Haarlems Dagblad cti <9prcd)tc 'ifaaclcmstijc «Üourant (trato Matheid Vredesverdrag moei wachten op het einde van de koude oorlog „Verdere onafhankelijkheid aan West- Duitsland zou gevaren meebrengen" Weerbericht '4e Jaargang No, 19550 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 15 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Pf.ercboom en Robert Peereboom Ministersverklaring over Duitsland tET IS MERKWAARDIG' dat in de Jniatte, vermoeide stemming ten aanzien ii grote politieke en sociale vragen, die ch na de oorlog doet gelden, zo weinig ver- idering komt. Aanvankelijk vond iedereen ie gemakkelijk verklaarbaar. Het woord oorlogsmoeheid" werd gebruikelijk en aarna begon men er meer aan vast te nopen: al even aannemelijk. De weder houw van 't normale maatschappelijke en idrijfsleven eiste extra-werkzaamheid. Iet steecis ingewikkelder wordende stelsel an ambtelijke voorschriften en controles eed dat ook. Ongekend-zware belastingen eden de gezins-zorgen groeien. Allemaal raar. Anderzijds had het verloop der inter zonale gebeurtenissen een ontmoedi gde invloed: na de grote onheilen, de al- Semene verarming en ontwrichting, die de jveede wereldoorlog veroorzaakt had iende de mogelijkheid van een derde we- eldoorlog, in een niet verre toekomst, zich jrijwel onmiddellijk aan. Dit spookbeeld seek niet, het werd veeleer meer schrik barend. Bovendien wercl Europa aan eze zijde van het IJzs»ren Gordijn steeds neer doordrongen van het besef dat het p.leidende positie in de wereld verloren ad. Het verlies van koloniaal gezag in zie scheen dit vooral te bevestigen. De rrta- «riële uitvoering van het Plan-Marshall jonde de Europese volken, ook het iiize, zijn financiële afhankelijkheid van imerika. Pogingen om dit te beantwoor- ien met de (ook door de Amerikanen ewenste en krachtig aanbevolen) Euro- iese economische aaneensluiting faalden. Iet communisme, aanvankelijk winnend in test-Europa, ging steeds meer terrein ver- jezen, maar er kwam geen bezielde actie n Westers-democratische zin voor in de ilaals. Men zou de stelling kunnen oppe- en. dat het communisme het ook tegenover e matheid van veel van zijn aanvanke- jjke aanhangers heeft moeten afleggen, ntussen slaagden de meeste landen er wel ii, de productie weer op volle gang te irengen en de vooroorlogse resultaten zelfs {overtreffen. Maar men kon er maar niet a slagen de mensen geestdriftig te krijgen oor een groot denkbeeld, een brede nieuwe uitwikkeling, een ideaal. Zo is de toestand nog. De tweede wereld- orlog ligt vijf jaar achter ons en ten aan- ien van de grote vragen van de toekomst ilijven matheid en gelatenheid geldend. Het kleine aantal mensen, dat beproeft de openbare mening wakker te schudden en ot geestdrift te brengen heeft vaak de ndruk dat het aan dovemans deur klopt, telen nemen van de argumenten wel ken- is, betogen soms hun instemming, oppe- en soms bezwaren, zonder daar evenwel jiep op in te gaan of er zelfs aan vast te louden, maar verder komt men niet. Zijn Ie verklaringen van de matheid en luste loosheid. hierboven in het kort aangegeven, ifdoende? Ik geloof het niet: ondanks alle noeilijkheden en zorgen die uit de tweede wereldoorlog zijn voortgekomen herinnert «en zich als oudere, dat het na de eerste lereldoorlog anders was. Anders niet Heen in Nederland, dat' er buiten was jebleven, maar ook in landen die toen reeds !e ramp van oqrlog en bezetting zelf hadden iioeten doorstaan. De Volkenbond werd bij ijii oprichting in 1919 met enthousiasme legroet, ook in landen als Frankrijk en ielgie. Jarenlang werd zijn werk, ondanks 11e mislukkingen, met toewijding en vol- larding gesteund. Heeft het falen van het nternationale beleid tussen de twee we- eldoorlogen een zo blijvende ontmoediging teweeggebracht, dat die zich nu nog steeds ■oortzet? Veeleer geloof ik dat, zoals hier al meer malen is betoogd, het Europese besef dat men er met zijn verouderde staatkundige indeling niet meer komt, omdat men daar mee de werkelijke problemen niet oplossen kan, zich doet gelden. De moeilijkheid is, Hat de éénwording van Europa ook alleen door energie, door krachtige overwinning van hindernissen, door een durvend beleid dat zijn steun vindt in een overtuigde pu blieke opinie, tot stand kan worden ge bracht. En het is een even zware taak de mensen daarvoor wakker te maken als voor politieke actie op kleiner plan. Men krijgt hen kenmerkend symptoom, dat zo sterk afwijkt van de vooroorlogse toe stand nog steeds niet naar vergaderin gen. Ik heb verscheidene recente gevallen kunnen waarnemen, die ik niet met de namen der instellingen zal aanduiden om niet de (verkeerde) indruk te wekken dat het speciaal die verenigingen geldt. Want het is een op deze gebieden algemeen verschijnsel. En het doet zich, zoals ook telkens blijkt, in de ons omringende lan den even duidelijk voor als bij ons. Zij die verandering in deze gevaarlijke sfeer van matheid, gelatenheid het woord moedeloosheid behoort er in menig geval bij willen brengen, rusten niet. Zij houden vol, zij beproeven het maar steeds opnieuw en beramen andere mid delen. Zij maken zich niettemin steeds meer bezorgd over een toestand, die ik al als een soert „trance" heb horen aanduiden. Misschien zullen hun pogingen spoedig met succes worden bekroond. Misschien tullen zij de juiste middelen vinden. Vijf jaar na de oorlog hebben de meesten van hen ongetwijfeld het gevoel, dat zij voor een moeilijk oplosbaar raadsel staan, waar in meer verborgen zit, dan de aanvanke lijke verklaringen schenen aan te duiden. R. P. Verschuiving bij de Turkse verkiezingen Uit de eerste uitslagen van de Turkse algemene verkiezingen blijkt, dat de mi nister-president Semsettin Gunaltay en negen van zijn ministers onder wie Nec- meddin Sadak van Buitenlandse Zaken, him zetel in de grote nationale vergadering hebben verloren. Zij zijn allen lid van de republikeinse volkspartij, die 27 jaar lang in Turkije het heft in handen heeft gehad, In het vorige parlement bezat deze partij 402 van,de 465 zetels. Volgens Hikmet Bayar, voorzitter van de democratische partij, de voornaamste op positiegroep, heeft zijn partij de verkiezin gen gewonnen. De democraten beschikten in het vorige parlement slechts over 33 zetels. De volledige uitslagen worden niet voor hedenavond verwacht. Saradjoglu zou tot voorzitter van de nationale vergadering herkozen zijn. Het bezoek, dat de Koningin en de Prins der Nederlanden aan de provincie Gelderland zullen brengen, is bepaald op 10 cn 11 Juli. Sovjet-Unie verantwoordelijk gesteld voor de verdeeldheid van Duitsland LONDEN, 14 Mei (United Press) De ministers van Buitenlandse Zaken der grote drie hebben in een vanavond uitge geven gemeenschappelijke verklaring over Duitsland bekendgemaakt dat met Duits land onmogelijk een vredesverdrag kan worden gesloten voor de koude oorlog is geëindigd. Zij hebben opnieuw uitdruk king gegeven aan hun verlangen naar een wording van Duitsland, Rusland aanspra kelijk gesteld voor de voortdurende ver deeldheid van dat land en beloofd zoveel souvereine rechten aan West-Duitsland te verlenen als mogelijk is. Zij maakten echter duidelijk dat Duits land bezet moet blijven door de geallieer den zolang Rusland volhardt in het ver deeld houden van Duitsland in bezettings zones en de „internationale toestand" de koude oorlog niet verandert. Rusland werd in de verklaring „de enige militairistische en aggressieve mogendheid ter wereld" genoemd. De drie staatslieden spraken zich uit voor krachtige maatrege len tégen het Russische imperialisme in Europa, Azië en Afrika. Alvorens de verklaring voor publicatie was vrijgegeven was een afschrift ervan ash de West-Duitse regering te Bonn ter hand gesteld. De ministers hebben besloten tot oprich ting van een in Londen zetelende commis sie van deskundigen voor herziening van het bezettingsstatuut met het oog op even tuele wijziging daarvan in de komende herfst en voor het vinden van een oplos sing voor moeil ij kneden welke voortvloeien uit de omstandigheid dat de staat van oor log met Duitsland nog steeds voortduurt,. Twee passages uil de verklaring welke de Duitsers weinig hoop laat op radicale wijziging van de bestaande toestand in hun land wekten ongetwijfeld zeer veel teleurstelling. De e&iste luidde: ..Met het oog op de omstandigheid dat de Russische regering blijft-weigeren de bewoners van haar bezettingszone toe te staan zich met hun landgenoten aaneen te sluiten in een democratisch en vei'enigd Duitsland, is het niet mogelijk geweest, en zal het ook niet mogelijk zijn zolang deze Russische politiek gehandhaafd blijft, voortgang te maken in de richting van het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland." De tweede passage was: „De geallieer den zijn vastbesloten er naar te blijven streven dat Duitsland geleidelijk in de vrije gemeenschap van vrije Europese volken wordt opgenomen. Zodra die situatie vol ledig is verwezenlijkt moet het Worden bevrijd van beheersmaatregelen en worden hersteld in eigen souvereine rechten zovegl als strookt met de grondslagen van het bezettingsstatuut. Dat statuut is de Duit sers en de geallieerden opgedrongen door de consequenties van de verdeeldheid van Duitsland en door de internationale toe stand. Het moet in overeenstemming met de gemeenschappelijke belangen van Duits land en Euiopj gehandhaafd blijven tot er wijziging in die situatie komt". Er werden, behalve de verklaring over Duitsland nog twee communiqués uitge geven. Het ene was een algemene verkla ring over de conclusies, waartoe men was gekomen en in het andere werd de nood zaak uiteengezet van vergemakkelijking van de migratie van de Eux'opese volken, in het bijzonder van Duitsland en Italië. „De kracht van de vrije wereld zal nim mer voor aggressieve doeleinden gebruikt worden", aïdus het eerste communiqué. De ministers oordeelden het nodig, „deze fundamentele waarheid nogmaals te be vestigen met hei oog op de welberekende campagne van verkeerde uitlegging van onze bedoelingen en de politiek die gevoerd worden door de enige militaristische en aggressieve mogendheid ter wereld". De ministers bevestigden hun verlangen wat betreft het spoedig tot si and komen van een vredesverdrag met Oostenrijk en verklaarden de komende dagen nader over dit onderwerp te zullen spreken. Men kwam tot de slotsom, dut er veel vuldig overleg tussen de drie mogendheden moest worden gepleegd en besloot in de nabije toekomst wederom bijeen te komen, mogelijk in New York voor de aanstaande vergadering van de assemblee der U.N.O. Benelux tevreden De ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-landen, die Zaterdagmid dag met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke grote drie bijeen kwamen om rapport te ontvangen over de ter conferentie genomen beslissingen en in het bijzonder wat betreft Duitsland, hebben eenstemmig het werk van de Lon- dense conferentie goedgekeurd, aldus de officiële Franse woordvoerder te Londen. De woordvoerder verklaarde, dat het overleg met de ministers van de Benelux niet alleen maar formaliteit was geweest. Dr. Hirschfeld terug naar Indonesië „Voor betrekkelijk korte tijd" Zaterdagavond is de Hoge Commissaris van Nederland in Djakarta, dr. H. M. Hirschfeld, naar zijn standplaats terugge gaan. Zijn verblijf in Djakarta zal van be trekkelijk korte duur zijn maar de heer Hirschfeld kon nog geen datum noemen van zijn aftreden als Hoge Commissaris. Dit zal echter wel in de nabije toekomst geschieden. De Hoge Commissaris werd uitgeleide gedaan door de ministers Götzen en Van Maarseveen en de staatssecretarissen dr. Blom en mr. Fockema Andreae. G. Doeksen overleden In de nacht van Zaterdag op Zondag is in zijn woning op Terschelling in de ouderdom van 89 jaar overleden de heer G. Doeksen. de grondlegger van de N.V. Scheepvaartmij. G. Doeksen en Zonen, van welke N.V. hij nog directeur was. De teraardebestelling op de begraafplaats op Terschelling zal Woensdag geschieden. In zeillcringen was de heer G. Doeksen zeer bekend, omdat hij van 1927 tot 1939 elk jaar de Nederlandse kleuren verde digd heeft op de jaarlijkse Schelderace bij Antwerpen. Gedurende deze twaalf jaar is de heer Doeksen er steeds in geslaagd de eerste prijs bij deze 'zeilwedstrijd te be halen. Prins Bernhard is terug uit Amerika Prins Bernhard is hedenochtend met een KLM-Constellation uit New York op Schiphol aangekomen. De Prins had een groot deel der reis van New York naar Schiphol in de cockpit doorgebracht. De Prins is onmiddellijk na aankomst per auto naar Soestdijk vertrokken. Passagierslijst troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage een passagierslijst van de troepen-transport schepen „General M. B. Stewart" en „Ge neral S. D Sturgis". Beide schepen wor den op 26 Mei verwacht, de „Stewart" in Amsterdam en de „Sturgis" in Rotterdam. Omgekomen chef-instructeur van de R.l.S. ten grave gedragen Op Zorgvliet te Amsterdam is Zaterdag het stoffelijk overschot ten grave gedra gen van de chef-instructeur van de Rijks- luchtvaarschool te Gilze-Rijen, de heer J. F. A. Jansen, die een week geleden bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen. In de aula voerden zes sprekers het woord. Allen roemden de grote kundig heid van de heer Jansen als vlieger en noemden zijn heengaan een slag voor de nationale burgerluchtvaart. Aan de groeve spraken tenslotte nog vertegenwoordigers van de K.'L.M. en van de Bredase Lucht vaartclub. Wanneer de grote sluis in het Amsterdam-Rijnkanaal gereed is, zal Amsteraam als transitohaven aanzienlijk aan beteJcc hebben gewonnen, daar de vaarroute naaDuitsland met 40 km. zal worden bekort. Deze, van de lucht uit gemaakte foto, geeft een overzicht van het imposante werk van de bouw der grote schutsluis te Tiel.(Luchtopname ANPfoto) Licht geval van nekkramp marine-opleidingskamp in De bemanning van het marine-oplei dingskamp Hilversum is sinds Zaterdag in quarantaine, omdat zich in het kamp een licht geval van nekkramp heeft voorge daan De patiënt is overgebracht naar het militair hospitaal te Utrecht. Nederlandse wacht te Djakarta schoot Indonesiër dood DJAKARTA, 13 Mei. (Reuier). He den werd een Indonesiër, die zich door de prikkeldraadversperring toegang had ver schaft tot een wagenpark van de Neder landse strijdkrachten in het centrum van Djakarta, door de Nederlandse wacht dood geschoten. De soldaat deelde mede, dat hij de Indonesiër tot verantwoording riep; toen deze hard weg liep, schoot de soldaat. Na het gebeurde omringde een menigte van bijna 200 Indonesiërs het wagenpark. Bestrijding van de Coloradokever Geen waarschuwing meer, maar direct een bekeuring Op de naleving van de bij de wet voor geschreven verplichting tot het verdelgen van de Coloradokever zal dit jaar streng worden toegezien. In voorafgaande jaren werd bij overtre ding van het wettelijke voorschrift veelal met een waarschuwing volstaan; voortaan zal in het algemeen zonder voorafgaande waarschuwing proces-verbaal worden op gemaakt. Zo nodig zal op kosten van de overtreder tot bestrijding van de Colorado kever worden overgegaan. Amerikaanse senatoren waarschuwen Acheson Verhoging der Duitse staal productie af te raden Het woord is aan Otto Wciss: Menig groot schrijver vermag vele ontwikkelden niet te impo neren, omdat alles wat hij schrijft begrijpelijk is. Op verschillende plaatsen langs de Nederlandse kust zijn automatisch registrerende peilschalen aangebracht, die van groot belang zijn voor de berekening van de gemid delde waterstand ten opzichte van het land in de loop der jaren. De op de foto afgebeelde peilschaal welke zich bevindt bij Oostmahorn, is dezer dagen gereed gekomen. Zij is van grote betekenis wegens de veerdiensten naar Ameland en Schiermonnikoogdaar de veerboten regelmatig met laag water te kampen hebben. WASHINGTON, (Reuter). Vijf Ame rikaanse senatoren hebben bekend ge maakt, dat zij een brief hebben gezonden naar de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, die te Londen vertoeft, waarin zij gewaarschuwd hebben tegen het verlenen van verdere onafhan kelijkheid aan de West-Duitse regering. Ook drongen zij aan op verwerping van elk voorstel tot vergroting van de West-Duitse staalproductie tot boven het bestaande jaarlijkse quotum van 11,2 millioen ton, daarbij berichten citerend, dat staal uit het Ruhrgebied gezonden wordt naar onder Sovjet-Russische invloed staande landen. In de brief zeggen deze senatoren, dat de mogelijkheid bestaat, dat enkele van de pogingen, om West-Duitsland te binden aan de Atlantische gemeenschap, de prak tijk het ongelukkige gevolg zouden kunnen hebben, dat de bestaande Westelijke een heid er door verzwakt wordt en dat de machthebbers in ie Sovjet-Unie daar voordeel bij zouden kunnen hebben bij hun pogingen, om geheel Duitsland binnen het Oostelijke landenblok te brengen. De senatoren stellen voor dat, in plaats van telkens weer de nadruk te leggen op de staalproductie en de zware industrie in het Ruhrgebied, de geallieer den van de Duitse regering te Bonn zullen verlangen, dat deze zich zal concentreren op maatregelen ten bate van het gehele Duitse volk op de vijf voornaamste econo misch gebieden: nieuwe verdeling van landbouwgronden, de productie van ver- bruiksgoederen in de industrie, een wo ningbouwprogramma, de concurrentie in het bedrijfsleven en vergroting van de koopkracht van de gehele 'bevolking. Zij geven als hun mening te kennen, dat het gebruik van tegenwaardegelden voor de financiering van deze programma's nood zakelijk is. Onder verwijzing naar berichten, dat er zendingen staal uit het Ruhrgebied gaan naar landen, die onder Russische invloed staan en dat er in West-Europa, met inbe grip van Duitsland, reeds een staal-over- schot is, wordt in de brief gewaarschuwd tegen vier grote gevaren, die zouden kun nen voortvloeien uit een grotere productie van staal in het Ruhrgebied op dit ogen blik: vorming van een West-Europees staalkartel onder Duits toezicht, grotere verschepingen van staal uit het Ruhrge bied naar het Russisch gebied, met inbe grip van het communistische China, diplo matieke en militaire toenadering tussen Duitsland en de Sovjet-Unie en het gevaar dat, in geval van een Russische invasie, grotere Duitse staalproductie alleen maar de industriële en militaire sterkte van de Sovjet-Unie zal vergroten. Over de schreef Ingevolge een door minister Dean Acheson uit Londen gezonden tele gram hebben de leden van de commis sies voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat en het Huis van afgevaardigden, die momenteel de eindredactie van het ontwerp betref fende het derde dienstjaar van het plan-Marshall uitwerken, uit de tekst een passage geschrapt waarbij de Euro pese Marshalllanden werden aangezet j om een „politiek verbond" op te richten, i In zijn telegram voerde Acheson aan, dat de aansporing tot vorming van een dergelijk verbond in het buitenland zou geïnterpreteerd worden als een be- moeiing van de Verenigde Staten met-: de binnenlandse aangelegenheden van onafhankelijke landen. Het weer in beeld Politiek experiment van jhr. Van der Goes van Naters Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, Nederlands afgevaardigde naar de Consul tatieve Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg, heeft schriftelijke vragen gesteld aan het comité van Europese mi nisters te Parijs inzake deelneming van andere landen in het door minister Schu- man voorgestelde Frans-Duitse samengaan ten aanzien van de basisindustrieën. Jhr. Van der Goes van Naters vraagt aan het comité of men op de hoogte is van het initiatief van een zijner leden om te gera ken tot een zodanige unificatie van basis industrieën van twee Europese landen, dat deelneming hieraan door meer leden van de raad mogelijk is. Is het comité het er mee eens, zo vraagt de heer Van der Goes, dat deze poging de medewerking van de gehele raad verdient en heeft deze de bevordering ervan onder het oog gezien? Is het comité het er mee eens, dat het algemeen belang van Europa, dat ten nauwste samenhangt met dit moedige pro ject, behartigd dient te worden door de Raad van Europa en is het comité bereid de weg te wijzen om de behartiging van deze belangen te verwerkelijken? Aan de president van de Consultatieve Vergadering van de Raad van Europa, Spaak, heeft jhr. Van der Goes medege deeld, dat hij deze vragen aan het comité van Ministers heeft gesteld. 230 Nederlanders van Ambon vertrokken Aneta verneemt van de zijde van het hoge commissariaat dat Zondagochtend te 10 uur 230 Nederlanders uit Ambon scheep zijn gegaan op de Kola Inten, met bestem ming Djakarta. Op eigen verzoek zijn 27 Nederlanders met 18 kinderen achtergebleven. De gezin nen van twee Amerikaanse zendelingen zijn aan boord gegaan, de zendelingen zelf bleven achter. Opmerkelijk snelle conclusie Zoals bekend heeft het ministerie van Marine reeds Zaterdagochtend, dus één dag na het ongeluk, een communiqué ge publiceerd over de toedracht van het luchtvaartongeval dat Vrijdag te Haarlem plaats had. Wel wordt in het communiqué gezegd dat het onderzoek nog lopende is, doch tevens dat reeds met zekerheid is komen vast te staan, dat de vlieger niet heeft „gestunt". Het is moeilijk aan te nemen dat in zo korte tijd reeds voldoende betrouwbare en overtuigende gegevens konden worden verzameld om een conclusie te wettigen als die, welke het ministerie heeft gepu bliceerd. Bij vliegtuigongevallen waarbij geen militaire vliegtuigen zijn betrokken en die door de Rijksluchtvaartdienst wor den onderzocht om door de Raad van de Luchtvaart te worden beoordeeld, heeft men heel wat meer tijd nodig om tot een conclusie te komen. Het is te hopen dat ook de oorzakep van militaire vliegtuigongevallen met de grootste nauwgezetheid worden nagegaan, De Firefly (het woord betekent glim worm) is in vergelijking van de verkeers- toestellen een klein en licht toestel. Zijn geladen gewicht is ruim zesduizend kilo, ongeveer viermaal zoveel als dat van een flinke auto. Het is een product1 van de Engelse vliegtuigen-fabriek Fairey te Hayes (Middlesex). De Firefly is een jager en ook zee-ver kenner, die plaatsen bevat voor twee per sonen: piloot en telegrafist. Spanwijdte over de vleugels: ruim 12y2 m, lengte ruim 11 Vz m. De Engelse en de Canadese marine ge bruiken dit vliegtuig ook, maar het wordt als oorlogstoestel als min of meer verouderd beschouwd. De techniek maakt ten deze voortdurende en snelle vorderingen. De Firefly heeft een Rolls Royce motor (Grif fon) van 2300 pk en kan een maximum snelheid van 618 km bereiken. Het type wordt ook gebruikt op vliegtuigmoeder schepen. Doodstraf voor bewaker van kamp Amersfoort De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden de voormalige „Untersturmführer" J. F. Stoever uit Bremen tot de doodstraf veroordeeld, Le Ly zonetere strafkamer te Amsterdam had hem tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. S. is tijdens de oorlog enige tijd belast geweest met de bewaking en de admini stratie van het kamp te Amersfoort. Blij kens het arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie heeft hij zich daar op zeer laaghartige wijze tegenover de gevangenen gedragen. Verder heeft hij te Hoorn. Zaan dam, Amsterdam, Haarlem en Halfweg executie-pelotons gecommandeerd en ge vangenen zonder vorm van proces doen doodschieten. Tussen IJsland en Schotland ligt een hoge drukgebied, ivaar omheen koude lucht van het hoge Noorden, over Scandinavië en de Noordzee naar ons land stroomt. In deze Noordelijke luchtstroming komen wolkenvelden voor, die over onze omge ving bewegen. Het weer blijft echter de eerste paar dagen overwegend droog. KOUDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Koel en droog weer met overdag vooral in het Zuiden van het land perloden met zonne schijn. 1G Mei: Zon op Maan op 4.45 uur, onder 20 28 uur 4.07 uur, onder 20 28 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 Mei: Hoog water: 2.54 en 15-13 uur. Laag water: 1045 en 23.08 uur. Dinsdag 16 Mei: Hoog water: 3.25 en 15.44 uur. Laag water: 11.20 en 23.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1