J. TH. KORT Korst jens INDERWAGENS MOEDERDAG Kameropera „Camarata" komt naar Haarlem Moederdag Amandeltjes- pudding Laat A B.C. Uw goederen vervoeren, goed en voordelig VOOR MOEDER HÜISHOÜOGOEC KORT De kleine wereld 14 SVIE1 jifi v.impeten Donderdag 11 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscbe Con rant Zaterdagavond treedt de kameropera „Camerata" voor het eerst in de Haar lemse Schouwburg op. Ter introductie van dit gezelschap nemen wij hieronder enkele passages over uit een artikel van de musicoloog Wouter Paap in 't Februari nummer van dit jaar van het tijdschrift „Mens en Melodie", waarin deze onder meer schrijft: Het genoegen van een opera-voorstelling is hoofzakelijk weggelegd voor de bewo ners van onze grote steden. In kleinere plaatsen is de zaal- accommodatie daar niet op ingericht en het opera-concert, waartoe men dan wel eens zijn toevlucht neemt, is een pover surrogaat. Toch zijn er opera's geschreven, die slechts een kleine bezet ting vergen en die met een weinig bewer kelijk décor soms met enkele zetstukken zéér wel op te voeren zijn. Een clubje van jonge Amsterdamse voca listen en instrumentalisten heeft zich nu op de beoefening van de Kamer-opera toe gelegd. Nadat een jaar lang binnenskamers ijverig was gestudeerd, is dit gezelschap: de Kameropera „Camerata" voor het voet licht getreden met „II Maestro di Musica" (De Zangpaedagoog) van G. B. Pergolesi en „Maison a Vendre" (Landhuis te koop) van Nicolas Dalayrac. Het initiatief van deze onderneming is uitgegaan van Max n Doorn, die de opvoeringen dirigeert, en Otto Couperus, die de regie voert en tevens enkele belangrijke rollen vervult. De keuze van Pergolesi's opera-buffa „II Maestro di Musica" mag een trouvaille genoemd worden. Tot voor kort kende mep Pergolesi op operagebied alleen als com ponist van „La Serva Padrona" (De dief achtige ekster). Hel thans opgevoerde Werkje is in brokstukken teruggevonden, die echter toereikend waren om het geheel te reconstrueren. Het deed oorspronkelijk dienst als komisch intermezzo in een of andere toneelvoorstelling, maar is waar schijnlijk reeds tijdens het leven van de componist van het répertoire verdwenen, omdat de operawereld er zich aan stootte, daar in dit stuk lustig de draak gestoken werd met de ijdelheid der vocalisten en de oppervlakkigheid der impresario's. Toch winnen de kunstenaarsernst en ook de deugd het in dit kostelijke opera'tje in twee bedrijven, dat voor de stemmen prach- tig-vloeiend is geschreven, en waarin tij dens de openbare zangles door fluit, viool, cello en clavecimbel een j,musica di scena" wordt gespeeld, die eveneens een lust is voor het oor. liet stuk, dat door Max van Doorn vertaald is het verliest er iets door aan klankkarakter, maar het maakt de inhoud en iedere pointe voor de toe- ADVERTENTIE Moeder wordt getracteerd. Maar... ze tracteert zelf ook. En omdat ze het deze dag gemakkelijk moet hebben, kiest zij een pudding, de heerlijkste, die ze kent: Agenda voor Haarlem DONDERDAG 11 MEI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Nacht- repetitie" (Comedia), 8 uur Restaurant Brinkmami: Vereniging Nederland-Canada, filmavond, 8 uur. Gcm. Concertgebouw: Haarlems Chr. Mannenkoor, ontspannings avond, 8 uur. Frans Halsmuseum: Akke de Vries (alt) en Richard Boer (piano), 8 uur. Luxor „De gravin van Monte Chrïsto", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De dokter kiest een vrouw". 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spionnen in de schaduw" en „Slaapwagen naar Triest", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wreker", toe gang 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De inspecteur generaal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Slave girl", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur VRIJDAG 12 MEI Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond Jan Hoeben (viool) en Martijn Bruyel (piano). 8 uur. Biosc^en: Middag- en avond voorstellingen. Een scène uit de komische opera in één bedrijf „Landhuis te koop" van Nicolas Dalayrac, zoals deze ten tonele wordt ge voerd door het gezelschap Camerata. In het midden de coloratuursopraan Erna Spoorenberg. schouwer begrijpelijk wordt in een fraai décor (ontwerp Roelof Frankot) opge voerd. De drie hoofdrollen worden vertolkt door Wiebe Drayer (de zangmeester), Dora van Doorn-Lindeman (zijn leerlinge) en Otto Couperus (de impressario). Otto Couperus, wiens naam in onze operawereld sinds zijn Osmin-vertolking in Mozarls „Ontvoering uit het Sérail" een goede klank heeft, vermeed in zijn regie de brede opera-dramatiek, die in deze kamerstijl niet op haar plaats zou zijn. In de komische één-acter „Landhuis te koop", een door Mary van Leer naar het libretto van Duval in het Nederlands bewerkte galante comedie van de Fransman Dalay rac (17553-1809), welke muzikaal het mid den houdt tussen Mozart en Rossini, gaat de regie eveneens van het gewone toneel spel uit, al kon aan dit burgerstuk van na de Franse revolutie natuurlijk wel een vrijere allure gegeven worden. Ook dit wordt levendig op de planken gezet. Erna Spoorenberg leren wij kennen als een voor treffelijke coloratuur-sopraan. De tenoren Wiebe Drayer en Arthur Hoogveld vormen een komisch vriendenpaar, waarbij Hoog veld de rol van de vrijpostige bohémien vervult. Jeanne van de Rosière speelt een sympathieke tante-rol en Otto Couperus is de vrekkige buurman. De kameropera „Camerata" gaat een terrein ontginnen, dat in ons land nog braak ligt en dat, wanneer het op deze artistiek zorgvuldige wijze be werkt wordt, zeer vruchtbaar kan blijken te zijn. De instrumentale begeleiding wordt ver zorgd door een ensemble van strijkers, bla zers en clavecimbel. ADVERTENTIE ONTWERPEN ADVIEZEN UITVOERING Brandstichter en medeplichtige veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de brandstichting in de voedingsmiddelenfabriek aan de Gasthuisvest. De chef van de inpakafde- ling L. K. L. H„ die verdacht werd een lucifer bij het verpakkingsmateriaal te hebben gehouden, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar wegens opzettelijke brandstichting; de drie-en- veertigjarige directeur J. G. tot één jaar wegens medeplichtigheid, en zijn echtge note, J. J. G.-H., een zuster van de chef, werd vrijgesproken. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie een hechtenisstraf van twee weken tegen de Bloemendaalse directeur van een bedrijf, A. de B., wegens mishan deling van een Bloemendaler op een avond in Maart. Verdachte ontkende en deelde mee, dat een Belgische vriend van hem, die thans in de Congo vertoeft, de dader moest zijn. Een poging om deze op te sporen had geen succes opgeleverd en de door verdachte opgegeven naam was in België niet bekend. De rechtbank ver oordeelde De B. tot twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 500,subsidiair 60 dagen hechtenis. ADVERTENTIE Hef natuurreservaat de Kennemer Duinen Openstelling pas in 1951? Zoals men weet is door het rijk, met financiële medewerking van cle provincie Noordholland en de gemeenten Haarlem en Amsterdam, het initiatief genomen tot aankoop van 1200 ha duinen ten Noorden van de Zeeweg te Bloemendaal, om die te bestemmen tot natuurreservaat. Naar wij van mr. M. C. Bloemers, chef van het bureau Natuurbescherming van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescher ming van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vernemen, zal het natuurreservaat de Kennemer Duinen vermoedelijk pas in 1951 voor het publiek opengesteld kunnen worden. De Provinciale Staten van Noordholland en de gemeenteraden van Haarlem en Am sterdam hebben reeds het besluit genomen tot financiële medewerking aan de Stich ting, maar in de Kamers moet die beslis sing nog vallen. In het bestuur der Stichting hebben zit ting vertegenwoordigers van het rijk, de provincie en de beide gemeenten. Als voor zitter treedt op de Commissaris der Ko ningin, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk en als vice-voorzitter de burgemees ter van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers. Voor het natuurreservaat kan worden opengesteld moeten er nog verschillende voorbereidingen getroffen worden. Ook moeten er afscheidingen gezet worden. Het is nog niet in onderdelen beslist hoe de exploitatie van het natuurreservaat zal geschieden. Wel is zeker dat een klein deel van het duinterrein zal worden afgesloten met het oog op de vogels, de bloemen en de planten. Dit wordt vrijwel in alle na tuurreservaten gedaan uit wetenschappe lijke overwegingen. Daarnevens zal een groot deel van de duinen toegankelijk ge steld worden voor houders van kaarten Tegen welke voorwaarden die verkrijgbaar zullen zijn is nog niet bepaald. Mr. Bloe mers veronderstelde dat de prijs op een gulden per jaar gesteld zal worden. De overige duinen zullen dan vrij toegankelijk worden gesteld. De duinen zullen door een groot bezoek ongetwijfeld het meest te lij den hebben. Het is daarom niet onmogelijk dat de complexen af en toe omgewisseld zullen moeten worden om de duinen, die geleden hebben, weer wat rust te gunnen om zich te herstellen. Sportweek in voorbereiding De commissie tot het organiseren van een Sportweek heeft een voorlopig programma samengesteld voor de jaarlijkse gebeurte nissen welke bepaald zijn van Zaterdag 24 Juni tot en met Zaterdag 1 Juli. In grote lijnen, komt het programma overeen met dat van vorige jaren. Begonnen wordt met een optocht en daarna volgende op de Grote Markt enige demonstraties. Het nummer „spertvariété" is het vorig jaar bijzonder ingeslagen en daarom is besloten het publiek op de Grote Markt een aantrekkelijk pro gramma aan te bieden. Op enkele avonden worden turndemonstra- ties gegeven, en op pleinen zal gede monstreerd worden hoe basketball beoefend wordt. Boksen, jiu-jitsu, krachtsport, soft- ball, korfbal en handbal staan weer op het programma. Enkele hoogtepunten zijn nationale athletiekwcdstrijd op het terrein van „Haar lem" en zwemwedstrijden in Stoops Bad, waaraan de candidaten van Nederland voor de Europese kampioenschappen deelnemen. ADVERTENTIE BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TELEFOON 18428. NA 6 UUR 14810-14155 Dr. Van Stein Callenfels' bewogen carrière Ir. B. A. Swanenburg sprak voor „Oost en West" Het winterprogramma van de Haarlemse afdeling der Koninklijke Vereniging „Oost en West" is gisteren in de grote zaal van hotel „De Leeuwerik" afgesloten met een bijzonder interessante lezing van ir. B. A. Swanenburg over de persoon en het werk van wijlen dr. P. V. van Stein Callenfels, de schilderachtige figuur die zijn carrière eindigde als een archeoloog en praehisto- ricus van wereldfaam, nadat hij in Indië als BB-ambtenaar volkomen mislukt was. De schets die ir. Swanenburg van de jonge „Stein" en zijn dolle streken bij het Binnenlands Bestuur gaf, deed zijn toe hoorders van wie verschillende de fameuze Callenfels persoonlijk gekend hebben herhaaldelijk schudden van het lachen. Toen Stein zich tenslotte door zijn herhaaldelijke bespotting van zijn supe rieuren in de ambtelijke dienst onmoge lijk had gemaakt (eenmaal kwam hij ge kleed in pyjama en gezeten op een circus olifant op bezoek bij een resident, een andere keer, toen hij opdracht had, een apen-plaag in zijn bestuursgebied op te ruimen, telegrafeerde hij een zeer hoge bestuursambtenaar: „Sinds Uwe Hoog- Edele van hier vertrokken is, geen aap meer gezien"), werd hij ontslagen en ge raakte hij geheel aan lager wal, doch op het dieptepunt van zijn carrière, toen hij óp het achtererf van een hotel in de Preanger practisch van de bedeling leefde, kwam de ommekeer in zijn leven. Iemand gaf hem een kans om zich te rehabiliteren en Stein heeft die leans niet gemist. Hij werd planter in een koffietuin en werkte zich met geweldige energie in nauwelijks zeven jaar tot administrateur op. Inmid dels had hij en passant „even" Sanskriet geleerd en begon hij zich ook te interes seren voor oudheidkundige vondsten in zijn koffietuinen, over welke hij zulke brillante rapporten uitbracht, dat de Oud heidkundige Dienst hem al spoedig als tijdelijk toegevoegd ambtenaar aanstelde. Hij heeft nooit een hogere rang bereikt dan dat „tijdelijk toegevoegd", maar zijn archeologische arbeid, vooral die op Bali waar hij met oneindige moeite en nauw gezetheid tal van oeroude tem pel ruïnes restaureerde heeft hem desondanks wereld faam bezoi'gd. In nog sterkere mate was dat het geval met zijn praehistorische onderzoekingen, die zich uitstrekten over geheel Zuid-Oost-Azië. De spreker illustreerde zijn causerie met vele belangwekkende lichtbeelden en ver telde voorts nog tal van grappige bizon- derheden over Stein Callenfels' rol als gou- vernements-gastheer op Bali, wanneer daar hooggeplaatste buitenlanders op bezoek kwamen. Paul-Reynaud kreeg van „Stein" een grote mond omdat hij een half uur te laat aankwam, de Koning van Siam een joviale klap op zijn doorluchtige schouder en Clemenceau een foto van zijn Balinese „harem". Geen wonder, na deze lezing, dat men met ongeduld uitziet naar ir. Swanenburgs biografie van de grote „Stein", welke in de herfst het licht zal zien. Hel Marine-hospitaal te Overveen Thans worden ook burger patiënten opgenomen Het is bekend dat er in Haarlem nog steeds een wachtlijst is voor patiënten die in een ziekenhuis moeten worden opge nomen. Daarom dat het toe te juichen is dat in het Marinehospitaal te Overveen thans ook burgerpatiënten worden opgenomen. Daar voor is een overeenkomst gesloten met het gemeentebestuur van Haarlem. Het Marinehospitaal heeft 176 bedden. Deze zijn niet alle bezet met militaire pa tiënten. De bedden die vrij zijn kunnen aangewend worden voor burgerpatiënten. Hoeveel dat gemiddeld is kan niet gezegd worden, maar als regel zullen het zo werd ons verzekerd wel enige tientallen zijn. Een moeilijkheid is voor de patiënten, die ADVERTENTIE enorme sortering nieuwste modellen WANDELYVAGENS vanaf... Gen. Cronjéstraat 82 f 37.*5 Telef. 13055 ADVERTENTIE ■■BUBRBK!l3SR9!SaB03!gHRrans MOEDERDAG 5 IJSTAARTEN STATIONSPLEIN 6 REBSBBBfilBES TEL. 21750 mH naar het Marinehospitaal verwezen wor den, de vrije dokterskeuze, omdat in dit ziekenhuis alleen de doctoren mogen wer ken die daaraan verbonden zijn. Daar onder vallen evenwel ook de consulterende specialisten. Dit zijn er vrij veel, zodat deze de patiënten die een ziekenhuisverpleging behoeven, in het Marinehospitaal kunnen behandelen. De nieuwe regeling is al ingegaan. Alleen in de interne afdeling worden thans reeds 8 burgerpatiënten verpleegd. Het tarief voor de verpleging is 7,50 per dag, waaronder de gewone onkosten begrepen zijn. In het Marinehospitaal, waar ook Mar- va's verpleegd worden, kunnen ook vrou wen als burger-patiënten worden opge nomen. Daar het aantal zalen voor vrou wen evenwel klein is. moet dit aantal ook beperkt blijven. Het bestuur van het Marinehospitaal ljeeft voor Vrijdagmiddag het college van B. en W. en de leden van de gemeenteraad uitgenodigd een bezoek te brengen aan het hospitaal. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de Tiende Mei iverden gisteren kransen gelegd bij het monument voor de gevallenen in Bloemendaal, 's morgens door een deputatie van de Bond van Oud-illegale werkers, 's middags door het dagelijks bestuur der gemeente. Op de foto ziet men burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex tijdens de kranslegging. ADVERTENTIE EEN NUTTIG GESCHENK B.V. VAN Witte damast tafel lakens. roosdessin bijpassende servet- 5.35 1.40 Ontbijt lakens met mooie frisse ruiten o.7t> Ontbijtstellcn, fijne pasteltinten, met 6 vingerdoekjes Badhanddoeken, met mooie strepen x.oö Badhanddoeken, keurige ruiten 3.sa bijpassende was- handschU.43 Rits badhanddoe- 0_ ken Theedoeken, zware i kwal Linnen theedoeken 1.28, Jubileum H. Zuurendonk De heer H. Zuurendonk, bedrijfsleider van de N.V. Franken's Broodfabrieken te Haarlem, die dezer dagen een halve eeuw bij deze onderneming in dienst was, is door de Koningin onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In zijn woning te Heemstede werd hem door de burgemeester deze onderscheiding op de borst gespeld. De Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel kende de jubilaris de verguld zilveren legpenning van deze maatschappij toe. Van zijn directie ontving hij een geschenk in enveloppe en vaji het personeel een fiets. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Mei 1950 ONDERTROUWD: 9 Mei, W. F. de Haas en H G. Voors. GEHUWD: 9 Mei. C. Levers en C. J. Stam mes; H R. Brouwer en J. L. Simoons. BEVALLEN van een zoon: 7 Mei. E. M. J. TrompHazenberg; 8 Mei. A. Dijkstra Wesselson; M. P. van Kalmthout—Nijssen; 9 Mei, J. J. SchrasMilders. BEVALLEN van een dochter: 5 Mei. M. de Heervan der Vlist, 6 Mei. A. M. Boevé Pothoven: 8 Mei. M. M. de Bruijn—Raken; E. A. van Esde Groot; J. Bollebakkervan Lohuizen; 9 Mei, C. de Graaf—Rietman: M. F. van NassauLeveld. OVERLEDEN" 7 Mei. W. van Duin, 77 j„ Schotersingel; J. R. P. Heeröldt, 73 j Kle verparkstraat; L. A. Split. 62 j., Gasthuis- vest; A. van der Veer. 85 j„ Gasthuisvest; H. C. Koster, 92 j.. Westerhoutpark; S. Stam, 74 j.. Overtonstraat; R. J. J. HollinkKamp huis. 61 j., Heussensstraat. ADVERTENTIE RIJWIELEN BURGERS E.N.R. 117.50 RUDGE YVHITYVORTH GLAZENA KER BARENDSESTRAAT HOEK KAMPERSTR. TELEFOON 13797 HAARLEM, 10 Mei 1950 ONDERTROUWD: 10 Mei, W. F. Heijink en D. Bosch; M. E. Beringen en G. F. Ver dam; C. Verzijlberg en C. Langeveld; M. C. Peters en J. W. Steenkist; W. J. M. Groe- nendaal en W. Souwer; T. Tit en G. A. Dis sel: H. J. Bos en B. Groen; W. A. A. Teu- nissen en W. J. Huiting; H. A. Moone en A. M. E. Bakker; R, C. van de Bunt en M. Oostewaal; J. A. Aarsen en G. Schild: J. H. G. M. Vliegen en M. Goverts; J. Spithoven en B. van Scherpenzeel; W. M. de Meij en M. A. G. Paauwe; W. van Gog en S. L. Hut; R. Bouw en P. Tukker: F. J. A. van Wattin- gen en C, N. .Zonneveld; E. Zomerplaag en G. J. Meeuwis; J. J. van Duijn en M, Tromp; P. J. Roest en A. J. Negrijn; T. J. G. J. Voo- ges en B L. J H Metselaar; J. W. J. Veldkamp en C. van Dijk; L. G. Loerakker en A. C. Pel; G. Snoek en H. B. Holwerda; J. II. C. Kroes en M. H. P. Paans; J. van Markenstein en A. C van der Velde; A. Buis en G. Alkema; C. L. Oerlemans en M. H. Balm; C. J. Bergman en C. A. L. Weber; G. J. Jans en M. C. Zwaneveld: W. Zwemmer en M. G. Nix. GEHUWD: 10 Mei. A. J. Driessen en M. A. B. Heerens; D. Beers en E. M. Meijer: P. A. de Meij en E. M. van Gemert; N. J. H. Jacques en J. E. Huijbens; W. Slootweg en W. H Baan; S. C. Kossen en C. G. J. van Hengstum: W. Zuijderduin en L. J cle Win ter; W. Metselaar en M. van der Zwet; R. Amama en T. M Olijerhoek; L. van Bilder- beek en S. M. Mostcri; J H. Koek en H. A. M. Somers; L Verdam en W. M. Tam; J. H. Corsius en A. Harren; G. J. C. van Eeden en A. B. Bos; L. A. Timmermans en H. Meijer; J. Raven en A. B. Jonker: K. Jonlcer en L. J. de Kwaadsteniet; A. C. van dei- Plas en C. J. Reis; J H van Wunnik en C J. Lubbers; C. M. Weijland en A. M. van dei- Hout; J. Mulder en J. W. Teljeur. BEVALLEN van een zoon: 8 Mei. M. H. A. BloemVerheijen; 9 Mei, L. de Vries Konings; H. M. Stroomervan Warmerdam; II. G. KopsOldenhof; P. C. W. van der Vossenvan den Berg; 10 Mei, A. Holman Zwaaij. BEVALLEN van een dochter: 9 Mei, M. de Bloisde Graaf; H. van WooningBur ger; H. C. StevensDaane; C. M. J. Leeflang Evers; 10 Mei, C. M. BeaufortNieuwen- huizen. OVERLEDEN: 8 Mei, G. J. Geijssen, 90 j.. Jansstraat, F. van der Nat, 47 j„ Korteweg. Het leven op rijm In de Hompeldompeldwarsgassteeg is een vreemde vogel neergestreken. Dat valt niet zozeer op in deze buurt, want ge vindt er vreemde vogels bij dozijnen. Het is een straatje met onwaarschijnlijke bochten- en zo nauw, zo nauw dat de morsige vrouwen elkanclers.kofficmolen kunnen lenen zonder uit haar huisjes te komen. Er kruipen wat plakkerige kinderen door modder en stof, zij groeien op tot bleke jongens en meidjes die de steeg uit en de wereld in zwerven met de smerigheid van het straatje voor altijd in de poriën van hun vel. Hier is een zwerver komen wonen. Hij is komen wonen waar een krotje leeg stond na de oorlog, er zaten geen ramen of deu ren meer in en de magere muizen zaten in kringetjes rond de gaten in de vloer met elkander te wedden dat alle katten in de oorlog gesneuveld waren. Dat is een huis met een dak, zegt de zwerver, hier zou ik kunnen wonen en uit rusten. Hij tilt zijn kinderen naar binnen en slingert zijn plunjezak naar de muizen, die een verdieping lager vluchten. Hij schobbert wat planken en houtwerk bij elkaar, ge weet niet waar hij het vandaan krijgt, maar hij heeft het en hij timmert de gaten dicht die dicht behoren te zijn. Zij maken het krotje schoon van onder tot boven, zij kopen wat oude stoelen en een verroeste kachel. Want de zwerver heeft op zijn borst het zeemleren zakje met geld, dat hebben de boeren hem geschonken met de cent tegelijk, voor zijn schone liedjes op bruiloften en partijen. Zie, hij is een man van de twintigste eeuw, die door het ongeluk is losgeslagen van zijn geboortegrond in Groningen of daaromtrent, zijn kinderen hebben hun moeder verloren en hij is er op uit getrok ken om in leven te blijven. Geen school bank heeft hem ooit gezien, hij kan met moeite zijn naam schrijven doch hij zingt, hij dicht, hij doet aan poëzie als aan eten en drinken. Hij is een geboren zanger van het levensliedje, dat horen de boeren graag en zij kunnen die simpele dicht kunst begrijpen. Hun bruiloften en feesten zijn luidruchtig en plezierig, maar zij wil len de tragiek van het leven er in horen doorklinken. De zwerver zingt zijn zelfge- fabriceerde verzen van meters lang en hij laat ze lachen en huilen. Dit is een man die het leven van binnen en van buiten kent. Grof en fijn heb ik het gegeten, zegt hij, maar het is mij wel be komen. Het heeft mij er niet onder gekre gen, nee, bij lange niet, dat gaat maar niet zo gauw. En hij dicht meer dan hij praat, met slimme ogen en een glimlach. Van het krotje in de Hompeldompel dwarsgassteeg uit trekt hij de velden in met zijn poëtische koopwaar. Kom vrienden luister naar mijn lied maar ik zing het niet zo maar om niet ik kom als invalide man die voor 't gezin niet werken kan dus schenk mij wat een bete broods ik zal u danken tot 'k mijn doods hemd aangekregen heb en toch dank ik dan uit de hemel nog. Dan trekt hij een lange adem in en begint aan het tweede couplet, terwijl de boerin en haar kinderen uit het huis komen en hem met open monden aankijken. Hij loert door de open deur naar de dampende borden karnemelkse» pap met stroop en zegt op een dreun zonder komma's of pun ten: Ik werkte hard steeds voor mijn brood maar een ong'luk sloeg mij bijna dood nu moet. ik beedien langs de deur ach stond g'er zelve zo eens veur ik zing toch opgewekt mijn lied de tranen echter ziet ge niet die stromen binnen in mijn hart het leven gaf mij vele smart maar heb erbarmen die niet arm is en wiens huisje lekkere warm te heeft en smakelijke pap ach weigert mij toch niet een hap ik zal u danken als ik ga van hier naar anderen wafer ja voorzeker kent ge het gebod bemin uw naasten zo zegt God dus vrienden wil een kleine gaaf toch schenken aan een vroom en braaf man die thans smekend voor u staat en dan getroost weer henen gaat. En de boeren weigeren hem noch de hap noch de pap, ze noden hem binnen en zien geroerd hoe hij als vroom en braaf man al dankt voordat hij iets gekregen heeft. Zij stoppen zijn plunjezak vol met de ruwe, simpele gaven van de dorpen: Ongemalen rogge en einden worst, bloem kolen en appelen. En zij zien hem getroost weer henen gaan naar zijn Hompeldompeldwarsgassteeg, naar de kijvende vrouwen en de vechtende kinderen in de goot. Vandaag of morgen zal het krot weer leeg staan in de dompigheid van het gore steegje. Dan is de vreemde vogel weer uit gevlogen naar andere streken. Misschien komt ge hem wel eens tegen hier of daar dat zal een plezierige ontmoeting zijn. Want ge kunt hem uw zorgen op rijm laten zetten voor een krats. En op rijm zijn zij zo licht dat ge er mee lachen moet. J. L. ADVERTENTIE BLOEMENMAGAZIJN De late tulpen De late en de Danvintulpen staan thans in volle bloei. Het komende week-cinde zal er nog veel te genieten zijn, en daar mede komt dan zo langzamerhand weer een eind aan het feest der bloeiende vel den. Alleen de Keukenhof en ook de Treslongtuin blijven dan nog een attractie. Pater Reichwein keert in Spaarndam terug In November 1939 is Pater Reichwein Uit Spaarndam naar zijn arbeidsveld op de Philippijnen vertrokken en heeft daar enige jaren rustig kunnen arbeiden. Doch met Kerstmis 1942 kwamen de Japanners de vrede verstoren. Het gelukte de pater en vijf medebroeders zich drie en half jaar in de bossen en op bergen schuil te houden, totdat in Augustus 1945 ook voor hen de bevrijding kwam. Nog enige jaren heeft Pater Reichwein onder de bevolking van de procincie Sigao gewerkt en nu komt hij tot herstel van een tropenziekte naar Neder land. Eén dezer dagen wordt hij in Spaarn dam verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5