'lan van Schuman kan gevolgen hebben voor Benelux VERVORMEN SCHSNDELER 'fl <^Turïrmc> PRODUCT Soirée Dansante Predikbeurten ffocnstlag 17 Me! 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant |ië en Luxemburg zijn staalproducenten en wereldbetekenis Van onze correspondent te Brussel) De grote belangstelling van de Belgen Luxemburgers voor het plan van de ranse minister van Buitenlandse Zaken, Ubert Schuman, om de Duitse en Franse jogovens en kolenmijnen onder beheer in een hoger lichaam te plaatsen, vloeit oort uit het feit, dat de Belgisch-Luxem- argse economische unie een kolen- en aalproducent van wereldbetekenis is. De Belgen en Luxemburgers produceren ngeveer 500.000 ton staal per maand, wat igeveer overeenstemt met de Franse pro- uctie en 3 millioen ton kolen per maand, ui het staal wordt het grootste gedeelte (gevoerd naar Europese landen, onder idere Nederland, dat bijvoorbeeld in (aart 78.583 ton metalen kocht ter waarde 408 millioen francs of 31 millioen lilden. Van de kolen wordt de grote massa voor Innenlandse behoeften gebruikt. Als nu de Duitse staalbedrijven gaan imenwerken met de Franse, dan is het rootste gevaar gelegen in de kostprijs van Frans-Duitse staal. Want samenwer- ing betekent, dat de Franse en Duitse aalmaatschappijen een aantal van hun rouderde installaties zullen stilleggen en sarvoor in de plaats moderne bedrijven de Verenigde Staten importeren. Ouder- etse hoogovens kunnen vervangen wor- m door de ultra-moderne zgn. continu alswerken, die millioenen dollars kosten, aar een veel lagere staalprijs per ton ogelijk maken, zodat gemakkelijker kan lorden geconcurreerd op de wereldmark- In. Daarbij komen nog de afspraken op het ■bied der prijzen, de verdeling van afzet- ibieden, de loonpolitiek, de uitwisseling sn technische gegevens over de fabricage azovoort. Het lijkt dus veel interessanter indien het er ooit toe komt voor de dgische producenten aan te sluiten bij Duits-Franse blok dan er tegen te moe- n vechten. Overigens hebben de Belgen tóngen zowel in de Luxemburgse als ranse staalvennootschappen, en cle uxemburgers hebben op hun beurt be- mgen in de West-Duitse hoogoven-bedrij- en. Het Franse voorstel schijnt zeer ernstig zijn opgevat en geniet blijkbaar de steun sn de Amerikanen. De technici zullen dit ólitieke. initiatief echter op het econo- lisch-industriële plan moeten uitwerken 1 dat zal nog heel wat voeten in de aarde ibben. Nederland, dat uitsluitend voor de bin- mlandse markt werkt tegen zeer eoncur- rende prijzen, zal de situatie eveneens et grote aandacht moeten volgen. De minklijke hoogovens worden thans „be- hermcl" door het relatief lage loonpeil, aar er zitten in het Nederlandse economi- he bestel nog potenties van prijsstijging: lonen zullen moeten stijgen en het is et mogelijk een normale boüwpolitiek te werken op basis van vooroorlogse ADVERTENTIE MODE MAG AZ IJ N EN ANEGANG24 HAARLEM en voor de Pinksterdagen, uw «de hoed, in elk door gewenst lodel Motorrijder reed twee wielrijders aan Dinsdagavond om acht uur reed de vijf a dertigjarige motorrijder N. D. S. op het ioendaplein in de richting van de stad. Uit iet Julianapark naderde een wielrijder, die m de motorrijder geen voorrang verleen- Een aanrijding volgde, waardoor S. de acht over het stuur verloor. Twintig meter erder botste zijn rechtervoetsteun tegen het trottoir, weer twintig meter verder reed hij ren wielrijder aan, waarna de motorrijder ie fiets meesleurde en achttien meter verder nel hij.' S. liep een wonde aan het achter- loofd op en vermoedelijk een lichte hersen- chudding, Na voorlopig verbonden te zijn is tij naar het ziekenhuis Joannes de Deo over bracht. De beide wielrijders liepen geen ronden op. Wel was de fiets van de tweede wielrijder beschadigd en zijn broek was ge- icheurd. Volgens getuigen zou de motorrijder mei hebben gereden. ADVERTENTIE Ook kleinigheden zijn van belang uist bij kleding! Prettig is het te weten, dat de costuums van Schtndeler tot in alle nderdelen zijn verzorgd en juist dat „beetje xtra" in coupe en kwaliteit bezitten, die U at prettige gevoel geven van altijd goed ge leed te gaan. In verhouding met wat U ge- ben wordt, zijn de prijzen opmerkelijk laag 69.00, 74.50, 98.00 en hoger GEN. CRONJéSTRAAT la-lb - TEL. 16045 Het adres voor kwaliteitskleding huishuren. Zij zullen ten minste met 80 procent moeten verhogen. Kortom, er is in de West-Europese poli tiek een definitieve kentering ingetreden. De Fransen schijnen hun eeuwenoude vrees voor de Duitsers afgelegd te hebben. De- integratie van West-Duitsland in de Europese economie is gunstig voor België en Nederland. Maar het plan Schuman gaat verder en beoogt een nauwe Frans- Duitse integratie en dat doet problemen rijzen van prijzen, concurrentie en zelfs van levensvatbaarheid van tal van indus trieën van de Benelux, Op dit aspect van de zaak zal aandachtig moeten worden gelet. Monument voor Belgische militairen te Willemstad Op 30 Mei 1940 kwamen op het Hollands Diep bij Willemstad ongeveer tweehonderd Belgische militairen om het leven, tenge volge van een mijnontploffing. Aanvan kelijk werden hun stoffelijke resten be graven op de algemene begraafplaats te Willemstad. Thans zijn alle gesneuvelden ter ruste gelegd op een nieuw kerkhof aan de oever van het Hollands Diep, in de on middellijke nabijheid van de plaats van de ramp. Op deze begraafplaats is een monu ment opgericht, dat de namen vermeldt van allen, die er een laatste rustplaats vonden. Het monument zal op 29 Mei onthuld worden door de Belgische minister van Binnenlandse Zaken dr. A, de Vleeschauwer. Te Rotterdam is op de „Karei Doorman" in tegenwoordigheid van Prins Bernhard, van de bevelhebebr der zeestrijdkrachten, vice-admiraal E. J. van Holthe, en van vice- admiraal J. J. L, Willinge de film vertoond, welket ijdens de reis van de Prins met het oefensmaldeel naar de Antillen en Suriname is opgenomen. ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Mei 1950 ONDERTROUWD: 16 Mei, W. Enthoven en R. T. K, Mitter; J. C. Hessen en J. Bijster; R. Kroon en C. Linnekamp. GEHUWD: 16 Mei, J. Graaff en H. Op hijsen. BEVALLEN van een zoon: 12 Mei, F. Bosch -Dirks; 14 Mei, A. M. Handgraaf—Brons- dijk; E. H. Knevel—Herwig; 15 Mei, C. J. ff. ZoetBaars. BEVALLEN van een dochter: 15 Mei, C. Moesvan Kempen; J. E. E M. Schroder Rieter; A. P. van den Bos—Jansen. OVERLEDEN: 13 Mei, H. Harms, 61 j., Korte Hofstraat; 14 Mei, H. Koorn, 81 j., Schotersingel; 15 Mei. W. M. Out, 68 j., Ka- rolingenstraat; A. BrandtThijssen, 57 j., Lakénkoopersstraat; 16'Mei, T. Ooms—de Rijk, 56 j., Hazepaterslaan. Amateurtoneel Twee voorstellingen in gebouw St. Bavo Twee Haarlemse verenigingen, die beide het devies „vriendschap" hebben gebor duurd in het vaandel waarachter zij enige keren per seizoen het artistieke terrein betreden, gaven kort na elkaar een voor stelling in het gebouw St. Bavo, dat zich meer en meer gaat verheugen in de aan loop van plaatselijke dilettanten. Mis schien zal deze drukte tot gevolg hebben dat de hoeveelheid décors en requisieten zo snel mogelijk wordt uitgebreid om aan de dikwijls nogal sterk uiteenlopende be hoeften beter te kunnen beantwoorden dan tot dusver geschiedt. Dat is althans te hopen. Ook het verlichtingsstelsel kan dringend uitbreiding gebruiken. Tenslotte zou men er goed aan doen enige waar schuwingstekens aan te brengen bij de niveau-veranderingen van het pad in de zaal teneinde de thans nog veelvuldige struikelpartijen, welke "uiteraard onaange naam zijn, te voorkomen. „Vriendschap zij ons doel" verzorgde allereerst een in vele opzichten ver dienstelijke opvoering van het langzaam op dreef komende, maar tenslotte cata strofaal verlopende toneelspel „Een Moe der" door Josine Simons-Mees onder lei ding van de vaste regisseur Theo Dam- miaans, die wij onze waardering voor deze sympathieke keuze niet mogen onthouden. Dit psychologisch belangwekkende stuk werd bijna vijftig jaar geleden geschreven in een minutieus gedétailleerde trant, die ons thans wel zeer breedsprakig voor komt temeer, omdat het voor amateurs niet doenlijk is om alle karakteriserende punten en streepjes tot een afgerond en dramatisch boeiend beeld samen te voe gen. De onpartijdigheid waarmee de auteur haar personen gepoogd heeft te tekenen al verwerkte zij in hoofdzaak eigen ervaringen is mede daardoor niet goed houdbaar, hetgeen duidelijk te mer ken was aan de reacties van de toeschou wers, die de gegeven verhoudingen teveel in zwart en wit zagen. Toen deze zedenstudie in 1930 wederom op het beroepsrépertoire geplaatst werd (door Het Schouwtoneel) veranderde men de titel niet ten onrechte in „De Kloek" en deze benaming zou ook nu, gezien de vertoning, zeer passend zijn geweest. Het spel van mevrouw Jo van Leeuwen-Briejer demonstreerde voortreffelijk de moeder lijke bezorgdheid en liefde, die op critieke momenten in fatale tyrannie verkeert. Be wonderenswaardig was Jan Scheurman als de hierdoor in zijn carrière gedwars boomde zoon, die zijn Amerikaanse reis moet opgeven. Ook de bijfiguren waren met veel inzicht getypeerd en in het al gemeen moet trouwens gezegd worden dat de grondtoon goed was, al klonken de ge voelsaccenten niet altijd even zuiver. Van geheel andere aard was de voor stelling door de vereniging D.V.O. (Door vriendschap opgericht) van het volksstuk „Duif en Doffer" door Johan Elsensohn, waarmee de bezoekers zich ten zeerste in genomen toonden. Dit spel van zonder veel overgang op elkaar volgend lief en leed m de Jordaan met al zijn kleurige binnenhuis-tragiek en uitbundig-komische scènes ging de medewerkenden bijzonder natuurlijk af, al waren er soms zonder noodzaak matte plekken in deze opvoe ring. Veel critische commentaar kan men er evenwel niet aan verbinden, hoewel een compliment voor Dora van der Spek- Van Tongeren, die van de vinnig van de tongriem gesneden tante Trui een koste lijk type maakte, zeker niet mag ont breken. In September zal deze vereniging haar eerste* lustrum vieren, hetgeen het be stuur, blijkens een ter inleiding gesproken speech tot de aanwezigen, met niet ge ringe trots vervult, gezien de omstandig heid dat zovele na-oorlogse organisaties met soortgelijke doelstellingen de strijd om het bestaan hebben moeten opgeven. Laten wij hopen dat de bespreking van de jubileum-avond als een gemotiveerd loflied mag klinken. DAVID KONING Hef Huisvesfings- bureau te Haarlem Feiten uit het verslag over 1949 Aan het verslag over 1949 van het ge meentelijk bureau voor huisvesting ont lenen wij: „Het zal geen verwondering wekken, dat ook het verslag over het jaar 1949 nog geen opwekkend beeld vertoont. Met de woningtoestand is het in onze gemeente evenals overal elders in het westen van het land nog zeer treurig gesteld. Onze verwachting omtrent „een aan merkelijke toename van het aantal on houdbare en urgente gevallen", geuit in het rapport over 1948, is helaas bewaar heid geworden. Het aantal medische en sociale indicaties stijgt snel. De gevolgen van het woonruimtetekort zijn ernstig. Men denke hierbij aan de groeiende gezinnen, die zich veelal moeten behelpen, aan d£ jonggehuwden, die óf gescheiden moeten leven óf op één kamer de toekomst tegemoetzien, aan de trouw lustigen, die hun huwelijk jaren moeten uitstellen, aan de demobiiisanten en aan de gerepatrieerden. Ook het huisvesten van de grote gezinnen vormt een door het tekort aan grote gezinswoningen thans nog onoplosbaar probleem. Hoewel de taak van het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting steeds moeilijker wordt, dient hier te worden opgemerkt, dat de wachtenden in het .algemeen be grip tonen voor de ontzaglijk grote moei lijkheden." Het aantal bezoekers aan het Bureau was dit jaar 15.320. Er kwamen 13.262 brieven in. De makelaars voerden 7915 controles uit. Er werden dit jaar 4835 vergunningen uitgereikt, 2451 voor inwoning en 2020 voor zelfstandige bewoning. Bovendien nog 2029 verlengingen. 648 aanvragen voor inwoning en 284 voor zelfstandige bewoning werden afge wezen. Er hadden dit jaar 100 uitzettin gen plaats, waarvan 99 met rechterlijk vonnis. Van de daarbij betrokken' gezinnen moeten er nog geholpen worden aan woonruimte. Van 10 gezinnen was de uit- zettingstermijn nog niet verstreken. De beide kamers van de adviescommis sie voor vordering behandelde 73 voor stellen. Toegewezen werden 48, afgewezen 9, aangehouden 5, bovendien werd een aantal verzoeken ingetrokken. Er werden 270 eerste en 104 herhaalde aanschrijvingen voor inwoning uitgereikt'. Geplaatst werden 33 keer 1 persoon, 35 keer 2 personen, 1 keer 4, 1 keer 5 en 1 keer 8 personen. Het aantal onhoudbare gevallen steeg dit jaar van 84 to 140, het aantal zeer ur gente gevallen van 540 tot 1372. Geholpen werden 49 onhoudbare en 464 zeer urgente gevallen. ADVERTENTIE Hotel-Café-Restaurant DE SCHELP" ZANDVOORT DONDERDAG (Hemelvaartsdag), ZATERDAG en ZONDAG Orkest LOS MUCHACHOS Zang: Mitzey Sneekers Aanvang 7.30 uur Indische pensioenen in het geding? Geen commentaar in Den Haag, tegenspraak in Djakarta 's-GRAVENHAGE, 16 Mei (A.N.P.) Van velschillende zijden heeft men aan de bevoegde Nederlandse instanties om com mentaar gevraagd op de uit Indonesië bin nengekomen berichten aangaande een be- tveerd onvermogen van de zijde der Neder landse regering om een deel van haar verplichtingen der Ronde Tafel-conferentie en met name die, welke betrekking hebben op het KNIL, na te komen. Alsmede op het bericht, als zou de regering der R.I.S. overwegen een schadevordering tegen Nederland in te dienen, waarvan de grootte voorlopig wordt geschat op 200 millioen, aan welke schadevordering eventueel kracht zou kunnen worden bijgezet door stopzetting van de uitbetaling der Neder landse pensioenen. Van Nederlandse zijde wordt medege deeld, dat men door deze berichten zeer verrast was en dat de Nederlandse rege ring te dezer zake op geen enkele wijze officieel benaderd is. In verband met de buitensporige inhoud van deze berichten, waarvan men voorals nog aanneemt dat zij niet, zoals ze willen doen geloven, van officiële zijde afkomstig zijn, weigerde men op de inhoud daarvan in te gaan. Tegenspraak Uit Djakarta meldt Aneta: Naaf aanlei ding van de mededeling van een woord voerder van het ministerie van Voorlich ting der R.I.S., dat door de regering der R.I.S. zou worden overwogen, de betaling der Nederlandse pensioenen stop te zetten, indien een door de R.I.S. geëiste schade vergoeding niet zou worden betaald, ver klaarde de minister van Voorlichting der R.I.S., dat deze mededeling onjuist is. Ricardo Odnoposoff als solist bij de H.O.V. De violist Odnoposoff, die als solist zijn medewerking verleent aan het vijfde en laatste Beethoven-concert door de H.O.V. op Dinsdag 23 Mei, werd in 1314 geboren en begon zijn muzikale studie in zijn ge boorteland Argentinië, Op twaalf-jarige leeftijd kwam hij naar Berlijn, waar Carl Flesch zijn leraar werd. Kort daarna kreeg ADVERTENTIE EXTRA LANGE ROLLEN van 57 c.M. breed vindt U ook bij BAKKERS BEHANG Gen. Cronjéstraat 135, Haarlcm-N., Tel. 11657 't Scheelt een rol op een kamer l Het jaarlijkse onderzoek naar de verkeers kundige vorderingen der Haarlemse scho lieren is in volle gang. Hier krijgen enkele candidaten voor hun examen-fietstocht de laatste instructies van de agent examinator. Deviezen voor reizen naar Zwitserland De mogelijkheid is weer geopend tot het indienen van aanvragen ter verkrijging van reisdeviezen voor toerisme naar Zwitserland. Voor reizen in Juni, Juli, Augustus of September 1950 kunnen personen, die op 1 Januari 1950 de leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, in aanmerking komen voor toewij zing van een bedrag van ten hoogste 440 Zwitserse francs, waarvan per dag over ten hoogste 40 Zwitserse francs mag worden be schikt. Kinderen, die op 1 Januari 1950 nog geen 14 jaar waren, komen in aanmerking voor toewijzing van een bedrag va*i ten hoogste 220 francs, waarvan per dag over ten hoogste 20 francs mag worden beschikt. Aanvragen moeten uiterlijk 27 Mei bij bankinstellingen of reisbureaux worden in gediend. De toewijzing zal door middel van loting geschieden. Voorts is een beperkt be drag beschikbaar gesteld voor het organi seren van groepsreizen door enkele reisver- enigingen en reisorganisaties. De toewijzing aan de deelnemers aan deze groepsreizen zal zonder loting geschieden. hij de uitnodiging om als solist op te tre den bij een concert door het Berlijns Phil- harmoniseh Orkest onder directie van Erich Kleiber, een eer welke nog nooit eerder een niet-afgestudeerd violist te beurt was gevallen. Later verwierf Ricar do Odnoposoff eerste prijzen op het Inter nationale Concours te Wenen en op het Concours International Eugène Ysaye te Brussel. Hij geniet heden ten dage zowel in Europa als in Amerika een uitstekende reputatie. Het laatste concert van de Beethoven- cyclus door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey begint met de ouverture „Coriolan", wordt vervolgd met Vioolcon cert en besloten met de Zesde of Pastorale Symphonie. Omgekomen marinevlieger in Leeuwarden begraven Dinsdagmiddag is op de Noorderbegraaf plaats te Leeuwarden het stoffelijk over schot van de matroos le klasse leerling onderofficier vlieger J. Kiemel, die de vorige week Vrijdag bij het vliegtuig ongeval te Haarlem op 20-jarige leeftijd om het leven kwam, .ter aarde besteld. De begrafenis geschiedde met militaire eer. De kist was met de vaderlandse driekleur gedekt waarop een groot aantal bloem stukken was gelegd. Matrozen droegen de kist naar de groe ve. Met de familie schaarden de officieren, en manschappen zich om het graf. De commandant van het vliegveld Val kenburg sprak namens de marineleiding en zeide, dat Kiemel vele vrienden op Val kenburg had. Hij sprak ten stelligste tegen, dat de vlieger op lage hoogte zou hebben „gestunt". Jitze Kiemel, zo besloot de com mandant, is gevallen op het veld van eer. Hij laat een lege plaats op Valkenburg achter. Voorts spraken een vlootpredikant en ds. C. van der Woude als wijkpredikant der familie, waarna een broer van de over ledene voor de blijken van medeleven dank betuigde. Bankbiljettencirculatie thans beneden 2900 millioen Men moet tot 1948 teruggaan om een biljettenomloop op de weekstaat van de Nederlandse Bank aan te treffen lager dan 2900 millioen. Nadat eind Februari de circulatie nog juist boven de drie milliard was gebleven, is sindsdien een peil beneden de drie milliard gehandhaafd. Op 15 Mei, de dag waarop de jongste weekstaat is afgesloten, wordt zelfs be neden de 2,9 milliard genoteerd, name lijk 2898,4 millioen gulden. Mede door de deflatoire werking van de Marshall-hulp is de biljettenomloop dalende, Op de bijzondere rekening is weer een vrij aanzienlijk bedrag bijgeschreven, waardoor deze gestegen is tot 762 mil lioen. De deviezensituatie vertoont opnieuw een verbetering, doordat het totaal van de vorderingen op het buitenland is aange- groeid'van 951,7 tot 985,5 millioen, een bedrag dat dit jaar nog niet is bereikt. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF BODEMPRODUCTTEWET WORDT INGETROKKEN Bij de Tweede Kamer zal worden inge diend een ontwerp-overgangswet bodem productie. Dit wetsontwerp beoogt de Bodempro- ductiewet 1939 grotendeels in te trekken. De Bodemproductiewet 1939 geeft de regering de bevoegdheid het gebruik van de bodem en de productie van land- en tuinbouw te regelen. Aan de in de wet neergelegde bevoegdheden bestaat thans geen behoefte meer. Een klein aantal voor schriften, dat ook thans nog zijn nut af werpt, zal worden gehandhaafd. COMMUNISTISCHE BETOGING TE ZAANDAM. Ongeveer honderd leden van de Com munistische Partij Nederland hebben Dinsdagavond te Zaandam een betoging gehouden, hoewel daartoe geen toestem ming was verleend. De voorzitter van de raadsfractie der C.P.N., de heer G. Maas en een tiental andere demonstranten wer den wegens ordeverstoring aangehouden. De stoet verzamelde zich omstreeks acht uur in het centrum der stad Onder he'. uitroepen van de leuzen zoals ,.Los geen wapens" en „Weg met de atoombom" be gaven de demonstranten zich naar het Zuid-Oostelijk stadsgedeelte. Hier som meerde de politie de betogers uiteen te gaan. Toen aan het herhaalde bevel geen gehoor werd gegeven, gingen de agenten over tot de arrestatie van de voornaamste demonstranten. De rest van de stoet was intussen naar het centrum teruggegaan en bij het verzetsmonument hield een der be togers een korte toespraak, waarna de de monstranten uiteen gingen. ADVERTENTIE LIKEUREN DONDERDAG 18 MEI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. 10: Dr. A. J. Rasker. Broedergemeente, Parklaan 34. 10.45: Ds. Schutz. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff, Ver. Doopsgcz. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. 9: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhof kapel. 10: Ds. A. Bos. Oud-Geref, Gemeente Ged, Oude Gx-acht 47. 3.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag, Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. Pinkstergemeen te, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Samenkomst. Zaterdag 8: Openluchtdienst Soendaplein. Hersteld Apostolische Zendinggemeente, Ja- cobijnestraat 15. 10: Godsdienstoefening HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Gerei". Kerk. Noord-Schoterkerk. 9: Ds. J. A. van Arkel, Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op Nieuw Vredenhof, 10.30: Ds. Bartlema. Geref. het Wilhelminaplein. 10: Ds. Henkels Kapel Kerk. Koediefslaan. 9: Dr. P. J. Richel. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. P. Lugtigheid, uit den Haag. Geref. Kerk 9: Dr. J. L. Koole. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 9: Ds. W. Fijn v. Draat HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Salverda, NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong, Abbencs. Ds. J. C. H. Jörg, Apeldoorn. Bethel, 10: Ds, Mr. G. A. Alma, Lisse. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk. Reigerstraat. 10: Dienst, Geloof- en Liefdekerk, Lijnden. 10: Ds. van Dorp, Heemstede. Rehoboth, Nieuwe Meerdijk. Geen dienst. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A, Veenhof, Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk, 10: Ds, G. H. v, d. Woord, West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10.30: Ds, J Kroon ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber. Geref. Kerk, Julia- naweg. 10: Ds. T. Spilker, van Bennebroek. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas, Geref. Kerk, 10: Ds. T. Spilker. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds, Eer- hard. Geref. Kerk. 10: Ds. Krabbe Geref. Gemeente. 10: Godsdienstoefening. Christ. Geref. Kerk 10: Ds Sluiter, LISSE Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C Jonge- boer. Geref. Kerk. 10: Ds. H. Post, Rijnsburg, Geref. Kerk (art. 31) 10: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10: Ds. K, de Gier. Oud- Geref. Gemeente. 9.30: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10: Ds. H. W. Eerland. QjCort en Bondig BINNENLAND Bü afwezigheid van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal het tijdelijk beheer van dit departement worden waargenomen door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen. Op een Delftsc scheepswerf is het motorschip ..Madeline" te water gelaten. Het is de bedoeling met dit schip van Scheve- ningen uit tochten te maken naar de Zuid- hollandse eilanden. Het is voorzien van een landingsbootje, waaronder rollen zijn beves tigd en waarmede aan ondiepe kusten pas sagiers aan land kunnen worden gezet De gecombineerde oefeningen van de Franse, Britse en Nederlandse marine zullen worden gehouden onder leiding van vice- admiraal J. J L. Willinge. De schepen der drie landen zullen zich op 22 Mei verzame len in de baai van Douarnenez aan de Zuidwestkust van Bretagne. Op 27 Mei Z3l de K.L.M. wederom een vlucht met emigranten naar Australië maken. Die dag zullen vijf-en-vijftig Nederlanders per „Skymaster" van Schiphol naar Sydney vertrekken. De Nederlandse schepen, die aan de oefening „Activity" zullen deelnemen, ver trekken Vrijdag 19 Mei uit Nederland. De „Karei Doorman", de „Jacob van Heeras- kerek" en de „Marnix" lichten in het begin van de middag het anker te Rotterdam. „Johan Maurits van Nassau" vertrekt 's mid dags uit Den Helder. De drie onderzeeboten „Dolfijn". „Zwaardvis" en „O 27" bevinden zich reeds op zee. De officier van justitie bij de Bijzondere Strafkamer van de Leeuwarder rechtbank heeft tegen de 36-jarige landarbeider J. C. C. uit Appingedam 15 jaar gevangenisstraf geëist. C. heeft in Augustus 1944 deel uit gemaakt van een vuurpeloton, dat een aantal gevangenen uit het concentratiekamp te Vught doodschoot, Doordat zich een brisantgranaat tussen de kolen bevond, ontstond te Bergen op Zoom een ontploffing in de woning van de familie V De haard werd vernield en in de kamer werd schade aangericht. Zaandam heeft een extra toewijzing voor het bouwen van 21 woningen gekregen, die bestemd zijn voor mensen die in de Zaanse industrieën werken, maar die tot dusverre buiten de provincie Noordholland woonden. Vijf Nederlanders zullen mededingen om de „Coupe mondial" bij de wedstrijden om het wereldkampioenschap dameskappen op 4, 5 en 6 Juni in Rome. Het zijn de heren C. bij 't Vuur, Hoorn. W A. van Eik. Am sterdam, H. Keitz, Haarlem en L. Mesker en N. van Veen uit Den Haag. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal op 19 en 20 Juni een bezoek aan ons land brengen. Zij zal daarbij vergezeld worden door haar zoon Elliot en diens twee kinderen. In Koorn is de „Detho", de nationale tentoonstelling op het gebied van de tuin- bouwmechanisatie, geopend. Het expositie terrein beslaat een oppervlakte van dertien hectare. Uit de Oude Rijn onder de gemeente Rietveld is een lijkje van een pas geboren kind opgehaald, waarvan het hoofd ont brak. Het moet naar schatting tussen 20 en 24 April in het water geworpen zijn. De Rijksgebouwendienst te 's Graven- hage heeft, aanbesteed het bouwen van een representatief hoofdgebouw voor het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan de Prinses:: agracht te 'sGravenhage. Er waren' 54 inschrijvers, waarvan de hoogste was de N.V. Betonbouw, voorheen firma Kool en Wildeboer te Hoog kerk, voor f 1.480.000. De laagste was de N.V, Bouwonderneming Wijnschout te Haarlem voor f 825-000. De gunning is aan gehouden. Tussen Yenlo en Kaldenkirchen is een autobusdienst geopend. De dienst zal voor lopig viermaal per dag worden gereden, tweemaal door de Maasbuurtspoorweg en tweemaal door de „Krefelder Verkehrs A.G.". Ter nagedachtenis aan de 700 Israëlie ten uit Enschede. Delden, Denekamp, Die- penheim, Losser en Oldenzaal, die geduren de de oorlog in Duitse concentratiekampen werden vermoord, is op de nieuwe Israëliti sche begraafplaats te Enschede een monu ment onthuld. De grote toren te Breda krijgt een nieuw carillon. B. en W. stellen de raad voor 20 nieuwe klokken te laten gieten bij een Engelse firma en negen van de bestaande klokken te laten hergieten. De Engelse firma heeft in 1929 het carrillon vernieuwd. De lieer B. H. M. Lips, directeur tfan de N.V. Lips Brandkasten en Slotenfabriek te Dordrecht, is in de leeftijd van 72 jaar overleden. De heer Lips was voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en lid van de Nijverheidsraad. Met het s.s. „Zeeland" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, dat einde dezer week van Rotterdam naar Indonesië ver trekt, worden vier grote vaartuigen ver voerd, namelijk twee patrouillevaartuigen voor de R.I.S. elk met een gewicht van 142.000 kg. en twee motorsleepboten, die 160.000 kg. wegen. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij heeft het tot passagiersschip verbouwde motorschip „Oranjestad" aan de K.N.S.M. overgedragen. De „Oranjestad" is het vroegere vrachtschip „Pericles", dat voorheen accomodatie bood aan 12 passa giers. Na de verbouwing kan het schip 155 passagiers vervoeren. In de Veemarkthallen in 's Hertogen bosch zal van 17 tot 26 Juli een internationale bakkerijtentoonstelling der Benelux-landen worden gehouden. Een inwoner van Gieten (D.) nam een hem onbekende juffrouw als huishoudster in dienst, die na één dag reeds verdwenen was met medeneming van f 900. De gemeenteraad van Zaandam besloot destijds geen medewerking te verlenen voor de bouw van een school van de Vereniging voor Christelijk onderwijs op Gereformeerde grondslag. Gedeputeerde Staten van Noord- holand verklaarden het schoolbestuur, dat bij dit college in beroep was gegaan, niet ontvankelijk. De Kroon heeft thans de be sluiten van de raad en van Gedeputeerde Staten vernietigd en beslist, dat de gemeen te alsnog medewerking aan de bouw van de school dient te verlenen. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdagmiddag reed een autobus van de NZHVM op de Duinlustparkweg in Bioerne*»- daal op de hoek, waar de Pinellaan en de Ewijckweg op de weg uitkomen, een van rechts komende vrachtauto in de flank aan. De autobus werd aan de voorzijde bescha digd, doch kon verder rijden. De vracht auto was ernstig beschadigd en moest wor den weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Deze zomer zullen bijna 5000 kinderen, oorlogsweesjes, halfweesjes en kinderen, die in de oorlog invalide zijn geworden, van een week vacantie kunnen genieten, hun bezorgd door de stichting „Het Vierde Prinsenkind". De overheid heeft hiervoor acht D.U.W.- kampen ter beschikking van „Het Vierde Prinsenkind" gesteld. Een vierjarig meisje toonde Dinsdag middag om JgvsH over vier m>»- belang stelling voor een heer, die v „i -vlooien uil de Kloppersingc', viste. Hetlcind viel wa ter en is door dr visser aan de kant ge bracht. Het meisie had geen le'-- opgelopen. De heer F. Schooneveldt te Haarlem is te Den Haag geslaagd voor het examen van directeur, uitgaande van de Bond van Ciyistelijke Zang- en Oratoriumverenigingen. Aan dc rijksuniversiteit te Utrecht is ge slaagd voor het doctoraal examen rechten de heer W. F. Honig, Haarlem. Mej. W. J. Schreudcr te Haarlem is be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Bloemendaal

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7