CHEFAROX c PALET ''Trhbr K 4 Garage Van Wijk Zaterdag 20 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Üaarlemsche Courant Munitie-ontploffing in Amerikaanse havenplaats Zes doden, honderden ge- gewonden en grote ravage De ontploffing van een grote lading mu nitie heeft Vrijdagavond grote materiële schade veroorzaakt en verwarring gesticht in rie havenplaats South Amboy, op vijf tig kilometer afstand van New York. Volgens hedenmorgen binnengekomen mededeling van de zijde der politie zijn door de ontploffing zes personen om het leven gekomen en een driehonderdtal ge wond. Het blijkt, dat kort na elkaar vier ge laden aken, die de haven zouden worden uitgesleept en niet meer aan de kade lagen, in de lucht gevlogen zijn. Een ooggetuige, die zelf ernstig gewond werd, verklaa^Ke vlak voor de ontploffing de vier boten te hebben gezien. Toen de rook was opge trokken, zag hij er geen meer van. De nabij de plaats van de ramp gelegen fabriek van meststoffen zou nagenoeg ge heel vernield zijn. Electriciteitskabels en telefoonlijnen zijn door de ontploffing in het ongerede geraakt. De stad is door de politie afgezet en het havengebied is ont ruimd. Aanvankelijk werd gemeld dat de sche pen met ammonium nitraat geladen waren, doch in nadere berichten, zowel van AFP als van Reuter, wordt gezegd, dat de tot ontploffing gekomen lading bestond uit munitie, die moest worden overgeladen op een schip van de Isbrandtsen-lijn voor ver voer over zee. Vanwege de brandweer werd verklaard, dat de ontploffing zich voordeed terwijl men bezig was met het overbrengen van de lading uit treinwagons in de aken. Door de ontploffing ontstond een ge weldige hitte en vlammen sloegen wel honderdvijftig meter hoog de lucht in. Volgens plaatselijke journalisten is geen gebouw in de stad onbeschadigd gebleven. Overal in de straten trof men, na de ont ploffing, verlaten auto's aan, waarvan sommige door rondgeslingerde brokstuk ken beschadigd. Het station te South Amboy is-door de ontploffing verwoest. Een trein, die het station was uitgereden, is ontspoord. Ver scheidene reizigers werden door glasscher ven gewond. Vanwege de grote verwarring te South Amboy heeft de gouverneur van New- Jersey bevel gegeven tot het zenden van afdelingen van het leger en de marine om de orde te herstellen. De kazernes in de omliggende steden zijn ter beschikking gesteld van de daklozen en vluchtelingen uit South Amboy, terwijl het stadhuis en de scholen dienst doen als lazaretten voor de gewonden, die met auto's van de brandweer werden aange bracht, daar er een groot tekort was aan ambulances. De kustwacht heeft 7 schepen en een drijvende brandspuit naar de plaats des onheils gezonden. Oorlogsslachtoffers in Indonesië geïdentificeerd Te Tandjonggadai nabij Bukit Tinggi (Fort de Koek) zijn opengelegd de graven en massagraven van oorlogsslachtoffers, die tijdens de Japanse bezetting daar zeer waarschijnlijk zijn geëxecuteerd. De stoffelijke overschotten van de vol gende personen konden worden geïdentifi ceerd: generaal-majoor R. T. Overakker, kolonel G. F. V. Gosenson, die beiden een leidende rol hebben gespeeld in de ver zetsactie 'tegen het Japanse leger op Su matra in 1942, de reserve-kapitein G. J. Boekenoogen (voorheen administrateur van de B.P.M. te Pangkalan Brandan) en eer ste luitenant H. van Zanten. Op verzoek van de familieleden van de overledenen zijn de stoffelijke overschotten herbegraven op het ereveld Noord-Suma- tra te Medan. ADVERTENTIE Gezonde huid ■rrij van allerlei onzuiverheden. Pj'4to1 doet wonderen. Doos 40 cent Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 Mei 1950 GEHUWD: 19 Mei, L. Faber en E*Van der Sluis. BEVALLEN van een zoon- 15 Mei, A. G. HoogeveenLeemeijer; 17 Mei, M. J. Smit van Es: I. E. KninenMaack; J. M. van der HaringKoedijk; J. C. van Gelder Visser; N. J. Vollemansde Knijff; 13 Mei, E. Lablansvan de Graaf; C B. Heytman Koopman: A. E. M. KorsKoedijker, 19 Mei, A. van den Oevervan Rijk; M. J. Croy- mans—Jansen. BEVALLEN van een dochter: 17 Mei, P. E. M. Harrer.van Dam; J. M. H. Koper Beck; C. M. van der Eijnden—Probst; J. HartgersPeters; H. Engelsevan Egmond; 18 Mei, K. van BuggenumHartmann; G. Riezebosvan der Sluis; A, J. van der Spek Bertholee. OVERLEDEN: 16 Mei, J. Pijnaker, 46 j„ Kokstraal; P. C. van Elk—Jantz. 51 j„ Voor- zorgstraal; 17 Mei, J. Koster, 78 j., Lange Margarethastraat; A. Rem—Verwer, 69 j,, Kenaupark. ADVERTENTIE Gewoon maagzout of Chefarox? Met gewoon maagzout kunt U tijdelijk het overtollige maag zuur binden. Maar het mag niet in verdubbelde mate terugkeren Neem eens Chefarox, want dit beschermt bovendien uw maag wand met een geleiachtige ge nezende laag. SBESSSm Oostenrijk krijgt burgerlijk bestuur in Westelijke zones Verklaring van de drie grote mogendheden LONDEN. (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Enge land en Frankrijk hebben een verklaring uitgegeven over de Oostenrijkse kwestie, waarin zij nogmaals verzekeren, dat hun politiek ten opzichte van Oostenrijk het sluiten van een verdrag met Oostenrijk in zo kort mogelijke tijd inhoudt, ,,een ver drag, dat zal leiden tot het herstel van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk en het terugtrekken van de bezettingsstrijd macht, zulks in overeenstemming met de belofte in de verklaring Moskou van No vember 1943". Met het oog hierop, aldus de verklaring, zijn de drie mogendheden bereid om op ieder ogenblik tot een regeling van de hangende kwesties te komen mits zulks overeenstemming over het gehele vredes verdrag inhoudt. Indien echter de onwil van de Sovjet-Unie om een vredesverdrag te sluiten voortduurt zal de bezetting voor lopig gehandhaafd moeten blijven. De drie mogendheden verklaren zich bereid binnen het kader van de vier-mo gendheden overeenkomst maatregelen te treffen, welke Oostenrijk een zo groot mogelijke onafhankelijkheid zullen geven en de lasten van de bezetting zullen ver lichten. In overeenstemming met de overeen komst omtrent het bestuur van 1946 heb ben de drie regferingen besloten zo spoedig mogelijk burgerlijke hoge commissarissen te benoemen. De drie ministers zijn de vorige week bij hun besprekingen tot bovenstaande conclusie gekomen- Te Londen ziet men in de verklaring, dat de geallieerde controle in Oostenrijk een burgerlijk karakter zal krijgen, een bewijs voor de opvatting der Westelijke mogendheden, dat er voorlopig geen rege ling voor de Oostenrijkse kwestie ver wacht wordt. Russische schepen in het Kanaal Zeven Sovjet-Russische vaartuigen, vyf sleepboten en twee vissersvaartuigen, waarbij zich later de als ..moederschip" fungerende en bijna drie duizend ton me tende Russische vrachtvaarder „Tambof" voegde, zijn Vrijdag het Kanaal gepas seerd. De zeven schepen, die uit een Oost zeehaven naar de Zwarte Zee zijn vertrok ken, zijn in de afgelopen nacht ter hoogte van het eiland Wight gesignaleerd, waarna zij in de mist verdwenen. De Britse kustwachten hielden gisteren de juist buiten de Britse territoriale wa teren varende Sovjet-Russische schepen voortdurend in het oog. Deze waakzaam heid stond in verband met het beginnen van de Brits-Frans-Nederlandse vlootoefe- ningen de „operatie-activity" die in het kader, van de Westelijke Alliantie worden gehouden en van Maandag tot Vrijdag zullen duren. In Britse marinekringen is men van mening dat de aanwezigheid der Sotjet- Russische vaartuigen in het gebied, waar genoemde vlootoefeningen zuilen worden gehouden, als „louter toeval" moet worden beschouwd. Hieraan -werd toegevoegd dat de Russi sche schepen, bij het aanhouden van de thans door hen gevolgde koers, het gebied der vlootoefeningen zullen zijn gepasseerd wanneer deze beginnen. Nederlandse kustvaarder in de Sont aan de grond De Nederlandse kustvaarder „Kaap Fal- ga", geladen met 350 ton hout, is Vrijdag aan de grond gelopen ten Zuiden van de z.g. „Sjoilen", een zandbank in de Sont. Het Zweedse bergingsvaartuig „Harald" is naar de „Kaap Falga" gevaren om even tueel hulp te verlenen. De kapitein van de kustvaarder zal echter trachten zijn schip op eigen kracht vlot te krijgen. De „Kaap Falga" meet 378 bruto regis- terton. Het schip werd in 1938 gebouwd en is eigendom van de heer J. V. Eckhardt te Heiloo. Twee kleuren uit één tulpenbol Het is in de bollenteelt een normaal ver schijnsel als de kleur van een tulp van de ene in de andere overgaat. Men spreekt dan van mutatie van de kleur. Zo vonden de gebroeders Kramer, bollenkwekers te Limmen, vorig jaar in een partij rose tulpen een door mutatie ontstane oranje-variëteit, welke ook dit jaar weer constant oranje bleek te zijn. Merkwaardig is echter, dat de tulpenbol drie bloemen tegelijk produceert, waarvan er één de oorspronkelijke rose kleur heeft, zodat er twee kleuren uit één bol zijn ontstaan. Cadeaustelsel in de melkhandel verboden Sedert de opheffing van de melkrant- soenering steekt het cadeaustelsel hier en daar in de melkhandel de kop op. Hier geeft men cadeaubonnen voor uitstapjes, elders kartonnetjes, waarvan een bepaald aantal recht geeft op een zakje snoep. Eén en ander is aanleiding geweest voor het Bedrijfschap voor Zuivel het cadeauverbod voor de melkhandel, dat tot nu toe alleen in het westen van het land gold, uit te breiden tot het gehele land. Vogelpest in Berkel en Rodenrijs Op een pluimveebedrijf in Berkel en Rodenrijs is vogelpest geconslateerd. De hoenderstapel van 600 stuks is afgemaakt. ADVERTENTIE Fris - Keiler Macdonald JANSWEG 42 TELEFOON 11828 DE NIEUWSTE WAS-AUTOMAAT wast, spoelt, droogt, in één machine, tevens vaatwas-automaat. BLIKSEMAFLEIDERS Ook de kerftabakindustrie wenst verlaging der accijns De Nederlandse sigarenindustrie hneft zich onlangs tot de regering gewend, ten einde een verlaging van de sigarenaccijns te bepleiten. Het Bureau voor de Kerfta bakindustrie deelt naar aanleiding h'e-van mede, dat volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek de klein- handelprijs voor sigaren gestegen is (op basis 1936 100) van 101 in 1939 tot 456 in 1949. Daarentegen is de prijs van tabak van 103 in 1939 opgelopen tot 659 in 1949. Ook in 1950 heeft deze tendenz zich voortgezet, namelijk-tot 717 in April. In procenten van de kleinhandelprijs is de accijns voor kerftabakproducten van 22'/- procent in 1934 gestegen xot 40 procent in 1950. f» ADVERTENTIE SCHILDERSBEDRIJF GASTHUISSTRAAT 12 TELEFOON 25280 VONDELWEG 96 Bel of schrijf even Voetbal Kampioenschap van Haarlem Door verschillende omstandigheden konden de reeds eerder vastgestelde wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem in de vast gestelde vorm, namelijk een halve competitie, niet gespeeld worden. De clubbesturen zijn opnieuw bijeengeko men en besloten is een serie wedstrijden te spelen volgens afvalsysteem, waarvoor in onderling overleg het volgende programma is vastgesteld. Dinsdag 23 Mei No 1 StormvogelsVSV: Woensdag 24 Mei No 2 EDO—Haarlem; Woensdag 31 Mei No. 3 RCH—Verliezer Na 2; Woensdag 7 Juni No, 4 winnaar 1— winnaar 2; Woensdag 14 Juni No. 5 winnaar 3—winnaar 4 (finale). Indien niet anders wordt bepaald vangen de wedstrijden om zeven uur aan. Aspirantendag N.C.G.V. De kring „Amsterdam cn Omstreken" van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Ver bond hield een toogdag voor de aspiranten. De organisatie, die in handen was van „Kracht en Vriendschap" te Haarlem, bleek uitstekend verzorgd te zijn. Na een kerk dienst ïn de Kloppersingelkerk, waarin voor ging ds. A. M. Boeijinga, namen de wedstrij den een aanvang in het Concertgebouw. Met veel animo werd er door de 1200 deelnemen de aspiranten gewerkt. Door het ongunstige weer kon de mars- wedstrijd niet doorgaan, zodat geen propa ganda gemaakt kon worden. Het was goed dat de middagdemonstraties ook in het Con certgebouw werden gegeven, zodat die on gehinderd door konden gaan. Hieraan namen behalve de aspiranten ook 300 dames en heren deel. Na opmars en vaandel défilé opende de voorzitter, de heer Joh. van Egmond. de middag, met woorden van welkom tot de vele toeschouwers. Tevens was er een vertegenwoordiging van het N. C. G. V., o.a. de heert Ter Steege, secretaris van het bondsbestuur. In een vlot tempo werd het programma afgewerkt, waarbij vele zeer goede nummers vrije oefenstof; vooral de algemene nummers van de kleine meisjes, jongens, grote meisjes en de bondsoefening voor het jubileuhi ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan gaven een goede indruk. De keurploegen die aan hoogbrug- en rek werkten, "benevens de dames aan de ringen, ontvingen een welverdiend applaus. Bij de gereedschap-oefeningen bleek dat ook in het N. C. G. V. vele nieuwe vormen ingang heb ben gevonden. Dit stelden de toeschouwers zeer op prijs, De hoofdleiding van het technisch gedeelte was in handen van de heer D. C. van Alewijk. De uitslag was als volgt: 1. Kracht en Vriendschap, Haarlem; 2. Oranje Nassau, Amsterdam; 3. Het Turnen, Amsterdam; 4. Vaardig en Vlug, Zuid-Amsterdam; 5. Her cules, Beverwijk. Wedstrijden van „Hollandia" Ter gelegenheid van het 375-jarig be staan van de Leidse universiteit dragen dit jaar de roeiwedstrijden van Hollandia, welke op de Oude Rijn by 's Molenaars- brug worden gehouden een feestelijk ka rakter. Het zijn tevens de lustrumwedstrij den van Njord geworden. Overnaadse twee: Eerste heat: 1 Spaarne, 8.42.8; 2 Leythe 8.50.2. Tweede heat: 1 Nereus 8.58.6; Njord 8.59.4. Skiff a: le heat: 1 Hoop 8.17; 2 Viking 8.17.2. Tweede heat: 1 Njord 8.22.2; Spaarne 8.36.4. Overnaadse vier: 1ste heat: 1 D.D.S. 8.08.6; 2 Triton 8.10.6; 3 Nereus. Tweede heat: 1 RIC 8.05; 2 Argo 8.09; 3 Phocas. Derde heat: 1 Viking 8.08.8; 2 RIC 3 8.16.6. Jonge vier b: 1ste heat: 1 Triton 7.38.6; 2 Laga 7.45; tweede heat: 1 Njord 7.51; 2 Argo 7.55.2; 3 Hoop; derde heat; 1 Spaarne 7.057; 2 Nereus 7.59.4. Jonge skiff b: 1 Njord 8.41.2; 2 Amstel. Jonge vier a: Eerste heat 1 Njord 8.08; 2 Nautilus 8.20; tweede heat 1 Aegir 7.50.4; 2 Viking 7.54.6; 3 Spaarne; derde heat: 1 Laga 8.06; 2 Phocas 8.14.4. Voor de kinderen .Clowntje Riek V ^ia/ wT/ i (J /\L\ L V A Beertje Bunkie was zo verbluft, nu Rick, zijn verloren vriendje, daar o-peens ver schenen was, dat hij 'n paar tellen niets kon doen of zeggen. „Hallo, Bunkie!,Daar ben ik weer!" riep Rick. Toen vloog Bunkie op van zijn stoeltje en rende juichend de tuin door. Clowntje Rick was inmiddels ook door het tuinhek gekomen. En zo holden de twee vriendjes elkaar tegemoet over het grasveld. Ze bereikten elkaar en met 'n juichkreet van vreugde omarmden ze elkaar. Jullie moet het niet verder vertellen, maar.de traantjes kwamen hun in de ogen! „Wat ben ik blij, dat ik weer thuis ben!" zei Rick dankbaar. „En ik ook!" riep Bunkie. „O Rickwaar ben je toch al die tijd gebleven?.... Waar ben je geweest?Ik was zo bang, dat je voorgoed weggegaan was!" Nou, toen gingen ze op hun stoeltjes zitten, en toen had Rick een heleboel te verteller dat voel je wel! ADVERTENTIE MERCEDES -BENZ De oudste automobielfabriek ter wereld presenteert DE FENOMENALE 170 V DE ONOVERTROFFEN 170 S DE ULTRA-ZUINIGE 170 D Brandstofverbruik van de dieselpersonenwagen 3/4 ct/km DEMONSTRATIEWAGENS AANWEZIG PRIJZEN VANAF 7785. VLOTTE LEVERING OVERVEEN TELEFOON 10503 Vierdaagse op 14, 15, ló en 17 Juni De Nederlandse Wandelsportbond houdt op 14, 15, 16 en 17 Juni voor de zevende maal de avondvierdaagse wandeltochten waaraan elk jaar tienduizenden in de lande deelnemen. In Noordholland wordt dit evenement op (zestien) plaatsen gehouden. Vele honderden deelnemers uit Haarlem en omgeving hebben vroeger genoten van deze prettige avonden. Elk jaar stijgt het aantal deelnemers en dit is wel te begrij pen. De afstanden 3 x 15 en 1 x 20 km. kan geen bezwaar zijn. Na het volbrengen van de tochten ontvangt elke deelnemer het N.W.B.-kruis. Groepen bestaande uit twaalf personen met leider, ontvangen ook nog de N.W.B. groepsherinncring. Deelneming is mogelijk van veertien jaar. Sluiting der inschrijving 6 Juni. Inlichtingen verstrek ken de heren H. H. Winters, Heussenstraat 104, G. P. C. v. Delden, Pijnboomstraat 115 en bij de Kiosk op het Ver wuift. SCHEEPVAART Aardijk, 18 te R'dam v. Galveston. Abbedijk. 17 v. New York n. Trinidad. Akkrumdijk, 17 v. New York n. Antwerpen. Alcinous. 18 te R'dam v. Cebu. Algenib. 19 verw. Rio de Janeiro. Alhena, 19 te Rio de Janeiro. Andijk, 17 v. Houston n. Londen. Annenkerk, 18 te Brisbane v. R'dam. Amarapoora (tr.15 v. Djakarta n. A'dam. Arendsdijk, 17 v. Buenos Aires n. New York. Alblasserdijk, 19 te Vera Cruz v. R'dam. Aldabi, 19 v. Buenos Aires n. Montevideo. Atlas, 18 te A'dam v. Savona. Averdijk, 19 te Houston v. New Orleans. Ariadne. 18 te Suda v. Mersina. Agamemnon, 17 v. Puerto Plata n. New York. Alcor. 18 230 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Alcyone. 13 80 m. Z. Recife. Alderarain. 17 anker rede Chittagong. Aletta (t), 17 v Pladju n. Manggar. Alnati. 18 v R'dam n. Antwerpen. Antonia (tl. 18 anker Port Sv.ettenham n. Pladju Armilla (t). 17 te Bangkok v. Pladju. Arkeldijk. 13 te Bremen v. R'dam. Amedijk, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Aludra, 17 te Antwerpen v. Hamburg. Arkeldijk. 17 11 u. v R'dam n. Bremen en Hamb. Amstelveen. 20 verw. Baltimore v. Narvik. Aagtekerk. 19 v. R'dam n. Brisbane. Aalsdijk, te Philadelphia v. Boston. Aldebaran, 19 te Narvik v. R'dam. Algorab. pass 19 eil Palma. Amstelkerk, 19 te Pointe Noire v. Lagos. Amstelstad, 19 v. Londen n. Narvik. Alwaki. 19 v. Rio de Janeiro. Bali, pass. 18 Azoren. Blitar, 18 v. Port Said n. Liverpool. Blijdendijk. 17 v. Madras n. Colombo. Bonaire. 18 v. Ponta del Gada n. Plymouth. Baud, 17 v. Makassar n. Buleleng. Beverwijk, pass. 18 Ouessant. Boissevain, 18 v. Zanzibar n. Lorenzo Marques. Bontekoe, 18 te Menado v. Donggala. Boskoop, 18 te Bremen v. A'dam. Berlage. 16 v. Probolinggo n. Panarukan. Beverwijk, 19 halverwege Golf Biscaye Londen. Barendrecht (t), 19 pass. Azoren. Bengkalis, pass. 19 Finisterre. Bennekom, 19 v. Buenaventura n. Guayaquil. Boschfontein, pass. 20 Gibraltar n. Marseille. Blommersdijk, 20 te Antwerpen. Cottica, 19 te Paramaribo v. A'dam. Cheshire (tr,), 17 dwars Mentawei eil. Castor, 18 te New York v. Turks, eil. Cleodora (t). pass 18 Pontianak. Carilla (t). 16 te Balikpapan v. Soerabaja. Celebes. 19 v. Penang n. Port Swettenham. Ceram, 19 bij Kp. de Gala. Ceronia (t), pass. 19 Wight. Congostroom. 19 v. Lome n. Takoradi. Cuanza, 20 te Aden. Delfshaven, 17 Buenos Aires n. Bahla Blanca. Duivendrecht (t). 19 te Buenos Aires v. Londen Domburgli, 18 te R'dam v. Casablanca. Duivendijk, pass. 19 Ouessant. Dalerdijk. pass. 20 Scilly. Delfland. 17 v Santos. Drente, 16 v. San Francisco n. Manilla. Dundal Bay. verm 22 v. Djakarta n. A'dam. Eendracht. 17 v. Constanza n. Istanboel. Ena (t). 17 anker Abadan v. Ismaila. Empire Brent, 16 te Sydney v. Glasgow. Edam. 19 v. Baltimore n. Forfolk. Eemdijk. 19 te Los Angeles. Friesland. 17 te Makassar. 18 v. Makassar. Fellpes (t). 18 verw. Port Swettenham v. Pladju. Gaasterkerk, 13 te Lorenzo Marques v. Durban. Ganymedes. 17 v. Cabanas n. R'dam. Garoet. 17 te Makassar v. Balikpapan. Gen. M. L. Hersey (tr.). 17 450 m. O Guardafui. General W. M Black (tr.). 13 te A'dam. Grootekerk, 19 te A'dam v. Tanga. Gordias, 17 v. Bourgas. Grootekerk, pass. 18 Vlissingen v. Antwerpen. General A. W. Greely, 15 v. Melbourne naar Djakarta. Grote Beer, 20 verw. te Djakarta. General. M. B. Stewart, 19 80 m. Z. Kreta. General S. D. Sturgis, 19 400 m. O.ZO. Malta. Hecuba, 17 v. Antw. n. Fort de France. Hero, .19 te Barranquilla v. Maracaibo. Hercules. 17 te A'dam v. Levant. Hector, pass. 17 Kp. Bon n. Piraeus. Hera, 17 v. Maracaibo n. Barranquilla. Hermes. 18 anker Corral. Helder, 17 verw. Trinidad v. Bahia. Helena. 16 220 m. N.NO. Paramaribo. Hestia. 16 670 m. NO. Sombrero eil. Hersllia, 19 v. Paramaribo n. Georgetown. Hoogkerk. 19 v. Napels n. Genua. Ittersum, pass. 17 Keywest. Indrapoera. 19 600 m. W. Sabang. Ilos, 17 v. Gibraltar n. R'dam. Jaarstroom. 18 pass, boei p3. Japara L.. 20 anker Belawan. Jobshaven, pass. 19 Beachyhead. Kasimbar, 18 v. Muntok n. Singapore. Kota Agoeng, 18 v. Cheribon n. Semarang. Kelbergen. pass. 19 Casquets. Kola Jnten, 19 anker Djakarta v. Soerabaja. Laagkerk. 18 v. Genua n. Port Said. Laurcnskerk. pass. 18 Str. Messina. Leuvekerk, 18 te Bahrein. Lieve Vrouwekerk. 18 v. Aden n. Muscat. Larenberg. 18 te A'dam v. Dakar. Lckkerkerk, 19 v. Alexandrië n. Port Said. Lissekcrk, 19 v. Barcelona n. Antwerpen. Loosdrecht, 19 v. Aden n, Suez. Lekhaven, pass. 17 Madeira. LunR, 13 v. Megara n. Calamata. Leersum. 18 te Granbassam v. Sinoe. Leopoldskerk, 17 nog te Khorramshar. Limburg, 19 verw. Paraguana. LJnderkerk, 18 te R'dam v. Londen. Lucita (t). 18 v. Hamble n. Heysham. Lutterkerk, 17 te Hamburg v. R'dam. Lemsterkerk, 19 nog te Khorramshar. Lawak, 19 v. Singapore n. Manilla. Loenerkerk, 20 v. Colombo n. Madras. Loppersum, pass. 20 Finisterre. Llnge, 17 v. Freetown n. Landana. Macuba (t), 18 v. Lissabon n. Port Said. Mcllskerk, 17 te Antwerpen. Mentor, 18 te R'dam v. Istanboel. Mi tra (t), 17 v. Balikpapan n. Sydney. Merwede, 18 Elbe. Mataram. 15 te Soeraboja. Maetsuycker, 20 verw. Singapore v. Carnarvon Marisa (t), 17 dwars Algiers. Myonla (t), 18 50 m. W. Colombo. Metula (t). 22 verw. Brisbane v. Curasao. Maasland, pass. 19 Recife. Malvina (t). 19 v. Abadan n. Aden. Mapia. pass. 19 Gibraltar. Modjokerto, 19 v. Port Soedan n. Suez. Muiderkerk. 19 v Marseille n. Antwerpen. Mijdrecht, pass. 19 Madeira. Maas. 17 te Mobile v. Saint Marc. Meerkerk. 18 te Singapore. Melampus, 17 v. Kozhikode. Nigerstroom, 13 te Lobito. Nieuw Holland. 14 v. Djakarta n. Sydney. Noordam. 22 2 u. verw. H. v- Holland. Nestor. 19 v. Oran n. Tunis. Noord wijk. pass. 19 Ouessant. Nieuw Amsterdam. 19 v New York n. A'dam. Orestes, 17 v. Buenos Aires n. Montevideo Oranje Fontein, 18 v. Hamburg, 19 verw. IJnv Ossendrecht 17 100 m. W. Straat Bonefacio. Oberon, 18 v. Paramaribo n. Trinidad. Ondina (t). 20 te R'dam v. Grangemouth. Oranje. 19 te Colombo. Perna (t). 14 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Prins Joh. Willem Friso, 18 te Quebec. Phrontis, 15 te Makassar v. Balikpapan. Poseidon, 17 te Laguoira v. Turks, eil. Pnns Alexander, 18 800 m. O. Kp. Race. Prins Willem IH, 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Papendrecht (t). 22 verw.. pass. 19 Ouessant. Polydorus. 19 v.'Singapore n. Djakarta. Pygmalion. 20 verw. Curasao v. Paramaribo. Prins W. v. Oranje 15 v. Cleveland n. Hamilton. Rempang, 19 te Balilcpapan v. A'dam. Roeblah, 19 te Djakarta. Reyniersz. 18 v. Sanana n. Makassar. Reynolds (krl), 26 verw. Makassar. Rijnland, pass. 18 Kanarische eil. Sarangan. 18 v. Belawan n. Djibouti. Sloterdijk, 19 te Singapore. Stentor. 17 v. Piraeus n. Alexandrië. Stad Arnhem, pass. 18 Finisterre. Saroena (t). 18 rede Muntok. Sarpedon, 17 v. New York n. Aruba. Schio, 18 te Antwerpen v. A'dam. Sigli. 17 v. Moulmeln n. Belawan. Sinabang, 17 te Meulaboh. Stad Breda, 18 te R'dam v. Hamburg. Stanvac Talang Akar (t), 18 v. Tj. Uban naat Belawan. Straat Malakka. 18 v. Singapore n. Penang. Stanvac Benakat (t), 15 v. Singapore n. Bangkok StL-aat Soenda, 13 v. Makassar n. Semarang. Sommelsdijk, 16 80 m. ZO. Charleston Harbour. Salatiga. 20 verw. Cochin. Salawati. 20 te New Orleans v. Halifax. Schiediik. 19 dwars Algiers. Stad Alkmaar, 19 v. Dar es Salaam n. Pt. Amalia Stad Dordrecht, pass. 19 Zuidelijk v. Minorca. Sumatra, pass. 19 Algiers. Samarinda, 17 v. Madras n. Vancouver. Soestdijk. 19 te Alexandrië. Tabian, 17 v. Basrah n. Karachi Tjipondok, 18 te Port Elisabeth v. Durban. Taria (t), 17 v. Melbourne n. Adelaide. Titus. 18 v. A'dam n. Algiers. Theseus, 18 te Tanger. Tankhaven ni (t), 18 v. Belawan n. Sungeige- rong. Tjibesar, 18 v. Tokiobaai n. Yokohama. Tjibodas. 13 te Djakarta v. Singapore. Tjibadalc, 16 te Balikpapan v. Tawao. Telamon, 17 te Curasao v. New York. Volendam. 18 pass. 2 u. Bishoprock. Valerius, 18 rede Tahuna v. Menado. Van Heutsz, 17 v. Belawan n. Singapore. Van Riebeeek, 18 te Singapore v. Belawan. Veendam, 19 v. New Y'ork n. Southampton. Van 't Hoff, 14 te Nuevitas gaat naar Dublin. Waal. 16 v. Maracaibo n. Fort Liberty. Walbalong. 18 anker Makassar v. Menado. Willemstad, 19 te Aruba v. Barranquilla. Weltevreden, pass. 19 Finisterre. Woensdrecht (t). 19 v. R'dam n. Menaalahmadl. Waterman (t.r.). 19 80 m. W. Enggano eil. Willem Ruys, 19 100 m. Z.ZW. Westpunt Kreta. IJssel. 16 v. New Orleans n. Curasao. Zijpenberg, pass. 18 Gibraltar. Zeeland ssm„ 18 te Blyth v. Hamburg. Winny L kort verhaal door Gerda Gerritsen Hy stond voor het raam van de twee kamerflat en keek naar de sneeuwvlokken, die traag neervielen in de natte straat, waar langzaam de schemering de dingen ging omhullen. Hij nam een stuk goudgeel hars en streek het in gedachten over de fijne haren van de strijkstok. Daarna nam hij de viool op en begon te stemmen. Aan de overkant van de straat ging een kleine blauwe licht reclame aan. „Lonvilïe Watches", waarte gen alle sneeuwvlokken opeens van wit grauw werden. Het zoemende motorgeluid van de bus naar Nottinghill vermengde zich even met het helder pizzicato van de vioolsnaren en Frans zag de enkele mensen, die meereden naar het eindpunt: twee of drie vrouwen, die boodschappen hadden gedaan en een paar kinderen, die van de zwemcursus kwamen. Hij zag duidelijk de vochtige piekharen van een klein meisje en de op gerolde badhanddoeken in het bagagenet. Hij zette de vioolpartij van Grieg's pianoconcert op de kleine ijzeren lessenaar en begon te studeren. Zoals altijd, bij het horen van de vreemde mooie motieven uit het eerste deel, dacht hij aan de smalle fjorden en de groene bergweiden van Noorwegen, die hij nooit gezien had, en naar alle waarschijnlijkheid wel nooit zien zou Hoe vreemd kon het lopen in het leven, peinsde hij, als je bedacht, dat je tijdens de oorlog met een speciale opdracht als Hollander in Britse dienst de halve wereld had afgereisd en steeds maar één verlangen had gehad: eenmaal terug in een vredig naoorlogs Holland en zich opnieuw wijden aan de muziek. En hoe anders was het gegaan. Het or kest, waarin hij vroeger gespeeld had, bleek ontbonden, zijn leerlingen waren öf getrouwd, zonder meer tijd of geld voor muziekstudies te hebben, öfdood. Na een lange tijd van zoeken en proberen en teleurgesteld worden, had hij het aanbod van de BBC geaccepteerd en was terug gegaan naar Londen, waar het met de hulp van een vroegere strijdmakker gelukt was een werk- en verblijfsvergunning te ver overen. Hij werkte nu sinds een half jaar bij een van de grootste omroeporkesten en het betekende hard, ingespannen werk en niet al te overvloedige maaltijden. Maar hij was gelukkig, voor zover een mens ge lukkig kon zijn in deze uitzichtloze tijd. Londen! Het goede, oude Londen, dat stand gehouden had „met zijn rug tegen de muur", vechtend voor zijn leven. Het Londen, waarvan hij was gaan houden in die oorlogsjaren, wanneer hij af en toe met verlof kwam en logeerde in de ruime étagewoning aan de Thames, waar „Mother Bess" een klein soldatenpension hield. En nu, sinds enkele weken, was Londen: Winny! Het motief van de bergweiden keerde terug en Frans glimlachte, omdat het bij hem opkwam, dat de grote Noorse compo nist waarschijnlijk helemaal niet aan berg weiden had gedacht bij het schrijven van zijn concert! Winny speelde fluit. Sinds hij de zestig orkestleden min of meer van nabij was gaan kennen en de meesten van hen lang zamerhand het pantser van Engelse beleef de gereserveerdheid hadden afgelegd, was hij na afloop der repetities af en toe met de kleine fluitiste gaan theedrinken in een van die ongezellige cafétjes, waaraan de stad zo rijk was. Het enige land waar ze er in slaagden een zekere mate van huise lijke gezelligheid in een lunchroom of café te scheppen, was tenslotte Holland, dacht Frans met vertederde trots. Hij knipte het licht aan en haalde de bus eten van beneden, die het restaurant om de hoek hem tegen zessen liet brengen. Als er vlees was, was het doorgaans paar- denbiefstuk of lamscotelet, en hij was dan ook blij verrast, toen hij een kleine vette worst ontdekte bovenop de onvermijde lijke „beans". Met zorg kleedde hij zich voor het opera concert van die avond, waarbij het publiek in de grote studio mee mocht luisteren. Hij floot een motief uit „La Bohème" en dacht eraan, hoe wonderlijk het was, dat nu Winny in zijn leven was gekomen, alle dingen zoveel zonniger en gemakkelijker leken te zijn en het hele donkere gebeuren in de wereld veel minder belangrijk was en er eigenlijk maar nauwelijks iets toe deed. Als ze trouwdenen waarom zouden ze niet, zijn flat was voor hen twee tjes groot genoeg, en meer dan de meeste jonge m'ensen tegenwoordig durfden ver langen. Als Winny erop stond, kon ze blij ven werken, en anders zouden ze van zijn salaris ook nog wel rondkomen. Wat had je op het ogenblik voor eisen? Ja, als ze trouwden, had zijn leven een bestemming en dan waren al zijn moeilijk heden en zorgen destijds in Holland geen teleurstelling meer, maar een gelukkige voorbeschikking. Hij rende de trap af, zijn vioolkist onder de arm Op de hoek van Linden Gardens stak hij zijn hand op voor de grote grijze bus, die aan kwam spetteren door het slik natte sneeuwlaagje. Hij was laat aan de studio en schuifelde tussen de stoelen op het podium door, waar alle instrumenten juist de a stemden. Hij kon niet nalaten, halsreikend over de altviolen en klarinet ten naar haar uit te kijken. Maar haar stoel was leeg. Wenkbrauwenfronsend be gon hij zijn instrument uit te pakken. De kleine zaal was goed verwarmd en daarom misschien! geheel vol. Automa tisch speelde hij mee in de Ouverture en piekerde erover wat er met haar kon zijn, tenslotte wist hij niet zo heel veel van haar leven. Ze had hem verteld, dat ze in pen sion was, een tamelijk kleine kamer had op de bovenste verdieping van een huis in St. Charles Street, en dat ze acht en twin tig was, een jaar jonger dan hij. Ze wist, dat hij van haar hield, ook al had hij dat nooit met zoveel woorden gezegd, en hij geloofde stellig, dat ook zij hem graag mocht. Doch af en toe was haar glimlach een tikje onzeker en hij verbeeldde zich, dat ze soms ontwijkende antwoorden gaf. Maar dat zou wel aan hem liggen. Die Britten gaven zich nu eenmaal nooit ge heel. Deze avond, zonder haar ergens achter zich op het podium, was een groter teleur stelling dan hij zichzelf bekennen wilde. Het publiek was enthousiast en er was een toegift. Tijdens het laatste applaus pakte hij zijn viool in en sloop weg. Hij haalde zijn jas en stak een sigaret op. Zijn ge dachten waren zó vervuld van haar, dat hij zich nauwelijks verbaasde toen hij haar bij de solistenuitgang vond. Het bruinrode haar, dat uit het plastic regenkapje te voor schijn sprong, hing vol fijne druppels en haar gezicht stond vermoeid. Ze glimlachte tegen hem en zei een beetje ademloos: „Ik wilde je vragen, of je Harry een paar da gen kunt nemen", totdat ik wat anders heb gevonden. We moeten overmorgen voor een tijdje het huis uit, omdat het plot seling aan de beurt is voor de wederop bouw. Het hele dak moet er af. Ik slaap zolang bij mijn zuster, die secretaresse is bij Glansworth.Maar zij heeft maar één kleine kamer. Ik heb de hele avond gepakt en gesjouwd. Zou je „Wie is Harry", vroeg hij, terwijl hij haar arm nam en haar naar buiten leidde. „Mijn zoon", zei ze zacht, „hij is zeven, en als je wilt, zal ik je nu over hem ver tellen. Daarom ben ik gekomen....". „Goed", zei hij, „laten we dan ergens gaan zitten". Toen hij, uren en uren later, stond te kijken naar het slapende kind in zijn bed, voelde hij een loodzware moeheid over zich komen. Hij begon wat dekens en la- kens op de divan in zijn zitkamer te schik ken en dacht aan de lange weg, die Winny en hij nog moesten gaan, voor ze konden trouwen. Pas tegen het eind van het jaar zou het scheidingsproces ten einde lopen en zou ze vrij zijn van de man, die haar twee jaar lang zoveel verdriet had gedaan. Hij be sefte, dat Winny dit alles steeds alleen had gedragen met al de taaie koelbloedigheid ia van haar landgenoten, en dat zij, met haar bekentenis van vanavond, de hele last en verantwoording nu op zijn schouders had gelegd, zodat hij niet terug kon. Enwilde hij eigenlijk .terug? De lichte, vogelblije vreugde, die hij de laatste weken had gekend, was verdwenen. Maar hij wist, dat er ondanks zijn moe heid, iets anders in hem bezig was te ont staan. Wat het precies was, kon hij niet onder woorden brengen. Het had iets te maken met de diepe innige verbondenheid van mens met mens: met het verlangen van-een man, iets onder zijn hoede te mo gen nemen, dat zwak was, ook al droeg het een dappere glimlach. Hij deed de lampen uit. Het sneeuwen was opgehouden. De blauwe lichtreclame brandde niet langer, de stad sliep. Door de open tussendeur hoorde hij de flauwe zucht van een kleine jongen, die zich om draaide in zijn bed. (Nadruk verboden) Door bijzondere omstandigheden wordt vandaag ons Feuilleton vervangen door een kort verhaal.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6