c J Waar schreeuwt Moskou om? Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTER^GELEERDE Sport in het kort Dinsdag 23 Mei 1950 IN DE WERELDPOLITIEK „Humor is in wezen altijd tragisch; het tragische van de humor is, dat hij slechts leeft ten koste van de tragiek." Deze wijze woorden tonen hun waarde als inleiding van een aangelegenheid, die de laatste tijd de aandacht getrokken heeft in de politieke verhoudingen op de wereld. Een aangelegenheid die het echter in de pers niet verder gebracht heeft dan de ru briek waarin men veelal de grappige, be lachelijke en amusante politieke nieuwtjes pleegt onder te brengen: De Russische grootsprekerij ten aanzien van talloze uit vindingen. Er gaat geen week voorbij dat men tussen de Russische nieuwsberichten van het officiële Sovjet-persbureau „Tass" een mededeling kan aantreffen van de volgende aard: „Nasporingen in archieven en docu menten hebben aangetoond dat een Rus sische werktuigkundige reeds in 1867 een instrument heeft geconstrueerd en toege past dat het mogelijk maakte om urenlang in een met dodelijk gas gevulde ruimte te vertoeven, zonder dat de gezondheid werd aangetast. Hieruit blijkt de burgerlijke snoeverij van de Westelijke landen, die be weren het gasmasker te hebben uitgevon den. Een Rus gebruikte reeds een gasmas ker toen er in het Westen zelfs nog niet gedacht werd over de mogelijkheid van een dergelijk apparaat." Of: ,.In het kapitalistische Nederland gaat men er groot op dat een van zijn bewoners de boekdrukkunst uitvond. Te Moskou be schikt men echter over de onomstotelijke bewijzen dat, een Russisch geleerde reeds tien jaar voordat in Nederland de „uitvin der" Coster geboren werd, gebruik maakte van de drukkunst om boeken te vermenig vuldigen." De Russen hebben alles wat maar enigs zins van waarde voor het maatschappelijke leven genoemd kan worden, uitgevonden. Zij ontdekfen de zwaartekracht en de wet van Archimedes natuurlijk vóór Archi medes de bol en de ring van 's Graven- zande heten bij hen de ring en de bol van Dimitrofski en de Russische kinderen speel den er al mee voordat de overgrootvader van 's Gravenzande geboren was. De Rus sen ontdekten het nut van de parachute en van de aspirine, zij hadden tractoren toen de boeren der bourgoisie hun land nog be ploegden met puntige stenen. Zij wisten en vonden alles voor dat het gevonden en ge weten werd in het kapitalistische Westen. Zy hebben zelfs Amerika ontdekt Natuurlijk klinkt dat allemaal belache lijk en deze eindeloze reeks grappen uit Moskou brengt een glimlach om de lippen van de Westelijke lezer, die gewend is zwaarder kost uit de Russische hoek te moeten verwerken en dus deze afwisseling wel aardig vindt Doch humor is in wezen altijd tragisch. Het tn.gische van deze Russische humor is, dat het in feite helemaal geen grapjes zijn. Het is dodelijke ernst. En dat maakt deze aangelegenheid zo zielig als het maar kan. Zij doet denken aan een verstoten en verwaarloosd kind, dat door niemand voor vol wordt aangezien en door iedereen ge minacht wordt. In zijn wanhoop gaat het zijn eigen prestaties en verdiensten etale ren in de hoop, dat het op die manier ten minste enige waardering zal vinden en in zijn ijver om gerespecteerd te worden gaat het schromelijk overdrijven. Ook om zo'n kind zou men kunnen lachen, doch men moet dan al een dikke huid en weinig fantasie hebben om niet door dat belachelijke heen het diep-tragi- sehe te kunnen zien. Wat leeft er in de Russische machtheb bers om op een dergelijk naïeve manier te trachten, de volken te imponeren? Het is een merkwaardige poging van een merk waardig regiem, om de cultuur, de kunst, de schranderheid, de vindingrijkheid, de ondernemingsgeest en de moed van zijn volk als het ware op schreeuwerige toon te adverteren en te doen bewonderen door een andere wereld. Waar schreeuwt Mos kou om? Om waardering en respect? Het gaat in dit geval niet om het com munisme. Het gaat om het Russische volk. In 1400 of daaromtrent was er geen com munisme, in achttienhonderd-zoveel waren er zelfs de Csaren, de symbolen van v derf en tyrannie voor iedere communist En toch worden de ver-diensten van de Russen uit die jaren met veel fantasie en grootspraak heden ten dage aan de wereld voorgehouden. Men kan er om lachen, doch dat is een oppervlakkige reactie. Want een dergelijk verschijnsel is voor onze begrippen ongewoon en zo volmaakt onlogisch, dat men er onwillekeurig de drijfveer van ver langt te weten. Het zou minder belachelijk doch ook minder gecompliceerd zijn wan neer de Russen snoefden op hun onweer staanbare macht in militair en strategisch opzicht, op hun onuitputtelijke mensen- voorraad die zij over Europa zouden kun nen doen golven, op hun negatie van alle culturele en wetenschappelijke prestaties van het oude burgerlijke regiem, kortom, wanneer zij deden zoals de nazi-Duitsers in hun waandenkbeelden van ras-superio- riteit en heersersaanleg indertijd deden. Dat was tenminste regelrechte, grove aggressiviteit. Maar dit? Het schept een probleem, dat in de hui dige toegespitste verhoudingen op het wereldpolitieke terrein waard is objectief te worden bezien. Het zou misschien op te lossen zijn wanneer het mogelijk ware een ogenblik het stempel van de politieke ver doemenis te vergeten dat thans als een Kaïnsteken rust op het conglomeraat van Slavische volken, het stempel dat hen bij iedere beoordeling op welk terrein ook drijft in de hoek var. de poktieke melaat sen, Maar dat stempel te vergeten is, bij de ontwikkeling van de situatie zoals die van- aan de dag te constateren is. zelfs voor de eerlijkste en onafhankelijkste be oordelaar, helaas niet meer mogelijk. Men kan daar alleen nog maar lang en diep over nadenken. En er spijt om voelen dat het zo is. J. L. Waarschuwingsschot trof vluchtende arrestant Uit de rijksinrichting te Woensel waren Zaterdag twee mannen ontsnapt. Zij wer den later op het landgoed Beukenhorst in Vught aangetroffen. Hier kon de politie een van de mannen, H. van M., arresteren. Maar de ander, Van A., die al eens meer uit de rijksinrichting was ontvlucht daarna een serie inbraken had gepleegd, wist te ontkomen en zich in het struikge was schuil te houden. Later in de avond betrapte een inwoner van Vught Van A., toen deze bezig was de deur van een kippenhok te forceren. De man ging aan de haal, achtervolgd door een aantal burgers. De inmiddels gewaar schuwde politie kon hem tenslotte inreke nen. Op weg naar het bureau bracht Van A. zijn begeleider echter plotseling ten val en vluchtte. De politieman, die hem ach tervolgde, beval de vluchteling zich over te geven, waaraan deze evenwel geen ge volg gaf. Tenslotte loste de agent enige waarschuwingsschoten, waarbij Van A. door een kogel in het hoofd werd getroffen. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis waar hij enkele uren later overleed. Post voor aan vlootoefening deelnemende schepen Op 27 Mei zal te Brest post worden uit gereikt aan de opvarenden van de volgende Nederlandse schepen, die aan de vlootoefe ning „Activity" deelnemen: „Karei Door man". „Jacob van Heemskerck", „Marnix", „Johan Maurits van Nassau", „Zwaardvis", ..Dolfijn" en „O 27". De brieven dienen in Nederland uiterlijk 24 Mei ter post te zijn bezorgd, gefrankeerd volgens het in het internationaal verkeer geldende tarief. De adressering moet luiden: rang/kwali teit, naam en stamboeknr. a/b Hr.Ms. „(volgt naar van het schip)". Andere aanduidingen mogen niet in het adres worden opgenomen. ADVERTENTIE PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA 0E TOTALE ROUTE IS 1569 KM- OAT IS GELUK AAN DE AFSTAND i GRONINGENMAORID RONDE VAN NEPERLAND ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Kon. Militaire Kapel. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 „Jo- hann Sebastian Bach", hoorspel. 12.10 Strijk orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Strijkorkest. 13.35 Mannenkoor. 14.00 Reportage. 15.00 Pla ten. 15 35 Kamermuziek. 16.00 Voor postzegel verzamelaars. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Volksmelodieën. 17.45 Regeringsuitzending. 1800 Gemengd koor. 18.30 Orgel. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sport- commentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar Familiecompetitie. 20.15 Kamerorkest en solist. 20.50 Kamermuziek. 22.00 „Tien jaren", klankbeeld. 22.15 Platen. 22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Promenade-orkest. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinder koor. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 18,00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 „Nuchtere notities", causerie. 19.15 Reportages. 19.22 Platen. 19.27 Toe spraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Orkest. 21.00 Repor tage. 21.15 „Door druk tot bloei", hoorspel. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Morgen begint de derde Ronde van Nederland. Op bovenstaand kaartje vindt men de voornaamste bizonderheden en de étappes van dit wieier evenement. Boksen Schagen wint op punien van Slavin In een gevecht over tien ronden te Car- mathen (Groot Brittannië) heeft de Neder landse halfzwaargewicht Willy Schagen op punten gewonnen van de Ierse kampioen Paddy Slavin. De Nederlander had bijna voortdurend een technisch overwicht op Slavin, maar beschikte over te weinig stootkracht om een k.o. te forceren. Norman Lewis, kampioen van Wales vlieggewicht, won in 10 ronden op punten van de Nederlander Theo Nolten en de Britse welterkampioen Eddie Thomas won van de Belgische kampioen Delmine. De Belg had in de zesde ronde een bloedende oogwond opgelopen, welke voor de scheids rechter aanleiding was een eind te maken aan de wedstrijd. Golf Kennemer Golfclub Het heren A-team van de Kennemer Golf club speeld tegen De Pan en het resultaat was 5»3'/j. Foursomes: J. Spinks en A Jurjans spelen gelijk tegen jhr. mr. A. Calkoen van Limmen en H. Millward; M. Wetselaar en C. W. de Visser winnen met 1 up van mr. W. Verloop en W. Peletier;* E. v. d. Laan en J. Stanley winnen met 6/5 van J. Ruijs en Y. de Jong. Singles: J. Spinks wint met 4/3 van W. Peletier: A. Jurjans verliest van jhr. mr. A. Calkoen van Limmen met 7/6; M. Wetselaar verliest van mr. W. Verloop met 3/1; C. W. de Visser verliest van H. Millward met 4/3; J. Stanley wint met 3/1 van J. Ruijs; E. v. d. Laan wint met 6/5 van Y. de Jong. Voor de handicap-competitie speelde het heren B-team van de Kennemer Golfclub tegen Den Haag. De Hagenaars wonnen met 54. De resultaten waren: Mr. Th. Verspeyck (16) en L. Soaderland (17) spelen gelijk tegen J. Stuy (13) en J. Leembruggen (18); J. Nielsen (14) en O. Bn. Groeninx van Zoelen (20) spelen gelijk tegen C. C. C. van Stolk (18) en V. Dobbelman (19); mr. W. Aberson (18) en S. J. Schoorl (18) verliezen van C. Spruijt (14) en J. Ro- senburg (24) met 1 up. Singles: J.' Nielsen (14) speelt gelijk tegen J. Stuy (13); mr. Th. Verspyck (16) wint met 5/4 van C. Spruijt (14): L. Sodderland (17) wint met 2 up van C. C. C. van Stolk (18); S. J. Schoorl (18) speelt gelijk tegen J. Leembruggen (18): mr. W. Aberson (18) verliest van V. Dobbelman (19) met 3/2; O. Bn. Groeninx van Zoelen (20) verliest van. J. Rosenburg (24) met 1 up. Kampioenschap Noord-West tweede klas klein biljart Bij het in Utrecht op 19. 20 en 21 Mei ge speelde kampioenschap van het gewest „NoordWest" van de Nederlandse Biljart bond, tweede klas klein biljart werd de heer F. Groot uit Twisk kampioen. De heer J. Kooyman van de B.V. „Groenendaal" uit Heemstede bezette de tweede plaats. De uitslagen: F. Groot (Twisk) J. Kooyman (H'stede) B. van Leeuwen (A'dam) W. v. Eekeren (Schagen) J. Alblas (Utrecht) H. Huisstede (Utrecht) S. Schots (Krommenie) A. Boekei (Den Helder) Groot, Kooyman en v. Leeuwen promo veren naar de eerste klas. Schaken Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot" De leden van „Het Oude Slot" kwamen in een buitengewone vergadering bijeen, in verband met het aftreden van de heer Jac. J. Keune 9m gezondheidsredenen als voor zitter. Hoewel de leden een dringend beroep op hem deden zijn besluit in te trekken, handhaafde de heer Keune zijn standpunt De heer W. A. Turkenburg werd daarna tot zijn opvolger gekozen. Aangezien de leden de heer Keune toch voor het bestuur wilden behouden, boden zij hem een functie aan, waarvoor minder representatie nodig was en koos hem tot secretaris. Tenslotte dankte een lid namens alle aanwezigen de heer Keune voor al het geen hij als voorzitter had verricht en sprak de hoop uit. dat hij spoedig weer alle krach ten volledig aan de club zou kunnen wijden. Finalisten kampioenschap zijn bijna allen bekend De achterstallige partijen uit het schaak- tournooi om het persoonlek kampioenschap van Haarlem zijn bijna alle gespeeld. In enkele groepen krijgt het tournooi een ver lengstuk, doordat verscheidene spelers gelijk eindigden. Dit is ook het geval in de hoofdklasse A, waar de resultaten waren: L. Biesheuvel (HSG)A. Schneiders (Haai'lem) MV4; G. B. v. d. Velde (Haarlem)H. Schmitz (Haar lem) Mi; F. A. Spinhoven (HSG)G. B, v. d. Velde (Haarlem) 10. Spinhoven werd in deze groep winnaar met 3H- pnt. en zal'dus deelnemen in de finale. De tweede finalist is echter nog niet bekend, want op de tweede plaatst eindigden gelijk de schakers van Haarlem: A. Schneiders. G. B. v. d. Velde en H. Schmitz. allen mt drie punten. Ook in de B-groep is thans de tweede finalist bekend. Hier waren C. A. Lukaart (Rolland) en P. A. v. Driel (Haarlem) gelijk geëindigd. Laatstgenoemde won de beslis singspartij. In de eerste klasse A zag J. Jacobs van verdere strijd af, waardoor de uitslag hier werd: 1. C. Koster (SSCH) 4') pnt.; 2. J. v. d. Berg (De Torens) 4 pnt.; 3. J. Jacobs (Het Oosten) 2'.' pnt4. A. J. W. Kleimeer (HSG) 2 pnt.; 5. J. H. Blom (Bloemendaal) 1M- pnt.; 6. K. H. v. Brederode (HSG) pnt. De nummers 1 en 2 gaan over naar de finale. In de eerste klasse C zijn vier spelers gelijk geëindigd na de partijen- F. D. Antonisse Th. D. Hetem 0—1; J. Schaepman—F. A. Fortgens U—F. A. Fortgens—J. E. Stren- gers M. De eindstand werd 1 tot en met 4: Th. D. Hetem. F. A. Fortgens. .T. E. Strengers (allen Haarlem) en E. J. de Ree (HWP) 3 pnt.; 5. J. Schaepman 'Bloemendaal) 2Mi pnt; 6. F. D. Antonisse (HSG) Mi pnt. In de -tweede klasse A gaan drie spelers over naar de finale. De uitslag was: P. E. BrommerJ. P. de Lange 1—0; de eindstand werd: 1. en 2. P. Fris en P. E. Brommer (beiden Haarlem) 4 pnt.; 3. J. v. Emmerik (HWP) 2Mi pnt.; 4. G. J. M. Brandsma (Kennemerland) 2 pnt.; 5. J. P. de Lange (HWP) 1 pnt.; 6. P. v. Deyzen (HWP) Mi pnt. In de dgrde klasse A is de strijd nog niet beslist. Gespeeld werden: M M. de Rijk— H. v. d. Velde 1—0; M. M de Rijk—G. H. Kroes MM; H. v. d. VeldeD. Hollander ¥JVt. G, H. Kroes (Rolland) is hier met 3 pnt. zeker van deelname aan de eindstrijd. 1027 199 5,16 11 983 212 4,83 11 970 173 5,60 9 984 219 4 49 8 9(X» 208 4,39 8 778 189 4,11 8 918 230 3 98 4 76b 209 3,66 2 Tien schakers aangezocht voor strijd tegen Joegoslavië Op 22 en 24 Juni zal in Utrecht een lan den wedstrijd over twee ronden worden ge houden tussen de nationale schaakploegen van Nederland en Joegoslavië. Tien spelers zijn uitgenodigd. Nederland in deze wedstrijd te vertegenwoordigen, namelijk: Euwe, Prins. Cortlever, Van Scheltinga, Kramer, Muhring, Donner, Henneberke, Van den Berg, ir. Van Steenis. Voetbal H.F.C.-jeugd wint prijzen in A.F.C.-tournooi Bij het door AFC te Amsterdam georga niseerde jeugdtournooi, waaraan werd deelgenomen door twee elftallen van HFC, behaalden de juniores A in afdeling 1 de derde prijs. De eerste prijs werd gewonnen door Blauw Wit, terwijl AFC de tweede prijs kreeg. In afdeling II behaalde HFC-juniores b de eerste prijs, de tweede prijs was voor Zeeburgia en de derde prijs voor AFC. In Rio is nu geloot voor het wereld-tournooi Deelnemende landen in vier groepen ingedeeld In Rio de Janeiro is de loting geschied voor de groepen-indeling van de eindronden in het tournooi om de Jules Rimet voetbal beker. Het resultaat was dat in de eerste groep elkaar ontmoeten: Brazilië, Joego slavië, Mexico en Zwitserland (wedstrijden te spelen in Rio de Janeiro): in de tweede groep: Engeland. Spanje, Ver Staten en Chili (te spelen te Bel Horizonté)in de der de groep: Italië, Zweden. Paraguay en India (te spelen in Sao Paolo) en in de vierde groep: Uruguay. Frankrijk en Bolivia (te spelen in Porto Alegre). Daar Portugal verstek laat gaan, zal het vierde land in deze laatste groep later wor den aangewezen. Naar verluidt zouden Eire of Israel in aanmerking komen. De data der wedstrijden en het wedstrijd schema zullen waarschijnlijk morgen be kend worden. VERBLIFA VOETBALTOURNOOI De uitslagen van de tweede ronde luidden als volgt: Delft—Hillegersberg 2—3; Does burgDordrecht 12; UtrechtLeeuwarden 32; DordrechtHillegersberg 42; Does burg—Krommenie 0—3; Leeuwarden—Delft 4—0; Utrecht—Hillegersberg 10—0; Does< burgHilligersberg 50; Krommenie— Dordrecht 52. De laatste wedstrijden zullen worden ge speeld op Zaterdag 3 Juni, eveneens op de terreinen van ETO. DE WEDSTRIJD EDO—HAARLEM die voor Woensdagavond was aangekondigd kan niet doorgaan. Dammen Gordijn alleen aan de kop in het „Damas"-tournooi Fraaie winstpartij van De Jong tegen Dukel In het majortournooi van de internatio nale damuedstrijd van „Damas" heeft de Hagenaar Gordijn door een keurige over winning op de 69-jarige Franse grootmeester Bonnard de leiding genomen. De wereldkampioen Roozenburg bracht het ook in deze ronde niet verder dan tegen de Afrikaan Post. In het minortounrooi viel de prachtige overwinning van de Haarlemmer W. de Jong op de IJmuidenaar Dukel op. In een voor de Haarlemmer uiterst moei lijke stelling, lokte Dukel een fraaie com binatie uit welke de DCIJ'er op dam bracht. De Jong had de situatie echter nog beter berekend en besliste het fragment met een daarop volgenden damcombinatie. Niet alleen dat de Jong zich door deze zeldzaam mooie winst de „schoonheidsprijs" zag toegewezen, ook nestelde hij zich met Bandstra aan de kop. Het volgende fragment is een der edelste stukjes damtechniek uit het tournooi: Zwart, Dukel: 14 st. op 3, 5, 6, 8, 9, 11 13, 14, 15, 16, 18, 21, 23 en 26. Wit, De Jong: 14 st op 24, 27, 29, 32, 33, 34, 37, 38, 39. 41, 42, 43, 44, 45. Zwart aan zet: 14—19: 24—20 15x24; 29x20 8—12; 33—28 19—24; 28x17 20x29; 31—36? (eerst offeren met 1823 is gedw.) 3833 (een verrassende en mooie zet); 36x40 3731; 26x28 33x4: wint. De uitslagen luiden. „Major". King verliest van Batto. Bonnard verliest van Gordijn. Guingard wint van Harrold. Roozenburg remise met Post. Minor. Ham remise met Bandstra. Dukel verliest van De Jong. Hartogh wint van Haveart. Ansems wint van Gaussee. Verse remise met Noome. De stand na de vijfde ronde is: „Major". Gordijn 7 uit 4; Keiler 6 uit 4; Bonard 6; v. Dijk en Roozenburg 5 uit 4; Guingard 5; King, Post, Verpoest 4; Batto 2 uit 4 en Harrold 2. Minor. De Jong en Bandstra 9; Ham 7 uit 4; Ansems 6 uit 4; Gaussee, Noome en Verse 4; Dukel en Hartogh 3 uit 4; Slaby 2 uit 4 en Haveart 1 pnt. Relatief staat dus de Rotterdammer Ham het gunstigt. Voor het winnen van de Haagse prijs be schikbaar gesteld door burgemeester Schok king zijn Bandstra en De Jong gelijk aan gekomen. Woensdagmiddag om twee uur wordt het tournooi in Amsterdam voortgezet. Openings zetten verrichten Piet Kraak, Heintje Da vids, Miss Holland, Jonglisto en velen uit sportieve- en kleinkunst-kringen. 40. Wat zeiden we de vorige keer ook weer? Dat het er niet zo best uitzag voor onze vrienden Panda en professor Kalker. Nu, dat was heel juist opgemerkt! De enige die daar niet ve'el erg in had was de pro fessor, die opgewekt naar zijn machtige machines stond te kijken en er blijkbaar van genoot dat ze nu allemaal zo schitte rend werkten. ,,Zie je!" riep hij vrolijk uit. „Daar begin ik me te herinneren, dat die krukas H roteert in cylinder B-r! Juist! En daardoor ontstaat dan de electrolische transfusie x-3. En nu zal het je duidelijk zijnPansa, datMaar Panda had niet eens geluisterd en het was hem dus ook niet duidelijk wat de professor hem wilde zeggen; hij had alleen maar oog voor Honnepon, die met woeste snelheid op hen af kwam schieten. Die was van plan om hen beiden te vangen, zoals zijn baas Chi Fon hem dat gelast had. „Kijk uitprofes sor!" riep Panda dus, dwars door de woor denstroom van de geleerde heen en hij gaf de professor meteen een ruwe ruk, zodat deze opzij struikelde. Nu greep Hon nepon er natuurlijk naast, en daardoor verloor hij zijn evenwicht en viel op de grond.... maar dit alles bracht professor Kalker niet in het minste van de wijs. Hij sprak kalm. verder: ,Jfu is het je dus wel duidelijk, 'Padna, dat de grijper K-o in werkt op ieder voorwerp dat onder zijn hereik komtEn ja, dat was Pandc nu wel duidelijk; want nog terwijl de pro fessor sprak, greep die stalen grijper, die daar tot nu toe zo doelloos op en neer suis de, zich stevig vast in de broek van Honne pon, die er net onder te land was gekomen en daar vloog de boef gillend de lucht in! „Dat is niet eerlijk!" riep hij. „Ik moet opslag! Ik staak!" Maar de stalen grijper voerde hem onverbiddelijk mee.... waar heen? Doden. Nog vier personen die Zatenjjj tengevolge van de explosie in een ko. lenmijn te Gelsen Kirchen ernstig gj. wond haar het ziekenhuis vervoejf werden, zijn aan hun kwetsuren bezwe. ken. Het dodencijfer is thans tot 76 ge. stegen. Inspectie. Louis Johnson, de Amerikaans» minister van Defensie, heeft Maand» in een radio-interview verklaard, d<: hij en generaal Omar Bradley, de voor. zitter van de Amerikaanse commissi» van stafchefs, voornemens zyn ij Augustus of September een bezoek t» brengen aan alle Europese ledenstatej van het Atlantische verdrag. Wapens. De havenarbeiders van Cherbouij zijn begonnen met het lossen van 440 ton wapens en militaire uitrusting-, 'dj» door het Amerikaanse schip „Amei Victory" zijn aangevoerd. Twaalf com. munistische „part-isanen van de vrede" trachten zich tegen 't lossen te verzetten, doch werden door de havenarbeider uitgejouwd. De lading, waaronder tie; vliegtuigen en kleine munitie, werd on- middelijk uit de haven weggevoerd. Aanmoediging De 95-jarige Amerikaans» boer John Osborne, is Maandag uitge- roepen tot de „vader van het grootst» aantal levende nakomelingen in de Vet- enigde Staten". Het zijn er 290. H£ heeft 12 kinderen, 76 kleinkinderen, 16} achterkleinkinderen en 39 achter-ach terkleinkinderen. Het nationale vader, comité heeft hem op zijn verjaard^ 100 dollar gegeven. Het geschenk wa bedoeld om grotere gezinnen verdwijnend verschijnsel in het Ame rikaanse leven" aan te moedigen. Vriendelijk, Mao Tse Toeng, de Chinese communistische leider, heeft de Indiase ambassadeur te Peking gezegd, China geen aggressieplannen heeft tege wie ook en zeker niet tegen India, die de Indiase ambassadeur Zaterdaf ontving toen deze zijn geloofsbrieven overhandigde, besprak met hem de pro blemen, die India en China hadden erfd „van- de eeuwenlange imperialisti- sche overheersing". Ongeregeld. De Spaanse socialist Segundo Lopez Carpintero is Maandag door een krijgsraad te Madrid ter dood veroor deeld. Hij zou gedurende de burger oorlog in 1936 hebben deelgenomen aan ongeregelde executies. Allebei. Een Duitse ex-krijgsgevangene, dit onlangs uit een kamp in Polen Hannover is teruggekeerd, heeft ver klaard dat aan Duitse krijgsgevangenen wordt verteld, dat Max Reimann, d» leider der communisten in West-Duits- land, en Johann Wolfgang von Goetht, de beroemde Duitse dichter, beiden grott „strijders voor socialisme" waren. D» Duitse oud-krijgsgevangene schatte, da: vyf- a zesduizend Duitse krijgsgevange nen nog in Poolse kampen worden vast gehouden. Te ijverig. De Parijse politie wil loonsver hoging en tracht dat te bereiken doo: alles volgens de voorschriften te doen Het resultaat is dat het verhaaltje» regent en verkeersopstoppingen ont staan. Zes politiemannen, zijn ontsla gen omdat zij verkeersstagnaties in d» hand hadden gewerkt door verkeers lichten te snel te bedienen. De bond van politiemannen wil protest aanteke nen tegen dit ontslag, dat de bond onwettig noemt, „daar deze mannen niets deden, dat in strijd is met hun dienstvoorschriften, doch deze alleen maar toepasten". Een delegatie politie mannen heeft bij de prefect Roger Leonard een krachtig protest ingediend tegen het ontslag. Onzuiver. Een rechtbank te Sti-aubing in Beieren heeft Heinrich Arndt, een vroegere openbare aanklager van de zuiveringsrechtbank aldaar, tot zes jaar dwangarbeid en een geldboete 13.400 mark veroordeeld wegens fraude, Lopende band. Het Tsjech oslowaakse staatsgerechtshof heeft in. het gebied van Pilsen een persoon tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en zeven anderen tot dwangarbeidstraffen va riërende van 25 tot 11 jaar, aldus be richten in de Tsjechoslowaakse pers. Zij zouden voor de Amerikaanse ambassade hebben gespionneerd. Twee majoors van het Tsjechoslowaakse leger, die tot de verdachten behoorden, kregen ieder 25 jaar. Kleine tornado. De twee Engelse graaf schappen Buckinghamshire en Bedford shire zijn door een „kleine tornado" ge teisterd!. In het dorp Linslade baande de tornado een pad van 50 meter breed dwars door het dorpscentrum en be schadigde 300 huizen en een kerk ern stig. In het getroffen gebied zijn twee mannen door de bliksem getroffen en een meisje van acht jaar werd door een overstroming meegesleurd en verdronk. De tornado, de ergste, die in Engeland sinds een generatie is voorgekomen, smakte auto's tegen muren en telegraaf palen, ontwortelde oude bomen en ver brak 600 telefoonlijnen. Honden en katten werden 30 meter de lucht in ge zogen. Zwitsers. De Zwitserse president, Max Petitpierre, heeft op een conferentie van de radicale partij verklaard, dat de Zwitserse huisvrouwen voort moeten gaan levensmiddelen in te slaan, omdat „de kansen op vrede in de afgelopen maanden niet zijn toegenomen", aldus meldt de Zwitserse radio. Hij ver klaarde verder: „De onbekende factoren in de internationale toestand verplichten de regering alle voorzorgsmaatregelen te nemen, om te zorgen, dat het Zwit serse volk elke noodtoestand het hoofd kan bieden". HSV „DE KAMPIOEN". Zondag hield „De Kampioen" de tweede rit van de Do Ha- competitie. De deelnemers moesten 25 keer het parcours afleggen of ongeveer 40 km. De uitslag was: 1. Steenbakker tijd 1.15.42; 2. Bes: 3. Stoker; 4. Wijkhuizen; 5 v. Wel; 6. v. Eijk; 7. Visser Jr. DAMES COOKE EN VAN STRIEN WINNEN COUPE DES DAMES. De dames- prijs van de internationale rally van Lissa bon, is gewonnen door de Engels-Neder landse équipe mevrouw J. Cookemevrouw E. F. van StrienVan Hasselt met Ford Pilot. Zoals men weet won mevrouw Cooke dit jaar de damesprijs van de Tulpenrally. IN HET AJAX-STADION te Amsterdam werd ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds voor de Kankerbestrijding een voet- balwedstrijd gespeeld tussen confectie-groot- handelaren en -détaillisten. De groothande laren wonnen met 3—1. Voor de wedstrijd en in de rust Werden enige atletiekwedstrij den gehouden. Op de 80 meter horden startte Fanny Blankers Koen tegen twee van haar clubgenootjes. Met 12 sec. bleef zij ruim 20 meter voor de tweede aankomende.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2