Luchthaven Schiphol dertig jaren Techniek helpt de huisvrouwen Het middelbaar technisch onderwijs vraagt velerlei herzieningen Referaat van ir G. H. M. de Groot op de jaarvergadering van de N. B T. Vrijdag 19 Mei 1950 Directeur Dellaert haalde herinneringen op en dr. Plesman foeterde op de douane Woensdagmiddag om tien minuten over twaalf werd de ingebruikneming van Schiphol als burgerluchthaven plechtig her dacht op het grondgebied waar op 17 Mei 1920 het eerste verkeersvliegtuig een verbouwde De Havilland 9 uit Londen tot stilstand kwam. Staande aan de rand van een platte, in de grasmat aangebrachte steen met een inscriptie ter herinnering aan deze historische gebeurtenis, richtte direc teur U. F. M. Dellaert zich tot de talrijke in een grote kring opgestelde genodigden met de volgende woorden: „Wij staan ge groepeerd om de landingscirkel, middel punt van het oude Schiphol in de periode van 1917 tot 1939. Wij staan bij de plaats waar dertig jaar geleden voor het eerst in onze geschiedenis een verkeersvliegtuig in geregelde luchtdienst op Nederlandse bodem landde. Tussen die dag en het heden ligt een grootste ontwikkeling van het Ne derlandse en van het internationale civiele luchtverkeer over de gehele aardbol ten bate van de mensheid. Wij vergeten de ge brachte offers door hen die ons ontvallen zyn niet. Wij vragen dat God moge schen ken de voorspoedige verdere groei van een vreedzame burgerluchtvaart". Mevrouw Dellaert, echtgenote van de direc teur van de luchthaven Schiphol, onthult het bronzen monument van dr. H. Plesman dat ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van Schiphol door het personeel der K.L.M. aan de directie werd aange boden. Het beeld werd vervaardigd door de chef van de Documentendienst der K.L.M.de heer S. C. F. M. Maas. Het muziekcorps van de hoofdstedelijke politie speelde het Wilhelmus terwijl aan een witte mast de vaderlandse driekleur werd gehesen. Nog geen anderhalf uur la ter streek er op het platform een toestel van de S.A.S. uit Oslo neer met burgemees ter d'Ailly aan boord en kon er een tweede plechtigheid plaatshebben: de onthulling van een door het K.L.M.-personeel aan de gemeente Amsterdam aangeboden borst beeld van dr. A. Plesman, vervaardigd door de heer S. C. F. Maas en aangebracht bij het 2ogenaamde verbindingsgebouw, links van de ingang. Basis van 800 meter De morgens had de heer Dellaert de be zoekers verwelkomd met een overwegend anecdotische toespraak, waarin hij kort maar krachtig de vooruitgang van de jubi lerende luchthaven schetste. De eerste zes jarige periode, aldus spreker, zou men kunnen samenvatten door te zeggen: Defen sie beheerde, Waterstaat ambieerde, Am sterdam negligeerde en de K.L.M. pro beerde. Veel meer dan een basis was er niet. een open weide van achthonderd bij achthonderd meter. Men had alleen de toe stemming van het departement van Oorlog en de hulp van de hier gestationneerde mi litairen. Doch men had geen stations gebouw, geen restaurant, geen motor afdeling, geen verlichting, geen gas (maar wel moerasgas) en geen andere wegen dan die door de lucht. Pas in 1926 begon de gemeente Amster dam belangstelling te tonen. Aanvankelijk werd weliswaar gespeeld met de gedachte om Schiphol tot de sportvelden te rekenen, maar men deed natuurlijk verstandiger en deelde de luchthaven in bij de gemeente lijke handelsinrichtingen. Voor de oorlog beschikte men reeds over de beste start banen van Europa, die met brede straten vergeleken kunnen worden, thans heeft men alle vernielingen in de bezettings tijd ten spijt ware boulevards gekregen. De oppervlakte is tegenwoordig negen maal zo groot als in het begin en zal in de toe komst nog verdubbeld worden. De heer Dellaert illustreerde zijn be knopte overzicht met enkele cijfers. In twintig vooroorlogse jaren werd 19 millioen kilo vracht vervoerd, in de periode na de oorlog meer dan 23 millioen kilo. Het eerste millioen passagiers werd bereikt na 21 jaar luchtverkeer, het tweede millioen na ruim drie jaar! Tenslotte bracht spreker dank aan het rijk en de besturen der gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer voor de vruchtbare samenwerking. Toch iets goeds gebouwd Ook de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F.Backer, /oerde het woord. Deze liet zij»gelukwens met het jubileum culmineren in de opmer king dat Schiphol steeds jonger van aan zien is geworden naarmate de luchthaven groeide in jaren. Hij deelde mede dat zes honderd man van zijn dienst dag en nacht in de weer zijn om de vliegtuigen binnen te loodsen en te laten vertrekken. De laatste spreker was dr. A. Plesman, die van de gelegenheid gebruik maakte om te foeteren, zonder overigens de ambte naren aan critiek te onderwerpen die zij Agenda voor Haarlem VRIJDAG 19 MEI Frans Hals: „Song of India". 14 j., 2.30, 7 •n 9.15 uur. Rembrahdt: „Gewetensstrijd", 8 j.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan mi dc luipaardkoningin", 14 j.. 2. 4.15, 7 en i.lö uur. Luxor: „Gebrandmerkt", 18 j., 2, 15, 7 en 9.15 uur. City: „Het onbekende iland", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. 'paarne: „Land zonder wet", 14 j., 2.30, 7 :n 9.15 uur. ZATERDAG 20 MEI Stadsschouwburg: Aerdenhouts Kinder- oneel „Het betoverde bos", 2 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. geenszins verdienen, op de douane-forma liteiten, Schiphol is niet alleen één der vei ligste luchthavens ter wereld, maar ook één van de beste, zei de president-directeur van de K.L.M. Doch hij voegde daaraan toe: Alleen wat de douane betreft zijn we in al die dertig jaren nog geen stap voor uit gegaan. Men toont onvoldoende begrip voor de economische betekenis van de luchtvaart, die een dienend middel wil zijn van publiek, handel en industrie, doch door allerlei overheidsmaatregelen voor de onmogelijkheid wordt geplaatst om een volledige service te kunnen bieden. Ook over de hoge landingsgelden was spreker ontevreden. Dat deze grotendeels de kos ten van de luchthaven moeten dekken, achtte de heer Plesman niet geheel onrede lijk, maar men zou zich op het standpunt moeten stellen: grote omzet, kleine winst. Onder niet geringe hilariteit zei de heer Plesman: „Er is een naamloze vennoot schap in wording ter exploitatie van Schip hol, waarin rijk en gemeente de aandeel houders zullen zijn. De K.L.M. maakt daar geen deel van uit, maar de burgemeester van Amsterdam zit wel bij ons in het be stuur!" Maar daarmee was het klachtenboek dan ook ten einde, want dr. Plesman besloot geestdriftig met de woorden: „Met de di recteur hebben wij altijd prettig samen gewerkt en even prettig ruzie gemaakt. Laten we optimistisch blijven en de toe komst opgewekt tegemoet zien. Want met Schiphol heeft Nederland iets goeds ge bouwd". Korfbal Noord—Zuid eindigde in 2—2 Op het ZFC-terrein te Zaandam werd de wedstrijd Noord—Zuid gespeeld, welke in een gelijk spel eindigde, waardoor Zuid in het bezit van de beker bleef. Het terrein was glad, maar dat \^as voor deze beide keurploegen geen bezwaar om een aantrekkelijke wedstrijd te spelen. Zuid heeft verdiend de beker gehouden: het speel de veel enthousiaster dan Noord en had geen vrees voor de negen internationals, die in Noord waren opgesteld, Noord mocht dan technisch wat beter gespeeld hebben, doch het schieten was zwak. In de aanvang leek het er op. dat Noord veel sterker was, doch toen Zuid na 20 minuten was ingespeeld, werd de strijd geheel open. Zuid nam door mejuffrouw Van der Bor de leiding, toen mevr. S. Burger een grove fout in de verde diging maakte. Kort voor de rust maakte D. Stoeltie voor Noord gelijk. Na de hervatting werd de strijd spannen der, vooral toer. W. den Hartigh andermaal aan Zuid de leiding had gegeven (1—2). Er werd nu wat vinniger gespeeld, doch toen Th. Woudstra wegens een spierverrekking het veld moest verlaten, was dit een aanzien lijke verzwakking voor Noord. Challa (Luto) viel in. Na veel schieten kon einde lijk P. Oerlemans de gelijkmaker scoren. Ook in deze wedstrijd bleek wederom dat het Stoeltie is, die jJ. Zondag in Antwer pen ook in prima vorm was, die op het ogenblik het beste teamwerk verricht. In de Haarlemse Korfbalbond zijn ge speeld: Derde klasse: Watervliet 4Animo Ready 3 50; Sport Vereent 4Oosterkwar tier 5 uitgesteld naar 23 Mei. Kennemer Golfclub De wedstrijd op de banen van de Kenne mer Golfclub om de Quarles van Ufford- wisselbeker (36 holes handicap strokeplay) is gewonnen door C. G. F. Stengers (25) met een neto-score van 130. Hockey-uitslagen Om het kampioenschap van Nederland zijn gespeeld: HHIJC—DKS 7—0; Groningen— De stand luidt thans: Venlo 1—5. Venlo H H IJ C DKS Groningen 22— 5 306 8—18 3—34 Nederland boekte successen op Duinrell Na maanden van stilte beleefde het sta tige landgoed Duinrell in Wassenaar gis termiddag weer eens een ware invasie van het leger der vele duizenden, die het hart verpand hebben aan motoren, renners en terreinwedstrijden. Nederland telt intussen tal van uitste kende rijders en dat is wel op ondubbel zinnige wijze gebleken tijdens de drielan- den-ontmoeting België-Engeland-Neder- land, waarbij tenslotte slechts het Holland se team, samengesteld uit A. Koning (Oosterwolde) op Triumph. F. Boudoin (Leende) op Matchless en de Doetinchem- se rijder Rietman (op Sarolea), in staat bleek zich via de series ongehavend naai de finish der finale te rijden. Reeds in de eerste serie over acht ronden van 3,1 km. had Rietman blijk gegeven van zijn goede rijden door onbedreigd als eerste aan te komen. De tweede serie was voor de Belg Mingels die kans had gezien de 24,8 km. juist drie seconden sneller af te leggen dan Rietman. De Engelse rijders Bëarnsh en Newcom- be hadden geen kans gezien deze eerste krachtproef te overleven en slechts Stillow weerde zich kranig door in de tweede race als derde te eindigen. Er volgde een finale van twaalf ronden, dus met zestien ren ners. Een valpartij dreigde aan de start een dramatische wending te geven, want door slippen van de yriumph-rijder Koning vlogen vijf machines op elkander om echter even later, na wat wrmgen en buigen, weer in de bossen te verdwijnen. Alleen Koning boekte grotere achterstand door deze val. Als eerste uitvaller noteerden wij Elber- sen met bandenpecht. Aanvankelijk nog bedreigd dcor Stillow, Boudoin en de Bel gen draaide Rietman nu op volle toeren aan de kop, doch ronde na ronde bleek de Doetinchemse rijder de sterkste in deze strijd te zijn. Bij de hoofdklasserijders tot 125 cc. viel het rijden van Vierdag uit Amersfoort op, door ondanks motorpech toch als achtste binnen te komen. Mijnen uit Utrecht (Eysink) wen de race en mag zich daar mede provinciaal kampioen over 1950 noemen. Rietman bleek bij de prijsuitreiking door zijn uitstekende rijden een drietal bekers te hebben .gewonnen, terwijl na België (1946 en '43) en Engeland (1947) nu ook Nederland zich een jaar bezitter mag noe men van de zilveren Duinrell wisselbeker. Handbalnieuws De onderhandelingen met de Franse Handbalbond hebben tot resultaat gehad, dat het Franse dameselftal naar ons land komt. De wedstrijd tegen het nationale elftal wordt op 11 Juni op het ADO-terrein te Den Haag gespeeld. Het aantal leden en verenigingen van het Nederlands Handbal Verbond stijgt nog voortdurend. Het aantal leden bedraagt thans bijna 14.500 en er zijn 306 verenigingen aangesloten, hetgeen een belangrijke winst betekent. Reeds hebben zich 24 nieuwe ver enigingen voor het volgende seizoen aan gemeld. In Groningen wordt dit jaar voor het eerst een bedrijfsnandbalcompetitie gehou den. waarvoor de verenigingen niet aange sloten behoeven te zijn bij het Nederlands Handbal Verbond. Het verbond verleent wel medewerking en zorgt voor scheidsrechters en spelregelavonden. Men kan de verhouding tussen de voet bal- en handbalclubs in Spanje niet anders dan uitstekend noemen. Vrijwel alle belang rijke handbalwedstrijden zijn voorwedstrij den van voetbalmatches. ADVERTENTIE Toenemend succes van opzienbarende vinding Dat de tchniek ook voor de huisvrouw werkt, weten wij allen. Op een Amerikaan se tentoonstelling moeten zelfs een auto matisch dienstmeisje en een mechanische huisknecht te zien zijn geweest, die de vrouwen zQv/at alle werk uit handen kon den nemen. Dat bericht lijkt wat over dreven. Maar hoe ihet zij, van tijd tot tijd ontmoeten wü op huishoudelijk gebied wer kelijk opzienbarende vindingen. Talloze vrouwen hebben in het laatste jaar kennis gemaakt met de verbluffende wer king van het Actief Wit, dat is verwerkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Het goed wordt vele malen witter en helderder, dan iemand ooit voor mogelijk hield. Kleu ren hernemen hun luister, textielweefsels worden blijvend soepel en zacht. Actief Wit stelt de huisvrouw namelijk in staat tot het z.g. „optisch bleken", - een methode, die tot voor kort' alleen in chemische laborato ria kon worden toegepast. Avond-M.T.S.-plannen Voor d€r belangstelling staat. In 1932 bracht het rapport-Hofstede unificatie en Haarlem ontraden De Nederlandse Bond van Technici is weliswaar geen grote organisatie doch haar problemen zijn van velerlei aard en in prin cipe niet tot de eigen groep beperkt. Op de vijftiende algemene vergadering, die Woensdagavond en op Hemelsvaartsdag in Haarlem werd gehouden en die een bijzon der karakter droeg, omdat daarop het zil veren jubileum van de bond werd herdacht, kwam dat in menige discussie tot uiting. In het bijzonder het voorstel van de af deling Rotterdam-Schiedam om bij het be stuur van het N.V.V., waarbij de bond is aangesloten, aan te dringen meer aandacht te besteden aan de belangen van de hoofd arbeiders had een uitgebreid debat tenge volge, waarin ook de N.V.V.-secretaris H. Korte Jr. zich mengde. Het bestuur stelde een congres in het najaar in uitzicht, waar op de plaats van de hoofdarbeider in de bedrijfstakgewijze opbouw van de vakver eniging behandeld zal worden. In het alge meen bleek men van mening dat aan de organisatie der middengroepen voorlopig nog zelfstandigheid gelaten moet worden, opdat in het overgangsstadium een sfeer van vertrouwen verkregen kan worden die een volledig samengaan met de organisa ties der handarbeiders kan bevorderen. Ook het overwerk vormde onderwerp van een discussie, waarbij de vergadering het standpunt van het bestuur, dat over werk alleen op bedrijfseconomische gron den aanvaardbaar kon worden geacht en dat er voor gewaakt moet worden dat het overwerk niet een zodanige uitbreiding ondergaat, dat de werkgelegenheid voor technici erdoor wordt verminderd, deelde. Voorts werd besloten, dat het bestuur contact zal opnemen met werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf ter verkrijging van betere onderwijsmoge lijkheden voor het diploma Bouwkundig opzichter BNA. Nadat het huishoudelijke deel van de agenda was afgewerkt, hield ir. G. H. M. de Groot, directeur van de M.T.S. te Heer len, een referaat over het technisch onder wijs in Nederland, dat nu, wegens de in dustrialisatieplannen, meer dan ooit in het ADVERTENTIE DE SUPER MARGARINE GEWAARBORGD gehalte vitaminen a i- o Dammen Internationaal tournooi van DAMAS begonnen Met een kort openingswoord heette dr. Venema voorzitter van DAMAS. Woens dagavond in „Pulchri-Studio" in Den Haag, de autoriteiten, de buitenlandse spe lers en genodigden hartelijk welkom, aan de vooravond van het Internationaal dam- tournooi. Gedurende twaalf dagen zal er in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam worden gestreden. De rij van sprekers werd door de burgemeester van Den Haag mr. F. M. A. Schokking geopend. Ir. H, J. van Steenis voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond stelde het op prijs te kunnen vaststellen, dat de autori teiten meer aandacht geven aan de cul turele spelen zoals schaken en dammen. Tal van sprekers kregen het woord. De voorzitter van DCY. de heer K. de Jong wenste het genootschap „Damas", met de goede en sterke bezetting van het „major" en „minor" tournooi en de verbroedering der volkeren door deze wedstrijd geluk. Na het spelen der volksliederen was het tournooi officieel geopend. Bericht van verhindering waren binnengekomen van prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. Van Poelje, K. J. J. Lotsy, voor zitter K.N.V.B. en jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van de Nederlandse Biljartbond. Met de eerste ronde welke Donderdagmid dag om twee uur in het zelfde gebouw aanving was de IJmuidenaar Dukel vrij. De uitslagen der eerste ronde luiden. Major: Keiler (Nederland) wint van Post (Frankrijk): Batto (Italië) verliest van Harrold (Engeland); Guyngard (Zwit serland) verliest van Roozenburg (Neder land); Bonnard (Frankrijk) remise met Dijk (Nederland); King (China) ver liest van Verpoest (België); F. Gordijn was vrij. Minor: Ham (Nederland) wint van Verse (Frankrijk); Hartogh (Utrecht) re mise met W. de Jong (Haarlem); Noome (Utrecht) remise met Ansems (Amster dam); Bandstra (Leeuwarden) wint van Slaby (Polen); Gaussee (Zwitserland) wint van Haveart (België). Van de vijf partijen tussen de Neder landers en de buitenlandse spelers, be haalde alleen de 69-jarige Franse groot meester Bonnard een zeer benauwde re mise. Roozenburg moest zich tegen de Zwitserse kampioen geducht inspannen, doch wist ten slotte in het gevorderd mid denspel te winnen. Hedenmiddag om vier uur vangt de tweede ronde aan in Pulchri Studio, Den Haag. De DCIJ.'er Dukel speelt tegen Ansems. Roozenburg is vrij. Wielrennen Hennink won ronde van Noordholland Evenals het vorige jaar was ook in deze tweede ronde van Noord-West Nederland (Noordholland) de regen de grootste tegen stander der renners. Toen om halfelf op de kaasmarkt te Alkmaar gestart werd. begon de regen te vallen. Twintig van de honderd dertig gestarte amateurs bereikten de finish Reeds na dertig km. nabij Beverwijk zagen' we de eerste uitlooppoging van Ris, Faas en Hoolleeder, die, in Alkmaar teruggekomen, reeds 1 km. voorsprong hadden. Door de regen en wind tegen naar Hoorn kreeg het peloton gelegenheid in te lopen. Nabij Stol pen, na 150 km. viel de beslissende slag. Een ploeg van zes renners maakte zich los, bij welke groep zich in Den Helder onder de ogen van duizenden toeschouwers nog twee renners voegden. Deze groep gaf geen enkele kans op uitlooppogingen t?n stormde te Alk maar in dezelfde formatie op de finish af. In de eindsprint bleek Hennink de meeste reserves te bezitten en passeerde als eerste de eindstreep. De uitslagen luiden: 1. Hennink (Alkmaar) G uur 9 min. 30 sec.; 2. Willekes (Amster dam); 3. Witteveen (Amsterdam); 4. Sta kenburg' (Amsterdam); 5. Suykerbuyk (Breda); 6. Koeman (Krommenie); 7. La Grouw (Amsterdam); 8. Brinkman (Maas land); 9. Roks (Sprundel) op 6 min.; 10. Ris (Den Helder). Cricket Wedstrijden afgelast De volgende cricketwedstrijden werden wegens slechte weersomstandigheden afge last: Eerste klas: ACC—Haarlem; HBS—HCC II; HCC I—Rood en Wit; VVV—VOC. Tweede klasse c: Haarlem 2—CVHW; Rood en Wit 2LCC. De wedstrijd Quick (N.)Excelsior ein digde in een draw. Excelsior scoorde 96 runs waarvan Oosterhout 24 en Midden dorp 15. De bowlingcijfers van Quick luiden: Fiege 7 voor 50 en Burki 3 voor 42. Daarna ging Quick aan bat en maakte 57 runs voor 6 waarna wegens de regen gestopt werd. Ingelse 33, Fiege 15 en dr. Groeneveld 17. De bowlingcijfers van Excelsior: Dries 4 voor 21, Oosterholt 2 voor 25. Sport in 't kort SUCCES VOOR GIOS. Op de bonds- keurwedstrijden voor adspiranten van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, welke te Amsterdam werden gehouden, be haalde de gymnastiekvereniging GIOS te Haarlem in het nummer klassikaal brug- turnen voor meisjes de tweede prijs (50 punten). Eerste werd Ulysses te Rotterdam, 54V-! punt en derde SSS te Amsterdam 46J/4 punt, Voor de jonge Haarlemse gymnastiek vereniging die nog slechts drie jaar bestaat, is dit een fraai succes. Vele amateurs hebben deelgenomen aan de tweede ronde van Noord-West Nederland, welke op Hemelvaartsdag is gehouden. Het 230 km. lange traject liep van Alkmaar BeverwijkAlkmaarHoornEnkhuizenDen HelderSchagenAlkmaar. Een overzicht in de Langeslraat tg Alkmaar kort na de start van de wielrenners. coördinatie in hel M.T.O., alle M.T.S.-en adopteerden toen het voorgestelde uniforme leerplan en dit bracht inderdaad een grote verbetering. Thans, na 18 jaar, is de tijd rijp voor een nieuwe herziening van dit onder wijs, waarbij naar sprekers mening in de eerste plaats meer aandacht besteed zal moeten worden aan problemen van opvoed kundige aard. Men heeft berekend dat er in de eerstkomende jaren 400 a 1000 nieuwe ingenieurs per jaar nodig zijn. De jaarlijkse behoefte aan afgestudeerde M.T.S.-ers zou op die basis minstens 1500 zijn, doch de M.T.S.-en die ons land nu telt, leveren tot heden nog slechts een 1000 gediplomeerden per jaar af. Men zal dus meer scholen moeten oprichten en meer leerkrachten en leerlingen aantrekken en in verband met dit laatste behoeft ook de vooropleiding voor de M.T.S. voor oud-ambachtsscholie ren herziening. De „topklas"-experimenten aan de ambachtsscholen doen in dit opzicht al goed werk, maar over de een- of zelfs tweejarige voorbereidende avondcursussen kon spreker niet enthousiast zijn. Veel beter resultaat zou voor de betrokken M.T.S.- candidaten een éénjarige dagcursus geven. Zulke dagcursussen, te geven aan alle M.T.S.-en, zouden meer tijd aan de theo retische vakken, de beginselen der vreemde talen en overige algemene ontwikkeling kunnen inruimen, hetgeen de achterstand die ex-ambachtsscholieren in dit opzicht op de andere M.T.S.-ers hebben, zou opheffen. Overigens zal het M.T.O. in de toekomst niet meer alleen op het afleveren van ge routineerde vaktechnici gericht moeten zijn, ook de karakter-ontwikkeling van de leer lingen verdient meer aandacht dan tot nu toe op deze scholen het geval was. Enige paedagogische scholing der leerkrachten is ook in dit verband wel zeer gewenst. De grote behoefte van de huidige maatschappij aan technici mag echter niet leiden tot een vermindering der MTS-eindexamen-eisen het schooldiploma moet een garantie blij ven voor volwaardige middelbare technici. Overigens zou spreker de naam MTS, ge zien de misverstanden daaromtrent in het buitenland, gaarne gewijzigd zien in Hogere Technische School. Om „binnenlands poli tieke" redenen met name 't witte boord- complex van vele ouders ware het tevens raadzaam de ambachtsscholen te herdopen in „technische scholen' In verschillende steden onder andere in Haarlem zijn stemmen opgegaan om te komen tot de oprichting van een avond- MTS naar het model van de Rotterdamse instelling van die aard, hetgeen spreker en met hem vrijwel alle onderwijs-auto- riteiten zeer ongewenst voorkomt. De ervaringen in Rotterdam hebben namelijk bewezen, dat alleen de uitzonderlijk be gaafden en wilskrachtigen aan zulk een avond-MTS kans van slagen hebben (in Rotterdam is het verloop der leerlingen 50 procent!), terwijl ook om andere redenen het stichten van meer scholen van dit type ontraden moet worden. Na de inleiding van ir. G. H. M. de Groot besloot men zich alleen in het algemeen uit te spreken voor een goed technisch onderwijs, waarbij men preciseerde, dat men de mogelijkheden voor het hoger tech nisch onderwijs zou moeten uitbreiden door de betrokkenen in de gelegenheid te Btellen 's ochtends met behoud van de nor male beloning in de bedrijven werkzaam te zijn om hen 's middags daarvan vrij te stellen om cursussen te kurrnen volgen. Tenslotte maken wij nog melding van het besluit om in contact te treden met zuster organisaties in het buitenland, teneinde de leden te kunnen inlichten omtrent arbeids voorwaarden, sociale voorzieningen, onder wijsmogelijkheden in die landen, De bondsvoorzitter J. van Biesen werd hei-kozen, evenals de bestuursleden Joh. Lasschuit en L. Oosterbaan. Gekozen wer den bovendien de heer P. J. van Meurs en de voorzitter van de Haarlemse afdeling, de heer J. C. Weitz. Op de druk bezochte receptie die gister namiddag in de muziekzaal van „Brink- mann" werd gehouden, voerden vele spre kers van zusterorganisaties het woord, onder meer de heer H. Korte Jr. namens het N.V.V., dat de jubilerende bond nog een geschenk beloofde, de heer D. Verbaan, als voorzitter van de Haarlemse Bestuur- dersbond, ir. Stammler namens de inge nieursorganisatie en de heer Jacobs namens de bond van Handels- en kantoorbedienden „Mercurius". Deze herinnerde aan de vele gemeenschappelijke belangen van de hoofd arbeiders. In de maatschappelijke verhef fing van deze groep hebben zowel de BNT als „Mercurius" tezamen een groot aandeel gehad, waarbij nog onlangs was gebleken hoe moeilijk het is contact met de werk gevers te krijgen op dezelfde basis als dat reeds lang met de handarbeiders het geval is. In deze gezamenlijke strijd zijn beide organisaties sterker verbonden geraakt. Zij zullen dat blijven in hun voortgezet streven naar een grotere bewustwording van de hoofdarbeiders van hun klassebelangen. Voorzitter Van Biesen wees in zijn dank woord nog op de grote waarde van de vak- centralen. Zonder deze zou ook geen pro gressieve regering mogelijk zijn, zoals thans het geval is en daarmee zou het ook moei lijk zijn het welvaartspeil der hoofdarbei ders op te voeren. Spreker dankte tevens de leden voor het filmprojectie-apparaat, dat zij ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan hadden aangeboden. De deelnemers aan de jaarvergadering en hun dames maakten 's middags een excur sie in de omtrek van de Spaarnestad en verenigden zich tot besluit van het congres aan een gemeenschappelijke maaltijd. Legioen van Eer voor de heer J. van de Kieft ROME, (A.F.P.). Tijdens een plech tigheid in de Franse ambassade te Rorae, waarvoor de Franse en buitenlandse deel- nemers aan het congres van de internatio nale federatie van dagbladuitgevers waren uitgenodigd, heeft de voorzitter van de- Franse persfederatie, Albert Bayet, in tegenwoordigheid van de Franse ambas- sadeur in Italië Jacques Fouques Duparc, de onderscheidingstekenen van het Legioen, van Eer overhandigd aan de heer J. van de Kieft, adviseur van De Arbeiderspers en voorzitter van het congres, dat thans in Rome wordt gehouden. In een toespraak verklaarde de heer Bayet, dat de Franse regering'door hei verlenen van de onderscheiding niet alleen een vriend van Frankrijk, maar' ook en bovenal, in de persoon van de voorzitter van het congres, een verdediger 'van' dc persvrijheid wilde eren. Het congres Op het congres te Rome is besloten Duitse en Oostenrijkse dagblad-directeuren toe te laten zonder van hen een speciale verklaring te verzoeken, dat zij niet nazi- gezind zijn. Wel zal een officiële en bij- zondere verklaring worden verzocht, dat zij zonder onderscheid van ras, sekse, taal of godsdienst de menselijke fundamentele vrijheden der volken erkennen. Aan de conferentie nemen 52 directeuren van 13 West-Europese en Amerikaanse bladen deel. Op aanraden van de voorzitter, de hee: Van de Kieft, zag de conferentie af van een georganiseerd protest bij Argentinië tegen de regeringsbeperkingen op de oppo- sitiebladen aldaar. De federatie, die vooral protesteerde tegen de maatregel van de Argentijnse regering om willekeurig krantenpapier te distribueren, nam een resolutie aan, waarin „het recht om krantenpapier te kopen een der voorwaarden voor de persvrijheid" wordt genoemd. „De verkoop en de distributie van kran tenpapier moet in beginsel niet door de regering worden geregeld", aldus de reso lutie. „In landen, waar een tekort aan kranten papier distribtuie nodig maakt, dient deze", aldus de resolutie, .„zodanig te zijn, dat aan alle kranten, ongeacht haar richting, gelijke behandeling wordt verzekerd." Bond tot het Redden van Drenkelingen Onder voorzitterschap van de heer J. P, Weyburg uit Velsen werd op Hemelvaarts dag te Utrecht de algemene vergadering van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gehouden. In zijn ope ningswoord herdacht de voorzitter hen die de bond in het afgelopen jaar door de dood ontvallen waren, o.a. de heer C. A. Lui- tingh, Haarlem en de heer A. van Donke laar. Bloemendaal. Meegedeeld werd dat Prins Bemhard het beschermheerschap van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft aanvaard. Met algemene instemming werd op voor stel van de heer J. W. van Gemen,- voor zitter Technische Commissie, dr. A. Sta- verman, Vlissingen, tot erelid van de bond benoemd. Tot leden van verdienste wer den benoemd de heren G. J. Crabbendam, Amsterdam en A. van .der Tweel, Utrecht, Aan de Heemsteedse Reddingsbrigade werd de zilveren bondsmedaille uitgereikt ter gelegenheid van het vijf-en-~twintig- jarig bestaan der brigade dat in de oor logsjaren niet gevierd kon worden. Bij acclamatie werden de periodiek af tredende bestuursleden de heer J. P. Wey burg, voorzitter en J. Vastenburg, tweede secretaris, herkozen. De heer G. - J. -Tim mermans, IJmuiden, werd met algemene stemmen benoemd tot lid van de commissie van geschillen. Besloten werd de jaarlijkse bondskam- pioenschappen dit jaar in Zaandam te hou den en de jaarlijkse Bondsstranddag -op 15 Juli in Wijk aan Zee. Moeilijkheden bij vakopleiding van kappers De onrust, welke na de oorlog in kappers kringen is ontstaan door het herstel van de vrije organisaties van werkgevers en be dienden naast de doorwerkende vakgroep, heeft tot een conflict geleid, waarbij de op leiding en het afnemen van examens in het geding kwamen. De opleiding, die in de oorlog door de vakgroep van de vrije samenwerkende organisaties was overge nomen, werd na de oorlog tot een zelfstan dige kappersvakopleiding gemaakt. Tezelf dertijd kreeg de Stichting Kappersvakexa- men de bevoegdheid examens af te nemen. Hiertegen hebben de vrije organisaties van werkgevers en werknemers in het kappers- bedrijf, verenigd in de Kappersvakraad, :d, met het gevolg dat de opleiding en de examens in handen van de uitvoeren de organen van deze vakraad zijn gelegd, met uitsluiting van andere opleidingsorga nen, voorzover het betreft het afnemen van het examen vakbekwaamheid, dat voor zelfstandige vestiging onmisbaar is. Over deze aangelegenheid heeft de Kap- persbedrijfsunie in Schiedam een vergade ring gehouden. Het leerlingenaantal van de Stichting Kappersvakopleiding op de cur sus te Schiedam is aanzienlijk. Voor hen is, zo werd ter vergadering betoogd, na het behalen van het diploma van gezel en eventueel van eerste bediende bij de exa mens van de Stichting Kappersvakexamen elke weg naar zelfstandigheid afgesneden. Hun diploma's zouden, blijkens een bindend besluit van het directoraat voor de Mid denstand, geen waarde hebben als voor opleiding tot een erkend examen. Over de moeilijkheden heeft de Vakraad voor het Kappersbedrijf, waarin werk gevers- en werknemersorganisaties samen werken, het volgende medegedeeld aan het A.N.P.: Naast de algemene werkgeversbond de Nederlandse Kappersbond gaan ook een tweetal kleinere groeperingen er toe over diploma's uit te reiken. De onderhandelin gen die reeds geruimen tijd worden gevoerd om tot een oplossing van de organisatori sche tegenstellingen te komen hebben tot voor kort Geinig hoop tot overeenstemming geboden. Tussen de partijen is thans een principiële overeenstemming bereikt over een compromis, waardoor een fusie tussen de Nederlandse Kappersbond en de twee kleine groeperingen te verwachten is. In de Vakraad voor het Kappersbedrijf is deze overeenstemming met voldoening ontvangen. In het bijzonder zouden de werknemersvertegenwoordigers het toe juichen, aldus de vakraad, als de moeilijk heden op het gebied van de vakexamens zouden ophouden, zodat hun leden niet meer gedupeerd zouden worden. Bijlegging van de organisatorische geschillen zal lei den tot overeenstemming inzake de vakop leiding en de examens.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8