c D BRANDSTOFFEN Over toevoeging van aardappelmeel in brood waren de meningen verdeeld Radio geeft Donderdag Koningin en prinsesjes bezochten de tentoonstelling op Keukenhof Wereldnieuws j PANDA EN DE MEESTER-GELEERDE Woensdas 3 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Opreclite Haarlemsche Courant VERENIGING VAN HUISVROUWEN ADVERTENTIE In de Dinsdagmiddag le Haarlem voortge zette vergadering van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen gal de presidente een toelichting op het besluit van het hoofd bestuur. dat zich in verbinding heeft ge steld met de minister van Landbouw en Voedselvoorziening met verzoek verdere toevoeging van aardappelmeel in het brood achterwege te laten. Zij merkte op, dat het Nederlandse volk kieskeurig is bij het ko pen van brood. Zestig procent koopt wit brood en veertig procent bruinbrood. Dat komt omdat het witbrood smakelijker is. Volgens spreekster zal het brood door toe voeging van aardappelmeel minder sma kelijk en minder voedzaam worden. In het belang van het gezin en dus van de con sumenten meende het hoofdbestuur te moe ten besluiten zich tot de minister te wen den. Enkele afgevaardigden, onder andere van de afdelingen Veendam-Wildervank en Stadskanaal waren van mening, dat het hoofdbestuur het besluit te snel genomen heeft Zij waren het niet eens met de ziens wijze. Een der dames sprak over de positie van de dollar en de belangen van de land en fabrieksarbeiders, die werkzaam zijn in de aardappelmeelindustrie. Werkloosheid in deze groepen betekent terugslag en ma laise in de middenstand. De afdeling Amsterdam merkte op, dat wij boven onze Stand leven; het brood is te duur. Het landsbelang moet boven het lekkere brood gesteld worden. De presidente antwoordde, dat de voe dingswaarde achteruit gaat als er aard appelmeel in plaats van tarwemeel ge bruikt wordt. Het is erg onplezierig als het vele dollars kost. Het hoofdbestuur meen de gerechtigd te zijn de zaak ter kennis te brengen van de minister. Het is van belang dat er goed en voedzaam brood te koop is. De periodiek aftredende bestuursleden de dames mr. M. Goedhart uit Den Haag en M. van Sonsbeek-Baning uit Zeist wer den herkozen. In het reglement van het Jacobafonds werd een bepaling opgenomen, inzake het eventueel verlenen van steun aan een lid, dat in moeilijkheden geraakt bij lang durige ziekte van man of kinderen. De afdeling Hilversum had het hoofd bestuur verzocht zich ih verbinding te stel len met de „Horeca", teneinde een afdoen de regeling te treffen voor het fooienstelsel in hótel- en cafébedrijf. Aan het verzoek is voldaan en de Horeca heeft geantwoord, dat het onderwerp binnenkort besproken zal worden op een bijeenkomst van de ondernemers en de werknemersorganisa ties. Getracht zal worden te bereiken, dat de werknemers een garantie-loon ont vangen en een vast percentage van de ver tering. Het is mogelijk, dat langzamerhand tot afschaffing van het fooienstelsel kan worden overgegaan, doch voorlopig zal het nog niet geschieden. Het hoofdbestuur en de vergaderingen waren het verder met de afdeling Tiel eens, dat het ongewenst is, dat oud brood in de vuilnisbakken gegooid wordt. Opge merkt werd, dat hier en daar broodjes van 200 gram beschikbaar zijn. In het orgaan van de vereniging zullen recepten over het verwerken van oud brood opgenomen wor den. Aan de afdeling Veendam-Wildervank, die de kwesties van het cadeaustelsel en hét afbetalingssysteem ter sprake bracht, deelde het lid van het hoofdbestuur mevrouw H. G. van Anrooy-De Kempe- naer mee, dat liet cadeaustelsel funest is. De klant betaalt het geschenk of de kwa liteit van het artikel is minder goed. Het afbetalingssysteem heeft voor- en nadelen. Gelukkig bestaan er instellingen, die het mogelijk maken, dat er goede regelingen getroffen worden. Beide punten hebben de aandacht van de regering en mogelijk wor den ze behandeld bij de Publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Het voorstel-Zutphen om een organisa tie in het leven te roepen, die de uitwisse ling van kinderen van leden mogelijk maakt in vacantietijd, werd aanvaard. Ontvangst op het Stadhuis Nadat de vergadering geschorst was tot Woensdagmorgen begaven de dames zich ADVERTENTIE ONOVERTROFFEN IN KWALITEIT DE BETERE RIJWIELZAKEN PHOENIX-RIJWIELENFABRIEK LEEUWARDEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 14.00 Promenade-orkest, 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Fluit. 16.00 Bijbellezing. 16 45 Platen. 17.00 Voor de jeusd. 17.30 Friese liederen. 17.45 Nieuws. 18.00 (Nationaal programma) In- eiding. 18.03 Herdenkingsplechtigheid. 18.30 Psalmen 18.45 Koor en orkest en solisten. 3.30 Reoortage. 20.00 Trompetsignaal en stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.03 Platen. 20.10 Nieuws. 20.15 Radio-philharmonisch Orkest ;-n koor. 21.30 „Haak in". 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkkwar tet. 23.45 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor nnderen 11.00 Zang en piano. 11.30 Platen. 45 Tuinbouwpraatje. 12.00 Platen. 12.30 Veerbericht. 12.33 ..In *t spionnetje". 12.38 "enor en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Accor- eonorkcs*. 13.45 „U kunt het geloven of net" 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 4,30 Fagot en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen 17.00 Voor de jeugd. 17 45 Nieuws. 18.00—20.15 Nationaal programma (zie Hil versum 1). 20.15 Orgel. 20.50 ..Zij vielen ook voor ons", klankbeeld. 21.30 Piano. 22.00 Klankbeeld over het werk van de landelijke stichting clubhuizen 22.25 Strijkorkest. 23.00 Nieuwsr23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. naar het Stadhuis voor een officiële ont vangst door het gemeentebestuur. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers merkte op, dat de vereniging zich blijkens de beschrijvingsbrief met vele problemen bezig houdt, te veel om op te noemen. Dat betekent dat de leden diep doordrongen zijn, dat zij huisvrouwen zijn. Zij hebben de belangrijkste taak in het leven van de mens te vervullen. Elk manlijk beroep zinkt in het niet bij het mooie en verheven beroep van de huisvrouw. Tenslotte sprak de burgemeester de beste wensen uit voor de vereniging en de leden. Mevrouw van Iterson beantwoordde de toespraak en dankte voor de ontvangst. In de hedenochtend voortgezette verga dering zijn bij de rondvraag enige punten aan de orde gesteld, o.a. het verspreiden van „De Spaarpost" door de Nederlandse Spaarraad. De afgevaardigden zagen over het algemeen het nut van de Spaarraad wel in, doch waren van mening, dat de verspreiding van het maandblad te kost baar is. In vele gezinnen wordt het, even als ander drukwerk, niet ingezien. De pre sidente betoogde dat het blad het sparen stimuleert. Mr. J. A. J. Meyer, secretaris van het Nationaal Comité Oudeliedenverzorging gaf een uiteenzetting over „Oudelieden- zorg". Eerst besprak hij de vorm van huis vesting. .Vrijheid en zelfstandigheid dienen op de voorgrond te worden gesteld. Een ieder wil graag blijven werken en bij de inrichting van de tehuizen of huisjes moet daarbij rekening worden gehouden. Een centraal punt moet er bestaan, van waar uit eventueel hulp wordt verleend in het huishouden en in ziektegevallen. De vraag of bejaarden zo lang mogelijk in het maat schappelijk leven ingeschakeld moet wor den is niet gemakkelijk te beantwoorden. De betrokkenen willen graag werken, maar er is niet altijd voldoende werk in de maat schappij. Mogelijkheden liggen er in het verenigingsleven en ten aanzien van de opvoeding van kinderen. Veel hangt af van de persoonlijke belangstelling der be jaarden. Op het ogenblik wordt er nog een oplossing gezocht naar de vraagstuk ken der oudeliedenverzorging. Spreker ver wachtte, dat er over een jaar concrete plannen bestaan. Aan de verwezenlijking er van kan iedere vrijwillige kracht mee werken. Zo geschiedt het tenminste in Engeland, waar men verder is dan in ons land. Vanmiddag maakten de afgevaardigden een rondrit door de omgeving van Haarlem. Voor levering in de maanden ME! en JUNI gelden SPECIALE PRIJSREDUCTIES De-"> kortingen bedragen voor Anthraciet Eierkolen 0.50 per H.L. Esskolen Uitgezonderd Anthr. IV en V. Cokes 0.17Vi per H.L. Aflevering geschiedt volgens binnenkomen der orders. Tegen dagprijs Uitsluitend contant FEDERATIE VOOR DE BRANDSTOFFENHANDEL IN HAARLEM EN OMSTREKEN Nachtegalenconcert in verlicht Openluchttheater „Keukenhof en het voor de seizoen- drukte parate Zandvoort mogen dan op Zon- en andere vrije dagen sterke magne ten zijn, die heel wat liefhebbers van na tuurschoon tot zich trekken, het Bloemen- daalse Openluchttheater doet niet minder mee. Zondag passeerden niet minder dan zevenduizend bezoekers het toegangshek, op Koninginnedag waren het er drie-en- een-halfduizend. Zij hebben alle intens genoten van de bloeiende bollenpracht, die nu op z'n mooist is en nog wel enige tijd de minnaars van uitbundige kleuren weelde in verrukking zal brengen. De directie van de KLM vond het zo mooi, dat zij de vorige week een luchtfoto in kleuren ervan heeft laten maken. Die plaat zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat ook in het buitenland meer en meer be langstelling voor Bloemendaal gewekt zal worden. Op het ogenblik is het theater ter ge legenheid van het Bloembollenfestijn iedere avond verlicht, maar dat is nog lang niet alles. Sedert kort heeft zich een nieuwe attractie bij de al niet geringe bekoorlijk heden van dit Floralische kleinood ge voegd: de „slag" van enkele nachtegalen in de omringende bosschages. Wie een ogenblik het gejacht en de luid ruchtigheid van onze tijd wil vergeten in een korte mijmering van hoe het op deze planeet eigenlijk zou moeten zijn: hij spoede zich naar het Openluchttheater. ADVERTENTIE VAN OUDSHER WETTIG BESCHERMD: cIB DE SUPER MARGARINE GEWAARBORGD GEHALTE VITAMINEN A D Dinsdagmiddag heeft Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet een bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Keukenhof" te Lisse, waar zij bijna anderhalf uur vertoefde en met grote belangstelling de aanleg en de afzonder lijke inzendingen heeft gadegeslagen. Om kwart over drie arriveerde de hof- auto voor de ingang van Keukenhof en even later betrad de Koningin met de prinsesjes, luide toegejuicht door de hon derden Lissenaren en vreemdelingen, die bij geruchte van het (incognito) bezoek van Hare Majesteit gehoord hadden, het tentoonstellingsterrein, waar zij ontvangen werd door de loco-burgemeester van Lisse J. W. A. Lefeber, wethouder A. Tibboel en, namens het tentoonstellingsbestuur door de voorzitter, de heer Th. van Wave- ren. Direct daarna werd een aanvang ge maakt met de bezichtiging der tentoon stelling. Achter de Koningin wandelden de drie prinsessen met haar gouvernante mevrouw Pennink, terwijl Hare Majes teit zelf vergezeld was door mevrouw SmittAvis en Baron van Heeckeren. De heer Van Waveren leidde de koninklijke bezoekster rond. maar bij iedere afdeling der tentoonstelling stond een der leden van het tentoonstellingsbe stuur opgesteld, die de Koninklijke bezoek ster verdere toelichting gaf. Zo maakte de Koningin als het ware in étappes met het gehele bestuur kennis. Zij toonde levendige belangstelling voor wat er te zien was op de tentoonstelling die, nu de meeste tulpensoorten in bloei staan wel het toppunt van haar schoonheid bereikt heeft. Ook de prinsesjes toonden meermalen hun bewondering voor de prachtige aanleg en de verrassend-fraaie doorkijkjes. De kleine Margriet stond overal vooraan en liep herhaaldelijk van het pad om de bloe men van dichtbij te bekijken. Door een uitstekende regeling konden de talrijke bezoekers de Koningin rustig zien voorbijwandejen en kon zij zelf ongestoord de tentoonstelling bezichtigen. Tenslotte maakte Hare Majesteit in de pergola met de bronzen nimf kennis met de ontwerper der tentoonstelling de heer Van der Lee. met wie zij zich geruime tijd onderhield en tegenover wie zij haar bewondering uitte voor de aanleg van deze tentoonstel ling. IJmuidense vletterman bij de Hembrug verdronken Gistermorgen is ter hoogte van de Hem brug onder Amsterdam een tragisch onge val gebeurd, dat de 37-jarige IJmuidense vletterman P. Reekers het leven heeft ge kost. De vlet, waarmee hij langszij van het Finse stoomschip Virgo meevoer scheerde af en R. raakte te water. Vermoedelijk is hij door de koude bevangen, want een dreg, die hem onmiddellijk werd toege worpen heeft geen resultaat mogen heb ben. De Virgo, die van de Oostelijke bin nenhaven in IJmuiden naar Amsterdam onderweg was, is later doorgestoomd en de Rijkspolitie te water heeft in de loop van de ochtend het stoffelijk overschot op gehaald. Het is naar een Amsterdams zie kenhuis overgebracht. Na afloop van de rondwandeling ge bruikte de Koningin in het restaurant de thee met het tentoonstellingsbestuur en de Wethouders van Lisse. Hier werd Haar een fraai uitgevoerde kristallen vaas met bloe men aangeboden. In de vaas is een beeld gegraveerd van het Kasteel „De Keuken hof". Voorts werd haar nog namens de Bond van Bloembollenhandelaren en het Stichtingsbestuur een herdenkingsalbum in lederen band aangeboden van de grootse intocht van Vrouwe Jacoba van Beieren op 20 April j.l. ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Bond van Bloem bollenhandelaren. Te ruim vijf uur vertrok het hoge ge zelschap, nagewuifd door een grote menigte belangstellenden, weer naar Soestdijk. De Koningin was tijdens het bezoek ge kleed in een grijze mantel, witte hoed met voile en witte wandelschoenen. De prin sesjes droegen blauwe manteltjes, witte sokjes en schoenen. EEN GOUDEN FEEST. Op 1 Mei 1950 was het precies 50 jaar geleden dat de Jongensclub der Chr. Jonge Mannen Vereniging „Haarlem-Oost" werd opgericht. Op Zondagavond 7 Mei zal er een herden kingsdienst gehouden worden in de Ooster- kerk, waar hoopt voor te gaan Ds. Dijkhuis.. Na afloop dezer dienst is er een receptie in het wijkgebouw der Oosterkerk om belang stellenden en genodigden gelegenheid te ge ven tot feliciteren. Zaterdag 13 Mei is er een feestelijke her denking in het C. J. M. V. gebouw. Lange Margarethastraat, waar korte flitsen van het 50 jaar jeugdwerk gegeven zullen worden. Tot besluit zal de C. J. M. V. Haarlem-Oost dan een toneelstuk opvoeren. Muziek Tweede concert der H.O.V. in de Beethoven-cyclus Cor de Groot solist Op de tweede avond van de reeks voor jaarsconcerten die de H.O.V. aan het oeuvre van Beethoven wijdt, kwamen onder lei ding van Toon Verhey tot uitvoering: de Egmont-ouverture, de Tweede Symphonie en het Vierde Klavierconcert, met Cor de Groot als solist. We zouden in herhalingen moeten vallen betreffende Verhey's interpretatie van de Egmont-ouverture; want het is nog niet zo lang geleden dat wijder over schreven, toen het werk voorkwam op het programma van het laatste winterconcert van serie B. De indrukken van felle dramatische span ning die wij er toen van kregen, waren dit maal niet minder sterk. Op hetzelfde programma kwam toen ook het Klavierconcert in G voor, namelijk met Jan Odé als solist, die aan zijn vertol king een intiem poëtisch karakter gaf, een opvatting waarbij het orkest zich nauw keurig aansloot en die tot treffende resul taten leidde. Cor de Groot's visie op het werk wijkt daar opvallend van af; zij is mannelijker, minder geromantiseerd doch integendeel kennelijk geïnspireerd op de zuiver muzikale elementen van de compo sitie. Verhey wist zich ook bij deze opvat ting aan te passen en zo kon het gebeuren dat op hetzelfde podium en met hetzelfde orkest het werk heel anders klonk dan een goede maand geleden; anders maar ook heel mooi. Een treffend staaltje van de kracht der persoonlijkheid inzake een in terpretatie en van het wonderlijke in de muziek, die aan de herschepper zoveel vrijheid van inzicht gunt en toch zichzelf blijft De Symphonie in D werd door Verhey fijntjes geciseleerd en in opvallend vlotte tempi voor het publiek gebracht. Het is duidelijk dat de dirigent er naar streeft de symphonieën van Beethoven te vertolken in de tijdmaat die door de componist aan gegeven is; dat is meestal sneller dan de later ontstane tradities. Maar in die vlugge tempi valt het niet mee om de tekening klaar en doorzichtig te houden en een rustig fraaie klank te bewaren. Verhey is er ech ter in geslaagd het orkest tot een zo be heerst musiceren te dwingen, dat 't spran kelende karakter van de frisse Symphonie in D zich in alle opzichten manifesteerde. Een prachtig resultaat! JOS. DE KLERK. DOKTER C. KROON GERIDDERD Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer C. Kroon, arts te Aer- denhout. „VREEMDE AJUINEN OP SCHAPEN DUINEN" Op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Mei zal de Kampvuurwerkgemeenschap Haarlem, die gevormd wordt door leden van ..De Neder landse Padvinders" en van „Het Neder landse Padvindstersgilde" een kampvuur- spel op te voeren op het landgoed Schapen duinen te Bloemendaal. Dit spel heet „Vreemde Ajuinen op Schapenduinen". Evenals twee jaar geleden zal men hier weer kunnen genieten van een groot kampvuur- spel. omlijst door voordracht, zang, koor zang. muziek en volksdans. Maar ook het publiek rond het grote vuur speelt zelf mee. De 150 medewerkers aan dit spel willen met hun spel ditmr.al de bevrijding van ons land in herinnering brengen. In de voor de Mei maand zo passende omgeving van een oud landgoed 'biedt een natuurlijk glooiend amphitheater een zitplaats aan tweeduizend bezoekers. De voorstelling van 5 Mei is bestemd voor de jeugd, die van 6 Mei voor allen die van een goed kampvuurspel houden. Het kampvuurspel staat onder leiding van Flip Wafelbakker. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Herdenkingsbijeenkomst te Bloemendaal Voor de vijfde maal na de bevrijding had de vereniging Oud-Illegale Werkers te Bloemendaal gisteravond een herdenkings bijeenkomst belegd in de Nederlands Her vormde Kerk te Bloemendaal. Na de opening door de voorzitter de heer W. C. Bier hield mevrouw K. Luycks- Sleyfer uit Amsterdam een korte rede. Zij beantwoordde de vraag, of het nog wel zin heeft om te herdenken, met een krach tig: ja. Het moet geboekstaafd blijven, wat weinigen voor allen hebben gedaan. We moeten bedenken, aldus mevrouw Luycks, dat het nooit tevergeefs is, om een goed en idealistisch mens te zijn. Het geloof in de goedheid van de mens moeten we nimmer prijsgeven, ondanks alle verguizing, die de ex-illegaliteit nu vaak ten .deel valt. Had mevrouw Luycks de hoge en ideële kant van het verzet naar voren gebracht, de heer E. Ruller, hoofdredacteur van de Nieuwe Prov. Groninger Courant, wilde zich bepalen tot de schrille realiteit van de bezettingstijd. „Het verzet was niet het gebruiken van wapenen", aldus de spre ker. Er is eigenlijk alleen maar geestelijk verzet geweest, met als uitvloeisel de be wapening van de illegaliteit. Er werd niet gevochten tegen de militaire macht der Duitsers, maar tegen hun ideologie, hun leerstellingen, die er achter zaten. Alle illegale activiteit is klein en onbe wust begonnen, maar het bracht een geest kracht op, die de nationale gedachte tot klankbodem kreeg. Die nationale gedachte heeft maar één tendens: vrijheid. Voor die vrijheid hebben de verzetsmensen gestre den en zij hebben die strijd gewonnen. Want hoe men ook over de regering van thans denkt; vrijheid is ieders deel. De heer Ruller eindigde met de woorden van Rembrandt van Rijn: „Als ik mijn geest ontspanning wil geven, is het niet eer, dat ik zoek, maar vrijheid". Het dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap" zorgde voor passende muzi kale omlijsting. Bijzonder mooi klonk het „Ecce quomodo moritur" van J. Handel. Verder werkten nog mee de heren H. W. van Kempen, fluit en P. Halsema orgel. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Overweg Westergracht tijdelijk afgesloten Wegens de vernieuwing van het wegdek zal de spoorwegovergang aan de Wester gracht voor alle verkeer en voor voetgangers gesloten zijn van Zondagavond 7 Mei te 18 uur tot Maandagochtend 8 Mei 6 uur en van Maandagavond 8 Mei te 23 uur tot Dinsdag ochtend 9 Mei te 6 uur. Monteur viel van zeven meter naar beneden Aan de Houtvaartkade in Aerdenhout viel gisteren een 19-jarige Amsterdamse ver warmingsmonteur van een zeven meter hoge ladder op een betonnen vloer. Hij is per zieken-auto naar de Deo overgebracht, waar werd vastgesteld dat hij een lichte hersen schudding en rugkneuzingen had opgelopen. ADVERTENTIE DE GEZONDSTE DRANK Kuiken in bed. Een patiënt van een zie kenhuis in Flens (Duitsland) nam drie weken geleden twee kippen-eieren bij zich in bed, om te zien of zij onder de dekens konden worden uitgebroed. Een van de eiren brak, maar uit het andere kwam na drie weken een gezond pie pend kuiken. Smokkelwaar. De politie, in Frankfort heeft aldaar vijf millioen Amerikaanse siga retten in beslag genomen. De vracht auto waarmee zij waren vervoerd, kwam uit Nederland en op de kartonnen do zen waarin zij waren verpakt, stond „papierwaren, bestemd voor Zwitser land". Staking. In alle Argentijnse havens zal het werk tot Zaterdagnacht stilliggen door een staking van de havenarbeiders, die protesteren tegen het uitblijven van een collectieve arbeidsovereenkomst. Het Argentijnse ministerie van arbeid en sociale zaken heeft scherpe critiek uit geoefend op de handelwijze der stakers. Bureaucratie. In Moskou worden acht nieu we wolkenkrabbers gebouwd voor het onderbrengen van 2000 regeringsbu- reaux. Het Russische persbureau Tass zegt: „Integenstelling tot de dode lijnen van de Amerikaanse wolkenkrabbers, zullen de gebouwen er harmonisch uit zien en een ware grandeur vertonen. Het zullen schitterende bouwwerken uit de Stalin-periode zijn". Gestaakte romantiek. De Venetiaanse gon deliers zijn in staking gegaan uit protest tegen de concurrentie van de motorbo ten. Zij eisen van het gemeente-bestuur een verbod voor motorboten in de ka nalen van de binnenstad. Noodlanding. Een Italiaanse reclame-vlie ger zag zich gisteren gedwongen een noodlanding te maken in een Milanese straat. Het toestel sloeg over de kop, doch de vlieger stapte ongedeerd uit de wrakstukken. Een dagje ouder. Het oudste Franse dag blad. het „Journal d'Alsace et de Lor raine" dat te Straatsburg verschijnt en in 1787 voor het eerst uitkwam, wordt weekblad. Naar Moskou. Trygve Lie, de secretaris generaal van de UNO, heeft een uitno diging om naar Moskou te komen, aan vaard. Hij zal er besprekingen voeren met hoge Russische functionarissen. Tulpen-festival. Zaterdag zal met een Hol landse klompendans op het plein voor de St. Marks Church in New York het twee dagen durende Tulpen-festival v'orden geopend. Er komt een buffet met Hollandse kaas en andere speciali teiten en miniatuur-klompen, Delfts blauw en handwerkschorten zullen er als souvenirs te koop worden aange boden. Kinderbescherming. De sociale commissie van de UNO heeft een „verklaring van de rechten van het kind" goedgekeurd. Men is uitgegaan van het feit, dat het kind geheel ongewapend tegenover het leven staat en dat het dus een bijzondere bescherming moet genieten. In de ver klaring wordt gezegd dat het kind nooit het slachtoffer mag worden van dis criminatie-maatregelen op grond van ras, taal, geslacht, nationaliteit, of af komst. Beroep. De internationale commissie van het Rode Kruis heeft een beroep ge daan op de regeringen van de 62 landen die de nieuwe „oorlogsregels" Van" het Rode Kruis hebben aanvaard, om alle in haar bereik liggende maatregelen te nemen om tot een overeenkomst te ko men, waarbij het gebruik van atoom wapens wordt verboden. Ook heeft de commissie de regeringen verzocht 't ge bruik van alle „niet rechtstreeks ge richte projectielen" (zoals raketten) te verbieden. ADVERTENTIE Investerings-enquête De minister van Financier, heeft de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek gemachtigd opgaven en inlich tingen in te winnen die hij nodig acht voor het verkrijgen van een juiste statis tiek van de investeringen. Deze statistiek zal gegevens bevatten over de in het afgelopen jaar tot stand ge komen investeringen en over de omvang der investeringsplannen. Het bedrijfsleven zal van deze statistiek ook nut hebben, omdat de individuele on dernemer er een inzicht door kri'gt in de totale beleggings-activiteit van zijn bran che, hetgeen bij het bepalen van eigen investeringsplannen van belang kan zijn. Dr. H. M. Hirschfeld, de Nederlandse Hoge Commissaris bij de R.I.S. is Dinsdag per vliegtuig naar Nederland vertrokken. 25. Professor Kalker was zózeer verdiept in het openen van de deurdat hij zeker niet gemerkt zou hebben dat Panda ver dwenen was, wanneer niet het valluik zich weer met zo'n doffe plof had geslo ten „Haha!" lachte hij hartelijk. ,.Ach, ach, wat kunnen die jongelui toch onbezonnen doen.' Nu valt me daar die Panda in dat valluik. Wel.als ik me goed herinner komt hij nu in de kelder terecht, in een cel die ik daarvoor speciaal gebouwd heb. Ach hmpf.dan zal ik hem maar eerst eens even gaan halen!" En hij was zó bedrijvig in zichzelf aan het mompelen, dat hij niet bemerkte hoe intussen de beide boze schurken om de hoek van de voordeur gluurden! Maar wat de professor zich meende le herinneren was volkomen juist. Na zijn val door het luik kwam Panda op een gladde glijbaan terecht en hij zeilde in duizelingwekkende snelheid naar be neden. een donkere cel in. en plof! Bovenop een stapel oude matrassen, die de gevoelige professor daar had neer gelegd om er de val van mogelijke indrin gers mee te breken „Hoe kom ik hier ooit weer uit?" dacht Panda. JJiemand kan me hier vinden, en de professor vergeet me natuurlijk!" Maar in die beide veron derstellingen vergiste hij zich. De profes sor was al onderweg om hem te halen enja, als wij ons niet vergissen zijn er ook twee iemanden die Panda gaan vinden, de beide schurkachtige inbrekers, die daar zo welgemoed door de vestibule drentelen, staan op het punt om hun voe ten neer te zetten op dalzelfde valluik.... Velsen eert de gevallenen De commissie voor de Nationale Her denking heeft voor Velsen de volgende richtlijnen gegeven: 4 Mei: Van des avonds 18 uur af, zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen half stok gehangen worden. In de Gerefor meerde Kerk in Santpoort aan de Frans Netscherlaan wordt om 18 uur een her denkingsdienst gehouden. Stille gang naar Westerveld IJmuiden en IJmuiden-Oost: vertrek van het monument aan de Zeeweg om 19 uur. Driehuis: vertrek van R.K. Kerk aan de Driehuizerkerkweg om 19.30 uur. Velsen-dorp en Velsen-Noord: vertrek van de Zuidzijde Pont om 19 uur. Santpoort-station: vertrek van Stations plein om 18.45 uur. Santpoort-dorp: vertrek van Frans Net scherlaan om 18.45 uur. Van 19.45 uur af tot dertig seconden vóór 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur precies worden 2 minuten stilte in acht genomen op de herdenkings plaatsen. Op Westerveld zal dit worden aangekon digd door een hoornsignaal, waarna de vlag langzaam in top zal gaan. Om 21 uur wordt een herdenkingsdienst gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Ka naalstraat te IJmuiden. 5 Mei: Om 9.15 uur is er een bijeenkomst van de schooljeugd bij het monument aan de Zeeweg. Korte toespraak, waarna bloe- menlegging. Om 10 uur kranslegging door afgevaardigden en deputaties uit de Ge meente. Particulieren worden verzocht hieraan zoveel mogelijk te willen deelnemen. De deputaties worden om 9.45 uur in het Pa- tronaatsgebouw verwacht. Om 15.30 uur: Herdenkingsbijeenkomst in het Burgemeester Rijkenspark in Sant poort, waar enige sprekers het woord zul len voeren. Op last van de Burgemeester zullen op de avond van 4 Mei na 18 uur geen open bare vermakelijkheden meer zijn toege staan, alle verkooplokalen zullen gesloten zijn. De 5de Mei zal de gehele dag een ere wacht worden betrokken bij het monument. Aan alle gemeentenaren wordt door het comité verzocht aan bovengenoemde plech tigheden deel te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2