c Vliegende mens boven Parijs .Clowntje Rick Kort en Bondig De dood van dr. Leidekker Douderdag 27 April 1950 Een experiment dat reeds velen ondernamen doch meestal met ongelukkige afloop (Van onze correspondent te Parijs). De muren van Parijs zijn momenteel bedekt met opzichtige, wat kermisachtige, affiches waarop een wezen staat afgebeeld dat meer op een vleermuis dan op een mens gelijkt: Dat is Georges Valentin, de vlie gende man, die op 30 April aanstaande, als attractie van een nationaal luchtfeest, vele duizenden meters boven Parijs uit een Junker zal springen in de hoop dan al vliegend en zwevend en levend de aarde te bereiken. Valentin heeft ons het een en ander over zijn verleden en voornemens verteld. Hij is een dertigjarige man van een athletische, doch niettemin tamelijk slanke verschijning, die een carrière als oorlogsparachutist achter de rug heeft en heel veel onder nemende plannen voor de boeg. Hij ont wierp een vernuftig costuum: Een wijde tabberd van wit vliegtuiglinnen, die hem op de grond aan een Sinterklaas en in de lucht op een vleermuis doet lijken. Met zijn uitrusting, een tweetal parachutes in begrepen, weegt hij 83 kilo, welk gewicht Valentin past zijn costuum. door een oppervlak van drie vierkante meter zeildoek wordt gedragen. Zijn vleu gels werden vervaardigd van dezelfde stof, die ook voor parachutes wordt gebruikt en welke door zeer soepele baleinen in de ge wenste vorm worden gehouden. Hij is daar door tamelijk vrij in zijn bewegingen, kan de armen over de borst kruisen, zich op de rug werpen en voorts zó manoeuvreren, dat hij, naar gelang de hoogte en de mo gelijkheden, met het hoofd naar beneden of naar boven door het luchtruim kan schieten. Door middel van een opening in het zeildoek, die zich tussen zijn benen bevindt, kan hij bovendien nog zijn snel heid regelen, zodat hij na zijn vlucht van enkele minuten, de begane grond in een heel langzaam, bijna zwevend, tempo hoopt te kunnen naderen. Ofschoon Valentin op vliegvelden sedert jaren dagelijks oefeningen maakte, zal hij Zondag 30 April toch pas zijn eerste offi ciële demonstratie geven. Men kan er wel zeker van zijn dat millioenen ogenparen de hemel boven Parijs af zullen turen om de „vliegende man" in zijn vlucht van de eerste momenten af te kunnen volgen. Het denkbeeld van de vliegende mens. die zich zonder motor of andere mechani sche apparatuur „vrij als een vogel" door het luchtruim beweegt, heeft sedert eeuwen de mensheid bezig gehouden .Waarom zou- ADVERTENTIE BESTE LIEN, Natuurlijk heb je ook gelezen over die nieuwe zeep, die is uitgevonden. Nou kind, dat is werkelijk een ontdekking! Ik heb vorige week zo'n fles „SNEL" ge kocht (net iets voor mij, die naam!) en wat je er allemaal mee doen kunt, daar sta je verbaasd van te kijken. Die grote, vette afwas van mij, had ik in een wip aan de kant. Het grappige is, dat ook je afwassop en je vaatdoek veel schoner jblijvén. Het schuimt geweldig, zelfs al heb je zure haring of zoiets op je bordjes gehad, waarvan je anders zo'n vreselijk schraal 6opje krijgt. Mijn zilveren lepeltjes en de hele afwas glimmen als een spiegel. Afdrogen doe je nog uit gewoonte, maar het is feitelijk overbodig, vooral bij glaswerk. Als je ziet wat je allemaal met één fles kunt doen, ben je even enthousiast als ik. Zeg, Lien, ik zou je er nog veel meer van kunnen vertellen, maar probeer het zelf maar eens. Je bent veel vlugger klaar en het is nog voordeliger ook! Met hartelijke groeten. Je EMMIE den wij mensen wel lopen en zwemmen en alleen niet vliegen kunnen? Als 't alleen de vleugels zijn, die ons mankeren, dan moeten die toch zonder al te grote inspan ning wel te vervaardigen zijn. Het probleem moet echter aanmerkelijk gecompliceerder wezen, want tot dusver zijn vrijwel alle pogingen door vliegende mensen ondernomen, met gebroken armen, benen of zelfs met de dood bekocht. Aan de hand nu van oude gravures, film stroken en overleveringen heeft Valentin, de moderne vliegende mens, de lessen ge trokken uit de ondernemingen van zijn voorgangers. Hij heeft verder nauw keurige berekeningen gemaakt over het maximum gewicht, dat per vierkante meter zeildoek gedragen kan worden, en hij is ervan overtuigd, dat hij moet slagen. Niet temin draagt hij op zijn vlucht nog een tweetal parachutes bij zich en tijdens de oorlog heeft hij wel geleerd zich onder elke omstandigheid van die reddingsmiddelen te bedienen. „Ik voel me in de lucht net even veilig als in uw fauteuil", zei Valentin. Jeugdconcerf met fluit en harp-demonstratie In samenwerking met de afdeling Haar-i lem van de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaars-Vereniging organiseerde de Vereniging voor muzikale ontwikkeling der Schooljeugd Woensdagavond een paedago- gisch concert, waarop de twee oudste in strumenten, de harp en de fluit, toegelicht en bespeeld werden. De harpiste Rahel Mengelberg en de fluitist Frans Vester, beide bekende en gevierde virtuozen op hun instrument, verzorgden de uitvoering en wisten met duidelijke en interessante uiteenzettingen de avond tot een uitste kende paedagogische demonstratie te ma ken. Om te beginnen luisterde men met ge noegen naar de samenklank in de combi natie fluit-harp en kreeg men een handige bewerking van Rondo van de achttiende eeuwse Franse componist Rameau te ho ren. Daarna vertelde de heer Vester wat over de dwarsfluit, het houten of metalen in strument (de concertgever speelde deze avond op een metalen), dat in de loop dei- tijden zo veel veranderingen heeft onder gaan. In de zestiende- en in de achttiende eeuw beleefde de dwarsfluit bloeiperioden, maar toen was zij van een vrijwat eenvou diger maaksel dan tegenwoordig. Het was toen een houten buis met zes vingergaat jes en een zevende gaatje, dat afgesloten was door een klep. De heer Vester had zo'n oud instrument meegebracht en liet er een sonatedeel van Bach op horen. Het klonk aardig hoewel zeer bescheiden van toon. Wat een verschil als men daarna de moderne fluit hoort, die door de uitvinder Böhm voorzien werd van een merkwaardig mechaniek van kleppen, die niet minder dan 17 gaatjes te dekken krijgen! Zij klinkt vol en warm en is vooral zuiverder van stemming, wat de heer Vester demon streerde door nog een tweede deel uit dezelfde solo-sonate van Bach te laten horen. Over de harp is eigenlijk nog meer te vertellen en mevrouw Mengelberg heeft er slag van om dit raak en bondig te doen. Hoe ver we in de geschiedenis der bescha ving teruggaan, steeds vinden wij de harp vermeld. Dit werd met tal van voorbeel den toegelicht. Maar die harp was natuur lijk niet wat ze nu is, ook dit speeltuig heeft een grote ontwikkeling ondergaan, die voor een belangrijk deel gestuwd werd door de groei van de muziek zelve. Zo zijn er dan ook perioden geweest dat de moge lijkheden op de harp geen gelijke tred konden houden met de uitbreiding van de muziek; in Bach's tijd bijvoorbeeld, waar uit het te verklaren is dat deze geniale componist niet voor harp geschreven heeft. Dit alles hield verband met het conse quente gebruik van alle halve toonschre- den. Dat kon de oude harp niet bijhouden. Maar op den duur verzon men er toch wat op, om met haakjes de snaren van de harp een halve toon hoger te doen klinken. Dat was echter nog te omslachtig. Dichter bi.1 het doel kwam men, door middel -van zeven voettreden dus voor elke toon van de toonladder de snaren een halve toon in te korten. Maar ook dat was nog niet voldoende. Pas nadat die zeven peda len een dubbele werking gekregen hadden, namelijk een halve en een hele toon ver hogen, had men de harp zoals men ze nu algemeen gebruikt. Het eigenaardige van dit instrument is dus, dat elke snaar op drie verschillende toonhoogten kan klin ken naar gelang van de stand der voet treden. Dat er met de eerste pedaal-harp toch ook al heel wat te bereiken viel, toonde mevrouw Mengelberg aan met een aardige Sonatine van Norderman, een tijdgenoot van Mozart. Ook met een Sonate voor fluit en harp van Krumpholtz werd dit gede monstreerd. Maar hoe het later werd, toen de chromatische harp volgroeid was, liet de harpiste op eminente wijze horen met het Impromptu van Gabriel Fauré. Alle mogelijke effecten, accoord-glissandi, bo ventonen enzovoorts, welke eerst aan het Oceaan-zeilers niet door staking gedupeerd. Engelse militairen, die de werkzaam heden in de Londense haven van de stakers hebben overgenomen, laden drie zeil boten aan boord van de ArabyDeze zeilboten worden naar Bermuda vervoerd, van waar zij naar Newport (Rhode Island) zullen varen om deel te nemen aan de Neioport-Bermuda oceaanrace. Daarna doen zij mee aan de 3000 mijl race van Bermuda naar Plymouth. jeugdige publiek verklaard werden, komen in dit stuk van de Franse componist prach tig tot uiting. Frans Vester liet nog een modern stukje voor fluit-solo van Honnegger horen en tot slot speelde het tweetal een Fantasie op Russische thema's van Gretchaninoff. Blijkens de aandacht waarmee deze in teressante demonstratie gevolgd werd en niet minder blijkens het geestdriftig applaus dat aan het slot volgde, heeft de jeugd deze avond naar waarde weten te schatten. JOS. DE KLERK. Vocaal en instrumentaal concert in Heemsteeds Jeugdhuis Ten bate van het Sterhuis van de afde ling Haarlem van de Nederlandse vereni ging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes werd door Musica en enkele 'amateur-musici uit onze omgeving gister avond een concert gegeven in het Jeugd huis te Heemstede. De waarnemend presidente van de ver eniging, mejuffrouw J. C. van Hasselt, sprak een woord van welkom en gaf daar na een korte uiteenzetting van. het doel, en een overzicht van de werkzaamheden der vereniging. De zangeres Catharina Hesels begon het concert met de vertolking van twee Ita liaanse liederen, „Le violette" en „Se Flo- rindo e fedele" van A. Scarlatti, liederen, waarvoor klankschoonheid bij de voor dracht een primaire eis is. Hieraan kon Catharina Hessels volkomen voldoen. De stem van de zangeres, die veel meer een hoge mezzo-altstem bezit dan een gepronceerde alt, heeft blijkbaar een belangrijke technische ontwikkeling door gemaakt. De gelijkmatigheid van registers is opvallend vervolmaakt en de adembe- heersing is een betrouwbare factor bij haar zingen geworden. Dit werd ook van bete kenis voor de vertolking van drie liederen van Rob. Schumann op karakteristiek- romantische gedichten van Heinrich Iieine.' Maar al werd hierbij naar uitdrukkings kracht gestreefd de noodzakelijke expres sieve geladenheid heeft Catharina Hessels nog niet kunnen bereiken. Meer in haar voordrachtstrant paste de Berceuse van Alph. Diepenbrock met haar kinderlijke onbevangenheid en eenvoud. De fluitiste Corrie Vening Meinesz speel de op deze avond de Sonate in C van C. Ph. E. Bach en de Sonate in G van J. Ge- raedts. De invloed van de koele „lente" liet zich bij de vertolking van Bach's Sonate' flink gelden door een voortdurend te lage stemming. Dit werd een onverdiende be lemmering voor de fluitiste, die technisch knap en met begrip voor de juiste acht tiende eeuwse musiceerstijl het werk ten gehore bracht. Voor de Sonate van Geraedts, geestige, rhythmisch pittige muziek, soms, zoals in het Lento, wat te lang uitgesponnen, werd het stemmingsbezwaar in belangrijke mate opgeheven, waardoor Corrie Vening Mei nesz met Geraedts sonate een uitstekende indruk kon maken. Dit was mede te danken aan de voor treffelijke begeleiding van de pianist Sas Bunge, van wie ook de zangeres en de violoncelliste Hendrica Hoekstra een uit nemende artistieke steun ondervonden. Hendrica Hóekstra vertolkte met Sas Bunge het Adagio en Allegro van Rob. Schumann, waarbij vooral met het Adagio een hoogtepunt door fraaie loonvorming en uitdrukking verkregen werd. Het allegro overtuigde minder. Dan moet nog vermeld worden het op treden van een strijkkwartet, gevormd door mevrouw E. Boissevain-Van Rossem (le viool), de heer A. F. Hoekstra ((2e viool), mejuffrouw mr. C. W. van den Berg (alt viool) en Hendrica Hoekstra (violoncel). Men koos voor dit concert het Strijk kwartet in G (K.V. 387) van W. A. Mozart en daarmede kwam het ensemble van drie amateur- en één beroeps-instrumentaliste voor een uiterst moeilijke taak te staan. Aanvankelijk was de juiste klankverhou ding zoek: de instrumenten moesten nog acclimatiseren. Bovendien domineerde de violoncel-toon onwillekeurig door een on gewone opstelling van het kwartet. Maar langzaam aan kwam er gunstiger samen klank en groter zekerheid bij de afwer king wal vooral op viel-voor het Andante. Aan het slot van de avond werden de medewerkenden rijkelijk met bloemen be dacht en hartelijk toegesproken door mej. Van Hasselt. P. ZWAANSWIJK. Van misdrijf verdachte vrouw op vrije voeten gesteld Gisteren heeft de Haarlemse rechtbank de 45-jarige Amsterdamse eierenverkoop- ster H. C. S., die er van verdacht werd be trokken te zijn bij de verdrinking van de Haarlemse schilder D. L. O. in de Jan Gijzenvaart bij de Van Zinrieveltbrug, op vrij voelen gesteld. Het diepgaande onder zoek van de Haarlemse politie heeft geen voldoende aanwijzingen voor haar schuld opgeleverd. Groot klaverjastournooi De vereniging van Onderofficieren „Het gevleugelde wiel" heeft Woensdagavond met het houden van een groot klaverjastournooi in het Krelagehuis veel succes geboekt. De commissie bestaande uit de heren J. Sturm, J, van Dolron. W. Snoek en J. Lamsma heeft uitstekend werk verricht en meegewerkt aan het vlotte verloop. Na een inleidend woord van de voorzitter van ,,Het Gevleugelde wiel" de heer Berk hout, sprak luitenant-kolonel J. W. A. Stout, garnizoenscommandant en commandant van de school K. troepen in de Ripperdakazerne. Onder de aanwezigen was de hoofdcommis saris van politie de heer J. Fontijne. Hierna' begonnen de veertig verenigingen met ruim zeshonderd deelnemers aan het tournooi. Het resultaat was dat een nieuwe club onder de naam „Onder Ons" eerste werd. Tweede werd de reeds bestaande ver eniging Onder Ons"; derde Figee; vierde „Nederland"; vijfde „De vier azen". De deelnemers waren vol lof over de goede organisatie. Dank zij een verloting en een collecte kon een flinke bijdrage worden af gestaan aan het sanatoriumfonds „Ons Be lang" en aan het R.K. Ondersteuningsfonds „Sint Martinus". Voor het doctoraal examen Nederlands recht slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heer F. G. A. ten Bokkel te Haarlem. Speciale vlucht naar Philadelphia Oe Amerikaanse autoriteiten hebben de K.L.M. toestemming verleend een speciale vlucht te ondernemen naar de „Holland Fair" te Philadelphia, die op 5 Mei geopend wordt. De daarvoor bestemde Constellation zal op 3 Mei van Schiphol vertrekken, Nederlandse autoriteiten en zakenlieden zullen de tocht meemaken. Het is niet on waarschijnlijk dat zich in New York nog andere autoriteiten bij het gezelschap voegen. Polen verlaat de F.A.O. Polen heeft de voedsel- en landbouw organisatie der U.N.O. (F.A.O.) verlaten, aldus meldt het Poolse nieuwsbureau uit Warschau. Josef Winiewisz, de Poolse ambassadeur te Washington, heeft het bestuur van de F.A.O. een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat deze organisatie „Polen niet de noodzakelijke hulp verleend heeft voor het herstel van de landbouw en om in de eerste jaren na de oorlog over de produc tiemoeilijkheden heen te komen". Verder wordt de F.A.O. in deze nota verweten, dat. zij Polen niet tot voorspraak is geweest bij de internationale bank en het inter nationaal graanfonds, die de maatregelen van de F.A.O. in Polen moeten uitvoeren. Polen is de eerste staat van de Slavische groep die de F.A.O. verlaat. De Wereld gezondheidsorganisatie is reeds door alle landen, die de Sovjet-Unie steunen, ver laten. Wetsontwerp tegen de Austra lische communistische partij De Australische minister-president Men- zies heeft heden in het Australische parle ment een wetsontwerp ingediend, strek kende tot het buiten de wet stellen van de Australische communistische partij. In het ontwerp is bepaald dal deze partij zal worden ontbonden en onwettig zal worden verklaard. De bezittingen der partij zullen onder beheer worden gesteld. De Australische regering wordt in het wetsontwerp verder gemachtigd de door de communistische partij beheerste organisa ties eveneens buiten de wet te stellen en de bezittingen dezer organisaties te blok keren. Heemstede ONDERLINGE TUINLIEDEN VERENIGING Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en om geving" een ledenvergadering in het Volks koffiehuis aan de Heemsteedse Dreef onder leiding van de heer W. A. v. Zadel. De aandacht werd gevestigd op de teken wedstrijd, waarvoor de deelname iets groter had kunnen zijn en waarvoor binnenkort een jury zal worden samenge steld. Het vooi'stel tot het houden van een excursie naar „Keukenhof" lokte zeer veel op- en aanmerkingen uit over deze ten toonstelling. Verschillende leden waren van mening dat de verwachtingen, gewekt door de reclame die vpor dit object zijn gemaakt, bij een bezoek aan de expositie niet ver wezenlijkt worden. Ook de technische cri- tiek bleef niet achterwege. Besloten werd geen gezamenlijk bezoek aan deze tentoon stelling te brengen. De excursie welke ieder jaar gehouden wordt, gaat dit jaar naar Brabant. De winnaars van de huisbroeitentoonstel- ling de heren W. A. v. Zadel, A. Nunnink en N. v. d. Meer ontvingen prijzen voor de beste inzendingen. Besloten werd tot toe treding tot de Bond van Tuinbouwstudie- clubs. De heer A. G. v. d. Nes hield een korte inleiding over het gebruik van de Pluis- Chrysant als borderplant en noemde een aantal zeer goede, voor dit doel geschikte soorten. Nadat voor de viering van het veertig jarig bestaan verschillende plannen waren gemaakt, werd een feestcommissie ge vormd, bestaande uit de heren A. Nunnink, P. v. Tol, W. Schuilenburg, G. v. Bakel en N. v. d. Meer. Voor de kinderen I Ja, er zat niets anders op, dan dat Rick maar op goed geluk de terugweg ging zoeken. Hij begon dus maar te stappen en keek goed rond, of hij ergens een bekend plekje kon ontdekkèn. Maar ach. Rick merkte, dat hij steeds verder van de goede richting scheen af te dwalen; hoe hij ook stapte, de villa kreeg hij maar niet in 't oog. Rick keerde terug en probeerde de tegenovergestelde kant, totdat hij merkte, dat hij zo ook verkeerd liep en zelfs een eind buiten de stad terecht kwam. „Ik word zo moe", bromde hij terneergeslagen. „Hoe moet ik nou toch in's hemelsnaam de goede weg terugvinden! Ik wou, dat ik maar weer veilig bij Bunkie terug was!" Toen kwam opeens een jongen langs de weg gestapt en Rick verschool zich gauw aëhter een steen, want die mocht hem niet in de gaten krijgen! 39 BINNENLAND Met ingang van 1 Mei 1950 is benoemd tot inspecteur-generaal van het verkeer mr. G. H Dijkmans van Gunst, hoofd van de af deling vervoerdiensten van het ministerie van Verkeer en "Waterstaat. Gistermiddag om half twee reed de be stuurder van een auto op de hoek Van Berensteynstraat en Amsterdamstraat tegen een motorrijwiel. De oorzaak van deze aan rijding was. dat de autobestuurder geen voor rang verleende aan de voor hem van rechts komende motorrijder. Door deze aanrijding kreeg de motorrijder een bloeduitstorting en een kneuzing aan het linkerbeen; de motor werd zwaar beschadigd Na door een lid van de O. D. behandeld te zijri is de motorrijder met een auto naar zijn woning gebracht. Geschilderd ballet. De Nederlandse beeldende kunstenaar Gerard Hordijk, van wie Donderdag een tentoonstelling gewijd aan het ballet te Parijs geopend zal worden, is bezig aan een schilderij van de beroemde danseres Tamara Toumanova. die dezer dagen de rol van „De Onbekende" vertolkte in een gelijknamig werk van André Vaillat en André jolivet in de Parijse Opera, waar aan zij tegenwoordig is verbonden. Tamara Toumanova zal deze zomer als soliste bij het Grand Ballet de Monte Carlo in het Holland Festival optreden. HAARLEM EN OMGEVING De Partij van de Arbeid, het N.V.V. en de V.A.R.A. te Bloemendaal vieren het Mei feest op Maandagavond 1 Mei in het Jeugd huis aan de Donkerelaan. Spreker is wet houder D. J. A. Geluk uit Haarlem. De avond zal met declamatie, muziek en zang worden opgeluisterd. De tunnel te Velsen Wij geven hierbij een situatietekening over de tunnelbouw te Velsen. Daarop is aangegeven waar zowel de Verkeers- als de Spoorwegtunnel zijn ontworpen. Ook is te zien waar de nieuwe spooriijn komt die een verbinding zal vormen tussen het Station Santpoort de Spoorwegtünnel en het Station Beverwijk. Bij de ingang van de Verkeerstunnel aan de Zuidelijke oever van het Noordzeekanaal zijn nieuwe wegen aangegeven die men in de toekomst wil aanleggen om een nieuwe verbinding (via Haarlem-Oost) met Den Kaag te ver krijgen, alsook een nieuwe weg naar Santpoort. Bij de Verkeerstunnel ten Noorden van het Noordzeekanaal wordt mede de plek aangegeven die men zich gedacht heeft voor een nieuwe weg naar Alkmaar. Men weet uit de artikelen die wij de vorige week plaatsten dat de verkeerstun nel in Velsen alleen bestemd zal zijn voor automobielen. Voor voetgangers en fietsers, alsook bespannen voertuigen, blijven in de toekomst de ponten varen. Die zullen dan evenwel verplaatst worden naar de plaats waar nu de spoorwegbrug ligt. Er komen dan nieuwe aansluitende wegen die verbinding geven met Santpoort (via de Hagelingerweg) en Beverwijk (over of langs de nu bestaande spoorweg) Werkloosheid toegenomen Frankrijk Naar van officiële Franse zijde werd medegedeeld, bedroeg het aantal werklo zen in Frankrijk op 1 April j.l. 182.202, tegen 129.021 op 1 April van het vorige jaar. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 24) Zopanje echter treedt niet binnen. Hij loopt enige meters terug. Daar is een zij gang en aan het einde daarvan bevindt zich een buitendeur. Als hij hem opent, is hij aan de achterzijde van de school. Hier staan de fietsen van de leerlingen in bijna onafzienbare rekken. Vanaf deze plaats heeft hij het uitzicht op de achterkant van mevrouw van Hem s woning. Zonder veel inspanning kan hij zijn balcon onderschei den. Het rechter gordijn van zijn kamer heeft hij in de haast dicht gelaten. Zopan- je doet een kleine pas naar voren. Hij tuurt en tuurt, 't Is net alsof het gordijn bewo gen wordt, aisof iemand in zijn kamer is en er tegenaan loopt. Ongeduldig haalt hij zijn schouders op. Hoe kinderachtig van hem! Natuurlijk is dat mevrouw Van Hem, die zijn bed opmaakt, of iets neerlegt, of. nu ja, het kan hem niet schelen wat ze er doet. 't Is maar een sombere plaats hier. Zelfs Zopanje voelt dit na enige ogenblikken. Hij loopt het gebouw weer in. Voor de kelderdeur blijft hij staan. Verboden toe gang leest hij nog eens op het bordje. Een wonder dat er niet onder staat: artikel 463 Wetboek van Strafrecht, denkt hij grimmig. Net alsof dit helpt. Men gaat er toch te pas of te onpas in. Dat is vannacht wel gebleken. En wat deed Van Brussel er? De man voerde iets in zijn schild. Dat is zeker. Wat deed hij schichtig! Vreemde zaak, meent Zopanje ten slotte. Om ongeveer half elf rijdt inspecteur Zopanje op zijn motorfiets het Oranjeplein af. De leraren die hun lokaal aan de voor zijde van het gebouw hebben, kijken naar buiten als ze het motorgeronk horen. Ze zien een man in burgerkleding op een motorfiets. Ze kunnen niets vermoeden. Alleen Steeman en meneer Sevenaer kijken hem peinzend na. Zou hij het al weten? Doch de les eist hun volle aandacht. In hun denken wordt de dood van dr. Leidek ker tijdelijk op de achtergrond gedrongen. Op weg naar het gemeentelijk zieken huis, herinnert Zopanje zich opeens weer, dat Wij mans naar hem gevraagd heeft. Na zijn bezoek aan dokter Van den Brandt zal hij de onderdirecteur even zijn opwach ting gaan maken. Dokter Van den Brandt heeft net een onderhoud met zijn assistent, als inspec teur Zopanje wordt aangediend. De dokter is lijkschouwer en politie-arts; hij houdt dan ook niet van talmen. Zopanje wordt direct binnengelaten. De politie-arts steekt een hoofd boven de inspecteur uit. Het is een grote, brede man, volkomen in over eenstemming met zijn zware stem, die Zopanje door de telephoon reeds leerde kennen. Inspecteur, waar kan ik u mee van dienst zijn? vraagt hij, nadat ze kennis gemaakt hebben. Zopanje heeft het lichtgroene boekje, dat hij de vorige avond van Wijmans kreeg uit zijn binnenzak gehaald. Dokter, ik ben nog steeds bezig met het onderzoek van de moord op dr. Lei dekker. Dokter van den Brandt knikt. Nare zaak. Al wat gevonden? Een spoor dokter. En dat spoor leidde naar dit boekje. Wilt u het eens inzien en mij zeggen, of het mogelijk is dat iemand aan de hand hiervan een vergif samenstelt. Ik ken dit wel. Dat is het proefschrift van Wijmans niet? Ja. Hij heeft het boekje in zijn linkerhand, met de rechter wil hij net de eerste bladzij omslaan, als hij het op zijn knie laat zak ken Inspecteur, je denkt toch niet, dat... Wijmans Ik hoop het niet dokter. Hij heeft op mij een heel prettige indruk gemaakt. Ja, 't is een fijn mens, véél te goed voor die school. Maar kom, laat ik eens kijken. Hij neemt het boekje op. Ik heb het bestudeerd, want 't is een uitstekend werkje. Dat is helaas alweer enige tijd geleden. Ik houd niet zo erg veel tijd voor studie over. Houd me dus. ten goede dat ik het in zijn geheel doorneem. Ik zal proberen het snel te doen. Ik heb de tijd aan mezelf, dokter, zegt Zopanje. Vlug neemt dokter Van den Brandt het boekje door. Af en toe maakt hij halfluid een opmerking. Nee, dit is te theoretisch. Hier snap pen ze niets van. In het laatste hoofdstuk van het proef schrift staan voorbeelden. Van den Brandt heft zijn vinger op. Let op, zegt hij, als ze ergens gebruik van hebben gemaakt, dan is 't hiervan. Hoe was de samenstelling ook al weer. O, ja. Laat ik 'ns kijken. Na enige ogenblikken laat hij het boekje weer op zijn knie zakken en kijkt Zopanje met een ernstige blik aan. Het staat erin, inspecteur. Het staat erin. Deksels, wat spijt me dat. Die arme Wijmans! Daarmee is nog niet gezegd, dat Wij mans het gedaan heeft, meent Zopanje. Dokter Van den Brandt zwijgt en kijkt peinzend door het raam naar buiten. Het grasveld voor het ziekenhuis wordt door weekt van de motregen, langzaam, maar zonder ophouden. Voor het gebouw staan enige auto's van artsen geparkeerd. Ze glimmen als spiegels. Men kan zeggen, begint Van den Brandt, dat de moordenaar ook zonder van. dit boekje gebruik te maken Leidekker ver moord zou hebben. Oorzaak en aanleiding liggen elders. Niettemin zal dit Wijmans een harde noot te kraken geven. Dat is niet weg te redeneren. De moordenaar immers kan gemak van dit boekje gehad hebben, En dat is zeker nooit de bedoeling van Wijmans geweest. Twee minuten later rijdt Zopanje op zijn motorfiets naar de singel, Prinsensin gel 33, het huis van dr. L. J. Wijmans. Boven het geluid van de rammelende melkwagen uit klonken slagen op de gong. Half acht! riep Elizabeth. Toen was 't weer stil in het huis. Wij mans zuchtte en dacht: dat ik nu zoiets dromen moet. Hij draaide zich om en wilde nog wat slapen, doch de slaap bleef uit. En al maar bonsde dat hoofd van hem. Dat was gisteravond begonnen, toen de theepot op de grond viel. Daar kon hij niets aan doen, want de pot viel vanzelf. Hij sprong als 't ware uit zijn handen. Nee, 't was niet zijn schuld, 't was zijn hoofd. Vreemd dat een hoofd zo bonzen kan. 't Is alsof er vele mensen in wonen, die er uit willen. Wij mans zucht. Hij wil van zijn hart geen moordkuil maken, maar van zijn hoofd ook geen herberg. Er zijn drin kers, die denken dat ze maar overal aan kunnen leggen, zelfs in het hoofd van een scheikundige. Om kwart voor acht kwam Elizabeth met een bordje pap. Ook al zoiets geks. Net alsof hij verplicht is al die mensen op zijn kosten te voeden. Gierig wil hij niet zijn, dat is niet nodig. Maar Elizabeth moet wel weten, dat zijn leraarssalaris niet toelaat dat hij zoveel mensen te eten geeft. Dat bordje pap moet ze maar weer mee nemen en aan de kinderen geven. Die moe ten er nog van groeien. Ze mag wel de school opbellen en zeggen dat hij niet komt. Fijn, zo'n dag spijbelen. En verder moet ze ervoor zorgen, dat inspecteur Zo panje bij hem komt. Toen de dokter om halftien aan het ziekbed kwam, leek Wijmans uitermate rustig. Hij glimlachte toen hij zijn huisarts zag en zei: Nu ben ik ook eens schoolziek, dok ter. Maar u wilt me wel een attest geven, hè. Anders krijg ik last met de school. Ze zijn toch zo lastig. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6