Het blijft moeilijk een voorhoede voor Nederlands elftal samen te stellen Michels en Hofma voldeden goed Amsterdamse Beurs DE SUPER MARGARINE .Clowntje Rick Sport in het kort Kort en Bondig VAN LENT's AUTOBEDRIJVEN De dood van dr. Leidekker Donderdag 11 Mei 1950 Haarlems Dagklad en Oprechte Haarlemsche Courant Bondsploeg-Leeds United 10 De keuzecommissie van cie Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft de taak de vertegenwoordigende ploeg samen te stellen voor de Woensdagavond te spelen wedstrijd tegen Engeland B en voor de landenwed- strijden in Stockholm en Helsinki. Zij heeft reeds enige wedstrijden van vertegenwoor digende elftallen aan het werk gezien en gisteravond was zij tegenwoordig in het Olympisch Stadion, waar Leeds United uit de tweede Engelse divisie de tegenpartij was van een bondselftal, waarin een aantal spe lers was opgenomen, dat ongetwijfeld geko zen zal worden. Daarbij denken wij aan doelman Kraak, de achterspelers Potharst en Van der Sluis en de kanthalves Van der Hoeven en Sioffelen. Indien Terlouw her steld is van de in het tournooi van Blauw Wit opgelopen blessure wordt hij natuurlijk ook aangewezen en anders maakt Var. der Hart een goede kans de niet gemakkelijke taak van stopperspil over te nemen. Deze spelers hebben een behoorlijke wedstrijd achter de rug. hoewel zij het moesten op nemen tegen e n ploeg, die niet fel speelde. De samenstelling van de achterhoede vraagt dus niet zo veel zorgen, echter wel die van de voorhoede, hoewel er een verbe tering is waar te nemer.. Voor de strijd tegen Leeds United waren Van Overbeek (BW), Van der Vegt (HBS), Michels (Ajax), Rij vers (NAC) en Hofma (Heerenveen) op gesteld. Van de voorhoede van het Neder lands elftal tegen België speelde alleen Rijvers mee. De vier andere spelers van dit elftal komen Zaterdagavond met Van der Tuijn (Hermes DVS) op de linksbinnenplaats in de bondsploeg in het Stadion Feijenoord uit, eveneens tegen Leeds United. De opstelling der voorhoede van gister avond voldeed in de eerste helft vrij aardig. Er ging een grote activiteit van de voet ballers uit en zij zorgden er voor, dat doel man Searson vele malen in actie moest komen. Op de linksbuitenplaats was Hofma bijzonder snel, gaf goede voorzetten en uit een er van kopte Van der Vegt faai op 't doel. Later trachtte Michels de Engelse doelman te passeren, doch deze was uitstekend op dreef. Ook was Van Overbeek in vorm en stelde de binner.spelers in staat schoten te lossen; succes bleef voorlopig uit. In die periode liet de Nederlandse bondsploeg be hoorlijk spel zien, dat beloften inhield voor de mogelijkheid een betere voorhoede samen te stellen dan tegen België. Na twee en dertig minuten slaagde Michels er zelfs in zijn elftal de leiding te bezorgen en dat deed hij door de bal van ongeveer twintig meter afstand van het doel hard en hoog in te schieten Stoffelen had de bal naar voren geplaatst, waar Rijvers doorgaf naar Michels, waarna deze een fraai doelpunt maakte en tevens het enige van de wedstrijd. Toch raakte de ploeg na het op behoorlijk peil staande begin minder op dreef en de Engelsen kwamen meer in de aanval. Zij lieten een goed samenspel zien. doch zij losten niet veel schoten. Met de enkele wist Kraak wel raad. Spoedig na de hervatting heeft de voor hoede laten zien. dat zij als linie niet opge steld kan worden in de Oranjeploeg. Welis waar deden Hofma en vooral Michels uit stekend werk. maar Van der Vegt en Van Overbeek traden minder op de voorgrond en Rijvers toonde wel een speler met capaci teiten te zijn, maar schieten kon hij niet. Bovendien werkte deze onvoldoende samen met Hofma, waardoor deze het steeds alleen moest doen. Michels was een intelligent speler, verdeelde het spel goed en beschikte over een behoorlijk schot. Wij geven hem en verder Hofma een kans in het elftal gekozen te worden en misschien wordt Abe Lenstra uitgenodigd als binnenspeler op te treden. De voorhoede heeft dus in de tweede helft minder goed gespeeld. De Engelsen waren over het algemeen sterker. De verdediging met doelman Kraak aan het hoofd was uit stekend op dreef. Toch hadden wij verwacht, dat Kraak het moeilijker gehad zou hebben, doch de Engelsei# die technisch ver in de meerderheid waren, schoten te weinig. Fraaie schoten noteerden wij van de linksbuiten Williams, van de rechtsbuiten Cochrane in het zijnet en van de middenvoor Browning. Dan vermelden wij een vrije schop even ADVERTENTIE ZOJUIST ONTVANGEN Jtv Jri avoik, L>et>- GEN CRONJESTRAAT129 HAARLEM TEL 11385 buiten het strafschopgebied. Linksachter Milburn schoot tussen de voor het doel op gestelde Nederlanders hard en laag in de richting van het doel. Kraak was reeds ge passeerd. maar Van der Hoeven stond achter deze en redde. Ook kreeg linksbinnen Dud ley een kans; deze kopte de bal echter over het reeds door Kraak verlaten doel. Het resultaat was dat de Nederlandse bondsploeg met 10 won. De problemen voor de samenstelling van de voorhoede zijn er nog en mogelijk bestaan die Zaterdag nog, als andere spelers de linie in de bonds ploeg zullen vormen. België—Ierland 5—1 De landenwedstrijd BelgiëIerland is in een overwinning van 51 voor de Belgen geëindigd. De ruststand was 30 door toedoen van Mermans. Chaves en A. de Hert. Na de rust bracht Chaves de stand op 40, waarna rechtsbinnen Murray tegen- scoorde. Mermans maakte er 51 van. Supporters voeren actie tegen vervoersverbod De moeilijkheden, die de georganiseerde supporters van voetbalverenigingen van het verbod tot het huren van autobussen ter bij woning van voetbalwedstrijden ondervinden, zijn voor de Haarlemse Federatie van Voet balsupporters aanleiding geweest, zich door middel van een request tot het Ministerie van Verkeer en Waterstaat te wenden. Het hierop verkregen antwoord was van dien aard. dat de Federatie de noodzaak gevoel de, de kwestie in een vergadering nader te onderzoeken en de mogelijkheid tot een actie op groter schaal te overwegen. Deze vergadering, waarbij o.a. mr. J. Nolen als rechtskundige en vertegenwoor digers van de Bond van Autobusonderne mers aanwezig waren, is gisteravond te Haarlem gehouden. Uit de besprekingen bleek, dat het verbod, behalve directe on prettige gevolgen voor supporters en auto busondernemers, ook meer indirecte, maar daarom niet minder ernstige gevolgen met zich meebracht. De juridische, zowel als de sociale kant van de kwestie werd bekeken. Besloten werd onverwijld tot een actie over te gaan. Hiertoe zal contact met alle supportersverenigingen uit den lande wor den opgenomen er. deze zullen er toe worden opgewekt naar het voorbeeld van de Haar lemse zusterverenigingen, zich in locaal verband te organiseren. Een landelijke orga nisatie zal eventueel later kunnen volgen. Hockey Nederlands elftal tegen Frankrijk Het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk op Zaterdag a.s. in het Wagener Stadion te Amstelveen is als volgt samengesteld: Doel: Smits (Amsterdam). Achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo). Midden: Rinkel (Gooi), Loggere (Laren) en Ancion (Kampong). Voor: W. Nefkens (Venlo), Boerstra (HHIJC). Kruize (HHIJC), Esser (Togo) én Van Heel (HHIJC). Reserves zijn: P Nefkens (Venlo) en Couvret (HDM). Wegens het niet beschikbaar zijn van Bouwman, die geblesseerd is zijn ér ver anderingen aangebracht in de voorhoede van de ploeg die 30 April tegen Engeland zo'n voortreffelijke prestatie leverde. Van Heel is van de rechter naar de linkervleugel ver huisd en wordt als rechtsbuiten vervangen door W. Nefkens. Esser speelt linksbinnen in de plaats van Bouwman. Biljarten Kaderkampioenschap In hotel „Hof van Holland" zijn Woens dagavond de wedstrijden begonnen om het kampioenschap cadre 38/2 van het district Haarlem De u'tslagen luiden: Dieckman (250) 250 25 79 Steffers (350) 252 25 43 Perukel 250) 216 29 40 Noordman (250) 250 29 27 Nobels (250) 118 21 22 Dollé (250) 250 21 62 Doves (250) 108 14 20 Lamers (350) 350 14 94 Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend voor een „noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen". In de toelichting verklaart de regering dat deze tijdelijke noodregeling de definitief te treffen voorziening niet in de weg mag staan. Daartoe dient zij gebonden te zijn een betrekkelijk lage inkomensgrens. Ook de uitkeringsbedragen dienen te lig gen onder die, welke een definitieve ver zekeringsregeling zal bieden. Evenals deze zal zij voorts dienen uit te gaan van een uitkering, beginnende bij het derde kind. Bij het bepalen van de hoogte van de inkomensgrens, beneden welke een zelf standige aanspraak kan maken op kinder bijslag, is de regering er van uitgegaan, dat een grens van 2000 per jaar voor een gezin met drie kinderen in het algemeen redelijk is te achten. Een zelfstandige met drie kinderen, die een inkomen heeft van 2100, komt niet voor kinderbijslag van overheidswege in aanmerking. Zodra dit kindertal stijgt, komt deze zelfstandige financieel in de zelfde omstandigheden te verkeren als een zelfstandige met een inkomen van 2000 per jaar. Daarom wordt voorgesteld de inkomensgrens per kind met 100 per jaar te doen oplopen en in overeenstemming met deze oplopende grens de kinderbijslag niet van het derde kind, doch telkens van een volgend kind af te verstrekken. De bedragen van de toe te kennen kin derbijslagen worden gesteld op de helft van het bedrag, dat thans de loonarbeider aan kinderbijslag ontvangt. In het wets ontwerp is het bedrag van de kinderbijslag daarom bepaald op 0,23 voor het derde en 0,28 voor de volgende kinderen. Aangezien juiste gegevens over de in komsten der zelfstandigen ontbreken is niet met nauwkeurigheid te berekenen, welk bedrag met de voorgestelde noodre geling gemoeid zal zijn. De regering neemt aan dat de kosten een bedrag van 15 millioen gulden per jaar niet te boven zullen gaan. De werking der noodregeling zal worden beperkt tot ten hoogste drie jaren. Prijsvraag radiomuziek In September 1948 hebben de radio organisaties uit veertien Europese landen de zogenaamde „Italië-prijs" ingesteld die tot doel heeft de beste schrijvers en com ponisten te stimuleren tot het scheppen van speciaal voor uitzending via de radio geschikte werken. Evenals in 1949 zal ook dit jaar voor Nederlandse componisten mededinging naar deze prijs openstaan. In aanmerking komt een zuiver muzikaal werk met of zonder tekst met een tijdsduur van minimaal dertig en maximaal negentig minuten, dat speciaal voor de microfoon is geschreven en rekening houdt met de behoeften en mogelijkheden van de om roep. Nederlandse componisten, die wen sen mede te dingen, moeten voor 1 Juli hun werk inzenden aan het secretariaat van de stichting Nederlandse Radio Unie te Hilversum. ADVERTENTIE Slotkoers Openings Gisteren koersen Koninklijke Olie 280 34 281J4 203% 202 Ts 227 168H 167)4 116 286 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 265)4 v. Berkel's Patent 113 Scheepvaart-Unie 125 34 123 Holl.Amerika Lijn 153 Deli Maatschappij 116 113)4 H. V A 121 119)4 A'dam Rubber 126 123 Ned Handel Mij 144% N.-I Handelsbank 8534 Billiton Mij. II 223 Voor de kinderen VAN OUDSHER WETTIG BESCHERMD: 7 GEWAARBORGD GEHALTE VITAMINEN A D Alleen Meppeler Klull bevat meer dan 5000 i.e. vitaminen. Heemstede GOUDEN ECHTPAAR Vandaag is het een halve eeuw geleden dat de heer C. Floris en mejuffrouw C. v. d. Putten naar het raadhuis te Heemstede gingen om daar in de ondertrouw te worden opgenomen. Drie weken later volgde het huwelijk. De heer Floris was correspondent van enige dagbladen en maakte de ontwikkeling van Heemstede van nabij mede. Uit het huwelijk zijn zeven kinderen ge boren waarvan er nog zes in leven zijn en te samen met 45 kleinkinderen zal het gouden feest zeker een onvergetelijke herinnering vormen. Gecompliceerd verkeersongeluk op het Raadhuisplein Woensdagavond te ongeveer half zes wilde de bestuurder van een personenauto, K. M. R. uit Heemstede, komende van de Valken burgerlaan linksaf het Raadhuisplein op rijden. Op het ogenblik dat hij de bocht wilde nemen, werd zijn wagen gepasseerd door een andere auto. bestuurd door H. K. eveneens uit Heemstede^Een botsing volgde, waardoor K. de macht over het stuur ver loor en een dame, mevrouw O. uit Noord- wijkerhout aanreed', die op dit gedeelte van het Raadhuisplein fietste. De dame viel en brak haar linkerbeen op twee plaatpen. Een juist passerende arts verleende de eerste hulp waarna de dame per ziekenauto naar de Mariastichting is vervoerd. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. Aantal verkeersongevallen is hoog in Heemstede Van 1 Januari tot 10 Mei 1950 zijn in Heemstede met minder dan 60 verkeers ongevallen gebeurd waarvan een met dode lijke afloop. Acht personen liepen bij deze ongevallen ernstig lichamelijk letsel op; twaalf personen werden als gevolg van een verkeersongeval licht gewond. De materiële schade aan auto's, rijwielen, kleding, extra vervoer- en ziekenhuiskosten is niet te be cijferen. Uit deze opsomming blijkt wel dat het naleven van de verkeersvoorschriften in Heemstede nog heel wat te wensen laat. De politie te Heemstede doet dan ook een dringend beroep op alle weggebruikers om door het stipt naleven van de verkeersvoor schriften het aantal ongelukken te doen ver minderen. Tot hoofd der Chr. School te Vijfhuizen is benoemd de heer J. F. van Strien, eerste onderwijzer aan de Chr. School te Rijk. Groet van Haarlems burgemeester aan Holland in Michigan Het stadje Holland in de Amerikaanse staat Michigan viert ieder jaar een tulpen- feest," waarmee het uiting wil geven aan zijn verbondenheid met Nederland. Zeer vele inwoners zijn namelijk van Neder landse afkomst en spreken zelfs nog de Nederlandse taal. Men houdt er ook de in Amerika spreekwoordelijk geworden zin delijkheid der Nederlanders in ere en demonstreert dit, door op de eerste dag van het jaarlijkse „Tulip Time Festival" de straten te vegen, hetgeen gebeurt door meisjes in Volendams costuum en met MASSAKAMP HAARLEMSE DAMCLUB BOLLENSTREEK. De Haarlemse Dam club speelde in haar clublokaal een massa kamp tegen de acht en twintig sterkste spelers uit de bollenstreek. Deze strijd werd door de Haarlemse Damclub gewonnen met 3422 OM DE ZILVEREN WONDERTENT. De wedstrijd VUC—NAC, gespeeld in het kader van de serie néderlaagwedstrijden om de „Zilveren wondertent", eindigde in een overwinning van 40 voor NAC, nadat de rust met 20 was ingegaan. Daar stond Clowntje Rick op de drempel van de geopende poortdeur. Hij keek eens voorzichtig naar binnen; daar, in het halfdonkerzag hij een houten trap, die naar boven voerde. Ja, die trap zou hij op moeten, dat was de weg naar boven. Maar die treden waren bestemd voor grote mensen en niet voor zo'n peuter als Rick.Toch besloot hij, om de moeilijke tocht maar te wagen. Het was de enige manier, om het verloren huis weer te vinden. Rick wreef eens flink in z'n handen. „Nou, vooruit, jongen, daar gaat-ie dan maarl" mompelde hij. En toen begon hij moeizaam de trap te bestijgen. Burgemeester Cremers tijdens het uitspre ken van zijn boodschap aan de inwoners van Holland-Michigan. In zijn hand houdt hij de sleutel van de stad Holland, welke hem in 1947 werd aangeboden. straatbezems, die voor dit doel speciaal uit Amsterdam door de American Overseas Airlines naar Holland-Michigan zijn ver voerd. Op verzoek van deze luchtvaartmaat schappij heeft de burgemeester van Haar lem, mr. P. O. F. M. Cremers, een bood schap gezonden aan de stad Holland. Deze boodschap is Woensdagmiddag in de werk kamer van de burgmeester op een gramo- foonplaat vastgelegd. Mr. Cremers zegt in zijn boodschap on der andere dat er behalve de tulpen meer banden bestaan tussen Haarlem en Hol land, waarvan vele inwoners, hoewel zij zich hebben aangepast aan de Amerikaanse levenswijze, de oud-Hollandse deugden in ere houden en hun afkomst niet verlooche nen. Hij wenst allen een luisterrijk tulpen- feest, dat, naar hij hoopt, de banden met Haarlem, het middelpunt van de bollen streek, nog zal versterken. Tenslotte brengt de burgemeester een hartelijke groet aan zijn collega van Holland-Michigan, mr. Harry Harrington. De gramofoonplaat wordt door de Ame rican Overseas Airlines naar Holland ge vlogen en zal daar bij de opening van het tulpenfeest over de radiozender worden uitgezonden. Zakje met giftig poeder verloren De hoofdinspecteur van politie te Nieu wer Amstel deelt mede, dat hedenmorgen in de gemeente Aalsmeer of in Nieuwer Amstel verloren is een linnen zakje, in houdende wit poeder. Dit poeder is zwaar vergif. De vinder wordt verzocht zich met de hoofdinspecteur (telefoon K 2970 2642) in verbinding te stellen. BINNENLAND Ter gelegenheid van de dag van de Scandinavische burgerluchtvaart op 14 Mei, hebben de Deense, Noorse en Zweedse posterijen een speciaal poststempel doen ver vaardigen. Nederlandse philatelisten, die op een dergelijk stempel prijs stellen, dienen twee internationale antwoordcoupons en een briefje met hun naam en adres in een cou vert te sluiten, gericht aan: voor Noorwegen: S.A.S.-day Committee D.N.L. Fornebu: voor Denemarken: The Philatelist Club D.D.L. Kastrup; voor Zweden: secretariat ".A.S./A.B.A. Stockholm 40. Minister Mansholt heeft een commissie geïnstalleerd, die hem zal adviseren over een aantal gevallen, waarin aan vissers tijdelijke vergunningen tot het vissen op het IJselmeer zijn verstrekt. Deze vergunningen werden indertijd verleend aan een aantal vissers, dat volgens de geldende regeling geen aanspraak op het verstrekken van een vergunning tot het vissen in het IJselmeer kon doen gelden, doch waarbij billijkheids overwegingen er toe hebben geleid, dat zij tijdelijk mochten vissen. Op 30 April bedroeg het aantal reke ningen bij de Postchèque- en Girodienst 523.276 tegen 522.261 per einde Maart 1950 en 503.554 per einde April 1949. De omzet in April bedroeg f 4.572.699.777. Het totaal saldotegoed der rekeninghouders bedroeg per ultimo April f 1.002.939.612 tegen f893.404.002 per einde Maart 1950. De 53-jarige stucadoor-aannemcr J. A. van M. uit Rotterdam is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hem was ten laste gelegd dat hü als voorzitter van het bestuursdistrict van de Stucadoorscentrale Zuidholiand een bedrag tussen de 18.000 en f 24.000 voor zichzelf had gebruikt. De regering zal overgaan lot de uit gifte van een ..kaart voor culturele doel einden" Het doel van de kaart is. aan onder danen van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Groot-Brittannië en Noord- Ierland het maken van studiereizen en het verblijven in het buitenland te vergemak kelijken. In aanmerking komen hoogleraren, leraren, studenten, wetenschappelijke onder- zo|kers en kunstenaars. De heer D. J. F. de Man is bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst in bijzondere dienst aan het Hoge Commissariaat van het Ko ninkrijk der Nederlanden te Djakarta. De heer De Man zal optreden als hoofd der afdeling voorlichting van het Hoge Com missariaat. De burgemeesters en wethouders van Amsterdam en Den Haag, die een bezoek aan Parijs brengen, zijn officieel op het Parijse stadhuis ontvangen. De Nederlandse ambas sadeur was bij deze ontvangst tegenwoordig. HAARLEM EN OMGEVING Op Zaterdag 13 Mei zal het 40 jaar zün geleden, dat de heer G. A. v. d. Meij, hoofd der R.K. Jongensschool te Overveen, in dienst kwam bij het onderwijs. Op zijn ver zoek zal dit feit niet feestelijk worden herdacht. Tot hoofd der Chr. School tc Vijfhuizen is benoemd de heer J. F. van Strien. eerste onderwijzer aan de Chr. school te Rijk. Wegens het veelvuldig voorkomen van slijm- en kinkhoest zijn in overleg met de Geneeskundige dienst te Haarlem de be waarscholen gesloten. Reeds de helft van het aantal kinderen was door de ziekten aange tast en om verbreiding te voorkomen, is men tot bovengenoemde maatregelen over moeten gaan. De heer C. Maarschalk, oud-burge meester van Haarlem, die op 16 Mei tachtig jaar wordt, verzoekt ons mede te delen dat hij die dag uitstedig zal zijn. Ds. W. Fijn van Draat te Overveen ontving van de Gereformeerde Kerk te Leiden als toepende kerk een beroep voor de missionaire arbeid onder de Oosterse studenten in Nederland. De toneelvereniging „Vriendschap zij ons doel" geeft op Maandagavond 15 Mei in gebouw St. Bavo een opvoering van „Een Moeder" door Josine SimonsMees. ADVERTENTIE DE LENTE IS IN 'T LAND Geniet van de schoonheid van het voorjaar op een LOCOMOTIEF, RALEIGH OF FONGERS SPORT- .EN TOERRIJWIELEN. In diverse kleuren met trommelremmen of terugtraprem, model 1950. AFD. RIJWIELEN Raadhuisstraat 53-65, Tel. 28810, Heemstede FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 't Zou ook wel een wonder zijn, denkt hij bitter. Zo'n gladde vogel als Stroomer laat zich niet zo maar vangen. Het ruikt muf in de kelder. Zopanje gaat. Het is nutteloos. Stroomer is hier niet, al is hij er vast van overtuigd, dat hij er wel geweest is. Als Zopanje op zijn motorfiets het Oran jeplein afrijdt, slaan de klokken in de stad twaalf uur. Meteen drukt Van Brussel, wiens hoofd verbonden is, op het knopje van de bel. Einde der lessen, einde van de morgen. En? vraagt commissaris Vink gespan nen. Maar Zopanje schudt mistroostig zijn hoofd. De vogel Is gevlogen. Commissaris Vink trekt zwijgend aan zijn pijp. Dat is verduveld jammer, zegt hij tenslotte. Zopanje knikt. Ja. En als u rekent, dat ik hem had kunnen hebben. Ik heb een kostbare fout gemaakt. Langzaam begint hij te vertellen, wat hem in de afgelopen uren is overko men. Als Zopanje enige tijd bezig is, trekt commissaris Vink met steeds kortere tus senpozen aan zijn pijp. Je hebt nogal wat beleefd, zegt hi) verbaasd, als Zopanje zijn verhaal verteld heeft. En 't waren niet zulke prettige bele venissen. In zekere zin heb je het er lelijk bij laten zitten, vervolgt Vink, hoewel.ik aan de andere kant geneigd ben iets door de vingers te zien. Er twinkelt een lichtje in de ogen van de commissaris, als hij Zopanje langzaam aan rood ziet worden. Maar mijn zegen heb je, hoor, zegt hij vóór Zopanje van zijn verbazing be komen is, mijn nichtje is een flink, serieus meisje. Hè? vraagt Zopanje niet bijster intel ligent. hè? Is Ella een nichtje van u? Haar moeder is een zuster van mij, vertelt de commissaris, dus Ik val van de ene verbazing in de andere, verklaart Zopanje. Commissaris Vink glimlacht fijntjes. Ik hoop door jouw prestaties nog eens in verbazing te geraken, zegt hij dan. Misschien spoediger dan u denkt, ant woordt Zopanje optimistisch. Als Zopanje 's middags naar huis rijdt zijn alle politieposten in de omgeving ge waarschuwd voor de moordenaar Stroo mer, lang 1 meter 74, gebruind gelaat, hel derblauwe ogen. Geheimhouding verzocht. Voordat ze de man gearresteerd hebben, wil commissaris Vink nog geen mededelingen aan de pers doen. Geen voorbarig nieuws is zijn stelregel. Het wordt toch meestal achterhaald, meent hij. In dit geval zal hij daarin gelijk krijgen. Zopanje weet dat echter nog niet. Zijn gedachten dwalen steeds van de moord af. Een sportieve brunette verschijning komt hem voor de geest. Ella Vlietema, een nicht van commissaris Vink! Op haar mondje gevallen is ze niet. Dat heeft hij bij het verhoor wel gemerkt. Misschien is dat juist, wat hem zo in haar.aantrekt. Zopanje zucht diep. Even let hij niet op het verkeer. Een auto schiet rakelings langs hem. Bijna er onder! Uitkijken, denkt Zopanje. De ene auto die door Doorne rijdt, zou me nog in het ziekenhuis brengen. Wat zou Stroomer een plezier hebben. Een bekend gezicht vaagt deze dwaze gedachte volkomen weg. Zopanje is op de Prinsensingel gekomen. Voor het raam van nummer 33 ziet hij iemand zitten, die hij kent. Het is meneer Wijmans. Even ver wondert het Zopanje. Hij had niet gedacht, dat de onderdirecteur zo spoedig hersteld zou zijn. De vorige dag leek hij nog ernstig ziek. Zopanje kan zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen. O, bent u het, zegt mevrouw Wij mans weinig hartelijk, als ze de deur geopend heeft en de inspecteur op de stoep ziet staan. Ik kom even informeren hoe 't met uw man gaat. O. Zopanje blijft op de stoep staan en me vrouw Wijmans wacht tot de inspecteur zal vertrekken. Ze wil in geen geval, dat haar man Zopanje ziet. Het zou hem te veel opwinden. Ik heb een geruststellende medede ling voor u, zegt Zopanje eindelijk. Maar komt u dan toch binnen, inspec teur, zegt mevrouw Wijmans met een uit nodigend gebaar. Opeens is ze weer de gastvrije huisvrouw, waarvoor ze bekend staat. Ze laat hem zonder verwijl in de salon aan de achterkant van het huis. Vertelt u eens, weet u al wie? Bijna, verklaart Zopanje, ik heb van morgen enige belangrijke ontdekkingen gedaan, waarover ik u nog niet nader kan inlichten. Maar zoveel kan ik u wel zeggen, dat het spoor niet naar uw man leidt. Ik houdt hem voor volkomen onschuldig. Gelukkig, zucht mevrouw Wijmans. Ik dacht het ook eigenlijk wel, voegt ze er aan toe. Leo is niet haatdragend. Bo vendien had hij er geen belang bij, want hij wenst geen directeur te worden. Ze pakt een koperen doosje dat op het tafeltje staat en presenteert Zopanje een sigaret. Hoewel ze alle moeite doet zich te beheersen, trillen haar handen van opwin ding. Vanmorgen kreeg mijn man namelijk bericht dat hij benoemd is tot hoogleraar in de scheikunde. Sjonge, zegt Zopanje verbaasd, uw man is professor geworden? Dat is prach tig! Ik feliciteer u heel hartelijk. En hij schudt haar de hand. Dit is voor de inspecteur. Dit voor Klaasje. En deze voor mij, zegt mevrouw Van Hem zacht, terwijl ze de borden op het heldere tafellaken zet. Zo, nu de messen en de vorken en de lepels. Zal ik servetten dekken? Ze pakt de servetten en bekijkt ze bij het raam. O nee, die zijn veel te vuil. Ze moe ten nodig in de was, mompelt ze. Nu ja, ikzelf heb er anders nooit één en Klaasje en de inspecteur moeten het morsen dan maar nalaten. Ze zijn onderhand groot ge noeg. Zie zo, dat is ook weer gebeurd Laden dicht, kastje dicht. Nu, wat mij be treft komen ze, als ik opgedaan heb. Piet, piet, piet, zing dan. Dit laatste is tot de kanarie gericht. Het diertje heeft de hele dag nog geen triller tje laten horen. Hij voelt de winter aankomen, zegt mevrouw meewarig, terwijl ze naar het kooitje dribbelt. Of heb je honger, of dorst? Ja, je moet goed eten en drinken hoor. Dat moeten wij ook. Ik en inspecteur Zopanje. Ja, Zopanje heet hij. En juffrouw Klaasje Bellen. Het geluid van de kamerdeur doet haar omzien. Sprak u over mij, mevrouw? vraagt juffrouw Klaasje Bellen welgemutst, wel, dat is eigenaardig. Er is verder niemand hier. En Piet dan? vraagt mevrouw Van Hem met een blik vol verwijt, Piet ver staat mij ook hoor. O ja, als u denkt, dat hij u verstaat, is dat zeker zo, meent Klaasje Bellen, het tegendeel kan ik ten minste niet bewijzen. Maar ik zal u niet langer plagen. Wil ik u even helpen opdoen. We gaan zeker zo eten. Ja 't is kwart voor zes, ik was wel van plan nu te gaan eten. Meneer Zopanje is ook al thuis. Ga je mee naar de keuken? Samen gaan ze naar de keuken. Pas op waarschuwt Klaasje Bellen bij de kamerdeur, de mat krult een beetje, Dat is net iets om over te vallen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6