CJ.v.d. Broek Bezoek aan bomenreservoir VERVORMEN Laat nu Uw matrassen TAXI 18000 HANDZAGEN Q Kort en Bondig Zaterdag 20 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 8 LOF DER PARKEN De Stadskweektuinen, zo schreven we een week geleden, vormen als het ware een enorm botanisch reservoir, waaruit steeds geput kan worden om de stad van groen en bloemen te voorzien. Want niet alleen wor- den er de duizenden potplanten in kassen klaar gestoomd om deze weken overge bracht te worden naar de plaats van hun bestemming, in casu de parken en plant soenen, doch ook een belangrijk deel van bomen en heesters langs wegen en straten worden uit eigen tuin geleverd. Dat deel van het bedrijf aan de Kleverlaan wordt de „Moerhoek" genoemd, naar de moeder planten die men er vindt. Teneinde een zo zuiver mogelijke nakomelingschap te ver krijgen, worden de jonge heesters en bo men hier niet door zaaien of een andere manier vermenigvuldigd, doch door het zogenaamde „afleggen"'. De eenjarige loten worden ongeveer tien centimeter in de aarde gebogen en dan zo vastgezet dat het topje boven de grond uitsteekt. De loten worden dan door de moederplant gezoogd tot zij in het najaar voldoende wortels hebben om zelfstandig verder te groeien. Het jonge gewas, op deze manier voortge plant, wijkt geen millimeter af van de stammoeder. Deze ongeslachtelijke ver meerdering. die de biologen van de natuur hebben afgekeken, want zij kwam reeds bij een braamsoort voor, wordt in de Stads- kweektuin bedreven bij de hazelaars, de kornoelje, de lindebomen en de esdoorn, allemaal boomsoorten die hun vaste plaats in het stadsbeeld hebben gekregen. Men komt op het ogenblik de ruïneuze gevolgen van de oorlog zo'n beetje te bo ven. In de jaren vlak na de bevrijding was de boomkwekerij practisch gesloten, alles wat beschikbaar was, ging de stad in. Daarbij moet men bedenken, dat bijvoor beeld linden acht tot negen jaar oud moe ten zijn voor zij geplant kunnen worden. Populieren, die gestekt worden, zijn heel wat vlotter, doch met die bomen duurt het och nog drie jaar voor zij „aan de hoede van het publiek kunnen worden toever- :rouwd", zoals dat zo mooi heet, maar vaarvan vaak zo bitter weinig terecht komt. Een boom moet tenminste een door snee van zeven centimeter hebben bereikt, voordat hij zijn plaats langs de weg kan 'nnemen, anders is hij niet bestand tegen kattennagels, hondengebitten en schram men en blutsen die veroorzaakt worden door achteloos of hardhandig neergezette fietsen. Men moet niet te gering-denken over de vantallen heesters en bomen die zó'n stad aarlijks aan kan. Rond het sportveld aan te Schalkwijkerweg bijvoorbeeld waren illeen al zeven duizend houtgewassen no- ADVERTENTIE MODEMAGAZIJNEN l A.NE&AN&24 HAARLEM nu en voor de Pinksterdagen, uw oude hoed, in elk door U gewenst model De industrialisatie in Haarlem Baogerwerken in het Spaarne Bijna twee maanden geleden hadden wij een onderhoud met wethouder Happé over de bevordering van de industrialisatie in Haarlem in het algemeen en de belangen van het industrieterrein in de Waarder- polder. Toen wij de heer Happé dezer dagen spraken, kwam dat onderwerp opnieuw ter .sprake. Daarbij bleek dat de gemeente wel in onderhandeling is met enige industriëlen over vestiging hier ter stede, maar tot posi tieve resultaten heelt dit nog niet geleid. Intussen doet men alles wat mogelijk is om de legende, dat het gemeentebestuur geen prijs zou stellen op de industrie, uit de wereld te krijgen. Wij willen zo zei de wethouder daarentegen bij de indus trie de overtuiging vestigen, dat Haarlem open staat voor de belangen van gevestig de industrieën en ook met open armen in dustriëlen die zich hier willen vestigen wil ontvangen. Het college van B. en W. heeft nog geen beslissing genomen over de vraag wat nog gedaan kan worden om meer aandacht op het Haarlemse industrieterrein te vestigen. Wij weten nog niet of daarvoor een stich ting gemaakt moet worden in de geest van „Haarlems Bloei", maar wel staat vast, dat iict gemeentebestuur bij zijn streven om de industrialisatie te bevorderen, moet kunnen rekenen op de steun en medewerking van alle ingezetenen en in de eerste plaats op die van de gevestigde industriëlen. Dezer dagen meldden wij reeds dat B. en W. er naar streven niet alleen de nieuwe brug over het Noorder Buiten Spaarne zo spoedig mogelijk te bouwen, maar ook de toegangsweg lot het industrie-terrein te verbeteren. Beide dingen zijn nodig. Onmiddellijk nadat er klachten bij de Kamer van Koophandel waren ontvangen over onvoldoende diepte van het Spaarne, hébben wij zo deelde de heer Happé verder mede de zaak ter hand genomen. Het bieek dat de vaargeul wel voldoende is, maar dat het Spaarne op verschillende plaatsen onvoldoende diepgang heeft om het ladende of lossende schepen mogelijk te maken bij de fabrieken en werkplaatsen aan de wal te komen. Met de directeur van Reiniging is over legd. De gemeentelijke baggermolen had de opdracht in de Brouwersvaart en de Nieuwe Gracht te baggeren, omdat over de wateren ernstige kiachten van omwonenden waren ontvangen. Om te tonen dat het ge meentebestuur met de belangen der indus trie rekening wil houden, werd toen be sloten de baggermolen naar het Spaarne te laten gaan als hij zijn werk in de Brou wersvaart had verricht. Nu wil evenwel het geval dat de tuinders die de Brouwers vaart gebruiken om hun producten naar de veiling en markt te brengen, gevraagd hebben het baggerwerk in de Brouwers vaart uit te stellen tot de wintermaanden, omdat cr dan geen vervoer van groente is. Voor dit argument is het gemeentebestuur gezwicht cn nu gaat dus de baggermolen onmiddellijk naar het Spaarne om ten einde de industriëlen te helpen. Zo gauw daar het allernoodzakelijkste werk gedaan is, •n' Nieuwe Gracht aan de beurt. Kijkje in Moerhoek. dig. Bovendien werden voor de verlengde Delftlaan populieren en iepen een soort die voor iepziekte immuun is en essen geleverd. Voorts kwamen er linden langs de Velserstraat en ook de Schoter- en Rijksstraatweg, de Koppestokstraat en de Zijlweg kregen in de afgelopen winter een nieuwe beplanting. Bij de „Moerhoek" bevindt aich ook de schooltuin, niet te verwarren met de be kende school- en werktuinijes. Ten dienste van het Haarlemse onderwijs zijn daar tal van bloemenfamilies systematisch gegroe peerd. Heeft een biologieleraar van een der scholen een bepaalde plant nodig, dan kan hij die op staande voet van „Hout en Plant soenen" mee krijgen. Tegen de examentijd doen de scholieren als regel een massale aanval op dat onderdeel van de Kweektuin om de lichtelijk vervlogen kennis wat con creter te doen worden. Beide percelen werden in de afgelopen week door duizenden Haarlemmers en be langstellenden uit de omgeving bezocht en in het bijzonder was er veel animo voor de rondleidingen en de excursies. Ook de vol gende zeven dagen kan men nog in het domein van de heer Dorresteyn en zijn mannen terecht. Daarna gaat de tuin weer dicht tot het Bloemenfeest. Drie opvoeringen van „Des Heiiands Tuin" Leden van de Haarlemse Hervormde Jeugdraad verzorgen op Dinsdag 23, Woensdag 24 en Donderdag 25 Mei in het koor van de Grote Kerk een aantal op voeringen van het Pinksterspel ..Des Hei iands Tuin" door de dichter M. Niihoff onder regie van Wim Paauw en met mede werking van het Ocsterkerkkoor onder leiding van Egbert Vos. Dit Pinksterspel, aldus schreef onze re censent verleden iaar, gegoten in eer. doorgaans onmiddellijk tot het gevoel snrekende dichtvorm, mag men opvatten als een beeldend getuigenis van een heilige zekerheid, dat dieper dingen loswerkt als deze variatie op de eigen woorden van de séhrijver geoorloofd is dan een preek ooit kan bereiken. De handeling der tien taferelen voltrekt zich in een huis te Jeruzalem, rond en voor de tafel waar aan de discipelen het Laatste Avondmaal gebruiken en nu de uitstorting verwach ten van de Geest, die hen zal inspireren tot het verkondigen en te boek stellen van wat zij hoorden en zagen. De gehele bouw, zowel in de grote lijnen als in on derdelen bestaat bij de gratie der verenig ging van zelfwerkzaamheid en Goddelijke tegemoetkoming, gesymboliseerd door het opstijgen van het gebed en het neerdalen van de bezieling, tevens door de komst van de heidense profetessen uit de vier windstreken en het uitzwermen van de evangelisten. Niihoff heeft thans zijn trits van reli gieuze spelen voltooid. Het Kerstspel werd reeds epige keren te Haarlem opge voerd. Laten wij hopen dat men het vol gend jaar ook aandacht aan het betrekke lijk kort geleden verschenen Paasspel zal schenken. Muziek Twee dubbel-mannenkwartetten zongen in de Concertzaal In de feestelijk versierde grote concert zaal gaf Vrijdagavond het Haarlems dub- bel-mannenkwartet „Inter Nos" een con cert, waaraan meewerkte het dubbel- mannenkwartet „Orpheus" uit Breda, dat evenals „Inter Nos" onder leiding staat van Nico Hoogerwerf. Bovendien traden op: de pianiste Frieda Hoogerwerf en de violist Dick de Reus. „Inter Nos" heeft in de haast 32 jaren van zijn bestaan een opvallende evolutie doorgemaakt en een, voor het genre, merk waardige hoogte bereikt. Opvallende evo lutie zeg ik, omdat het gelijktijdig optre den met het Bredase kwartet tot een ver- gelijking noopte, waarin we het verleden van „Inter Nos" weerspiegeld zagen. Want i zoals „Orpheus" zingt op de ouderwetse j pathetische manier van dc liedertafels zo deed „Inter Nos" het dertig jaar geleden ook; ze deden het trouwens allemaal zo. I Maar het dubbel-kwartet van Hoogerwerf is dat vrij goed te boven gekomen; het répertoire is aanmerkelijk beter geworden en met de verhoging van het artistieke ka rakter steeg ook de stijl van interpretatie; deze werd gezonder, mannelijker en be- j heerster. Zo groeide het ensemble naar een peil waarop het, geloof ik nog geen con currentie te duchten heeft, ja waarop het een „model-kwartet" mag genoemd wor den. „Orpheus" heeft ook goed stern-mate riaal, maar het staat nog aan het begin van de lange weg; het zwelgt nog in de klank van Duitse of Duits-getinte lieder taf elstukj es en overdrijft in deze, zowel als in Amerikaanse negerliedjes, de nuance ringen op de ouderwetse wijze. Het kwar tet mag zich echter gelukkig prijzen, dat het in de heer Hoogerwerf een leider be zit, die de evolutie van „Inter Nos" niet alleen meegemaakt, maar ook gestuwd heeft; hij zal er heus geen dertig jaar over moeten doen om „Orpheus" datgene bij te brengen, wat hij „Inter Nos" bijgebracht heeft. Maar de heren uit Breda zullen om te beginnen „Vale carissima" „vaarwel geliefde" moeten zeggen tegen de lieve stukjes, die ze tot nu toe een warm hart toedragen. Laat het hun niet te hard vallen er afstand van te moeten doen. In wezen was deze confrontatie zeer in teressant. Ze kan ook zeer vruchtbaar zijn. Het zingen van „Injer Nos" in motetjes van Palestrina en Ruffo had een nobel en rustig karakter. „Aan Bethlehem's Poorte" van Hoogerwerf werd geraffineerd uitge voerd. In „Un jeune sapin se balance" van Jean Cras werd een knap staaltje gegeven van samenzang en in „Old Kentucky Home" hadden de tweede tenoren zuiver en goed klinkend met verzorgde uitspraak de lei ding. De bassen in het refrein waren qua klank (uitspraak van het Engels) hun min deren. Met een goede vertolking van een uitstekend bewerkte Negro-song werd het programma officieel besloten, maar dit werd nog verlengd met een fraai gezongen Tsjechisch lied, dat de beste kwaliteiten van het kwartet liet uitkomen. Hooger werf kon tevreden zijn over de resultaten van „Inter Nos", die ten slotte zijn resul taten zijn. Frieda Hoogerwerf gaf een behoorlijke interpretatie van het Bach-koraal „Wohl mir das ich Jesum habe" in de bewerking van Myra Hess, waarna zij een vlotte ver tolking liet horen van Handels Blacksmith- variaties. In een tweede beurt van optre den liet zij ons luisteren naar een zuiver doorvoelde Impromptu van Schubert en naar de Ballade in As van Chopin, die eveneens vele goede indrukken wekte. Een bijzonder genot was het de Follia van Corelli-Léonard en .de Air-Russe van Wieniawski te horen spelen door Dick de Reus, wiens virtuositeit evenredig is aan zijn uitzonderlijk muzikaal temperament. Er was een dankbaar publiek dat blijk baar van de prestaties van deze avond on verdeeld genoot. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE opnieuw overtrekken - bijvullen. Zo nodig in één dag retour. Fa. VAN VASTENHOVBN OSTADESTRAAT 4-6 - TELEFOON 10413 ADVERTENTIE 'H<fuT^c>pRt)DU(T Dr. J. Ph. Joosten Hattink legt zijn functie neer Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal ar. J. Ph. Joosten Hattink zijn functie van hoofd der heel kundige afdeling van het Sint Elisabeths Gasthuis neerleggen. Aan de gemeenteraad is de volgende aanbeveling aangeboden: 1. dr. G. L. van der Zwaag, lector in de alge mene chirurgie aan de Rijks Universiteit te Groningen; 2. prof. A. M. Collet, buiten gewoon hoogleraar in de urologie aan de Universiteit van Djakarta. ORGELCONCERT OP DINSDAGAVOND Het volgend orgelconcert op Dinsdagavond in de Grote Kerk zal van halfacht tot lialf- negen worden gegeven. Het programma be vat de volgende werken van J. S. Bach. 1, Preludium en Fuga G gr. t.; 2. a. Mit Fried' und Freud' fahr' ich dahin; b. Herr Gott, nun schleuss den Himmel auf (uit het „Orgelbüchlein"); 3. Concerto G gr. t„ Vivaldi - Bach; a. 2 Clav.- e Ped; 4. a. Ach bleib' bei uns; b, Wer nur den lieben Gott lasst walten; (a. Kantate „Bleib' bei uns, denn es will Abend werden; b. Kantate „Wer nur den lieben Gott lasst walten); 5. Kleines harmonisches Labyrinth; 6. Toccata en Fuga F gr. i. Expositie ontwerpen voor het Modelhuis Vanmiddag werd in de kunstzalen „Frans Heerkens Thyssen" aan het Plein te Haar lem de expositie geopend van de door de architecten K. J. Aanstoot, C. Brakel, ir. P. J. van Harreveld, prof. G. H. Holt en M. J. Muylaert gemaakte ontwerpen voor het „Modelhuis", dat de stichting Haar lems Bloei" van plan is als hoofdprijs van een te houden loterij te laten bouwen. Van net bekroonde ontwerp, dat van prof. Holt, is tevens een maquette aanwezig. NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM: Bos cn Vaart-apotheek. Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290; Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 123821. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin- 181, telefoon 23821. ADVERTENTIE Raad van Heemstede komt Dinsdag bijeen Dinsdagmiddag komt de gemeenteraad van Heemstede in een openbare vergade ring bijeen. De agenda bevat vier en twin tig punten. B. en W. vragen de raad mach tiging een crediet van 2000 beschikbaar te stellen voor het inrichten van clublokalen ten behoeve van padvindersgroepen in de voormalige garage van de buitenplaats „Meer en Berg" cn in het wachtgebouwtje aan de Valkenburgerlaan. Voorgesteld wordt de subsidie aan de Heemsteedse Vereniging voor School- en Werktuinen te verhogen van 1000 tot ten hoogste 2500. met dien verstande dat de werkelijk uit te betalen subsidie beperkt blijft tot het bedrag dat voldoende is om met de maximum subsidie van de provincie een sluitende exploitatie te verkrijgen. Verbetering Valkenburgerlaan B. en W. delen mee, dat het gedeelte van de Valkenburgerlaan, waar vroeger de tramrails lagen, in een toestand verkeert, die dringend verbetering behoeft. Aan vankelijk lag het in het voornemen het profiel van de gehele weg te herzien, dooi de voetpaden langs de trambaan te laten vervallen, de rijwegen te vernieuwen en te verbreden en het middengedeelte aan te leggen als plantsoen. Door de grote kosten hebben B. en W. van dit voornemen moeten afzien. Het college meent, dat met het aan brengen van een plantsoen op de plaats waar de trambaan heeft gelegen, het ver beteren van de voetpaden en het hier en daar ophalen van de rijwegen een toestand wordt verkregen, waarmee gedurende de eerste jaren alleszins kan worden volstaan. De totale kosten bedragen 6700, welk be drag in de periode van twintig jaar dient te worden afgeschreven. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Voorts stellen B. eq W. voor aan A. Tops, bouwondernemer te Amsterdam, een per ceel bouwterrein van 1210 vierkante meter, gelegen aan de Westzijde van de Beet- hovenlaan voor de som van 11.000 te ver kopen en aan de N.V. Twentse Bank een perceel bouwterrein, groot 296 vierkante meter, gelegen aan de Zuidzijde van de Brabantlaan voor de som van 3400. De gronden zijn bestemd 'voor het bouwen van eengezinswoningen. Volière in Groenendaal Voor de stichting van een volière en een marmottenhuisje m het Engelse Bos in Groenendaal vragen B. en W. een bedrag van 9750. Het Engelse Bos, gelegen in de onmiddellijke omgeving van een herten kamp, leent zich uitstekend voor de plaat sing van deze gebouwtjes, merkt het col lege op. Voor herstel van de koepel in Groenendaal aan de Sparrenlaan stellen B. en W. voor 860 beschikbaar te stellen. Het is de bedoeling een speeltuin in te richten op een perceel grond, gelegen ten Zuiden van de Utrechtlaan. De kosten be dragen ƒ9000. Zandvoort Zandvoort heeft gebrek aan bouwterrein De heer C. Siegers (K.V.P.) heeft het college van B. cn W. verzocht in de eerst volgende raadsvergadering vragen te mo gen stellen over het steeds toenemend ge brek aan bouwterreinen te Zandvoort. De situatie is namelijk zó, dat de in Zandvoort nog beschikbare bouwrijpe grond in korte tijd vrijwel geheel voor woningbouw is verkocht. De heer Siegers wil nu weten, wat B. en W. tot nu toe hebben gedaan en nog den ken te doen opdat zo spoedig mogelijk in de behoefte aan geschikte bouwterreinen met het oog op uitbreiding van Zandvoort wordt voorzien. Oud-wethouder Groos verlaat Zandvoort Naar men ons mededeelt, heeft de Zand- voortse oud-wethouder Q. A. Groos om perscfonlijke reden zijn werkkring bij de stichting Touring Zandvoort per 1 Juni opgezegd. De heer Groos zal zich binnenkort bij zijn familie in Utrecht vestigen. Het ver trek van de heer Groos, die zich in Zand voort et n populaire figuur mag noemen en zich in brede kringen zéér geliefd had ge maakt door zijn bereidwilligheid en hulp vaardigheid, zal ongetwijfeld algemeen betreurd worden. GEMEENTERAADSVERGADERING Naar wij vernemen, zal de Zandvoortse raad op Woensdag 31 Mei weer verga deren. OPBRENGST BLINDEN-COLLECTE De op 13 Mei te Zandvoort gehouden collecte voor de blinden heeft f 493.68 op gebracht. Het comité brengt voor dit mooie resultaat gaarne dank aan de Zandvoortse bevolking. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelis, z. van J. Koning en C. van Duijn. ONDERTROUWD: C.. van Bruinessen en B. C. van Weele. OVERLEDEN: J. Molenaar, oud 70 j., echt genoot van A. Terol. Lisse ADVERTENTIE DEZE WEEK giinstige aanbieding ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst is voor morgen als volgt: dr. F. L. J. M. Haase Jr. neemt a.s. Zondag de medische dienst waar. Haarlemmermeer DOKTERSDIENSTEN Voor Zondag is de doktersdienst als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoevedorp: dr. den Óuden. Halfweg: dr. Reijnders. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. G. S. Nout, Cam- paanlaan 20, tel. 28763; dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, telef. 27913. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208. Tel. 28320. „Tarzan en de Luipaard-koningin" (Cinema) De serie van spannende jungle-films, waarin Johnny Weissmüller als de legendarische Tarzan-figuur zijn kracht toeren van spieren en verstand laat zien, is eindeloos. Telkens opnieuw komt er weer een volgend avontuur van de aap-mens op het witte doek, en de fantasie van Edgar Rice Burroughs, de schepper van Tarzan, is reeds lang door de scenario-schrijvers over troffen. Thans viert de man met de „ijzeren iors" triomfen in een bloedige strijd met de luipaardmannen, die worden aangevoerd door een koelhartige schone en die plannen hebben om de steeds dieper in de jungle doordringende beschaving met huid en haar te vernietigen. Ofschoon Tarzan en zijn fa milie met de beschaving ook niet veel op hebben en het primitieve leven in het oer woud prefereren boven een huishoudentje op drie-hoog in een drukke stad. vinden zij die vernietigingsplannen toch wel wat al te bar en zij doen hun best om de men selijke luipaarden de voet dwars te zetten, wat na een reeks uitermate spannende scè nes volkomen gelukt. Hóé, dat kan men beter zelf gaan zien wanneer men een luchtige en soms geestige avonturengeschiedenis kan waarderen. In het voorprogramma een aardige twee- acter, een niet minder onderhoudend teken filmpje van Pluto en de spannende ontmoe ting tussen de Nederlandse en Engelse voet ballers. J. L. Gewetensstrijd CR embrandt), Het boek van Sinclair Lewis „Cass Timberlane" heeft indertijd in Amerika grote opgang gemaakt cn het is dus niét te verwonderen dat de filmindustrie deze roman pasklaar maakte voor een filmbewerking, die echter niet in alle opzichten parallel loopt met het boek zonder dat aan de strekking van het verhaal geweld is aangedaan. De verfilming van een werk als dit is altijd min of meer een waagstuk, omdat men zich bij het lezen van het boek bepaalde voorstellingen maakt van de hoofdfiguren en bij het aanschouwen van de film teleurgesteld wordt, omdat de figuren daarin niet beantwoorden aan het geen men zich had voorgesteld. In zo'n geval is een sterke rolbezetting nodig opdat het filmbeeld dat der fantasie volkomen over heerst. En dit is hier stellig gebeurd, want de creaties van Spencer Tracy als rechter Timberlane en van Lana Turner als Jinny zijn zo voortreffelijk, dat de eigen verbeel ding totaal vervaagt. Reeds bij de eerste scènes in de rechtszaal wordt men gevangen in de ban van dit levensechte spel, dat voor al. in de dramatische hoogtepunten sterke ontroeringen wekt. Ook de sfeer, waarin het verhaal over de huwelijkstragedie van rech ter Timberlane zich afspeelt, is in deze film niet verloren gegaan. Ook hun. die het boek van Sinclair Lewis niet gelezen hebben, moge deze film worden aanbevolen. S. K. Land zonder wet (Spaarne). Deze film speelt in de tijd dat Australië nog verbanningsoord was voor de Engelse poli tieke en andere gevangenen en behandelt de geschiedenis van de Ierse vrijheidsheld „Captain Fury", die weet te ontvluchten en met enkele lotgenoten in de binnenlanden van het kleinste werelddeel een vrijbuiters- bestaan gaat leiden. Zij weten zich met een belangrijk deel van de kolonisten te ver enigen in hun strijd tegen de machtige dwingeland Arnold Trist, wiens corrupte praktijken zij na voel vijven en zessen aan de kaak weten te stellen. De film is knap ge maakt, er zit vaart en spanning in door een vaak opvallende rake beeldwisseling en de regisseur Hal Roach heeft de vele mogelijk heden die het draaiboek hem bood op ver antwoorde wijze gebruikt. De fotografie verdient voor meer dan een goede vondst een woord van lof. -J. H. B. Gebrandmerkt (Luxor). Tijaens een vechtpartij in een obscuur cafétje aan de Londense havenkant treft een vuistslag van een der bezoekers de kroegbaas zo ongeluk kig dat deze dood neervalt. Na een wilde achtervolging door de havensloppen slaagt de dader, een stuurloos individu dat in eer nazi-concentratiekamp volkomen verdier lijkt is, erin te ontkomen doordat een jonge vrouw, die onkundig is van zijn misdaad, hem in haar kamer verbergt. Deze daad treft de verbitterde man zo diep. dat hij, wanneer de politie zijn spoor voorgoed bijster is, steeds naar de woning der vrouw terugkeert om haar sympathie en haar steun. Aanvan kelijk wijst zij hem af maar tenslotte drijven haar eigen troosteloze eenzaamheid en zijn ontroerende toewijding haar in zijn armen. Dan ontwikkelt zich tussen hen een zuivere en diepe liefde, aan welker volkomen ver vulling alleen de misdaad van de man in de v/eg staat. Het verhaal vindt tenslotte zijn dramatische climax als de vrouw uit zelf verdediging gedwongen is een zwarthande laar, die eerst haar geliefde chanteerde en daarna haarzelf belaagt, neer te steken. In een ontroerende en prachtig gespeelde slot scène zien wij dan hoe de jonge vrouw de man tenslotte overtuigt dat de enige uitweg voor hen beiden is, hun daden te biechten en te boeten. Deze film herinnert in zijn beste ogen blikken aan Masons „Odd man out", zij is logisch en intelligent opgebouwd en bijzon der knap gefotografeerd. Burt Lancaster geeft een sterke vertolking van de moorde naar, Joan Fontaine een aandoenlijke creatie van de karaktervolle jonge vrouw en Robert Newton overtreft zichzelf in de rol van de louche zwarthandelaar—chanteur met de quasi-gemoedelijke Cockney-manieren. H. C. Verboden oerwoud (Frans Hals) - Heel wat lieden misbruiken de rijkdommen der natuur voor hun persoonlijk genoegen zon der oog te hebben voor de schoonheid die hen omringt. Dat is de hoofdgedachte in het knap gefotografeerde verhaal dat ten grond slag ligt aan de film „Verboden oerwoud", die het landschap van India tot decor heeft en de bekende Sabu tol hoofdrolspeler. Ook hier is deze jonge Aziatische acteur weer de man die voor alles een dierenvriend is en zich voortdurend ergert aan de escapades van een vorstelijk jongmens die het oer woud alleen een geschikte plaats acht om te jagen of zijn verloofde te fotograferen. Dat meisje verlaat overigens haar prins om Sabu te volgen, die haar inwijdt in de ge heimen van zijn land en ook laat delen in de moeilijkheden die zijn geboortedorp door de tyrannie van haar aanstaande gemaal ondervindt. Deze legt echter tot opluchting van een ieder het loodje en Sabu wordt voor zijn deugdzaamheid met een regentschap beloond. J. H. B. Het onbekende eiland (City) Drie mannen en een vrouw trekken met een heel gevolg van Laskaren de wildernis van een eiland in Zuid-Oost Azië in, omdat een van hen, de geleerde Osborne, het in zijn hoofd heeft gezet met een reeks films over de ver vaarlijke beesten die op het eiland huizen beroemd te worden. De dieren blijken van een weinig vriendelijke soort te zijn en omdat sommige leden van het gezelschap, in het bijzonder kapitein Tarnowski en de zee man Fairbanks, meer belangstelling tonen voor d# aanstaande vrouw van Osborne dan voor de levende have van deze geheimzin nige artis,krijgen de öino- en gigantosau- russen nogal eens de gelegenheid hun maal met mensenvlees te doen. De makers van het geval buiten de griezeleffecten die de opengesperde muilen van al dat gespuis op leveren flink uit om de povere inhoud van een en ander te doen vergeten. Het geheel is in bijpassende tinten uitgevoerd. J.H.B. BINNENLAND Binnenkort zal men aan de verzame laarsloketten der postkantoren de Suri naamse serie postzegels met toeslag ten bate van het Radio-therapeutisch Instituut (kan kerbestrijding) kunnen kopen. Eveneens zal aan de verzamelaarsloketten een door Indonesië uitgegeven herdenkingszegel „Republik Indonesia Serikat" worden ver krijgbaar gesteld. Op het graf van wijlen de heer Edo Bergsma, oud-burgemeester van Enschede, is een eenvoudig monument onthuld, dat door de burgerij werd aangeboden als blijk van waardering voor hetgeen dc heer Bergsma voor Enschede heeft gedaan. Sinds de faciliteiten voor familiebezoek in Duitsland aanzienlijk zijn verruimd is het illegale grensverkeer in Noord-Limburg in de streek van Mook tot Roermond tot op een tiende van de vroegere omvang verminderd Dc warme dagen in dc tweede week van Mei hebben reeds vele Coloradokevers uit hun winterslaap gewekt, waardoor in het Zuiden, midden en Oosten van ons land vele kevers op het jongste aardappelgewas zijn aangetroffen. Dc Bijzondere Raad van Cassatie heeft de 43-jarige voormalige stuurman bij de grote vaart F. J. M. A. die gedurende de bezetting als kapitein op een kustvaartuig tussen Nederland en Zweden voer en aan wie ten laste was gelegd dat hij in 1943 en 1944 in Nederland en Zweden als „V-man" ten voordele van de vijand werkzaam was ge weest, veroordeeld tot 16 jaar gevangenis straf. HAARLEM EN OMGEVING B. en \V. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor ,cen geldlening, groot f 1.000.000 aan te gaan op schuldbekentenis a pari, tegen een rente van 2!i per jaar en met een looptijd van tien jaar. De op brengst der lening zal dienen tot consolidatie van vlottende schuld. B. cn W. van Haarlem stellen dc ge meenteraad voor te benoemen tot tijdelijk leraar in de scheikunde aan de HBS b met vijfjarige cursus de heer G. H. Hellenberg te Haarlem en mejuffrouw C. F. E. Vriesen met ingang van 1 Juni over te plaatsen als onderwijzeres van de Spaarneschool naai de Dr. Huetschool. Woensdag 24 Mei komt de gemeenteraad van Haarlem in openbare zitting bijeen. Dertien punten komen aan de orde. De heer A. C. Vroom tq Haarlem is te Utrecht geslaagd als leraar in de vakoplei ding kruidenierswaren A en B. Vrijdagmiddag om halfeen'wilde de be stuurder van een bestelauto, rijdende op de Julianalaan in Overveen, links af de Oranje laan ingaan. Achter hem naderde een per sonenauto, welke de vrachtauto aanreed. De personenauto was zodanig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. De inzittende van de bestelatuo klaagde over pijn in zijn arm. ADVERTENTIE Hillegom AUTO IN BRAND Vrijdag vloog een bestelwagen, gepar keerd op de v. d. Endelaan waarschijnlijk door kortsluiting in brand. Carosserie en lading werden grotendeels door het vuur verteerd. De brandweer bestreed de brand met twee stralen op de waterleiding. Auto en inhoud waren verzekerd. GEMEENTERAAD Maandagavond te 7.30 uur zal de ge meenteraad van Hillegom bijeenkomen ter behandeling o.a. van de volgende agenda. Benoeming commissarissen Electriciteits- bedrijf HLS; ontslag stoker gasbedrijf; naamsverandering Loosterweg; verorde ning studietoelagen gemeentepersoneel; aankoop, voortuintjes Havenstraat; crediet schilderen lichtmasten straatverlichting; crediet uitvoering rioleringsplan Wecre- steinstraat c.a. NU DE TRAMRAILS VERDWIJNEN Met het opbreken van de trambaan HaarlemLeiden is men thans ook tot Hil legom gevorderd. Weldra zal in de Icom der gemeente de opbraak van de straat in volle gang zijn en dan zal een tijdelijke bestra ting voor een jaar tijè worden gelegd. Van het opbreken van de Weerestein- straat zal tevens gebruik worden gemaakt voor het leggen van de riolering ten be hoeve van de indertijd aangekochte ter reinen tussen Weeresteinstraat en Stations weg, waardoorheen de weg zal komen die een kortere verbinding tussen beide stra ten zal geven. Tegelijk zal men dan ook beginnen met de riolering van de Prinses Irenelaan, geprojecteerd over 't zogenaam de remiseterrein, dat indertijd eveneens door de gemeente voor woningbouw is aan gekocht en waarover de verbinding tussen Mariastraat en Weeresteinstraat zal lopen. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatv/eg 41, tel. K 2502 300.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10