Haarlems Dagblad 5e Koningin Zij, die in Indonesië vielen, geëerd Belgische Kamers worden ontbonden, nieuwe verkiezingen op 4 Juni s: >§m - 4e Jaargang IVo. 19539 jjureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Maandag 1 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «©prertitc 'Daartcmsrbc «Courant (Anno t6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom CTIJ NEDERLANDERS vieren vandaag Vweer de verjaardag van onze Koningin uliana in die stemming van hartelijke «wijding en volstrekt vertrouwen, die ien heel eenvoudig kan uitdrukken in de oorden: wij zouden het niet beter kunnen ensen. Het is nog maar zo kort geleden it Prinses Juliana de Koningin werd; ich lijkt het alsof het al vele jaren is. De van de Nederlander moge, ir. verge- iking met andere volken, niet bij uitstek ontaan zijn: hij heeft zijn nieuwe Ko- ngin dadelijk begrepen en beseft, dat em in haar opnieuw een geluk ten deel ivallen was. Hoe groot dat geluk is wordt in deze tijden van grote zorgen en anningen in de gehele wereld, van on- kerheid omtrent het bewind ook in menig iropees land. duidelijker dan ooit. Het is schone traditie van het Huis van Oranje it het Nederland in tijden van crisis iimer op zijn best heeft gediend, dat het list dan steeds de bron is geweest van die unenbindende kracht, waarvan wij in is hart altijd weten dat zij er is en zijn il. en dat er op gerekend kan worden. De Koningin en Prins Bernhard hebben irieden jaar het besluit genomen bezoe- en aan alle provincies te brengen. Zij ebben er nu al vele gebracht en overal eeft de ontvangst getuigd van dezelfde rote blijdschap en toewijding. Of de oningin de bedaarde Noorderlingen of de jwegelijker en bewogener Zuiderlingen jzoekt, het maakt in de gevoelens, die aar haar uitgaan geen verschil. Of zij zich midden van een in meerderheid Protes- intse of een in meerderheid Katholieke evolking bevindt, de warmte en toewij- ing zijn dezelfde. Dat kenmerkt wel heel effend die gcote bindende kracht, dat rote begrip en dat grote veranlwoordelijk- sidsbesef, in haar persoonlijkheid tot uit- ukking komend. Koningin Juliana begrijpt de mensen en >nt de moei'ijkheden en de vraagstukken an deze tijd, die veel van haar vergen i. adat zij zich er steeds weer in verdiepen :oet. Niet alleen in de vorm van de tal- jke staatsstukken, die haar worden voor- ■Jegd en welker toelichting en behande- og veel arbeid eist. Maar ook tijdens die ngdurige audiënties, waarbij deputaties in velerlei instellingen de gelegenheid rijgen hun belangen, vaak hun moeilijk- Kien uiteen ie zetten. Steeds komen zij ep onder de indruk: niet alleen van de indacht die hun uiteenzettingen genieten, aar ook van de grote intelligentie, waar- üee de Koningin hun vragen stelt en in aar samenvatting van de hoofdzaken in- 0 icht in hun problemen toont. Wij hebben et dezer dagen weer door het bestuur van :n bekende en belangrijke instelling op en persconferentie horen getuigen: wij )n ter audiëntie geweest en het was een root voorrecht voor ons; wij zijn er mingsgezinder dan ooit van teruggekeerd. De Koningin zien wij als Moeder, temid- m van de haren, als een voorbeeld voor is allen in haar gelukkig gezinsleven, at zij daaraan veel tijd en aandacht ont- ekken moet, omdat zij de Koningin is, jd en aandacht die ons ten goede komen tot welzijn en geluk van ons volk strek- in, daarvoor zijn.wij haar van harte dank- lar. Des te dankbaarder omdat ieder van begrijpt, dat de Vrouw en Moeder armee een offer brengt. Het geschiedt iet vergeefs. Wellicht is het de grootste m alle gaven, die onze begaafde Koningin schonken zijn, dat zij in haar begrip en iar eenvoud de mensen en hun lief en led zo goed verstaat. God zegene haar. R. P. luize Doorn is thans als huseum opengesteld Huize Doorn, het kasteel waar de Duitse :-keizer woonde van November 1918 tot Juni 1941 zijn sterfdag is voor het ibliek opengesteld. Na de eerste wereldoorlog zijn meubilair kostbaarheden uit de verschillende pa- iizen van de es-keizer in Duitsland ver- imeld en naar Doorn overgebracht. In laatste oorlog zijn alle bezittingen van Hohenzollerns, die nog in Duitsland aren, vernietigd. In Huize Doorn zijn dus laatste overgebleven eigendommen van Hohenzollern-dynastie bijeen en als vij- adelijk vermogen Nederlands staatseigen- om geworden. Er is een „Stichting Huize oorn" in het leven geroepen, die op zich eeft genomen het gebouw en de inventaris verzorgen. De stichting heeft het huis alles wat er toe behoort opengesteld oor het publiek. De inboedel omvat vele oorwerpen van uitzonderlijke historische aarde uit de geschiedenis van het Duitse lorstenhuis en herinnert niet alleen aan ex-keizer, maar ook aan diens voor aten: Freclerik de Grote en de grote keur- orst. Huize Doorn is waarschijnlijk de lige plaats in Europa, waar nog een nigermate samenhangende documentatie een belangrijke geschiedkundige eriode is te vinden. Nieuw geschilderd portret van Koningin 3uliana De Larense beeldhouwer-schilder P. W. Iwart heeft een meer dan levensgroot taand portret vervaardigd van Koningin uliana, die gekleed is in een blauw flu- rien japon onder de kroningsmantel met tt lint en de distinctieven van het groot- ruis der Militaire Willemsorde. Hoewel e Koningin niet voor Zwart heeft geëxpo- terd, is de schilder toch in de gelegenheid eweest schetsen van haar te maken. Het oek, dat geplaatst zal worden in hotel iooiland te Hilversum, heeft een afmeting an 1.80 x 3 meter. Motorrijder verongelukt Bij de prestatierit om de „Coupe de la Kontagne", welke Zaterdagmiddag georga- iseerd was door de motorclub Veenendaal, de 21-jariêe rijder 't Zand uit Dalfsen abij Schaarsbergen met zijn motor over te kop geslagen, waardoor hij zo ernstig «wond werd dat hij in de loop van de iiddag is overleden. Communisten buiten de wet in Panama Het Panamese kabinet heeft een resolu te goedgekeurd volgens welke alle com- lunistische activiteit in de republiek on- rettig is. Op de burgers wordt een beroep edaan een verenigd front tegen commu- istische infiltratie te vormen. De urn met aarde van de ere-begraafplaatsen in Indonesië, die tegen het einde van het vorige jaar als eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de in Indonesië gevallen militairen en burgers naar Nederland werd gebracht, is Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van Koningin Juliana en Prins Bernhard bijgezet in het voorlopig Nationale Monument op de Dam te Am sterdam. Het momentwaarop de Koningin een krans legt na de bijzetting van de urn in het monument. Urn met aarde van 22 erevelden bijgezet in monument op de Dam De urn met aarde, verzameld op de twee-en-twintig erevelden in Indonesië, is Zaterdagmiddag bijgezet in het voorlopig nationaal monument te Amsterdam. De bijzetting geschiedde na een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. waarbij aanwezig waren de Koningin, Prins Bernhard, vele leden van het kabinet, de Hoge Commis saris van de Verenigde Staten van Indo nesië in Nederland, mr. Moh. Roem, de twee gewezen Hoge Vertegenwoordigers van de Kroon in Indonesië, dr. L. J. M. Beel en de heer A. H. J. Lovink, alsmede talrijke leden van het corps diplomatique en vele burgerlijke en militaire autori teiten. In een rede noemde minister Götzen de namen op van de 22 erevelden, waarvan een handvol aarde naar Nederland is over- Muntok, Mandoer en Ketapang in Pontia- nak, Bandjermasin, Tarakan en Balikpa- pan, Antjol, Tjililitan en Menteng Poeloe in Djakarta, Tillemaplein en Kalibanteng in Semarang, Bandoeng, Tjimahi en Soerabaja, Makassar, Menado, Ambon, Timor Koepang en Hollandia. ,,De geest overwint" was het devies van hen, wier stoffelijke resten begraven lig gen op deze erevelden. De urn met aarde van elk dier erevelden is het symbool van de opofferingsgezindheid van allen, bur gers zowel als militairen zonder onder scheid van ras of landaard, die vielen in de strijd tegen Japan en voor vrede en recht. Meer dan 50.000 oorlogsslachtoffers wor den met deze plechtigheid geëerd. Moge de herinnering aan hen nooit verbleken, doch levend blijven onder heel ons volk, zo besloot de minister. Na deze plechtigheid begaven de kerk bezoekers zich naar de Dam. De urn werd door een erewacht uit de kerk naar het voorlopige nationale monument gedragen en bijgezet, terwijl het paleiscarillon va derlandse liederen speelde. De vlag op het Damterrein werd half stok gehesen. Na een minuut stilte voor de gevallenen en het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus droeg minister Götzen de zorg voor de urn over aan de gemeente Amster dam, die het nationaal monument beheert. Burgemeester d'Ailly aanvaardde die taak namens de hoofdstad. De Koningin en Prins Bernhard waren Veit Harlan vrijgesproken Het Gerechtshof te Hamburg heeft de filmproducent Veit Harlan vrijgesproken van dé aanklacht misdaden tegen de mens heid te hebben gedaan. Zoals bekend, was Harlan, de vervaardiger van de film „Jud Süss, het vorige jaar van deze aanklacht eveneens vrijgesproken. Het Hooggerechts hof te Keulen verwierp deze uitspraak en eiste een nieuwe behandeling van de zaak. De officier van justitie had nu twee jaar gevangenisstraf en een boete van 105.000 mark geëist. de eersten, die een krans bij de aan het monument toegevoegde twaalfde urn leg den. Hun voorbeeld werd gevolgd door tallozen, ministers, ambassadeurs, zaakge lastigden, Commissarissen der Koningin en vertegenwoordigers van instellingen. Ge durende de plechtigheid werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking der gevallenen en was de vlag aan de mast in het Damplantsoen halfstok gehesen. Een défilé langs het nationaal monu ment, waaraan minister-president dr. Drees en zijn echtgenote deelnamen, be sloot de sobere plechtigheid. De urn is van binnen verdeeld in 22 sectoren, elk bevattende de aarde van een der 22 erevelden in Indonesië. De verzil verde urn heeft een diameter van 14 cm. en is 18 cm. hoog. Op drie zijvlakken van de in sonohout uitgevoerde urntabernakel is de Neder landse leeuw uitgesneden. Op het vierde zijvlak is de spreuk: „Pro Rege, Lege et Grege" (voor Koningin, wet en volle) in- gebeiteld. Indonesische delegatie in Moskou aangekomen De Indonesische delegatie onder leiding van L. Palar, die over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie gaat onderhandelen, is te Moskou aan gekomen. De delegatie werd op het vlieg veld welkom geheten door vertegenwoor digers van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Nederlandse ambassade. Sabotage in Oost-Duitsland berecht Een Oost-Duits gerechtshof te Dessau heeft heden dr. Leo Herwegen, de voor malige minister van Arbeid in Saksen An- halt en zijn assistent Brundert tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Methfessel, voormalig directeur van het gasbedrijf te Dessau, werd bij verstek tot dezelfde straf veroordeeld. Hij heeft zich bijtijds in West-Duitsland in veiligheid kunnen stellen. De andere beklaagden kregen straffen, variërende van 12 tot 2 jaar. Zij zouden de thans genationaliseerde gasfabriek van Dessau voor meer dan 10 millioen mark hebben benadeeld door ei gendommen van de fabriek clandestien naar West-Duitsland over te brengen. Basis voor onderhandelingen tussen de partijen over de Koningskwestie weggevallen Na een regeringscrisus van meer dan zes weken, waaraan niet minder dan vier Bel gische kabinetsformateurs een einde heb ben pogen te maken, heeft thans de re gering Eyskcns. die in feite nog niet was afgetreden omdat de Prins Regent het ont slag van deze regering nog niet had goed gekeurd, het roer opnieuw in handen ge nomen. D^ regering zal evenwel een kort leven zijn beschoren, daar op 4 Juni ver kiezingen zullen worden gehouden en op 20 Juni een andere regering zich aan het nieuwe parlement zal moeten voorstellen. Men ontveinst zich in politieke kringen niet, dat de ontbinding der wetgevende Kamers waartoe de Prins Regent de heer Eyskens heden opdracht heeft gegeven, aanleiding zal zijn tot een felle verkie zingsstrijd, waarvan de Koning de inzet zal zijn en die de tegenstellingen tussen de partijen nog duidelijkér zal doen uit komen. In officiële kringen verluidt dat socialis ten en liberalen in de provincies kartels zullen vormen bij de verkiezingen. Bij de vorige verkiezingen was het namelijk zo dat vele socialistische en liberale stemmen hier verloren gingen, omdat zij afzonder lijk niet het nodige quorum behaalden. Door de vorming van een kartel verwach- Ml In het Heemsteedse Sportpark werd reeds Zaterdagmiddag onder grote belangstelling Koninginnefeest gevierd. Niet alleen de jeugdook de ouderen namen geestdriftig aan de diverse behendigheidswedstrijden deel. Een moment uit de autoped-race. ten liberalen en socialisten de katholie ken niet alleen in de Senaat waar deze thans negen zetels meer hebben dan hun gezamenlijke tegenstanders doch ook in de Kamer waar de katholieken drie zetels minder hebben dan de andere par tijen de meerderheid te kunnen betwisten. In de gelederen der CVP. meent men daarentegen, dat de nieuwe verkiezingen haar niet aUeen een grote meerderheid in de Senaat zullen opleveren, doch eveneens in de Kamer. In kringen der CVP. wil men in de resultaten der komende ver kiezingen vooral een bevestiging zien van de uitslag der volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar Bel gië. Men verwacht dus dat tenminste 57 procent van het Belgische kiezerscorps voor de CVP. zal stemmen. Mochten de katholieken er in slagen zowel in de Senaat als in de Kamer de absolute meerderheid te behalen, dan zou den zij dus tegen de wil van socialisten ei liberalen in, de wet op het regentschap kunnen opheffen om de Koning in staat te stellen naar België terug te keren. In dat geval zou de Koning echter naar België terugkeren als de vorst van een partij en van een homogeen katholieke regering, iets waarvan zowel hijzelf als de leidende figuren in de CVP. afkerig zijn. Men hoopt in katholieke kringen echter, dat een verpletterende overwinning der CVP. de Vlaamse liberalen tot nadenken zal stemmen en dan deze alsnog bereid zullen zijn aan een katholiek-liberale regering mede te werken. Intussen hebben de drie partijen hun vrijheid geheel hernomen en is het pro tocol, dat werd opgesteld naar aanleiding van de radioboodschap van Koning Leopold dus geen basis meer voor onder handelingen in de toekomst. Motz neemt ontslag De heer Motz heeft ontslag genomen als voorzitter van de liberale partij. Motz was steeds tegenstander van Kameront binding en nieuwe verkiezingen en be hoorde tot degenen onder de liberalen die voorstanders waren van een verzoe nende houding ten opzichte van het Ko ningsprobleem en een oplossing hiervan in nationale zin. Franse soldaten in China geïnterneerd De communistische Chinese autoriteiten hebben, aldus meldt het nieuwsbureau „Nieuw China" uit Peking, aan de grens met Indochina vijf Franse soldaten ge alterneerd. die op 15 Maart Chinees ge bied waren binnengekomen. Volgens het nieuwsbureau hebben zich de laatste tijd talrijke gevallen voorgedaan van Franse militairen, die illegaal Chinees gebied bin nenkwamen. Panamees schip liep bij Ameland op een mijn Zondagmiddag omstreeks drie uur geraakte het 10.000 ton metende Panamese schip „Canopus" benoorden de Wester Eems, 7 mijl ten Noord-Westen van Ameland, bui ten de vaarroute en liep op een mijn. De ontploffing veroorzaakte flinke schade aan de machinekamer en de schroefas, zodat het schip om assistentie vroeg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het water stroomde door een lek in de scheepswand de machinekamer en de stookruimte binnen. De bemanning wist het schip echter drijvende te houden. Van de rederij Doeksen voeren de sleepboten .Holland" en „Oceaan" uit, van de Noord- Zuidhollandsche Reddingmaatschappij de reddingboot „Brandaris" uit Terschelling en de „Twente" uit Oostmahorn. Ook een Duitse reddingboot, de „Danzig" koos van Cuxhaven uit zee. Het bleek, dat de toestand van het be schadigde schip minder gevaarlijk was, dan men aanvankelijk gedacht had. Wel iswaar stond er in de machinekamer ruim 5 voet water, maar in de loop van de avond zond de „Canopus" het bericht uit, dat het gevaar van zinken voorlopig ge- \yeken was. De kapitein van het Panamese schip sloot met de „Holland" een contract af om zijn schip naar Amsterdam te laten slepen. Daarna keerden de reddingboten naar de eigen havens terug. De sleepboot „Oceaan" bleef in de buurt en bracht later eveneens een verbinding met de „Cano pus" tot stand, zodat het beschadigde schip tegen het middernachtelijk uur door beide sleepboten naar Amsterdam getrokken werd. Britse conservatieven willen anti-socialistisch bloc De jaarlijkse vergadering van de cen trale raad der Britse conservatieve partij heeft Zaterdag te Londen een resolutie aangenomen, waarin alle anti-socialisten tot eenheid worden opgeroepen. De partijvoorzitter, Lord Woolton, ver klaarde, dat de conservatieven en de libe ralen het op alle punten in de practijk eens zijn. Lord Moynihan, de voorzitter van de liberale partij, ontving Wooltons rede ech ter met weinig enthousiasme. De Britse Labour-party zal een natio nale actie voeren, die ten doel heeft de invloed van anti-socialistische groeperin gen in 75 pet. van Engelands plaatselijke bestuursorganen aan te tasten met het oog op plaatselijke verkiezingen, die 8 Mei be ginnen. Bij deze verkiezingen waarvan Londen dit jaar is uitgesloten zullen 25.000.000 kiezers 7.500 leden kiezen van graafschaps-, gemeente- en stedelijke dis trictsraden. Op het ogenblik beheerst Labour 36 plaatsen met meer dan 50.000 inwoners, 41 stedelijke gemeenten en 137 stedelijke en 28 stedelijke districten. De conservatieven en anti-socialisten beheersen 42 plaatsen met meer dan 50.000 inwoners, 264 stedelijke gemeenten en 28 stedelijke districten. Labour won verkiezingen in Queensland In de Australische staat Queensland zijn parlementsverkiezingen gehouden. De La- bourpartij heeft haar absolute meerderheid behouden. Het enige communistische par lementslid. Fred Paterson, is verslagen. Hij was in 19-14 gekozen. Volgens de voorlopige uitslag kan Labour rekenen op 39 zetels, plattelandspartij 18, liberalen 10 en onaf- hankelijken 2. Over zes zetels bestaat nog geen zekerheid. Het nieuwe parlement van Queensland telt 75 zetels. Op één periode na (van 1S29 tot 1932) is de Labourpartij al sinds 1915 aan de regering in Queens land. Franse radio ontslaat twee communistische medewerkers PARIJS, 30 April (Reuter) De Franse radio-omroep heeft twee communistische radio-verslaggevers, Lucien Barnier en Serge Nat, ontslagen. Zij hadden bij ver scheidene gelegenheden critiek geleverd op de radiomaatschappij op een wijze, welke door minister Pierre Henri Teitgen, die met de voorlichting belast is, ontoelaat baar werd geacht. Het woord is aan Martialis: De grootste deugd van een vorst is de zijnen te kennen. Het weer in beeld Joliot Curie komt voor zijn mening uit BOEKAREST, 30 April (Reuter). Frederic Joliot Curie, de ontslagen com munistische hoge commissaris voor atoom energie in Frankrijk, heeft heden in het officiële blad van de Cominform, dat te Boekarest wordt uitgegeven, verklaard, dat de Sovjet-Unie nooit het eerst de atoom- of de waterstofbom zou gebruiken. „Het gebruik van zulke monsterachtige wapens zal niet de overwinning brengen aan degenen, die deze het eerst gebruiken", aldus Joliot Curie. „Wij eisen het onvoorwaardelijk verbod van het atoomwapen, gevolgd door de in stelling van een internationaal beheer". Joliot Curie verklaarde dat iedere rege ring, die het eerst de atoomoorlog zou be ginnen, als oorlogsmisdadigster gebrand merkt zou worden. „Terwijl de mensheid nog niet hersteld is van de wonden van de tweede wereld- o orlog, willen de imperialisten een nieuwe oorlog tegen de Sovet-Unie en de volks- democratische landen ontketenen. Ons ge stadig groeiende aantal zal de misdadige plannen van de oorlogsophitsers verijde len", aldus Joliot Curie. Franse leraren protesteren tegen ontslag van Joliot Curie Het Franse nationale verbond van lera ren, dat 180.000 van Frankrijks 200.000 leraren omvat, heeft geprotesteerd tegen het ontslag van prof. Joliot Curie., de hoge commissaris van de Franse commissie voor atoomenergie. Het verbond verklaart, dat prof. Joliot niets anders heeft gedaan dan gebruik maken van het recht van vrije menings uiting dat door alle Fransen wordt genoten. Nog een postzak van de PH-TEU gevonden Zoals gemeld is, heeft een Deense visser een postzak met brieven uit de Noordzee opgevist. Deze zak gemerkt „Holland- West-Africa" kan afkomstig zijn van het K.L.M.-postvliegtuig dat in de vroege och tend van 1 Februari in de Noordzee is ge stort. Een onderzoek van de inhoud van de postzak zal moeten uitwijzen of deze brieven inderdaad met dit toestel werden vervoerd. Ook is, naar pas thans bekend werd, op 19 April door de SCH 53 „Geertruida Jacoba" uit de Noordzee opgevist een zwaar beschadigde Nederlandse postzak, die bestemd was voor Glasgow. Na onder zoek is gebleken, dat deze postzak behoorde tot de post die met de op 1 Februari ver ongelukte PH-TEU werd vervoerd. De stukken uit deze postzak zijn eens deels aan de geadresseerden doorgezonden, anderzijds aan de afzenders geretourneerd. De SCH 53 kreeg de posVzak in haar netten op ongeveer vijftig kilometer Wes telijk van de Zuidpunt van Texel. Geruchten over bezetting van kloosters te Bratislava Volgens berichten, die in kerkelijke kringen te Rome zijn ontvangen, zouden alle kloosters te Bratislava van de Jezuiten, Franciscanen, Redemptoristen en Salezia- nen in de nacht van 13 op 14 April door de politie zijn bezet en de kloosterlingen naar een onbekende bestemming zijn wegge voerd. Volgens getuigenverklaringen zouden de geestelijken met geweerkolfslagen in vrachtwagens zijn gedreven. Uit Bohemen en Moravië zouden politieversterkingen naar Bratislava zijn gezonden om het hoofd te bieden aan de gespannen toestand onder de bevolking. Twee troepenschepen in Amsterdam aangekomen De eerste onderdelen van de Derde Divisie kwamen Zondag uit Indonesië in het vaderland terug aan boord van de „Ge neral C. C. Ballou". De opvarenden wer den in Amsterdam begroet door luitenant kolonel jhr. O. J. A. A. Lawick van Pabst namens de Koningin, door de minister van Oorlog mr. W. F. Schokking namens de regering en door kolonel C. F. Pahud de Mortanges namens Prins Bernhard. Zondagavond omstreeks 11 uur is het troepenschip „Generaal R. L. Howze" in de Amsterdamse haven gearriveerd. Met de ontscheping werd vanochtend om negen uur begonnen. Dr. J. H. van Royen zal waarschijnlijk ir. September zijn nieuwe functie van am bassadeur in Washinghon aanvaarden. Hij komt eerst met verlof naar Nederland. Zaterdagmiddag stegen de barometers in onze omgeving aanzienlijk. De wind, die vorige week koude lucht aanvoerde uit Noordwestelijke richtingen, draaide naar richtingen tussen Zuidwest en Zuid en na het passeren van een warmtefront in de nacht van Zaterdag op Zondag drong zachtere lucht naar onze omgeving door. De frontpassage ging met nogal wat neer slag gepaard, de verdamping van deze ge vallen regen ivas mede aansprakelijk voor het vrij lichte wolkendek, dat gisteren vooral in het Noorden van het land bleef hangen. Toch werden in het gehele land gisteren al hogere middagtemperaturen waargeno men. Het zachte weer houdt heden aan. MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Voor het Oosten van het land: droog en overdag aanvankelijk zonnig weer met zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen en dezelfde of iets minder hoge temperaturen dan van daag. Voor het Westen van het land: morgen geleidelijk toenemende bewol king, maar nog overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind en iets koeler. 2 Mei: Zon op 5.10 uur, onder 20.05 uur Maan op 21.11 uur. onder 4 53 uur (Volle maan) Hoog en laag water in IJmulden Maandag 1 Mei: Hoog water: 2.47 en 15.10 uur. Laag water: 10.45 en 23.12 uur. Dinsdag 2 Mei: Hoog water: 3.29 en 13.51 uur- Laag water: 11.27 en 23.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1