c J labaksverbruik in Nederland en in België De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTER-GELEERDE Koelkasten vanaf f 385.- H. J. MAERTENS Maandag 1 Mei 1950 2 HET TABAKSVERBRUIK IN NEDERLAND EN IN BELGIË mm sijartn Cijarillos Sigartdm Zoals men in de bladen heeft kunnen lezen, hebben de Belgische en Nederlandse sigarenfabrikanten bij hun regeringen aan gedrongen op verlaging van het Benelux- accijns op tabakswaren. Als men de cijfers van het sigaren verb ruik van vóór de oor log vergelijkt met die van na de oorlog, dan valt het gemakkelijk te begrijpen, dat de situatie in de sigarenindustrie weinig roos kleurig is. Werden in Nederland vóór de oorlog per hoofd van de bevolking 138 si garen gerookt, in 1949 waren er dit slechts 75. De Belg is nooit een formidabele siga- renroker geweest. Vroeger rookte hij er een 23 per jaar, maar thans nog slechts 10 si garen. De sigaret heeft over gebrek aan belang stelling noch in België noch in Nederland te klagen. In België evenwel is het sigaret- tenverbruik naar verhouding sterker toe genomen dan in Nederland. Werden in Nederland vóór de oorlog per hoofd van de bevolking 511 sigaretten gerookt tegen 622 in België, na de oorlog rookt de Nederlan der 634 sigaretten en de Belg zelfs bijna 1000! Het verbruik van cigarillos is in beide landen achteruitgegaan: ook het verbruik van kerftabak, pruim- en snuiftabak daal de in beide landen en ligt nu in Nederland en in België op het zelfde niveau. Kolenprijzen in de zomermaanden lager Voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening is het noodzakelijk, dat de aflevering van de kolen zo geleide lijk mogelijk geschiedt. Als gevolg van de afschaffing van de kolehdistributie moet gerekend worden met een grotere geneigd heid van de huisbrandverbruikers tot het uitstellen van de aankopen tot het begin van het stookseizoen, hetgeen vertraging in de aflevering kan veroorzaken. De regering heeft daarom besloten tot wederinvoering van het ook voor de oor log gebruikelijke systeem van seizoen- prijzen. Op deze wijze zal het kopen van huisbrand gedurende de zomermaanden aantrekkelijker worden. De nieuwe prijsregeling, waaromtrent overleg met de Stichting van de Arbeid is gepleegd, is op 1 Mei in werking getreden. Zij, die hun brandstoffen reeds in Mei en Juni inslaan, betalen ten opzichte van de tot dusver geldende prijzen 50 cent minder per eenheid (1 H.L.) anthraciet, Esskolen, 3/4 vetkolen en eierbriketten en 35 cent minder per eenheid (2 H.L.) cokes). Voor Juli en Augustus zullen deze prijs verlagingen voor alle kolensoorten 15 cent per eenheid bedragen. De winterprijzen, die op 1 September van kracht worden, zullen daarentegen voor anthraciet, Esskolen, 3/4 vetkolen en eierbriketten por eenheid 20 cent hoger dan de huidige prijzen worden en de prij zen voor cokes 15 cent per eenheid hoger. Passagierslijst troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage de ge combineerde passagierslijst van de „Ta- binta", de „Zuiderkruis" en de „Johan van Oldenbarnevelt". De „Zuiderkruis" wordt op 11 Mei in Rotterdam verwacht, de „Tabinta" en de „Johan van Oldenbarnevelt" beide op 16 Mei te Amsterdam. ADVERTENTIE STOFFEN ORGANDI en CRêPE GEORGETTE 90 cm breed voor middag- en avond japonnen f 4.50 per meter HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 13.50 Platen. 14.00 Residentie-orkest. 15.00 Schoolradio 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.14 Felicitaties. 17.45 Promenadeorkest en solisten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amuse mentsorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualitei ten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Orgel. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Radio- philharmonisch orkest. (20.55 Reisindrukken). 21.40 Piano. 22.10 Strijdkrachten en cello. 22.40 Godsdienstige causerie en gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 855 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding 10.15 Musette-orkest. 10.50 Voor kinderen. 1. Piano. 11.30 Voor ziektn. 12.00 Kwintet. 12.30 Weerbericht. 1233 Voor het platteland. 12.40 Pianospel 13.00 Nieuws 13.15 •'inancieel overzicht. 13 25 Metropolo-orkest. '4.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor !e jeugd. 17.30 Platen. 17 45 Regeringsuitzen- üng 18 00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor ie strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 .Paris '.'oils parle". 19.10 Populair concert. '9.25 Over amateur-toneel. 19.40 Populair concert. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.10 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Comboy- 'iedjes. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. De sigarenfabrikanten wijten de achter uitgang van het sigarenverbruik aan de hoge accijns. En ongetwijfeld zal de hoge belasting op dit verbruik een grote invloed hebben. Maar het feit, dat velen gedurende de oorlog het sigarenroken zijn verleerd is een factor welke ook niet uit het oog mag worden verloren. Noodgedwongen zijn velen van „sigaren op sigaretten over gegaan" en na de oorlog zijn zij bij de si garetten gebleven. Dit is tevens één van de factoren welke het sigarettenverbruik heeft doen toenemen. Van invloed op het hoge cijfer voor sigaretten is ook het vrij alge meen sigarettenroken door vrouwen. Prins Bernhard vertrekt heden naar de Verenigde Staten Hedenavond zal Prins Bernhard met het K.L.M.-lijnvliegtuig naar de Verenigde Staten vertrekken om op 6 Mei in Philadel phia de „Holland-Fair" te openen. De Prins arriveert op 3 Mei in New York en zal daar aanwezig zijn bij een ontvangst van de Nederlandse kolonie. In de morgen van 5 Mei vliegt de Prins naar Philadelphia, des avond zal de Prins aan een officieel diner een rede houden. In de morgen van 6 Mei volgt de ope ning van de „Holland-Fair". De Prins gaat daarna naar Wahington, waar hij zal ver blijven als gast van de Nederlandse ambas sadeur. De Prins is uitgenodigd door de Ameri kaanse luchtmachtstaf om enige belang rijke inrichtingen van de Amerikaanse luchtmacht in ogenschouw te nemen. In verband hiermee is de datum waarop Prins Bernhard naar Nederland zal terugkeren nog niet vastgesteld. GEEN DEVALUATIE VAN DE NIEUW GULXEA-GULDEN Het ministerie van Financiën deelt mede, dat voor ongerustheid over de geldsanering in Nieuw Guinea geen aanleiding bestaat. Inwisseling van oud geld (bankpapier van de Javase Bank en Indonesische muntbil jetten) tegen de nieuwe Nieuw Guinea- gulden zal tegen de nominale waarde plaats hebben. De koers van deze Nieuw Guinea- gulden is gelijk aan die van de Nederlandse gulden. Van een devaluatie is geen sprake. ADVERTENTIE Minister Rutten terug uit Indonesië Er is grote behoefte aan hoog leraren en technische krachten De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Hutten, is Zondag na een verblijf van ongeveer drie weken in Indonesië in Nederland terugge keerd. Hij was naar Indonesië gegaan op uitnodiging van zijn Indonesische ambt genoot, teneinde door persoonlijke bespre kingen de oplossing van tal'van problemen voor te bereiden. De minister verklaarde dat de bespre kingen tot een vruchtbare uitwisseling van gedachten en opvattingen hebben geleid. Zij hebben verhelderend gewerkt. Voor het vraagstuk van het onderwijs aan Ne derlandse kinderen in Indonesië zal waar schijnlijk een goede oplossing worden ge vonden. Er bestaat een grote behoefte aan hoog- learen en technische krachten in Indonesië. Het is zijn overtuiging, dat, waar men meent buitenlanders nodig te hebben, de voorkeur naar Nederlanders uitgaat. Voor de Indonesische studenten in Ne derland, die door de monetaire maatrege len in moeilijkheden zijn geraakt, is nog geen regeling getroffen. Wel zijn voorbe reidende besprekingen hierover gevoerd De minister had goede hoop dat ook dit vraagstuk weldra zal kunnen worden op gelost. Conflict in de meubilerings industrie Het College van Rijksbemiddelaars heeft onlangs bepaald dat het aan werkgevers is toegestaan op de nationale feestdag, 5 Mei. voor zover het werk zulks toelaat, in afwijking van de normale werktijd, van 1 uur des namiddags af vrijaf le geven met behoud van loon en deze vrije uren niet in mindering te brengen op de vacantie, waarop de werknemers recht hebben. De werkgevers in de meubileringsin dustrie, aldus deelt de Bedrijfsunie mede, waren niet bereid de beschikking van het college op te volgen. Zij waren wel bereid de halve dag vrij te geven, maar dan moet deze in mindering gebracht worden op de snipperdagen. De Stichting van de Arbeid heeft de werkgevers met de meeste nadruk aangespoord hun standpunt alsnog te wij zigen, echter zonder resultaat. In een Zaterdag gehouden vergadering van de bedrijfsunie voor de meubilerings- en houtindustrie hebben de besturen, zich unaniem op het standpunt geplaatst, dat op Vrijdag 5 Mei des middags na 1 uur niet zal worden gewerkt en dat de ver zuimde uren niet in mindering op de snip perdagen zullen mogen worden gebracht. Eventuele gevolgen, die hiei-uit voort vloeien, nemen de hoofdbesturen van de drie organisaties, verenigd in de linie, vol- tedig voor hun rekening. Twee bonden van oud-strijders hebben zich verenigd In Utrecht vergaderden Zaterdag ver tegenwoordigers van de Bond van Neder landse Oud-strijders en van de Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis". De bespre kingen, die werden geleid door luitenant- generaal b.d. baron H. F. M. van Voorst tot Voorst hadden tot resultaat, dat beide bonden zich hebben verenigd en een nieuwe organisatie is gesticht met de naam „Nederlandse Bond van Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis". Tweede rijwielpad Sassenheim—Haarlem? Nu de tramlijn Leiden-Haarlem is op geheven. heeft de A.N.W.B. bij de Rijks waterstaat de aanleg van een tweede rij wielpad langs de weg Sassenheim-Hille- gom-Lisse-Haarlem bepleit. De Rijkswaterstaat heeft hierop geant woord dat de tramrails waarschijnlijk nog dit jaar zullen zijn opgeruimd. Voorlopig zal het hierdoor vrijgekomen weggedeelte worden bestraat. Naarmate er gelden beschikbaar komen, zal de inrichting van de weg in de toe komst echter worden veranderd, waarbij ook de aanleg van een tweede rijwielpad wordt overwogen. BELANGRIJK WERK IN FRIESLAND'S LAGE MIDDEN. Morgen zal een begin worden gemaakt met de tenuitvoerlegging van het plan voor de verbetering van Friesland's lage midden, bekend onder de naam Zwette- plan. De uitvoering van dit plan geschiedt door en voor rekening van het rijk, met medewerking van de previncie en de be langhebbende gemeenten en waterschap pen. Het Zwettegebied, ten Noorden van Oldeboorn, heeft een oppervlakte van on geveer 800 ha. Het zal worden ontwaterd en opnieuw verkaveld. Voor de ontsluiting van het gebied is een wegenstelsel ontworpen, bestaande uit een hoofdweg en twee zijwegen. De wegen krij gen een kruinbreedte van acht meter. Wanneer de werkzaamheden na verloop van tijd zijn voltooid, zullen in het Zwette gebied ongeveer veertig boerderijen kun nen worden gebouwd. Honderd-aclit-en-tachtig dienstplich tigen van de landmacht, die 1% a 2 jaar in de Nederlandse Antillen dienst hebben ge daan, zijn Dinsdagavond 25 April met de „Boskoop" naar Nederland vertrokken. ADVERTENTIE Scheepsbouw te Haarlem Proeftocht van zeesleepboot „Atlantis" Zaterdag heeft de zeesleepboot „Atlantis", het eerste schip van de onlangs te Haarlem opgerichte maatschappij tot uitvoering van scheepstransporten en bergingswerken, N.V. „Holland", haar technische proeftocht gemaakt. Varende van IJmuiden naar Rot terdam heeft de bemanning op volle zee ten overstaan van de scheepvaartinspectie het schip beproefd op de capaciteiten, die een zeesleepboot moet hebben. De N.V. „Holland" werd in Januari van dit jaar opgericht. De directie bestaat uit de heren B. C. A. van den Oever en zijn plaats vervanger ir. E. van Dieren. De heer Van den Oever, die tevens kapitein is van de „Atlantis", vertelde, dat het geheel houten schip in Canada werd gebouwd en van daaruit de Oceaan overstak in dienst van de Amerikaanse marine. De sleepboot heeft bij de invasie belangrijk sleepwerk ver richt. Zij werd na de oorlog in Antwerpen opgelegd. Kort voor de N.V. werd opge richt, werd het schip door de heer Van den Oever opgekocht en naar de scheepswerf „Holland Nautic" te Haarlem gesleept, waar het geheel vernieuwd werd. Het schip heeft een dieselmotor van 1250 p.k. op de schroef en meet 270 brt. Het is uitgerust met een sleeplier, die een trekkracht heeft van 60 ton en een sleeptros van 500 meter, met een breeksterkte van 65 ton. Binnen kort zal de „Atlantis" naar Afrika vertrek ken voor het uitvoeren van enkele belang rijke bergingsobjecten. F. J. M. OREMUS OVERLEDEN. In de afgelopen nacht is na een lang durig ziekbed te zijnen huize in Utrecht op 41-jarige leeftijd overleden de heer F. J. M. Oremus, directeur van het Utrechts Katholiek Dagblad. De heer Oremus was bestuurslid van de vereniging van uit gevers van dagbladen „De Nederlandse Dagbladpers 1945" en secretaris-penning meester van de stichting „Unitas". Zaterdagmiddag is op de Waterberg te Arnhem een monument onthuld ter nage dachtenis van hen, die daar in Mei 1943 door de Duitsers werden gefusilleerd. Zondag arriveerde op Schiphol uit Indonesië de heer Darwis Djamin, president directeur van de Djakarta Lloyd, die hier besprekingen komt voeren, onder andere met de Holland Nautic, over het plaatsen van orders voor het bouwen van schepen van diverse tonnagei, een project daarmee in totaal ongeveer vier millioen gulden gemoeid zal zijn. De heer Darwis Djamin (in het midden) met zijn secretaris (rechts) tijdens de controle hunner papieren op Schiphol. „Djakarta-Lloyd" wil K.P.M. geen concurrentie aandoen Vrijwel de gehele vloot zal in Nederland worden gebouwd Met hetzelfde vliegtuig, waarmede mi nister Rutten terugkeeerde, reisde de heer Darwis Djamin, president-directeur van de onlangs opgerichte Indonesische scheep vaart maatschappij „Djakarta-Lloyd". De Djakarta-Lloyd moet worden be schouwd als een zuiver particuliere maat schappij, zo zeide de heer Darwis Djamin. „Het ligt zeker-niet in de bedoeling, dat de „Djakarta-Lloyd" de Koninklijke Pa ke tvaartmaatschappij gaat beconcurreren, ol op andere wijze dwarszitten. Iedere In donesiërs weet van 9 welk groot belang de K.P.M. voor ons land is en wij zouden het niet zonder haar kunnen stel len. De K.P.M. en dc Lloyd zullen in nauwe samenwerking het inter-insulair verkeer ter hand nemen. Welk gedeelte de een en welk gedeelte de ander daarvan voor haar rekening moet nemen, zal de regering be palen". In hoeverre de geruchten juist zijn, dat de regering der R.I.S. een-en-vijftig procent van de aandelen van de K.P.M. tot zich wil trekken kon de heer Djamin niet zeggen. „Ik ben geen regeringsman; dat zijn zaken die buiten mij omgaan", verklaarde hij. Het doel van zijn reis naar Nederland is, de aankopen van de nieuwe maat schappij te regelen. Reeds is een order van 4 millioen geplaatst. Er zullen meer orders volgen. Het is de bedoeiing vrijwel alle schepen voor de maatschappij in Ne derland te laten bouwen. „De unie-gedach te heeft geen zin wanneer zij niet door daden wordt gesteund", aldus de heer Dja min.' Het zullen vrachtschepen zijn met een inhoud van 3.000,. 5.000 en 9.000 ton met beperkte passagiersaccomadatie. Daarnaast zal de vloot worden aangevuld met kust vaarders van 400 ton. De bemanningen zullen bestaan uit In donesisch personeel en Nederlandse offi cieren in de hogere rangen. Deze treden tevens op als instructeurs. Indonesië be schikt over ongeveer 5.000 gegradueerde jonge zeelieden, die gewend zijn Neder landse instructies te krijgen. Hieruit kan met steun van Nederland op de duur een Indonesisch officierskorps voor de koop vaardij groeien. De heer Djamin zal geen besprekingen met de K.P.M.-directïe voeren. Hij zal veertien dagen in Nederland blijven. vmu] per rol De grootste en de bestel Bezwaren tegen het ontwerp-pachtwet In Utrecht heeft de vereniging „Het Grondbezit" onder voorzitterschapvan de heer H. Th. s'Jacob haar jaarvergadering gehouden. Het bestuurslid jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem en lid van de rege ringscommissie voor de pachtwetgeving, gaf een uiteenzetting van het rapport dier .commissie, dat door hem en het lid C. D. Grijns slechts onder voorbehoud van alle bezwaren is getekend. Hij was van mening dat in het ontwerp de rechtspositie van de eigenaar te veel is aangetast. Wil het ont werp aanvaardbaar worden dan zal het sterk moeten worden gezuiverd en zullen de erin aanwezige pachtdwang, onnodige verboden en enkele veel te eenzijdige rege lingen moeten worden geschrapt, aldus jhr. van Nispen. ADVERTENTIE PRAT noch MUIS on^napt g^OjPEgjJ Het onweerstaanbare België heeft bijna 9 millioen inwoners BRUSSEL, 29 April (ANP.) In het Bel gische staatsblad is de officiële opgave van het Belgische bevolkingscijfer op 31 December 1949 gepubliceerd. Op dit tijd stip waren er 4.250.328 mannen en 4.374.756 vrouwen, zijnde in totaal 8.625.084 inwoners. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 23. Onbewust van het feit, dat de laag hartige schurken het adres al kenden, spoedden Panda en professor Kalker zich naar Goten-straat 47. .Zie je," riep de professor verheugd, „alles komt terecht! Vertrouw op de Hooggeleerde Kalker, zeg gen mijn studenten altijd, en nu zie je het maar weer. Je moet weten, dat ik een alleraardigste uitvinduig heb gedaan, op grond van de bitumatie-leer van Bakker- swaag-Plindoerskie! Heel interessant.' En de spionnen, die te weten willen komen wat ik eigenlijk heb uitgevonden. Dat we ten ze namelijk nog niet eens, zie je?" „Ha! Nu begrijp ik het," sprak Panda die overigens flink chauffeerde „maar wat hebt u dan uitgevonden? Zeker weer een akelig soort bom of zo, want iets anders schijnen uitvinders niet te kunnen beden ken." „O nee! O nee!'' lachte de professor, „Het is.... ehhet is eh.... heel iets anders; een.... eheen.... nu ja; ik die lieden die me achtervolgen zijn vreem- ben het nu even vergeten, maar we zullen het spoedig zien." Zo kwamen ze dan bij de geweldige fabriek, die in de Goten- straat op no. 47 stond. „We zullen het zien!" sprak de professor, terwijl hij de sleutel van de voordeur te voorschijn haalde. „Er wacht ons een aangename verrassing Een verrassing? Hm! Het was stellig ook een verrassing geweest voor het onderne mend tweetal, wanneer het had geweten dat Chi Fon en Honnepon alweer op de loer stonden. Nieuwe Rotterdamse Courant in Amerika geëerd COLUMBIA (Missouri), 1 Mei (ANP- Aneta). De universiteit van Missouri in de stad Columbia heeft op voordracht van haar faculteit voor journalistiek een van haar jaarlijkse medailles toegekend aan de Nieuwe Rotterdamse Courant „for distin guished service in journalism". Deze me daille wordt verleend „als erkenning voor het hoge aanzien van deze courant gedu rende meer dan een eeuw als leidster van de openbare mening in Nederland en voor haar positie als een der meest geachte nieuwsbladen in Europa. Haar opmerke lijke trouw aan een politiek van redactio nele onafhankelijkheid, haar traditionele toewijzing aan objectieve berichtgeving, in het bijzonder van internationaal nieuws en voor het bepleiten van vrijheid en demo cratie". Deze medaille werd in 1946 voor het laatst aan een buitenlands blad uitge reikt. Voordien werd de onderscheiding ver leend aan de Londense „Times", de „Man chester Guardian" en voor de oorlog aan de „Frankfurter Zeitung". De medaille zal Vrijdag worden uitgereikt als hoogtepunt van een journalistieke week, die ieder jaar door de universiteit van Missouri wordt georganiseerd. De correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant in de Vere nigde Staten, de heer Arnold Vas Dias, zal de medaille in ontvangst nemen en ver volgens een lezing houden over „de pers in West Europa tijdens en na de oorlog". Arthur Hays Sulzberger van de „New York Times" zal tijdens het jaarlijkse diner de hoofdrede uitspreken. Agenda voor Haarlem MAANDAG 1 MEI Luxor: „Ik ben een kleurling", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Greep des doods", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 én 9.15 uur. Spaame: ,.De zeven zondaars", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zij die te veel zijn", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verborgen stro ming", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „De machtige Joe Young", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Spruit en Bosstraat 7: Tentoonstel ling van bloemschilderijen 10—1, 2—6 (tot 8 Mei). DINSDAG 2 MEI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Gemeen telijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Geen bommen. De Franse minister-prest, dent Bidault heeft te Montbrison ver klaard, dat Frankrijk niet van plan een atoombom te vervaardiger.. „AU soorten bewapening moeten onder eon tröle gesteld worden en niet alleen d atoombom",' zei Bidault verder. Ongelukken. Twee deelnemers aan een ternationale motorrace op de weg, dn bij Blandford in Engeland werd gehoit den, vonden de dood op dezelfde piel van het circuit. Beide rijders waren var Britse nationaliteit. Eerst werd Sidnej Ching van zijn in dc bocht slippend! machine tegen een langs de weg staands boom geslingerd en even later werd coureur Veall gedood toen hij de bochl te groot nam en tegen de balustrade botste. Uitgestoten. Het congres van de interna tionale vereniging van ex-politieke ge vangenen te Praag heeft een Pools- Tsjechoslowaakse motie, waarin werd voorgesteld de Joegoslavische organisa tie uit te stoten, aangenomen. In he: voorafgaande debat werden „voorbeel den van Titoïstische terreur in Triëst ei Joegoslavië" aangehaald. Engelse les. Als laatste belangrijke mede deling in verband met de politieke si tuatie op de Balkan kan worden ge meld, dat maarschalk Tito van Joego slavië ijverig bezig is Engels te leren. Schommelstoel. Reeds honderden mensen zijn komen kijken naar de schommel stoel van de familie Holliday te Mui;< tine in de Amerikaanse staat Iowa, die nu reeds 37 dagen lang, zonder aanw ijs- bare oorzaak, staat te schommelen. De stoel, die door de Hollidays in 1942 ge kocht werd, had nimmer iets vreemds aan zich totdat het gezin in een van een famililid gehuurd huis was getrok ken. Dit familielid kwam op 17 Maart j.l. te overlijden en zes dagen daarna begon de stoel te schommelen. Afbraak. Denemarken heeft tot dusver der tig millioen kronen uitgegeven voor het afbreken van Duitse fortificaties uit de oorlogstijd. Geschil. Een Zweedse firma heeft in een proces te Stockholm tegen het officiële Poolse im- en exportbureau Polimex een schadevergoeding van 4.567.500 kronen toegewezen gekregen, omdat Polimex in gebreke is gebleven 500 mo toren voor Junkers vliegtuigen te leve ren. Polimex leverde niet toen bekend werd, dat de Zweedse firma de motoren zou doorleveren aan Spanje. Alle bezit tingen van Polimex in Zweden zijn nu in beslag genomen. Staking. Alle diensten der Ierse spoorwegen zijn ten gevolge van een staking ver lamd. De staking begon Zaterdag onder de machinisten en stokers naar aanlei ding van een geschil over de promotie regeling. Manoeuvres. De militaire deskundige te Washington, die de „Swarmer-operatie'" de grote lucht- en landmanoeuvres in Noord-Carolina. hebben bijgewoond, zijn van oordeel dat deze de mogelijk heid hebben aangetoond om gepara chuteerde eenheden ver van hun bases binnen het vijandelijke gebied te steu nen en geheel per vliegtuig te bevoor raden. Deze manoeuvres eisten vijf doden en 63 gewonden. Vlag in top. Stanley Moran, penningmees ter van de communistische vakbond van havenarbeiders te Sydney, heeft op een bijeenkomst verklaard: „Wij zullen de vlag met de hamer en de sikkel hijsen op het dak van het gemeentehuis te Sydney". De wet, die de communistische partij verbiedt, zou met stakingen en actie in iedere fabriek bestreden wor den, zei hij. Geen gevecht. Het algemeen hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht Europa spreekt de berichten tegen als zouden Zaterdag drie vliegtuigen van onbekende nationaliteit een gevecht ge leverd hebben boven een dorp bij Bol zano. Het gaat hier in werkelijkheid om 'n Amerikaanse ..Thunderbolt", die van een basis nabij München naar Tripolis in Libyë was vertrokken en die genood zaakt was te Treviso, 25 kilometer ten Noorden van Venetië, een noodlanding te maken. Het vliegtuig verschoot zijn munitie alvorens te landen. De twee andere Thunderbolts die het toestel ver gezelden, zetten hun reis voort. Voorstel. De leider van de Amerikaanse progressieve partij, Henry Wallace, heeft voorgesteld, dat de V.S. de uit gave voor bewapening met tien milliard dollar per jaar zullen verminderen en dit geld zullen storten op een wereld bank, waarvan de Sovjet-Unie en China grote sommen zouden kunnen betrek ken. „Wanneer wij dit doen, willen wij er echter zeker van zijn, dat de Sovjet- Unie en China hun bewapening in de zelfde verhouding zullen beperken", al dus Wallace. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg i leuwe 5aven De Windroos, een serie hedendaagse poëzie onder redactie van Ad den Besten: I Sou- Terrain, door W. J. van der Molen; II Mytho logisch, door Guillaume van der Graft; III Plattegrond .door J. Meulenbelt; IV Gij zijt, door Nico Verhoeven; Uitgevers-Maatschap pij Holland, Amsterdam, 1950. De Kruisvaarder, door Anna Blaman; J. M. Meulenhoff, Amsterdam. De Heilige Schakel, door G. Norman; J. H. Kok N.V,, Kampen. Het oude brood, door J. P. Zoomers-Ver- meer; N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam, 1950. Daar woont Hijzelf, door T. P. Plantinga; Bosch en Keuning N.V.. Baarn. Wacht u voor de hond, door G. Mulder; Bosch en Keuning N.V., Baarn. Het leven is niet zo moeilijk, door Cor v, Meerlandt; C. Hafkamp, Amsterdam, 1950. Oude volksvertellingen, van Duinkerken tot de Dollard, verzameld door Jacques R. W. Sinninghe; illustraties van W. F. Dupont; Uitgeverij ..Oisterwijk", Oisterwijk 1948. De man van Oldersund. door Arne Vaagen; uit het Noors vertaald door M. J. Molanus- Stamperius; Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem- Antwerpen. „Transit", door Anna Seghers, Ned. vert, door Nico Rost; C. Hafkamp, Amsterdam, 1950. De hitte des daags, door Elisabeth Bowen; oorspr. titel: The heat of the day, vert, door N. Brunt; Uitg. J. M. Meulenhoff, Amster» .dam, 1950,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2