Noodregering verklaart Celebes tot provincie van Djokja-republiek Amerikaanse hulp aan Indochina zal Frankrljks dringendste eis zijn 64e Jaargang No. 19544 w n» ,n «g Maandag 8 Mei 1950 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- V I 1 I Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I 1 g 1 I I V I I E 1 g I 1 ff 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon-en Feestdagen.' 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. J, J$a JL Ji JL JL X È^E EmsS^ JL Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. J 4.50. Franco per post .5.—. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom ^ddél!löCl)f €0UC9rtt (KtlHO (60) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Regeringskringen te Djakarta achten vreedzame regeling der kwestie-Ambon onwaarschijnlijk In Philadelphia heeft Prins Bernliard de Holland Fair'' geopend. Hier overhandigt burgemeester Samuel van Philadelphia (links) de Prins op het stadhuis de sleutels der stad in tegenwoordigheid van onze ambassadeur in de Verenigde Staten mrE. Nvan Kleffens en Arthur Kaufmanndirecteur van het ivarenhuis waarin de tentoonstelling wordt gehouden. DJAKARTA, 7 Mei. (Aneta). In een besluit van de noodregering van Zuid- Celebes, dat werd ondertekend door de Radja van Goa, Audi Idjo Karaeng Lalo- lang, wordt geheel Celebes tot provincie der repoebliek Indonesia verklaard, over- tenkomstig de beslissing van het comité lot voorbereiding van de vrijheid van 17 Augustus 1945. Radio-Makassar verneemt uit Ternate, waar zijn correspondent sprak met vluch telingen. van Ambon, dat de voornaamste (jguren in de republiek der Zuid-Moluk- ben zijn. president Manahoetoe, minister president Soumokil en de minister van Defensie, majoor Nanlohy. De vluchtelingen verklaarden aan de correspondent van radio-Makassar dat de republiek der Zuid-Molukken werd uit geroepen in een openbare vergadering, waarop het waarnemend hoofd van de Daerah daartoe, onder bedreiging van wapenen, gedwongen werd. Zaterdagmiddag is de R.I.S.-missie, die onder leiding van dr. Leimena naar Ambon reisde, per vliegtuig te Djakarta teruggekeerd. Dr. Leimena deelde aan Aneta mede, dat hij niet voor de tweede maal naar Ambon zal gaan. Op de vraag of de kwestie-Ambon thans langs mili taire weg beslecht zal worden, antwoord de hij: „Ik heb slechts te rapporteren, de regering moet beslissen". Dr. Leimena schatte het aantal KNIL-troepen op Am- bon, dat achter de proclamatie staat, op enkele duizenden goed bewapende mili tairen. Zaterdagmiddag heeft de missie rapport uitgebracht aan de Indonesische minister president, de heer Hatta, en de Indonesi sche minister van Defensie, de sultan van Djokja. Sabotage veroorzaakte treinramp in India Aantal doden 81, honderd gewonden Zondagmorgen vroeg is 150 km. ten Oos ten van Patna (India) de posttrein van de Pendsj aab ontspoord waardoor 81 personen de dood vonden en 100 personen kwetsuren opliepen. Volgens de berichten zijn vier wagens en de locomotief totaal vernield. Functionaris sen te Patna hebben het vermoeden uitge sproken, dat er sabotage in het spel is, daar een maand geleden op dezelfde plaats lasplaten bleken te zijn verwijderd. Door inderhaast verrichte reparaties kon toen een ongeluk worden voorkomen. Thans gleed de trein 15 meter van de spoordijk af nadat hij over een brug ge reden was. De machinist bleef ongedeerd, doch twee man van het andere locomotief- personeel kwamen om het leven. Volgens spoorwegautoriteiten zijn ten gevolge van de spoorwegramp, die 330 kilo meter ten Westen van Calcutta heeft plaats gevonden, minstens zestig personen om hét leven gekomen. Abdoel Gajoem Ansari, minister van wederopbouw voor Bihar, die er ternau wernood het leven afbracht, bevestigde dat de ramp veroorzaakt is door sabotage. Superforten voor Engeland Uit Washington wordt gemeld dat Groot- Brittannië per einde Juni van het volgend jaar tweehonderd superforten B-29 (bom menwerpers) van de Verenigde Staten krijgt volgens de bepalingen van het be wapeningsplan van het Atlantisch pact. De opstellers der defensieplannen te Fashington willen Engeland voorzien van een kant-en-klare strategische luchtmacht voor het ingeval yan oorlog uitvoeren van de bombardementen volgens Atlantisch defensieplan. Voor einde Juni zou Engeland zeventig superforten moeten hebben. De eersten biervan zijn reeds in Maart naar Engeland gevlogen. Volgens de plannen zouden dan nog 130 en misschien meer, superforten overgedragen worden wanneer de RAF in staat zou zijn ze in gebruik te nemen. De Amerikaanse luchtmacht heeft ver schillende duizenden B-29 toestellen over uit de oorlog en minstens duizend daarvan worden als „surplus" beschouwd, daar dit type vliegtuig vervangen wordt door de moderne B-50. Pandit Nehroe wenst de UNO intact te zien blijven De premier van India, Pandit Nehroe, heeft het voorstel van Herbert Hoover, voormalig president der Verenigde Staten, om de UNO met uitsluiting van de Sovjet- Unie en de volksdemocratieën te reorga niseren, „onverstandig en schadelijk" ge noemd. „Het zou het afbreken betekenen van iets, dat in werkelijkheid waardevol is, zonder dat het door iets vervangen zou kunnen worden", aldus verklaarde Nehroe in antwoord op een telegrafisch overge brachte uitnodiging van de radio-afdeling van de UNO. „Er bestaat in de wereld geen twijfel over, dat de UNO de enige hoop biedt op het bereiken van een of andere weg naar vreedzame samenwerking lussen de naties", aldus Nehroe. Nog 5000 Oostenrijkse krijgs gevangenen in de Sovjet-Unie? De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken, Oskar Helmer, heeft giste ren de eis gesteld dat de Oostenrijkse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sov jet-Unie bevinden, naar hun vaderland zullen worden teruggezonden en dat, indien zij overleden zijn, de nabestaanden hiervan op de hoogte zullen worden gesteld. Vol gens minister Helmer bevinden zich nog minstens vijf duizend Oostenrijkse krijgs gevangenen in de Sovet-Unie. Dit aantal is gebaseerd op verklaringen van bloed verwanten der krijgsgevangenen, die nog tot voor kort met hen hebben gecorrespon deerd. In regeringskringen acht men een vreed zame regeling van de revolte op Ambon onwaarschijnlijk, meldt United Press. Te Washington heeft afgelopen week tussen de Nederlandse ambassadeur, mr. E. N. van Kleffens en de Amerikaanse onderstaatssecretaris voor Zaken betref fende het Verre Oosten, Dean Rusk, een gedachtenwisseling plaats gehad over de huidige stand van zaken in Indonesië. De Verenigde Staten willen een lening voor het welzijn van Indonesië van 100 millioen dollar zo spoedig mogelijk ver strekken, maar de politieke en economi sche omstandigheden moeten een nuttig gebruik van het geld garanderen, aldus mededelingen van een functionnaris te Washington. Brits-Amerikaanse wrijving over de zaak-Fuchs Drie Amerikaanse senatoren hebben Engeland verweten, het Amerikaanse fe derale recherchebureau geen volledige gelegenheid gegeven te hebben voor on dervraging van Klaus Fuchs, die wegens het uitleveren van atoomgeheimen aan Sovjet-Russische agenten veroordeeld is. De drie senatoren zijn Edwin Johnson (democraat), lid van de Congrescommis sie voor de atoomenergie, en de republi keinen Styles Bridges en Homer Ferguson. Volgens betrouwbare berichten wil men van Engelse zijde voorwaarden vastge steld zien waaronder agenten van het Amerikaans federaal recherchebureau met Fuchs zouden kunnen spreken. Het bureau zou echter een dergelijke regeling te be perkend vinden. Inmiddels wordt in officiële kringen aarzelend toegegeven, dat het Amerikaan se agenten zal worden toegestaan Fuchs in de gevangenis te verhoren. De kwestie schijnt tot achtergrond te hebben, dat men er van Britse zijde niet in is geslaagd van Fuchs inlichtingen los te krijgen die zouden kunnen dienen tot het verder oprollen van spionnage-activi- teit. Men verwacht, dat komende week in het Britse parlement over deze kwestie vragen gesteld zullen worden over de volgende detailkwesties: waarom de rege ring het beginsel heeft geschonden, dat geen vreemde mogendheid het recht heeft om gevangenen, die volgen de Britse wet veroordeeld zijn, te ondervragen; verder, of het waar is, dat agenten van het Ame rikaans federaal recherchebureau in En geland zijn gevestigd, en tenslotte wat de Britse regering zal antwoorden wanneer van Amerikaanse zijde de eis wordt ge steld dat, van alle Britse atoomgeleerden vingerafdrukken worden genomen. Katholieke stembus-zege in Russisch Oostenrijk Gemeenteraadsverkiezingen eindigden met communisti sche nederlaag WENEN, 8 Mei. (United Press). De katholieke volkspartij heeft in de gisteren in de Russische zóne van Oostenrijk ge houden gemeenteraadsverkiezingen 51.9 procent van de 748.798 geldig uitgebrachte stemmen op zich Verenigd. De verschillende partijen behaalden de volgende stemmentotalen: Katholieke Volkspartij389.058 Socialistische partij 299.323 Communistische partij39.147 Onafhankelijke Liga1.378 Andere partijen19.892 De communisten zijn verpletterend „op eigen terrein" geslagen. Er werden 1579 gemeenteraden gekozen. Ongeveer 750.000 kiezers zijn opgekomen. De totale zetelverhouding is: Katholieke Volkspartij 13.462 Socialistische partij6.233 Communistische partij 307 Onafhankelijke Liga 12 Andere partijen 722 Joegoslavische gezant verliet Boedapest De Joegoslavische gezant Diubo Jovano- vitsj, de enige Joegoslavische diplomaat die nog te Boedapest verbleef heeft defi nitief de Hongaarse hoofdstad verlaten. Op het gezantschap is thans nog alleen ondergeschikt personeel aanwezig. De bloemententoonstelling in de Keukenhof boekte Zondag haar 300.000ste bezoeker. Het was mejuffrouw J. Stoer uit Nijme gen die bedacht werd met een fraai schil derij van een hoekje der expositie en een grote bos tulpen. Belgische Liberale ministers protesteren tegen ontbinding „Benelux-accoorden zullen niet verlengd kunnen worden" De liberale Belgische ministers, die de helft uitmaken van het demissionnaire coalitiekabinet-Eyskens, hebben de katho lieke minister-president een brief gezon den, waarin zij hem verwijten de ontbin ding van het parlement gearrangeerd te hebben zonder overleg met het kabinet. De briefschrijvers wijzen ook de geringste verantwoordelijkheid voor de gevolgen af. In de brief aan Eyskens wordt gezegd, dat de door hem gevolgde procedure zon der precedent is in de gehele Belgische parlementaire geschiedenis. Verder wordt in de brief gezegd, dat „ontwerpen van het allergrootste belang voor de landsverdediging in de mappen blijven liggen terwijl de huidige interna tionale toestand hun onmiddellijke goed keuring' vereist", 'en. een opsomming ge geven van een aantal wetsontwerpen op financieel gebied, waarvan de behande ling volgens de brief vertraagd zal wor den. Onder meer wordt gezegd, dat „de Benelux-accoorden en de betalingsaccoor- den in het kader van het plan-Marshall einde Juni zullen verstrijken zonder tij dig verlengd te kunnen worden". In aansluiting hierop meldt onze parle mentaire redacteur: De politieke verwikkelingen in België hebben ook hun weerslag op Benelux- aangelegenheden. Zoals men weet be stond het voornemen op 1 Juli aanstaande de bestaande voor-unie om te zetten in een beperkte economische unie, doch voordien zou er een Benelux-conferentie ter regeling van een en ander moeten plaats hebben. Tengevolge van de parle- mentsontbinding in België valt te ver wachten dat voor 1 Juli een dergelijke conferentie niet gehouden zal kunnen worden. De liberale ministers hebben in bovenstaand protest aan Eyskens te ken nen gegeven dat de bestaande Benelux- accoorden niet verlengd zullen kunnen worden. In Den Haag deelde men mij mede, dat zulk een verlenging een tame lijk eenvoudige zaak is waartoe men op korte termijn, bijvoorbeeld nog een week voor het aflopen op 30 Juni, zou kunnen overgaan. Men nam aan dat Brussel eind Juni wel bereid en in staat zou zijn voor verlenging zorg te dragen. Maar, aldus voegde men er aan toe, het is niet aan ons te beoordelen in hoeverre daartegen van Belgische zijde uit staatsrechtelijk oogpunt nog bezwaren in het midden te brengen zouden zijn. Minister.Acheson in Parijs De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, is Zondag ochtend in Parijs gearriveerd. Acheson zal in Parijs besprekingen voeren met zijn Franse ambtgenoot Robert Schuman en Dinsdag naar Londen vliegen voor bespre kingen met zijn Britse collega Ernest Bevin. De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke „grote drie" be ginnen Donderdag te Londen met hun be sprekingen. Men verwacht te Parijs dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, minister Dean Acheson zal voorstellen dat de Verenigde Staten Frankrijk met een bedrag van vijf hon derd millioen dollar zullen helpen in zijn strijd in Indochina. Volgens berichten, afkomstig van de hoogst geplaatste Franse kringen, is mi nister Schuman voornemens zijn Ameri kaanse collega dit voorstel volkomen on omwonden te doen. Men verwacht dat hij zal zeggen: „Of de verenigde Staten ver lenen Frankrijk op aanzienlijke schaal en direct ingaande hulp in Indochina, of de mogelijkheid bestaat dat Frankrijk zijn pogingen, om de Westelijke strategische verdedigingslinie in Indochina te behou den, zal moeten opgeven". Volgens Amerikaanse kringen is het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het niet eens met de Franse opvat- President Auriol herdacht de Duitse capitulatie REIMS, 7 Mei (Reuter). President Vincent Auriol van Frankrijk heeft heden te Reims, ter herdenking van het feit, dat hier vijf jaar geleden de onvoorwaardelijke capitulatie der Duitse legers werd gete kend, een toespraak gehouden, waaraan het volgende is ontleend: „Frankrijk wenst, tezamen met de lan den, waarmede het zich plechtig heeft ver bonden, collectieve veiligheid tot stand te brengen. Het is voornemens elke inval te verhinderen, onverschillig door welke par tij en onder welk voorwendsel deze zou worden bedreven. Er leidt geen andere weg naar het hand haven yan de vrede, dan het pad dat reeds tot het behalen van de overwinning heeft gevoerd. Het is voor de staatslieden nog niet te laat om opnieuw de weg van een heid en vertrouwen te gaan. Het is een onbeschaamde leugen, dat Frankrijk zich op een nieuwe oorlog zou voorbereiden of zich diet een aanvalzuch- tige politiek zou inlaten. De Franse mili taire strijdkrachten zijn thans zwakker dan die andere staten noodzakelijk achten ter verzekering van hun veiligheid". Sprekend over de Duitsers, verklaarde president Auriol onder meer. „Wij zijn be reid, terwille van de zaak van de vrede en gemenschappelijke welvaart, te zwijgen over ons lijden en onze gi'ieven, doch op voorwaarde dat het Duitse volk niet ver geet en dat Duitsland, noch in het Oosten, noch in het Westen, opnieuw wordt be wapend en er geen nieuwe Duitse wapen industrie tot stand komt. Er moet inter nationale controle zijn, om een Duitse her bewapening te beletten". Jongeman uit Haarlem doodde verpleegster in Naarden Zaterdagavond heeft een 23-jarige jonge man uit Haai-lem een 20-jarige verpleeg ster van het Diaconessenhuis te Naarden, met wie hij enige tijd omgang had waar- van geen der ouders iets afwist op een eenzame plaats bij Naarden met een dolk mes om het leven gebracht. De dader, H. B„ die onlangs uit Indonesië repatrieerde, heeft getracht in de ouderlijke woning te Haarlem de hand aan zichzelf te slaan. Hij is Zondagmorgen in ernstige toestand naar een der Haarlemse ziekenhuizen overge bracht. Bij een kort verhoor door de poli tie heeft hij zijn daad bekend en de plaats aangegeven, waar een aantal uren later het lichaam van het meisje, dat in Joure (Friesland) woonde, door de politie is ge vonden. Het stoffelijk overschot van het meisje, de 20-jarige M. K. uit Joure, is naar het Diaconessenhuis te Naarden overgebracht. Daar had men haar nog niet gemist. Zij was Zaterdagavond vrij van dienst ge weest. Na de daad gepleegd te hebben is de ting, dat Indochina geheel en al een ge meenschappelijke aangelegenheid van de Atlantische mogendheden is en het wil zich, hoewel bereid om enige wapens en uitrusting te verschaffen, node in die mate als de Fransen wensen, verplichten. Het verluidt dat, wanneer de ministers van Buitenlandse Zaken der „Westelijke grote drie" Donderdag hun besprekingen te Londen beginnen, hun deskundigen, die omstreeks twee weken geleden in de Britse hoofdstad zijn aangekomen, dan reeds overeenstemming zullen hebben be reikt over de vraagstukken betreffende Duitsland, Oostenrijk en het Verre Oos ten, zodat de ministers zelf hierdoor in staat zullen zijn met een minimum van besprekingen hun beslissingen terzake te nemen, om zich vervolgens te wijden aan de problemen van wijder strekking. Nationalistisch China uit Wereldgezondheidsorganisatie George K. H. Yeh, minister van Buiten landse Zaken der nationalistische Chinese regering, heeft dr. Broek Chisholm, direc teur-generaal der Wereldgezondheidsorga nisatie, ervan verwittigd dat de regering van nationalistisch China zich met ingang van 7 Mei 1950 uit de Wereldgezondheids organisatie terugtrekt. „De Chinese rege ring wenst te verklaren, dat zij de doel einden en beginselen der organisatie zal blijven aanhangen", aldus deze bekend making. Taxichauffeur uit Haarlem in Amsterdam beroofd Twee gewapende mannen eisten zijn portemonnaie, die slechts 20.bevatte In de nacht van Zaterdag op Zondag is een 36-jarige taxichauffeur uit Haarlem door twee mannen, die hij naar Amsterdam had gebracht, van zijn portemonnaie be roofd, welke echter slechts twintig gulden bevatte. De twee mannen, die beiden naar schat ting ongeveer dertig jaar waren, waren Zaterdagavond omstreeks halftwaalf in de Tempeliersstraat in de taxi gestapt en had den de chauffeur opgedragen, hen naar de hoofdstad te rijden. Na eerst in Amster dam-Zuid enige tijd rondgereden te hebben moest de chauffeur zijn passagiers naar een adres in de binnenstad brengen. Bij de Herenstraat werd gestopt, een der man nen stapte uit en verlangde dat de chauf feur hem zijn geld zou geven. De andere man, die nog in de auto zat, richtte een revolver op de chauffeur, die daarop zijn portemonnaie met ruim twintig gulden aan de overvallers overhandigde. Een hun ner verlangde daarop ook de portefeuille van de chauffeur. In zijn haast om weg te komen heeft de man blijkbaar niet gezien, dat zich tussen de papieren in de porte feuille ook enkele bankbiljetten bevonden, Zonder er iets uitgehaald te hebben gaf hij de portefeuille aan de chauffeur terug. De mannen liepen daarna hard weg. De chauf feur is naar de politie gegaan om aangifte van de beroving te doen. jongeman per trein naar Amsterdam ge gaan qn is vandaar met een taxi naar Haarlem gex-eden, waar hij in een café enige borrels heeft ^gedronken. Tegen an dere cafébezoekers zeiae hij, dat hij eexx meisje had vermoord, maar men beschouw de dit als dronkemanstaal en schonk er geen aandacht aan. Om één uur 's nachts verliet hij samen met een der bezoekers het café. Het tweetal stapte in een taxi en de jongeman, die tamelijk Veel geld op zak had, gaf de chauffeur opdi-acht, naar Zand- voort te rijden. Op weg daarheen praatte hij weer over een moord, die hij gepleegd had. Herhaalde malen vroeg hij de chauf- feui-, de wagen maar tegen een boom te rijden. In Zandvoort bx-acht de chauffeur zijn passagier naar een dansgelegenheid, waar de jongeman nog iets gedronken heeft en ook is gaan dansen. Na het sluitingsuur reed hij met zijn metgezel in de taxi terug naar Haarlem. Onderweg haalde hij een bebloed dolkmes uit zijn zak. De chauffeur, die tot dusverre de verhalen vaxx zijn pas sagier voor dronkemanspraat had gehou den, kreeg toen argwaan. Hij wist hem het mes afhandig te maken en bracht de jongeman vervolgens naar diens ouderlijke woning. Met zijn andere passagier is hij daarop naar het politiebureau gegaaxx en heeft daar het mes gedeponeerd en het relaas van zijn ex-varingen gedaan. Enige rechercheurs zijn terstond naar het huis van de jongeman gegaan, wiens moeder op hun bellen opendeed. Zij vroe gen haar zoon te spreken. De moeder ging naar boven en ontdekte dat haar zoon te bed lag en getracht had een polsslagader door te snijden. Zijn toestand was niet le vensgevaarlijk. Na een kort; verhoor is hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis overge bracht. De officier van justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh, die het onderzoek in deze zaak leidt, heeft verklaard dat de jongeman vermoedelijk voor hij als mili tair naar Indonesië vertrok, het meisje zeer goed heeft gekend. Na zijn terugkomst heeft het meisje de relatie waarschijxxlijk willen verbreken. Naar aanleiding hiervan is de jongeman vermoedelijk tot zijn daad gekomen. Zijn toestand is x-edelijk, maai de politie heeft hem nog niet een uitvoerig verhooi* kunnen afnemen. Passagiers van K.L.M.-vliegtuig onder medische controle De Amsterdamse Gemeentelijke Genees kundige Dienst heeft Zaterdag een drin gende oproep gericht tot een aantal K.L.M.- passagiers, dat Vrijdagmorgen met een vliegtuig uit Londen op Schiphol was aangekomen en van wie men het niet uit gesloten achtte dat zij met pokken besmet waren. Enige uren later hadden op drie na alle reizigers van het vliegtuig zich gemeld. Zij zijn opnieuw ingeënt tegen pokken en staan thans onder medisch toezicht. De drie passagiei-s die zich niet hebben ge meld, twee Nederlanders en een Ameri kaan, bevinden zich vermoedelijk niet meer in Nedei-land. De Amsterdamse G. G. D. verklaart, dat er geen reden is voor ongerustheid. De personen, die thans onder medische con trole staan, vertonen geen teken dat zij door pokken zijn besmet. Het weer in beeld In de algemene luchtdrukverdeling boven de Oceaan komt maar weinig verandering. In Scandinavië blijven de barometerstan den hoog en komt zeer fraai rxisiig weer voor met hoge middagtemperaturen. In de Balkan, het Alpengebied, een deel van Duitsland en onze om,geving staat het weer echter nog steeds onder invloed van v er schillende kleine storingen, die zich in Westelijke richting over Duitsland naar onze omgeving voortbewegen. Een van deze storingen passeerde vanmor gen ons land, vergezeld van veel bewolking en plaatselijke regen. Hei woord is aan Comtesse Diane: De rekenkunde van het gevoel leert: 1 1 1. Amsterdamse journalist wegens belediging veroordeeld Vanmorgen stond wegens belediging de 48-jarige Amsterdamse journalist H. A. L. voor de Haai-lemse politierechter terecht. Hij had op een nacht in Maart in Bloe- mendaal in niet geheel nuchtere staat een auto bestuurd, voor welk feit hij kort ge leden door de Haarlemse kantonrechter tot vier weken hechtenis en een jaar ontzeg ging uit de bevoegdheid een auto te be sturen werd veroordeeld. Toen hij door een Bloemendaalse agent indertijd werd aangehouden, had de ver dachte onder meer gezegd: „Wat heb jij voor een opleiding, klein ambtenaartje? Was je soms ook bij de diefstal bij Men- ten?" en later, toen er nog een brigadier aan te pas was gekomen, die voorstelde op L. de bloedproef toe te passen om de graad van de dronkenschap vast te stellen, had hij in uitdrukkingen, die in een be schaafde samenleving niet plegen gebruikt te worden, aan zijn ontstemming over de aanhouding lucht gegeven. Verdachte gaf vanmorgen de feiten toe, doch betoogde, dat hij.emotioneel van aard zijnde, niet opzettelijk had willen beledi gen. Volgens hem had de politie-ambte- naar hem kwaad gemaakt, door te vragen of hij de auteur was van een reeks arti kelen over de zaak-Menten en hij had het gevoel gekregen, zo beweerde L„ dat hij „in een val was gelokt". De agent ontkende evenwel onder ede, dat hij de naam Menten ook maar ge noemd had. Desondanks noemden L. en zijn verdediger, mr. Van Haasterdt uit Amsterdam, deze verklaring pertinent on juist. De advocaat stelde de agent, evenals zijn collega, de vraag of zij eigener bewe ging een proces-verbaal hadden gemaakt ter zake van belediging, nadat zij de ver ontschuldigingen van L., hun de volgende ochtend aangeboden hadden aanvaard. De getuigen wensten daarop niet te antwoor- den. De Officier van Justitie, mi*. G. W. F. van der Valk Bouman, deelde daarop mede, dat hij zelf, nadat hem het geval ter ore was gekomen, hef initiatief tot de ver volging had genomen, omdat het Openbaar Ministerie niet kan tolereren dat het ge- zagsappax-aat wordt beledigd. In de uitlating zelf is de belediging op gesloten. dat verdachte nu weer terug krabbelde, viel hem tegen. Hij wilde gaarne aannemen, dat L. geprikkeld was, ook al omdat hij onder de invloed ver keerd^ en achtte het aanbieden van ex cuses een verzachtende omstandigheid. „Ontdaan van alle franje is dit een zaak waax'in een ontwikkeld persoon zich on behoorlijk heeft gedragen", besloot mr. Van der Valk Bouman, die f 150 of dertig dagen eiste. De verdediger wierp in zijn pleidooi de vraag op of, indien het niet L. was geweest, eveneens een strafvervolging zou zijn in gesteld. „Absoluut", verzekerde de officier, waar op de pleiter in een met talrijke aan de Franse en Opera-litteratuur ontleende zegswijzen betoogde, dat de Politierechter zich naar zijn mening in een impasse be vond, omdat, zo zijn cliënt wartaal had gesproken een der elementen voor de veroordeling door de kantonrechter hij nu niet wegens belediging kan worden ge vonnist. Een vrijspraak leek mr. Van Haasterdt dan ook de enige uitweg. Voorts betoogde hij, dat de door L. gestelde vra gen en gebezigde uitdrukkingen geen fei telijke belediging inhielden. Voorts ont hulde de advocaat, dat L„ die zich door een onaangename mededeling bijzonder zou hebben opgewonden, een hevige afschuw van de bloedproef zou hebben, omdat er enige jaren geleden een moordaanslag op hem gepleegd zou zijn. De politierechter, mr. J. Petersen, kon dit betoog toch niet onderschrijven. Dat L. niet in staat was geweest een auto te be sturen, wilde nog niet zeggen, dat hem daarom fiiets valt aan te rekenen. De gewraakte uitlatingen zijn bovendien niet op zichzelf beledigend, doch wel in het verband waarin ze werden gebruikt, in het bijzonder de suggestie „was je soms ook bij de diefstal bij Menten". Aan de andere kant wilde hij rekening houden met het feit, dat deze zaak een uitvloeisel is van de reeds berechte overtreding en met de door verdachte gemaakte verontschul digingen. Het vonnis luidde vijftig gulden of vijf tien dagen. Morgen aankomst van de „Zuiderkruis" Het troepenschip Zuiderkruis wordt Dinsdag in de loop van de morgen met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ont scheping begint Dinsdagmorgen te elf uur. Tot directeur van het Nederlands Be heersinstituut is benoemd de heer J. J. de Vries, hoofdinspecteur van 's rijks belas tingen, wonende te Wassenaar. LATER OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld .door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk nog veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, later enkele opklaringen. Meest matige wind. In de,Noordelijke provincies uit Oostelijke richtingen. In het Zuiden aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, draaiend naar Oostelijke richtin gen. Morgen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. 9 Mei: Zon op 4.57 uur. onder 20.17 uur Maan op 2.51 uur. onder 11.55 uur Hoog en laag water in IJmalden Maandag 8 Mei: Hoog water: 8-25 en 21.06 uur. Laag water: 3.54 en 16.23 uur. Dinsdag 9 Mei: Hoog water: 9.38 en 22.20 uur. Laag water: 4.51 en 17.31 uur. Donderdag beginnen in Londen de besprekingen der drie ministers

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1