MIOOIT Krachtig geloof en volkomen toewijdin dragen het Passiespel in Tegelen Ja 'wéijJètl Nieuwe Uitgaven Dinsdag 23 Mei 1950 Haarlems Dagblad ?n Oprechte Haarlemsche Courant 3 „Van Gafobatha naar Golgotha" Het verhoor van Christus door Pilaftts. In de zeer fraai en rustig tussen hoog ten hemel rijzend geboomte in het Lim burgse landschap gelegen voormalige kloos tertuin „De Doolhof" te Tegelen, bijna vol komen van de wereld afgesloten, werd in 1927 voor het eerst een openluchtspel ver toond. Gaandeweg groeide hieruit min of meer in navolging van Oberammergau een zinrijke traditie, met de handhaving waarvan zich sedert 1935 een speciale stichting belast: het elke vijf jaar geduren de de zomermaanden tot opvoering bren gen van een Passiespel door brede lagen der voor dit verheven doel verenigde be volking. Oorlog en bezetting hebben de vervulling van deze gelofte één keer onder broken, maar op Zondagmiddag 21 Mei kon een begin worden gemaakt met een nieu we reeks voorstellingen, die tot September zal duren en waarvoor men op de belang stelling van zeker honderdduizend toe schouwers rekent, van het religieuze dra ma „Van Gabbatha naar Golgotha" dooi de priester-dichter Jac. Schreurs M.S.C. Ruim vijfhonderd inwoners van deze betrekkelijk kleine industrieplaats nemen hier ten koste van dikwijls zeer grote per soonlijke offers aan deel. De spelers worden gekozen zonder aanzien van rang of stand en verrichten hun tijdrovende en de gehele persoonlijkheid eisende medewerking vol strekt belangeloos. Door welke gevoelens de waarnemer van hun prestaties ook ver vuld geraakt, men moet erkennen dat men getuige is van een daad van even sterk als eenvoudig geloof, die een diep respect en vaak innige bewondering afdwingt. Want deze vertoning wordt geheel gedra gen door een pure geestdrift en zeldzame toewijding, die er een overtuigingskracht aan verlenen, welke zo goe/i als steeds de soms optredende artistieke tekortkomingen als men daarvan mag spreken doet vergeten. Met deze vraagstelling betreden wij een moeilijk terrein. Men kan zich afvragen welke maatstaven er gelden bij de beoor deling van dit spel, dat het in de Evange lies opgetekende Lijdensverhaal tot inhoud heeft. Daar men echter geconfronteerd wordt met een toch ook tot op zekere hoogte kunstzinnig bedoelde uitbeelding, een predikatie of verkondiging met de middelen der schoonheid, ben ik van me,- ning dat men zonder gewetensbezwaren een critische houding mag en zelfs moet aannemen. Geen persoonlijk geluid Om te beginnen is de tekst van dit (on geacht de pauze circa vier uur durende) drama door pater Schreurs bekend on der meer door enkele helderzingende ge dichten uit zijn bundel „De bloeiende wijn stok" en door zijn roman „De kroniek van een parochie" in poëtisch opzicht niet sterk, al wordt men menigmaal getroffen door een aandoenlijke, onverhulde vroom heid. Maar men wacht vergeefs op een kernachtige zinsnede, die de toehoorder bijblijft, op het verlossende geluid. Hij is een oprecht en kundig lyricus met een levendige taalbeheersing, doch de vloed van zijn dichtader blijkt soms niet te stui ten, zodat men zelfs moet luisteren naar breedsprakigheid op momenten waar ook weinig woorden teveel zouden zijn. bij voorbeeld ten aanzien van de kruisiging. Daar staan slechts enkele bijzonder treffende formuleringen tegenover, zoals de uitspraak van de beul: ,.ecn kroon van doornen, diep in zijn gedachten" of die van de hogepriester: „het is met de fabel steeds van die onsterfelijkheid, dat hij de armen vleit en steun zoekt bij de zwakken". Tal rijker zijn evenwel de rhetorische of zon der meer conventionele passages, waarvan de betekenis door gebrek aan concentratie op het noodzakelijke nogal veel schade lijdt, of die waarin zonderlinge modernis men storen, omdat zij indruisen tegen de simpele geest van het geheel. Door het bewust afzien van iedere per soonlijke interpretatie, welke met het oog ADVERTENTIE JrTSllPPEN! e HO E NJ Jtdiu[WIES.XÜ f S a I i (LU UUttiÉ 0 EM Agenda voor Haarlem DINSDAG 23 MEI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Grote Kerk, Orgelconcert 7.30 uur; Haarlemse Hervormde Jeugdraad „Des Heilands tuin", 9 uur. Frans Hals: „Song of India", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gewetens- strijd", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de luipaardkoningin", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gebrandmerkt", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het onbe kende eiland", 18 j„ 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land zonder wet", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 MEI Grote Kerk: Haarlemse Jeugdraad „Des Heilands tuin". 9 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Christus met de doornenkroon in het Tegelse Passiespel. op deze collectieve manifestatie wellicht niet goed mogelijk was, bleef de werking der zuiver dramatische factoren gering. Zo miste men deerlijk een psychologische ver klaring van het verraad van Judas, die overigens, hoewel beschouwd als gegeven grootheid, nog het menselijkst van alle figuren getekend is. Prachtig vond ik diens emotionele gesprek met zijn moeder, één van de weinige vrijheden die de schrijver zich veroorloofde. Voorts acht ik het rea lisme bij het afleggen van do kruisweg met de herhaalde geselingen en het ten slotte doorpriemen van het hart veel te ver doorgevoerd. Van mede-lijden kan door dit alles nauwelijks sprake zijn. De vlucht der verbeelding in het rijk van het mysterie wordt er danig door belemmerd. Menselijk en boven-mcnselijk Regisseur André Thyssen heeft soms schitterende effecten weten te bereiken en is er in geslaagd jiet auditorium inderdaad te boeien, al bezat hij niet steeds de macht om zijn visie in practijk te brengen. Hij stond ook voor de onuitvoerbare opdracht om het menselijke cn het on-menselijke op één niveau te verenigen. De volksbewegingen, ook het tumult, verliepen over het algemeen te geordend en de massale uitbarstingen waren onvol doende voorbereid. De mensen reageerden meer op de tekst dan op de gebeurtenissen. Maar bepaald een schitterende vondst was het laten zwaaien met palmtakken tijdens het zingen der jubelkoren bij de intocht van Jëzus in Jeruzalem in het eerste be drijf. Uitstekend was ook de aan devote schilderijen herinnerende groepering der discipelen tijdens het Laatste Avondmaal, waarbij vooral de extatische Johannes de aandacht trok. Het gebed in de Hof van Gethsémané deed overdreven theatraal aan, ook al door de ongelukkige 'verschijning van de engel tussen het struikgewas. De ontmoeting tussen de kruisdragende Jezus en Maria kreeg nauwelijks betekenis. Zo zou er nog meer te noemen zijn. Wij moeten echter volstaan met te wijzen op de scènes waarin de vaste décorbouw links de ambtswoning van Pilatus, in het midden de tempel en rechts het paleis van Herodes een grote rol speelt. Het hoogtepunt van de opvoering werd de eer ste komst van Judas op de trappen van het Sanhedrin, ook in toneeltechnisch opzicht. Veel zwakker was zijn tweede bezoek na het plegen van het verraad: hier gedroegen de priesters en raadsheren zich veel te op gewonden. Een strakke onverschilligheid zou veel meer relief aan de wanhoop ge geven hebben. Ook het verhoor van Jezus door Annas was zwak in scène gezet, in tegenstelling tot de indrukwekkende con frontatie met Pilatus eerst en met de enigs zins naar middeleeuws model getekende Herodes later. Waarom de Sanhedriten toch steeds allen tegelijk spraken, is mij niet duidelijk geworden. Men moest nu bovendien voortdurend het tekstboekje raadplegen om er althans iets van te kun nen volgen. Wat de individuele prestaties betreft kan ik kort zijn. Geloof en bezieling, gepaard aan schroom voor het grootse onderwerp, vergoedden volkomen de ontoereikendhe den der talenten. Zo goed als onverbeter lijk waren Judas, de Romeinse centurïo en Herodes, redelijk goed de Maria in haar menselijke zijde, de moeder van Judas, de onstuimige Petrus en de reizegsters. De zeer voorzichtig en met ingehouden kracht te werk gaande vertolker van Christus groeide geleidelijk tot een bijna aangrij pende grootheid in zijn deemoedige onder werping aan het hemelse besluit. Het was zonde en jammer dat het slot van de voorstelling, met een duidelijke toespeling op het Christelijke Paasfeest, volslagen van onwaarde werd gemaakt door een in machteloze abstracties verlo pende choreografie, uitgevoerd door de rei van maagden van Jeruzalem. Laat men dit aanhangsel ten spoedigste schrappen. Het dient nergens toe. Want overigens betekent het bijwonen van dit Passiespel een zeer bijzondere gebeurtenis, DAVID KONING Muziek „Haerlemse Musyckkamer gaf een Bach-concert Met een uitstekend programma, dat niet minder dan acht solisten vergde, bracht Maandagavond de jonge musicoloog en di rigent André Kaart in het Haarlemse Concertgebouw een herdenkingsprogram ma gewijd aan Bach ten uitvoer, met het door hem gestichte kamerorkest „Haer lemse Musyckkamer". Het begon met een in goede verhouding bezette vertolking van de Suite in b, met Henk de Graaff als fluit-solist, die zijn dankbare partij vlot en duidelijk speelde. Van belang was ook dat in de ensemble gedeelten de beide fluiten van het orkestje een gave eenheid vormden. De dynamiek van het orkestspel was over het algemeen zeer goed verzorgd en alles zat behoudens de „doublé" van de Polonaise rhythmisch uitstekend in elkaar. Daarop volgde het Concert in d voor twee violen, met Renate Zwaardemaker en Jan Hoeben als solisten. Deze laatsten schonken met hun spel veel voldoening. Wel misten we iets van de etherische sfeer van het Largo, maar dat was niet de schuld van de solisten; daar had Kaart in het orkest iets meer tekening en poëzie kunnen aanbrengen. Met een ,.recht-door-recht-aan"-interpretatie is Bach in dit idyllisch stuk niet naar waarde gediend. Het hoeft daarom nog niet hyper romantisch te wezen; maar tussen het over gevoelige en het strak nuchtere, is er nog heel wat speling voor een bezield musi ceren. In het Vijfde Brandenburgse Concert waren de elaveciniste Gertrude Maclaine. de violist Jan Hoeben en de fluitist Henk de Graaff de solisten. Dit werk genoot een voortreffelijke vertolking, niet alleen door het concertino, maar ook door het bege leidend orkest, dat slechts in de hoekdelen mee te spelen heeft; het middendeel van het werk is door Bach zuiver als trio be handeld. Het niet sterk geïntoneerde instru ment van mev.rouw Maclaine kwam in dit trio, maar vooral ook in de merkwaar dige cadens-passage van het eerste deel, uitstekend tot zijn recht; hierbij toonde de soliste zich een rustig beheerste vertolkster. Het volgende nummer van het program ma was het Concert in C voor twee clavc- cimbels, waartoe als tweede solist Hans Philips meewerkte. De verhouding van de twee „cembali" bleek heel goed te zijn. Ook .de interpretatie die mevrouw Maclaine en Hans Philips van dit onderhoudende speel stuk gaven, was zeer te prijzen. De beschei den rol van het orkest werd precies wat zij wezen moet. Ten slotte kreeg het publiek nog de „Kaffee-Kantate" te horen, met Kitty Ne- derkoorn, de tenor Gé Honig en de bas Herman Hülsmann als vocaal-solisten en met de fluitist Henk de Graaff in de be langrijke obligaat-partij. Het „scholastieke" karakter dezer Bachse geestigheid wordt in de fraaie aria's en vooral ook in het slot- terzet aardig opgeheven en wel zo, dat voor wie het geval op zichzelf wat huisbakken zou vinden, een charmante en boeiende muziek toch in ieder geval bekoren moet. „Lieschen" verdiende terecht het „kleintje" koffie, dat haar na afloop geserveerd werd. Papa Schlendrian en de Recitant hadden zich ook uitstekend geweerd en wat de solo-fluitist betreft, deze had door zijn vlot en mooi-klinkend spel niet weinig verhef fing aan de vertolking gegeven. Ook het orkestje leverde voortreffelijk werk. André Kaart toonde zich als dirigent op 'de hoogte van zijn taak. Het was een mooi en fris initiatief van hem deze belang wekkende Bach-herdenking te doen plaats vinden. JOS. DE KLERK Nog geen beslissing inzake Westerling SINGAPORE, 22 Mei, (Reuter). De plaatsvervangend gouverneur te Singapore, sir P. A. B. McKerron, heeft de berichten, dat het verzoek van Indonesië tot uitleve ring van Westerling was verworpen, tegen gesproken. De regering te Singapore, zo- zeide hij, bestudeerde het verzoek nog. Berichten, dat de gouverneur, sir Franklin Gimson. had besloten het verzoek te weigeren, wer den eveneens ontkend door vier andere autoriteiten, namelijk de procureur-gene raal E. J. Davies. de Indonesische vertegen woordiger te Singapore, de Nederlandse ccnsulgeneraal en het plaatselijk hoofd van de veiligheid. De Indonesische vertegenwoordiger, dr. Oetyoyo, deelde mede, dat de laatste do cumenten, behorend tot het verzoek van de Indonesische regering, vorige week bij het gouvernement van Singapore waven inge diend. Sedertdien had hij niet met de autoriteiten te Singapore inzake deze aan gelegenheid in contact gestaan. Men verwacht binnen de eerstkomende dagen een beslissing inzake uitlevering van Westerling of zijn deportatie naar Neder land. Amerikaanse militaire politie arresteerde Russen in Frankfort FRANKFFORT, 22 Mei (United Press) Een zegsman van het Amerikaanse leger heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Amerikaanse militaire politie vijf Russen, van wie drie ten onrechte, heeft gearresteerd wegens vermeende over treding van de voorschriften ten aanzien van de bewegingsvrijheid van leden van de Russische militaire missie. De Russen werden vrijgelaten en de blokkade die de militaire politie bij de missie had ingesteld, werd na zeven uur opgeheven, nadat de Russische comman dant, kolonel Pavlov, de verzekering had gegeven dat de restricties in het vervolg zullen worden opgevolgd. Alle leden van de missie hadden op dracht gekregen binnen het terrein van de missie te blijven, als vergelding voor soortgelijke restricties van de bewegings vrijheid van de Amerikaanse militaire missie in Potsdam. Om half elf werden een Russische luite nant en een korporaal gearresteerd toen zij van het terrein wegreden. Om kwart over elf werden weer drie Russen gear resteerd. Deze Russen wilden het terrein van de missie betreden. Later bleek dat dit drietal behoorde tot de Russische missie voor de herstelbetalingen en de restricties golden niet voor deze missie. De vijf gearresteerde Russen werden overge bracht naar het hoofdkwartier van de militaire politie in Frankfort. Om 1 uur 's middags werden zij weer vrijgelaten. Kolonel J. I'. Rawie, in leven leider van het sociaal werk van het Leger des Heils, is te Apeldoorn overleden. Hij had ook be kendheid verworven als componist en diri gent van muziekwerken voor het Leger des Heils. Vakbondleiders bespreken het plan Schuman West-Europese vakverenigingsleiders zijn Maandag te Düsseldorf bijeengekomen voor een twee-daagse conferentie, waarop zij het plan Schuman voor het samen brengen van de Frans-Duitse steenkool- en staalindustrie zullen bespreken. De conferentie, die door de niet-com- munistische internationale federatie van vrije vakverbonden bijeengeroepen is voor dat het plan-Schuman bekend werd ge maakt. zal dit plan bespreken als deel van een nog meer omvattend plan voor Euro pese economische samenwerking. Dit vakverenigingsplan zal, als het wordt aangenomen, bij Frankrijk, West-Duitsland, de Beneluxlanden en Zweden erop aan dringen omx onderhandelingen te beginnen over een organisatie, die in plaats van het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied zal treden en de gehele West- Europese zware industrie zal beheren. Aan de huidige vakverbondsconferentie, die over dit plan zal beslissen, wordt deel genomen door Belgische, Duitse, Franse, Engelse, Luxemburgse, Amerikaanse en Zweedse vakverbondsgedelegeerden Recht en regering in Zuid-Afrika Het hof van appèl, het hoogste rechts college van de Unie van Zuid-Afrika, heeft de regeringsbeschikkingen inzake de „apartheid", waarbij een rassenscheiding in zekere spoorwegrijtuigen zou zijn ingesteld, nietig verklaard. Het hof verklaarde het beroep van Abdoellah Abdoerahman, lid van een niet-Europese verzetscommissie, tegen een veroordeling wegens overtreding van de bepalingen door de politierechter te Kaapstad in 1948, ontvankelijk. Abdoe rahman was veroordeeld omdat hij niet- blanken zou hebben aangespoord gereser veerde rijtuigen binnen te gaan. Door de ontvankelijk verklaring van het beroep heeft het hof beslist, dat de bepalingen rassendiscriminatie inhouden. Oost-Europese staten verlaten UNESCO-vergadering Uit protest tegen aanwezigheid van Chinese afgevaardigde FLORENCE, 22 Mei (Reuter) Tsjecho- slowakije en Hongarije hebben heden de jaarlijkse vergadering van de Unesco, de opvoedkundige, wetenschappelijke en cul turele organisatie der UNO. verlaten, om dat zij niet aan één tafel wilden zitten met afgevaardigden van het nationalistische China, „die niemand en niets vertegen woordigen". De Tsjechoslowaakse afgevaardigde eiste de uitbanning van de Chinese delegatie, doch de conferentie nam met 32 stemmen tegen één (Joegoslavië) een voorstel aan om de nationalistische regering een „voor lopig lidmaatschap" toe te staan. Een 20- tal landen onthield zich van stemming. Polen, het derde Oost-Europese lid van de Unesco, was niet op de conferentie aan wezig. De commissie voor de geloofsbrieven, die het voorstel tot het geven aan China van een voorlopig lidmaatschap indiende, zal Dinsdag rapport uitbrengen over de vraag, of de nationalistische delegatie volledig lidmaatschap kan worden toegekend. De Chinese gedelegeerde protesteerde tegen de beslissing van de conferentie. Hij verklaarde, dat zijn regering door de Unesco was uitgenodigd. De Sovjet-Unie heeft voor de acht en twintigste keer uit protest tegen de aan wezigheid van een Chinees-nationalistische gedelegeerde een orgaan van de UNO ver laten. Het betreft hier een technische com missie van de economische en sociale.raad voor bevolkingsvraagstukken, waarin 12 landen zitting hebben. Slechts de Joegosla vische gedelegeerde steunde een Russisch voorstel om de nationalistische vertegen woordiger uit de commissie te bannen. Uitspraak in zaken tegen Amsterdamse „dentists" De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaken tegen vijf Am sterdamse „dentists", die reeds voor de kantonrechter terecht hadden gestaan. Van hen waren er drie zelf in hoger beroep gegaan. Tegen de twee anderen, die door de kantonrechter wel schuldig waren ver klaard, maar niet gestraft, had de ambte naar van het Openbaar Ministerie hoger beroep aangetekend. Een 51-jarige Amsterdammer, die het beroep van tandarts ruim 20 jaar haa uit geoefend zonder ooit met de justitie in aanraking te zijn gekomen, maar die evenals de andere verdachten de wette lijk voorgeschreven Nederlandse diploma's daartoe miste, werd conform de eis en overeenkomstig het vonnis van de kanton rechter tot een geldboete van 175 veroor deeld. De verbeurdverklaring van zijn in strumentarium werd echter voor het groot ste deel opgeheven: op de tandarts-stoel na zal deze veroordeelde zijn in beslag genomen instrumentarium krachtens von- nis van de rechtbank moeten worden te ruggegeven. Het gehele instrumentarium zal worden teruggegeven aan een 52-jarige Amster dammer, die al 31 jaar zijn practijk uit oefent en die veertien dagen geleden aan voerde, dat inbeslagneming van zijn in strumentarium in feite neerkwam op een geldboete van 5000. Hij vroeg de recht bank hem zijn instrumentarium terug te geven, opdat hij van de opbrengst daarvan zou kunnen emigreren. Hij was in het bezit van buitenlandse diploma's, die hem in Duitsland, Oostenrijk en Engeland wettelijk het recht gaven als volwaardig tandarts op te treden. Een Oostenrijkse, die door de kanton rechter tot 300 boete was veroordeeld, omdat zy onbevoegd tandheelkundige raad of bijstand had verleend, hoorde veertien dagen geleden 600 tegen zich eisen. Zij had sedert zij verleden jaar geverbaliseerd was de wettelijke bevoegdheid verkregen. De rechtbank bevestigde tegen haar het vonnis van de kantonrechter. De laatste twee verdachten, in wier za ken de ambtenaar van het O.M. appèl had aangetekend, omdat de kantonrechter hun geen straf had opgelegd, werden ook dooi de rechtbank niet gestraft. Hun was in 1926 met vele anderen de wettelijke be voegdheid van overheidswege verleend. Drie jaar later moest deze groep een exa men voor tandheelkundige afleggen, waar bij deze twee niet werden toegelaten we gens hun jeugdige leeftijd. Zij hadden hun practijk sedertdien voortgezet en waren tot dusverre ongemoeid gelaten. Deze verdachten werden schuldig ver klaard zonder oplegging van straf. Aan beiden wordt het in beslag genomen instrumentarium teruggegeven. Administratief militair personeel naar Indonesië Maandag vertrok uit Schoonhoven een groep van ongeveer vijftig officieren, on derofficieren en manschappen naar Indo nesië. Het betreft hier administratief per soneel, bestemd voor de afwikkeling van zaken bij verschillende diensten van de ad judant-generaal en de kwartiermeester- generaal in Indonesië. Door de snelle re patriëring is het noodzakelijk, opengeval len plaatsen ook in de laatste maanden steeds aan te vullen, opdat de administra tie niet stagneert. Tot nu toe zijn de meeste groepen per boot gegaan, maar degenen die thans nog naar Indonesië gaan, worden per vliegtuig vervoerd om tijdverliès te voorkomen. Verhoging van straf geëist tegen ex-„Kriminalsekretar" De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen F. C. F. Vierman, wie ten laste was gelegd, dal hij als „Kri- minalsekretar" der „Sicherheitspolizei" een aantal misdrijven tegen de menselijkheid had gepleegd. Deswege was hij door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot een gevangenistraf van 7 jaar ifiet aftrek van voorarrest. De procureur-fiscaal concludeerde lot verhoging van de straf tot 12 jaar met af- tiek van voorarrest. De raad zal op 12 Juni uitspraak doen. De „Waterman" uit Priok vertrokken Op Donderdag 18 Mei is het troepenschip ..Waterman" uit Priok vertrokken. Aan boord bevinden zich 5-8 R.I. en de ver bindingsafdeling van de 3de divisie. Belgisch jacht in moeilijkheden Het Belgische motorzeiljacht „Drakkar" verliet Zondagmiddag Ostende om via Vlissingen naar Veere te gaan. Vier uur later was het jacht op de rede van Vlis singen en voer men langs de Walcherense kust hel zeegat weer uit. Ter hoogte van Westkapelle kwam het in de sterke eb- stroom. De motor geraakte defect, zodat het jacht enkele malen de grond raakte. Maandagmorgen werd het jachtje opge merkt door een Engelse motortorpedoboot, die het scheepje op sleeptouw nam. Latei- voer de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland uit, die het scheepje de haven van Hoek van Holland binnen sleepte. De bemanning was zeer dank baar voor de verleende hulp en besloot via de binnenwateren naar Ostende terug te keren. Het binnenlands verbruik van gedistilleerd en bier Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede dat aan gedistilleerd beschik baar gekomen is voor het binnenlands ver bruik volgens de accijnsopbrengst in Maart 22.400 hl a 50 volumepercent. Per hoofd der bevolking betekent dit 0,22 liter. In Februari was het 0,21 liter en in Januari 0.27 liter. Het maandgemiddelde voor 1949 was 0,27 liter tegen 0.26 in 1948 en respec tievelijk 0,12 en 0,13 liter in 1938 en 1939. ue totale binnenlandse bierafzet der Ne derlandse brouwerijen bedroeg in het eerste kwartaal van 1950 179.200 hectoliter tegen 168.900 in het eerste kwartaal 1949. Hiervan was 26.600 (27.700) hectoliter la ger en tussenbier, 150.800 (139.500) hl zwaar bier en 1.800 (1.700) hl extra zwaar bier. Circus Sfrassburger naar Haarlem Dinsdag 30 Mei openings voorstelling op het Phoenix- terrein Elly Slrassburger met een van de verte genwoordigers van het edele ras, dat dit circus zijn roem bezorgd heeft. Onder het motto „circus op zijn best" maakt Strassburger weer een tournee door ons land. Het zal na zijn bezoek aan het Zuiden des lands en Utrecht ook Haarlem aandoen en zijn gala-openingsvoorstelling geven op het Phoenixterrein op Dinsdag 30 Mei. Karei Strassburger viert dit seizoen liet feit van zijn dertig jarig directeurschap. Dit jaar werd een nieuwe tent aangeschaft, die de modernste snufjes op technisch ge bied bevat, waardoor het opslaan van het circus nog enkele uren korter duurt. Voorts werden nieuwe wagens gekocht en alles opgeknapt, zodat het geheel weer een zeer verzorgde indruk maakt. Voor het personeel is een gerieflijke restauratie tent aangeschaft, waar tegen weinig geld een goede maaltijd genoten kan worden. Deze winter speelde het circus met groot succes in het Cirque Royal te Brussel, in het hippodrome te Antwerpen en in Thea ter Carré te Amsterdam, tegelijkertijd met drie verschillende programma's. De prin sesjes Beatrix en Iréne bezochten de eerste middag na hun terugkomst van de vacantie in Oostenrijk de laatste matinée van het circus in Carré en met hun vriendinnetjes hebben zij zeer van het gebodene genoten. Voor de toumée werd nu een programma samengesteld uit de beste nummers van bovengenoemde drie programma's. Een dei- grootste attracties zal Borra, de „eerlijke zakkenroller" zijn, die in alle wereldsteden, zoals in Parijs en Londen, maar niet het minst bij Strassburger in Carré te Amster dam, het gesprek van de dag was. Ontsluierd geheim. Een bundel ver halen uit het Victoriaanse tijdperk Verzameld en vertaald dcor Jan Spierdijk Wereldbobliotheek N.V., Amsterdam. Dc Victoriaanse schrijvers hebben grotere verdiensten dan wel eens wordt erkend, en ook dit wordt wel weer eens erkend Toch zal er meer nodig zijn dan een simpel afstof- gebaar om hen op het ogenblik de algemene aandacht te bezorgen Zij staan onwankel baar in een levensbeschouwing, die de tegenwoordige lezer grotendeels vreemd is; en al mag die lezer dan afkerig zijn van de „probleemzwangere" litteratuur van zyn eigen tijd, hij zal daarom nog geen troost vinden bij vorige-eeuwers. wier aanvaarding van vele oplossingen hij ook niet zonder in spanning kan begrijpen. Bovendien zijn die Victorianen meesters in de uitvoerige roman, waarin ze hun ver beeldingskracht dc vrije loop kunnen laten, en niet in het korte verhaal, dat welovcr- dacht en geconcentreerd moet zijn. Dat blijkt in deze verzameling veel tc vaak; verschei dene van deze verhalen zijn zonder meer vervelend: van Mrs. Oliphant. Sheridan, Mrs. Gaskell. Anthony Trollope, Wilkie Col lins. Er blijven er dan nog vier over, waar- Van één van Thackeray; dat is r.u juist wel fraai geconstrueerd, maar dc gladde geestig heid ervan wordt daar niet verdraaglijker door. George Eliot heeft met ijzeren hand het verhaal gemaakt, waarnaar deze uitgave genoemd is: haar karakters zijn niet erg boeiend, maar de miscre van de man die zijn eigen sterven van tevoren ziet, met datum en uur erbij, is beklemmend genoeg. Sug gestiever is het verhaal van Dickens over dc Seinwachter, die. zonder er de betekenis van te kennen, aankondigingen van zijn dood krijgt. Maar verreweg het beste is R. L. Stevenson's verhaal over een nacht uit het leven van Francois Villon, de 15e eeuwse Franse dichter en dief; wel is Villon, op nachtelijk bezoek bij de seigneur d.. Brise- tout. op de meest tastbare manier Engels, maar hij is dan ook tastbaar, cn daar gaat het eigenlijk toch om. In dit cnc verhaal is meer leven dan in de rest bij elkaar. Jan Spierdijk heeft het alles heel goed vertaald. S. M. ADVERTENTIE OOST WEST THUIS BEST maar dan in een gezellige kamer met BAKKER S BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 - Tel. 11657 - Haarlem Randjes afsnijden a 5 cent per rol Werkloosheidswet treedt op 1 Juli nog niet in werking Organisatie is niet gereed Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer W. J. Andriessen (KVP) heeft de minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat invoering van de Werkloosheidswet per 1 Juli 1950 niet mogelijk zal zijn, omdat de maatregelen, nodig ter voorbereiding van die uitvoering, tegen die datum niet gereed kunnen zijn. De oprichting van de bedrijfsverenigingen heeft «an het be drijfsleven meer tijd gekost dan aanvan kelijk mocht worden verwacht Thans is nog slechts van 19 van de 26 op te richten bedrijfsverenigingen een verzoek om er kenning ingekomen. Over deze verzoeken moeten, voordat tot erkenning kan wor den overgegaan, het Algemeen Werkloos heidsfonds en de Stichting van de Arbeid worden gehoord. Een tweede oorzaak, welke er toe leidt, dat de werkloosheidswet nog niet op 1 Juli kan worden ingevoerd, vormt de omstandigheid, dat nog geen vol doende inzicht bestaat inzake de premies, die voor de wachtgeldfondsen en voor het Algemeen Werkloosheidsfonds moeten worden bijgedragen. Hoewel de bedrijfs verenigingen het verzoek hebben gekre gen om haar voorstellen inzake de premie voor de wachtgeldfondsen vóór 1 Maart in te dienen om het de regering mogelijk te maken overleg van de Loon- en Prij- zencommissie met de Stichting van de Ar beid te bevorderen, heeft van de 19 be drijfsverenigingen slechts een zeer gering aantal een meestal nog slechts voorlopige premieberekening aan het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds doen toe komen. Voorts is nog overleg gaande omtrent de vraag of en in hoeverre voor de land en tuinbouw de werkloosheidswet toe passing dient te vinden. Over deze vraag bestaat ook in de kringen van die bedrijfs tak zelf geen overeenstemming. Een be slissing is echter nodig vóórdat de premie voor het Wachtgeldfonds in deze bedrijfs tak kan worden vastgesteld. Een derde factor, welke vertragend werkt op de invoering van de Werkloos heidswet, is, dat de organisatie, welke voor die wet wordt opgebouwd, de grondslag vormt voor de toekomstige uitvoeringsor ganisatie voor de gehele sociale verzeke ring. De opbouw dier organisatie dient zo danig te geschieden, dat de overgang naar de nieuwe organisatie gemakkelijk zal kunnen geschieden. Hierbij moet in het bij zonder worden bezien op welke wijze de huidige technische apparatuur der sociale verzekering, van de bedrijfsverenigingen, zowel als van de overheidsorganen, in de herziene organisatie kan opgaan. Hierbij zal tevens aandacht moeten worden ge schonken aan de belangen van het bij de huidige organisatie werkzame personeel. Nederlandse journalisten in Finland Nederlandse journalisten, die een bezoek aan Finland brengen, zijn Zaterdag in Hel sinki aangekomen. De federatie van Finse journalisten bood hun een lunch aan. Zondag maakten de journalisten een tocht door de hoofdstad en Maandag be zochten zy sociale instellingen. De pers afdeling van het Finse ministerie van Bui tenlandse Zaken bood de gasten een diner aan. waarop aanwezig waren de Neder landse gezant, A. J. Th. Van der Viugt, als mede vertegenwoordigers van he: ministe rie en de pers te Helsinki. Heikki Brothe- rus. hoofd van de persafdeling, heette de gasten welkom cn drs. P. G. J. Korteweg Van de Nieuwe Rotterdamse Courant dankte namens de Nederlandse journalis ten. K.L.M. opent een lijn naar Madrid Op 4 Juni zal de KLM een nieuwe lijn naar Madrid openen, die zal lopen via Frankfort en Nice en twee maal per week in beide richtingen zal worden gevlogen. Hiermede is het totaal aantal diensten per week naar de Spaanse hoofdstad gestegen tot drie en-het totaal aantal diensten naar Nice tot zes. De nieuwe lijn zal worden ge vlogen mgt Convairs. Door deze nieuwe lijn wordt van Spanje uit tevens een recht streekse verbinding mogelijk gemaakt met Rome en Athene.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5