Haarlems Dagblad Plan van Schuman houdt alle gemoederen druk bezig en verrassing Aeheson en Bevin spraken over niets anders R.I.S. wenst niet langer niet-lndonesische indologen H Weerbericht i4e Jaargang No. 19547 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 1271S, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 11 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie tn «Dpcctljte tjaarlemsfljc «Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom nOBERT SCHUMAN, de Franse minis- V ter van Buitenlandse Zaken, heeft en verrassing teweeggebracht. Zijn voor tel, namens zijn regering gedaan, om de ehele Franse en Duitse kolen- en staal- idustrie onder een gemeenschappelijk ge- agsorgaan te stellen, waaraan tevens an- ere Europese landen zouden kunnen deel- emen met hun kolen- en staalindustrie dus ook de Benelux-landen heeft jare opschudding verwekt. De Londepse iinisters-conferentie, die heel andere on- erwerpen op ha&r agenda heeft, is daar haar voorbereidende besprekingen met- én van afgeweken en heeft zich op dit oorstel geworpen. De Duitse Bondskanse- ier Adenauer is begonnen met het plan te anvaarden en zijn politieke tegenstander chumacher, de leider der socialisten, met et te verwerpen omdat hij de mede- eggenschap der Duitse arbeiders ermee edreigd acht. Uit Engeland komen be- enkingen omdat dit land zijn staalprijzen het geding ziet komen bij de concurren- e, die zulk een Europese samenwerking p het vasteland het zou aandoen, fashington heeft zijn volledige instem- ning met het plan betuigd en de ie Lon en vertoevende Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken, Dean Aeheson, eeft die ook duidelijk doen horen. Dat Scliuman in zijn toelichting zegt jat vereniging der Europese volken nood- akelijk maakt, dat de eeuwenoude tegen ging tussen Frankrijk en Duitsland ver- wijnt" zal niemand verrast hebben. Het een waarheid als een koe. Zich vereni- t n wil zeggen: besluiten om als één te andelen. Merkwaardiger is zijn verklaring dat het samenbrengen van de steenkolen- staalproductie een gemeenschappelijke asis voor economische ontwikkeling zal ïggen, hetgeen het eerste stadium be- jkent van een Europese federatie". In de aatste tijd is bij de gevoerde onderhande- ingen telkens weer gebleken, dat men conomie en politiek niet als gescheiden ebiéden kan zien en dat het daarom in e practijk niet mogelijk is grote econo- nische aaneensluiting zonder politieke enheïd te verwezenlijken. Als Scliuman iet over „het eerste stadium van een luropese federatie" heeft wekt hij de in- iruk dat hij dit toch wèl uitvoerbaar acht. [et lijkt geen aanvaardbare gedachte. Zou e Franse minister gezegd hebben dat een ereidverklaring' als deze de discussies over luropese federatie een belangrijk houvast eeft en uitzicht opent op de grote resul- aten, die zij in economische zin zou kun- leti bereiken, dan zou men gemakkelijker nstemmen. Welnu, dit gevolg zal de Franse lerklaring ongetwijfeld hebben. Zij heeft ook het grote voordeel dat zij een con- roverse uitlokt, zowel wat de politici als e indsutriëlen betreft. De Europese be weging heeft lang in de nadelige toestand ferkeerd, dat zij in de grote lijnen van laar streven weinig of geen verzet ont- noette. Nu de Franse verklaring een grote aak van practische uitvoering in het ge- ing heeft gebracht en een der belemme- ingen weggenomen, die men te dien aan- ien zag, komt meteen het dispuut los. Des beter. Een kenmerk der democratie is lat een zaak zowel tegen- als voorstanders an bod moet brengen om uit het stadium er algemeen-erkende wenselijkheden te eraken en tot resultaten te kunnen komen. Iet is geen gemakkelijke weg. Geen over- uigde democraat zal ooit beweren dat de loor hem voorgestane bewindsvorm ge- nakkelijk is. Er zit meer in het voorstel-Schuman. )e Engelsen hebben tot dusver steeds re- ierve en vaak onwil ten aanzien van de luropese eenheidsvorming getoond. Van nenige zijde is betoogd, dat het vasteland van West-Europa dan maar zonder Enge- and tot nieuwe eenheid moest zien te tomen. Daartegen is anderzijds steeds het >ezwaar aangevoerd, dat men niet zonder •Duitsland zou kunnen slagen en dat lij opneming van West-Duitsland zonder Sngeland geen evenwichtige eenheid zou iunnen ontstaan. Het zakelijke Franse 'oorstel heeft nu, zoals blijkt uit de Engelse reacties, de Engelsen voor een moeilijke situatie geplaatst. Het zegt tussen de regels: gij niet wilt meedoen zullen wij op het vasteland toch tot^ daden móeten komen; hier hebt gij een duidelijk en indrukwek kend voorbeeld van datgene, waartoe wij bereid zijn. Dus zit ook aan dit voorstel op economisch terrein alweer politiek beleid vast. Het protest van de Duitser Schu macher duidt erop, dat ook in andere poli tieke zin, namelijk van socialistische zijde, heel wat commentaar los zal komen. Schuman heeft zijn toelichting beleidvol samengesteld. De productie van de ver enigde kolen- en staalindustrie zou z.i. „ten van de gehele wereld zonder onder scheid en uitsluiting moeten worden gesteld om de levensstandaard te verhogen en werken des vredes te bevorderen". Hij heeft daarbij het cog op de ontwikkeling van het Afrikaanse continent, wel te ver staan. En natuurlijk op Europa zelf in de eerste plaats. Wat toetreding van andere landen tot zijn beraamde Frans-Duitse industriële samenwerking betreft hoopt hij vooral dat Engeiand, Italië en Benelux zullen toetreden. Het is interessant. Er is een nieuwe figuur ontstaan, zullen ze ongetwijfeld in Den Haag gezegd hebben. Er is weer leven in de brouwerij. Tot welke practische ge volgen (op korte termijn) dit zou kunnen leiden is evenwel op dit ogenblik nog niet te voorspellen. Na het pessimisme, waartoe Bidaulfs verklaringen van de laatste tijd aanleiding hebben gegeven is dit in elk geval een opwekkender. initiatief van Franse zijde. R- P- Britse regering houdt 70 nationalistische vliegtuigen vast De Koning van Engeland heeft een de creet getekend volgens hetwelk de gouver neur van Hongkong gemachtigd is 70 vlieg tuigen van de Chinese nationalisten vast te houden over welker eigendom een geschil tussen de Chinese nationalisten en de Ame rikaanse regering bestaat. De vliegtuigen zullen zolang va?' gehouden mogen worden totdat het hoge gerechtshof van Hongkong Uitgemaakt heeft wie zij toebehoren. Washington stemt volledig in met de voorgestelde samensmelting LONDEN (Reuter). Dean Aeheson, Amerikaans minister van Buitenlandse Za ken, heeft het Franse plan voor het samen brengen van de steenkool- en staalindu strieën van Frankrijk en Duitsland met instemming begroet. Hij gaf/een verklaring uit, waarin hij zei, dat de Amerikaanse regering reeds lang gunstig had gestaan tegenover de oogmer ken van het plan, dat volgens hem een „zeer belangrijke ontwikkeling" is. „Voor een analyse en een eindoordeel zijn vollediger- bijzonderheden nodig, maar intussen erken ik met sympathie en goed keuring de betekenis van de verstrekkende bedoeling van het Franse initiatief", zo verklaarde Aeheson. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en zijn Britse ambtgenoot Ernest Bevin zijn daarna begonnen de draagwijdte te onderzoeken van het Franse plan. Het verrassende voorstel van Schu man heeft de andere zaken, die de beide staatslieden zouden bespreken, naar de achtergrond verdrongen. Zelfs de belang rijke vraagstukken van het Verre en Mjd- den-Oosten zijn hierdoor voor het ogenblik terzijde geschoven. John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, is ontboden om de besprekingen bij te wonen. Nadelig voor Engeland Staalindustriëlen te Londen hebben de mening gèuit, dat Engeland weinig geneigd zal zijn de vele voordelen van zijn staal industrie te verspelen door het voorstel te steunen van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman. Engeland heeft afzetgebieden gevonden voor al zijn voor export beschikbaar staal tegen prijzen, die aanzienlijk boven de binnenlandse Britse prijzen liggen en nog meer boven de verlaagde continentale ex portprijzen. Tot dusver is de huidige con tinentale „prijzenoorlog" per saldo gunstig geweest voor Engeland, daar hierdoor de kosten werden verlaagd voor het staal, dat Engeland van het continent invoert, zon der dat hierdoor de staaluitvoer van En geland zelf ernstig werd beïnvloed. De eerste onmiddellijke reactie in staal- kringen te Londen op het voorstel van Schuman was, dat de oprichting van een gemeenschappelijke staal- en kolenpool tussen Frankrijk en Duitsland een einde zou maken aan de prijzenoorlog voor staal. De commissie voor buitenlandse aange legenheden van de Franse Nationale Ver gadering heeft met 18 tegen 17 stemmen een motie van de rechtse afgevaardigde generaal Adolphe Aumeran verworpen, waarin werd voorgesteld, dat de regering zonder voorafgaande goedkeuring van het parlement niet nader zou ingaan op het voorstel van Schuman tot het samensmel ten van de Duitse en Franse steenkool- en staalproductie. De commissie heeft de so cialistische voormalige minister André Philip verzocht binnen enkele dagen aan haar rapport uit te brengen over deze kwestie. Gemengde gevoelens in Duitsland De belangrijkste partijen in de West- Duitse regeringscoalitie, de christendemo craten en de vrije democraten, die teza men 192 van de 402 zetels innemen, heb ben verklaard het voorstel van Schuman volledig te steunen. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de sociaal-democraten (131 zetels), verklaar de daarentegen, dat zijn partij niet deel kan nemen in een „maatschappij op aan delen genaamd Europa", hetgeen een asso ciatie zou zijn van werkgevers waarin Duitsland slechts een rol van de tweede rang zou spelen. De sociaal-democraten blijven aandrin gen op de socialisatie van de zware in dustrie en op het toekennen van gelijke rechten voor Duitsland in enige interna tionale organisatie. Woensdag heeft Schuman aan verslag gevers meegedeeld: „Ik ben verheugd over de vrijwel volledige eensgezindheid, waar mee het Franse voorstel is begroet. Ik weet, dat wij vele moeilijkheden zullen ontmoeten, doch waar het omgaat is, dat men het in beginsel er mee eens is". Scepticisme in Nederland In Nederlandse kolen- en staalkringen staat men sceptisch tegenover het plan Schuman. Het plan kwam als een verras sing en men betwijfelde of het verwezen lijkt kan worden. In handelskringen had men er nog geen mening over, doch hier en daar was men van oordeel, dat het plan in strijd was met de idee van vrijhandel In Europa. Congres geeft 1200 millioen dollar voor Europese handel WASHINGTON, 10 Mei. (Reuter). Tij dens een bijeenkomst van vertegenwoor digers van Huis van Afgevaardigden en Senaat der Verenigde Stalen zijn amen dementen op de EC A-wet goedgekeurd, die voorzien in het ter beschikking stellen van de ECA-leider Paul Hoffman van 1200 millioen dollar, die moeten worden aangewend voor een stabilisatie van de Europese handel en ter bevordering van een vrije inwisseling der Europese valuta's. Dit werd aan journalisten medegedeeld door de vooraanstaande democratische senator Tom Connally, die voorspelde dat Vrijdag waarschijnlijk definitieve over eenstemming over de voorgestelde maat regel zal zijn bereikt. Connally deelde verder nog mede dat een bedrag van zeshonderd millioen dollar zou worden bestemd voor het vrijmaken van de Europese handel en het opruimen van handelsbelemmeringen. Een tweede amendement voorziet in het beschikbaar stellen van zes honderd millioen dollar voor het tot stand brengen van een Europese betalingsunie. Hoffman heeft aangedrongen op het instellen van een dergelijke unie, welke een vrij geld verkeer tussen de Europese staten moet bevorderen en de West-Europese handel moet doen toenemen. Connally verklaarde tenslotte nog dat Hoffman had gezegd niet te verwachten meer dan vierhonderd mil lioen dollar nodig te zullen hebben voor het tot stand brengen van een Europese betalingsunie. Moederdag is in aantocht en dat was voor de Verenigde Haarlemse Banketbakkers aanleiding aan de ouden van dagen te denken. Woensdagmiddag trokken zij er op uit en bezochten hofjes en tehuizen voor ouden van dagen. Tweehonderd taarten werdan verdeeld. Een foto van aanbieding van een taart in de tuin van het Proveniershuis aan de Grote Houtstraat. Studie-toelagen worden niet meer uitgekeerd Het Hongaarse hoge gerechtshof heeft het hoger beroep van de Engelsman Edgar Sanders en de Amerikaan Robert Vogeler, die in Februari op beschuldiging van spi- onnage waren veroordeeld, verworpen. (Speciale berichtgeving) De Indologen die aan de Leidse en Utrechtse universiteiten werden opgeleid tot Indonesisch ambtenaar en wier studie voor het grootste deel werd bekostigd door de uitkering van toelagen van de Indone sische overheid hebben van het Hoge Com missariaat van Indonesië bericht ontvan gen, dat de uitkering van de studietoelagen wordt stopgezet voor zover het niet-lndo nesische staatsburgers betreft. De brief van het Hoge Commissariaat maakt melding van het besluit van de RIS om slechts Indonesische staatsburgers aan te stellen tot overheidsambtenaar, zodat de opleiding van hen die niet het Indonesische staats burgerschap bezitten doelloos geacht kan Binnenkort zullen nieuwe muntbiljetten van een gulden in circulatie worden gebracht. Op de voorzijde dragen deze het portret van Koningin Juliana, haar naam en een ornament er onder. In het midden bevindt zich een 1, het waardecijfer, en onderaan in de rand van vlechtlijnen zijn de woorden een gulden" en „wettig betaalmiddel" uitgespaard. Op de achterzijde prijkt als centrale figuur een 1 in een ruit temidden van donkerbruine rozetten met grijsblauw. In de linker bovenhoek en de rechter benedenhoek is ook een cijfer 1 aangebracht. worden. Op grond daarvan wordt de uit kering van toelagen voor de studie aan nïet-Indonesiërs stopgezet aan het einde van het lopende cursusjaar, dat is eind Juni Indertijd hebben de studenten, die deze toelagen genoten, zich contractueel ver plicht de genoten toelagen teimg te betalen, indien zij hun studie niet voltooiden of niet in dienst van de overheid in Indonesië traden. Deze contracten werden van de Nederlands Indische regering door de RIS overgenomen. De terugbetalings-clausule is echter bij het opzeggen van de contracten door de RIS eveneens vervallen, zodat ge noten uitkeringen niet behoeven te worden terugbetaald, al wordt de studie door deze maatregelen ook thans voortijdig afgebro ken. Het bericht van het Hoge Commissariaat wijst nog op de weg waarlangs het Indo nesisch staatsburgerschap kan worden ver kregen, zodat de verwachting gewettigd is dat bij eventuele verwerving van dit staatsburgerschap de uitkering der toelagen zou worden hervat. Sulfan van Djokja naar Makassar DJAKARTA, 10 Mei (Reuter). Voor een „laatste poging" om de kwestie met Ambon op vreedzame wijze tot een eind te brengen, is de minister van Defensie der R.I.S., de sultan van Djokja, per vliegtuig naar Makassar vertrokken. Volgens „An- tara" zou de sultan gisteren zijn vertrok ken. De sultan heeft gezegd, dat het lot van degenen, die de republiek Zuid-Mo- lukken hebben uitgeroepen, in hoge mate zal afhangen van de resultaten, die even tueel zullen worden bereikt door de Ne derlandse militaire missie, die op 6 dezer naar Ambon is vertrokken. Naar uit ge zaghebbende bron wordt vernomen, is op de sommaties van deze missie door de leden van het KNIL op Ambon geen ant woord gegeven. Nederlandse handelshui zen te Makassar richtten heden tot de Ne derlandse Hoge Commissaris het verzoek, het personeel hunner filialen op Ambon te helpen evacueren. Informele bespreking over vor ming eenheidsstaat Indonesië DJAKARTA, 10 Mei. (Aneta). Heden zijn informele besprekingen over de vor ming van de eenheidsstaat begonnen tus sen de Indonesische minister-president, drs. Hatta en mr. Hakim en mr. Susanto, respectievelijk vice-minister-president en minister van Binnenlandse Zaken der re- poeblik Indonesia (Djokja). Duitsland in Europa Memorandum van Bonn, pleidooi van Aeheson De West-Duitse federale regering heeft een door Adenauer ondertekend memo randum uitgegeven over de aanvaarding van de uitnodiging om toé te treden tot de Raad van Europa. De kwestie van het Saargebied dient, aldus het memorandum, geen grond te zijn voor het niet deelnemen aan een orga nisatie voor Europese samenwerking, welke van zo groot belang is. De vrede kan slechts gehandhaafd blijven, indien een federatie van Europese staten zo krachtig wordt, dat zij de doorslag kan geven voor de zaak van de vrede. Aan het slot van het memorandum wordt gezegd, dat de vereniging van Europa van belang is voor alle Europese landen en in het bijzonder voor de West-Duitse fede ratie. „De Raad van Europa vormt het be gin van deze vereniging". Dean Aeheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens een diner van de „Pilgrims Society" te Lon den (een 40 jaar geleden opgerichte ver eniging ter bevordering van de goede ver standhouding tussen Engeland en Ame rika) gepleit voor het in alle omstandig heden opnemen van West-Duitsland in de kring der Westelijke geallieerden. Aeheson achtte een nauwer en meer organische sa menwerking van Duitsland met zijn Wes telijke naburen noodzakelijk wegens „de ongelukkige splitsing van Duitsland in Oost en West, de overbevolking in de Westelijke zones en de tragische gebeur tenissen, die de Duitse gemeenschap de laatste decennia zo gewelddadig uit het algemeen verband van de Europese ge meenschap hebben gestoten". Maar dan moeten de Duitsers bereid zijn de volle maat van hun verantwoordelijkheid en van wat zij misschien als risico beschouwen te aanvaarden, aldus Aeheson. Hij voegde er aan toe, dat de V.S. zich niet minder onaangename en zware opofferingen moe ten getroosten dan van enig land aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zal wor den gevraagd. Spoorwegstaking van 18000 man in de Verenigde Staten CHICAGO, 10 Mei (Reuter). Machi- nisten en stokers van vier van de grootste spoorwegmaatschappijen in de Verenigde Staten zijn vandaag in staking gegaan in verband met de weigering der maatschap pijen om een stoker meer op dieselloco motieven te plaatsen. De betrokken maat schappijen zijn: de ;,New York Central", de „Southern Railway", de „Pennsylvania Railroad" en de „Santa Fe Railroad". Enkele uren, nadat de staking op alle vier spoorwegnetten een feit was gewor den, werd gemeld, dat zij voor 100 procent effectief was. 18.000 man zijn bij de sta king betrokken. Op de netten van de overige spoorweg maatschappijen ontstonden opstoppingen, omdat rederijen spoedopdrachten gaven tot het verzenden van hun goederen langs de lijnen waarop niet gestaakt wordt. Bemiddelaars van de regering moesten kort na hun eerste besprekingen met de betrokken partyen reeds een impasse melden. Europese Beweging wil hervor ming van Raad van Europa De Europese Beweging, waarvan Win ston Churchill, Paul Spaak en Alcide de Gasperi voorzitters zijn, heeft een reso lutie opgesteld, waarin om een ingrijpende hervorming van het statuut van de Raad van Europa verzocht wordt. De Europese beweging is van mening, dat het comité van ministers, verlamd door het veto-recht, alle kwesties naar de des kundigen heeft doorgezonden, waarna er niets meer van is gehoord. De beweging dringt er op aan, dat alle besluiten van de Raad van Europa onver wijld in de parlementen van de deelne mende landen zullen worden besproken en dat de organisatie voor Europese econo mische samenwerking en alle andere be staande organen voor Europese samen werking onder gezag van de Raad van Europa zullen worden geplaatst. Het woord is aan Het iveer in beeld Schiller: Streef naar innerlijke rust, maar door evenwicht, niet door stil stand in uw werkzaamheden. Atoombommen voor de landen van het Atlantisch pact? WASHINGTON, II Mei (Reuter) Ame- rikaanse militaire functionarissen over wegen een plan, de bij het Atlantisch ver drag aangesloten landen van atoombom men te voorzien, aldus wordt uit gewoon lijk betrouwbare bron te Washington ver nomen. Een plan om Frankrijk, Engeland en de andere aangesloten landen atoom bommen ter beschikking te stellen wordt grondig onderzocht en van militaire zijde wordt het voor en tegen overwogen, aldus deze bron. De voorstanders beweren, dat er een weg gevonden moet worden om West- Europa sneller en goedkoper te bewapenen dan met de conventionele wapens mogelijk is. Een onderdeel van het plan is het ver vangen van veel dure grondtroepen in Europa door bombardementsgroepen, die met een grote hoeveelheid atoombommen van licht gewicht zouden worden uitgerust. De tegenstanders brengen naar voren, dat het veiliger is, atoombommen in handen der Amerikanen te laten, daar deze anders in enkele bij het Westen aangesloten lan den uit hoofde van de aldaar gevoerde binnenlandse politiek in het communisti sche kamp terecht zouden kunnen komen of in geval van oorlog in handen der Russen zouden kunnen vallen. Ook vreest men, dat geheime inlichtingen over de Amerikaanse atoomwapens via buitenlanders naar de Sovjet-Unie zouden worden doorgegeven. De voorstanders willen het beheer over de bommen opdragen aan een Atlantische organisatie voor de atoomenergie en de bommen buiten het Europese vasteland op slaan op een plaats van waaruit zij toch snel geleverd kunnen worden. (Men denkt aan Engeland en Noord-Afrika) of in de Atlantische landen zelf, doch dan onder direct beheer van Amerikanen. Een dergelijk plan zou eerst door de pre sident en het Congres moeten worden goed gekeurd, daar op het ogenblik geen atoom wapens mogen worden geëxporteerd. Getuige in moordzaak op Amerikanen pleegt zelfmoord BANDOENG, II Mei (Aneta). De zelfmoord van een belangrijke getuige in de zaak van de moord op de beide Ameri kanen, de heren Kennedy en Doyle, heeft het onderzoek aanzienlijk vertraagd, aldus meldt de correspondent van Aneta te Ban doeng. Een waronghoudster, die bevriend was met een dergenen, die bij de moord betrokken zijn, verzocht, toen zij op het punt stond een bekentenis af te leggen, zich even te mogen verwijderen en maakte van onoplettendheid harer beide bewa kers gebruik om in een meer ie springen. Haai' lijk werd 20 minuten later opgehaald. Overstromingen in de Verenigde Staten Zeventien personen worden vermist en duizenden zyn dakloos geworden door overstromingen in de Amerikaanse staten Noord-Dakota, Minnesota en Nebraska. Duizenden hectaren staat onder water. In Nebraska werden bijna alle slacht offers op straat overvallen. Drie passa giers van een bus, die van Nebraska City op weg was naar Lincoln, konden zich het leven redden door zich aan boomtakken vast te grijpen toen de bus onder water verdween. De gouverneur van Noord- Dakota heeft opdracht gegeven met vlieg tuigen voer uit te werpen voor het vee op door het water geïsoleerde plaatsen. En in Canada In de streek van Winnipeg, waar het peil van de Red River drie meter hoger dan normaal staat en nog voortdurend stijgt, zijn thans reeds 25.000 daklozen. De evacuatie van alle burgers, die tussen Win nipeg en de Amerikaanse grens langs de oever van de rivier wonen, wordt voort gezet. De aankomst van duizenden vluchtelin gen op de hoogten rondom Winnipeg heeft een nijpend probleem in hef leven geroe pen en .de overheid stelt alles in het werk om de woning- en voedselproblemen op te lossen. Meer dan 3.000 soldaten helpen de bur gers de grootste ramp in de geschiedenis van het land te bestrijden. Conservatieve motie in het Lagerhuis verworpen Het Britse Lagerhuis heeft Woensdag avond een motie van de oppositie tegen het regeringsvoorstel tot verhoging der vrachttarieven van de genationaliseerde spoorwegen verworpen met 306 tegen 283 stemmen. De regering wil de betrokken vracht tarieven met 16 2/3 procent verkogen. De conservatieve motie wilde deze verhoging teniet doen. Zonder de verhoging zouden de spoorwegen tegen 1951 een verlies van tussen de 50 en 60 millioen pond sterling lijden. De veranderingen in de algemene lucht- drukverdeling voltrekken zich de laatste dagen in een uiterst langzaam tempo. Het hoge drukgebied, waarvan het centrum nu al geruime tijd voor de Noorse kust is ge legen bepaalt het weer in een groot deel van Europa. In dit gebied heerst droog weer met over het algemeen weinig be wolking. De lucht, die op het ogenblik over ons land stroomt, is uit het Noorden van Scan dinavië en Rusland afkomstig en bevat zeer weinig waterdamp. Het zicht is in verband daarmede bijzonder goed. Aangezien er voorlopig geen luchtaan- voer uit Zuidelijker streken kan plaats vinden, zullen de temperaturen niet ver der kunnen oplopen dan tot nu toe het geval was. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door bet K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog en zonnig weer mei een zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 12 Mei: Zon op 4.5? uui onder Maan op 3 24 uur ond'-i i* Hoog en laag water in Uw u Donderdag II Mei: Hoog water: 12.12 en 00.00 uur. Laag water: 7.19 en 20.13 uur. Vrydag 12 Mei: Hoog water: 0.45 en 13.13 uur. Laag water: 8.30 en 21.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1