favorlef Negen bunder weiland getransformeerd in weergaloos schoon en rijk vogelpark LOCOMOTIEF R IJ W I E L E N LEGSTOELEN OPZEELAND Brildragers OPTICIEN WEBER BARKER'S CAFETARIA Afbraakprijzen k Amsterdamse Beurs Vrijdag 12 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Twee hoekjes van het internationale vogelpark „Avifauna", dat volgende week in Alphen aan de Rijn wordt geopend. Links cèn mooie hoek van het grote bassin voor flamingo's en pelikanen; rechts een nabootsing van de Zuidooster poort in Hoorn in een der volières. Randstad Holland kreeg er een unieke attractie bij Van een verslaggever) Heel de Rijnstreek tussen Leiden en Woerden spreekt over die durfal van een Van den Brink, die in Alphen in één winter een vogeltuin,' die hem zeker een miilioen gekost moet hebben, uit de grond heeft laten stampen. De heer Gerrit van den Brink zelf, van beroep handelaar in dameshoeden, is wat bescheidener, maar kan moeilijk ontken nen, dat hij voor de stichting van zijn Avifauna" er een paar ton tegen aan heeft gegooid. Maar hij heeft dat uit overtuiging ge daan. „We moeten met onze kapitaals investeringen weer in de sfeer van het risico komen", meent hij en hij heeft de daad bij het woord gevoegd. Nu moet u niet denken, dat meneer Van den Brink op deze wijze vlot van zijn geld af wil. Hij heeft integendeel een paar be cijferingen opgesteld, waaruit hij conclu deert,, dat de twintigduizend vierkante meter grond die hij heeft laten verwerken, de 300.000 liter water die moesten worden aangevoerd, het restaurant voor bijna tweeduizend bezoekers en tenslotte de drie duizend gevleugelde vrienden die hij uit alle landstreken heeft laten aanrukken een niet onvoordelig object vormen. Hij zegt het ronduit: „Het" gaat allereerst om een zakelijk doel met daarenboven een weten schappelijke en culturele kant". En hij voegt er aan toe: „Als ik in de Kalverstraat m'n hoeden goed etaleer, verkoop ik meer dan wanneer ik het met de Franse slag doe. Zo is het met de vogels ook: ik presenteer ze op een wijze die haar weerga niet ge makkelijk vindt, dat stimuleert de ver koop. Want wist u, dat de Verenigde Sta ten alleen al een paar miilioen vogellief hebbers tellen en dat Nederland in het laatste jaar vor 20.000 dollar aan kanaries naar de Nieuwe wereld heeft getranspor teerd? Toen de: heer Van den: Brink dat vernam, heeft hij-eens achter het oor gekrabd en de gele zangers in zijn huiskamer'"peinzend bekeken De resultaten van dat peinzen zullen van volgende week Woensdag af aan de straat weg van Alphen aan de Rijn naar Leiden, achter de woning van de heer Van den Brink vöor het publiek te zien zijn. In enkele maanden tijds hebben 150 paar han den negen bunder van het weiland van boer De Wit herschapen in een fraai park, doorsneden door tal van kanalen met stro mend water, onderbroken door bassins en vijvers, verlevendigd door heuvels en bosschages en riante gelegenheden om bij enige lafenis uit te blazen van de wande ling langs de vogelhuisjes en volières. Want het moge dan waar zijn, dat het kweken en broeden van exotische en in landse vogels hoofddoel der onderneming is, deze schone aanleg maakt dat „Avi fauna" een geliefd reisdoel zal worden van de binnen- en buitenlandse toerist. De initiatiefnemer heeft op de kaart gezien, dat zijn vogelpark in het centrum ligt van een gebied, dat binnen een straal van 32 kilometer niet minder dan 3'/s miilioen mensen herbergt. „Avifauna" kan bereikt worden met ue diensten van Maarse en Kroon en van de Citosa, straks ook met pleizierboten van Amsterdam en Leiden uit. En omdat de heer Van den Brink de dingen liefst niet te klein aanpakt, liet hij meteen maar een jachthaven in de Oude Rijn graven, waar de boot zal aan leggen, die uitgekeken bezoekers mee neemt naar het Brasemenneer. De eige naar baseert zijn optimisme op de erva ringen die hij een jaar geleden opdeed, toen hij zijn privé-collectie voor iedereen gratis toegankelijk stelde. Zonder dat er enige reclame werd gemaakt, kwamen in één maand dertigduizend kijkers. Grote verscheidenheid De levende have omvat niet minder dan driehonderd soorten, op het ogenblik voor namelijk tropische en subtropische -vogels. Er zijn fazanten, kwartels, ganzen, eenden, zang- en waaclvogels, steltlopers en welke niet al meer in grote verscheidenheid aanwezig. x Bij de kolkende bron en waterval waar het water wordt opgepompt naar de kana len en bassins stappen tien parmantige pinguins, die in deze zomerse dagen met zichtbaar heimwee aan cle koelte van de Zuidpool terugdenken zonder te beseffen dat voor hun buren, de Roodhalsganzen uit Siberië deze Hollandse lentezon ook niet meevalt. Er komt nog een paar Koningspïnguins. een kwestie van tien mille en voor dat dure echtpaar zal een sneeuw- en ijs- afdeling moeten worden ingericht. De flamingo's, pelikanen en jufferkra nen daarentegen schijnen zich in het enorme „zwembad" bij het restaurant best op hun gemak te voelen, evenals de nan- doe's, de struisvogels van Zuid-Amerika. De echte struisvogels, gevederde giraffen eigenlijk, zijn net uit het donkere wereld deel aangekomen en schijnen nog te be duusd om de service, hun in de vorm van een flinke zandvlakte om de koppen in te dompelen geboden, te waarderen. De kraanvogels zijn al zo gewend, dat hun eerste eieren worden verwacht. Zij zullen ze zelf mogen uitbroeden, een moeite die de eenden, fazanten en kwartels wordt bespaard, want daarvoor is een enorme kunstmoeder die 700 eieren tege lijk uitbroedt, disponibel. De dagelijkse leiding van het park be rust bij cle heer J. Noordzij, die wordt bij gestaan door de vogeldeskundigen H. Oos terwaal en J. Broekhuizen, de laatste spe ciaal voor de kanarieteelt. De heer Noord zij was vroeger verbonden aan de dier gaarde „Blijdorp" bij Rotterdam en is thans vice-president en technisch adviseur van de Internationale vereniging van vogel liefhebbers. Toekomstmuziek „Avifauna" is nog maar nauwelijks vol tooid of de directeur spreekt al weer over volgende plannen. Het grote restaurant is geknipt voor internationale congressen, hij wil er een omroepinstallatie voor directe vermaling der redevoeringen in vier talen laten aan brengen. En er moet een vogelvakbiblio- theek komen en een adviesbureau. ,Over drie maanden zal ik precies we ten hoe het verder moet", zegt de geest driftige ondernemer, die er geen geheim van maakt, dat hij het op de lagere school niet verder dan de vijfde klas kon brengen. En dan te denken dat straks zijn stichting een uitgelezen doel voor menige school- excursie zal worden Net van rijwielpaden dit jaar 2000 km lang Het net van de Nederlandse rijwielpaden zal dit jaar 200Ó kilometer lang zijn. Dank zij jarenlange arbeid van tal van vereni gingen zijn door deze paden belangrijke recreatiegebieden in bos en hei voor de toerist toegankelijk geworden. Energiek wordt gewerkt aan verdere uit breiding van het aantal rijwielpaden. Tijdens de oorlog werd omvangrijke schade geleden: honderden kilometers rij wielpad gingen verloren. Na de bevrijding bleek de belangstel ling particuliere zijde voor rijwiel paden aanzienlijk geslonken, hoewel er druk gébruik van werd gemaakt. De .op vatting brak baan, dat de overheid voor aanleg en onderhoud van 'wegen behoort te zorgen. Zulks heeft voor tal van vereni gingen tot moeilijkheden geleid. In de pro vincies Overijsel, Utrecht en Gelderland hebben de provinciale besturen danig bij gesprongen en ook enkele gemeenten heb ben tot dat doel in de buidel getast. Helaas hebben, volgens de ANWB, die in vele gevallen coördinerend optreedt, vele gemeenten nog onvoldoende inzicht in het belang der paden, zodat in sommige ge vallen gemeentelijke medewerking geheel of vrijwel geheel achterwege blijft. De algemene opvatting is dat het rijk bij aanleg en onderhoud van rijwielpaden geen taak heeft, de provinciale besturen, tezamen met hun diensten voor waterstaat en.planologie echter wel. Men beperkt zich daarbij tot paden van algemeen belang, dus streekrijwielpaden voor doorgaand verkeer. Paden van zuiver locale aard blijven gro tendeels zaak van de daar belang bij heb bende rijwielpadverenigingen en gemeen ten. „Dudok de Wit" keert vandaag in Zandvoort terug Vandaag heeft de bemanning van de Zandvoortse afdeling van de Noord-Zuid hollandse Reddingmaatschappij met de „Baron van Kattendijke" koers gezet naar Amsterdam om vervolgens met de geheel gereviseerde „Dudok te Wit", die van Oc tober van het vorige jaar af in de werk plaatsen van de maatschappij een flinke beurt heeft gekregen, terug te keren. Nu zal de „Baron van Kattendijke" eens duchtig onder handen worden genomen. Opnieuw een gedeelte van de zee mijnenvrij Het flottille mijnenvegers, dat de laatste maanden met het reparatieschip Douwe Aukes te Scheveningen gestationneerd was, heeft opnieuw een gedeelte van dé vaar geulen voor de Nederlandse kust tussen Scheveningen en Goeree geveegd. Hierdoor is het mogelijk een groter deel der zee wegen tot veilige zóne te verklaren. Ieder aangewezen traject is, zoals het voorschrift luidt, dertien maal nauwkeurig gevaren. Elke veger sleept een 180 meter lange kabel in het water, waaraan een zware electro-magneet zit, die van het schip uit bekrachtigd wordt. Zo wordt het mogelijk magnetische mijnen, indien deze zich op de zeebodem bevinden, tot ont ploffing te brengen. De mijnenvegers varen meestal evenwij dig aan elkaar op gelijke hoogte met een snelheid van ongeveer vijftien mijl. Hun kabels vormen dan een breed magnetisch veld, dat de magnetische installaties van de mijnen beïnvloedt en de ontstekingen in werking stelt. Tussen Goeree en Scheveningen zijn be paalde vaargeulen, die reeds vrij van mij nen waren, aanzienlijk uitgebreid, hetgeen vooral van belang voor de visserij is. ADVERTENTIE RUDGE WHITWORTH VESTING - SIMPLEX - SPARTA NICO VAN SCHAGEN.Zn. GIERSTRAAT 40-42 TEL. 17763 ADVERTENTIE 3.80, 6.50, 8.25, 9.75 enz. enz. (grote keuze) Losse linnen loperstof per m. ƒ2,502,75 Opvouwbare tuinstoelen, parasols enz. ZIJLSTRAAT 24—3C Boek over de evacuaties in de Meidagen van 1940 Dezer dagen zal bij het Staatsdrukkerij en uitgeversbedrijf verschijnen het werk Evacuaties in Nederland 1939'40. Het is geschreven door de heer J. M. Koolhaas Revers. Deze publicatie uitgegeven onder auspiciën van het ministerie van Binnen landse Zaken beschrijft de evacuaties, welke in de Meidagen van 1940 op last van de Nederlandse regering hebben plaats ge vonden, en waarbij meer dan 200.000 Ne derlanders tijdelijk huis en haard hebben' moeten verlaten. De schrijver, die in de voorbereiding en ten uitvoerlegging van deze evacuaties een werkzaam aandeel heeft gehad, behandelt na in het eerste deel van zijn werk een uitvoerige beschrijving te hebben gegeven van de getroffen voorbereidingsmaatrege len in het tweede deel de gebeurtenissen van de Meidagen van 1940. Dit deel brengt het relaas van de afvoer in massa der Nederlandse burgers, die voor het oorlogsgeweld hebben moeten wijken naar gebieden die veiliger verb'ij (plaats schenen te bieden. Met als achtergrond steeds weer het verloop van de krijgsver richtingen, volgt dit deel het wedervaren der geëvacueerde bevolkingsgroepen op de voet van de eerste uren na cle grensover schrijding af tot het beëindigen van de laatste phase van de strijd op Nederlandse bodem. Hel boek dat plm. 600 bldazijden telt, mag worden beschouwd als een werk van blijvende betekenis voor. de geschiedenis van ons volk. Het bevat, behalve.ceuover zichtskaart^. talrijke illustraties. Als bij-' lagen zijn vele officiële bescheiden toege voegd. Schadevergoeding geëist van het Concertgebouw New York wil procederen Woensdagmorgen heeft het bestuur van het Concertgebouw van de „National Con certs and Artists Organization" uit New York een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat een eis tot scha devergoeding zal worden ingediend als de voorgenomen tournée van het orkest naar enkele Amerikaanse steden geen doorgang zal hebben. De onderhandelin gen zijn hierdoor in een précair stadium gekomen. Vrijdagavond zal het bestuur van het Concei'tgebouw aan deze kwestie een bijzondere vergadering wijden. Op het ogenblik kunnen nog geen nadere mede delingen worden gedaan. Het bestuur van het Concertgebouw had de eis gesteld, dat er op de dagen der concerten te New York, Philadelphia en Chicago door het orkest niet gereisd zou behoeven te worden, teneinde een graad van vermoeidheid te voorkomen die de prestaties benadeelt. Hierop wenste de „National Concerts and Artists Organiza tion" niet in te gaan. Aanvankelijk scheen men langs minnelijke weg nog tot een op lossing van de genoemde en andere moei lijkheden te kunnen komen, doch thans is de situatie aanzienlijk verscherpt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Koopi iets aardigs voor Moederdag Koopt het bij J. FORTGENS GR. HOUTSTR. 128 Go Corneiissteeg Voor Moeder mag het wel van goud of zilver zijn! STOFFEN DlULjplOll de grote mode gebloemd en O gestreept J 90 cM. breed - wasecht - kleurecht Overheidsuitgaven voor het onderwijs in 1946 Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte statistiek van de uitga ven der overheid voor onderwijs, kunst en wetenschap blijkt, dat de totale uitgaven voor het onderwijs in 1946 f302 miilioen (1938: f187 miilioen) bedroegen. Hiervan nam het rijk'f218 miilioen voor zijn reke ning. De gemeenten betaalden f83 miilioen. De provincies subsidieerden het onderwijs met bijna fl,miilioen. Van deze uitgaven kwam 6,7 pet. ten goede .aap. het rijks onderwijs, 29,1 pet. aan het .gerpeentelijk en 61,5 pet., aan het bijzonder onderwijs... Het lager onderwijs (kleuterscholen, g.l.o., v.g.l.o.. u.l.o., buitengewoon 1 o. en kweek scholen) kostte de overheid f215 miilioen (1938: f132 miilioen). Voor het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, het nijverheids onderwijs, het land- en tuinbouw onderwijs en het hoger onderwijs waren deze bedragen resp. f32 miilioen (f23 miilioen), f31 mii lioen (f18 miilioen), f3 miilioen (f2 mii lioen) en f 18 miilioen (f 11 miilioen). De inkomsten, welke het onderwijs toe vloeiden en hoofdzakelijk uit school-, college- en examengelden bestonden, bedroegen f 23 miilioen (f 14 miilioen). De gemiddelde overheidsuitgaven per leerling bedroegen bij het gewoon lager onderwijs f 141.30 (f88.10). bij het uitgebreid lager onderwas f201.10 (f159.80) en bij de hogere burgerscholen f365 (f 358. Van de genoemde f 215 miilioen voor het lager onderwijs is f 167 miilioen aan sala rissen uitgegeven. Voor kunst en wetenschap is een bedrag van f31 miilioen uitgegeven. Hiervan be taalde het rijk f 23. miilioen, de provincies f 1 miilioen en de gemeenten f 7 miilioen. De woningnood te Haarlem Een klacht van een gehuwde die geen kinderen heeft Het is bekend dat de woningnood in Haarlem nog zo groot is dat het Huisves tingsbureau geen moeite doet om woon ruimte op te sporen voor echtparen zonder kinderen en jongelui die willen trouwen. Die zijn dus op inwoning aangewezen en krijgen alleen toestemming als zij zelf ka mers hebben opgezocht. Nu schrijft een arbeider, de heer J. H. P. te Haarlem, ons: Ik ben al van mijn 16de jaar werkzaam in het bouwvak. Nu ben ik 38 jaar. Vier jaar geleden ben ik getrouwd. De woonruimte die wij kregen, was wel niet groot, maar wij accepteerden die, ook al was de keuken 23 meter plus een trap van ons woonkamertje verwijderd. Zeer tot ons leedweeën hebben wij geen kin deren. Nu moeten wij de kamertjes gaan verlaten omdat de hoofdbewoner die zelf nodig heeft. Een districts-makelaar be loofde ons andere woonruimte te zullen zoeken, maar ook weer als inwonenden. Dit lijkt mij toch onbillijk. Zelf werk ik alle dagen mee om huizen te bouwen en daardoor dus anderen aan een eigen huis te helpen en wij als getrouwden zonder kinderen grijpen er maar naast. Hebben wij ook geen recht op een huis waar wij vrij zijn? Is het niet onbillijk dat wij op inwoning aangewezen blijven, met alle narigheden en zorgen die daaraan vast zitten. Het is voor ons al erg dat wij geen kinderen hebben. Moeten wij daarvoor nog gestraft worden door gedwongen te blijven op kamers te wonen? CONFECTIE-EM MOOEMAGAZIJN Spaarnwouderstr. 47-80. Tel. 21393 ADVERTENTIE ZONNEBRILGLAZEN op stérkte weder op korte termijn leverbaar. GR. HOUTSTRAAT 166 b/d Houtbrug Twee doden bij vechtpartij in een café te Sittard Donderdagavond is in een café te Sit- lard-Leyenbroek een hevige vechtpartij ontstaan tussen woonwagenbewoners en cafébezoekei's, waarbij van messen en re volvers gebruik gemaakt is. Toen rle poli tie, die telefonisch door de caféhouder was gewaarschuwd, ter plaatse kwam trof zij in het café twee doden en twee levensge vaarlijk gewonden aan. De slachtoffers van deze vechtpartij wa ren de 'gebroeders B., twee woonwagenbe woners zonder vaste woonplaats. De ern stig gewonden zijn twee inwoners van Sittard. De caféhouder verklaarde aan de politie dat het gezelschap woonwagenbewoners, bestaande uit acht mannen en een vrouw, om acht uur 's avonds in twee auto's wa ren gearriveerd. Na de vechtpartij zijn zes mannen en de vrouw ijlings vertrokken, Dader van moord in Tuindorp- Oostzaan tot 12 jaar veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft de 31-jarige ijzerbewerker P. J. van den B. uit Amsterdam tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld. Hem was ten laste gelegd in de nacht van 5 op 6 April 1949 Zijn 26-jarige echtgenote F. A. in haar woning aan dc Kometensingel' in Tuin- dorp-Oostzaan door messteken van het leven te hebben beroofd. Tegen hem was levenslange gevangenisstraf geëist. „GENERAL HERSEY" VERTROKKEN Op Dinsdag 9 Mei is van Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „General Her- sey". Aan boord- bevinden zich het 5e, 6e, 7e en 8e eskadron vechtwagens, de 7de hulpverbandplaatsafdeling, de militaire politie van de 3ae divisie Deze twee Indonesische kinderen hebben aan een distributielokaal van het UNO-fonds voor hulp aan kinderen („Unicef') het dagelijks rantsoen volle melk voor babies gehaald. Sedert- October van het vorig jaar werd door de Unicef vollemelkpoeder verstrekt aan 3200 kinderen in Djakarta en aan 15000 schoolkinderen- op Lombok. ADVERTENTIE Uit de brand voor Moederdag Rijksstraatweg 238 t/o Haarlem-terrein verkoopt deze week de gehele productie van een grote suikerwerkfabriek tegen o.a. Chocolade truffels prima kwaliteit f 0.29 per half pond. Cocossiaafjes met chocoladegarnering f 0.29 per half pond enz. enz. ADVERTENTIE KAM GAR EN COSTUUMS (2 rü> SPORTCOLBERTS zeer chic 59.—, 45.— KAMGAREN PANTALONS 35.75, 32.50 EGYPTISCH LINNEN REGENJASSEN dubbel, met reserve kraag 67.50, 47.50 Omzet in detailhandel was in Maart niet onbevredigend Uit het door het Economisch Instituut voor de Middenstand gepubliceerde cijfer materiaal over het omzetverloop in de detailhandel blijkt, dat de omzetten in Maart op een hoger peil lagen dan in de voorafgaande maand. Hiertoe heeft ook de omstandigheid, dat Februari een geringer aantal ver koopdagen telt, dan Maart, bij gedragen. Ook ten opzichte van Maart 1949 kon het órpzetverloop in Maart van dit jaar niet onbevredigend worden genoemd, al dient hier rekening te worden gehouden met het feit, dat de prijzen van verschei dene artikelen sedert Maart 1949 niet on belangrijk zijn gestegen. In meer dan één branche kan dan ook wel een stijging van de geldomzetten worden waargenomen, niaar kan toch tevens met een grote mate van zekerheid worden aangenomen, dat de hoeveelheidsomzetten zijn teruggelopen. Overigens werden niet in alle branches in Maart hogere omzetten behaald dan die in de corresponderende maand van het voorafgaande jaar. Zulks was niet het ge val in de detailhandel in zuivelproducten, in het banketbakkersbedrijf en in de de tailhandel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken. De omzetten in de detailhandel in tex tiel blijven zich in gunstige zin ontwikke len. Van Februari op Maart werd een om zetstijging geboekt van 17 procent. De ver koop van uit België geïmporteerde goede ren oefende een stimulerende invloed uit op het omzetverloop in deze branche. In de detailhandel in schoeisel bleven de omzetten ook in Maart laag. Vooral in deze branche wordt de daling der hoeveel heidsomzetten gecamoufleei'd door een stij ging der schoeiselprijzen. De geldomzetten bedroegen in Maart 77 procent van de ge middelde maandomzet in 1947. De gege vens betreffende de parenomzetten wijzen echter uit, dat deze slechts 61 procent uit maakten van de gemiddeld per maand in 1947 omgezette hoeveelheid. De gemiddel de opbrengst per paar schoeisel was in 1947 12.05. In Maart 1950 bedroeg deze 15.61. In de detailhandel in tabaksfabrikaten bedroeg de omzetvermeerdei'ing ten op zichte van Februari 11 procent en hierdoor kwamen de omzetten wederom op het peil van de maanden Augustus tot en met No vember 1949, in welke maanden de omzet ten 25 procent hoger waren dan gemid deld in 1947. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Bïlliton Mij. II Slotkoers Openings Gisteren koersen 282 285K 202% 204 223% 221% 167 169K 117 283 266 144 123 124% 152 112 I1Z>5 117 117 122 li 121K 144 84 218 ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 - Vo de kerk RADIO PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg SCHEEPVAART Alnati. pass. 10 'Ouessant Amstelland. 9 v. Las Palmas. Arendsdijk. 10 v. Santos n. Montevideo. Aldebaran. 10 v. Narvik te R'dam. AikelQiik, 10 te Antwerpen v, Houston- Alcyone. 10 te Rio de Janeiro. Algenib. 10 v. Rio Grande n. Itajai. Alknid, 10 te Santos. Alphacca, 10 pass. Kp. Trio n. Bahia. Amstclslad, 11 te Londen v. Galvestcn. Ardea 9 v. Kingston n. Belize. Atlas. 10 v. Cadiz n. Sevilla. Aalsdiik, 10 780 m. W.t.Z Scillv. Alamak. 10 v. R'dam n. Hamburg. Alblasscrdijk. 10 200 m. N. Terceira. Aludra. 10 te Breinen v. R'dam. Amstoldiep, 11 bij Kp. de Gata. Amstclkcrk, II rede Lagos v. Monrovia. Arendsdijk. 11 bij Kp. Santamaria Grande. Abbedijk. 11 te Baltimore v. Philadelphia. Akkrumdijk, 11 te Baltimore 'v. Philadelphia. Al indijk. U te Mobile v, Tampico. AmstcidUk. 12 17 u. v. R'dam n. Antwerpen- Andiik. 11 te Galveston v. Houston. ANeldijk. 12 verw. Antwerpen. Atlantis, (met burgers) verm. 6 Juni v. Dja karta n. A'dam verw. 5 Juli. Breda, 11 verw. Antofagasla. Black Gull. 11 te R'dam v. New York. Bloemfontein. 10 230 m. W.ZW. Elisabeth baai. Boskoop. 10 480 m. NO. Flores Blommersdijk. 12 te R'dam v. New York. Boissovain. 10 v. Mauritius n. ïftomoassa. Borneo, 11 anker Semarang v. Makassar. Eritsum, 10 te Freetown v. Bathurst. Coram, 10 v. Port Said n. Genua. Cuanr.a. pass. 10 Sabang. Cistula (tl. 11 v. Rouaan n. Punta Cardon. Castclbianco. (met burgers) verm. 5 Juni van Djakarta. 1 Juli verw. A'dam. Delft. 11 te Puna. Duivendrecht (t), 10 140 m. O.NO. Fernando Dorsetshire, (met burgers) Verm. ^5 v. Djakarta 26 Juni verw. A'dam. Drente, 7 te Los Angeles v. Calcutta. Eemdijk. 9 v. Balboa. Edam, 16 625 m. O. New York. Enggano, 12 v. Basrah n. Abadan. Esso Amsterdam tt 12 te R dam v. Aruba. Etrema (t), pass. 11 Straat Socnda. Garoet, 11 te Makassar v. Probolinggo. Gooiland. 10 v. Las Palmas. General M. B. Stewart (tr.), 10 lOoO m. O.ZO. Guardaful. General W. M. Black. (tl. 11 200 m. O Malta. Gaasterkerk, 11 v. East London n. Durban. Grootekerk. 11 te Teneriffe. General M. L. Hersey «U I. 11 ISO m. W. Siberoet General S D. Sturgis (tr.), 11 b60 m. O.ZO. Guardafui. General Tavlor, (met troepen) verm. 5 Juni v. Djakarta, 27 Juni A'dam verw. Goya, (met troepen) verm. 30 v. Djakarta, -3 Juni A'dam verw. Groote Beer. 11 600 m. W. Mmicoy. Heelsum. 11 v. Ciudad Trujillo n. Port of Spain Helicon, 10 v. Curacao n. Mavacaibo. Hercules. 10 v Gibraltar n. Lissabon. Helder. 10 pass. Kp. Real. Hector, pass. 11 Ouessant. n. Algiers. Hestia. pass. 11 Florcs n. Laguaira. Hilversum, pass. 18 Ouessant. Hoogkerk. 11 v. Port Soedan n. Suez. Iltevsum, 10 te Baltimore ".Narvik. Jagersfontein. 10 v. Dar es Salaam n Zanzibar. Japara L.. 10 te Djakarta v. Cherlbon. Joh. v. Oldenbarnevelt. pass. 11 Gibraltar. Joost v. d. Vondel, pass. 11 Landsend. Keilchaven, pass. 10 Flnisterre. Kelbergen, 10 pass. Majorca. Kota Ggde, 10 bij Boma Kertosono. v. Napier n. Balbao pass. J Cocoselk Kamorlïngh Onnes. 11dwars Lissabon, Kedoc. 11 v. Pangkal Pinang n. Semarang. Kota Inten. 11 te Ambon v. Soeraba.ia. Kamerllngh Onnes. 11 19 u. pass. Sagrcs. Leersum. 9 te Takoradi v. Lome. Lekkevkerk, 10 te Genua. Larenberg. pass. 10 Finisterre. Leerdam, 10 v. New York n. Rdam. Langlce Scott. 10 v. Genua. Leopoldskerk. 11 v. Bushire n. Koweit. Larenberg. 10 60 m. ZW. Finisterre. Lekhaven. 10 410 m. Z. St. Vincent. Lieve Vrouwekerk, 11 verw. Port Said. Laagkerk.. 11 Kp. Palos n. Marseille. Loppersum, 11 te Bona v. Palermo. Langkoeas, 9 te Halifax v. Java. Marken. 11 te Karachi. Meerkerk. 10 v. Manilla n. Bangkok. Modjokcrto, pass. 10 Point de Gallc. Madoera, pass. 10 Gibraltar. Merwede. 11 te Antwerpen v. Lc Havre. Males (t). 10 v. Singapore n Miri. Marpessa (tl. 12 verw. Colombo. Milo, 11 te Soérabaja v., Semarang. Macuba (t). 12 v. R'dam n.' Lissabon. Marisa (t). 11 v. Swansea n. Tripoli. Mentor, pass. 11 Algiers. Maas, 9 v Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Mataram, 16 verw. Soerabaja. Nigerstroom, 10 v, Boma n. Londen. Nieuw Amsterdam. 10 v. Southampton. Nestox', 10 te R'dam v. A'dam. Nieuw Holland, 10 le Djakarta v. Semarang. Nieuw Amsterdam. 10 15 u» v. Havre. Nelly, (met troepen) verm. 22 v. Djakarta n. A'dam. Ophir, 11 v. Belavvan n. Singapore. Ossendrecht, 8 te Livorno v. R'dam. Ovula (tl. 10 te Singapore v. Pladju. Omala (t), 11 v. Suez Ondina t)pass 11 Finisterre. Oranje, 11 in Rode Zee dwars Port Soedan. Overijsel, 11 7.15 u. v. Port Said. Prins Willem IV. 10 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem v. Oranje. 7 v. Chicago n. R'dam. Pygmalion, 10 anker baai Puerto Lacruz. Prins Willem IH, 11 v. Avonmouth n. R'dam. Prins Willem V, 12 te Montreal v. R'dam. Radja, 11 v, Houston n. Mobile. Raki. 10 v. San Francisco n. Portland. Rondo. 11 te Mobile v. New York. Reacl. 11 verw, te Ternate v. Makassar. Rijn, 10 te Stockholm v. R'dam. Roebiah. 11 v. Belawan n. Penang. Salland, 10 v. Santes n. Montevideo. Slamat. 10 v. Madras n. Calcutta. Stad Maastricht, 10 v. Savona n. Gibraltar. Sumatra, pass. 10 Perim n. Djakarta. Schiedijk, 10 v Aden. Singkep, 10 v. Colombo n. Singapore. Sommelsdfik. 10 v. Lake Charles n. N. Orleans. Sigli, 11 v. Belawan n. Moelmein. Stad Arnhem. II verw. Huelva v. R'dam. Straat Soenda, 11 verw. te Makassar v. Tarakan. Swartehondt, 10 v. Menado n. Makassar. Stad Breda, 11 v. R'dam n. Hamburg Stad Haarlem. 11 v. Vlaardingen n Lulea. Samarinda, 12 te Madras verw Sibajak. 10 400 m. W.Z.W. Cocosell. Socstdijk, pass. 11 Terceira. Stad Alkmaar. 12 v. Tanga verw. Zanzibar. Stad Maassluis. 12 verw. Einden v. Narvik. Stentor. 12 te Tunis. Streefkerk, pass. 11 Abu eil. n. Aden. Skaugum, (met troepen) 11 v. Djakarta n. A'dam Sloterdijk, 11 te Semarang v. Makassar. Tiba, 10 dwars Gran Canark. Tosari. 10 te R'dam v. Fremantle. Tjitjalengka. 9 v. Hongkonk n. Singapore. Tankhaven II (t), 10 anker rede Pt. Swettenham Tiberius, 13 verw. Mobile v. Demerara. Titus, 10 op de Wëser. Tjibesar, li te Kobe v. Osaka. Tjlkampek, 10 360 m. O. Kp. San l'home naar Kaapstad. Tabinta (tr.), pass. 11 Gibraltar. Tarakan, 11 v. Suez n. Aden. Ternate, 9 te Houston v, New Orleans. Utrecht. 10 v. Vancouver n. San Francisco. Van 't Hoff, 13 verw. v. Puerto Fadre n. Dublin Var Riebeeck, 10 v. Djakarta n. Singapore. Veendam. 10 900 m. O- Kp Race. Vulcanus, 11 te R'dam v. Malaga. Winsum, pass. 10 Ouessant. Wcstland. 11 te A'dam v. Buenos Aires. Willemstad, 11 te Puerto Limon. Waal. 10 pass. Negril Point. Waterman, 11 rede Djakarta. Weltevreden, 11 v. Port Said. Zwijndrecht, 10 pass. Ouessant. Zeeman. 11 8.15 u. v. R'darr,. Zeeland ssm.. 10 bij Flamboroughhead. Zijpenberg, pass. 11 Minorca.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9