Haarlems Dagblad 1/Ir. Van Klef fens pleit voor het lanzien van het internationale recht Onbeschrijfelijk menselijk leed verstarde tot koele cijfers Financiële medewerking van het rijk aan uitbreiding der N.V. Hoogovens &4e Jaargang No. 19541 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant, Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboora Woensdag 3 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <0pcccl«c li)aaricmsrtjc Courant (3btno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ..Zelden in de geschiedenis werd er zo weinig waarde aan toegekend als thans" WASHINGTON, 2 Mei (Reuter). De Nederlandse ambassadeur te Washington, E. N. van Kleffens, heeft voor de Ame- ikaanse vereniging voor internationaal echt een toespraak gehouden^ waarin hij e Sovjet-Unie ervan heeft beschuldigd een adergrondse actie in West-Europa te voe- ,Het is mogelijk dat het tijdstip zal omen, waarop het noodzakelijk zal zijn peciale gevallen voor te leggen aan het iternationale Hof van Justitie", zeide hij. „In alle Westelijke landen", aldus de Ne- erlandse ambassadeur bij het Witte Huis, worden klachten vernomen over onder- rondse bedrijvigheid door het commu- lisme. Het is duidelijk, dat het hier een eweging betreft, welke zich over de ge- ele wereld doet gelden en die geleid en sheerst wordt door een dictatoriale groep Moskou. Het zal wellicht moeilijk zijn ai in al dergelijke gevallen met bewijzen kunnen staven, dat de instructies voor xdergrondse communistische acties af- omstig zijn van het Kremlin, doch men eeft in de loop der jaren de beschikking ekregen over een overvloedige hoeveel- eid bewijsmateriaal, waaruit blijkt dat ier sprake is van een geregelde campagne, elke uit een centraal punt wordt geleid. De Sovjet-Russische leiders hebben ons, ■enals destijds de voormannen der nazi's, ?lkens opnieuw 'door hun handelingen ge waarschuwd. Doch klachten en protesten ijn in een zaak als deze volkomen on- lereikend. Het is volstrekt noodzakelijk at wij dergelijke ondergrondse bedrijvig- eid niet slechts op morele gronden ver werpen, doch dat hieraan ook een dege- jke basis, berustend op het internationale =cht, wordt gegeven. Dit is volkomen mo- elijk, daar hier ongetwijfeld sprake is van wettige handelingen der Sovjet-Unie. De mate, waarin wij onze zaak naar oren moeten brengen, is natuurlijk een westie van politiek. Indien de omstandig- eden dit vergden, zou het volkomen juist in het internationale Hof van Justitie te érzoeken zich over het Sovjet-Russische ptreden uit te spreken. Er bestaat geen i'ijfel aan, dat een dergelijk optreden der festelijke mogendheden en het-daarvan te erwachten resultaat diepe indruk zouden nken op dc openbare mening in de ge- ele wereld". Vervolgens sprekend over de U.N.O. ver harde mr. Van Kleffens, dat aan het in- emationale recht in deze organisatie echts een zeer ondergeschikte plaats wordt toegekend. ,,De U.N.O. behoort ervan uit te gaan at het internationale recht de enige ob- jetieve en onpartijdige maatstaf is, om ch te laten leiden bij het regelen van de strekkingen tussen de landen onderling, toch èn de algemene vergadering èn de eiligheidsraad hebben herhaaldelijk blijk egeven van een uitgesproken tegenzin om an beslissingen te baseren op het inter- ationale recht, zelfs in gevallen, waarin >t aan geen enkele twijfel onderhevig as, dat een dergelijke basis ten volle be- ond". De Nederlandse ambassadeur te Washing- londerdag weer besprekingen iver Oostenrijk De Sovjet-Russische regering heeft voor- esteld de volgende vergadering van de laatsvervangers ter bespreking van het tostenrijkse vredesverdrag op Donderdag Mei, in plaats van 22 Mei, zoals door de Festelijke mogendheden was voorgesteld, ihouden. De laatste bijeenkomst der plaatsvervan- jers werd op 26 April verdaagd zonder dat nen vorderingen had gemaakt. De Weste- ijke plaatsvervangers stelden toen voor e besprekingen 22 Mei te hervatten. Za- oebin verklaarde, dat hij zijn regering noest raadplegen en daarna verslag zou itbrengen. In Londen is thans officieel bekend ge naakt, dat de regeringen van de grote vier Ue accoord gaan met het houden van de olgende vergadering op Donderdag 4 Mei. Men hoopt thans, dat Zaroebin enige ooruitgang zal kunnen rapporteren in de recte onderhandelingen tussen de Sov- it-Unie en Oostenrijk. Australische socialisten vrezen willekeur A. E. Monks, voorzitter van de Australi- che raad van vakverenigingen, verklaarde e Melbourne dat het door de Australische egering ingediende wetsontwerp om de ommunistische partij buiten de wet te tellen zijns inziens in strijd is met de leginselen van gerechtigheid. „Ik zie hier- ii het begin van een. streven om alle vak- 'erenigingen in Australië te verbieden", ildus Monks. Monks gaf ook te kennen dat ie Australische socialistische partij zich egen het wetsontwerp zou verzetten. De Britse regering heeft Dinsdag bekend «maakt dat zij niet het voornemen heeft ten wetsontwerp in te dienen met het doel ie communistische partij buiten de wet te tellen. De consci-vatief Waldron Smithers had evraagd of „met het oog op de toenemende ommunistische infiltratie in Engeland, zo- Is blijkt uit de staking in de Londense avens", de regering niet een wetsontwerp ou willen indienen gelijk aan dat, hetwelk n het Australische parlement was inge- üend. Van regeringszijde is thans op deze aaag schriftelijk een ontkennend antwoord «geven. Finse spoorwegmannen in staking Ingevolge de mislukking van de onder- iandelingen met de regering over een pen sioensverhoging zijn heden middernacht .500 machinisten van de Finse spoorwegen ii staking gegaan. Hierdoor is het spoor wegverkeer in geheel Finland onderbro ken, met uitzondering van de herstelbeta- üngszendingen naar de Sovjet-Unie. ton besloot met de woorden: „Het is slechts zelden in de geschiedenis van het mensdom voorgekomen dat aan het internationale recht bij de beraadslagingen tussen de sta ten zo weinig waarde werd toegekend als thans het geval is" Merkwaardige methode. Naar aanleiding van de gang van zaken bij de publicatie van bovenstaande rede heeft het nieuwsbureau Aneta bij de Ne derlandse ambassade te Washington krach tig geprotesteerd tegen wat het noemt de „willekeurige achterstelling van de Neder landse pers bij de Amerikaanse pers door de hoogste vertegenwoordiger van Neder land in de Verenigde Staten". Mr. Van Kleffens had namelijk verboden de tekst van de rede ter beschikking van Aneta of van individuele correspondenten van Nederlandse bladen te stellen. De am bassadeur zou dit hebben gedaan met de motivering, dat hij er de voorkeur aan gaf, dat zijn speech via de Amerikaanse pers kanalen wereldkundig gemaakt werd. De rede werd reeds Zaterdag gehouden. Ook de onlangs opgerichte groep van Nederlandse correspondenten in de Ver enigde Staten heeft een protest bij de am bassadeur ingediend. Hainan geheel in communistische handen TAIPEH (Formosa). 2 Mei (Reuter). Van nationalistisch-Chinese zijde is offi cieel bekend gemaakt, dat het eiland Hai nan geheel in communistische handen is. Een nationalistische woordvoerder ver klaarde, dat de nationalistische berichten over overwinningen op Hainan op 22 April onmiddellijk gevolgd werden door een stortvloed van communistische versterkin gen, die de krijgskans deden keren. Vol gens de woordvoerder verloren de commu nisten op Hainan 7.191 man aan doden en gewonden. Er werden 1.169 krijgsgevange nen gemaakt. 800 Invasieschepen zouden tot zinken zijn gebracht. Eerste Amerikaanse wapenen voor Nederland onderweg De eerste Amerikaanse wapenladingen voor Nederland en België zijn aan boord van twee Amerikaanse schepen uit New York vertrokken, aldus hebben regerings functionarissen te Washington bekendge maakt. Geen krant op Nationale Feestdag Evenals een aantal te Amsterdam verschijnende dagbladen zal ons blad op de Nationale Feestdag, Vrijdag 5 Mei, i e t uitkomen. Wij hebben hiertoe j besloten om ons personeel terwille te zijn. Vijf jaren later Stichting 1940-1945 heeft twee millioen nodig Voor ons ligt een boek van welgeteld 486 pagina's. Bijna vijfhonderd bladzijden lang alleen maar namen en initialen De namen behoren bij over geheel Europa en Noord- Afrika verspreide steden, dorpen en ge huchten. De initialen duiden op inrichtingen, waaraan in de periode van 1939 tot 1945 die plaatsen voor een satanisch régime hun belang ontleenden. Dat begint bij Djelfa in Algiers en eindigt met Jasenovac in Kroa tië. En de aanduidingen achter die namen luiden C.C. (concentratiekamp) of F.L.C. (dwangarbeiderskamp) of E.C. (vernieti gingskamp), dan wel P. (gevangenis) of T.C. (doorgangskamp) en nog heel wat variaties meer. In totaal bevat de opsomming enige dui zenden namen. Zij werd samengesteld door de Internationale Opsporingscommissie om haar werk te vergemakkelijken. Men komt er oorden in tegen, waarvan men in Ne derland nog nooit heeft gehoord en die zeker niet minder verschrikkelijk zijn ge weest dan het sinistere rijtje: Oswiecim, Sobibor, Bergen-Belsen, Dachau. Neuen- gammen, Oranienburg, Ravensbriick of Mauthausen, dat we allemaal kennen. Maar van de daar doorleefde misère laat de opsporingscommissie slechts in zakelijke termen iets doorschemeren. Koniecmosty (Polen): Arbeidskamp voor 700 grondwer kers van 15 October 1944 tot 12 Januari 1945 staat er kortweg. En daar achter een codenummer: R 51 Z 77. Want alle men selijke ellende achter het prikkeldraad in Koniecmosty, Treblinka, Maydanek of waar ook doorstaan is na vijf jaar in een koele cijfer- en lettercombinatie verstard, pre cies zoals dat het geval is in de bijvoegsels van de Nederlandse Staatscourant waarin de lange reeksen van vermisten nu einde lijk als „overleden" worden geboekt. Ook een andere zaak is tot een cijfer geworden: de zorg voor de nabestaanden van hen, die zich in de jaren 1940 tot 1945 niet hebben afgevraagd wat hun lot zou zijn wanneer de vijand en zijn zich Neder landers noemende handlangers zouden toe slaan. Wie niet zijn teruggedeinsd voor het vuurpeloton of voor de deportatie. Eén zorg was hun immers van de schouders genomen, die van de financiële bijstand voor hun vrouwen en kinderen. Dat was hun beloofd, door ons die thuis bleven of er beter af kwamen dan zij. „Heer. help de mijnen! Ik kom wel terecht", hebben zij gezegd, om met de dichter Yge Foppema te spreken. Nu kunnen wij in het jaarverslag van de Stichting 19401945 lezen, dat voor de nabestaanden der gevallen verzetslieden per jaar 12 millioen gulden nodig is. Tien millioen daarvan worden door het Rijk uit gekeerd. Voor de resterende twee millioen moet zij, dat wil zeggen: moeten wij zelf zorgen. Morgen herdenken wij onze doden. Twee minuten. Laten wij in die 120 stille secon den ook denken aan degenen die achter bleven." Zij moeten in vele gevallen het liefste missen dat zij bezaten. Aan dat verlies kunnen mensen niets veranderen. Maar wel kunnen wij er voor zorgen, dat bij het morele lijden geen materieel leed wordt gevoegd. De Stichting 19401945 herinnert ons aan de voor-avond der dodenherdenking aan onze plicht. In de eerste veertien dagen van Mei zullen allen worden opgewekt om één uur loon eventueel verkregen uit overwerk, aan de Stichting 19401945 af te staan. Ook zij, die niet in loondienst werkzaam zijn, zullen de gelegenheid krijgen om hun bijdrage te geven. In vele gemeenten zal de bevolking huis aan huis bezocht worden. Verder zullen nieuwe contribuanten worden geworven. Dit zal niet alleen in Mei, maar gedurende het gehele jaar gebeuren. De resultaten van de afgelopen jaren hebben het bewijs beleverd, dat deze actie kan slagen. De stichting 19401945 heeft het vaste vertrouwen, dat zij dit jaar, waarin wij het lustrum van de bevrijding vieren, ook zal slagen. Achttien doden bij relletjes in Witwatersrand Te Johannesburg is bekend gemaakt, dat 18 naturellen, onder wie een vrouw, bij de relletjes op 1 Mei in het gebied van Wit- watersx-and het leven verloren. Zestien van hen kwamen om, doordat de politie het vuur opende en twee anderen stiei-ven door verstikking in een brandende bio scoop. Meer dan 30 personen onder wie een vrouw en drie kinderen werden gewond, vier van hen ernstig. Trygve Lie naar Moskou PARIJS, 3 Mei, (Reuter). Trygve Lie, de secretaris-genei-aal van de UNO, gaat 10 Mei naar Moskou, zo heeft hij vandaag te Parijs aan de pers meegedeeld. Duizenden Oost- en West-Berlijnse politieagenten werkten samen om op relletjes beluste Duitse demonstranten tijdens de 1 Mei-betogingen uit elkaar te drijven. De meerendeels jonge onruststokers hadden zich verzameld op het punt icaar de Russische, Britse en Amerikaanse sectoren van de stad elkaar ontmoeten en wierpen vandaar stenen naar de politiemannen. HOFFMANS VOORSPELLINGEN Dood van Stalm zou dictatuur doen instorten WASHINGTON, 2 Mei (Reuter). De administrateur van het plan Marshall, Paul Hoffman, heeft in een toespraak tot de 38ste jaarlijkse vergadering van de Ame rikaanse Kamer van Koophandel voor speld. dat de dood van Stalin gevolgd zou worden door een periode van „grote be roering" in de Sovjet-Unie, die zou leiden tot de ineenstorting van „de boosaardigste dictatuur, die ooit van wereldoverheersing droomde". Volgens Hoffman is de macht van een dictator nimmer op een opvolger ovei'gegaan zonder dat een periode van grote beroering optrad. Zo'n periode zal volgens hem voor Rusland ook aanbi-eken en dan zullen de „satellietstaten" zich van het Kremlin losmaken, gelijk Joegoslavië reeds heeft gedaan. Hoffman zeide, dat een volslagen wonder zou moeten worden verricht in de lasteren de 25 maanden van het Europese hei-stel- pvogram om de „bijna miraculeuze" voor uitgang in de koude oorlog te bevestigen. „Europa", aldus Hoffman, „moet een grote markt vormen waarbinnen kwantitatieve beperkingen op het goederenverkeer, mo netaire barrières in de betalingenstroom en tenslotte alle tarieven voorgoed zullen worden weggevaagd". Hoffman voorspelde, dat zelfs de landen, die thans door Moskou overheei-st worden, de Sovjet-Russische overheersing van zich af zouden schudden als eenmaal West- Europa op de been was en naar welvaart koerste. Indonesische regering verzoekt uitlevering van Westerling SINGAPORE, 3 Mei. (Reuter). In donesië heeft heden formeel verzocht om uitlevering van Westerling, de leider van de opstand in West-Java, die sedert eind Februari te Singapore was gedetineerd. De Indonesische vertegenwoordiger te Singapore, dr. Oetoyo, heeft heden een of ficiële nota, waarin om zijn uitlevering verzocht werd, aan de autoriteiten te Sin gapore overhandigd. Samenstelling van het Unie-hof 's-GRAVENHAGE, 3 Mei (A.N.P.) Naar wij vernemen zijn als Indonesische leden van het hof van arbitrage der Neder land-Indonesische Unie aangewezen: mr. dr. Koesoema Atmadjah, mr. Wirjono Prodjodikoro en mr. Maramis. Bij Koninklijk Besluit zijn als Nederland se leden van dit hof benoemd: prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam, prof. dr. G. H. van der Kolff te Amsterdam, oud- hoogleraar in de economie aan de rechts hogeschool te Batavia, en prof. dr. J. M. Pieters, buitengewoon hoogleraar aaix de Katholieke economische hogeschool te Til burg. Vijftig politieagenten verdronken Doordat drie politieboten in de Hoogly- •ivier ten Zuiden van Calcutta omsloegen, zijn 50 politieagenten verdronken. De vijf tig andere opvarenden konden door vissers worden gered. Het hoofdbui-eau van politie te Calcutta deelt verder mee, dat de boten de agenten van een patrouilleringsactie terugbrachtën. IIja EHrenburg sprak in Brussel Dinsdagavond heeft de Sovjet-Russische schrijver, Ilja Ehrenburg, in het paleis voor Schone Kunsten te Brussel, in tegen woordigheid van koningin-moeder Eliza beth en onder auspiciën van de vereniging voor Belgisch-Sovjet-Russische toenade ring, gesproken over „cultuur en vrede". De zaal was overvol. Ehrenburg eiste voor de Sovjet-Unie een bepalende invloed op de Westelijke be schaving op, wat betreft de kunsten, we tenschappen en letteren. Hij verzekerde, dat de Sovjet-Unie liaar zienswijze niet aan het Westen wenst op te dringen, en zei dat er „een sterker wapen is dan de bom en de superbom, namelijk de pen, die de waarheid verkondigt". „Wij kennen de prijs van de vrede", zei spreker „en willen geen nieuwe oorlog. Doch een volk, dat heeft stand gehouden zoals het Russische volk heeft gedaan, kan nooit vrees hebben". Ehrenburg veirhïef de stem tegen „het papieren scherm", dat „de meeste Weste lijke journalisten tussen Oost en West hebben opgetrokken". ,Ik meen dat men de volken niet langer de waarheid kan verzwijgen, en dat zij zich zullen verenigen ter bescherming van cultuur en toekomst. De toekomst, dat zijn zowel de kinderen van Moskou, als die van Brussel en van New York", aldus Ehrenburg. De schrijver besloot onder langdurige toejuichingen „wanneer men mij in Moskou zal vragen, of wij talrijke vrienden hebben in België, zal ik antwoor den: Neen, wij hebben daar maar één vriend, namelijk het gehele volk". Franse parachutisten landen 16 Mei op Zuid-Beveland Op 16 Mei zullen honderd Franse para chutisten in de nabijheid van het kerkhof van Kapelle op Zuid-Beverland landen. Zij zullen de onthulling bijwonen van het ge denkteken, dat op hel kerkhof te Kapelle werd opgericht voor de Franse soldaten, die van 1940 tot 1945 op Nederlandse bo dem vielen. De onthulling van genoemd gedenkteken is op 14.30 uur bepaald. Goudzending ter waarde van 95.000.— zoekgeraakt In Maart liet een buitenlander een hoeveelheid gouden sovereigns ter waarde van 95.000 door de Rotterdamse Bank naar het Midden-Oosten verzenden. Deze zen ding werd verzekerd bij enige verzeke ringsmaatschappijen ter beurze van Am sterdam. Korte tijd na de verzending ontving de Rotterdamse Bank bericht dat het goud op weg van Cairo tot deze plaats had de K.L.M. de zending vervoerd naar Aden was verdwenen. Wekenlange na sporingen hebben geen resultaat opgele verd. Dezer dagen heeft de afzender aan de Rotterdamse Bank opdracht gegeven de assurantiemaatschappijen voor de scha de aan te spreken. Dinsdagmiddag bezochten de Koningin en de drie oudste Prinsesjes dc bloementen toonstelling „Keukenhof'. Tijdens haar verblijf op de tentoonstelling had men de auto van Hare Majesteit met bloemenslingers versierd. Ministers verwachten belangrijke toeneming der werkgelegenheid Aan de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer be treffende het ontwerp van wet „deelneming in het uit te breiden kapitaal van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, alsmede deelneming in de financiering ener Neder landse naamloze vennootschap, welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van een breedbandwalserij en van een blik- fabriek" is het volgende ontleend: De opvatting, als zou een uitbreiding van het bedrijf als thans wordt voorgesteld na de kapitaalvernietiging gedurende de tweede wereldoorlog en de mede voor de financiering van het herstel noodzakelijke belastingheffingen na deze oorlog volledig uit particuliere bron zijn te financieren, menen de ministers van Economische Za ken en Financiën beslist te moeten verwer pen. Zij zijn de overtuiging toegedaan, dat, ook indien een ingrijpende wijziging van de gevoerde belastingpolitiek mogelijk ware geweest, een project als het onder havige nauwelijks voor een groter gedeelte uit particuliere bron had kunnen worden gefinancierd. Zoals in de Memorie van Toelichting is medegedeeld, wordt naar huidige raming in totaal 188 millioen gulden nodig geacht. Hiervan zal 96 millioen uit de publieke sfeer worden aangetrokken en 92 millioen uit de private sfeer, waarvan voor een be drag van 51 millioen door de staat garan ties zuUen worden verstrekt aan de herstel- bank en aan de institutionele beleggers. Met nadruk wensen de ministers hieraan nog toe te voegen, dat, wan neer de gevraagde financiële mede werking van het rijk niet zou worden verkregen, de voorgestelde uitbrei dingen niet kunnen worden verwezen lijkt. De mogelijkheid, dat particulieren in het aandelenkapitaal van de Breedband N.V. participeren, wenst de regering open te houden. De regering denkt de nodige middelen ter uitvoering van de voorstellen te betrekken uit de gelden, geboekt op de tegenwaarde- rekening der Marshall-hulp. Van de E.C.A.- autoriteiten werd inmiddels bericht ont vangen, dat zij in beginsel haar goedkeu ring er aan hechten, dat 96 millioen gulden uit deze rekening voor de uitvoering van de beoogde uitbreidingen worden besteed. Dit bedrag staat gelijk met de middelen, welke het rijk rechtstreeks in dit project zal investeren. De tussen Hoogovens en haar financiers Het neer in beeld Boven de Noordzee bevindt zich een lang gerekt gebied van lage luchtdruk, waarvan de as, die nu de Oostkust van Engeland heeft verlaten, naar ons land beweegt. Het passeren van deze as zal vandaag voornamelijk in de Noordelijke helft van ons land enkele buien veroorzaken. Juist ten Westen van Ierland bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die eveneens naar het Oosten beweegt. In dit gebied komen flinke opklaringen voor. Deze rug kan in de komende nacht ons land berei ken. Daardoor is er een kans op 'lichte nachtvorst. in beginsel bereikte overeenstemming heeft deze betekenis, dat, wanneer zou blijken, dat de onderhavige voorstellen on- verhoopt niet zouden kunnen worden ver wezenlijkt, de financiering van de uitbrei ding binnen het bestaande Hoogoven-com plex evenmin haar beslag zal krijgen. De ministers menen als vaststaand aan te mogen nemen, dat de totstandkoming van de Breedband N.V. een indirect effect op de werkgelegenheid zal hebber, dat enige malen de grootte van het directe effect ad 2000 personen zal bedragen. Hierbij is nog geen rekening gehouden met de uitbreiding der werkgelegenheid, welke in tal van bedrijven van verzorgend karakter zal ontstaan als gevolg van de vestiging van 2000 metaalarbeiders te IJmuiden en omgeving. Ook deze is niet gering te schatten. Zouden de onderhavige plannen niet worden verwezenlijkt, dan zal het naar de mening der ministers als vrijwel uitgeslo ten moeten worden beschouwd, dat de in het industrialisatieschema geraamde uit breiding der werkgelegenheid in de me taalnijverheid, namelijk 58.000 personen, verwerkelijkt worden zal. Vier arrestaties in verband met de moord op twee Amerikanen DJAKARTA, 2 Mei (AFP) Het Indo nesische persbureau Antara heeft van öe militaire politie te Bandoeng vernomen dat vier personen zijn aangehouden, onder ver denking de daders te zijn van de moord op de twee Amerikanen Robert Doyle en prof. Kennedy, die verleden week Donder dag op de weg tussen Bandoeng en Cherï- bon is gepleegd. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat zij Bandoeng een half uur na het vertrek van de twee Amerikanen per taxi hebben verlaten. Boeren, die ge tuigen waren van de moord, hebben de auto herkend. Ex-maarschalk Graziani tot negentien jaar veroordeeld Hij zal nog 14 maanden moeten uitzitten Ex-maarschalk Rodolfo Graziani is door een militaire rechtbank tot 19 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens samenwer king met de Duitsers. Reuter meldt nog dat de 68-jarige ex- maarschalk dertien jaar en acht maanden van deze straf zullen worden kwijt geschol den. Daar Graziani reeds meer dan vier jaar gevangen zit, betekent dit dat hij veertien maanden in de gevangenis zal moeten blijven. De openbare aanklager had 24 jaar ge vangenisstraf geëist. Voordat het hof zich terug trok, om over het vonnis te beraadslagen, stond Graziani op en zeide: „Ik zou, indien ik weer in dezelfde omstandigheden zou verkeren, niet anders handelen'. De vijf generaals hadden tien uur nodig om tot de bepaling van de strafmaat te komen. De verdediger van ex-maarschalk Gra ziani deelde later mede, dat zijn cliënt bij het Italiaanse hoge militaire gerechtshof, de hoogste gex-echtelijke militaire instantie in Italië, in hoger beroep zal gaan tegen het vonnis. WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Plaatselijk ochtendmist. Overigens wisselend bewolkt met vooral aanvan kelijk nog enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Vannacht op de meeste plaatsen iets kouder. Morgen overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. 4 Mei: Zon op 5.06 uur. onder 20.09 uur Maan op uur, onder 5.48 uur Hoog en laag water in (.Tmuiden Woensdag 3 Mei: Hoog water: 4.06 en 16.33 uur. Laag water: 12.15 en 00.00 uur. Donderdag 4 Mei: Hoog water: 4-52 en 17.20 uur. Laag Avater: 0.36 en 13.03 uur

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1