet Steeman toegeven. En wat moet ik dan doen? vraagt Van Bemmelen wanhopig. Naar je klas gaan en zeggen dat de proef de volgende keer gedaan zal worden; als Esman er wèl ls. Van Bemmelen zucht» diep en gaat dan, zonder nog één woord te zeggen naar zijn klas terug Het is opeens eer stil in de directeurskamer Een prachtig leraar, zegt Steeman, gaat volkomen op in zijn werk. Geeft les aan de hand van tijdschema's en beschouwt de leerlingen uit de vierde klas nog als kinderen. Niet onverstandig, vindt Zopanje, het lijkt me anders geen gemakkelijk heer. Hij trekt lang aan zijn cigaret. Alleen begrijp ik niet waarom Esman verdwenen is. Het tweede uur is begonnen. Steeman is naar de vijfde klas gegaan om les te geven. Zopanje is thans alleen in de direc teurskamer. Hij zit achter het bureau en kan zich met enige phantasie voorstellen, dat hij directeur is. Dat gevoel wordt ver hoogd als juffrouw Vlietema na een klein klopje binnenkomt en zegt: Dag directeur, wilt u even? Maar dan ziet ze dat inspecteur Zopanje achter het bureau zit. Morgen juffrouw. Dag inspecteur. Wat moest ik voor u doen? vraagt Zopanje vrolijk. Oh niets. Ik wilde de directeur vragen of hij zijn handtekening wilde zetten. Wat is zij toch koel, denkt Zopanje, ijzig beleefd. Bij het woord directeur herinnert hij zich opeens de houding van Steeman, ongeveer een uur geleden. Hy zegt lang zaam: De directeur is dood, juffrouw Vlie tema. De koning is dood. Leve de koning, zegt Ella Vlietema kalm. Dan kijkt ze Zopanje aan, een ogenblik maar, want opeens beginnen beiden har telijk te lachen. Voor het eerst ziet Zopanje haar anders dan in een vormelijke plooi en het bevalt hem best. U begreep heus wel dat ik meneer Wijmans bedoelde, zegt ze. Maar meneer Wijmans is er niet, ver telt Zopanje. Hij ziet haar gezicht betrekken. Wat is er met hem? Hij is toch terug gekomen, Meneer Steeman kreeg een telephoon- tje van zijn vrouw. Hij moet rust houden. Hij is oververmoeid. Geen wonder, zegt Ella Vlietema zacht. Geeft u veel om hem? Ella Vlietema kijkt Zopanje kalm aan. Vraagt u dat als inspecteur? Nee, als mens. Neemt u mij niet kwa lijk. Volstrekt niet. U mag best weten, dat ik hem zeer hoogacht. Hij werkt heel hard, Inspecteur Zopanje knikt. Die indruk maakt Wijmans ook op hem. En Leidekker werkte bijna helemaal niet. Ieder mens zou voor Wijmans sym pathie opgevat hebben, als hij met hem samenwerkte. Ik ben blij dat hij directeur wordt. Zopanje herinnert zich het gesprek van de vorige avond. Wijmans zal geen direc teur worden. Maar waarom Ella Vlietema die illusie ontnomen? Ik sta mijn tijd te verpraten, zegt ze. En opeens is ze weer verdwenen. Vlug staat inspecteur Zopanje op. Hij heeft na zitten denken over de gebeurte nissen van de vorige avond. Hij hoorde een deur bonzenNaast de boekenkast is een deur. De deur van een kast. Maar 't is ondenkbaar dat het die deur was. Zopanje loopt er naar toe en opent haar. 't Is een gewone kast met planken. Er lig gen heel wat schriften en veel paperassen. Als de man zich in deze kast verscholen heeft gehouden, moet hij zich twee of drie keer opgevouwen hebben. En dan moet 't nog een klein manneke zijn geweest. Nee, dit is wel een onmogelijkheid. Zopanje legt zijn elleboog op de vierde plank en steunt zijn hoofd er tegen. Dat is een ge liefkoosde houding van hem. Zo denkt hij na.... Doch tot lang nadenken komt hij niet. Onder zijn gewicht beginnen de plan ken langzaam achteruit te wijken, Ver baasd neemt Zopanje zijn elleboog terug en begint te duwen. Langzaam wijkt de kast achteruit. De deur van de directeurskamer heeft Zopanje op slot gedaan. Hier kan hij geen pottenkijkers gebruiken. Dick Steeman heeft dit uur les en de andere mensen, die in de directeurskamer iets te doen hebben, moeten dan maar ondervinden, dat hij vandaag voor hen gesloten is. Zopanje kijkt in het gal achter de kast planken. Beneden hem is de bovenste trede van een trapje. Daaronder is het donker. Zal hij naar beneden gaan? Zopanje pakt zijn lantaarn en beschijnt de ruimte voor en onder hem. Het trapje leidt recht naar beneden. Daar ziet hij tegels en veel stof. Dat moet de kelder zijn. Voorzichtig daalt Zopanje naar beneden af. De kastdeur heeft hij dichtgetrokken. In de linkerhand houdt hij zijn zaklantaarn vast en in de rechter zijn xevolver, Men kan nooit weten voor wat voor verrassingen men komt te Staan. De kelder is groot. Hij moet wel onder de hele school doorlopen, 't Is een prach tige bergruimte; als zodanig wordt hij dan ook gebruikt. Langs de wanden liggen grote stapels oud papier, schriften, cijferlijsten en al de documenten, die men op een school wèl enige tijd wil bewaren, doch evenzeer kwijt zijn. Het is een mooie schuilplaats, als men een goed plaatsje opzoekt. Door enige kleine vensters schijnt wat licht naar binnen. Als Zopanje zijn zaklantaarn uit doet, kan hij toch nog behoorlijk zien. Even blijft hij staan. Zonder enig gerucht ls hij het trapje afgedaald, zodat de man, die zich ook ln de kelder bevindt, hem niet gehoord heeft. In de rechtervleugel van de schoolkelder bevindt zich een wat meer afgesloten ruim te. Vandaar komt enig gerucht tot Zopanje. Hij hoort iemand lopen, 't Is alsof de man iets zoekt. Even loopt hij en dan blijft hij staan. Dat gaat zo vijf, tien minuten door. totdat de man tevoorschijn komt. Zopanje moet zich zacht omlaag laten zakken om niet gezien te worden. De man loopt regel recht naar een deur aan de andere zijde van de kelder. Hij opent die en doet de zaklantaarn, die hij bij zich had, uit. In het volle daglicht dat' door de geopende deur binnenvalt, ziet Zopanje het eerst een bril met ronde glazen en dan een bleek gezicht, 't Is Van Brussel, de concierge. Als hij de deur achter zich dichtgetrok ken heeft, klimt Zopanje het trapje op. Als hij weer in de directeurskamer staat, hoort hij voetstappen in de gang. Hij opent de deur! Daar loopt Van Brussel. Kom eens even hier, Van Brussel, zegt Zopanje op barse toon. Wat is er van uw dienst, inspecteur? Ik wil dat je me de uitgang van de kelder even wijst. Even schrikt Van Brussel, doch meteen glimlacht hij en keert zich om. Dat is deze kant uit, inspecteur. Ze lopen door de gang naar de Oostzijde van de school. Achter het gymnastiek lokaal loopt de gang iets omlaag. Voor een groene deur blijven ze staan. Verboden toegang staat er op. Dank je, zegt inspecteur Zopanje tot de concierge, je kunt wel gaan. Van Brussel gaat schoorvoetend weg, alsof hij het betreurt niet met de inspec teur mee naar binnen te kunnen gaan, (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6