c HUIDKLACHTEN DÉBRALINE De Keuringsdienst voor Waren Verhuur van Volkswagens Zomertarieven „TAXI 13000" - PLEIN 33 Amsterdamse Beurs .Clowntje Riek C Kort en Bondig J De gril van een kunstenaar Dinsdag io Mei 1950 4 Het jaarverslag voor het ge bied Haarlem maakt gewag van vele afwijkingen en ook van knoeierijen Eerst thans is verschenen het jaarverslag over 1948 van de Keuringsdienst van Waren in het gebied Haarleih. Daarin wordt mede gedeeld dat de achterstand wordt inge haald, zodat het verslag over 1949 ook spoedig zal uitkomen. Geïnspecteerd werden 8339 winkels, 310 markten en kermissen, 4146 vaar- en voer tuigen, 492 eet- en drinkgelegenheden, 2629 opslagplaatsen, 2328 melkverkopersbedrij- ven, 39 veehoudersbedrijven, 511 ijsbereid- plaatsen, 2021 bakkerijen, 1246 andere fa brieken en bereidplaatsen, in totaal 22061. Onderzocht werden 13129 monsters melk en melkproducten, 1724 brood, 3727 andere waren en 143 ingezonden monsters, in to taal 18723. Tegen betaling werden 334 monstersonderzocht. Afgekeurd werden na onderzoek op het laboratorium 226 partijen, bij inspectie 906 - partijen, in totaal 1132. Opgemaakt werden 359 processen- verbaal. Brood Bij onderzoek van 1722 broden, welke als monster genomen werden, bleken 896 niet aan de gestelde eisen te voldoen, waarvan 880 wegens te gering gewicht der droge stof. Deze getallen zijn hoger dan het vorig jaar en de grootte der afwijkingen maakte, cat in 152 gevallen een proces-verbaal werd opgemaakt. Dit aantal is bijzonder hoog. Enkele bakkers waren herhaaldelijk in overtreding, één maal werd tot in be slagname van de gehele voorraad brood overgegaan. D» bakker werd veroordeeld tot 2 maal 7 dagen hechtenis: zijn zaak werd later opgeheven. Daarnaast werden in minder ernstige gevallen 733 waarschu wingen gezonden. Behalve de reeds ge noemde broden met te weinig droge stof, werden nog 23 monsters ondeugdelijk be vonden, n.l. 20. omdat bij het bakken mine rale olie was gebruikt en 3, omdat in zoge naamde rozijnenbroodjes geen rozijnen aanwezig waren. Het aantal partijen brood, dat direct bij inspectie werd afgekeurd wegens schimmel door ouderdom enz. was veel lager dan vorig jaar, namelijk 45. Melk- en melkproducten De resultaten van het onderzoek der aan de consumenten verkochte losse melk waren aanmerkelijk beter dan vorjge jaren. Bij een aantal monsters, dat weinig kleiner was dan in 1947, bedroeg nu het totaal aan tal afwijkende monsters 778, tegen 2042 in 1947. De verbetering was in alle opzichten te constateren. Van de monsters der standaardisatie- bedrijven was een hoger percentage om één of andere reden af te keuren dan van die der melkverkopers. Eén der oorzaken van de afwijkingen was, het noodgedwongen betrekken van zogenaamde aanvullings- melk, welke dikwijls bij aankomst reeds zeer oud en daardoor min of meer bedor ven was, nog afgezien van de ondeugde lijke samenstelling. De bedrijven werden op hun taak gewezen deze melk te contro leren er. deze eventueel te verbeteren of af te keuren. Gepasteuriseerde melk werd veel vaker onderzocht dan vorige jaren en het resul taat was beter, hoewel lang niet bevredi gend. Vele afkeuringen hebben plaats gevon den wegens de sluiting der flessen met een ADVERTENTIE Dat zuurbranden op de maag, maakt U van alle eten en drinken afkerig. Maar dat kan zo niet doorgaan want naarmate ge steeds minder voedsel neemt en juist het lichaam stevig voedsel onthoudt, verzwakt ge allengs meer boe' ge in aan weerstand en wordt zó vatbaar voor allerlei kwalen. Begin üever van de andere kant - neem Rennies bij de eerste aanwijzing van brandend maagzuur. Rennies zijn sma kelijke pastilles, aangenaam om te gebruiken en afdoende tegen dat nare zuurbranden op de maag Met Rennies geen lange kuur, waarbij ge over het effect in onzekerheid blijft. Van de ene minuut op de andeie on dervindt ge met Rennies de weldadige wer king De brandende pijn verdwijnt even snel als ze opkomt Gewoon een of twee Rennies laten smelten in de mond. zonder water of wat ook. Altijd zorgen, dat ge een paar Ren nies bij de hand hebt en nooit meer de vrees voor die brandende pijn. Handbal H.O.C. promoveert HOC is er in geslaagd ook de tweede pro motiewedstrijd tegen HHC (Hilversum) te "innen, zij het ditmaal niet zo overtuigend ■Is de eerste keer. Met 54 bleven de Haar lemmers de baas en promoveren nu naar de eerste klasse van district West-A heren. Een prachtig succes voor HOC. De Èato-dames speelden haar tweede promotiewedstrijd in Amsterdam tegen DWS en verloren met 40. DWS heeft nu de leiding met twee punten, terwijl Bato en Athleta. Utrecht ieder een punt hebben. Mocht DWS volgende week van Athleta winnen, dan zal er nog een be slissingswedstrijd gespeeld moeten worden tussen Athleta en Bato. aangezien er om twee plaatsen in de respectievelijk tweede klasse A en B gestreden wordt. Uitslagen: Promotie hoofdklasse, dames: Vriendschap—Hygiëa 3—1. Heren: Agressive Attila 5—4. cartonnen plaatje, dat niet aan de eisen voldoet, omdat het gemakkelijk te verwij deren is, en wegens te geringe inhoud der flessen. De indruk werd verkregen, dat her haaldelijk door melkverkopers flessen met gewone melk werden gevuld, welke door het met de hand opdrukken van een stukje carton werden gesloten, om deze dan als gepasteuriseerde melk te verkopen. Daar het publiek op die wijze denkt melk te kopen, die niet meer gekookt behoeft te worden, werd hiertegen zoveel mogelijk opgetreden. Gesteriliseerde melk was zeer vaak af wijkend, ten gevolge van onvoldoende ste rilisatie. In totaal voldeden 54 van de 128 monsters om één of meer redenen niet aan de gestelde eisen. Van modelmelk werden 93 monsters ge nomen. De resultaten van het onderzoek der melk liet veel te wensen over: 50 mon sters voldeden om één of meer redenen niet aan de gestelde eisen; hiervan weken 44 bacteriologisch af. Daar deze afwij kingen in de zomermaanden meer voor kwamen dan in de winter had waar schijnlijk niet de toestand van de stallen, maar de temperatuur een ongunstige in vloed. Dit jaar werden wat meer monsters melkproducten genomen, n.l. karnemelk 469, karnemelkspap 40, melkyoghurt 112, melkpoeder 6, taptemelk 2, chocolademelk 7 en diversen 11. Was het vorige jaar ongeveer 25 pro cent der karnemelkmonsters onvoldoen de, thans was dit slechts met bijna 15 procent het geval. Van karnemelkspap waren 8 monsters af te keuren. Melkyoghurt werd, behalve op samenstelling, ook gekeurd op consis tentie, smaak en aanwezigheid van bac teriën. Eén derde der monsters voldeed niet aan redelijke eisen. De bereiding van dit product dient met meer zorg te ge schieden. Andere waren Van de monsters van andere waren voldeed een groot aantal niet aan de ge stelde eisen hetgeen gedeeltelijk nog wel verband hield met de gevolgen van de oorlog Dit was vooral het geval bij sui kerhoudende waren oliën en vetten en wasmiddelen. Consumptie-ijs werd veel vaker onder zocht dan het vorige jaar; de resultaten van het onderzoek waren wel belangrijk beter, doch het aantal bacteriologisch af wijkende was nog veel te hoog Jams en vruchtensappen leverden vooral door te kort aan suiker zeer veel slechte monsters op In ontbytgember ontbrak de gember soms geheel, maar was slechts wat essen ce aanwezig In puddingsaus (ananas- smaak wekten stukjes knol de indruk dat ananas aanwezig was Chocoladepasta en huishoudchocolade- pasta bevatte te weinig cacao Vleeswaren Van vleeswaren werd een bijzonder groot aantal monsters onderzocht nl. 1145; bij on derzoek bleek het aantal afwijkende min der dan het vorige jaar. De meest voorko mende afwijkingen waren: te hoog water gehalte in gehakt, worst en vooral in lever pastei, te hoog zetmeelgehalte in gebraden gehakt, in gekookte worst en in leverworst. In rauwe worst werd dikwijls zetmeel aan getroffen, soms doordat van dezelfde partij worst het grootste gedeelte gekookt werd verkocht. Ook z.g. wildworst bevatte te veel meel of teveel vocht. Enkele fabrikan ten leverden steeds afwijkende leverpastei, zodat tegen hen verschillende processen- verbaal werden opgemaakt. ADVERTENTIE ZONDER CHAUFFEUR GRATIS all risks verzekering GRATIS Buitenlandse papieren 1 dag 25.voor 250 K-M. 4 dgn. 90.voor 900 K.M. 5 dgn. 100— voor 1000 K.M. 8 dgn. 160.voor 1600 K.M. 10 dgn. f 200.— voor 2000 K.M. 14 dgn. 225.— voor 2250 K.M. 21 dgn. f 300.— voor 3000 K.M. 1 mnd. 400.voor 4000 K.M. Daarboven 10 cl. per KM extra Exclusief benzineverbruik. TELEFOON 13000 en 17000 ,Van Ouds het Raadhuis" Heeft nog steeds geen bestemming Het vroegere hótel „Van Ouds het Raad huis" te Overveen is al enige tijd door de politieke delinquenten ontruimd. Het staat leeg, maar heeft nog geen bestemming ge kregen. Aanvankelijk was gedacht er ver schillende flats in te maken en die aan particulieren te verhuren, maar de ver- bouwingskosten blijken zo hoog te zijn, dat van uitvoering van dit plan nog niets gekomen is. De heer G. Boting gehuldigd Ter gelegenheid van het feit dat de heer G. Boting Maandag veertig jaar in dienst van Jjet tuinbouwbedrijf van de heer C. van Empelen was, kwamen velen des middags in het R.K. Verenigingsgebouw bijeen. De heer Car! van Empelen schetste de vele verdiensten van de jubilaris. Hij dankte hem voor hetgeen hij in die periode voor de bloei van het bedrijf heeft gedaan en bood hem een geschenk onder enveloppe aan. Dc heer J. van Gurp sprekende namens het jubileumfonds, haalde herinneringen op en overhandigde eveneens een geschenk on der enveloppe. Namens drie oud-werknemers en oud collega's sprak de heer J. Warmerdam, die verklaarde veel aan de heer Boting te dan ken te hebben. Een Nederlandse motorrijder is te Has selt in België tegen een slagboom van een overweg gereden. De 37-jarige heer Berg mans uit Maarheeze, die op de duo zat, werd op slag gedood. De bestuurder liep slechts lichte kwetsuren op. Koninklijke Olie Unilever Philips A K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H V A A'dam Rubber Ned Wandel Mij N.-l Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 285 Y, 206 K 228*4 171*4 121 294 270 125*4 157 110*4 117 121*4 143 84*4 210 Openings koersen 283*4 203*4 106 112*4 115*4 Zaterdagmiddag geeft het Aerdcnhouts Kindertoneel in de Haarlemse Stadsschouw burg een opvoering van „De betoverde prinses" ten bate van het Comité „Club- en buurthuizen". Tennisuitslagen Eerste klasse: Haarl. LTC 1Park Marlot I 6-4; Jcy I-Leidse LTC I 6-4. NMC II DDV II 6—4: Hilligersberg I—Thor RW II 4C; Oranje TC ISobri I 55. Overgangsklasse: WOC IJoy II 26; Thor RW III—Inside I 7—1; Het Spieghel II —Thor RW IV 3—5; Leimonias IV—Shot I 2—Hilv. LTC II—Leimonias V 8—0; West- rust I—Oranje TC II 5—3: VVGA—Bilthoven I 17; Rheiir.r.uwenIwoo I 71; Rood Zwart IHaarl. LTC II 08; Dash IJuliana I 8—0 (Dash kampioen): DDV IIIHet Spieghel III 44; Leimonias VILeidse Stud. I 4—4; Metselaars I—Hilverheide I 6—2; Victoria II—TC Groenendaal I 3—5; Shell I—NMC III 5—3. Wielrennen Voorting won in Amsterdam De Haarlemmer Voorting heeft Zondag middag de 30 km. lange ronde van de Ooster- parkbuurt in Amsterdam gewonnen in 2 uur 21 min 0.6 sec. Peters werd achtste. Uitvoering door leerlingen der I Faciliteiten voor alle fietsen Muziekschool van Toonkunst De tweede leerlingenavond van de Haar lemse muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, welke gis teren in de Stadsschouwburg werd ge geven, was bestemd voor het optreden van gevorderden. Deze omstandigheid bepaalde mede het karakter van het uit te voeren programma, dat zowel in technisch als in muzikaal-artistiek opzicht belangrijke com posities bevatte. Allereerst betraden twee leerlingen van de pianolerares mejuffrouw B. Neder- Icoorn, het podium voor een uitvoering van een bewerking voor twee piano's van Joh. Seb. Bachs „Schafe können sicher weiden". Hiervan werden goede toonvorming en eenvoudige expressieve dynamiek te waar deren kwaliteiten. Een verstandige keuze had de leraar Peter de Kleer voor zijn leerlinge gedaan met „Brederode", een impressionistische pianocompositie uit de reeks „Oude Kastelen" van B. v. d. Sigtenhorst Meyer. De gevoelig romantische natuur van de executante bleek zich uitstekend te kunnen vereenzelvigen met de klanksfeer van de muziek, hetgeen een vertolking mogelijk maakte, die veel voldoening kon geven. Men moet zich op leerlingen-avonden meestal snel kunnen instellen op andere muziekstijlen. De hier besproken uitvoe ring week van deze regel niet af. Want na „Brederode" werd ogenblikkelijk aandacht gevraagd voor de klassieke stijl van Haydn's Vioolconcert in G, waarvan een leerling van de heer Fr. Althuizen het eerste deel knap vertolkte. Op gelijk niveau bleef een leerlinge van de directeur der muziekschool, de heer P. Vincent, met de vlotte voordracht van het eerste deel van het Pianoconcert in A (K.V. 488) van W. A. Mozart. Een leerlinge van de zang lerares mejuffrouw Riek Brockmann gaf indrukken van de ontwikkeling van haar weliswaar niet volumineuze, maar aange naam klinkende sopraanstem. Zij zong Schuberts melodieuze „Der Hirt auf dem Felsen". Medewerking verleende hierbij de klarinetleraar Ru Otto, die met gave toon de obligatie klarinetpartij blies. Het eerste gedeelte van de avond werd besloten met een kranige prestatie van een leerling van de heer Vincent. Met mannelijke kracht speelde deze het eerste deel van het Piano concert van Grieg. De reeks voordrachten na de pauze werd begonnen door twee leerlingen uit de sa menspelklasse van Jos. de Clerck met een verdienstelijke uitvoering - van Mozarts vioolsonate in e kleine terts. Hierbij aan sluitend speelden twee leerlingen van de heer R. Riphagen met veel distinctie de fraaie „Valse romantique no. 3" voor twee piano's van E. Chabrier en een derde leer ling van deze leraar wijdde zijn krachten aan de zeer veel eisende Rhapsodie no. 13 van Fr. Liszt, waarvan het muzikaal ge speelde, improvisatie-achtige eerste deel het meest kon overtuigen. Gevoelig fluit spel hoorde men hierna van een leerling van de heer Jos de Klerk, bij de beheerste vertolking van een gedeelte uit een sym- phonisch gedicht van Peter Benoit. De orkestklasse der school onder leiding van de heer E. Biele werd vervolgens in geschakeld om twee leerlingen van de heer P. de Kleer te begeleiden. Het ging hier om de uitvoering van het eerste deel van het Concert in C voor twee piano's en or kest van J. S. Bach, een opdracht, waaraan de twee pianistes vaardig konden voldoen. Aan het slot van de avond werd'nog hei Concerto grosso in C van G. F. Handel' door de orkestklasse ten gehore gebracht. P. ZWAANSWIJK Verkeersexamens begonnen Gisteren is in Haarlem het practische gedeelte van de verkeersexamens begon nen. Op 2 Mei maakten 2107 leerlingen van 64 Haarlemse lagere scholen het schrif telijk gedeelte van het examen. Tot en met Donderdag 15 Juni zullen de kinderen, door het rondje van Gebouw Olympia via Kenaustraat, Kruisweg, Park laan en Kenaupark foutloos te rijden, ook in de practyk bewijzen, dat zij goede weg gebruikers zijn. Voor de kinderem Rick voegde de daad bij het woord; hij greep het dikke klokketouw, klemde er zich met handjes en beentjes omheen en liet zich toen netjes en vlug naar beneden glijden, de diepte van de toren in. Eigenlijk was 't ivel een beetje griezelig, toen hij daar zo boven die peilloze diepte slingerde. Maar Clowntje Rick was niet bang uitgevallen en hij werd gelukkig ook niet duizelig. Hij hield zich maar stevig vast en gleed steeds verder de diepte in; wel dacht hij, dat zijn pakje wat vuil zou worden van het touw, maar ja,dat was toch al niet zo fris meer, na al zijn omzwervingen. Als hij weer thuis was, moest het maar eens 'n goede wasbeurt hebben, bedacht hij. En toen, in 'n ommezientje, stond hij weer veilig op de begane grond.... met hulpmotor De minister van Financiën heeft uitbrei ding gegeven aan de tijdelijke vergunning tot het achterwege laten van het provin ciale nummer voor rijwielen met hulp motor. De minister heeft nu deze faciliteit verleend voor alle merken rijwielen met hulpmotor. Onder rijwielen met hulpmotor verstaat de minister motorrijwielen op twee wielen, waarvan de bouw, de hoofdafmetingen en het gewicht van het frame geheel of nage noeg geheel overeenkomen met die van een gewoon rijwiel. Het zal bij deze motorrij wielen mogelijk moeten zijn door een een voudige handgreep de motor te ontkoppe len en in zodanige stand vast te zetten, dat het voertuig als een gewoon rijwiel kan worden gebruikt. SCHEEPVAART Aardijk. 14 te Londen v. Galveston. Abbedljk. 12 te New York v. Norfolk. Alphacca. 13 v. Bahia. Alwaki, 13 v. Recife n. Rio de Janeiro. Amsteldijk. 14 v Antwerpen. Axeldijk, 13 v. 'Antwerpen. Almdijk, 13 te New Orleans v. Mobile. Alcor, pass. 15 Ouessant. Alcyone, 14 v Rio de Janeiro. Averdijk. 15 v. Tampa n. New Orleans. Aagtedijk, 13 v Bremen, 14 te R'dam. Alcinous. 13 v. Liverpool n. Avonmouth. Aldebaran, 13 v, R'dam n. Narvik. Aletta (t), 13 v Telokanson n. Pladju. Armilla (t). 13 v. Pladju n. Bangkok. Arnedijk. 13 tc R'dam v. Hamburg. Annenkerk, 13 te Sydney. Atlas, 12 v. Sevllla n. A'dam. Agamemnon. 15 verw. Cludad Trujillo v. Curagao Aalsdijk, 15 te New York v R'dam. Alchiba. 15 Guernsey. Alderamin. 15 v. Calcutta n. Chittagong. Algorab. 15 te St. Vincent. Alhena. pass. 15 Fernando Noronlia. Alphard, pass. 35 Casquets. Amstelland, pass. 15 St. Paulsrocks. Ariadne. 15 v. Mersina n. Sudabay. AkkrumdUk. 15 te New York v. Norfolk. Arendsdljk. 14 te Buenos Aires v. New York. Blltar. 14 v. Aden n. Suez. Borneo. 14 te Djakarta v. Makassar. Bengkalis, 14 v. A'dam n. Indonesië. Britsum, 14 v. Monrovia n. Takoradi. Black Gull. 13 v R'dam n. New York. Barendrecht (t), 13 v. R'dam n, Curacao. Barumun, pass. 12 Guardafui. Barendrecht (t). pass. 14 Lizard. Bontekoe, 15 te Balikpapan n. Makassar. Ball, pass. 15 Ouessant, Blijdendijk. 16 v. Calcutta n. Madras. Boissevain, 15 v. Mombassa n. Tanga. Breda, 13 te Valparaiso. Boschfontein. 16 te Niton. Bacchus. 15 pass. Morant Point. Boskoop. 15 v. Antwerpen Congostroom. 14 nog anker Lome. Corllla. 15 verw. Balikpapan v. Soerabaja. Corvta. 14 v. Colombo n. Abadan. Cronenburgh, 14 te Duinkerken v. R'dam. Ceronia (t), 15 v Saltcnd n. R'dam Celebes, 16 te Belawan. Ceram. 15 te Genua Cottica. 15 v. Barbados n. Trinidad. Dulvendijk, 14 te Anwerpen. Dorsetshire, 12 v Melbourne n. Djakarta. Delft, 15 te Curacao. Delfland, 15 te Santos. Drente. 12 te San Francisco v. San Pedro. Esso Amsterdam (t), 15 v. R'dam n. Aruba. Empire Brent. 12 v. Adelaide n. Molbouurne. Edam, 14 tc Wilmington v. Now York. Eemdljk, 14 v. Champerico. Eemland. 14 te Buenos Aires. Farmsum, 14 v. Tampa n. R'dam. Felipes (t). 15 tc Pladju v. Haiphong. Friesland. 15 v. Menado n. Makassar Joh. v Oldenbarnevelt. 15 te A'dam. Garoet, 15 verw. Makassar v. Balikpapan. Gouwe, 13 v. Mantyluoto n. Delfzijl. Gen. A W. Greelv. 12 te Melbourne v. Napels. Gooiland, pass. 15 St. Paulsrocks. Groote Beer. 16 vervv. Sabang Grootekerk, pass. 15 Ouessant n. Antwerpen. General M. B. Stewart (tr 15 Paselbacape. General S. D Sturgis (tr.). 15 pass. Port Soedan General W M. Black (tr.). 18 5 u. verw. IJm. Hecuta. 14 te Antwerpen. Hoogkerk. 14 v. Port Said n Alexandria Hydra, pass. 14 Azoren. Hercules, pass. 15 Ouessant. Haarlem. 15 v. Puerto Limon n. Guantanamo Hera, 13 v. Aruba n. Punta Gardon. Heelsum, 16 v Trinidad te Pampatar. Heemskerk, 15 v. Antw. n. Tenerlffe. Helena. 15 v. Paramaribo n. Antwerpen. Ittersum. pass. 13 Kp. Hatteras. Indrapoera, 14 pass. Kp. Guardafui. Ilos, 12 te Palermo v. Llparl. Japara L., 14 v. Djakarta n. Singapore. Johan v Oldenbarnevelt, 15 verw. IJmuiden. Joost v d Vondel. 14 te Emden v. Baltimore. Jagersfontein. 15 v. Tanga n. Mombassa. Jaarstroom, 14 te Hamburg v, A'dam. Kota Gede, 13 v Matadi n. Lagos. Kamerlingh Onnes. pass. 15 6 u. Kp. Bon. Karsik. 13 v. Djakarta n. Semarang. KKota Inten. 17 verw- Soerabaja v. Ambon. Katwijk, pass. 14 Dover Keilehaven. 15 anker dungeness. Kelbergen. pass. 15 St. Vincent. Kertasono. 15 v. Curacao. Laagkerk. 14 te Genua. Larenburg 14 te Le Havre. Leopoldskerk. 14 te Basrah v. Koweit. Lemslerkerk, 14 nog te Khorramshar. Lucita (t), 14 v. Heysham n. Hamule. Loppersum, pass. 14 Algiers. Laertes, 15 v Aden n. Penang Laurenskerk. 15 v. Port Said n. Genua. Lawak. 16 te Singapore v. Penang. Linge. 15 dwars Tradetown. Langkoeas. 12 te Boston v. Halifax. Leuvekerk. pass 15 Rasmadraka. Luna. 15 v. Izmzir n. Samos. Leersum. 16 te Sinoe. Lissekerk, 16 v. Genua n. Marseille. Maas. 13 v. Saint Marc n. Mobile. Mentor, pass. 14 Finisterre. Muiderkerk. 14 te Genua. Maaskerk. 13 te Douala. Malea (t). 14 te Miri v. Singajore. Marken. 15 nog te Karachi. Milo. 13 te Semarang v Soerabaja. Malvina (t), 15 anker Abadan v. R'dam. Manoeran. 15 v. Port of Spain. Marisa (t). pass. 16 Gibraltar. Mijdrecht it), 15 v. St. Vincent. Modjokerto, 15 16 u. pass. Kp. Guardafui. Macuba (t), te Lissabon v. R'dam. Mapia. pass. 16 Malta. Meliskerk. 17 verw. Duinkerken. Meerkerk, 15 v. Bangkok. Noordam. 13 v. New York n. R'dam Nieuw Holland, 14 v. Djakarta n. Singapore. Noordwijk, 13 v. Londen n. R'dam. Nestor, pass. 15 Finisterre n. Lissabon Overijsel, pass. 15 Perim. Ophir. 15 te Djakarta v. Muntok. Oranje Fontein. 14 te Hamburg v. A'dam. Ovula (t). verw. Pladju v. Singapore. Ondina ft), pass. 15 Firthofforth. Omala (t). pass. 15 Perim. Oranje. 15 120 m. ZO. Socotra. Prins Willem III. 13 te R'dam v Haifa. Prins Willem IV. pass. 14 Lizard. Prins Willem V. 13 Montreal n. Chicago. Parkhaven. 14 te Antwerpen v Hamburg. Papendrecht (t). pass. 15 Kp. Tenez. Poelau Laut. 16 te Belawan. HAARLEM EN OMGEVING De heer B. Z. Salome te Aerdenhout is aan de Amsterdamse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen biologie. Op 17 Mei herdenkt de machinebank werker bij de N. S. L. Meyer te Haarlem de dag waarop hij 40 jaren geleden in dienst trad. De heer G. T. Stoel, wagenmaker bij de dienst Tractie en Materieel der N. S. te Haarlem herdenkt 30 Mei de dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad. Op 20 Mei viert de heer J. C. van de Griendt amtbenaar bij de N. S. ter stand plaats Haarlem zijn 25-jarig ambtsjubileum. De weekmarkt die op Donderdag in de Floresslraat wordt gehouden zal nu, wegens Hemelvaartsdag, op Vrijdag plaats hebben. De collecte voor Ereschuld en Dank baarheid heeft bij de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal f365 opgebracht. De Vereniging van Christelijke Onder wijzers houdt te Haarlem haar jaarvergade ring op Dinsdag 30 en Woensdag 31 Mei in het Gem. Concertgebouw. Maandagavond gaat een wijdingsdienst in de Grote Kerk vooraf. Daarbij spreken ds. J, C. Salverda uit Hoofddorp en ds, W Fijn van Draat uit Overveen. Er worden referaten gehouden door de heren L. v. d. Zweep, inspecteur van het L O. te Amsterdam, over de vraag: „Is er een oplossing voor het aansluitingspro bleem?". H. de Boer uit Den Haag over „Het Christelijk onderwijsdoel en de onder- wijsverfrissing". In de modeltuin aan de Wilhelmina- straat bij huis „Margriet" staat de Paulowna tomea tosa, afkomtsig uit Japan, in bloei. Er bestaan maar enkele exemplaren in ons land en zij bloeien na een zachte winter. De bloemen zijn lilakleurig trompetVormig en bevinden zich aan een haast kale boom. De Haarlemse Vredesraad houdt op 25 Mei zijn jaarvergadering in de zaal van het Nut van 't Algemeen. De heer Alderse Baes uit Amsterdam zal dan spreken over de Unesco. Aan de heer J. Felix is ter gelegenheid van het vijf en twintigjarig bestaan van de propagandaclub „Sint Jan" in de parochie in het Amsterdamse kwartier toegekend het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Met de heer Felix waren de heren Gieske, Pauw en De Vries vijf en twintig jaar aan de club verbonden. De Haarlemse politle-kapel zal Don derdagmiddag in het Openluchttheater een concert geven onder leiding van de heer M. de Graaff. ADVERTENTIE zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid aantasten en ont sieren verdwijnen spoedig met het sterk desinfecterende huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Polydorus, 16 te Singapore. Prins Joh. Willem Frlso pass. 15 Kp. Race. Polvphemus, 14 te Londen v. A'dam. Raki. 14 te Seattle. Rocbiah. 15 te Singapore. Rotula (t). pass. 13 Singapore. Rijn. 14 te Hernosand v. Stockholm. Ridderkerk. 15 te Dar es Salaam. Rijnkei-k. 12 te Hongkong. Rempang, 15 v. Pladju n. Makassar. Rotti, 16 te Singapore. Rondo. 13 v. New Orleans n. Galveston. Rossum, 15 te Gefle v. R'dam. Sommelsdijk, 13 v. New Orleans n. R'dam. Stad Maastricht, 15 te Huelva v. Savona. Streefkerk, 13 v. Aden n. Bombay. Stad Alkmaar, 13 te Dar es Salaam. Stad Maassluis, 14 te Emden v. Narvik. Sarpedon, 14 te New York v. Puerto Plata. Siaoc. 13 v. Benkulen n. Djakarta. Sillndoeng. 13 v. Makassar n. Parepare. Sloterdijk. 14 nog te Semarang. Stad Breda. 14 v. Bremershaven n. Hamburg. Stad Haarlem, pass. 14 Gotland. Stanvac Djirak ft), v. Pulo Sambu n. Sungeige- rong. Stanvac Pendopo (t), 14 te Tj. Uban. Stanvac Talang akar (t), 14 v. Djakarta naar Sungeigerong. Stentor. 15 verw. Piraeus. Swartenhondt, 14 te Makassar v. Dongala Stad Leiden. 13 te Bluff v. Dunedin. Stad Breda. 15 te Hamburg v. Bremerhaven. Salatiga, 15 v. Madras n. Colombo. Salland, 13 v. Montevideo, Sarangan, 15 v. Penang n. Belawan. Schiedijk, 15 v. Port Said n. Baltimore. Sibajak, 15 v. Fremantle n. Melbourne. Singkep, 16" te Singapore. Sloterdyk, 16 te Djakarta v. Semarang. Stad Schiedam, pass. 15 Wight. Sumatra, 15 v. Port Said. Slamat, 13 te Calcutta v, Madras. Tabian. 14 v. Bandarshapoer n. Basrah. Tjipondok, 14 te Durban v. Penang. Tiba. pass. 14 Finisterre. Tankhaven in (t). 14 in Straat Doerian naar Belawan. Tero, 12 te Rio Grande. Tjibesar, 12 v. Kobe n. Osaka. Tjipanas, 12 te Fremantle v. Djakarta. Tabinta, 15 te A'dam v. Djakarta. Talisse. pass. 15 Gibraltar. Tarakan, 15 v. Aden n. Belawan. Taria (t). 16 te Melbourne v. Singapore. Tjisadane. 15 v. Djakarta n. Hongkong. Utrecht, 13 te San Francisco v. Vancouver. Veendam, 16 verw. te New York. Van Rtebeeck, 13 te Belawan v. Djakarta. Van Riemsdijk. 14 v Soerabaja n. Makassar. Vryburgh. 13 v. R'dam n. Bordeaux. Volendam, 16 16 u. v. R'dam n. Halifax. Waterman, 15 te Djakarta v. Semarang. Westerdam, 13 v. R'dam n. New York. Waal, 144 v. Aruba n. Maracaibo. Weltevreden, 15 pass. 7 u. Kp. Bon. Wieldrecht (t), pass. 15 Kp. Leeuwin Waibalong, 13 v. Menado n. Makassar Waikelo, 14 te Soerabaja v. Semarang. Waterland, pass.' 14 Cuxhaven. Willem Ruys, 15 bij Kp Finisterre. Winsum, nass. 15 Azoren. Willemstad. 15 v Cristobal n. Cartagena. IJsel. 11 te New Orleans v. Houston. Zeeland, ssm., 15 te Hamburg v. Blyth. Zeeman. 13 v. Hamburg n. R'dam. Zaan, 16 te R'dam v. Gefle. Zijpenberg, 15 pass. Kp. San Sebastien. FEUILLETON door Lily van Oijen HOOFDSTUK I Gelukkig zijn er maar weinig mensen, die kunnen zeggen, dat zij een moord heb ben meegemaakt of erger nog, hebben zien begaan. Het vermoorden van de ene mens door le ander moet in de beschaafde wereld .•an thans reeds terwille van de voorzich tigheid meestal onder vier ogen geschiedmi. Waarschijnlijk is daarom ook de bra dende nieuwsgierigheid van het publiek te verklaren voor elke bijzonderheid, zelfs voor de afschuwelijkste details van de mis daad; het geheimzinnige, dat rond de moord hangt, wekt meer nog dan het feit zelf. cïe belangstelling op. De Commissaris van politie, Karei Verenga, een uitstekende verteller en een man, die van de situatie ten volle gebruik had kunnen maken, had er dan ook spijt van dat hij, toen hij de tentoonstelling ten iiuize van wijlen Eduard van Groenheuvel verliet, het huis van zijn vriend, dr. Van Astelen, voorbij liep inplaats van even bij hem aan te wippen, zoals hij aanvankelijk van plan was. Zo liep hij een sensationele moord mis, die nauwelijks zeven minuten later in de villa van mevrouw de weduwe Van Groenheuvel werd gepleegd. Zoals de commissaris later vertelde, was het te meer jammer, omdat dr. Van Aste len, ofschoon als zenuwarts een kenner van de menselijke ziel, het geluk van zijn aan wezigheid bij dit voorval op generlei wijze wist in te zien. Had de commissaris naar zijn innerlijke stem geluisterd en was hij bij de dokter aangegaan, dan had deze hem zeker over gehaald nog even mee terug te gaan naar de tentoonstelling, omdat beide heren zich zeer voor de schilderkunst interesseerden. Nu ging dr. Van Astelen dus alleen en kwam precies op tijd om van de moord getuige te zijn. Twintig minuten over zessen de vorige dag, dus precies vier-en-twintig uur voor dat de commissaris de deur van dr. Van Astelen voorbij liep, brandden de lichten in de grote salon op de eerste etage van de villa in de Scheveningse Bosjes, waar mevrouw de weduwe Edith van Groenheu vel in eigen persoon het origineel van een beroemd schilderij, dat in het Louvre hangt bij het open haardvuur zat met haar jonge vriend Frank Enkhuizen, een veelbelovende detective, die in enkele ge ruchtmakende zaken de oplossing had ge vonden. Zij waren in een diep gesprek ge wikkeld. De woning van een beroemd man, die reeds meer dan vijftien jaar dood is en Eduard van Groenheuvel was tijdens zijn leven reeds een beroemd schilder geweest krijgt onwillekeurig een museumachtig karakter, als tenminste het interieur niet aan een grafkelder herinnert door de aan wezigheid van verdroogde kransen en stoffige guirlandes, die nog dateren uit het glorietijdperk van zijn leven. Maar dat was hier niet het geval, ja, het huis had zelfs niets van een museum en uit niets sprak het karakter van mevrouw Van Groenheuvel beter dan uit het feit, dat villa Van Groenheuvel nu nog evenzeer het huis van haar man was, als in de tijd, dat de meester zelf nog beneden in zijn atelier zijn kleuren mengde en als een ra zende werkte om weer een van zijn tem peramentvolle schilderijen te scheppen, kunststukken, waaraan zijn zachtaardige en zeer welopgevoede collega's zich bo venmate ergerden Toen Edith na verloop van jaren niet meer „de" Edith van het beroemde por tret was, bleef zij toch de lieveling van allen, die haar kenden. Volgens haar eigen woorden had zij nooit onder de nadelen van haar schoonheid te lijden gehad en nu zij over twee maander. zeventig jaar zou worden, leek zij nog verbluffend veel op het schilderij uit haar jeugd. Zij bezat daarbij de heldere lach en de levendigheid van een vrouw, die haar leven lang in de beste omstandigheden had doorgebracht. Haar spierwit haar was zeer modem ge kapt, terwijl haar zwarte japon met het smalle witte kantje aan de hals in al haar eenvoud zeer chique was. De salon, waarin zij zich bevond, liet zich, evenmin als zijn bewoonster, in een zekere stijl of periode onderbrengen. Het was een persoonlijke kamer, dè woonka mer van het huis, een vertrek vol zeld zame curiositeiten en gemakkelijke stoe len. Eduard, die ruimte om zich heen moest hebben, had kort na hun huwelijk de villa gekocht en van de gehele eerste etage een groot vertrek laten maken, waar zon en licht binnenstroomden. Met veel zorg had den ze samen deze salon-huiskamer, waar in zij altijd zaten, ingericht. Mevrouw van Groenheuvel was er trots op, dat zfj samen slechts die voorwerpen hadden gekocht, die werkelijk aan hun smaak hadden beantwoord, met het gevolg. I dat de dieprood damasten overgordijnen, hoewel enigszins verschoten, nog altijd mooi waren, het Perzische tapijt door het jarenlange gebruik een zijdeachtige glans had gekregen en de grote marmeren schoorsteenmantel zich, wat kleur betreft, wonderlijk aanpaste, zoals dingen doen, die bij elkaar schijnen te horen. Eigenaardig was het, dat ook een vaas van Boheems kristal, de gipsstudie van een voet van Rodin en de opgevulde ijs beer, een geschenk van de Noordpoolreizi ger Jensen aan zijn vriend, de schilder Van Groenheuvel, elkaar met dezelfde harmo nie verdroegen; dit gold ook voor de hon derden andere curiositeiten, waarmede het vertrek gevuld was; ze verdroegen elkaar en de uitweking was voor het oog rustig, maar tegelijkertijd eigenaardig opwindend. Iemand, die dan ook voor het eerst de sa lon betrad, onderging deze eigenaardige sfeer intens, terwijl de hele harmonie in het vertrek hem weldadig aandeed. De jonge man, die tegenover Edith zat, was niet van het soort, dat men in deze narner en m dit gezelschap zou verwach ten. Hij had glad achterover gekamd blond haar en droeg een bril met gouden mon tuur. Zijn costuum was een klein mees terwerk en men kreeg de indruk van een beschaafd en goed gemanierd mens. Hij zat daar, met de ellebogen op de leuningen van zijn stoel en keek zijn gastvrouw aan. Beide mensen waren reeds sir.ds lange tijd goede vrienden. Hun gesprek was ge ëindigd en er volgde nu een harmonisch stilzwijgen, dat zo kenmerkend is voor mensen, die elkaar begrijpen. Opeens keek de oude dame op. „En", zei ze, met het glimlachje, dat in de negentiger jaren beroemd was, daar zitten we nu. Twee beroemdheden. Is dat niet grappig?" Hij keek haar aan. „Ik ben geen be roemdheid!" protesteerde hij levendig. „Gelukkig niet! Dat is goed voor oude dames, die daar vermaak in scheppen". Mevrouw Edith's bruine ogen, waarvan de irissen iets begonnen te verbleken, straalden van innerlijke vrolijkheid. „Mijn man genoot van zijn roem", zei ze. „In de tyd, dat een van onze bekende ministers wat onpopulair werd, kreeg Eduard het verzoek hem te schilderen. Hij weigerde en schreef aan de jury. die hem de vererende opdracht had gezonden: „Ik zie niet in, waarom ik het gezicht van deze minister voor het nageslacht moet bewa ren", en hij deed het ook niet. Frank Enkhuizen keek haar in gedach ten aan. De oude dame speelde met haar zakdoek. Zij werd plotseling levendig. „Frank", zei ze, „je bent hier toch niet uit hoofde van je beroep? Je gelooft toch niet, dat iemand het schilderij wil stelen?" „Ik hoop het niet", zei hij een beetje bedrukt. „Behalve dat Tom, die meer dan zakelijke zakenman, een sensatie in netto heeft" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6