£*lf LM-OVFQA! c J Ongunstige ontwikkeling van Nederlandse handelsbalans De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag C. DE WEERS Drie grote winkelpanden in Apeldoorn volkomen in de as gelegd PANDA EN DE MEESTER-GELEERBE RIJWIELEN - STOFZUIGERS *eeis Wereldnieuws Zaterdag 20 Mei 195C 2 ADVtHTE.VTIE llhlfi W B» IQ g« MM FABR. N.V. EHCO HAAKSBERGEN Effecten- en Geldmarkt Zoals uit de Vijfde Deviezennota geble ken is, heeft de minister van Financiën zich in zeer voorzichtige termen over de economische en financiële vooruitzichten van Nederland uitgelaten. Er moge sinds de laatste jaren een niet onbelangrijke vooruitgang te constateren zijn, deze is voor een goed deel aan de Amerikaanse schenkingen en leningen te danken en naarmate deze hulp wordt verminderd of verdwijnt zal het moeilijker worden de betalingsbalans in evenwicht te houden. Als bekend heeft de Nederlandse han delsbalans zich ia 1949 gunstig ontwikkeld en mede daardoor is ook het tekort op de betalingsbalans aanmerkelijk kleiner ge weest dan het vorig jaar, afgezien van enkele min of meer toevallige factoren, waarop de minister gewezen heeft en die voor 1950 vermoedelijk niet zullen gelden. Reeds in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar is de keerzijde van de médaille zichtbaar geworden in een aan zienlijke stijging van het nadelig saldo der handelsbalans. Was dit in het vierde kwartaal 1949 tot 221 millioen gedaald, het eerste trimester van 1950 geeft een te kort van meer dan f 600 millioen te zien. voor een deel als gevolg van het feit dat West-Duitsland. onder vigeur van de nieuwe handelsovereenkomst met ons land. zijn vergrote import van het vierde kwartaal met een grotere export in het eerste kwartaal 1950 heeft gecompenceerd. De minister heeft er dan ook terecht op gewezen, dat de vrijmaking van de Euro pese handel, die in het algemeen als een ideaal moet worden gezien, voor Neder land een nieuwe periode van onzekerheid inluidt niet het minst als gevolg van de betrekkelijk lage invoerrechten, waardoor de import naar Nederland wordt bevor derd. Dit kan een tijdelijk verschijnsel zijn in zoverre men er hier thans op uit is grotere voorraden te vormen en grond stoffen worden ingevoerd, welke in de vorm van gerede producten straks weer worden uitgevoerd. Maar dit neemt niet weg dat de betalingsbalans hierdoor weer in sterkere mate uit haar evenwicht raakt en het gevaar van verdere intering op onze goud- en deviezenreserve groter wordt. De minister heeft medegedeeld dat deze reserve gelijk is aan niet meer dan drie maanden import en dat te dien aan zien dus de grootst mogelijk voorzichtig heid moet worden betracht. Een lichtzijde is in dit verband dat, blijkens de recente cijfers van de statistiek, de cqnsumptie in ADVERTENTIE HILVERSUM I. 402 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Vroegdienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 9.55 Hoogmis. 11.30 Platen. 11.40 Kamerorkest. 12.15 Platen. 12.40 Concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 „Uit het Boek der Boeken". 14.00 Platen. 14.50 Katholiek over leg. 15.15 Koor. 15 40 Platen. 16.10 Katholiek Thuisfront. 16.15 Sport. 16.30 Missielof. 17.00 Gereformeerde kerkdienst. 18.30 Mannen koor. 18.45 Orgel 19.00 Strijkkwartet en solist. 1915 ..Kent gij uw Bijbel?". 19.30 Nieuws. 19 45 Actualiteiten 19.52 Boekbe spreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Geva- vieerd programma. 22.45 Gebed. 23 00 Nieuws. 23.15 Platen HILVERSUM II. 298 M. 8.00 Nieuws. 8 15 Postduivenberichten. 8.17 Platen. 3.30 Voor de tuin 3.40 Voor militai ren. 9 10 Postduivenberichten. 9.15 Verzoek programma. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Voor de jeugd. 10 30 Protestantse kerkdienst. 12.00 Semi-klassieke muziek. 12.30 Voor de jeugd. 12 40 Nederlandse volksliedjes. 13.00 Nieuws. 13.20 Strijkorkest. 13.50 „Even afrekenen, heren'". 14.00 Platen. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Viool en piano. 15 00 Filmpraatje. 15.15 Orgel. 15.45 Viool. 16.10 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 Geestelijke volksgezond heid. 17.20 Voordracht. 17.30 Platen.- 17,40 Voordracht. 18.00 Sport. 18.15 Nieuws. 13.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek 20.00 Nieuws. 20.05 Po pulair concert. 20.40 „Het houten paard", hoorspel. 21.15 „Fra Diavolo", opera. 22.25 Actualiteiten. 22.40 Harp. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuv.-s. 8.10 Sport uitslagen. 8.20 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 Platen. 10.30 Mor gendienst. 1120 Voordracht. 11.40 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kerkliederen. 13.00 Nieuws 13.15 Mandoïinemuziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Solisten-ensemble en viool. 15.00 Over vaste planten. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Orgel. 17.45 Zigeuner- kwintet. 18.05 Voor de jeugd. 18.20 Sport. 1830 Fluit, clavecimbel en gamba. 18.50 Pla ten. 19.00 Nieuws. 39.15 Engelse les. 19.30 Fiaten. 29.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.40 ..Johann Sebastiaan Bach", hoorspel. 21.45 Harp. 22.00 Reportage. 22.15 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Popu lair concert. 10.50 Platen. 11.00 Op de Uit kijk. 11.15 Carillon en orgel. 12.00 Platen. 32.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianoduo. 13.00 ïjieuws. 13.15 Platen. 14,00 Wat gaat er om in de wereld? 14.20 Piano a quartre mains. 14.15 Voordracht en harp. 15,00 Zang en piano. 15.30 Voordracht. 15.45 Voor de vrouw. 16.30 Voor kinderen. 16 45 Musicalender. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeonorkest. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Voor kinderen. 19-05 Radio- filmkrant, 19.30 Muziekpraatje. 19.45 Rege ringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.10 Radioscoöp. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. «.15 Platen. Nederland gedaald is ondanks het feit dat de nationale productie in 1949 30 procent hoger was dan in 1948. Hierdoor was het mogelijk dat een groter deel van de na tionale productie voor nieuwe investerin gen kon worden aangewend, waarvan mag worden verwacht dat zij na verloop van tijd weer tot een grotere productie en ex port zullen kunnen leiden. Deze export is echter weer afhankelijk van de prijs en het lijkt weinig bemoedi gend wanneer minister Lieftinck zegt dat bijvoorbeeld de export naar de Verenigde Staten, welke nog altijd zeer onbevredi gend is. alleen kan worden vergroot als de Nederlandse goederen en producten tegen lagere prijzen kunnen worden afgezet. Het is daarom aan de ene kant wel verheu gend dat Nederland voor 11 millioen dollar aan door Frankrijk en Engeland niet gebruikte trekkingsrechten op België krijgt, tenslotte zal toch ook de grotere import uit België weer met Nederlandse export moeten worden betaald. Zo grijpen de schakels van het econo mische leven in elkaar en valt voorlopig niet te zeggen welke voor Nederland de gevolgen van de economische liberalisatie zullen zijn. Wel schijnt er rekening mee te moeten worden gehouden, dat met name de export uit West-Duitsland. waar het bedrijfsleven zich krachtig ontwikkelt, nog belangrijk zal toenemen, waarin een ernstige waarschuwing ligt tegen een vier de loon ronde. Het is vermoedelijk mede niet het oog hierop dat minister Lieftinck in dc Kamer reeds heeft medegedeeld dat de subsidies op levensmiddelen per 1 Juli niet zullen worden stopgezet, gelijk aan vankelijk de bedoeling was. In het kader van de Beneluxovereenkomst was, als be kend, hiertoe besloten en ten aanzien hier van zullen dan ook met België nieuwe regelingen moeten worden getroffen. Wij hebben vroeger al eens de opmer king gemaakt dat ook het economisch beeld van Europa vol tegenstrijdigheden is. Een symptoom daarvan is bijvoorbeeld de daling van de goudprijs op de vrije markt, welke van dien aard is dat Zwit serland zelfs overweegt weer gouden munten in omloop te brengen. Deze daling van de goudprijs wijst er op dat de Euro pese valuta „harder" worden, tengevolge waarvan bijvoorbeeld in Frankrijk de vlucht uit de valuta naar het goud is tot staan gekomen en ook overigens de vraag naar het edele metaal is verminderd. Deze daling van de goudprijs kan niet anders dan als een gunstig symptoom worden beschouwd, niet alleen omdat zij tot op zekere hoogte op een verminderde vrees voor oorlog wijst, maar ook omdat daardoor de kans op een devaluatie van de Amerikaanse dollar vermindert, welke voor Europa een nieuwe terugslag zou betekenen. De Duitse extra-heffing op agrarische producten verdwijnt Tijdens de handelsbesprekingen mét vertegenwoordigers van de West-Duitje bondsrepubliek is van Duitse zijde vèr- kiaard, dat het heffen van bizondere hef fingen op land- en tuinbouwproducten en op producten van agrarisch-industricle aard nog slechts een kwestie van enkele weken zal zijn. De Nederlandse delegatie maakte ernstige bezwaren tegen deze hef fingen boven de vaste invoerrechten. Er werd een bevredigende oplossing voor de Duitse wensen en de Nederlandse agrari sche export gevonden. Er is ook gesproken over het evenwicht in de Nederlands-West-Duitse betalings balans. Aanvankelijk ontstond een zeer aanzienlijk nadelig saldo voor de Duitse handelspartner. Het is een Duitse wens om dit saldo spoedig af te lossen. Sedert de in Februari 1950 gemaakte afspraken vertoont de Duitse export naar Nederland een stijgende lijn. Naar het oor deel der delegaties mag verwacht worden, dat de onevenwichtigheid in de betalings balans binnen afzienbare tijd overwonnen zal zijn. Op grond van de gemaakte af spraken zal het herstel van evenwicht bo vendien worden nagestreefd door middel van verhoging van het totale handels volume. Van Nederlandse zijde is ook het toe risme naar West-Duitsland. zij het binnen de in Nederland geldende algemene bepa lingen, vrijgegeven. Op het gebied van de Rijnscheepvaart zullen zo spoedig mogelijk besprekingen tussen deskundigen van beide landen wor den gevoerd met het doel de Nederlandse belangen op dit gebied verder te kunnen behartigen. ADVERTENTIE blijft nog steeds voor Herencostuums tot 100 gld. betalen. Heren-, Dameski. enz. goede prijzen. JANSWEG 14 b/h station, Haarlem Tel. 17823 Telefoonverkeer Haarlem—Deventer Met ingang van Maandag 22 Mei wordt het z.g. A.Z.Z.-verkeer ingevoerd in het tele foonverkeer van het district Haarlem naar het district Deventer. De Haarlemse abbonnés kunnen zonder tussenkomst van een telefoniste de abonnés in Deventer opbellen van 12 tot .14 uur en van 18 uur tot de volgende morgen 8 uur. Des Zaterdags is dit automatisch telefoon verkeer mogelijk van 12 uur tot de volgende Maandagmorgen 8 uur. Het netnummer van Deventer is K 6700. Deense visvrouw rijdt per taxi door West-Europa De burgemeester van Amsterdam heeft een Deense visvrouw ten stadhuize ont vangen. Zij is Karla Bentine Petrine Lar- sen en heeft haar vaste standplaats voor het parlementsgebouw in Kopenhagen. Het Deense blad „Ekstra Bladet" heeft haar uitgenodigd een goodwill-tocht te maken door West-Europa. Het eerste land. dat zij bezoekt, is Nederland. Karla maakt de reis in een taxi, in gezelschap van de chef redacteur van ..Ekstra Bladet", de, heer Leif B. Hendil. Karla is gekleed in de eeuwenoude kle derdracht van de visvrouwen van het ..Gammelstrand". Voor de lezers van ..Ek stra Bladet" is aan de tocht een attractie verbonden De lezer, die een juiste schat ting weet te geven van het bedrag, dat dc taximeter aan het einde van de reis zal aanwijzen, krijgt een prijs. Het Rijksbureau voor Chemische cn Fharmaceutische producten zal 31 Mei wor den opgenomen in het Centraal Rijksbureau. Denekamp Denenkamp In Denekamp staat een A.N.W.B.-bord met de aanduiding „Denckamp". Dit bord staat bij het museum Natura Docet en voor het museum strékt zich een voor kampeerders verleidelijk gazon uit. Toen de directeur van het museum op een mor gen uit zijn raam keek, zag hij op het grasveld een groot aantal tenten, waar een grote groep Denen op hun primussen de ochtendkoffie bereidden. Zij waren verwonderd te horen dat het hier geen Denenkamp maar Denekamp was. Een paar dagen later kwam er echter weer een grote groep Denen langs, thans in motoren met zijspan. Wederom bleek het een grote aantrekkingskracht te heb ben, met het gevolg dat korte tijd later wederom 'n aantal tenten op het grasveld stond. Als goede gastheer verleende de di recteur van het museum de Denen gast vrijheid en thans is het grasveld blijkbaar zo bekend geworden in Denemarken, dat er steeds Deense trekkers kamperen en Denekamp inderdaad zó nu en dan op een Denenkamp lijkt. VOGELPARK „AVIFAUNA" GEOPEND Meer dan duizend genodigden waren Donderdag aanwezig bii de officiële ope ning van het internationale vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Riin. Onder hen bevonden zich de ambassadeurs van Frankrijk. Engeland en India, de gezan ten van Oostenrijk, Finland, Polen, Chili en Venezuela, vertegenwoordigers van de ministers van Economische Zaken, van Justitie, van Wederopbouw en Volkshuis vesting, een groot aantal parlements leden, vertegenwoordigers van het pro vinciale besiuiir én tal van burgemeesters uit omliggende gemeenten. ADVERTENTIE MULLER t </d LANDE I* MIMSTI. 4-11 HlltlEM ■GARDC-MCUBieS" De schade wordt op anderhalf millioen gulden geraamd In de afgelopen nacht heeft een felle brand drie grote winkelpanden in de Hoofdstraat te Apeldoorn volkomen in de as gelegd. De schade wordt op anderhalf millioen gulden geraamd en wordt door verzekering gedekt. Tegen elf uur 's avonds ontdekte een passerende militair vlammen in het ach tergedeelte van cie winkel van Kreymborg. Hij waarschuwde onmiddellijk dc brand weer; doch' tóen deze arriveerde had het vuur zich reeds aanzienlijk uitgebreid. Hoewel direct zoveel mogelijk slangen werden uitgelegd had men aanvankelijk met onvoldoende waterdruk te kampen. Pas tegen halftwaalf was men in slaat het vuur krachtig te bestrijden. Doordat de pompin- stallaties van de brandspuiten door modder verstopt raakten gelukte het niet om water uit de Grift te halen. Intussen was het kledingmagazijn een vuurzee geworden waar de vlammen aan alle kanten uitsloe gen. Van de winkels aan de overzijde van de vrij smalle straat sprongen de étalage ruiten en een ogenblik bestond door de enorme hitte en de vonkenregen het gevaar dat de brand zou overslaan. Dit wist de brandweer te voorkomen; maar ondanks alle inspanning gelukte het niet aan de zij waartse uitbreiding paal en perk te stellen. Spoedig werd ook het meubelmagazijn van de Bijenkorf door de vlammen aangetast. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Passagierslijst van de „General M. L. Hersey" Op onze kantoren ligt van Maandag af ter inzage de passagierslijst van het troe pentransportschip „General M. L. Hersey", dat op 9 Mei uit Tandjong Priok is ver trokken. Het schip wordt omstreeks 6 Juni in Rotterdam verwacht. "Aan boord van het Zweedse s.s. „Munkfors", dat in de Merwehaven te Rot terdam ligt, zijn va^i een hijs van zes balen twee balen cellulose uit de lijn losgeraakt. Twee arbeiders, die in het ruim werkten werden getroffeh. De 36-jarige W. de W. was op slag dood. De 37-jarige L. T. van der W. kreeg een heupfractuur. In korte tijd was ook dit pand een vuurzee. Een stortvloed van bluswater vermocht niet de vlammen te doven. Ook het vol gende pand, het oudste gedeelte van de Bijenkorf werd omstreeks middernacht door het vuur aangetast. Intussen was. behalve het volledige brandweermateriaal van Apeldoorn en de naaste buurdorpen ook een tweetal ladderwagens van Arnhem en Deventer in actie gekomen. Omstreeks 1 uur was ook het gebouw van de Bijen korf in vlammen opgegaan. Op tal van plaatsen w^ren op dat ogenblik brandhaar den aanwezig, die hardnekkig alle aanval len van het water doorstonden. Pas tegen twee uur kon men zeggen dat de brand was bedwongen. De aangerichte schade is nog niet nauwkeurig te schatten, doch gaat zeer waarschijnlijk een bedrag van f IJ/2 millioen te boven. Zowel de panden als de inventaris waren verzekerd. De brand, welke tot in wijde omtrek zichtbaar was, deed een grote menigte in de omgeving samenstromen. De politie, later geassisteerd door de Koninklijke Marechaussée, had de handen vol met de afzetting en de regeling van het verkeer. Duizend mijl voor een 50-jarige eencylinder Een ééncylinder Wolseley, bouwjaar 1899, zal Maandag 22 Mei „wegspui ten" uit John O'Groats in Engeland om de 1000 mijlen-betrouwbaarheidsrit naar Lands End te beginnen. Met zijn 3 lA paardekracht moet dit wagentje dat de laatste technische snufjes van het einde der vorige eeuw bezit zoals kettingaandrijving en ver- stralende petroleumlampen volledig in staat zijn het lang niet malse traject te volbrengen. Vijftig jaar geleden heeft deze „Wolseley" het eveneens vol bracht en toen de heer St. John Nixon, een rustend verzekeringsdirecteur uit Surrey, het oudje dezer dagen ontdekte besloot hij de betrouwbaarheidsrit er nog eens mee te wagén. De Wolseley, model „Voiturette" werd gereviseerd en zal het ongetwijfeld kla ren, aldus het college van revisoren. De bestuurder, die voor alle zekerheid een mannetje van de Wolseley-fabrie- ken op de bok meevoert, denkt een ge middelde van 90 a 100 mijlen per dag te rijden. 38. Iedereen begrijpt wel, dat Chi Fon en Honnepon verschrikkelijk verbaasd waren, toen professor Kalker hun het pistool in gerepareerde staat teruggaf. „Oudwijsman beetje raar!" stamelde Chi Fon, té ver baasd om zijn buitenkansje te beseffen. Van die verbazing besloot Panda partij te trekken. Hij gaf de ptofessor een duw, en daar gingen zij, in een laatste poging te ontkomen! „Ik begrijp er niks van," mompelde Honnepon; „maar mijn pappie, die in hetzelfde bedrijf was, zei altijd: als je iets niet begrijpt moet je schieten" en daar houd ik me aan." Hij voegde de daad bij het woord en zond de vluchtelin gen een regen van kogels na. Gelukkig was er niet één raak, maar Panda en de pro fessor schrokken erg en één van die om aan de gewelddadigheid der schurken kogels kwam met een slag tegen een elec- trische schakelaar aan, die daar ergens vlak bij hun hoofden zat. „De hoofdschake laar!" glimlachte de professor. „Dat is in teressant! De hoofdschakelaar is per vuur wapen overgehaalden nu zal mijn ge hele fabriek in werking komen! Alles gaat bewegen. Let goed op, Pimpa nu kan je iets leren....". En inderdaad begonnen overal de zware machines dreunend en stampend in beweging te komen.... Sport op Zondag Weer een wedstrijd van H.F.C op eigen terrein VOETBAL Voor Zondag staan de kampioenswedstrij den LimburgiaHcerenveen, AjaxMaurits en Enschedese BoysBlauw Wit op het pro gramma en voor komende Woensdag Blauw WitAjax. Er zit wel enig schot in, doch het duurt toch nog meer dan een maand, alvorens alle wed strijden achter de rug zijn. Neptunus speelt op eigen terrein legen Emma en een zege voor de thuisclub bete kent, dat zij eerste klasser blijft. Wint de Dortse ploeg en slaagt zij er dan in van UVS te winnen, dan eindigen Neptunus en Emma gelijk. HFC krijgt bezoek van Laakkwartier m de promotie- en degradatïccompetitie tweede klas. De Haagse ploeg staat er op het ogen blik het beste voor. maar als de Haarlem mers beter op dreef zijn dan de vorige week, dan verwachten wij een zege voor de thuisclub. Blauw Zwart speelt thuis tegen DCV. HFC komt uit met invallers voor Heyting en Flack, die gewond zijn. De opstelling is: doel: N.N.; achter: Begemann cn Hackenitz; midden: Groot. Busselman en J. Corbeth; voor: Hein Winter. De Nijs, Molenaar, T Corbeth en Hans Winter. Schoten neemt het op tegen dc degradatie- car.didaat van dc tweede klas WFC in Wor- merveer. De thuisclub moet winnen om de kans te behouden en zal zich daarom extra inspannen, om dc Haarlemse club welke er het beste voorstaat, te verslaan. Velsen heeft twee nederlagen achter de rug, doch wij vermoeden dat zij het er morgen tegen CDN beter zal afbrengen. Voor de KNVB-beker zijn vastgesteld: CVV—Haarlem cn DOS—EDO. HONKBAL Vanmiddag wordt op het terrein achter de Kleverparkweg de wedstrijd SchotenAjax gespeeld. Sportclub „Haarlem" en HHC trekken naar Amsterdam en ontmoeten respectievelijk VVGA cn 'Blauw Wit. Voor Zondag zijn vastgesteld: Eerste klas: EDO O VVO (2 uur), Overgangsklasse B: SC Haar lem 2—HCK (10 uur). RCHCeleritas (10 uur). HHC 2—TYBB 2 (2.30 uur). Tweede klasse A: HFC „Haarlem" 2Neptunus (11 uur). ZandvoortmeeuwenTUB (10 uur). Laakkwartier—TYBB 2 (12 uur). Tweede klasse B: HCK 2Schoten 2 (10 uur). CRICKET Van het programma in de cricketcompeti tie is Donderdag niet veel terecht gekomen. Zo goed als alle wedstrijden konden geen doorgang vinden. Zondag worden gespeeld: Eerste klas: HCC 2—Haarlem: HDVS— Sparta; KampongHBS; PWHCC 1; Quick ACC: VOCExcelsior. Tweede klas: CVHWQuick (H.). Derde klas: Haarlem 3 —ACC 4. KORFBAL Blijft „Sport Vereent" I tweede klasser in de korfbalcompetitie? Zondag wordt op het veld van „Excel sior" te Hilversum de beslissingswedstrijd tussen Sport Vereent en Vogel uit Utrecht gespeeld om een plaats in de tweede klasse. Vogel speelt zeer destructief korfbal en wanneer Sport Vereent normaal korfbal blijft spelen en niet het speltype van Vogel overneemt, dan zal Sport Vereent door betere techniek moeten kunnen winnen. Doch dan is noodzakelijk, dat geen moment van verzwakking intreedt, want Vogel buit .dit onherroepelijk uit. Dc eerste klasse arbiter, de heer J. Biesheuvel uit Amsterdam zal de wedstrijd leiden. Afdelingen Haarlem en Den Haag der Zaterdagmiddagcompetitie Donderdagavond 25 Mei wordt op het ter rein van HFC aan de Spanjaardslaan een wedstrijd gespeeld tussen de elftallen van de Zaterdagmiddagcompetities der afdelingen Haarlem en Den Haag. Het Haarlems elftal is als volgt samen gesteld: Doel: H. v. d. Bosch (Kennemerland). Achter: Ch. Ligtvoet (SVJ), J. Kleine (SIZO). Midden: J. W. C. Feller (Kennemerland), C. A. Griffioen (Kennemerland), R. H. Guit (IJmuiden) Voor: A. Wapenaar (IJmuiden), C. Post (IJmuiden), H. Reijneveld (SIZO), W. Span ier (Kennemerland), H. A. Donckerwolcke (SVJ). Reserves zijn: W. Taaie (IJmuiden), J. Bol (SIZO). A. Borst (IJmuiden) J. Feller (Ken nemerland), J. H. Knevel (SVJ). ADVERTENTIE Wij leveren uitsluitend eerste klas merken, op gemakkelijke betalingscondities. Schrijft U eens aan postbus 269, Haarlem. Auto door een trein meegesleurd Twee doden, vier gewonden Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is op de onbewaakte overweg bij Dubbeldam nabij Dordrecht een kleine bestelauto in botsing gekomen met een trein. De auto werd veertig meter meegesleurd. Een man en een vrouw, die in de cabine zaten, kwa men om het leven. In de laadruimte van de auto bevonden zich voorts nog enige per sonen, bij wie een baby van een jaar. Allen werden uit de auto geslingerd, doch vielen op de zachte berm van de spoorbaan. Zij werden naar een ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. De bij het ongeval omgekomenen zijn de bestuurder van de bestelauto, de 25-jarige tuinder L. Bollaard en zijn vijftigjarige schoonmoeder, mevrouw de weduwe De Haan-Van Eek. De echtgenote van de be stuurder, 'die in de laadruimte zat, werd ernstig gewond. Het een-jarige zoontje van het echtpaar Bollaard kreeg een schedel- basisfractuur. De 75-jarige heer Vogels en het vijfjarige jongetje Erpens uit Dord recht, die ook in de laadruimte meereden, werden lichtgewond. De heer Bollaard was vermoedelijk op weg naar een stuk land, dat hij over de buitendijk in de Dordtse Biesbosch bezit. De treinbestuurder verklaarde aan de politie, dat hij plotseling de auto op de spoorbaan had gezien, nadat hij de wagen even van te voren aan de kant van de weg had zien staan. Hij had gedacht dat de chauffeur wachtte tot de trein voorbij was. Dr. J. G. de Beus, gevolmachtigd minis ter werkzaam zij het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Djakarta, is per 1 Juli naar Nederland teruggeroepen. Hij zal voor lopig in het genot van verlof worden gesteld. Hij zal als politiek adviseur van de Hoge Commissaris worden opgevolgd door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands gezant te Bangkok. Ik ben naar Geldermalsen gespoord. En van dat goede dorp uit heb ik een wande ling van drie uur gemaakt door de laatste pracht van de bloeiende bomen. De meest veel-bezongen zaken vallen, evenzeer als de meeste evcnveel-bezongen mensen, altijd wel wat tegen. Volendam, Marken, de bollenvelden, de eerste nieuwe haringenfingoed.. praten we niet over Bovendien, wanneer ge nogal een leven dige fantasie hebt, dan is die werkelijk heid meestal ook even minder dan de ver beelding. Daarom zijn er mensen die, niet een boek in een hoek (of gewoon aan tafel) reizen autour de leur chambre maken en daar meer van genieten dan de werkt 1 ij k e toeristen. Maar die wandeling tussen de bloeiende bomen was prachtig. Dat fijne, frêle, witte en rose kantwerk tegen de blauwe lucht (het was nog geen Hemelvaart) en die achtergrond van diepgroen gras en bijna verblindend geel koolzaak. De scherpe silhouetten van molens en kerktorens en donkere boomgroepen en dat alles met de lieflijke, blinkende Linge en dieren in de uiterwaarden wel, het is allemaal dik wijls beschreven en er behoeft niets meer over te worden gezegd, maar het is intens prachtig en vooral lieflijk ik weet er niet nóg eenvoudiger woorden voor, anders zou ik die gebruiken. Het even verwonderlijke als plezierige is. dat de drommen der mensen deze schoonheid onaangeroerd laten. Vooral wanneer ge de smalle paden gaat dwars door dit inmense lente-boeket konit ge geen sterveling tegen. De auto's en de bus sen gaan zoals gewoonlijk de verkeerde wegen en zo kunt ge uren alleen door die schoonheid gaan en begrijpen wanneer ge even rust in het gras onder zo'n boom als een sprookje dat de Japanse schil derkunst soms genoeg had aan één bloe semtak, want daarin is alle argeloze en zuivere schoonheid gevangen. Er zijn ook prachtige dorpen die ge pas seert. Beesd met zijn stompe toren en z'n lange lindenlaan en oude huizen spiegelend in een stil water. Deil, dat een verrukking is langs die dijk met het zicht over de wijdheid van 't land. En Speyk, héél klein, met zo'n café'tje waar ge, alwéér onder de bloesem, een koel glas gaat drinken. Tricht en Buurmalscn en Asperen en voorbij de wegen, de kleine, doodstille stad Buren met haar oude poort en smalle straatjes en een prachtig weeshuis, waar de koelte der eeuwen is. Het was zo maar een wandeling die ik deze goede dag maakte door een wonder baarlijk schoon en zuiver stuk Nederland. Ge moet nooit nalaten daarvan te ge tuigen. Want de schoonheid en de zuiverheid zijn altijd te zeldzaam om ze niet te ver melden wanneer ge er in hebt mogen toe ven, een hele dag lang. ELIAS ADVERTENTIE Rijp voor dc pluk. De Oost-Duitse jeugd is voortaan op haar achttiende in plaats van op haar 21ste jaar meerderjarig. Hel Oost-Duitse parlement, dat de maatregel goedkeurde, verklaarde zijn motivering: „De Oost-Duitse jeugd heeft van haar rijpheid blijk gegeven door haar voorbeeldige medewerking aan de wederopbouw". Vampire. Een Vampire-straalvliegtuig van de Brtise luchtmacht is op het vlieg veld van Istres bij Marseille neerge stort. De piloot kwam om het leven. Eersteling (I). Bij Serajevo is een mo zaïek-vloer blootgelegd, daterend uit de eerste eeuw. Eersteling (II). In Triëst is het eerste Oceaanschip, dat op Italiaanse werven na de oorlog is gebouwd, te water ge laten. Het is de 25.000 ton metende „Giulio Cesare". Fotograaf De 55-jarige Sudeten-Duitser Karl Wanke, die verleden jaar herfst betrapt werd op het nemen van foto's van troepenbewegingen tijdens ma noeuvres van het Amerikaanse bezet tingsleger, is door een Amerikaans ge rechtshof te München veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en verban ning uit de Amerikaanse zóne. Zijn ge vangenisstraf eindigt in Juni. Paard los. Op het station Schwarzach-St. Veit in Duitsland ontdekte men in een goederenwagen van een Franse trein een luipaard, die, naar bleek, was uit gebroken uit een kist, die dichtgespij kerd was geweest en zonder geleide als vrachtgoed verzonden met bestem ming voor Joegoslavië. Met veel moeite heeft men het beest gevangen. Lie in Parijs. Trygve Lie is Vrijdag te Pa rijs aangekomen. Hij hoopt de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Ro bert" Schuman, te kunnen spreken wan neer die uit Londen terug is. Lie wist niet hoe lang hij in Parijs zou blijven, maar een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reeds meegedeeld, dat Lie de volgende week te Londen een onder houd zal hebben met Bevin. Dit on derhoud was voor Lie's vertrek naar Moskou al afgesproken. Advertentie. „De Amerikaanse lucht macht werkt aan een geleid projectiel, dat in staat is elk doel op aarde te be reiken", aldus heeft de Amerikaanse onderminister van Luchtvaart, Stuart, te Tulsa in Oklahoma verklaard.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2