Haarlems Dagblad Nieuwe Staten Grotere invloed van rechts thans ook in de Provinciale Staten Winst en verlies Troepen der R.I.S. en onderhan delaars op weg naar Ambon Liberalen kregen uitstel tot Vrijdag Ae Jaargang; No. 19536 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 27 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie cn Oprechte ïjaatlemsrtjc «Courant (2tnno 165:6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom /TET ONS ALLEN hebben wij nieuwe 1 Provinciale Staten gekozen en het eeft geen grote schok in ons leven ver- Drzaakt. Ook niet in dat van de Staten, ie in hoofdzaak onveranderd zijn geble- en. Ik zal u hier niet gaan vermoeien met «el becijferingen er staan er vandaag zoveel op andere plaatsen in de krant maar enkele kunnen op treffende wijs staat van zaken weergeven. De vorige Iaten-verkiezingen werden in 1946, een ar na de bevrijding, gehouden. Als groot- e partijen kwamen toen de Katholieke olks Partij en de Partij van de Arbeid uit bus. De Katholieken behaalden in alle provincies tezamen 188 zetels. Welnu: isteren hebben zij er één bij gewonnen, ij hebben er dus nu 189. De Partij van de rbeid, die indertijd 157 zetels veroverde, eeft er daarentegen gisteren een verloren, [aar totaal staat dus nu op 156. Aange- ien op deze twee grootste partijen teza- ien een volstrekte meerderheid van de emmen is uitgebracht, namelijk 57.1 je vorige maal 57.2 geeft dit 'n duide- jk beeld van de onberoerdheid onzer po- tieke wateren. In vier jaar tijds komt net en tiende procent verschil tot uiting in het antal stemmen op de twee grootste par- jen. Op dit tweetal volgt, in sterkte, de Anti- evolutionnaire Partij. Zij had 78 zetels 1946. Zij heeft er nu 77. Hetzelfde beeld, as als men de beschouwing van dit drie zonder emotie heeft voltooid komt «en tot de werkelijke verschillen. Zij doen ich uitsluitend bij twee middenpartijen oor en bij de communisten, wier sterkte ij iedere verkiezing afneemt. Sinds de Iaten-verkiezingen van '46 zijn de com- mnisten van 11.4 tot 6.8 gezakt; hun antal zetels in de Staten is van 58 tot 31 B dus met 27 verminderd. Nu, dat lijkt :el wat, maar wij hadden de gang van ia proces al bij andere verkiezingen kun- •n waarnemen en niet anders verwacht, lp de meerderheid in de Staten der pro- incies, waarover dit verlies verdeeld is, eeft de communistische achteruitgang verigens geen invloed. De gang van zaken erandert er in de practijk niet door. Al- een in de Staten van Noordhollaryi hebben met dertien leden, nog een fractie die de dubbele cijfers komt. De oorzaak is imsterdam, waar zij nog altijd verreweg un sterkste positie in den lande hebben, laar die dertien zetels in de Staten van 'oordholland vertegenwoordigen met dat maar een zesde van het college. In onze oogst-bevolkte provincie, Zuidholland, Itten er nog maar vijf op een totaal van 2 leden en in alle andere gewesten zijn minder, in Noordbrabant en Zeeland >lfs volstrekt geen. Twee middenpartijen hebben sinds 1946 finst gemaakt. Het zijn de V.V.D., gestegen an 37 tot 49 en dus met twaalf zetels ver- aeerderd en de C.H.U., gestegen van 62 ot 70 en dus met acht vermeerderd. Dit mtwikkelingsproces is ook al in de tussen- iggende jaren gebleken, dit resultaat rerd ook verwacht en op de practische ang van zaken in de Staten der provincies al het nauwelijks invloed hebben be- falve misschien, in enkele gevallen, op erkiezingen van Gedeputeerden want et geldt slechts fracties van bescheiden af- ïeting. Wie van cijferen houdt kan zich natuur- jk naar aanleiding van zo'n uitslag in llerlei berekeningen gaan verdiepen, ifie gaarne „gemeentelijk" denkt kan de :ijfers van zijn woonplaats bestuderen en [aan uitrekenen hoe het daar uitgepakt ou zijn als met dat resultaat van gisteren veer een gemeenteraad had moeten wor- ien samengesteld. Een onzer heeft dat voor laarlem gedaan en hij is tot de slotsom ge- romen dat de stemmentotalen van deze Foensdag de Katholieken In de Haar- emse Raad een zetel verlies en de A.R. >en zetel winst zouden hebben bezorgd, leer niet. De rest zou onveranderd zijn lebleven. Men kan hieruit niet afleiden, iat de verleden jaar gekozen Haarlemse gemeenteraad de gevoelens der bevolking niet meer zou weergeven. Tenzij men de ijferende geest van een Bartjes, die klas- ieke rekenmeester bij uitnemendheid, lezit. De belangstelling van de kiezers voor het esultaat pleegt een vrij duidelijke illustra- ie te vinden in het aantal, dat zich 's •vonds op straat begeeft om zich voor de verschillende nieuwsborden te verza melen. Wij hebben het gisteravond op verschillende plaatsen en op enige tijd stippen waargenomen. Bij vorige verkie zingen was het al niet groot, maar zo ge ring als ditmaal is het nog nooit geweest. Gewone wekelijkse voetbaluitslagen trek ken veel meer belangstellenden. Ik zeg dat niet bij wijze van spottende vex-gelijking, want het is een geenszins verheugend ver schijnsel. Het is waar dat het ditmaal de Staten betrof, waarvoor altijd minder aan dacht is dan voor Kamer en gemeente raden. Er dient ook in aanmerking geno men te worden dat het regende. Maar als Hollander iets interesseert is hij niet bang voor een beetje regen. Vroeger waren ook altijd een aantal lieden gebrand op de politieke disputen, die zich voor die borden plachten te ontketenen. Wij hebben er gis teravond maar één gehoord en het was jeenszins geanimeerd. Jammer. De afwe zigheid van een president bracht er inder tijd vaak een taalrijkdom in tot uiting, die de algemene beschouwingen over de •taatsbegroting ten Binnenhove nimmer bereiken en de bekende inleidende vorm: „Meneerrr!als ik u tenminste meneer mag noemenhebben wij node gemist. Misschien zullen onze nazaten zich met tertijd over onze onbewogen verkiezings dagen in dit bewogen tijdsbestek der we reld verbazen. Misschien zullen zij zich af vragen of wij wel merkten, dat er iets bij zonders aan de hand was (als zij het Eerste Kamer-debat van April 1950 over Bui tenlandse Zaken lezen). Maar het kan ook zijn dat zij onze bedaardheid bewonderen. Het is zelfs mogelijk, dat het lezen van de historie dezer jaren volstrekt geen indruk op hen maakt omdat zij, in het jaar 2050, er juist in geslaagd zijn om de K.V.P., de P. \A. en de A.R. weer precies op de cijfers van 1946 terug te brengen, na een eeuw schommelingen met één a twee zetels. Wie weet? p Engels vliegtuig verongelukt Een Brits postvliegtuig is Woensdag in nabijheid van Bergen in België veron- lelukt.. De twee piloten van het toestel, dat geen passagiers vervoerde, werden ge wond. Het vliegtuig was op weg van Brus sel naar Parijs. (United Press). Zesde verkiezing na de bevrijding zonder verrassingen Weinig verkiezingen zijn zo lauw, zo volkomen zonder werkelijke be langstelling bij de kiezers verlopen als die voor de Provinciale Staten van 26 April 1950. Geen geestdrift bij de voorbereiding, van strijd heeft men nauwelijks kunnen spre ken, gisteren een plichtmatige op komst naar de stembureaux en een vrijwel te verwaarlozen belangstel ling voor de uitslagen 's avonds. De resultaten van de stemming zijn ook al niet bepaald verrassend te noemen. De verschuiving naar rechts na dat er in 1946 ternauwernood van een verschuiving naar links kon wor den gesproken is ook in de nieuwe samenstelling der Provinciale Sta ten tot uiting gekomen. De grootste winsten zijn behaald door de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, die twaalf vertegenwoordigers meer naar de Staten zal zenden dan in 1946 het geval was en door de Chris telijk Historische Unie, die nu 70 in plaats van 62 afgevaardigden mag aanwijzen. Waarschijnlijk tegen de verwachting der meesten in hebben de Anti-Revolutionnairen een zetel verspeeld. De Partij van de Arbeid boekte op 157 zetels een zelfde verlies. De Katholieken hebben hun positie weer iets verstevigd. De DE TERUGGANG VAN HET COMMUNISME IN NEDERLAND In alle provincies tezamen verkregen de partijen het volgende aantal zetels 1950 1946 winst verlies Partij van de Arbeid 156 157 1 Kath. Volks Partij 189 188 1 Communisten 31 58 27 Anti-Revolutionnairen 77 78 1 Voor Vrijheid en Democratie 49 37 12 Christ. Hist. Unie 70 62 8 Kath. Nationale Party 1 1 Staatk. Geref. Partij 11 10 1 Geref. Politiek Verbond 1 1 Middenstandspartij 2 2 Kath. Onafh. Groep 1 1 Kath. Democraten 1 1 Socialistische Unie 1 1 Minister-president dr. W. Drees voldeed gisteren reeds vroeg in de morgen aan zijn stemplicht. De premier deponeert zijn stembiljet in de stembus. grote verliezers waren ook deze keer de communisten, die zich thans in vele streken als „Vrede en brood" aandienden. Hun naar de naam althans nog extremer familielid, de Revolutionnair Communistische Partij, die in enkele grote steden en industriegebieden naar de gunst der kiezers dong, wist het met nauwe lijks vierduizend stemmen tot geen zetei te brengen, wel een andere dis sidente ^communistische groep, de Socialistische Unie, die in Friesland voortaan vertegenwoordigd zal zijn. Van de overige kleine groepen wist het Gereformeerd Politiek Ver bond in Groningen een plaats in de Staten te veroveren, terwijl de Mid denstandspartij dat zowel in Noord- Brabant als in Zeeland gelukte. Aan dissidente Rooms-Katholieke groe peringen moet een plaats worden in geruimd in de Zuidelijke gewesten. Tenslotte mogen ook de Staatkun dig-Gereformeerden tevreden zijn. Hoewel hun stemmenaantal sinds 1948 daalde wonnen zij in Gelder land een zetel. Na Westerling en Aziz: thans Soamokil Vrees voor uitbreiding van de opstand Definitief „neen" der Belgische Socialisten Ongeduld bij de Katholieke Koningsgezinden BRUSSEL, 26 April. Het Socialisti sche antwoord aan Paul van Zeeland is thans gepubliceerd cn het bevat een volledige afwijzing van het standpunt dat de Koning door Van Zeeland aan de partijen heeft doen bekendmaken. De Socialistische partij zegt, dat het haar volkomen onmogelijk is een oplos sing te aanvaarden zonder formele waarborgen te ontvangen omtrent 's Konings verblijfplaats na de over dracht. „Wü kunnen onze instemming niet betuigen met de voorgestelde op lossing, die gevaarlijk, onduidelijk en onvolledig is. Wij zien ons derhalve verplicht onze gehele vrijheid van han delen te hernemen", aldus de Socialisti sche brief. De onderhandelaars der Liberale partij hebben aan Van Zeeland medegedeeld, dat de Liberale delegatie bereid is tot onder tekening van het vorige week opgestelde protocol met betrekking tot de wijze van overdracht van de Koninklijke bevoegd heden, onder voorbehoud van de goedkeu ring dezer houding door de nationale par tijraad, die voor Vrijdag is bijeengeroepen. Van Zeeland heeft zich bereid verklaard zijn beslissing over de formatie van zijn regering aan te houden tot de Liberale par tijraad Vrijdagmiddag zijn definitieve standpunt heeft bepaald wat betreft deel neming aan de regering, zo werd door de Liberale partijvoorzitter Motz na afloop van zijn besprekingen met Van Zeeland medegedeeld. De liberale onderhandelaars hebben toe- Volgens hoge officiële kringen te Dja karta wordt verwacht dat de opstand op de Molukken zich tot Celebes zou uitbrei den. In deze kringen werd medegedeeld, dat vele duizenden leden van het KNIL, zowel militairen in actieve dienst als oud militairen, onder wie commando-troepen die hun opleiding van Westerling ontvingen, aangemonsterd zouden kunnen worden om de pas afgekondigde „republiek der Zuid- Molukken" te verdedigen. De Minahassa (Noord-Celebes) werd genoemd als het volgende gebied, waar waarschijnlijk opstand zou uitbreken. Volgens dezelfde bronnen bevinden zich daar vele leden van het KNIL. Woensdagavond werd bericht, dat transporten federale troepen op weg naar Ambon waren. De Nederlandse chef-staf, generaal-majoor Van Langen, is met een Mitchell-bommenwerper van Ambon te Djakarta teruggekeerd om de geruchten inzake deze derde militaire opstand bin nen de vier maanden van het bestaan der V.S.I. te bevestigen. Een lid van de be manning van deze Mitchel zeide, dat de opstand was uitgebroken na een plaatse lijke onenigheid tussen de politie van de federale regering en die van Oost- Indonesië. Dr. J. M. Leimena, de minister van Ge zondheid der RIS, is heden met een extra vliegtuig via Makassar naar Ambon ver trokken om daar een poging te doen, de in de Zuid-Molukken gerezen kwestie zonder bloedvei-gieten te regelen. Dr. Leimena, die Ambonnees is, werd vergezeld door enige andere autoriteiten van Ambonnese afkomst. De bedoeling zou zijn, aldus vernam Aneta. dat op een schip in de omgeving van het eiland Amboina besprekingen zou den worden gevoerd met vertegenwoordi gers van de uitgeroepen „Republiek Zuid- Molukken". Intussen deelde een officiële woordvoer der der RIS aan Aneta mede. dat tot he denochtend geen officiële berichten over het gebeurde op Ambon op het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn ontvangen. Een militaire woordvoerder van de RIS zeide, dat de kwestie op kabinetsniveau wordt behandeld, zodat het ministerie van Defensie nog niet is gemengd in de po gingen om een algehele oplossing te ver krijgen. Reuter geeft nog de volgende bijzonder heden: Het schip, waarop de besprekingen nabij Amboina eventueel zullen worden gehou den, is een der korvetten, die hebben ge assisteerd bij de landing nabij Makassar en dat gisteren naar de Zuid-Molukken is gedirigeerd. Bij die besprekingen zou dan de leiders van de in de Zuid-Molukken uitgeroepen republiek een kans woren ge geven, de kwestie zonder bloedvergieten tot een einde te brengen. Over mr. Soumokil, de leider van de op stand, vernam Reuter de volgende bij zonderheden van Indonesische zijde te Djakarta. Mr. Soumokil is een advocaat Tot de eilanden der Zuid-Molukkengroep, gelegen in de Ceramzee, de Bandazee en de Arafoerazeebehoren als belangrijkste eilanden: AmbonCeram, Banda, Aroe, de afkomstig van Ambon. Hij was vroeger of ficier in het KNIL en heeft als krijgsge vangene van de Japanners gewerkt bij de aanleg van de beruchte spoorlijn door Burma en Siam. Enige weken geleden heeft mr. Soumokil, die bekend staat als een aggressieve leider en een vurig rede naar, zich tegenover de correspondent van Reuter te Makassar aldus uitgelaten dat hij, indien nodig, zijn uniform weer zou aantrekken en zou meevechten als de na tionalistische troepen van Java in Zuid- Celebes zouden trachten te landen. Enkele dagen nadat Abdoel Aziz te Djakarta werd gearresteerd, vluchtte hij naar Ambon. Staat van beleg in Zuid-Celebes Agence France Presse bericht, dat in Zuïd-Celebes de staat van beleg is afge kondigd. Officiële kringen te Djakarta leg gen er de nadruk op, dat dit „slechts een voorzorgsmaatregel" is en bevestigen, dat de toestand in dit gebied rustig is. Voorts bericht AFP, dat hedenochtend 12.000 man van een convooi van 12 schepen, zomede een aantal wagens in Zuid-Cele bes gedebarkeerd zijn. Regeringsvliegtui gen hebben in de ochtend pamfletten ver spreid om de bevolking te waarschuwen voor de troepenontschepingen. Hierin werd medegedeeld, dat het autoverkeer op Zuid- Celebes verboden was, met uitzondering van het verkeer in een gebied van veertig km rond Makassar. Auto's, die buiten dit gebied worden aangetroffen, zullen door vliegtuigen van de regering worden aan gevallen. Zuid-Celebes los van Oost- Indonesië De Zuid-Celebesraad heeft Woensdag avond Zuid-Celebes geproclameerd tot een Kei-eilanden, Banda, Tanimbar, de Soela- eilanden en Wetar. Het inwonertal der gezamenlijke eilanden van deze groep be draagt ongeveer 400.000. provincie van de republiek Indonesia, los van de negara Oost-Indonesië. De procla matie was ondertekend door de radja van Goa en Andi Boernahoeddin, vorst van Pangkadjene. De proclamatie en een toe lichting er op werden door de radja van Goa uitgesproken voor radio Makassar. Geen rijbewijs voor fietsen met hulpmotor Nu de voorbereidingen voor de invoe ring van de nieuwe wegenverkeerswetge- vïng nagenoeg klaar zijn kan de minister van Verkeer en Waterstaat meedelen, welke criteria, zodra de nieuwe wet aan genomen is, zullen worden aangelegd aan fietsen met hulpmotor. Motorfietsen, waarvan de bouw, de afmetingen en het gewicht van het frame vrijwel overeenko men met die van een gewone fiets en waarvan de aandrijfmotor aan bepaalde eisen voldoet, zullen worden gelijk gesteld met rijwielen, met dien verstande, dat zij niet mogen worden bestuurd door perso nen beneden zestien jaar. Overigens zal voor het besturen van deze fietsen geen rijbewijs zijn vereist. Het ligt in de bedoeling bij de invoe ring van het wegenverkeersreglement voor de categorie „Rijwielen met hulp motor" kentekenbewijzen in te voeren, die zullen worden afgegeven, indien de voer tuigen aan de eisen voldoen. Voorts wordt overwogen voor deze categorie op rijwielpaden een maximum snelheid van 20 km. in te voeren en te vens het berijden van bepaalde soorten rijwielpaden met gekoppelde motor te verbieden. gezegd, dat de besprekingen van de partij raad in elk geval niet zullen leiden tot tegenvoorstellen. Na het beëindigen van zijn onderhande lingen heeft de heer Van Zeeland zich naar het paleis van de Prins-Regent begeven om daar verslag uit te brengen. In politieke kringen te Brussel werd Woensdagavond verwacht, dat uit de aan zienlijke mate van politieke verwarring der afgelopen periode tenslotte Vrijdag een katholiek-liberaal kabinet te voorschijn zal kunnen komen. Hoewel het zeer aan nemelijk is, dat Van Zeeland de formateur zal zijn, dient te worden opgemerkt, dat van liberale zijde mogelijk alsnog getracht zal worden, het nieuwe kabinet weer on der leiding van de demissionnaire Eyskens te stellen. Eyskens geniet in de liberale gelederen in grotere mate het vertrouwen dan Van Zeeland. Eens te meer is het tijdschema van de formateur in de war gestuurd doordat Van Zeeland heeft gemeend de liberalen tegen de aanvankelijke afspraak in nog tijd te moeten laten voor de raadpleging van hun partijraad. Hoezeer het ongeduld in be paalde kringen der katholieke partij is toe genomen blijkt overigens wel uit het feit, dat de katholieke senatoren hebben ge meend zelfstandig de bijeenroeping der Verenigde Kamers te moeten vragen. Het is waarschijnlijk, dat hun verzoek door het feit der kabinetsformatie zal worden ach terhaald. Dat ook in de provincie het ongeduld groeiende is kan blijken uit het feit, dat te Brugge het „Koningsblok" een manifest heeft uitgevaardigd, waarin geëist wordt, dat in heel het land de actie voor 's Konings onmiddellijke en onvoorwaardelijke terug keer opnieuw krachtdadig zal worden in gezet. Veroordeelde automobilist gaat in hoger beroep De journalist van een Amsterdams blad, H. A. L., die gisteren door de Haar lemse kantonrechter bij verstek werd ver oordeeld tot 4 weken hechtenis en een jaar ontzetting uit de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen, zal naar wij van zijn raadsman vernemen hoger be roep aantekenen tegen dit vonnis. Zoals men weet werd hij veroordeeld omdat hij in Bloemendaal met zijn wagen gere den had, terwijl hij onder de invloed van sterke drank was. De raadsman, mr. W. K. F. van Haastert, deelde ons nog mede, dat hij op de betreffende zitting van de arrondissements-rechtbank bewij- zijn zal overleggen, dat de heer L. niet onder invloed van sterke drank was. Hel weer in beeld De depressie, die gisteren boven het Kanaal was gelegen, verplaatst zich in Noordoos telijke richting. Intussen bewoog het lage drukcentrum, dat gisteren ten Oosten van Schotland was gelegen, zich in Zuidooste lijke richting, waardoor de beide kernen juist boven ons land samensmolten. Terwijl zich boven Groenland een krachtig hoge drukgebied bevindt, ontwikkelt zich in de omgeving van Jan Mayen een nieu we, vrij diepe depressie. In het Zuiden van de Oceaan herstelt zich het Azoren-hoge drukgebied. Het woord is aan AbbéRoux: Wij wantrouwen ons hart teveel en ons hoofd niet genoeg. Londense staking duurt voort Spoedig 20.000 militairen als tijdelijke havenarbeiders (Van onze correspondent in Londen) Indien de Londense havenstaking voort duurt zullen aan het einde van de volgende week niet minder dan 20.000 soldaten tijde lijk havenarbeider zijn geworden. Het aan tal militairen, dat naar de Londense héven zal worden gezonden, zal elke dag met duizend worden opgevoerd. Ditmaal laat de regering er geen gras over groeier- Dat blijkt ook uit het tot de stakers door de nationale raad voor havenarbeid, het lichaam dat verantwoordelijk is voor de organisatie van de havenarbeid, gericht ultimatum, dat disciplinaire maatregelen aankondigt, indien zij niet onmiddellijk het werk hervatten. Dit betekent, dat de ar beiders niet langer mee zouden kunnen profiteren van het centrale arbeidsregister, waarin thans ieder van hen is ingeschre ven, wat hen niet alleen vast werk ver zekert maar tevens wekelijks garantieloon. Opmerkelijk is dat de regering zich thans vierkant achter dit ultimatum plaatst. Vo rig jaar Juli, toen de raad de arbeiders eveneens dreigde de economische bescher ming welke zij genieten te ontnemen bij voortduring van de staking welke toen aan de gang was, desavoueerde de regering de voorzitter van de raad Lord Amnion. Onderdelen van alle strijdkrachten uit het gehele land worden thans naar de haven van Londen gedirigeerd. In verschil lende delen van de Britse hoofdstad wor den reeds tentenkampen ingericht. Ook enige diepe schuilkelders zullen de man schappen tot slaapplaats dienen. Dinsdag gingen er nog 1956 man in sta king en waren 2500 militairen bezig voed- selschepen te lossen. Op 84 schepen lag het werk stil. Ondanks een oproep van Lord Ammon tot de stakers om in. het nationale belang het 'werk te hervatten, besloten deze Woensdag een grote protestmars door Lon den te houden. Zeventig opvarenden van Chinees schip verdronken Zeventig opvarenden van het 1600 ton metende Chinese schip „Hsinan" zijn ver dronken, nadat het schip bij mist in aan varing was gekomen met het Amerikaanse koopvaardijschip „California Bear" (8000 ton). Dit is meegedeeld door h.et communisti sche nieuwsbureau in China. Het ongeluk was gebeurd in de nacht van 20 April tus sen Dairen en Tsjefoe, in de straat Pohai (Noord-China). Het nieuwsbureau beschuldigt het Ame rikaanse schip er van, dat het de interna tionale bepalingen betreffende de navigatie heeft overtreden. De „California Bear" zou een half uur gewacht hebben alvorens een boot uit te zetten om de Chinezen te hulp te komen. Het nieuwsbureau zegt verder, dat 24 overlevenden door het Amerikaanse schip naar Tientsin zijn gebracht. Gevonden vliegtuigwiel is van een Privateer Het vliegtuigwiel, dat Dinsdag door een Zweedse visser bij Gottland in zijn netten is gevonden, behoort toe aan een Privateer van het zelfde type als dat, wat onlangs boven de Oostzee is verdwenen, aldus heeft de Amerikaanse persattaché te Stockholm hedenavond medegedeeld. Een gat in het wiel ter grootte van een centimeter is volgens deskundigen veroor zaakt door een kogel uit een machinege weer. Voedselvergiftiging aan boord van Nederlands schip Twintig leden van de bemanning van het Nederlandse schip „Coolhaven" heb ben aan boord voedselvergiftiging gekre gen door het eten van bedorven conserven. Drie hunner moesten in een ziekenhuis te Carthagena in Spanje worden opgenomen, omdat hun toestand reden tot ongerust heid gaf. De anderen zijn aan boord ge bleven en kunnen vandaag hun dienst hervatten. Twee doden bij auto-ongeluk In de late avond van Woensdag heeft een auto-ongeval op de rijksweg tussen Wouw en Bergen op Zoom het leven ge kost aan een bejaard echtpaar uit Heerlen. De 77-jarige M. A. Meeuws en diens 76- jarige echtgenote werden in het duister door een passerende personenauto aange reden toen zij na het verlaten van een bus de weg wilden oversteken. De man was onmiddellijk dood. De vrouw over leed tijdens het vervoer naar het zieken huis te Roosendaal. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilr, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige wind, overwegend tussen Noord-West en West. Koude nacht en plaatselijk nachtvorst, morgen overdag iets min der koud. 28 April: Zon op 5.17 uur onder 19 59 -ju- Maan op 14.59 uur onder 4.00 uur Hoog "en laag water in IJmuldcn Donderdag 27 April: Hoog water: 11.35 en 00.00 uur. Laag water: 6.33 en 19.35 uur. Vrijdag 28 April: Hoog water: 0.17 cn 12.46 uur. Laag water: 7.57 en 20.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1