Haarlems Dagblad Nederlands Proclamatie van Augustus 1945 wordt in nieuwe staat verwezenlijkt Kamerdebat over de Indonesische ontwikkelingen op 25 Mei Uniehof van Arbitrage geïnstalleerd Koningin vraagt steun voor Rode Kruis Weerbericht 64e Jaargang No. 19554 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93. Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie. Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 20 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent. per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert, tarieven op aanvraag bij de Administratie m «Dprertjte Uaarltmsclic «Courant (3traro i6<>6) Directie: P. W. Peereboom en Robeit Peereboom ONZE TAAL wordt mishandeld. Ik weet niet of er een tijdvak in onze vader landse geschiedenis is geweest, waarin dat even hevige mate geschiedde als tegen woordig, maar betwijfel het. Als zij zelf haar mening ten beste kon geven, als zij plotseling haar stem verhief, zou Nederland iets te horen krijgen dat het met beschaam de kaken zou doen staan. Vooral vanwege de woordenrijkdom, waarover onze ge tergde Taal beschikt en die zij ongetwijfeld met volle kracht zou doen gelden. Velen zouden met ontsteltenis ervaren," dat zij een groot deel van die woorden niet be grepen Want zij zijn gewend aan een schrijftaal, die dermate doorspekt is met vreemde woorden, dat men hen voor de grootste moeilijkheden zou plaatsen door hun te vragen hun stuk eens in zuiver Ne derlands te vertalen. Andere tekortko mingen doen zich voor. Dezer dagen zond het bestuur van een vereniging, die uit ontwikkelde mensen bestaat, ons een lange motie toe. Zij was in hoofdzaak in het Ne derlands gesteld, maar het voegwoord „dat" was er uit weggelaten. Net als in het Engels. Ik had toen juist een brief ont vangen waarin een andere, zeer bekende instelling uitpakte over haar Welfare- werk. Een derde brief bevatte afschriften van de „working-papers" voor een te hou den vergadering. En iemand schreef mij opgewekt dat hij een ,.job" zocht. Er keer de toen ook een verslaggever van Schiphol terug, die daar met belangstelling een be kend man der KLM in een rede had horen zeggen: „wij staan hier op de landings- circle". Het eerste woord handhaafde hij ook in de uitspraak als Nederlands; het tweede sprak hij als goed Engels uit. Ja, had het over de schrijftaal, maar de spreektaal komt ook steeds meer in het gedrang. Weet u, als u tabak koopt die door een Nederlandse fabrikant geleverd is, hoe dat mixture, waarom u vraagt, in onze taal zou moeten heten? Mengsel. Het lijkt misschien een raar woord; het is evenwel Nederlands en betekent precies hetzelfde. In dit evenals in vele andere gevallen kan men niet aanvoeren, dat het Engelse woord een of andere l'ijne onderscheiding aan geeft, die in onze taal niet voorkomt. Dat wordt namelijk vaak beweerd. Maar het wordt dikwijls beweerd door mensen, die de Nederlandse woorden niet kennen en daarom maar zeggen dat er geen equiva lente term bestaat. „Je bedoelt: geen ge lijkwaardige term", heb ik daar wel eens op horen antwoorden. „Nu ja, goed dan: geen gelijkwaardige term". U zoude mij een briefje kunnen schrijven om mij mede te delen, dat de kranten aan het gebruik van vreemde woorden in niet geringe mate meedoen. U kunt u de moeite besparen, want het is mij bekend. Er wordt ook wel gepoogd, daar verbete- in te brengen. Veel erger-dan in de dagbladen komt het verschijnsel tot uiting in week- en maandbladen. Sommige Ne derlandse letterkundigen geven, als zij over de letterkunde schrijven, een jtaaltje ten beste dat ongetwijfeld van veelzijdige ken nis bl"k ge&ft', maar niet van de kennis van hun eigen taal, die zij geacht worden te be zitten. Het taaltje is een soort mozaïek, maar een erg lelijke. Waarom wordt hun niet eens ronduit gezegd dat dit lelijk is? Het doet denken aan een kamer die men volgepropt heeft met meubelen in ver schillende stijlen, uit verscheidene peri oden, waarvan men de wanden behangen heeft met zoveel mogelijk schilderijen in dergelijke verscheidenheid en die men bo vendien nog heeft voorzien van een aan tal foto's in lijsten, op tafeltjes van algemeen bekende grootheden. Over de vaktermen zal ik niet uilweiden. Zelfs niet over de sporttermen, die niet altijd vertaalbaar zijn maar soms wel heel ontstellend. Hoe denkt u over „getimed schot"? Vindt u het niet haast even lelijk als het gebruik van het woord droppings? Het is niet gewenst in deze zaken te schoolmeesteren. Een aantal vreemde woorden heeft burgerrecht in onze taal gekregen. Dat is in andere talen ook ge schied. Maar er wordt een groot aantal uitdrukkingen gebruikt vaak ook nog verkeerd gebruikt waarvoor zeer goede Nederlandse termen bestaan. Het feit ver dient aandacht dat zowel in Zuid-Afrika als in Vlaanderen de taal veel beter ge handhaafd en dus veel zuiverder gebruikt wordt dan in ons land. Dat zal wel ten dele verklaard moeten worden uit het feit, dat men daar meer tijd en aandacht aan net onderwijs in de eigen taal wijdt. Iedere Nederlandse werkgever schrikt af en toe van de sollicitatie-brieven die hij krijgt, zelfs van jonge mensen die M.O. gehad hebben en hun eindexamen gehaald. Maar ook bestaat in Vlaanderen en Zuid-Afrika ongetwijfeld meer zelfbewustzijn ten aan zien van de eigen taal. Er is een tijd ge weest waarin veler Nederlands overvloedig wercl doorspekt met germanismen. Dat gebeurt nu veel minder. Nu is het angli cisme in de mode geraakt. Mij gaat dit ter harte om onze prachtige eigen taal. En niet alleen daarom. Ook om het feit dat dit achterna lopen van anderen gebrek aan zelfvertrouwen zowel als aan waardigheid toont. Het is, ronduit gezegd: goedkoop. In tammer vorm maar in dergelijke trant als de politieke voorliefde, die zich uit in de aanbidding van de een of ander mach tige staat en het bewonderen, vaak kunst matig goedpraten, van al wat die staat doet. R. P. Vijf gewonden bij ontploffing op de „Zuiderkruis" Tijdens werkzaamheden in de machine kamer van het troepentransportschip „Zui derkruis", dat aan de Lloydkade te Rot terdam ligt, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarvan de aard nog niet kon worden vastgesteld: Er ontstond een steek vlam en hierdoor werden vijf personen gewond. Zij moesten met brandwonden pan gelaat en handen in een ziekenhuis worden opgenomen. Hongarije verlaat Wereldgezondheidsorganisatie Hongarije heeft besloten uit de wereld gezondheidsorganisatie te treden. In een communiqué van de regering wordt gezegd, dat de resultaten van de organisatie over het algemeen „niet bevredigend" zijn. Het algemene gezondheidspeil van brede lagen der bevolking was niet verbeterd en de resultaten van nieuwe medische onderzoe kingen kwamen niet voor alle mensen be schikbaar. Accoord te Djakarta over eenheidsstaat Overgangstijd van een maand DJAKARTA, 19 Mei. (Aneta). Vrij dagmiddag zijn de besprekingen tussen de RIS en de repoeblik Indonesia over de vorming van dc eenheidsstaat met een gemeenschappelijke verklaring beëindigd. In deze verklaring wordt gezegd dat is overeengekomen, dat er een eenheidsstaat zal worden gevormd, die in vorm overeen komt met de repoeblik Indonesia, zoals deze op 17 Augustus 1945 werd geprocla meerd. Na de conferentie hebben verschillende ministers, zowel van de repoeblik Indone sia als van de RIS, aan Aneta medegedeeld, dat het tenminste 1 a 2 maanden zal duren alvorens de eenheidsstaat zal zijn verwe zenlijkt. Als eerste stap naar de vorming van de eenheidsstaat noemden deze mi nisters een herziening van de voorlopige constitutie door het parlement der RIS. De grondbeginselen van de nieuwe staat zijn: Intern: de vervolmaking van de volks welvaart en de eenheid van het Indonesi sche volk. Naar buiten: de verzorging van de goede betrekkingen met andere landen. Inzake de voorlopige constitutie werd overeengekomen, dat de constitutie van de eenheidsstaat zal worden verkregen door het aanbrengen van veranderingen in de grondwet der RIS, waarbij de essentialia van de grondwet der repoeblik Indonesia vermeerder met de goede delen van de grondwet der RIS zullen worden opge nomen. De senaat zal worden opgeheven. De voorlopige volksvertegenwoordiging zal beslaan uit de samengevoegde voorlopige volksvertegenwoordiging der RIS. het werkcomité van het KNIP (voorlopige republikeinse parlement) en door de pre sident aangewezen leden, waarover nader overleg zal worden gepleegd. Deze voor lopige volksvertegenwoordiging met het gehele KNIP wordt genoemd „vergadering voor verandering van de constitutie" en heeft het recht veranderingen in de nieuwe constitutie aan te brengen. De constituante bestaat uit leden, die door middel van al gemene verkiezingen zijn gekozen, op basis van een lid per 300.000 inwoners. Verder bestaat er een redelijke vertegenwoordi ging voor de minderheden. President-wordt Soekarno. De ministerraad zal het karakter van een parlementair kabinet hebben. Met betrekking tot de vice-president zal nac.er van gedachten worden gewisseld. In af wachting van de wetgevingseenheid blijven, de bestaande wetten en verordeningen van kracht. Waar mogelijk, zal getracht wor den de wetgeving der republik Indonesia te doen voortbestaan. De hoge adviesraad wordt opgeheven. De belangrijkste bases voor het oplossen van aangelegenheden op het politieke gebied van politiek, economie, financiën, veiligheid en van andere zaken dienen rekening te houden met de „moge lijkheden van dit ogenblik en van de toe komst". Besloten werd een commissie in te stel len voor het zo spoedig mogelijk uitvoeren van deze overeenstemming. De resultaten zal de regering der RIS voorleggen aan de voorlopige volksvertegenwoordiging en de senaat, de regering der RI zal deze voorleggen aan het werkcomité van het KNIP. Indien deze aanvaard worden, zal de president de vorming van de eenheids staat officieel afkondigen. Hierna zullen de regeringen van de RI en de RIS opgeheven worden en zal de president stappen onder nemen tot vorming van de nieuwe rege ring. De overeenstemming werd vastgelegd een acte getekend door drs. Hatta (RIS) en dr. Halim (RI). Het woord is aan Sirius Niet de som zijner eigenschappen vormt een mens, maar haar pro duct. De twaalf ministers van Buitenlandse Zaken der „Atlantische landen" hebben in het Londense Lancaster House vergaderd. Een overzicht van de conferentie op de laatste dag, Donderdag. Wijziging in het regeringsbeleid niet waarschijnlijk Churchill maant tot voorzichtig heid met het plan-Schuman Winston Churchill, de leider van de Britse conservatieven, verklaarde Vrijdag op een massa-bijeenkomst van het Schots; unionistische (conservatieve) verbond te Edinburgh, dat. hoewel hij het plan-Schu man in beginsel toejuichte, „wij niettemin zorgvuldig de wijze, waarop Engeland zo effectief mogelijk in een dergelijk groter verband van de Europese industrie zou kunnen deelnemen, dienen te overwegen". Churchill voegde er aan toe, dat voor zichtigheid geboden was opdat deze deel neming geen verlaging van de ionen en de levens- en arbeidsstandaard in Engeland zou meebrengen. De voorwaarden waarbij de Britse staalindustrie met die der con tinentale landen zou kunnen worden ge combineerd dienden zorgvuldig bestudeerd te worden. Churchill sprak de hoop uit, „dat de eenheid, die thans tussen alle Westerliike democratieën en de Atlantische landen wordt gevestigd ons voor de verschrikking en onuitsprekelijke ellende van een derde wereldoorlog zal behoeden". Churchill spoorde aan tot een uiterste krachtinspan ning om de kloof tussen Oost en West te overbruggen. Hij wenste, dat iedere po ging op het hoogste niveau zou worden gedaan om de Sovjet-Russische regering de ernst van de feiten te doen beseffen. Churchill sprak de persberichten te gen, volgens welke er onderhandelingen gaande waren tussen de conservatieve en liberale partij. Hij verklaarde echter gaarne te zien, dat dc conservatieven met de liberalen als partij tot een eervolle schikking zouden komen en zo dit onmo gelijk was, tot afzonderlijke overeenkom sten. (Van onze parlementaire redacteur) Op Dinsdag 23 Mei kan men de aanbie ding aan de Tweede Kamer tegemoet zien. van een Regeringsnota, welke zich zal be zig houden met de gebeurtenissen en de ontwikkeling der dingen in Indonesië sinds de souvereiniteitsoverdracht. Wel te verstaan, voor zover een en ander betreft de verhouding tussen Indonesië en Neder land in Unieverband en voor zover het raakt de naleving of schending van de ter Ronde-Tafelconferentie tot stand gekomen overeenkomsten. Die nota zal vermoede lijk een vrij lijvig stuk zijn: lussen de 20 en 30 bladzijden. Opdat de Kamerleden voldoende tijd zullen hebben de nota te bestuderen, is thans besloten dat een openbare gedachtenwisseling tussen Twee de Kamer en regering, waarbij de nota als uitgangspunt dienst zal doen, op Donder dag 25 Mei zal aanvangen. In parlementaire kringen verwacht men algemeen, dat een dergelijk debat in hoofdzaak slechts tot nut kan hebben, dat men in de volksvertegenwoordiging gele genheid krijgt zijn hart eens te luchten over. wat er zo al de laatste maanden met betrekking tot Nederland-Indonesische aangelegenheden is gebeurd. Dat het de bat enige wijziging van betekenis in de beleidslijn, die de regering in Den Haag volgt, teweeg zal brengen, gelooft echter geen mens. Zeker, sommige ministers, die na een bezoek aan Indonesië wel eens heel optimistische uitlatingen hebben ge daan, zullen hierover misschien nog eens wat te horen krijgen, maar kans op af keuring van de door het kabinet aangeno men houding schijnt niet te bestaan. Al is de wijze waarop de Indonesische federatie in een eenheidsstaat is omgezet op zichzelf voor kritiek vatbaar, aange zien in de ogen van het Nederlandse volk de opheffing of verdwijning van de deel staten niet heeft plaats gevonden langs democratische weg, terwijl dit volgens de Ronde Tafelconferentie-regelingen de enige toelaatbare weg was, dit kan toch niet verhinderen, dat het regeringsbeleid thans met zich meebrengt, dat men van Nederlandse zijde hiervan geen strijd vraag meer gaat maken. Politiek is de met. een inwendige Indonesische aan gelegenheid. Men vergete niet,'dat op 27 December Indonesië volkomen onafhanke lijk is geworden. En als dan van Neder landse kant een beroep zou worden ge daan op de Haagse overeenkomsten, zal dit alleen maar tot gevolg hebben, dat de meest felle nationalistische drijvers van Djokja nog veel meer de overhand zouden krijgen, terwijl naar alle waarschijnlijk heid Nederland met zulk een beroep bij de Verenigde Naties toch geen succes zou boeken. De regeringspolitiek is er opgericht, in plaats van een toespitsing der verhoudin gen te bewerkstelligen., te trachten de mo gelijkheden die er nog bestaan voor sa menwerking tussen de Indonesische een heidsstaat en Nederland te behouden, en, als het kan, te vergroten. De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. J. H. van Maarseveen, heeft gisteren in een der zalen van het Vredes paleis het Uniehof van Arbitrage ge ïnstalleerd. De minister zeide in zijn rede, dat het op het ogenblik, waarop de volken van Neder land en Indonesië zich van elkander heb ben gescheiden, om elk afzonderlijk een eigen bestaan onder eigen souvereiniteit voort te zetten, zij tevens de grondslag hebben gelegd voor een nieuwe onderlinge toenadering in vrijheid. De breuk met het verleden, welke in de souvereiniteitsoverdracht is gelegen, mag niet tot een steeds verder voortschrijdende verwijdering tussen ae volken van Neder land en Indonesië leiden, zelfs niet in het aangezicht van zekere gebeurtenissen, die sinds de souvereiniteitsoverdracht hebben plaats gevonden en die in staat zijn de gemoederen over en weer te verbitteren. Wij zullen moeten trachten ook die Ne derlanders, die wel bereid, maar moeilijk geestelijk in staat zijn ae souvereiniteits- alleen dient het goede te worden behouden, maar dat wat verkeerd is hoort ook te worden verwijderd. Wanneer wij deze zaak beschouwen, los van de complicaties en het leed waarvoor Indonesië zich geplaatst ziet welke moeilijkheden ik zie als de liquidatie van de oude verhoudingen en van hun nasleep dan moeten wij toegeven dat wat er thans aan samenwerking groeit reeds meer is dan wat wij hebben verwacht". De president van het Uniehof, mr. dr. J. Donner, dankte de minister namens de leden van het Uniehof. Hij hoopte dat de werkzaamheid van het Hof uiterst beperkt zouden blijven. Maar anderzijds heeft nu eenmaal het recht dusdanige onzekerheden, dat het zich voordoen van geschillen, ook bij de beste verhouding, welhaast onver mijdelijk is. Dan past het zeker de hoop uit te spreken dat ter oplossing daarvan de deelgenoten de weg tot het Hof zullen vin den en deze weg als een doeltreffende zul len ervaren. R.I.S.-troepen beschoten K.N.I.L.-kwartieren te Makassar Betreffende de ongeregeldheden te Ma kassar, waarvan de laatste dagen melding werd gemaakt, wordt doorliet A.N P. van bevoegde zijde vernomen, dat rie oorsprong van deze ongeregeldheden blijkbaar gele gen is in het feit, dat RIS-troepen op 15 en 16 Mei de kampementen van de KN1L- troepen onder vuur namen en op de 16e Mei het hoofdkwartier van deze troepen be schoten. Uiteraard waren de KNIL-militai- ren, onder wie tengevolge van deze be schieting doden en gewonden vielen, ge noodzaakt om ter zelfverdediging het vuur te beantwoorden. Te Makassar vertoeven militaire waar nemers van de UNO. die de loop der ge beurtenissen persoonlijk hebben waarge nomen. In hoeverre zij tussenkomst hebben verleend om tot staken van de ongeregeld heden te komen, is niet bekend. Een woordvoerder der Unci zeide: „Het is de politiek van de commissie der UNO, om de inhoud van interne medede lingen niet vrij te geven voor publicatie. Om deze reden kan geen commentaar wor den gegeven op gepubliceerde berichten". Intussen seinde de correspondent van Aneta te Soerabaja, dat thans te Makassar een regeling is bereikt, waarvan wordt verwacht, dat zij heden tot het herstel van de normale toestanden zal leiden. Volgens deze correspondent zijn te Makassar be sprekingen gevoerd tussen de chefs van de staven van de RIS en van de commandant der Nederlandse troepen, in tegenwoordig heid van een Amerikaanse en van een Bel gische militaire waarnemer, waarbij een volledige overeenstemming is bereikt. Zo wel de troepen van de RIS als van het KNIL zouden worden geconsigneerd en de handhaving der orde zou worden opgedra gen aan de samenwerkende polisi militer en de militaire politie. kunst van het bereikbare. De regering is overdracht te aanvaarden, te overtuigen, er van overtuigd dat door het opwerpen van een dergelijke strijdvraag niets goeds te bereiken is. Trouwens, zodra Der. Haag zou beweren, dat de omzetting van de Fe deratie op verkeerde en onrechtmatige manier is geschied, zou men van Djakarta te horen krijgen, dat men zich bemoeit Vrijdagmiddag heeft minister Van Maarseveen in het Vredespaleis het Unichof van Arbitrage geïnstalleerd, dat recht zal spreken in naam van het Hoojd der Nederlands- Indonesische Unie. Foto genomen tijdens de installatierede van minister Van Maarse veen. Van links naar rechts: Dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandse Zaken; mr. dr. J. Donnerpresident van het Unichof; m.r. Moh. Roem, Hoge Commissaris van de R.I.S. in Nederland, minister Van Maarseveen; mr. dr. Koesoema Asmaaja en prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort. Wijziging van onze telefoonnummers Van heden af zijn ons hoofdkantoor I j Grote Houtstraat 93 en onze drukkerij Zuider Buitenspaarne 12 telefonisch j uitsluitend te bereiken op no. 15295 (zes lijnen). Directie Haarlems Dagblad j SOEStdijk CLAjk. (jlv_ci al" tejzta C Het Nederlandse Rode Kruis organiseert gedurende veertien dagen door het gehele land een inzamelingsactie. Koningin Juliana schreef hiervoor bovenstaande aanbeveling. dat hun geestesgesteldheid, wel verre van een terugkeer van het verleden ook maar gedeeltelijk mogelijk te maken, slechts schaden kan aan wat er in de verhouding tussen Nederland en Indonesië uit het ver leden aan goeds is overgebleven, en thans tot nieuwe ontwikkeling kan komen, als Oost en West op basis van de nieuwe rechtsorde elkander de hand reiken. Wij zullen ons ook moeten wenden tot die Indonesiërs, die menen, dat de staat kundige omkeer, die in Indonesië heeft plaats gevonden, maatschappelijk moet leiden tot een culturele en economische autarkie. Wij zullen hen moeten trachten te overtuigen, dat geen enkel volk in geen enkel stadium van ontwikkeling zich kan losmaken van de samenwerking en het verkeer met andere volken, tenzij het wil berusten in een verschrompeling van eigen geestelijke en materiële welvaart, die in zich de grootste bedreiging vormt voor een souvereih en vrij volksbestaan. De minister hoopt, dat Nederland en Indonesië bij alle geschillen, ook bij die, welke zij aan het oordeel van het hof on derwerpen, zich steeds zullen gedragen naar de doelstelling der gerechtigheid. Slechts rechtsgeschillen, niet beleidsge- schillen, behoren tot de bevoegdheid van het hof. De plaats, die het Uniehof in de Neder lands-Indonesische Unie inneemt is een zeer bijzondere. Het hof zal rechtspreken in naam van het Hoofd der Unie, dat de idee van vrijwillige en duurzame samenwerking tussen de deelgenoten der unie verwezen lijkt. Daarmede is de rechtspraak van het Hof uit de sfeer der tegenstrijdige belangen gebracht in de sfeer ener synthese, die al leen kan verwezenlijkt worden door hen, die zich gelijk de leden van het Hof, in dienst hebben gesteld van de gerechtigheid, welke naar "de aloude definitie bestaat in de onder alle omstandigheden zichzelf ge lijk blijvende en duurzame wil om ieder het zijne te geven. Uniehof van arbitrage Na minister Van Maarseveen sprak de Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Mo hammed Roem, die onder andere zeide: „Het is niet mogelijk alles wat sedert de souvereiniteitsoverdracht is voorgevallen te beoordelen door het naslaan van de tekst van de RTC-overeenkomsten,doch daarvoor is nodig na te gaan wat er in wezen leeft in de tegenwoordige verhoudingen. Niet Studiecommissie buitenlands beleid geïnstalleerd Minister-president Drees heeft op het departement van Buitenlandse Zaken de commissie voor de bestudering van de samenwerking tussen de regering en de Staten Generaal ter zake van het buiten lands beleid geïnstalleerd Dr. Drees zeide, dat men zich meer en meer bezig heeft gehouden met de vraag hoe op dit gebied de verhouding tussen regering en parlement behoort te zijn. Bij de arbeid der commissie zijn twee verschillende problemen te onderschei den. Enerzijds is het de vraag hoe in de practijk de samenwerking zal moeten wor den geregeld, anderzijds of de desbetref fende artikelen van de Grondwet wijzi ging behoeven. Naast het contact tussen nationale rege ring en nationaal parlement is er thans Het weer in beeld Een regengebied, dal gistermorgen boven de Golf van Biscaye lag, bevond zich he denmorgen boven ons land. Het. trekt in Noordelijke richting. Achter de storing wordt zachtere lucht aangevoerd. De tem peraturen zullen morgen dan ook hoger zijn. ook een contact tussen een internationaal college van parlementsleden en een inter nationaal comité van ministers. Het zal op de weg van de commissie liggen om ook deze nieuwe vorm van samenwerking tussen regering en parlement op haar juiste waarde te schatten en te overwe gen of een dergehike samenwerking als thans voor West-Europa in het leven is geroepen ook in andere gevallen toepas sing zou moeten vinden. Tenslotte gaf dr. Drees de verzekering dat de regering open staat voor nieuwe denkbeelden, die met betrekking tot het voeren van het buitenlandse beleid tot uiting komen of zullen komen. De voorzitter der commissie, prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, beant woordde de rede van dr. Drees. Hij zeide dat het in de eerste plaats de artikelen 58-60 der Grondwet zijn, die dc aandacht der commissie zullen moeten hebben.. Hij herinnerde eraan, dat hii in zijn proefschrift ervoor gepleit heeft, dat in elk' der twee kamers onzer Staten Gene raal een vaste commissie behoorde te zijn, niet alleen voor de goedkeuring van trac- taten, maar ook voor alle andere onder werpen welke het buitenlands beleid ra ken. Hij is nog altijd die mening, toege daan. ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind, over wegend uit richtingen tussen Zuid en West. In de kustprovincies iets lagere temperaturen, elders weinig verande ring van temperatuur 21 Mei: Zon op 4.33 uur. onder 20.35 uur Maan op 7.17 uur. onder 0.37 uur 22 Mei: Zon op 4.37 uur. onder 20.37 uur Maan op 8.32 uur. onder 1.11 uur Iloog en laag water in IJmuiden Zaterdag 20 Mei: Hoog water- 5.33 en 17.58 uur. Laag water 118 en 13.36 uur. Zondag 21 Mei: Hoog water- 6.10 en 18.35 uur. Laag water: 1-48 en 14.08 uur. Maandag 22 Mei: Hoog water: 6.50 en 19.16 uur. Laag water: 2.25 en 14.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1