WorTef LEXINGTON c 3 ASPR0 Koelkasten vanaf f 385.- Intense belangstelling in West-Duitsland voor een Verenigd Europa H. J. MAERTENS De radio geeft Zaterdag Dupïoii DAMP0 PANDA EN DE MEESTER-GELEERDE VAN NIEL VERKOOPT HORLOGES Wereldnieuws X i-ijdag 19 Mei 1950 2 Mede ingegeven door eigen belang (Van een speciale verslaggever) Nergens in Europa wordt zoveel over Europa gesproken als juist in West-Duits land. Dit ij een van dc sterkste indrukken, welke ik van een reis door dit gebied heb overgehouden en mijn Italiaanse, Franse, Zwitserse, Belgische en Deense collega's met wie ik hierover sprak, deelden deze ervaring volkomen. Elke krant schrijft bijna dagelijks over dit onderwerp en in de leidende Duitse kringen, zowel bij de over heid als in het bedrijfsleven, vormt dit thema een belangrijk onderdeel van de ge sprekken. Het meest kenmerkend daarbij is, dat het streven naar een verenigd Europa in West-Duitsland, in tegenstelling tot bijvoorbeeld in Frankrijk, gespeend is van ieder idealisme en geheel gebaseerd is op een materialistisch opportunisme. Volgens de jongste GaUup-enquête heeft in West-Duitsland 68 procent der onder vraagde personen zich uitgesproken voor een incorporatie van West-Duitsland in een verenigd Europa. Dit percentage is aanzienlijk hoger dan in Frankrijk of Ne derland. De reden daarvan is duidelijk: wie iets heeft, tracht dit te behouden; doch wie niets bezit, kan bij een verandering alleen maar winnen. Duitsland, dat zozeer in de morele en materiële put zit, kan van de vorming van een verenigd Europa alleen maar beter worden. Buiten het ijzeren gordijn is er geen land, dat zozeer van de buitenwereld is afgeslo ten als West-Duitsland (en Spanje wel licht). Het streven naar een verenigd Europa culmineert in West-Duitsland dan ook in de slagzin: „Gooi de grenzen open" en men meent, dat daarmede vele interne Duitse moeilijkheden zullen zijn opgelost. Vooreerst is er een (kleine) groep van mensen van mening, dat openstelling van de grenzen de West-Duitse werkloosheid zal verminderen, doordat dan Duitse arbei ders elders in Europa werk kunnen zoe ken. Deze redenering houdt echter geen rekening met het feit, dat de werkloosheid in alle West-Europese landen stijgende is en dat de Europese arbeidsmarkt voor Duitse arbeiders dus wel zeer gering is. Hoogstens zouden in enkele landen, zoals Nederland en Engeland, weer Duitse dienstmeisjes kunnen worden opgenomen. In de Rijnhavens en vooral in Duisburg ziet men in een openstelling van de gren zen de enige kans op opleving van de Rijn vaart en de havenbedrijvigheid, terwijl Landdag van de „Nieuwe Koers" Prof. Banning: „Eenwording van Europa betekent vrijheid" De jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid, „Nieuwe Koers", heeft Donderdag een landdag in de hoofdstad gehouden. Na een optocht door de stad kwam men samen in het Concertgebouw, waar prof. dr. W. Banning een rede hield. Hij beval zijn auditorium aan de afgelopen oorlog niet te vergeten. „Wij vieren dit jaar het eerste lustrum van de bevrijding", zo zeide hij. „Laten wij ons inprenten hoe groot de ellende was, toen' in ons land de vrijheid, de broederschap en de menselijkheid zoek waren". Prof. Banning zeide, dat er slechts één middel is om deze drie hoge waarden te bewa ren, namelijk de eenwording van Europa. „Pas als die verwerkelijkt is, zullen wij onze angst hebben overwonnen en ons van de vrijheid hebben verzekerd". Een gezelschap jongeren gaf deze mid dag een opvoering van het landdagspel „De grens". ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld). Naar Indo nesië: s.s. „Zuiderkruis" (24 Mei); naar Nieuw Guinea: s.s. „Riouw" (20 Mei); naar de Nederlandse Antillen: s.s. „Baarn" (23 Mei) en naar Suriname: m.s. „Bo naire" (1 Juni). ADVERTENTIE Nassanstraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7 45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor kinde ren. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Amusementsmuziek. 14.20 Platen. 14.40 Koor. 15.15 Letteren en kunsten. 15.50 Kamermu ziek. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Amusementsorkest. 18.15 Weekover zicht. 18.25 Amusementsorkest. 18.50 Indische missieweek. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualitei ten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Pianoduo. 19.45 Reportage. 20.00 Nieuws. 20 05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20.43 ..Steek eens op. heren". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Vraaggesprek. 22.00 Concert. 22.35 Commentaar uit de Benelux. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Radïo-philharmonisch Orkest en soliste. HILVERSUM H, 298 3VL 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Medische cau serie 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10 35 Voor arbeiders in continubedrijven. '130 Platen. 12.00 Hawaiïanmuziek. 12.30 Veerbericht 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 ''laten. 13.30 „De rode tent". 13.40 Platen. 00 Voor de jeugd 14.20 Promenade-orkest. 1.50 Toespraak. 14.53 Platen. 15.00 Boek- ■'•spreking 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van 'e wieg tot het graf", causerie. 16.15 Lichte -.uziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 'oor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Propa- andatoespraak. 18.20 Platen. 18.30 Voor de :::jdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 9.30 Bijbellezing. 19.45 „Passepartout". 20.00 Mieuws. 20 05 Actualiteiten. 20.15 Tiroolse muziek. 20.42 Hein Festein. 20.45 Gevarieerd orogramma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22 25 „Onder de pannen", hoor spel 22.40 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. men in cultuurcentra als Bochum en voor al Düsseldorf na een eventueel openbreken van de grenzen weer de vroegere stroom van toeristen en theaterbezoekers ver wacht. In politieke kringen en in het bijzonder te Bonn hoopt men, dat Duits land na de tot standkoming van een Ver enigd Europa weer zijn oude machtspositie zal herkrijgen. Het streven van enkele mi nisters en partijleiders is duidelijk hierop gericht. Tenslotte hopen de industriëlen uit het Ruhrgebied, dat in een verenigd Europa de internationale controle op de zware indus trie van het Ruhrgebied zal worden uit gebreid tot de zware industrie in geheel Europa: in Luxemburg, België, Frankrijk en Noord-Italië, waarbij dan Duitsland na tuurlijk ook een zekere zeggenschap zou moeten krijgen in het op te richten con- tröle-orgaan. Het plan van Schuman komt hun wen sen wel heel ver tegemoet. ADVERTENTIE H00fP VUN0X «a- eü /yK wuiUfyp*/" Twee Finnen omgekomen bij scheepsbrand in Amsterdam Een derde opvarende kreeg zware brandwonden Donderdagmorgen, even na vier uur werd de brandweer van Amsterdam gealarmeerd voor een brand in een manschappenver blijf van het 2000 ton metende Finse s.s. „Inkeri Nurminen". Toen de brandweer mannen met zuurstofapparaten het verblijf binnendrongen, vonden zij er drie opva renden. die met brandwonden waren over dekt. Het waren de 21-jarige stoker J. F. Voltanen, de 21-jarige matroos M. F. Luuk- ka en de 51-jarige matroos N. I. Loytinen. De eerste twee waren reeds overleden. De matroos Loytinen is in zeer ernstige toe stand naar een ziekenhuis vervoerd. De brand zelf was zeer onbetekenend. De brandweer kon het vuur met één straal op de scheepswaterleiding in korte tijd do ven. Volgens de rijkspolitie te water, die een onderzoek heeft ingesteld, is het vrijwel zeker, dat de brand ontstaan is, doordat een der mannen onvoorzichtig is geweest met een sigaret. De stoffelijke resten van Voltanen en Luukka zijn opgebaard in het Wilhelmina- gasthuis. Er is nog niet bepaald of zij in Nederland, dan wel in Finland zullen wor den begraven. De verslagenheid onder de leden van de bemanning van het s.s. „Inkeri Nurminen" is zeer groot. Het schip was Woensdagmid dag leeg in de Amsterdamse haven gear riveerd om cokes te laden. Vóór Zondag zou het weer vertrekken. Terneuzen krijgt een vliegveld De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten de gemeente deel te laten nemen in het kapitaal ener op te richten N.V. tot aanleg en exploitatie van een lucht vaartterrein in de gemeente Hoek bij Ter neuzen. Dit vliegveld krijgt voorlopig een oppervlakte van 51 ha. Mocht de toeneming van het luchtvaartverkeer daartoe aanlei ding geven dan zal het vliegveld worden uitgebreid tot 71 ha. Het zal dan tevens verharde startbanen krijgen. Nederlander in Marseille aangehouden Hij was in België uit de gevangenis ontsnapt De Franse recherche heeft in Mar seille de Nederlander D. K. gearresteerd. K. wordt beschuldigd van verschillende oplichtingen, het voeren van een valse staat en onwettig verblijf in Frankrijk. K. is na de oorlog uit Nederland ver dwenen, omdat hij door de procureur- fiscaal van het Amsterdamse Bijzonder Hof wegens verraad in bezettingstijd werd gezocht. Hij zwierf daarna door België, Frankrijk en Zwitserland en maakte zich schuldig aan oplichting. In 1946 liep hij in België tegen de lamp. Hij werd tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. In 1947 wist hij uit de strafinrich ting Merxplas aan de Belgisch-Nederland se grens te ontsnappen. Hij ging daarna in Frankrijk en Zwit serland op de oude voet verder. Door zich uit te geven voor dokter Martin Mau rice, chirurg van het ziekenhuis te Lau sanne, heeft hij ook daar verschillende slachtoffers gemaakt. Partij van de Arbeid juicht het plan-Schuman toe „Een stap nader tot de eenwording van Europa" Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft zich ernstig rekenschap ge> geven van het voorstel van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, dat be oogt de instelling van een bovennationaal beheerslichaam voor de staal- en steenkool industrie in Europa. Het partijbestuur is van oordeel, dat het uitblijven van een werkelijke eenheid in Europa de politieke én maatschappelijke hervormingen en de mogelijkheid om voor de arbeidende klassen bestaanszekerheid en een redelijk levenspeil te scheppen in grote mate belemmert, hetgeen een gevaar betekent voor de vrijheid en de vrede in de wereld. Noch langs de weg van het tot stand komen van kleine economische unies, noch langs die van het verkrijgen van een alge mene financiële en handelspolitieke samen werking, noch langs die van het totstand komen van bovennationale politieke orga nen (Straatsburg, O.E.E.C.) scheen een vol doend snel tempo te worden bereikt. Geen enkel land bleek in staat of bereid de sprong te doen uit de nationale begrenzing naar een waarachtige internationale ge meenschap. sinds lang één der idealen van het democratisch socialisme in de gehele wereld. Daarom juicht het partijbestuur het voor- stel-Schuman toe als een poging om door andere maatregelen, namelijk door een in ternationalisatie van de basisindustrieën, zonder welke een werkelijke economische eenheid in Europa niet mogelijk is. het tempo te versnellen. Het is tevens een mid del om een aantal bestaande politieke, economische en militaire vraagstukken, waarvoor de volken van Europa staan, op een hoger plan te regelen. Het partijbestuur van de Partij van de Ai'beid spreekt de hoop uit, dat de rege ringen, daarbij gesteund door de publieke opinie der volken, met durf en voort varendheid de doelstelling van het Franse voorstel zullen weten te verwerkelijken, opdat door middel van een aantal boven nationale organen voor de basisindustrieën in Europa, de eenwording van Europa een wezenlijke stap nader wordt gebracht. Mag een schoonheidsspecialist hormoneninjecties geven? Principiële zaak voor Leeuwarder rechtbank De rechtbank te Leeuwarden heeft een nader onderzoek bevolen in de zaak tegen de schoonheidsspecialist C. L. van U. Van U. was door de kantonrechter te Sneek veroordeeld tot 600 boete wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunst, om dat hij zjjn cliënten hormoneninjecties gaf om kaalhoofdigheid te bestrijden. Van U., die hoger beroep aantekende tegen het vonnis van de kantonrechter, is directeur geweest van 'n kappersvakschool in een der grote steden. Hij schreef ver scheidene boeken over schoonheidsverzor ging en haarhygiëne. Hij is van mening dat, aangezien overbeharing door schoon heidsspecialiste/I mag worden behandeld, ook de haargroeibevordering door deze specialisten geoorloofd zou zijn. De zaak tegen Van U. is uitgelokt door het Nedei'landse Genootschap voor Huid en Haarhygiène, sectie van de Nederlandse' Bond voor Natuurgeneeswijze en Natuur geneeskundige Inrichtingen, om een prin cipiële uitspraak te kx-ijgen in deze kwestie. Auto reed tegen paal; een der inzittenden overleden Donderdagavond is een pex-sonenauto, bestuurd door de 46-jarige J. K. B. uit Noordwiik aaxx Zee, op de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag in volle vaar te gen een trammast gereden. De bestuurder en een der inzittenden liepen enkele snij- wonden op. De derde inzittende, de 24- jarige Hagenaar J. A. van der G. kreeg een zware hersenschudding. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij in de loop van de avond is overleden. Motorfiets botst tegen onverlichte vrachtauto Een dode en een ernstig gewonde Tussén Lutten en Slagharen is 's avonds een motorfiets in volle vaart tegen een langs de weg staande vrachtauto gereden, die niet verlicht was. De bestuurder van de motorfiets, de 24-jarige H. Redeker uit Slagharen, werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een zieken huis is overleden. De duo-passagier, de 24-jarige J. R. uit Slagharen liep zware inwendige kneuzingen op. De vrachtauto, welke geladen was met dakpannen, stond onbeheerd. De Internationale Vereniging „Bellamy" zal op 3 en 4 Juni te Overschie haar jaar vergadering houden. Er zullen nationale en internationale promblemen van sociaal- economische aard worden besproken. J Politie achterhaalt gestolen collectie kunstvoorwerpen Dieven wilden haar juist aan een Amerikaan verkopen De Haagse recherche heeft in samen werking met de gemeentepolitie van Am stelveen de hand weten te leggen op een gestolen verzameling kostbare Aziatische kunstvoorwerpen, juist op het ogenblik, dat zij door de dieven aan een Amerikaan zou worden verkocht. Deze verzameling, bestaande uit jade, porcelein, juwelen en lakwerk, werd in de bevrijdingsdagen in 1945 gestolen uit een opslagplaats in de Zuylichemstraat in Den Haag. De kostbare voorwerpen waren het het bezit van een Nederlandse kunsthan delaar, die tijdens de bezetting had moeten onderduiken. Aangezien de kunsthande laar destijds in grote haast zijn bezittin gen had moeten inpakken had hij geen gelegenheid gehad een specificatie te ma ken van zijn bezittingen. Daardoor was het voor de politie na de ontdekking van de inbraak bijna niet doenlijk een onder zoek in te stellen. Degenexx, die de in braak haddeix gepleegd, zagen echter geen kans de vei-zameling op Europese veilin gen van de hand te doen. Dat was voor hen te gevaarlijk. Zij knoopten relaties aan met een Amerikaan, hetgeen de po litie van Amstelveen ter ore kwam. Door de Amerikaan te schaduwen kwam men op de hoogte van de plannen van de in brekers. Geconstateerd werd, dat zij de gestolei# verzameling van vex-schillende onderduikadressen naar Den Haag over brachten. Maandag was daar de ge hele verzameling bijeen en zouden de heren zaken gaan doen met de Amerikaan. Op dat ogenblik greep de Haagse recher- che is. Het huis in de Obrechtstraat, waar de onderhandelingen werden gevoerd, werd omsingeld en rechercheurs verschaf ten zich toegang. Zij arresteerden degenen, die de verzameling hadden gestolen, na melijk de 45-jarige autohandelaar W. JL., de 51-jarige koopman F. J. S. en de 56- jarige koopman W. S., allen uit Den Haag. De Amerikaan, die naar het oordeel van de politie zeer waarschijnlijk niet heeft geweten, dat de verzameling van diefstal afkomstig was, had juist het huis verlaten. Ook de verzameling werd in het huis ont dekt. Naar de mening van de kuxxsthande- laar was zij nog compleet. ADVERTENTIE met rand 3.95 Monument voor slachtoffers van bombardement op Den Haag Op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag bevindt zich een gemeenschappelijk graf van 117-bij het bombardement van 3 Maart 1945 op het Haagse Bezuidenhoutkwartier omge komen personen. Dit graf, dat vrijwel on opgemerkt is gelegen tussen de overige graven, maakt een zeer schamele indruk, zo delen B. en W. van Den Haag aan de raad mee. B. en W. willen thans aan het graf een waardiger aanzien geven door plaatsing van een monumentale graf steen, waarop behalve het wapen der ge meente, de volgende inscriptie zou kun nen worden aangebracht: „Het gemeente bestuur van 's-Gravenhage heeft dit mo nument gesticht ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het bombardement in het Bezuidenhoutkwartier op 3 Maart 1945". Vermelding van de namen der begraven slachtoffers willen B. en W. achterwege laten. De namen van het grootste deel hunner zijn trouwens onbekend, zo deelt het college mee. De Franse regering heeft nir. J. Milius, directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. ADVERTENTIE IMPORT CIGARETTES - 85 et. Kamerlid stelt vragen over de „Holland Fair" Het Tweede Kamerlid de heer Neder- horst (Arbeid) heeft aan de minister van Economische Zaken dë volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de klachten, welke door de Amerikaanse zakenlieden geuit zijn over het gebrek aan organisatie bij het Directoraat voor de ex portbevordering ten aanzien van de voor bereiding van de Nederlandse inzending op de „Holland Faix-"? Is het juist, dat de fabrikanten in Ne derland over de afleveringseisen niet juist waren voorgelicht. Zo dit het geval waaraan is dit gebrek aan voorlichting toe te schrijven? De klachten hebben vooral betrekking op het gebrek aan reservevoorraden, waardoor het Nederlandse bedrijfsleven aan de grote vraag op dit ogenblik niet kon voldoen. Voorts is ook de klacht gere zen, dat bepaalde Nederlandse levensmid delen en aardewerkgoederen niet geïntro duceerd zijn, hoewel er ongetwijfeld een goede markt voor was. Is de minister niet van mening, dat de organisatie aan Nederlandse zijde zeer veel te wensen gelaten heeft, en is de mi nister bereid de nodige maatregelen te treffen, ten einde deze bezwaren alsnog te ondervangen en zo mogelijk in de toe komst te vermijden? Nieuwe voorraad naar Philadelphia Het lijnvrachtvliegtuig van de K.L.M. op de Noord-Atlantische route is Woens dag doorgevlogen naar Philadelphia. De machine was geladen met ruim zes ton goederen bestemd voor de tentoonstelling. De zending omvatte glaswerk, kaas, Goud se pijpen, chocolade, conserven, speelgoe deren, suikerwerk, koperen siervoorwer pen, metaalwaren en biscuits. De gemeenteraad van Terneuzen be sloot de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscopen te verlagen van 35 pet. tot 20 pet. teneinde sluiting der theaters te voorkomen. ADVERTENTIE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der. Moeder en kind. Terwijl de beide Geheime Agenten zich dravend verwijderden, en terwijl Hon- nepon ami zijn wapen morrelde om ter elfder ure nog te schieten, begon Panda slim te glimlachen. Wanneer dat akelige ding niet meer werkte, was er een mooie kans om die beide spionnen onschadelijk te maken. Chi Fon scheen hetzelfde te den ken, maar die was er natuurlijk niet blij om. Schiet-schietkraaide hij, dansend van ongeduld. „Als jij niet schiet-schiet, ik jou niet betalen maken! Ik jou ontslag doen!" „Ik begrijp er geen biet van," mom pelde de boef korzelig. En nu trad de pro fessor op! „Aha, tjum permitteer mij!" sprak hij, terwijl hij Honnepon met een koele beweging het wapen uit de hand nam. „Waarschijnlijk is het ongerief aan uw vuurwapen met enig logisch denken en enige technische vaardigheid gemak kelijk te verhelpen. Eens even zien....". Nu stond Panda ongeveer op springen! „Goed zo, professor!" zei hij. „Kom nu mee! U hebt hem ontwapend!"„Wat? Wat?" vroeg de professor geheel verdiept in de bestudering van het apparaat. „Stoor me nu eens even niet, Pipma! Eerst even deze heer helpen. Zie jenet wat ik dacht! De hobnokker sluit niet op de pallenklis! Eén enkele simpele correctie en.zie hier, goede man! Uw werktuig is weer perfect in orde," voltooide hij, terwijl hij Honnepon de gerepareerde revolver weer toestak. „Wat doet u nxi weer!" kreet Panda ontzet maar het was al te laat. „Nu ben ik gaarne bereid om met je mee te komen, Panka," glimlachte professor Kalker vriendelijk. „Dat vroeg je me toch, niet waar?" De verstrooidheid van de geleerde uitvinder xvas werkelijk om er wanhopig onder te worden ADVERTENTIE 86 Grote Houtstraat 86 reeds 67 jaar in de Grote Houtstraat Twee sergeants van het korps Mariniers gearresteerd Zij zouden in 1942 twee per sonen op last van hun meer deren hebben doodgeschoten Naar het ANP verneemt zijn op last van de advocaat-fiscaal bij de zee- en land macht in Nederland twee sergeants van het korps mariniers gearresteerd, xiamelijk H. G. en J. J. H. F. V. Deze onderofficieren worden er van be schuldigd, dat zij in November 1942 in Suriname twee aldaar geïnterneerde NSB- ers, ir. L. K. A. Raedt van Oldenbarnevelt en L. A. J. van Poelje, op last van hun meerderen zonder vorm van proces heb ben neergeschoten. Het onderzoek in deze zaak is in Suriname reeds geruime tijd aan de gang. De autoriteiten in Paramai'ibo hebben thans de stukken overgedragen aan de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof en de fiscaal van de zeekrijgs raad in Nederland, omdat de hoofdpex-so- nen in deze zaak voor het merendeel in Nederland verblijven. Naar men het ANP mededeelde is er nog geen beslissing over een eventuele straf vervolging genomen aangezien het onder zoek nog niet voltooid is. De advocaat fiscaal van het Hoog Militair Gerechtshof, die een eventuele strafvervolging zou moe ten leiden tegen de twee hoofdofficieren die de geaiTesteerde mariniers het bevel tot het neerschieten van de NSB'ers zouden hebben gegeven, wordt in zijn onderzoek belemmerd, doordat één van deze officie ren niet meer in Nederland woont, doch zich ixx de Verenigde Staten heeft geves tigd. Het werk van de Niwin houdt in September op Prins Bernhard, voorzitter van de Niwin en leden van het hoofdbestuur hebben in een bijeenkomst te Utrecht afscheid geno men van vertegenwoordigers van publici- teitsorganen. De Prins dankte allen die het werk der Niwin hebben gesteund. De Niwin kan na haar ruim 3^-jarig bestaan tevreden zijn, zo zeide Prins Bernhard. In het begin zijn wel fouten gemaakt, maar hiertegen over staan talloze enthousiaste en tevreden heidsbetuigingen, ook van de legerleiding. a vruchten afgeworpen, Het Niwinwerk is goed geweest exx heeft Voorts heeft nog het woord gevoerd de tweede voorzitter van de Niwin ir. P. F. S. Otten, die er in het bijzonder de nadruk op legde dat de Niwin nimmer dit resultaat had kunnen bereiken zonder het vertrou wen, het voorbeeld en de stimulans van haar eerste voorzitter, Prins Bernhard. De werkzaamheden van de Niwin lopen na het repatriëren van de in Indone sië aanwezige militairen in September ten einde. De Niwin zal geen beroep meer doen op het Nederlandse volk. De loterij welke gaande is wox-dt nog afgewerkt, waardoor men nog zoveel middelen denkt over te hebben, dat ook de militairen op Nieuw Guinea nog dat kan worden geboden, wat zij in de eenzaamheid behoeven. Op 23 Mei zal de Niwin per radio van het Nederlandse volk afscheid nemen. Prins Bernhard zal dan in het Strijdkrach tenprogramma een rede houden. Slagbank. Een«antal New Yorkse zieken huizen heeft een soort „bank voor slag ader delen" opgericht waardoor het mo gelijk wordt beschadigde slagaderdeleix bij patiënten te vervangen. Deze „bank" bezit thans zeven slag- aderdelen afkomstig van jong gestor ven mensen die geen aderziekte had den. Wisselwerking. De vakverenigingen van Bolivia dreigen met een algemene sta king naar aanleiding van de afkondi ging van de staat van beleg. De staat van beleg is afgekondigd naar aanlei ding van een staking, welke volgens de regering door de communisten geïnspi reerd is. Hoe leuk. Een Amerikaanse speelgoedfa briek heeft een overeenkomst gesloten met de Amerikaanse commissie voor atoomenergie over de levering van radioactieve isotopen, namelijk zink 65 isotopen, welke onschadelijke atoom- stralen verwekken. De fabriek is voornemens speelgoed te vervaardigen, waarin de kinderen de atoomsplitsing kunnen nagaan. Valse vrouwen. Een bende valse munters, die onder leiding stond van drie vrou wen, is na langdurige naspox-ingen te Palermo en te Milaan ontdekt. In deze steden werden zeer goed nagemaakte biljetten van 5000 en 10.000 lire in groten getale aan de man gebracht. Dagloner. Te Porto Mantovano in de pro vincie Mantua (Noord-Italië) kwam het tijdens een staking van landarbei ders in deze streek tot incidenten waax'bij een persoon gedood en ver scheidene gewoxxd werden. Een groep met stokken gewapende personen trachtte te beletten, dat enige daglo ners aan het werk zouden gaan, waar op een van deze laatsten gebx'uik maakte van een revolver om de aan vallers te verdrijven en een hunner dodelijk wondde. Berlijn-West. De burgemeester van West- Berlijn, professor Ernst Reuter, heeft bondskanselier dr. Adenauer schrifte lijk verzocht ook West-Berlijn op te nemen in de aanvraag van de West- Duitse federale republiek om toelating tot de Raad van Europa. „Berlijn wenst in de buitenlandse politiek door West-Duitsland te worden vertegen woordigd", schreef hij. Invasie. Volgens het Amerikaanse bureau der Marshall-administratie zal het aan tal Amerikaanse toeristen, dat dit jaar een bezoek aan Europa zal brengen, alle vorige records overtreffen. Verleden jaar zijn 269,650 Amerikaanse bezoekers naar Europa gereisd, dit is 66.736 meer dan in 1948. Engeland heeft in 1949 het grootste aantal Amerikaanse toeristen getrok ken, namelijk ongeveer 80.000. Hjerop volgde Frankrijk met 57.800 bezoekers, Duitsland met 31.800 en Italië met ruim 29.000. Goed Heilig Jaar. Sedert het begin van het Heilig Jaar zijn in de St. Pieter 'te Rome meer dan honderd huwelijken van bedevaartgangers ingezegend. De jonggehuwden waren Fransen, Bel gen, Zwitsers en Nederlanders. Cijfers. Een Italiaanse generaal, Umberto Ricagno, die uit de Sovjet-Unie, waar hij krijgsgevangen werd gehouden, is teruggekeerd, heeft verklaax*d dat er slechts ongeveer 20 Italiaanse soldaten in de Sovjet-Unie zijn en niet „enkele duizenden", zoals de Italiaanse regering had verklaard. Hij zeide, dat zijn woor- den de hoop in vele gezinnen zou ver nietigen. Het aantal Italianen echter, dat in de oorlog aan het Oostfront om kwam, was groter, dan ooit door de fascistische regering was toegegeven, zei de generaal. Eigenwijs. Een elfjarige knaap, genaamd Bobby Gordon, is op de „Western Re serve University" te Cleveland als stu dent toegelaten. Hij zal chemie stude ren. Blijkbaar stelt Bobby meer belang in lezingen over atoomenergie dan in het spel. In afwachting van het begin van de colleges op 19 Juni maakt hij in zijn laboratorium thuis een Geigerappa- raat. Hij is ongeveer zés jaar vooruit op zijn leeftijdgenoten wat de weten schap betreft. Zijn ouders hebben ver klaard, dat Bobby zich reeds voor de wetenschap interesseerde toen hij be gon te lopen. Geen foto's. De Perzische regering heeft de Sovjet-Unie meegedeeld, dat zij „om de Sovjet-Russische ongerustheid weg te nemen" het maken-van lucht foto's van Perzisch gebied aan de Rus sische grens zal afgelasten. Er zijn nog geen dergelijk foto's gemaakt. De Sovjet-Unie had Dinsdag in een nota aan de Perzische regering tegen dit fotograferen geprotesteerd. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 A.N.W.B.-Wegenwacht rijdt nu ook in Zeeuws-Vlaanderen Op 15 April 1946 opende de ANWB zijn wegenwacht met zeven man. Sindsdien is hun aantal steeds verder uitgebreid en thans zijn reeds meer dan honderd motor- zfjspan-combinaties bekende en gewaar deerde verschijningen geworden op het Nederlandse wegennet. Tot 1 Mei hebben de „Gele Rijders" in ruim 200.000 pech- gevallen van allerlei aard uitkomst kun nen brengen. Meer dan 2300 maal verleen den zij eerste hulp bij aanrijdingen. Ruim 300 auto- en motorbranden hebben zij ge blust. Tot voor kort deden zij hunwerk uitsluitend op werkdagen. Sinds 14 Mei wordt ook een beperkte Zondagsdienst uit gevoerd. Woensdag heeft de Wegenwacht een nieuwe uitbreiding ondergaan. Thans is namelijk ook Zeeuws-Vlaanderen in haar activiteit betrokken. Dat dit in dit gebied gewaardeerd wordt bleek wel bij de ope ning van deze dienst. Veex'tien burgemees ters van Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten na men deel aan de openingsoptocht, welke te Breskens begon. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deed van zijn be langstelling blijken, evenals de directeur van de Belgische Wegenwacht, kolonel E. Huybrechts, die met een patrouille van zijn dienst aanwezig was.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2