Naast de K.L.M. is er geen plaats voor andere lijndienst-maatschappijen Taxi? Bel 1.2.3.4,5 LOCOMOTIEF RIJWIELEN Verhuur van Volkswagens Zomertarieven: „TAXI 13000" - PLEIN 33 Bestrijding der runder-tuberculose is zeer noodzakelijk Amsterdamse Beurs Stadsbesteldienst A.B.C. de grootste vervoerder In 1 dag Foto Hoilandia Vrijdag 19 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Rapport Luchtvaart-Scheepvaart Scheepvaartmaatschappijen kunnen deelnemen in het kapitaal der K.L.M. De destijds door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde commissie, die tot taak had, advies uit te brengen over de mogelijkheid tot samenwerking tussen luchtvaart- en scheepvaartmaatschappijen in Nederland, heeft thans haar rapport uit gebracht. De commissie zegt daarin onder andere, dat luchtvaart en scheepvaart vele punten van aanraking hebben. Samenwerking kan bevorderen, dat onnodige tegenstellingen worden voorkomen of worden vereffend en dat onvermijdelijke tegenstellingen niet nodeloos worden verscherpt. De commissie is ervan overtuigd, dat de K.L.M. als één groot geheel moet blijven bestaan en dat daarnaast in Nederland voor een of meer luchtvaartmaatschappijen, die vaste lijn diensten willen onderhouden, voorshands geen plaats is. Samenwerking tussen lucht vaart en scheepvaart kan naar haar oor deel. niet anders dan binnen de K.L.M. tot stand gebracht worden. Zij meent dat dit kan worden bereikt door deelneming van de scheepvaartmaat schappijen, die zich daartoe geroepen achten, in het kapitaal der K.L.M. en door opneming van vertegenwoordigers dier maatschappijen in de leiding der K.L.M. Deze deelneming zal zo aanzienlijk moeten zijn, dat de rendabiliteit van de door haar belegde gelden voor de scheepvaartmaat schappijen van aanmerkelijke betekenis tou zijn. De commissie meent, dat niet al teen de scheepvaart zetels zou moeten be zetten in de besturende colleges der K.L.M., maar dat uit deze colleges tevens sub commissies zouden moeten worden ge vormd voor de onderscheiden lijndiensten. Deelneming door de scheepvaart in het kapitaal der K.L.M. zou niet in elk geval behoeven mede te brengen d.,t het kapitaal der luchtvaartmaatschappij zou worden vergroot. Indien de K.L.M. echter aan uit breiding van haar kapitaal behoefte heeft, zou deze door deelneming van de scheep- »aart kunnen worden bereikt. Bestaat deze behoefte niet, dan zouden de scheepvaart- thaatschappijen in de gelegenheid kunnen worden gesteld', een gedeelte van de aan delen van het rijk over te nemen, met dien verstande echter dat de prioriteitsdaan- flelen A in elk geval in het bezit van het rijk zullen blijven. Dit zou geenszins be hoeven te leiden tot vermindering van de ceggenschap der regering in de K.L.M. De rechten en de bevoegdheden der regering ten aanzien van de K.L.M. zijn namelijk niet afhankelijk van de grootte van 's rijks fcandelenbezit. Ten aanzien van de ongeregelde lucht vaart is de commissie van mening, dat in Nederland voor een zuiver wilde en char ter-luchtvaart naast de K.L.M. plaats is. Naar de mening van de commissie mag de bescherming van Het lijnbedrijf niet zo danige vormen aannemen, dat een wilde vaart bedrijf onmogelijk wordt gemaakt. De tommissie kan dan ook niet als algemene «telling aanvaarden, dat geregelde lijnen tegenover de chartermaatschappijen be- ichermd moeten worden, omdat deze hun «oncurrentie kunnen aandoen. ADVERTENTIE AMSTERDAMS CKE RIJTUIG MIJ. „De man in burger" Florence Lanham, een gefortuneerd Amerikaans meisje, ovei-wegend uit sen- «atielust als verpleegster bij het Rode Kruis naar Frankrijk gegaan, heeft op het «lagveld de held van haar dromen gevon den: een knappe kapitein, met wie zij finder geheimhouding' en zonder veel over leg in het huwelijk is getreden. Het geluk bleek echter kort van duur te zijn omdat oorlog en romantiek nu eenmaal niet lang samengaan. De bruidegom trok weer ten etrijde en werd later als vermist gemeld, de jonge weduwe keerde verslagen naar haar vaderland terug, waar niemand van haar werkelijke staat op de hoogte was ge bracht en haar aanbidders dus hun kan sen proberen waar te nemen. Aldus de voorgeschiedenis der handeling van het blijspel „De man in bunger",' waarvan de toneelclub „De verenigde spelers" dezer dagen een opvoering gaf in gebouw St. Bavo. Men kan de inhoud van de drie bedrij ven wel raden: aanvankelijk betekent de verschijning van de echtgenoot in civiel een lelijke teleurstelling, maar deze heeft in Europa leren vechten en het slot brengt hem dan ook de overwinning. Op welke vergezochte manier dit gebeurt zullen wij maar niet verraden om het plezier voor toekomstige toeschouwers niet te beder ven. De heer C. J. Pieters, die de moeite heeft genomen dit maakwerkje „uit het Amerikaans" te vertalen, vond het waar schijnlijk te veel eer om de naam van de oorspronkelijke schrijver te vermelden. In het programma kwam deze althans niet voor. Hoewel hij ongetwijfeld het gelijk aan zijn zijde heeft, als onze veronderstel ling juist is, siert deze onvolledigheid hem niet. Regisseur Ton van Otterloo vatte het hele geval terecht van de kluchtige kant op en liet de spelers chargeren waar het maar mogelijk was. Gezegd moet worden dat daardoor de meeste bezwaren, die men tegen het stuk zou kunnen koesteren, niet of nauwelijks werden gevoeld. Het publiek amuseerde zich met deze vaak heel leuke voorstelling clan ook kostelijk. Dat de ver tolking van sommige bijfiguren döor de kracht van hun komische overdrijving meer waardering verdienden dan die van de hoofdrollen, moet in hoofdzaak aan de hier gesignaleerde instelling worden toe geschreven, Deze constatering betekent dan ook zeker geen kleinering van het spel van mevrouw Jo Cats-van Hamburg als de aanvankelijk onuitstaanbare Florence of dat van haar als butler fungerende echtgenoot, hoewel Wim Gardien als de laatstgenoemde toch niet geheel voor zijn taak berekend was. Een afzonderlijk compliment voor het keurig verzorgde décor mag zeker niet ont breken. Alles bijeen genomen was het een vertoning waarop men met een zekere vol doening kan terugzien. Wel dient men nog iets nauwkeuriger op de uitspraak van vreemde woorden te letten. Een term.als .sjentelmun" klinkt beslist heel lelijk. DAVID KONING. In Nederland is, wat de geregelde lucht vaart betreft, naar het stellig oordeel der commissie, thans slechts voor één bedrijf plaats en dit bedrijf mag dus niet verzwakt worden door concurrentie van geregelde diensten, waarin de ongeregelde vluchten van andere ondernemingen zouden ont aarden. Een factor die de commissie zwaar heeft laten wegen, is de ongunstige situatie der internationale luchtvaartpolitiek. Hier in ziet de commissie de grootste gevaren voor de Nederlandse luchtvaart in het al gemeen en voor de K.L.M, in het bijzonder. Zij acht dit punt van zodanig belang, dat zij meent te moeten voortellen, de Neder landse vaste lijnmaatschappij op de voor haar belangrijkste lijn. de lijn Nederland Indonesië, tegen nadelen te beschermen. In het algemeen belang dienen, wilde vaart-maatschappijen voorshands van het eindpuntenvervoer op de lijn Nederland Indonesië uitgesloten te worden. ADVERTENTIE RUDGE WHITWORTH VESTING - SIMPLEX - NICO VAN SCHAGEN-Zn. GIERSTRAAT 40-42 TEL. 17768 Zangconcours van Polyhymnia begint op Tweede Pinksterdag Het Internationaal Zangconcours, uitge schreven ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan (op 1 Juni) van „Polyhym nia" zal op Maandag 29 Mei (tweede Pink sterdag) officieel worden geopend in de gemeentelijke Concertzaal door de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Op die avond treden vier koren op in de tweede afdeling gemengde koren met als verplicht nummer: „Mijn hert altijd heeft verlanghen" van Pierre de la Rue, bene vens zes koren in de eerste afdeling ge mengde koren met als verplicht werk: „Ach hoe klopt mijn hart voor haar" van Japart. Het bestuur van het gemengd koor „Po lyhymnia" houdt op Zondag 4 Juni een receptie in de tuinzaal van het Concert gebouw. Op 1 Juni zal de mede-oprichter van het koor, Jac. Bos, vijftig jaar secretaris van Polyhymnia zijn. ADVERTENTIE ZONDER CHAUFFEUR GRATIS all risks verzekering GRATIS Buitenlandse papieren 1 dag 25.voor 250 K.M. 4 dgn. 90.voor 900 K.M. 5 dgn. 100— voor 1000 K.M. 8 dgn. 160.voor 1600 K.M. 10 dgn. 200.— voor 2000 K.M. 14 dgn. 225.voor 2250 K.M. 21 dgn. 300.— voor 3000 K.M. 3 mnd. 400.voor 4000 K.M. Daarboven 10 ct. per KM extra Exclusief benzineverbruik. TELEFOON 13000 en 17000 De nood der gepensionneerden Een voorschot gevraagd De Bond van Gepensionneerden der Ned. Spoor en Tramwegen, afd. Haarlem, heeft een motie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt: „kennis genomen hebbende van de mededeling van de minister van Binnen landse Zaken, dat aan de Koningin mach tiging is gevraagd een nieuw ontwerp van wet tot toekenning van een bijzondere toe slag aan de gepensionneerden bij de Raad van State aanhangig te maken, met de toe voeging dat door de minister al het moge lijke zal worden gedaan om te bevorderen, dat het nieuwe wetsontwerp nog vóór het zomerreces in de Tweede Kamer kan wor den behandeld; overwegende, dat in het verleden wel is gebleken dat de voorgestelde precedure, in verband met telkens meer op de voorgrond tredende initiatieven, besluiten en beslis singen, als regel veel meer tijd in beslag neemt als aanvankelijk was gedacht; van oordeel, dat de noodtoestand der ge pensionneerden- geen langer uitstel om hulp te bieden kan verdragen; voorts constaterende, dat op de huidige prijzen van brandstoffen, welke als winter voorraad moeten worden opgeslagen, een speciale reductie wordt verleend wanneer deze brandstoffen in de maanden Mei en Juni worden afgenomen, acht het ook in verband hiermede dringend gewenst, dat gezien het feit dat tienduizenden gepension- nèerden geen enkele weerstand meer heb ben, maar in het algemeen wel een grote achterstand, de gepensionneerden spoedig met een-voorschot worden geholpen." Deze resolutie is aan de Eerste en Tweede Kamer gezonden. ADVERTENTIE Nasi.goreng, Bami-goreng, Loempia's en Saté STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Piet van Egmond wordt dirigent van Doopsgezind Zangkoor In een buitengewone algemene vergade- ng van het Doopsgezind Zangkoor is de heer Piet van Egmond met algemene stem men tot dirigent gekozen. Na het plotseling overlijden van de toonkunstenaar Jac. Zwaan heeft hij op sympathieke wijze diens taak overgenomen en loffelijk de uitvoering van de Mattheus Passie in de Nederlandse vertaling van Jan Engelman in de Grote Kerk geleid. Piet van Egmond werd in 1912 te Am sterdam geboren en speelt reeds van zijn achtste jaar af geregeld in kei'kdiensten. In 1929 werd hij als organist aangesteld bij de Nederlandse Hervormde Gemeente te Amsterdam. In 1931 behaalde hij het Solisten-diploma voor Orgel aan het Am sterdamse Conservatorium en in 1933 het einddiploma voor piano. In dat jaar werd hij organist van het Concertgebouw, welke functie hij nog steeds vervult. Vóór 1940 maakte hij veel concertreizen naar het buitenland, onder meer naar Engeland, Duitsland, Oostenrijk en Hongarije. Van 19301940 was hij organist bij de AVRO en na de oorlog kwam hij als zodanig bij de NCRV. Sinds 1928 treedt hij op als koordirigent. Hij leidde vele bekende ko ren, zoals de Christelijke Oratorium Ver enigingen te Zaandam en Utrecht. Thans is hij dirigent van het Amsterdams Ora torium Koor. Als paedagoog geniet hij een grote bekendheid, mede door zijn muzikale lezingen voor de jeugd. BRIDGE-DRIVE VOOR KONINGIN WILHELMINAFONDS De bridge-drive ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds is voor de organisatoren een groot succes geweest. Aan 110 tafels werd in twee zalen gespeeld om meer dan 160 prijzen, die Haarlemse firma's gratis ter beschikkinig hebben gesteld. De wissel beker, geschonken door hótel Lion d' Or werd gewonnen door de BC Haarlem-N.B.B. Het resultaat is geweest dat een bedrag ad f 575 kon worden afgedragen. Cabaretavond voor Diogé Het Haarlemse dilettanten operettegezel schap Diogé heeft Woensdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal zijn 12,'.j-jarig bestaan gevierd met een cabaretavond, ver zorgd door het A tot Z cabaret, De grote zaal was bijna tot de laatste plaats bezet hetgeen doet vermoeden dat slechts weinigen van Diogés duizend donateurs en leden verstek hadden laten gaan en het publiek was zeer gul met zijn bijval, zelfs bij die sketches en grapjes, welke een vrij weelderige baardgroei vertoonden. Het beste deel van het overi gens vrij goedkope programma vonden wij de beide duetten uit „Der Vogelhandler" door Ap Hofstee en Tiny Mooten, waarvan vooral het bekende „Schenkt man sich Rosen in Tyrol" in de smaak viel, dan was er hier en daar een aardig liedje van Nel Brink en ook Jan de Kleyn deed wel goede dingen in zijn vlótte conférence, maar in het algemeen was het gebodene wel bijzon der onbeduidend, platvloers en soms zelfs bepaald onfris van aard. Jammer voor Diogé, dat met eigen krach ten en op eigen terrein kleinkunst van een heel wat beter en plezieriger allure pleegt te brengen. Weldadigheid naar Vermogen In de jaarvergadering van de vereniging „Weldadigheid naar vermogen" zijn het jaarverslag en de rekening en verantwoor ding over 1949 goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, mevrouw O. H. de Booy- Gooszen, mevrouw E. F. van Strien-Van Hasselt, mevrouw douairière C. E. baro nesse Sweerts de Landas, geboren Goed koop, mevrouw H. A. Tollenaar-Velh, mej. C. M. Iieerkens Thijssen en de heren mr. A. Beets, mr. P. E. Earbas, P. W. Peereboom en jhr. B. G. van Stvrum, werden her kozen. Morgenavond vindt in het cultuur centrum „De Stompe toren" te Spaarnwoude de eerste avond van de zomercyclus 1950 plaats. In het schijnsel der kaarsen zullen de mezzo-sopraan Didi Sanders en de pianist Anton Dresden concerteren. Vanavond wordt de Zendingsfilm „Gaat uit in dc wereld" van de Haarlemse cineast Hattum Hoving, die gedeeltelijk in de oude Bavo is opgenomen, in de Bakencsserkerk te Haarlem vertoond. De cijfers voor Haarlem en omgeving zijn verontrustend Voor ons ligt het laatste jaarverslag van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland. Daarin lezen wij dat in Haarlem en omstreken 1059 veehou ders zijn, die tezamen 10711 koeien heb ben. Daaronder waren er niet minder dan 4127 „reageerders", of ruim 38.4 De cijfers voor onze omgeving zijn het ongunstigst van de gehele provincie, het gemiddelde percentage blijft beneden 22. Een nadere bestudering van andere statis tieken toont bovendien nog aan, dat de omstandigheden nóg slechter zijn dan cle bovengenoemde cijfers aangeven. Onder de 1059 veehouders in onze omgeving zijn 306 stallen die vrij van tuberculose zijn. Aangenomen kan worden dat die samen 3000 koeien hebben, zodat de 4127 „reageerders" dus, als wij die van t.b.c- vrije stallen uitzonderen, gevonden wor den op een totaal van ruim 7000 koeien, Meer dan de helft der koeien „reageert" dus. Bovendien werden er in Haarlem omgeving 83 koeien met open tuberculose gevonden. Dat betekent 0.8 Voor de provincie was het 0.2 Het aantal reageerders is in Amsterdam en omgeving ook hoog. Het percentage was 33.4, wat ook nog 5.2 beneden Haar lem is. De directeur van de Gezondheidsraad voor Dieren schrijft in zijn verslag: „In deze gebieden vindt een intensieve veewisseling plaats, want hier wonen hoofdzakelijk consumptiemelkers. En vee aankopen is uit een oogpunt van t.b.c, bestrijding uit den boze. Hier worden veel reageerders aangekocht, soms bewust, dik wijls onbewust. Een consumptiemelker, niet-fokker, met een sterk besmet veebeslag, kan ook beter maar reageerders kopen, want een vrije koe in een dergelijk beslag opgenomen, heeft kans zeer spoedig reactiedier te worden. Consumptiemelkers-fokkers met een zwaar bedrijf, zullen er alleen uit kunnen komen door isoleren. Zij dienen dan te beginnen met de kalveren en pin ken, enz. Natuurlijk isolatie, zowel in de weide als op stal. Wordt dit streng door gevoerd, dan komt men er ook in enkele jaren uit." Tot zover de gegevens uit dit verslag. Wij hebben bij het bestuur nadere in formaties ingewonnen. Daarbij werd be vestigd dat de cijfers voor Haarlem inder daad verontrustend zijn. Met klem moet er op worden aange drongen om de melk goed te koken, want alleen door die voorzorg is gevaar te voor komen. Wat gepasteuriseerde melk betreft heb ben onderzoekingen aangetoond, dat daarin geen ziektekiemen voorkomen, mits de verhitting voldoende is geweest. Betreurd werd dat juist de grote steden (Amsterdam en Haarlem) in de gebieden liggen waar de meeste t.b.c. onder het vee voorkomt. Dit is een gevolg van de omstan digheden clat hier weinig gefokt wordt. De meeste veehouders vragen zich af: wat is voor mij het voordeligst? En dat is „rea geerders" te kopen, want die kosten 200 a 300 minder dan een koe die vrij van t.b.c. is. Bovendien zijn de reageerders heel vaak goede melkgevers. Het is jammer zo werd verder opge merkt dat de melk uit de t'.b.c.-vrije stallen in zeer veel gevallen samengevoegd wordt met die uit de niet-vrije stallen. Het zou beter zijn, als de veehouders die uit sluitend gezond vee hebben, meer voor de melk mochten rekenen. Ook billijk, want zij moeten zich immers daarvoor veel meer kosten getroosten. Bovendien zou het pu bliek er geen bezwaar tegen hebben, een of twee centen meer voor de melk van Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. HolLAmerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Woensdag 280% 203 K 225% 169 289 270 112% 123% 159 103 110 114 142 81 203 Openings koersen 279% 199)4 104% 111% 115% ADVERTENTIE BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TEL. 18428. NA 6 UUR 14810.14155 t.b.c.-vrije koeien te betalen. De bestaande regeringsvoorschriften maken dit evenwel onmogelijk. Er zijn thans maatregelen in voorberei ding om te bereiken dat in een tijd van 5 jaar onze veestapel vrij komt van tuber culose. De „reageerders" zullen namelijk geleidelijk worden geslacht, terwijl daar naast voorzorgen worden gteroffen om de stallen op de duur allemaal vrij te maken. De regering zal daarbij financiële mede werking verlenen. Veehouders die niet willen medewerken zullen zich zelf finan cieel nadeel berokkenen. Aanvankelijk was gehoopt dat deze re geling reeds op 1 Mei van dit jaar kon zijn ingegaan, maar de wet moet nog in de Tweede Kamer behandeld worden. Enig uitstel is dus helaas onvermijdelijk. ADVERTENTIE Uw ontwikkel- en afdrukwerk gereed JANSSTRAAT 11 - TELEFOON 12569 Bushalte lijn 1-2-5-6 Door het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag zijn dr. H. D. Nanninga te Hoofddorp, dr. A. J. L. Katte te Badhoevedorp, dr. A. Hoekstra le Halfioeg en dr. E. van de Weg te Nieuw-Vennep benoemd tot officieren van het Rode Kruïs- Korps Haarlemmermeer en plechtig geïnstalleerd door dr. Schmeink Gewestelijk colonne-commandant van Noordholland. Foto: Dr. Schmeink (rechts) feliciteert de doktoren (van links naar rechts: dr. E. van de Weg. dr. A. Hoekstra, dr. A. J. L. Katte en dr. H. D. Nanninga) met hun benoeming. De H.T.C. speelde „Ouverture Pique Dame" De Haarlemse Toneelclub heeft Woens dagavond het seizoen besloten met een over het algemeen zeer goede opvoering van het niet zo heel erg sterke, men zou zelfs kun nen zeggen tamelijk vervelende detective- spel „Ouverture Pique Dame" (de betere titel van het origineel luidt: „Murder out of tune") door een zekere Falkland L. Cary in een anonyme vertaling. Zonder meer van de inhoud te verraden dan bij stukken van dit genre de geoorloofde, gewoonte is, kan worden opgemerkt dat het keerpunt van de handeling schuilt in de bekentenis van een nobele moordenaar, aan wiens plausibele verklaringen de kortzichtige po litie merkwaardig genoeg geen schijn van geloof wenst te hechten, zodat alles met een zachte sisser afloopt. Het is natuurlijk erg knap om een derge lijke intrige te bedenken, maar wij hebben toch wel eens scherpere staaltjes van ver nuft gezien. Strikt genomen was er aan het breedgesponnen weefsel der logica trou wens menig steekje los. Zeer ten ongerieve van de spelers, want het benodigde appa raat weigerde juist op het critieke ogenblik zijn medewerking te verlenen, werd de op lossing van het raadsel toegelicht met be hulp van een electrische platenwisselaar. Maar gelukkig waren de toeschouwers be reid' het ook zo wel te geloven. Het was in zekere zin jammer dat de schrijver het nodig oordeelde om de alles behalve onschuldige postzegelverzamelaar Michel Rentor reeds aan het einde van het eerste bedrijf door middel van enige revol verschoten uit de weg te laten ruimen, want mr. Nico Drost, die dit louche individu mocht vertolken, was de ster van de ge hele vertoning. Ik zou geen andere Haar lemse amateur weten te noemen niet zo'n overtuigend karakterbeeldend vermogen. Hij dient er echter voor te waken niet te hoog te spreken teneinde zijn stem voort durend onder controle te kunnen houden. Wat de regie van Wim Paauw betreft dienen twee opmerkingen te worden ge maakt. In de eerste plaats waren sommige personen door de niet altijd even gelukkige toneelschikking genoodzaakt op de meest ongelegen momenten verhuizertjete spelen. Van meer schade was echter de fout dat er een te nadrukkelijke gelijkvormig heid van intonatie heerste. Vooral mr. M. C. Wijt verviel nogal eens in de toonaard en spreektrant van andere woordvoerders. Overigens was zijn vaderrol zeker accep tabel. Als ik het optreden van de heer W. C. Roest van Limburg lager aansla dan het misschien verdient, dan komt dat omdat ik voortdurend vergelijkingen heb zitten maken tussen hem en de beroepsacteur Henri Eerens, met wie hij qua dictie een frappante overeenstemming vertoonde. Mede daardoor vond ik zijn uitbeelding van de inspecteur van politie veel te romantisch, al mocht het in dit geval gerust een wat domme man zijn. De heer O. Wiemeyer zou ik wel eens in een ander soort rol willen zien om zijn talent naar waarde te kunnen schatten. Zoals de laatste tijd steeds vormden de dames het zwakste geslacht, al was de komische typering door mevrouw T. Wijt- de Meijer een leuke verrassing. Het is te hopen dat mejuffrouw M. Salm. die nu een zeer moeilijke hoofdrol vervulde, in het volgende seizoen bij herhaling een kans krijgt, want haar aandachtig spel hield toch wel een belofte in, al zal het behalve aan routine vooral aan warmte moeten winnen. DAVID ICONÏNG. Aken gaf vredesprijs aan dr. R. Coudenhove-Calergi Prijsvraag voor Europees geschiedenisboek In het stadhuis van Aken is op Hemel vaartsdag voor het eerst de zogenaamde „Karlspreis der Stadt Aachen" uitgereikt. Dit is een vredesprijs, die is ingesteld op initiatief van een aantal vooraanstaande vertegenwoordigers dezer stad, die van mening zijn dat Aken, de vroegere resi dentie van Karei de Grote, het aan haar traditie verplicht is om zo veel mogelijk mee te werken aan de eenwording van Europa. Ook door haar positie als grens plaats is deze stad volgens hen daartoe bijzonder geschikt. De prijs zal elk jaar worden uitgereikt aan een persoon, die een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de eenheid van Europa. De prijs van dit jaar werd toegekend aan dr. R. Coudenhove-Calergi, die een dertigtal jaren geleden de Pan-Europa- beweging stichtte. De „Karlspreis" werd hem uitgereikt door c}r. Maas, oberbürgermeister van Aken. Na de prijsuitreiking hield graaf Couden hove-Calergi een toespraak, waarin hij pleitte voor een samengaan van Frankrijk, Italië, de Beneluxlanden en Duitsland in één statenbond, waaraan hij de naam „Union Charlemagne" wil geven, daar deze landen vroeger hebben behoord tot het rijk van Karei de Grote. Het begin van deze bond zou volgens hem moeten bestaan uit een samengaan van Frankrijk en Duitsland. 's Middags richtte dr. Coudenhove- Calergi op de markt te Aken het woord tot de jeugd, die hij opwekte om zo veel als in haar vermogen ligt mee te werken aan de verwezenlijking van de Europese eenheidsgedachte. Naar deze toespraak luisterden ook afgevaardigden van buiten landse jeugdverenigingen, zoals Neder landse verkenners en gidsen uit Heerlen. Tijdens de plechtigheid werd nog be kend gemaakt, dat het comité voor de „Karlspreis" voor 1951 een internationale prijsvraag heeft uitgeschreven voor een Europees geschiedenisboek van 300 a 500 pagina's, waarin op wetenschappelijk ver antwoorde, maar ook sprekende wijze de noodzaak tot eenheid van Europa in eco nomisch, politiek en cultureel opzicht be schreven wordt. Dit boek, dat speciaal be stemd zal zijn voor de Europese jeugd, zal worden uitgegeven in het Frans, Engels en Duits en later ook in andere talen. Het moet gereed zijn vóór 1 Maart 1951. De prijs bestaat uit een oorkonde, een plaquette en 5000 Duitse marken. Heemstede TONEELUITVOERING De toneelvereniging „Nut en Genoegen' geeft a.s. Zaterdag haar laatste uitvoering in dit seizoen weer in „Het Wapen Heemstede". Opgevoerd wordt- 't toneelstuk in drie bedrijven „Zo waarlijk helpe mij" door Tom Dekker. NAAR DOORN De vereniging „Oud-Heemstede-Benne- broek" heeft het plan Zaterdag 10 Juni een excursie naar Doorn te maken teneinde een bezoek te brengen aan Huize „Doorn". Dit kasteel is thans museum geworden en bevat een groot aantal bezienswaardigheden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Gouman en N. Rote; J. J. M. Hartog en J. E. M. Slolten: W. Groot Huize en N. Silvis; G. van den Raadt en G. M. Roest: J. H. Braunius en M. van der Putten: T. J. Kortekaas en G. J. C. M Smit huis; H. P. M. Peeperkorn en A. J. M. Voss. GETROUWD: P. Schoon en A. C. H. Rhee; P. Gerbranda en R. T. Freudenborg; J. de Boer en G. Wildervanck: J. H. M. Timmer en T. P. Roozen. GEBOREN: Hubertus Antonius Maria, z. van J. T. Zandvliet en H. A. P. Waasdorp; Helena Apollonia Maria, d. van A. van der Meer en E. Tibboel: Felix Robert, z. van A. Wijnberg en B. I. Higgs; Johannes Josephus Serafinus Maria, z. van J. J. van Bakel en J. J, Langeveld. OVERLEDEN: N. VisserStein, 49 j.; H. Beuckcns, 12 mnd.: M. Bakker—van der Leij, 75 j.; A. van der Veer, 85 j. Frappante Handel-vertolking door Jeanne Demessieux Sinds verleden zomer, toen de Franse organiste Jeanne Demessieux zich voor het eerst in Haaidem liet horen (het was op een gewone Dinsclagavondbespeling) is haar faam in wijde kringen doorgedrongen. Zij vond toen een niet groot, maar hartelijk gestemd publiek, dat na afloop van het concert zijn geestdrift niet kon onderdruk ken, maar luid en langdurig applaudis seerde. Een dergelijk reageren in een kerk gebouw heb ik in Italië wel eens mee gemaakt, doch in onze koelere gewesten is het niet gebruikelijk en deed het vreemd aan. Doch als spontane reactie op het ver bluffende spel van de jeugdige Fran^aise, was het verklaarbaar. Nu was er bij haar optreden in de Grote Kerk, waar zij het negende en laatste concert gaf van haar tournee door Holland, een vrij talrijk pu bliek. Of dit na afloop ook neiging had om te applaudisseren, kan ik niet gissen; in ieder geval gebeurde het niet, want in het programma was een dringend verzoek af gedrukt dergelijke bijvalsbetuiging achter wege te laten. Jeanne Demessieux begon haar program ma met Bachs Toccata. Adagio en Fuga, waarvan zij met scherpe articulatie en duidelijke frasering de klanklijnen zeer klaar hield en aldus de structuur van het werk duidelijk liet uitkomen. Mede als middel om dit te bereiken, nam zij een rustig tempo in de hoek-delen, wat echter enig nadeel opleverde ten aanzien van het motorische element en de muzikale stu wing van de compositie. De registratie vond ik niet onverdeeld gelukkig; over de kracht van het rug-positief in de kerl-t bleek de organiste niet voldoende controle te heb ben. Met het Eerste Concert in g van Handel joeg zij echter alle bedenkingen op de vlucht. Dat werd een zeldzaam mooie, in alle opzichten beheerste vertolking, die het uitbundige succes van haar vorig optreden in herinnering bracht cn verklaarbaar maakte. Ook het derde Koraal van César Franck kwam grotendeels uitstekend tot zijn recht. Alleen bij de laatste aanloop naar de apothéose was de registratie niet bijzonder gunstig; de klankcomplexen stonden elkander in de weg, zodat de klaar heid zoek was. Jeanne Demessieux speelde vervolgens een Triptiek van eigen com positie: zwaarmoedige en tamelijk wrange muziek, die in een slotfuga niet tot klaar heid geraakt. Ten slotte speelde zij een improvisatie op een gegeven thema. In een prelude ver wijlde zij nog een hele tijd in de sfeer van haar zo juist gespeelde compositie, zonder dat het thema bepaald gelukkig tot ont wikkeling kwam. Ook in een tweede „be weging" kwam het moeilijk op gang. In een daarop volgend vurig tempo stak meer belofte, maar qua thematische bouw was het evenmin sterk. Toen kwam het thema als hymne en wel met stralend effect van ï'egistratie. De coda was bepaald heel mooi. De sterkste indrukken van meestei'lijk spel en muzikaal inzicht had Jeanne Demessieux deze avond gegeven met haar Handel-vertolking. Dat was werkelijk in alle opzichten frappant. JOS. DE KLERK KAART VOOR CULTURELE DOELEINDEN De staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft de eerste kaart voor cul turele doeleinden uitgereikt aan de jonge pianist. Jan de Man uit Rotterdam. De kaarten dienen om voor hoogleraren, leraren, studenten en wetenschappelijke onderzoekers, geleerden en kunstenaars het maken van studiereizen en het verblijf in het buitenland te vergemakkelijken. De kaarten verschaffen de houders in Bel gië. Frankrijk. Luxemburg, Nederland en Engeland tal val faciliteiten bij het bezoe ken van musea, tentoonstellingen, voor stellingen. bibliotheken, voor het verkrij gen van verblijfsvergunningen, voor het bezoeken van universiteitsrestaurants en dergelijke. Voor het grensverkeer is opengesteld de douanepost Retranchement aan de Bel gisch-Nederlandse grens in Zeeland. Deze grenspost is in het bijzonder bestemd voor 't toeristenverkeer van de Belgische kust naar Nederland en omgekeerd. De post blijft tot 1 September open.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5