M De montagebouw te Haarlem Voor Moederdag Dossier ELECTRISCHE FORNUIZEN H. J. IVSAERTENS Kort en Bondig Dinsdag 9 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Welke voordelen daaraan verbonden zijn De gemeente Haarlem heeft, zoals men zich zal herinneren, voor 1949 een extra bouw-volume gekregen van 150 montage woningen. De eerste 16 daarvan zijn gezet in de nabijheid van de Eksterstraat in Haarlem-Noord. De bouw dezer huizen schiet al flink op, zodat te verwachten is, dat zij over een week of 10 betrokken kunnen worden. Aan de Muiderslotweg komen nog 18 montagewoningen en nabij de Jan Gijzen- kade nog 122. De lezer die een optelling maakt, zal opmerken dat het er dan niet 150, maar 156 in totaal worden. Wie de huizen aan de buitenkant beziet, ontdekt niet veel verschil met huizen die op normale wijze gebouwd worden. Er zijn vele systemen voor montagebouw, de „Montalbouw" die Haarlem gekozen heeft, sluit zich het meeste aan bij de gewone bouwwijze. Fundering en buitenmuur wor den normaal gemaakt. Kozijnen, deuren en andere timmerwerken worden op de fa briek gemaakt. Ook de binnenwanden wor den op de fabriek gemaakt, zelfs zo, dat de leidingen voor het electrisch licht daar in al verwerkt zijn. Schoorstenen worden niet gemetseld. In de muren worden na melijk grote stenen geplaatst met rook kanalen, waarop de kachelpijp past. Voor het dak wordt ook gebruik gemaakt van platen waarop meteen de dakpannen ge legd kunnen worden. Van de huizen is dus zoveel mogelijk op de fabriek klaar gemaakt. Daardoor is het natuurlijk mogelijk de huizen in een kor tere tijd te bouwen als vereist wordt voor Een complex woningen dat nabij de Ekslerstraat in Haarlem-Noord gebouwd wordt. Oud-burgemeester Maarschalk 80 jaar De heer C. Maarschalk, oud-burgemees- ter van Haarlem, wordt Dinsdag 16 Mei 80 jaar. Gedurende 18 jaar van 16 Juni 1919 tot 12 Juni 1937 is de heer Maarschalk burgemeester van Haarlem geweest. Lagere school in Vogelenzang door diefstal zeer gedupeerd In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een dief zich met een valse sleutel toegang verschaft tot de openbare lagere school in Vogelenzang en zich meester ge maakt van de kas, waarin zich een bedrag van ongeveer 630,bevond. Het geld was voor een groot deel afkom stig van een fancy-fair, die de vorige week in de school was gehouden ten bate van een leermiddelenfonds. Ongeveer 130, behoorde tot een spaarfonds van de kinde ren om schoolreisjes te bekostigen. Van de dader ontbreekt ieder spoor. De Bloemendaalse politie heeft Zondagmorgen onmiddellijk een speurhond aan het werk gezet, doch het dier kon door het drukke verkeer naar het circuit niet veel uitrichten. ADVERTENTIE Bij storm en regen, in bos of aan 't strand, met elke weers gesteldheid Een trainingspak van V A N WEERT Prijzen f 9.—, f 10.50, f 10.95, f 11.20 van 21/2 'tot 6 jaar Pracht kwaliteit, zwaar gemoltonneerd VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Mei 1950 ONDERTROUWD: 8 Mei, V. Rosa—Castal- I do ep J. G. van der Kroft. GEHUWD: 8 Mei, L. M. Roozekrans en T. E. Brosens. BEVALLEN van een zoon: 5 Mei, C. SchultingeHuizer; E. J. van Norde Schnück; 6 Mei, M. E. KoopenMathot: J, C. ClaudiusPhilippo; 7 Mei, G. G. van Rijn —Droog; H. A. H. de PeuterGeluk; C. E. van der LindenSpoelder; H. W. J. Mar- celisVenekamp; J. MandersJansen; 8 Mei, J, C LukjeRusman. BEVALLEN van een dochter: 5 Mei. M. G. Kaersenhoutde Fuijk; H. H. Sleeman Gieske; 6 Mei, E, S. de ZaaijerStuij; H. C. Slobbe—van Kleef; J. M. van DuurenBee- nen; A. M. C. Hurkmansvan Kcssel; M. J. HeesakkersI-Iogerheijde; D. A. van Holst —de Jong; 7 Mei, C. HooglandGroenen dijk; D. E. Smit—Hoes; A. VerhageKap- pelhof; D. Jaskivan der Plaat; A. G. W. BorgmeijerMeenderink; C. M. A. van Koer- selRuiter; 8 Mei. J. DekkerSerné; C. Landwehr JohannHaan; M. P. van den BrinkLuttik. OVERLEDEN: 5 Mei, G. Schleper, 84 j„ Crayenesterlaan; M. Bakkervan der Ley, 75 j., Gasthuisvest; H. Heek, 81 j.. Wcster- houtpark; 6 Mei, W. C. van der Wal, 58 j., Dietsveld; H. H. Poelman, 76 j.. Westerhout- park; D. L. Corneellissen, 81 j., Bromostraat; 7 Mei, J. G. MoermanBoeve, 55 j.. Sparen bergstraat; G. H. A. A. van der WerffHeek, 70 jaar. ADVERTENTIE als geschenk een artistiek portret RICHE FOTO ART 19 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 huizen die op normale wijze gebouwd worden. Voor het bouwvolume 1950 heeft Haar lem 200 montagewoningen toegewezen ge kregen. Die zullen ook in Haarlem-Noord ge bouwd worden. De bedoeling is huizen met twee verdiepingen te bouwen. Dus twee bovenhuizen op één benedenhuis. Op deze joto ziet men de grote stenen met rookkanalen die gebruikt worden voor het optrekken van schoorstenen. Verder ook de platen waarvan de daken gebouwd worden. Wagenvoerder A. P. Metselaar bij zijn jubileum gehuldigd Vanmorgen had in de vergaderzaal van het hoofdkantoor van de Noord Zuidhol- landse Vervoermaatschappij te Haarlem de huldiging plaats van wagenvoerder-I A. P. Metselaar, die veertig jaar aan „de tram" verbonden is. Allereerst sprak Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, die mededeelde, dat de Koningin de jubilaris had onder scheiden met de bronzen eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Vervolgens loofde de chef van de vervoer dienst, de heer Th. Hetem, de kwaliteiten van Metselaar als opleider van jonge wa genvoerders en reikte de gebruikelijke enveloppe uit, waarna de directeur, de heer J. J. Jurrissen, hem namens de Maat schappij voor Nijverheid en Handel het eregetuigschrift en de gouden medaille overhandigde. Het bestuur van het Jubi leumfonds bood de feesteling eveneens een geschenk met oorkonde aan. ADVERTENTIE Tracteer Mi de ttrti kinderen Uzelf£j| öi LEMCO tSii? SUIKERWERK- FABRIEK STEVAN BERGMANN SOLIST OP VIERDE BEETHOVEN-CONCERT Aan het op Dinsdag 16 Mei te geven vierde Beethoven-concert van de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey wordt solis tische medewerking verleend door de pianist Stevan Bergmann. Deze werd in Vöslau bij Wenen geboren en studeerde piano bij Julius Wolfssohn, Ignaz Friedman en aan het Conservatorium te Warschau. In 1926 vestigde hij zich in Nederland, waar hij thans nog woont. Geruime tijd verbleef hij ook in Londen en New York. Hij trad in de loop der jaren op als solist bij het Ber- lijns Philharmonisch Orkest, bij het Weens Symphonie Orkest, bij het Concertgebouw Orkest, bij het Residentie Orkest en gaf recitals in de Carnegie Hall te New York, in Londen, Parijs, Milaan, Wenen en tal rijke andere muziekcentra. Op het concert van de H.O.V. zal hij het Vijfde Pianocon cert van Beethoven ten .gehore brengen. Op het programma staat voorts de Vijfde Symphonie. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 - Vo de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG Politierechter De man die gisterochtend in het beklaag denbankje voor de Haarlemse politierech ter verscheen, onderscheidde zich zichtbaar van zijn voorgangers die zich in dat meu bel wegens belediging of soortgelijke ver grijpen hadden te verantwoorden. Zij hadden hun gemoed gelucht door hun wederpartijders in termen toe te spreken, die, zachtkens uitgedrukt, als minder vleiend vielen te kenschetsen. Zij hadden, rondweg gezegd, gewoon gescholden. Deze verdachte echter had zoals wel meer mensen in deze na-oorlogse jaren een Dossier en dat verleende hem gewicht. Dat Dossier, zo verklaarde hij met nadruk, be vatte een reeks onweerlegbare bewijzen voor de schandelijke bejegening, die hem op Java, waar hij oplast van de Neder lands-Indische regering in 1941 was geïn terneerd, door de mariniers zou zijn aan gedaan. Men zou hem met zijn lotgenoten niet voldoende bescherming verleend heb ben tegen het vijandelijk vuur en ten be sluite van alle rampspoeden zouden de bewakers hem ontlast hebben van al zijn geld en goederen. Een dossier dat door niemand gekend wordt heeft evenwel weinig uitwerking en hij spitste dan ook zijn oren toen hij eens in de trein twee jonge'medereizigers vol enthousiasme over de marine en haar lcden hoorde spreken. Hij had zich onver wijld in het gesprek gemengd en de heren uitgenodigd ter tempering van hun geest drift voor de vaderlandse zeemacht kennis van zijn Dossier te nemen. Daar steekt natuurlijk niets in en des wege stond de man, die zeide directeur van een Naamloze Vennootschap in oprichting te zijn, dan ook niet voor de kadi. Dat was het gevolg geweest van het feit, dat hij het gesprek over zijn Dossier had ingeleid met de constatering: „Alle mariniers zijn dieven en moordenaars". Dat was een krasse uitspraak en de beide jongelieden, Leidse studenten die zelf bij de marine hadden gediend waren niet van zins deze aantijging ongewroken te laten. De Officier wilde wel eens weten waar om de beschuldigde eigenlijk geïnterneerd was, doch deze zeide het ook niet te be seffen. Dat klopte weer niet erg met de mededeling die hij aan zijn medereizigers had gedaan, dat hij donateur van de NSB was geweest en zelf indertijd luitenant ter zee „en uit de dienst was getrapt". Mr. van de Valk Bouman kon zich des noods nog wel voorstellen, dat verdachte door zijn ervaringen querulant was gewor den, doch toonde zich zeer gegriefd over de smaad de marine aangedaan. „Een zo dierbaar bezit van ons volk", riep hij uit: „Heeft deze man ooit wel gehoord van de strijd om de Maasbruggen, van het held haftig verzet van de Jan van Galen?" „Wat weet deze schreeuwlelijk eigenlijk van de Slag in de Javazee en van Karei Doorman? Ik eis een maand tegen deze blaaskaak!" Hoewel de politierechter al evenmin veel bewondering voor 's mans uitlatingen en houding koesterde, vond hij die termijn toch wel aan de hoge kant. Een week brom men achtte hij een rechtvaardige compen satie voor 's mans krenkende tirade. Bridge-drive ten bate van Koningin Wilhelminafonds De belangstelling voor de bridgedrive, welke Zaterdagavond ten bate van het Koningin Wilhelminafonds wordt gehouden is zo groot, dat besloten is een tweede zaal te huren. De eerste grofep wordt onderge bracht in „Dreefzicht" en andere dames en heren spelen in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond. Er zijn nog enkele plaatsen open voor dames en heren die aan dc bridge drive wensen deel te nemen. Zij kunnen zich vandaag en morgen o.a. in verbinding stellen met de heer B. Jolink, Wagenweg 220, telefoon 15756. OUD-KATHOLIEK ONDERSTEUNINGS FONDS Zondagmiddag werd in de Oud-Katho lieke Gemeentezaal te Haarlem de eerste Districts-bijeenkomst gehouden van het Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds. Een groot aantal personen uit Aalsmeer, Am sterdam, Haarlem, Krommenie, IJmuiden en Zaandam was aanwezig. Pastoor Mole- man sprak over het onderwerp „De Oud- Katholiek in gesprek met anders denken den". Bij de discussie kwamen nog enige interessante punten naar voren. Een collecte voor het seminarie bracht ongeveer 70,op. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de afd. Haarlem, die tevens de discussie leidde en gesloten door de secretaris van de afd. Amsterdam. De afd. Haarlem, die als gast- vrouwe optrad, kan op een zeer geslaagde middag terugzien. Vandaag wordt de nieuwe Rijnbrug te Arnhem officieel in gebruik gesteld. De oude brug werd in oorlogstijd grotendeels verwoest. Een luchtopname van de nieuwe oeververbinding. Lasso bracht redding In de Leidsevaart nabij de Schouwtjes- brug raakte Maandagmorgen om tien uur een zwarte setter te water. De hond zwom naar de kant en omstanders trachtten hem uit het water te halen, doch hun pogingen faalden, want het dier liet zich niet pak ken. De negentienjarige A. Page begaf zich te water, evenwel ook zonder succes, want de hond voelde er blijkbaar niet voor om door de jongeman gered te worden. Toen deze met zijn voet in een scherp voorwerp trapte, liep hij een wonde op en moest zijn pogingen staken. Inmiddels had een der omstanders een lasso met goed gevolg naar de hond geworpen. De hond kon op het droge worden getrokken. De setter is enige uren opgenomen ge weest in het dierenasyl aan de Ridderstraat en des avonds heeft de eigenaar hem ge haald. H.O.V. geeft abonnementen uit voor tien zomerconcerten Het bestuur van de Haarlemse Orkest vereniging heeft besloten, in afwijking van vorige jaren, thans ook voor de zomercon certen abonnementen uit te geven, die een korting opleveren op de toch reeds lage toegangsprijs per concert. Er worden tien concerten gegeven, in de maanden Juni, Juli en September. In Augustus is het orkest met vacantie. De eerste twee en het laatste concert worden door Toon Verhey gedirigeerd, de overige door Marinus Adam. Als solisten zullen optreden de violisten Alfredo Wang uit Chili, Jan During en Rees Kooper, de pia nisten George van Renesse, die een werk van de Haarlemse componist Willem Ret tich zal introduceren, Louis Backx uit Bel gië, Willem Andriessen, Johan Patist en Gerard Hengeveld, de sopraan Dora van DoornLindeman en de organist Albert de Klerk. Minister Joekes spreekt niet op de Erebegraafplaats Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettingstijd deelt omtrent de regeling van de herdenking van de Tiende Mei, die morgen op dc Erebegraafplaats te Bloe- mendaal wordt gehouden, mede: De deelnemers, die per trein of uit Haarlem en omgeving komen moeten zich tegen 13 uur verzamelen op het Stations plein te Haarlem, waar autobussen gereed staan. Deze vertrekken om 13.15 en rijden rechtstreeks naar de Zeeweg tot het Witte Huis, bij de Waterleiding. De stille tocht voor alle deelnemers begint vandaar naar de Erebegraafplaats. De stoet wordt voorafgegaan door de tamboers van het Haarlemse Politiemu- muziekkorps. In afwijking van een eerder gepubliceer de regeling zal het verkeer op de linker weghelft mogen passeren. Belangstellenden kunnen zich bij de stoet aansluiten. Voordat de stoet bij de Erebegraafplaats is, wordt niemand daar op toegelaten. Na afloop der plechtigheid staan de autobussen gereed op de parkeer plaats van de Erebegraafplaats om de deelnemers naar het gebouw der Haarlem se Kegelbond, waar een Reünie zal plaats hebben, te brengen. Op de Erebegraafplaats zal het wooi-d worden gevoerd door ds. O. Bos, de be kende predikant van het „Oranjehotel", in plaats van minister mr. A. M. Joekes, die verhinderd is. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 ADVERTENTIE Een vastberaden Hamlet in het Holland Festival Regisseur Hugh Hunt onthult zijn visie Deze zomer zal voor het eerst het toneel een belangrijke plaats in het programma van het Holland Festival innemen. Na vele jaren van aanhoudend doch vruchteloos pogen is men er eindelijk in geslaagd het befaamde Engelse gezelschap „The Old Vic" er toe te bewegen de-Noordzee over te steken teneinde hier een serie voorstel lingen te geven. De keuze uit het lopende répertoire (die uiteraard zeer beperkt was) is daarbij gevallen op „Hamlet" van Wil liam Shakespeare en „She stoops to con quer" van Goldsmith. De directeur van de Old Vic, de heer Hugh Hunt, vertoeft gedurende deze week voor het houden van enkele inleidende le zingen in ons land en maakte ons op een persconferentie deelgenoot van zijn visie op het eerstgenoemde stuk, waarover hij de regie voerde. „Wij hebben een resolute poging gedaan om het geheel los te maken van de romantische voorstelling, die toch in de eerste plaats werd veroorzaakt door de Duitse vertaling van Schleger dat wil zeggen: wij hebben Hamlet bevrijd uit de onoverzichtelijke en vaak troebele wirwar van wijsgerige interpretatie. Onze Hamlet, is geen bleke,besluiteloze, hoogdravend mijmerende, melancholieke Deen, maar een typische Renaissance-edelman, die wist wat hij deed en wilde: een goed soldaat, een goed staatsman, een goed dichter en een goed minnaar, rechtvaardig en vastbera den. Waarschijnlijk heeft de door Shakes peare zo zeer bewonderde en vereerde graaf van Essex model voor hem gestaan, toen de schrijver de vanouds bekende stof naar zijn inzichten bewerkte." Wat betreft het verloop der voorstelling zei de heer Hunt ongeveer: „William Sha kespeare schreef dit stuk niet om latere filosofen stof tot overpeinzing te geven, maar regelrecht voor het Engelse publiek uit zijn tijd. Het is een typisch melodrama vol actie. De schijnbare, besluiteloosheid, waardoor Hamlet de wraakneming op zijn oom Claudius, de moordenaar van zijn va der en tweede echtgenoot van zijn moeder, zo lang uitstelt, is zeer gemakkelijk te ver klaren als men rekening houdt met de op vattingen uit zijn dagen. Eerst moet Ham let namelijk onderzoeken of de ont hullingen van de altijd gewantrouwde geestverschijning op waarheid berusten. Na de daartoe strekkende pantomime kent hij geen aarzeling meer. De kans om Claudius te doden als deze in gebed is verzonken, laat hij voorbijgaan omdat hij een hemel vaart te goed voor hem acht. Direct daarna onderneemt hij een tweede poging, waar van echter Polonius het slachtoffers wordt. Dan ontdoet hii zich, op weg naar Enge land, waarheen hij door de argwanende Claudius verbannen wordt, van zijn zoge naamde vrienden Rosencrantz en Guilden- stern om bij de eerste gelegenheid de beste toe te steken. Vandaar dat het tweede ge deelte van het stuk zich zeer snel voltrekt!" De titelrol wordt gespeeld door Michael Redgrave, hier te lande vooral bekend als filmacteur, volgens de heer Hunt „de beste Hamlet van deze eeuw". De vroegere Oos tenrijkse, tegenwoordig Engelse actrice Wanda Rotha is de koningin, Mark Dignam de koning en de jonge Yvonne Mitchel de mooie Ophelia. In „She stoops to conquer" van Oliver Goldsmith (de schrijver van de roman „The Vicar of Wakefield") vertolkt Michael Red grave de rol van de jonge minnaar, die in de nacht misleid het huis van zijn toe komstige schoonvader voor een herberg aanziet, bijgestaan door Diana Churchill, Angela Badeley en vele anderen. Het is een altijd populair gebleven, fris en vrolijk blijspel, geheel in Engelse trant, zich af spelend in de provincie. Zeer belangrijk zijn de amusante décors van Alan Barlow, die zijn inspiratie vond in de satirieke teke ningen van de achttiende-eeuwse schilder Rowlandson, voortgekomen uit de school van Hogarth. Michael Benthall voerde de regie. Het gezelschap van de Old Vic komt op ADVERTENTIE Nassauslraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg. 16 Juni per vliegtuig in oris land uit Dene marken, waar het op de binnenplaats van het historische kasteel Elseneur enige open- luchivoorstellingen van „Hamlet" zal heb ben gegeven in aansluiting op een reis naar Zwitserland, welke eind Mei wordt onder nomen. Dit zal de eerste keer zijn dat de Old Vic en de Young Vic (die tezelfder tijd in Bloemendaal „Een Midzomernacht- droom" komt vertonen) elkaar zullen ont moeten! Van „Hamlet" worden vier voor stellingen in Amsterdam en vier in Den Haag gegeven, van „She stoops to con quer" twee in Amsterdam en drie in Den Haag. Bovendien is Michael Redgrave be reid gevonden om op een ochtend in de kleine zaal van het Concertgebouw enige sprookjes van Anderson voor te dragen. Hij zal dit binnenkort ook doen uit het geboortehuis van de schrijver in Odense voor de Deense radio. De Old Vic is, hoewel een particuliere onderneming, het klassieke theater van Engeland, voorbestemd om over een jaar of zes verheven te worden tot het Nationale Theater van Engeland. Hugh Hunt is gebo ren in Dublin, was eerst directeur van het Abbey Theatre aldaar, trok vervolgens naar de Verenigde Staten, om via een aan stelling bij de Bristol Old Vic in Londen terecht te komen, waar hij een grote repu tatie geniet. Aantal werklozen in April slechts weinig gedaald In de afgelopen maand daalde het aan tal werkloze mannen van 86.982 tot 86.244. Dit aantal kan worden gesplitst in 54.803 geheel werklozen (vorige maand 52.969). 28.474 DUW-arbeiders (31.647) en 2967 wachtgelders (2366). Door het vrij koude voorjaar konden in April minder personen in de landbouw worden tewerkgesteld dan was verwacht. De afzetmoeilijkheden in de sigaren-in dustrie duren nog voort. Hetzelfde ver schijnsel doet zich thans voor in de schoenindustrie. Het aantal als werkloos ingeschreven gedemobiliseerde militairen nam in April toe van 2802 tot 3516. Regionaal geziep blijkt de werkloosheid het grootst in Drente met 41 werklozen per 1000 mannelijke inwoners en het laagst in Overijssel met 9. In Noordhol land was dit cijfer 17 en gemiddeld zijn er in Nederland 18 werklozen per 1000 man nelijke inwoners. Het aantal geheel werkloze vrouwen daalde van 4602 tot 4330. Dc Haarlemse cijfers In het rayon Haarlem daalde het aantal werklozen van 1882 in het eind van Maart tot 1826 in het eind van April. Voor Nederland is de daling 0.85 pro cent, voor Haarlem en omgeving 3 procent. De werklozen in Haarlem en omgeving zijn als volgt verdeeld: wachtgelders 11 (eind Maart 10), opgenomen in de D.U.W. 278 (eind Maart 275), geheel werklozen 1537 (eind Maart 1597). Wandeltocht Bloemendaalse politie Ongeveer vierhonderd dames en heren hebben deelgenomen aan de wandeltocht van de Politie Sportvereniging „Bloemendaal". De uitslagen waren: politie groepen 1. Haarlem; 2. Reserve politie Haarlem; 3. Re serve politie Amsterdam; 4. rijkspolitie Utrecht; 5. politie Velsen. Burgergroepen: 1. Viribus Unitas; 2. Rode Kruis. Amsterdam; 3. Bloemendaalse Reddingsbrigade; 4. Bloe- mendaal-Noord; 5. Raadhuis Overveen; 6. DWV, Amsterdam. Tnt directeur van de Gemeentelijke Woningdienst te 's Gravenhage is benoemd ir. H. G. C. Cohen Stuart, hoofdingenieur van de Dienst van Volkshuisvesting te Rot terdam. De Haagse gemeenteraad heeft een bedrag van f 724.000 beschikbaar gesteld voor het herstel van het Noordelijk gedeelte van de Scheveningse Bosjes ter grootte van ongeveer 50 hectare. In dit bedrag is f 200.000 aan arbeidsloon begrepen. Een Aaltense sigarenwinkelier, die door een ongeval in militaire dienst blind werd, heeft in overleg met een sigarenfabriek een proef genomen met de verkoop van doosjes en kistjes sigaren die voorzien zijn van een strook, waarop de prijs en het merk in Braille-schrift zijn vermeld. Een half jaar geleden hadden de Ne derlandse Spoorwegen het voornemen een tunnel te bouwen onder dc perrons van het Zwolse station. Er werd zelfs reeds met de grondboringen'begonnen. Uit bezuinigings overwegingen heeft men thans een streep gehaald door deze plannen. De organisaties van liet boekbedrijf hebben met een aantal wetenschappelijke en culturele instellingen oen adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer, waarin ver zocht wordt bij de herziening van de Omzet belasting het vooroorlogse beginsel: geen belasting op het onmisbare intermediair voor de geestelijke vorming en de intellectuele ontwikkeling van het Nederlandse volk, in ere te herstellen. Dc K.L.M.-gezagvoerdcr Viruly nam Zaterdagavond een paar ondernemende pas sagiers mee naar' New York. Het waren de heer Gras. 84 jaar en mevrouw Gras. 86 jaar, die op 11 Mei bij hun dochter in Pellan (Iowa) hun 55-jarige bruiloft zullen vieren. Daarna gaan ze hun zoon. die al ruim 40 jaar in California woont, bezoeken en komen dan over een maand of drie weer naar Friesland terug. Op dc verjaardag van Prinses Marijke is op de schooljeugd een beroep gedaan om een stuiver af te staan ten behoeve van kin deren die door de oorlog lichamelijk werden getroffen of hun vader en soms ook nog hun moeder verloren. Deze actie ging uit van de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Meer dan 365,000 kinderen hebben aan deze actie meegedaan. De politic heeft in dc Haagse binnen stad vier meisjes van 16 jaar aangehouden. Zij liepen na tien uur zonder geleide op straat hetgeen voor meisjes beneden de 18 jaar op grond van de gemeentelijke verorde ning voor de jeugdbescherming is verboden. Dc P.T.T. deelt mede dat tot nader order geen telegrammen aangenomen wor den voor Amboina, Dobo, Geser, Larat, Namlea, Neirabanda, Piroc, Saparoea, Saum- laki, Tepa en de eilanden Babar, Toeal, Wahaai en Wonreli. Dc mogelijkheid wordt onderzocht op welke wijze technisch geschoolde arbeiders in het buitenland geplaatst zullen kunnen worden. Er worden op het ogenblik op de rijksarbeidsbureaux in binnen- en buitenland gegevens verzameld ten einde te kunnen nagaan op welke wijze men tot een inter nationale uitwisseling van de beschikbare arbeidskrachten zal kunnen komen. HAARLEM EN OMGEVING De R.K. Stichting voor Blindenzorg heeft van B. en W. van Haarlem toestem ming ontvangen om bij de ingang van de R.K. kerken, Zondag 14 Mei (Moederdag), speldjes te verkopen. De bedoeling is, om van de opbrengst ook de arme blinde moeders gelukkig te maken. Vanavond worden in Stoops Bad te Overveen districtszwemwedstrijden gehou den van het district Haarlem van de Neder landse Padvinders Onder de verzameltitel „Kris-kras door Canada" worden op Donderdagavond 11 Mei in één der zalen van restaurant Brinkmann enkele films vertoond voor leden van de afdeling Haarlem der vereniging Nederland- Canada. In het Bloemendaalse Openluchttheater geeft het. Nederlands Volkstoneel op Zater dag 3 Juni een voorstelling van het blijspel „Twee edellieden van Verona" door William Shakespeare onder regie van Ferd. Sterne- berg en met muziek van Kees Otten. De op voering heeft plaats onder auspiciën van de Bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V. Dc negenjarige E. II.. die Maandag avond omstreeks kwart voor zeven de Heem- steedse Dreef overstak, is aangereden door een auto. De jongen kreeg een schedelbasis- fractuur en beenwonden en is in het St. Elisabetsh's Gasthuis opgenomen. De auto bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs. Een kleine auto, die Maandagavond om halfnegen met een snelheid van ongeveer 90 km. in Noordelijke richting over de He renweg reed. is bij het uitwijken voor een tegenligger bij de Zandvoortselaan gekanteld. Het wagentje schoof op zijn dak met de wie len omhoog nog ongeveer veertig meter door. De inzittenden kregen schaafwonden. Het autotje bleek slechts licht beschadigd te zijn. Onder belangstelling uit verschillende Protestantse kerken heeft de heer A. J. van Houwelingen Rijkhoek Maandag de Alle Dag Kerk te Haarlem geopend. De kerk der Ev. Broedergemeente iParklaan 34) wordt opengesteld op Maandag, Dinsdag, Woens dag, Vrijdag van 104 uur. Een rondetafel- bespreking zal gehouden worden op Dinsdag en Vrijdag van 34 uur, waartoe ieder toe gang heeft. Zondagmiddag om vier uur passeerde een onbekend gebleven wielrijder in de Ge neraal Cronjéstraat een andere wielrijder en ging voor deze om de Paul Krugerstraat in. Het gevolg was. dat de wielrijder, die aan de rechterkant van de weg reed, viel en aan zijn hand gewond raakte. Getuigen van dit ongeval worden verzocht 7-ich in verbinding te stellen met de politic. De Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk houdt morgenochtend van 10.30 tot 12 uur in plaats van morgenmiddag spreekuur. ADVERTENTIE WAARBORG KLEDING alleen bij KREYMB0RG In 25 zaken over geheel Nederland. Agenda voor Haarlem Gemeentel. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Stadsschouwburg: „De knecht van twee meesters". 8 uur. Luxor: „De gravin van Monte Christo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur City: „De dokter kiest een vrouw", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Spion nen in de schaduw" cn „Slaapwagen naar Triëst", 14 j„ 2 30, 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: „De wreker", toegang 18 j„ 2,30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „De inspecteur generaal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Slave- girl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5