c Feestmuziek schalde vanmorgen reeds vroeg door Haarlems dichtbevlagde straten Vraac Vooral Programma Koninginnedag A.B.C. ook voor al Uw kleine stadsvrachten Emile Erens85 JUBILEUM-VERKOOP QKort en Bondig De dood van dr. Leidekker Maandag 1 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant Klankeffect der aubade door toepassing van luidsprekers aanmerkelijk verbeterd Pe Oranje-zon heeft ons vanmorgen niet in de steek gelaten. In een feestelijke sfeer nebben de tamboer- en pijperccrpsen van padvinders en padvindsters van „Haarlem" en de blazers van de altijd zo kwieke „Spaarnebazuin" de bewoners van centrum. Noord en Oost met hun staal-harde klanken gewekt. Om acht uur precies schalden de bazuinen over de Grote Markt om aan te kondigen dat Haarlem de viering van de verpjaardag van zijn vorstin was begonnen. Op het zelfde ogenblik ging ook op het Soendaplein en op de rotonde in het Kleverpark de driekleur plechtig omhoog en verspreidden even later de lustig blazende detachemen ten zich in de verschillende stadswijken. De Haarlemmers staken de vlaggen uit, voorzover zij dat niet al hadden gedaan, spelden zich oranje op de borst en stuurden de kinderen naar de aubade, die zoals ieder Jaar. ook thans weer op de Grote Markt ten aanhore van een duizendkoppig publiek plaats vond. Onze medewerker Jos. de Klerk schryft over de prestaties van dirigent T. J. van Mechelen, de vierduizend jonge zangers en ..Harmonie Crescendo": Geestdriftig gin gen duizende vlaggetjes omhoog toen even over negenen de Overheden op het bordes van het Stadhuis verschenen. Daar klonk, als om deze heerlijke stralende Oranje dag in te wijden, het „Wilt heden nu tre den". Het orkest zette in met enige maten voorspel en wie daarna zou verwacht heb ben dat bij het intreden van die duizenden kinderstemmen, de statige melodie ver brokkeld en ongelijk zou hebben geklon ken, zoals dat bijna altijd het geval is met zo massaal kinderkoor, kwam bedrogen uit, want er was nu een stevige eenheid in de samenzang. Dit resultaat was enerzijds te danken aan de energieke directie van de heer Van Mechelen. maar anderzijds, en misschien nog in belangrijker mate, in de voorzorg die men ditmaal genomen had om door middel-van luidsprekers, op ver schillende punten van het grote openlucht podium aangebracht, het contact met de verspreide groepen te bewaren. Verleden jaar hebben wij een dergelijk middel aan bevolen en het bleek uitstekend te voldoen. Stoer klonk het „O Nederland, let op uw zaak", fris en jeugdig „Kind van Hol land" flink, sprankelend van rhvthmische stuwing „Wandellied", „Mijn Nederland" en „Hollandsliedje" volgden, en steeds bleef de eenheid in de samenzang stevig bewaard. Ook het pittig gezongen „Schild- wachtje" met het opgewekte „Oranje boven"-refrein klonk ordelijk en be schaafd. Een plechtig „Wilhelmus" besloot de aubade, waarna de heer Van Mechelen op het Stadhuis uit de handen van burge meester Cremer een fraaie krans ontving, onder het jubel van de duizenden met vlag getjes zwaaiende kinderen. Niet minder correct slaagde de aftocht met défilé voorbij de Overheden, onder het spelen en zingen van bekende stapliederen Na de aubade trok de jeugd naar bios copen en andere zalen, waar zij werd ver maakt met films en variété en van ver snaperingen voorzien. De mannen van de Haarlemse Harmo niekapel klommen onverdroten op hun platte wagens en bezorgden heel wat Haar lemmers een klinkende ochtendgroet. Om half twaalf bestegen de leden van de Haarlemse Politiemuztekvereniging de tijdelyke tempel van Apollo op de Grote Markt en gaven voor een talrijk, steeds wisselend en altijd geestdriftig reagerend gehoor menig gewild nummertje ten beste. In Overveen en Bloemendaal Ook voor de kinderen in Overveen was het al vroeg dag. Om acht uur verzamel den zij zich op hun scholen, vanwaar zij naar het raadhuis trokken. Op het Johan Mauritsplein had zich een groot aantal kinderen met versierde auto peda, fietsen en trekwagens opgesteld. Om negen uur kwamen allen bijeen op het ADVERTENTIE 16.00: Concert op de Grote Markt. 20.00: Concert op vlot In de Nieuwe Gracht. 21.00: Gondelvaart Nieuwe Gracht en Schotersingel. Bal-champêtre op de Grote Markt Openluchtvoorstelling film op Santpoorterplein. Hoogdraadkunstenaar Zaanenlaan Op 1.2, 3 en 5 Mei ker misvermakelijkheden op 't Phoe- nixterrein, Wilsons plein, Zaanen laan en Teylerplein. grasperk naast het raadhuis. Aan de bur gemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, die met zyn echtgenote op het bordes stond, werd een aubade gebracht. De kinderen zongen onder leiding van de heer J. van Overbeek onder meer het Wilhelmus en „Wilt heden nu treden". Na een friewerf hoera op de Koningin gingen de kinderen naar de sportvelden aan de Zeeweg, waar zij aan verschillende spelen deelnamen. In Bloemendaal opende eveneens jhr. C. J. A. den Tex de feestelijkheden voor de jeugd. De jongens en meisjes trokken naar de sportvelden aan de Donkerelaan, waar zij door de burgemeester werden toegesproken. Jhr. den Tex was dankbaar dat „we zo'n eenvoudige maar toch altijd stuwende kracht in onze Koningin hebben" Met het Wilhelmus werd de opening be sloten. Met enthousiasme werd de mededeling ontvangen, dat elke jongen en meisje een bennetje kreeg „om mee te doen wat zy wilden". Evenals in Overveen werden hier de ge hele ochtend spelletjes en wedstrijden ge daan. Viering van Koninginnedag te Heemstede Na het zo geslaagde jeugdappèl, dat Za terdagmorgen het begin vormde van de feesten ter ere van de verjaardag van Koningin Juliana, verzamelden alle school kinderen zich om met medewerking van de drie plaatselijke muziekkorpsen in optocht naar het Heemsteeds Spoi-tpark te trekken, waar een voorstelling werd bijgewoond van „De koning van Zoehoe" door het Ne derlands Volkstoneel onder leiding van Ben Groeneveld. De jeugd amuseerde zich met dit kindertoneelstuk van Richard Flink uitstekend, al waren de vier bedrijven voor sommigen wel wat lang. Na afloop daarvan kregen de kinderen een kaartje om te kunnen profiteren van de kermis, die op een terrein nabij de Molenlaan een plaats had gevonden. De fanfarekorpsen zorgden verder voor het nodige vertier door het houden van muzikale marsen in de met vele vlaggen fleurig versierde ge meente. Des middags werden er wederom in het Heemsteedse Sportpark diverse volksspe len gehouden, die mede door de grote op komst van deelnemers en toeschouwers, een buitengewoon succes zijn geworden. Zelfs de regen, die te ongeveer half vijf begon te vallen, was niet in staat de feest vreugde te temperen, laat staan te doven. Alle wedstrijden leverden veel genoegen op voor beide partijen, maar het kruiwa genrijden met pap-eten voor paren van achttien jaar en ouder bleek wel het suc cesnummer te zijn. Ook het paalvechten, waarbij de heren elkaar met een stro-kus sen te lijf gingen, wekte een hoge mate van vreugde op. De wedstrijden hadden in de beste verstandhouding plaats en geen enkele wanklank verstoorde het feest. Ondanks de voor een uitvoering in de openlucht nogal erbarmelijke weersom standigheden heeft een gedeelte van de op het feestprogramma staande voorstelling door het Nederlands Volkstoneel in het Sportpark toch doorgang gevonden. Ten gevolge van de aanhoudende regenval moest het tijdstip van beginnen met meer dan een uur worden uitgesteld. Daarom werden de reeds opgestelde décors voor de vertoning van het abele spel „Esmoreit" schielijk afgebroken om plaats te maken voor die ten behoeve van „De klucht van de Koe", door Gerbrand Adriaensz. Bredero „geschreven en gherymt in 1621". geven over deze onder allerlei bezwarende omstandigheden uitgevoerde voorstelling van dit kostelijke spel, dat door de stamp volle overdekte tribune niet luid applaus werd beloond. De rol van de boer Dirk Thijssen werd gespeeld doQr regisseur Ben Groeneveld, die van Ghysje de gaeuwdief door Bob Goedhart en die van de waerdin Vriesse Giertje door Nell Knoop. Daarna hielden tweehonderd leerlingen van alle scholen onder leiding van de he ren Evert Haak en Bob Jansen een grote Oranje-manifestatie, waarbij echter veel hinder werd ondervonden van de op het terrein achtergebleven décors, zodat de met veel zorg ingestudeerde figuren niet geheel aan de verwachtingen konden voldoen. Niettemin oogstten zang en dans, begeleid door een hoog en droog gezeten muziek corps, de hartelijke bewondering van de nog steeds zeer talrijke toeschouwers. Staande temidden van de met rood, wit, blauw en oranje gemutste kinderen hield de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, een toespraak tot de menigte, waarin hij zijn vreugde uitte over de geest van samenwerking van „allen die in het dagelijks leven zo verschillend georgani seerd zijn" om dit nationale feest te doen slagen en hoopte dat deze bestendigd zou worden. Spreker wijdde veel aandacht aan de verbondenheid van het vrije Neder landse volk met het Huis van Oranje en besloot zijn rede met een driewerf „Lang leve de Koningin!" Vele bezoekers bezochten na afloop het kermisterrein of de houten dansvloer op het Raadhuisplein, waar een draaiorgel de muziek verzorgde. Er waren hier echter meer kijkers dan deelnemers. Al met al kan de commissie „Koninginnedag" on danks de regen terugzien op een geslaagd feest, waarvan een groot gedeelte der be volking van harte heeft genoten. BOLLENZONDAG Druk verkeer werd vlot verwerkt Zag het er aanvankelijk naar uit, dat het Zondag niaar stilletjes zou zijn, omdat er vooral in de morgenuren slechts weinig verkeer op de weg was. Zondagmiddag werd het drukker en wrongen zich meer malen lange files door de nauwe hoofd straten der bollendorpen. Het verkeer was echter bij lange na niet zo druk als Zondag j.l. (de drukste „Bollendag" sinds men senheugenis) toen de bloemmozaieken een extra-attractie vormden. Hierdoor, en door de uitgebreide politie maatregelen die door een aanzienlijk ver sterkte politiemacht werden uitgevoerd, verliep alles rustig. Nu tulpentijd Het bloemencorso, dat zo hier en daar beschouwd werd alsde afsluiting van het bloemboüenseizoen heeft dit seizoen werkelijkheid ingeluid. Want eerst thans beginnen de tulpenvelden te kleuren, er die vormen in hun veelvervige verschei denheid wel de voornaamste attractie van de bollenstreek. Ook op de tentoonstelling „Keukenhof" in Lisse en in de Demonstratietuin „Tres long" te Hillegom kan men thans volop van de kleurenweelde genietenen dat nog lang nadat op de velden de bloemen „gekopt" zijn. Want terwijl men op de ak kers de bloem afsnijdt zodra deze in bloei gekomen is, blijft ze op de tentoonsteilin en in de Demonstratietuin in bloei, en kan men daar zeker nog veertien dagen deze „étalages van het bloembollenvak" bewon deren. Zondag a.s. zal een bezoek aan de bollenstreek nog alleszins de moeite waard zijn. „Keukenhof" in volle glorie Bezoekers, die kort na de opening de ten- toonstelling „Keukenhof' te Lisse hebben bezócht, hebben in sommige gevallen hun teleurstelling uitgesproken over het weinige dat daar nog te zien was. Men heeft er zich echter geen rekenschap van gegeven dat op een bloemententoonstelling die twee maanden duurt, de verschillende hoofd soorten eerst geleidelijk in bloei komen en hierdoor de tentoonstelling naar een climax voert.een climax die thans, nu de tul pen bloeien, wel is bereikt. ADVERTENTIE BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM 1ELEFCON 18428. NA 6 UUR 14810-14155 De heer Emile Erens, de anjerkweker, bewoner van het Oude Slot te Heemstede, vieren wij heden, nu hy vijf-en-tachtig jaar wordt, als één der eminentste geesten, die thans in ons land leven. Ik zou zelfs niemand weten, wiens geestesontwikke ling evenwijdig aan de zijne genoemd zou kunnen worden. De filosofie en de mystiek zijn de hoog ste zones van het menselijk geestesleven. In de mystiek nu is Emile Erens als kind aan huis. In zijn boeken spreekt hij over de mystieke verschijnselen in de levens der door hem behandelde figuren, zo, dat zijn gemeenzame vertrouwdheid met het on derwerp telkens blijkt. De titels der door my bedoelde boeken zijn: De heilige pel grim Benoit-Joseph-Labri (Hilversum, 1935): De Pastoor van Ars, Saint Jean Ma rie Baptiste Vianney (Hilversum, 1937); Kluizenaressen (Hilversum, 1941) en Uit het leven van Marguérite Marie Alacoque (Bussum, 1949). Dit zijn katholieke boeken, in zo ver dat de er in beschouwde personen waren leden van het rooms-katholieke kerkgenootschap niet alleen; maar ook dat de soortelijke menselijke geestes-levensbloei uit hun ka tholiek godsdienstig leven is voortgekomen. De mystiek als zodanig, op zich zelve, kan niet katholiek of protestants genoemd worden. Waar gesproken wordt van katho lieke of protestantse mystiek wordt be doeld: mystiek, voorkomend bij katholie ken of protestanten. Met deze aantekening wil in het licht gesteld zijn, dat wij hier tezamen leven met een, uit een grote Zuid-Limburgse familie voortgekomen mens, die met zijn leven de zeldzame synthese heeft verwe zenlijkt van een bloeiend -bedrijf en een prachtige familie te stichtèn èn zich te ver diepen in de zeldzaamst&.manifestaties van de mensengeest uit vroeger en later tijd. Belangstellenden kunnen beschouwingen over werken van, en bizonderheden over, leden der familie van de huidige jubilaris vinden in mijn boeken, getiteld: Verzamel de Opsteller.: verder vijfde, zesde, achtste, negende en tiende bundel Verzamelde Op stellen; in „Nieuwe Kritieken" en in „Werk der laatste jaren". LODEWIJK VAN DEYSSEL. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs Uitreiking der diploma's In tegenwoordigheid van de heer P. J. Kapteyn, als gedelegeerde van het gemeen tebestuur. alsmede van vele ouders, werd aan de leerlingen van de 4e en 5e klasse van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonder wijs de einddiploma's uitgereikt. Na een kort woord van welkom door de directeur nam de heer Kapteyn het woord en zei o.m. Nog zijn wij de ellende van 5 jaar oorlog niet te boven en wij verheugen ons in een welstand die meer schijn dan werkelijkheid is. Er zijn zorgen voor de toekomst. Onze hulpbronnen zijn gering en eigenlijk zijn wij door onze geaardheid opgeleid voor land bouw. veeteelt, handel en scheepvaart. Thans komt het tijdperk van industrialisatie en de achterstand die wij te dien aanzien hebben, moeten wij trachten in te halen. Niet een ieder is in staat om middelbaar onderwijs, M. T. S. enz. te bezoeken en toch moeten wij naar een weg zoeken opdat wij mensen krijgen die over de fut en de energie be schikken om iets te presteren. Daarom is deze school zo nuttig. Hiermede is echter voor de geslaagden de taak niet afgelopen, het is slechts het begin. Ook in de toekomst rust op allen de plicht om voort te gaan met het verzamelen van kennis. Van de jonge mensen zal ons land het in de toekomst moeten hebben. Hierna richtte de directeur, de heer J. G. Rykeboer h et woord tot de leerlingen, om hen geluk te wensen. Ook de ouders bracht hij dank voor de wijze waarop zij medegewerkt hadden om de taak van directeur en leraren te helpen verlichten. In ons land heerst een „boordjes" geest en vele ouders zien hun kinderen lie ver op een middelbare school. Doch u heeft uw taak als opvoeders begrepen en ook aan uw zoon, de geschoolde vakman in spé, heeft ons land gebrek. Na deze toespraken werd overgegaan tot het uitreiken van de diploma's (90) waarna door verschillende leerlingen dank werd ge bracht aan directeur en leraren voor het genoten onderwijs. Tot slot werd aan de ouders gelegenheid gegeven om een kleine tentoonstelling van het door de leerlingen gemaakte eindexamen werk te bezichtigen. ADVERTENTIE VESTIGDE JOANNES VAN DER PIGGE ZIJN TABAK. EN SIGARENHANDEL „De Gekroonde Moor" in de Grote Houtstraat. Ter gelegenheid van het 150 -jarig bestaan houden wij een van nieuwe merken sigaren van bijzondere samenstelling. Wij verkopen thans weer EIGEN merken van SUPERIEURE kwaliteit. Op 1 Mei, de dag van het Jubileum, is de zaak de gehele dag gesloten. De verkoop begint 2 Mei om 14 uur. Gr, Houtstraat 81 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOET BAL IN' BRAZILIë. Frankrijk en Portu gal zijn door de organisatiecommissie der wereldkampioenschappen voetbal, welke onder leiding van de heer K. J. J. Lotsy te Londen heeft vergaderd, aangewezen om de opengevallen plaatsen door het zich terug trekken van Schotland en Turkije, in het eindtournooi in te nemen. Voor de kinderen /rT^> s 64 Toen de tijd verstreek en Bunkie almaar vergeefs had gezocht en geroepen naar Rick, begon hij verdrietig te worden. Het was ook zo vreemd en zo stil zonder Rick.Waar kon die nou toch zijn? Als hem maar geen ongeluk was overkomen! „Ik begrijp er niets van?" zuchtte Bunkie moedeloos. „Of.... zou Rick weggelopen zijn?Zou hij misschien genoeg van m'n gezelschap gekregen hebben?" Maar nee.... dat kon Bunkie toch niet geloven. Nee, dat mocht hij niet denken. Zo was Rick niet! Wat dan wel? Bunkie dorst er haast niet aan te denken, dat Rick misschien wel verongelukt was, door iemand weggepakt of overredenHij huilde even. Toen liep hij rusteloos de tuin weer in en bleef staan uitkijken bij het hek, tot het donker Het heeft weinig zin om een oordeel te werd.... Carmiggelt vertelde van „schrijven over niets" Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap heeft de journalist Simon Carmiggelt Za terdagavond een charmante causerie gehou den over „Schrijven over niets". Deze spre- ker, die zonder twijfel één van de begaafdste vertegenwoordigers is van het genre, dat het onderwerp van zijn causerie vormde, hield een allerplezierigst betoog over dat moeilijk te definiëren beroep van „aardige-stukjes- schrijver" en hij deed dat op de argeloze toon. die hem terecht zo'n grote faam heeft doen verwerven op het terrein van de hu mor In de litteratuur, een terrein dat in de vaderlandse letteren helaas nog te weinig ontgonnen is. Hij citeerde de omschrijving van James Thurber, die de ongelukkigen var wie verwacht wordt, dat zij jolig op bestel- ling kunnen wezen, qualificeerde als men sen, die het zonderlinge talent bezitten om ir geringe maar netelige moeilijkheden te ge raken. Thurber voegde daaraan toe dat deze mensen in het dagelijks leven allerminst grappenmakers zijn en veeleer een zekere melancholie bezitten, die trouwens een on misbare component van hun humor is. Hoe wel Carmiggelt zich allerminst wilde verhe len dat de verplichting om bijna dagelijks een grappig stukje te vervaardigen, zelfs wanneer griep, belastingzorgen of andere narigheden des dagelijksen levens de schrij. ver kwellen, wel eens zwaar weegt, zei hij, dat het alles bij elkaar toch nogal meevalt om humor per el te leveren. Wie zijn ogen niet in zijn zak heeft, ziet iedere dag genoeg zonderlinge situaties. De spreker illustreerde zijn causerie met het voorlezen uit eigen werk, dat zich zo langzamerhand een grote bekendheid heeft verworven. Wij willen daar nog speciaal van vermelden de verrukkelijke parodie op de gelegenheids-kopij die met Kerstmis de Ne derlandse dag- en weekbladen pleegt te vul len. Zijn pasklare formules voor Kerstverha- len hebben ieder doen schudden van het lachen. - Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-politiekc Gevangenen uit de Bezettingstijd heoft aan de burge meester van Amsterdam het volger.de tele gram gezonden: „Aan de vooravond van de herdenking der gevallenen tijdens de bezet tingsjaren zal op 3 Mei in de Stadsschouw burg optreden de Belgische collaborateur Joris Diels. Ons hoofdbestuur doet een dringend en vriendelijk beroep op u, om wel te willen bevorderen dat het optreden van Joris Diels wordt afgelast". Zondagmiddag is in de Nederlands Her vormde kerk te Baarn een wijdingsstond gehouden, ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin. Deze wijdingsstond werd bijgewoond door de Koningin. Prins Bern- hard en Prinses Wilhclmina en werd voor gegaan door de Ned. Hei-vormde predikant dr. J. van Kuiken, pastoor I. P. J. Kaars- garen van de St. Nicolaas-parochic en ds. G. Zeyl. Gereformeerd predikant te Baarn. Een jonge werkman in Amsterdam Noord heeft Zaterdagavond een medemin naar met een dolkmes een steek in de borst toegebracht. Er was ruzie ontstaan om een meisje, waarmee de werkman verloofd was geweest en dat nu haar hart verpand had aan een chauffeur. De werkman sloeg eerst zijn ex-vcrloofde een paar tanden uit de mond en bracht daarna de chauffeur met een mes vrij ernstig letsel toe De vereniging „Simavi" (Steun in Me dische Aangelegenheden voor Inheemsen) zal op 6 Mei haar zilveren jeubilcum vieren. Des middags zal het hoofdbestuur recipiëren in het Indisch Instituut te Amsterdam. Dr. Radjendra Prasad, president van de republiek India, heeft Konigin Juliana mede namens de regering en het volk van India een gelukwens gezonden ter gelegen' eld van haar verjaardag. Tachtig personeelsleden van de fabriek van nikkellegcringen Wiggins uit Birming ham arriveerden Zaterdag op Schiphol. Deze Engelsen zijn de voorlopers van 400 Wig- gins-employés die in de loop van de zomer een weekend in ons land zullen doorbren gen. De directie van de fabriek betaalt de vliegreis. De Nederlandse Spoorwegen hebben bepaald, dat op 4 Mei. m overeenstemming met de twee minuten algehele stilte, ook alle treinen van 20.00—20.02 uur op het ge hele net zullen stilstaan. Met het lyntoestel der K.L.M., dat Zaterdagavond naar Djakarta vertrokken is, zijn kolonel B. A. Sjoerdsmn, de heer T. Paauwe, hoofd der afdeling militair perso neel van het departement van Oorlog, en enig administratief personeel naar Indonesië gereisd. Zij vormen een commissie van het ministerie Van Oorlog, die tot taak heeft uit voering te gaven aan de overgangsregeling van het beroepspersoneel van het KNJ.L. naar de Koninklijke Landmacht. In de rijkskweekschool te Hengelo zijn de eerste jeugddiploma's voor eerste hulp bij ongelukken uitgereikt. De vertegenwoordi ger van de inspectie der onderwijzers opleiding zag in deze uitreiking van jeugddiploma's een eerste stap. die uitein delijk zou kunnen leiden om de E.H.B.O. op te nemen in het examen voor onderwijzer. Het „Danske Sclskab", Jan Luyken- straat 6. Amsterdam, stelt voor 19501951 een beurs van 3000 Deense kronen ter be schikking voor een studieverblijf van 6 maanden in Denemarken. Voor deze beurs komen alleen zij in aanmerking die hun werk hebben op sociaal gebied of op het terrein der volksontwikkeling. De bedrijfsorganisatie „Verkeer", aan gesloten bij het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties, dat zich indertijd van de E.V.C. heeft' afgescheiden, heeft een sympathiebetuiging gezonden aan het sta kingscomité der Londense havenarbeiders voor hun strijd. De oliemolen „De Zoekerte Zaandijk is ernstig beschadigd, doorda* een wiek af knapte. De molen werd onlangs door de gemeente Zaandijk aangekocht. De „Abraham Fock", de reddingbo-t. die tot nu toe in Hollum (Ameland) ges.a- tionneerd was, zal worden vervangen door de „Jhr. H. J. Ortt". Op het ogenblik staat de „Ortt" ter beschikking van het reddings station IJmuiden-Zuid. In de polders Oostzaan, Westzaan en Krommenie heeft de Inspectie dor Visserijen 300.000 jonge aaltjes uitgezet. De aaltjes, die ongeveer 8 k 10 cm lang zijn werden uit Frankrijk aangevoerd door de Ned. Heide maatschappij. Te Leeuwarden is in de ouderdom van 79 jaar overleden mr. J. A. Stoop, oud-pre sident van het gerechtshof aldaar. In 1935 werd hij benoemd tot president van dit hof- Hij legde deze functie neer in 1941. Mr. Stoop was van 1914 tot 1919 lid van de Provinciale Staten van Friesland. In de dorpsterp te Wommels is een Romeinse munt gevonden, geslagen ongeveer 258—267 na Christus tijdens de regering van keizer Postumus, die op de munt is afge beeld met als randschrift „Imp. Postumus- Aug. Op de keerzijde is keizer Postumus afgebeeld met een lans in zijn rechterhand en de linkerhand leunend op een schild met als inscriptie „Virtus Aug.". HAARLEM EN OMGEVING De Jongerenorganisatie „Vrijheid Democratie", afdeling Kennemerlar.d. houdt op Zaterdagavond 6 Mei een bijeenkomst in „Brinkman" aan het Houtplein in Haarlem, waar mevrouw mr. E. A. J. Scheltema Conradi zal spreken over de gemeentebegro ting en de heer A. van Mancius over heden daagse litteratuur. Na afloop wordt r- gedanst. Op de Botermarkt verleende de chauf feur van een vrachtauto vanochtend geen voorrang aan een personen-auto die uit de Gasthuisstraat kwam. Er ontstond een aan rijding waarbij de personen-auto vrij zwaar en de vrachtauto licht aan de voorzijde werden beschadigd. FEUILLETON Oorspronkelij'ke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 27) Piet de Vries is nieuwsgierig. Hij wil van Zopanje weten of dit nu werkelijk een zaak van enige betekenis is. En als dat he: geval is, zal hij zich beklagen over zijn slecht gesternte dat hem naar Statendrecht deed gaan. Als hij maar niet weg is, als Zopanje komt. Hij zal commissaris Vink toch nog wel eens komen vertellen, wat hij tot nog toe bereikt heeft. Of denkt hij dat dit een soort vacantie is? Om half vier stuurt Vink de inspecteur met een opdracht naar Engeldam, een kleine gemeente in de omgeving van Doorne. Om vijf minuten over half vier verschijnt Zopanje op het bureau om commissaris Vink verslag uit te brengen van zijn werkzaamheden. Het wordt avond vóór ze elkander spre ken. In de namiddag heeft het opgehou den te regenen. De straten zijn zelfs opge droogd. De hemel wordt door een op stekende wind schoongeveegd. Toenemen de wind met kans op storm, luidt de weersverwachting voor de nacht en de volgende morgen. Dat ondervindt Zopanje aan den lijve, als hij de deur van het huis op de singel achter zich dichttrekt. Hy doet zyn kraag hoog dicht. Wat een hon den weer! Gelukkig woont Piet de Vries slechts op tien minuten afstand verwijderd van de Frinsensingel. In de Miereveldtstraat staal zyn huis. Piet doet zelf open. Kom binnen, Tom. Koud hè. Ja, we krijgen een koude winter. Hoe is 't? Inspecteur De Vries kan zijn nieuws gierigheid niet langer bedwingen, Och, gaat wel, zegt Zopanje gereser veerd, ik weet nog niets naders, maar ik heb wel enige sporen. De heren gaan de huiskamer binnen, waar De Vries zijn collega aan zijn vrouw voorstelt. Annie de Vries heeft de tafel reeds gedekt, 't Is een jonge blonde vrouw met lachende blauwe ogen. Een bijzonder heid is, dat ze goed kookt en veel verstand van wiskunde heeft. Aan tafel moet Zopanje een en ander vertellen over het verloop van zijn onder zoek. Daar is niet aan te ontkomen. Piet de Vries maakt af en toe een scherpe op merking, waarna Zopanje een aantekening maakt in krabbelig potloodschrift. Scherpe jongen, die Piet gaat hei Zopanje door het hoofd. Jammer, dat hy gistermiddag net weg was. Wellicht was 't iets voor hem geweest. Zelf is hy maar een middelmatig inspecteur. En dan was er nog een zekere Van Maren, vervolgt Zopanje, een handelsrei ziger. Van Maren? vraagt Piet de Vries verbaasd. Ja, Van Maren heette hy. Ik heb hem jammer genoeg niet zelf gezien. Vanmiddag heb ik iemand moeten arresteren, die ook Van Maren heette ver telt inspecteur De Vries. Hij pleegde chan tage. Hoe zag hij er uit? Klein, breed mannetje was 't. Wat me opviel was zijn scheiding in bet midden. Dat zie je niet veel by manner.. Dom om zich zo gemakkelijk herken baar te maken. Ik zal morgen aan Van Brussel vragen, of je signalement klopt. Als hy het gedaan heeft, kun je je de moeite van het arresteren besparen. Hij zit achter slot en grendel. Had hy misschien iets roods aan"* Nee, voorzover ik me herinneren kan. was hij geheel en al in het bruin. Rood dragen de meeste mannen trouwens niet. Annie De Vries begint te lachen. Rood is meer een vrouwendracht, zegt ze, ik moet de man nog ontmoeten, die een rode trui draagt. En dan zou ik het nog erg onmanneiyk vinden. Het kan van een das geweest zyn, meent Zopanje. Piet De Vries kykt zyn collega on derzoekend aan. Waarom vraag je dat ,Tom. Zopanje haalt de rode wollen draad te voorschijn en vertelt waar hij die vond. Piet de Vries fluit zachtjes tussen zyn tanden door. Als het vergif werkelyk aan de hand van dit boekje is gemaakt, kan dit een aanwyzing zyn. Let op mijn woorden: kèn. Je gedachtengang lijkt heel logisch, maar door een kleine fout kan hy in het tegen deel verkeren. Annie kan niet nalaten het draadje even te bekyken. Ze houdt het even in het licht- schynsel van de lamp en zegt dan: Dit is geen gewone kleur rood. Het is zeer goed mogelijk, dat het van een stropdas afkomstig is. Hoewel je tegen woordig ook damestruitjes in de onmoge lijkste kleuren hebt. Wat dat betreft, staat de chemie voor niets. Weet je wat je moet doen, zegt Piet de Vries. Wel? Het is Zopanje een raadsel wat hij met de draad zou kunnen doen. Je moet een bezoekje brengen bij de mensen, die naar jouw mening het meest verdacht zyn. Waarom? Eén van hen moet het gedaan heb ben. Want alleen zij kunnen zonder veel bezwaar toegang verkrijgen tot de direc teurskamer. Ik geloof dat je heel wat ver der bent, als je bij één van hen een kle dingstuk vindt van een dergelijke kleur. Het bespaart je misschien heel wat speur werk. Tot dat ogenblik heeft Zopanje nog niets verteld van de trap. Het gelaat van Piet de Vries doet duideiyk uitkomen, dat hij zelf aan zyn woorden begint te twijfelen. Wat romantisch, zegt Annie de Vries, een geheime trap naar een donkere kelder. Zo oud is de school toch nog niet. Niet ouder dan 25 jaar, meent Zopan je, zó romantisch is de gang anders ook niet. 't Is voor een directeur wel practisch, als hy niet door de halve school behoeft te lopen om in de kelder te komen. Men houdt daar waarschyniyk het archief. Wél vreemd Is, dat de trap niet op de platte grond staat aangegeven. Zopanje kykt zijn vrienden aan. Weet je wat dat betekent? Piet de Vries knikt. Het is dus een gchime trap, die waar- schynlijk alleen aan dr. Leidekker en zijn tegenstander bekend was. Ja, zegt Zopanje. maar het ongeloof lijke is nu, dat de onderdirecteur dr. Wy- mans, die geen vriend van Leidekker was, bekend heeft dat hy de moordenaar is. Piet en Annie de Vries maken een bewe ging met hun arm. Ze zijn kennelijk ver ontwaardigd. Dat had je meteen moeten vertellen, Tom! Dan hadden wc ons veel moeite kun nen besparen. Je bent er nu dus. Welnee! Dacht je dat ik de woorden van een ijlende ernstig neem? In korte trekken vertelt Zopanje zijn bezoek aan de onderdirecteur. Nee, meent ook Piet de Vries dat is geen bekentenis, waar je veel aan hebt. Wijmans behoef je niet meer te verdenken dan een ander. Zo praatten ze verder. Het wordt een* gezellige avond. Het is half twaalf vóór ze het weten. Veel succes Tom, wenst Piet de Vries zijn collega, als hij hem uitlaat, als je wat weet, laat je het wel eens horen. hè. Natuurlijk, ik zal je op de hoogte houden. Ik verwacht, dat ik de dader vóór het einde van de week gearresteerd heb. Maar misschien komen we nog voor ver rassingen te staan. Misschien komen we voor verrassingen te staan. Als Zopanje door de donkere avond naar huis loopt, herhaalt hy zijn woorden. De matige wind is nu krachtiger geworden. By de hock van de Van Miere veldtstraat slaat hy hem pal in het gezicht. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6