c lk: Oorzaak van de ramp met de „Nijmegen" is niet opgehelderd .Clowntje Rick Taxi? Bel 1.2.3.4.5 De vrouw, die terug ging Kort en Bondig Dinsdag 23 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Het nieuiüe Bad-Noord te Zandvoort is vrijwel gereed en het laat zich aanzien, dat reeds Zaterdagmiddag de eerste zwemhistigen zich er kunnen vermaken. De officiële opening zal waarschijnlijk op Zaterdag 3 Juni plaats hebben. Commissie van advies voor de tandheelkundige verzorging De minister van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld met de taak hem van advies te dienen in zake vraagstukken be treffende de tandheelkundige verzorging in Nederland. Dezer dagen heeft dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken, de commissie geïnstalleerd. Hij zeide onder andere, dat een goede tandheelkundige verzorging een belangrijk onderdeel van de geneeskundige verzorging en van de gezondheidszorg üi het algemeen is. Deze heeft lange tijd niet de aandacht gehad, die zij verdient. Aan de organisatie- van deze hulp kleven dan ook veie gebre ken, zodat men bezwaarlijk van een vol doende tandheelkundige verzorging der Nederlandse bevolking kan spreken. In het middelpunt van een goede tand heelkundige verzorging staat het zieken fondswezen, dat tot een sanering der ge bitten wil komen. Vervolgens besprak dar. Muntendam de tandheelkundige zorg voor de aanstaande moeder, een onderdeel van de praenatale zorg, dat in ons land nog onvoldoende aan dacht heeft, de kleutertandverzorging en de speciale tandheelkundige verzorging in de bedrijven en van de militairen. Daarna ging dr. Muntendam over tot het vraagstuk der tan'dtechnicl en de zoge naamde ..onbevoegden". Reeds meer dan een kwart eeuw brengt dit vraagstuk de gemoederen in beweging en vraagt het dringend om een oplossing. Di: aspect van de tandheelkundige verzorgin is niet los te zien van dat der verzorging in het alge meen. Dr. Muntendam sprak de verwach ting uit dat aan de subcommissies, welke ter bestudering van dit en van andere pro blemen zullen worden ingesteld, een aantal belanghebbenden, die niet in de plenaire commissie zitting hebben, zullen worden toegevoegd ten einde een zo veelzijdig mo gelijke beschouwing over de vraagstukken te verkrijgen. Nadat gistermiddag de eerste Colorado kevers op het Noordelijke gedeelte van het Zandvoortse strand waren gesignaleerd, is vannacht de grote invasie van deze schade lijke insecten pas goed begonnen. De Zand voortse schooljeugd is gealarmeerd en trok vanmorgen met jampotjes gewapend naar de zeereep om de kevers op grote schaal te verdelgen. De foto werd gistermiddag genomen, toen het gevaar nog niet* acuut leek. Radio Nederland Wereldomroep verzorgt Franse programma's Sinds 1947 heeft Radio Nederland We reldomroep zijn transcriptie programma's de wereld ingestuurd. De stoot tot. de op richting van een eigen transcriptie-dienst is gegeven door de twee series program ma's, vervaardigd door de heer en me vrouw H. Emory Ellis uit New York, „Hol land calling" en „Holland to-day and to morrow" die over enige honderden radio stations in de Engels sprekende landen werden uitgezonden. Sindsdien zijn vele programma's, vast gelegd op gramofoonplaten, door de Nederlandse Wereldomroep naar buiten landse omroeporganisaties gezonden, met de bedoeling deze programma's, waarvan de onderwerpen aan het ganse uitgebreide terrein van het Nederlandse leven waren ontleend, te doen uitzenden in de binnen landse uitzendingen van deze organisaties. Sinds enige tijd is door Radio Nederland Wereldomroep ook met de Franse omroep een overeenkomst getroffen, waarbij via ae zenders van „Paris-inter" op 280 m, Nice op 193 m en op twaalf aangesloten provinciale zenders, iedere Donderdag van 20.15 tot 20.30 een programma over Neder land in het Frans zal worden uitgezonden, dat door de transcriptie-dienst van de We reldomroep is vervaardigd. Deze program ma's zullen eveneens worden uitgezonden in Frans-Canada, Zwitserland en andere Frans sprekende gebieden. Het betreft hier zowel muziekprogram ma's als „features", met muziek ge- illustreerde teksten over diverse aspecten van de Nederlandse samenleving. Zo zijn eeds voor uitzending in Frankrijk samen stelde programma's over Nederlandse arillons, het Nederlandse muziekleven, de Zuiderzee, het Holland festival, de bloem bollen. het Concertgebouw orkest, muziek lit de West, Nederlandse koren en touristi- sche onderwerpen gereed gemaakt. Dergelijke programma's, doch met een tijdsduur van dertig minuten, zullen even eens door „Paris-Inter" worden uitgezon den op iedere eerste en derde Maandag van de maand tussen 14.55 en 15.25 uur over dezelfde stations en golflengten. Nieuwe lerarenorganisatie Te Utrecht kwam een aantal leraren bij het middelbaar onderwijs bijeen, die zich niet kunnen verenigen met de gang van zaken in de Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs (A.V.M.O.). Zij hebben een nieuwe organi satie gesticht onder de naam van Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs (V.L.M.O.). De bezwaren gingen tegen de weigering van de oppositie om met de andere groepering een hoofdbestuur tt vormen. Vertegenwoordigd waren plaatse' lijke verenigingen van leraren te Amers foort. Arnhem. Baarn, Bloemendaal (Mon- tessori-lyceum), Emmen, Enschede, Hil versum (nieuwe lyceum), Hoogezand, Nij megen, Utrecht, Winschoten en Zaandam, en individule leden uit Amsterdam en Den Haag. In het voorlopig bestuur werden gekozen de heren A. Bartels, den Haag, voorzitter; P. M. Bruins, Hoogezand, vice-voorzitter; A. M. Koster, Utrecht, secretaris; F. G. A. Stemvers, Arnhem, 2e secretaris; H. W. Lenstra, Zaandag, penningmeester. Geen vogelpest in Steenwijkerwold Maandag meldde het ANP dat te Steen wijkerwold bij de kippenstapel van twee pluimveehouders vogelpest was geconsta teerd en dat beide stapels zouden zijn af geslacht. De Veeartsenykundige Dienst te Zwolle deelt thans mede dat dit niet juist is. In beide gevallen heeft het onderzoek uitgewezen dat van deze ziekte geen sprake was. Opdracht tot afslachting is dan ook niet gegeven Toen de uitslag van het on derzoek nog niet bekend was heeft men op eigen initiatief-enige kippen afgemaakt.. Nieuwe C.A.O. voor de IJmuidense trawlvisserij Na langdurige besprekingen tussen de IJmuidense „Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen" en de Transportarbei dersbonden, is men het eens geworden over een nieuw collectief contract voor de op varenden der IJmuider trawlervloot. Het nieuwe contract is door het College van Rijksbemiddelaars, gehoord de Stichting van de Arbeid, goedgekeurd en het is van toepassing op de bemanningen der vaar tuigen, die na Dinsdagmorgen te 00.00 uur naar zee gaan. Voor de op dat moment zich in zee bevindende boten, blijft het oude contract tot het einde der reis van kracht. Hiermee is een eind gekomen aan een crisis in het trawlvisserij bedrijf, die vele maanden lang IJmuiden in het onzekere heeft gehouden. ONTSLAG VAN INSPECTEUR VAN POLITIE TE BAARN WORDT GEHANDHAAFD. De Centrale Raad van Beroep heeft uit spraak gedaan in de zaak van de inspec teur van politie J. van der H. te Baarn, die door de burgemeester van Baarn we gens ongeschiktheid was ontslagen. Deze zaak was in Januari van dit jaar voor het ambtenarengerecht behandeld. Dit ge recht stelde toen de burgemeester van Baarn in het ongelijk en vernietigde het ontslag. Tegen deze uitspraak had de bur gemeester van Baarn beroep aangetekend. In zijn uitspraak heeft de raad J. van der H. in het ongelijk gesteld. Diens ont slag blijft derhalve gehandhaafd. Onderzoek door de Raad voor de Luchtvaart levert geen positief resultaat op De raad voor de Luchtvaart, gepresideerd door mi'. J. E. van der Meulen, heeft zich in zijn zitting van Maandagmiddag bezig gehouden met een onderzoek naar de oor zaken van het ongeval met de KLM-Con- stellation PH-TEN, „Nijmegen", die 20 Oc tober 1948 nabij Prestwick in Schotland is verongelukt. De bemanning van 10 leden en 30 passa giers kwamen hierbij om het loven. De Engelse minister voor de burger luchtvaart, Lord Pakenham, had reeds eer der een onderzoek doen instellen. Een commentaar van Lord Pakenham op dit onderzoek heeft destijds in Engeland en Nederland nogal critiek uitgelokt, omdat men in dit commentaar een onverdiende blaam voor de omgekomen gezagvoerder Parmentier meende te bespeuren. De president van de raad verklaarde, dat het niet tot de taak van de raad behoort om critiek te leveren op het Engelse onder zoek. Als eerste getuige-deskundige werd ge hoord de heer A. Martin Henry, chef van de „linktraining"-afdeling der KLM. Hij verklaarde, dat gezagvoerder Parmen tier zeer goede resultaten behaalde bij de linktraining. Getuige verklaarde opgemerkt, te hebben, dat de heer Parmentier wel iets van zijn routine had ingeboet na een lange periode van bureauwerk. Een vlie ger moet bij de „linktraining" allerlei ta ken vervullen die anders verdeeld zijn over een hele bemanning. De deskundige G. A. Lenstra, weten schappelijk medewerker van het K.N.M.I., gaf hierna zijn mening over de weerberich ten van Prestwick. Op Schiphol duurt het zeven minuten voor een weerbericht uit haal na ontvangst van de gegevens, op Prestwick duurde het bij de ramp van de .Nijmegen" 16 minuten. Hij achtte het niet juist, dat van de verkeerstoren van Prestwick door een niet-deskundige ge commentarieerde weerberichten zijn uitge geven. Een weerbericht van Prestwick, waarin een zijwind van 15 mijl een „strong cross wind" werd genoemd, beschouwde de heer Lenstra als misleidend. De heer P. J. C. Rombouts, chef van het luchtverkeers-beveiligings-statlon Schiphol achtte het niet onmogelijk, dat de gezag voerder van de „Nijmegen" misleid is door dit weerbericht, vooral omdat het nog eenmaal werd herhaald. Ir. S. Wynia, hoofdingenieur bij het Na tionaal Luchtvaartlaboratorium, legde verklaringen van technische aard af. Ir. Wynia kwam tot de conclusie, dat het ongeluk veroorzaakt kan zijn door dat de wind groter was dan de gezagvoerder ver wachtte. Een andere, psychologische, ver klaring vond deze getuige in de mogelijk heid, dat de gezagvoerder zozeer in span- ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 (t/o de kerk) - Tel. 12762 Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG ning heeft gezeten over de vraag of hij grondzicht zou behouden, dat hij te lang rechtdoor heeft gevlogen zonder acht le geven op de masten van de hoogspam ningsdraden. Deze laatste mogelijkheid achtte de president echter niet waar schijnlijk voor een zo bekwaam vlieger als Parmentier. Ook de heer A. D. Snitslaar, chef van het vliegbedrijf der K.L.M. zag een mogelijke oorzaak van het ongeluk in een belangrijk sterkere zijwind bij de landing dan was opgegeven. Hy was van oordeel, dat gezagvoerder Parmentier geheel is afgegaan op het op gegeven weerbericht, niet wetende, dat de wind sterker was en het wolkendek onder tussen was veranderd. Desgevraagd bevestigde de heer Snits laar, dat de gezagvoerder slechts de be schikking had over een zeer onnauwkeu rig kaartje van de omgeving van Prest wick. HU merkte echter op, dat een der gelijk kaartje moet worden beschouwd als een eenvoudig hulpmiddeltje ter oriën tatie. De onnauwkeurigheden er van zag hU niet als een bezwaar. Parmentier was een zo uitzonderlUk begaafd vlieger, dat het van hem niet is te verwachten, dat hy in dergelijke omstandigheden een fout zou maken. Dat er onjuist is gevlogen, daar over bestond voor deze getuige geen twij fel. HU kon er evenwel geen verklaring voor geven. Na dit verhoor der deskundigen betoog de de directeur-generaal van de rijks- luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Ba c- k e r, dat het onderzoek van de raad voor de Luchtvaart evenmin als het Engelse onderzoek een positief antwoord heeft op geleverd op de vraag, wat de oorzaak is geweest van de vliegramp. „In beginsel is het mogelijk, dat de gezagvoerder een fout heeft gemaakt", zo zeide de heer Backer, doch vooral gezien ook de bekwaamheid van Parmentier blijft de onzekerheid be staan, dat er zich aan boord van het vlieg tuig iets abnormaals heeft voorgedaan." De uitspraak van de raad werd be paald op 3 Juli. HAARLEMSE MACHINEFABRIEK In de 54ste jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Haar lemse Machinefabriek voorheen Gebr. Fi- gee werd het jaarverslag der directie, zo mede de balans en verlies- en winstreke ning over 1949 goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 6Vfe pet. voor de ge wone aandelen en 5 pet. voor de preferen te aandelen. Tot commissaris der vennootschap werd benoemd de heer J. Hudig te Rotterdam. NIEUW VENNEPHILL EG OM 2—3 De gehouden voetbalwedstrijd tussen Nieuw Vennep en Hillegom ten bate van de rUtoer voor ouden van dagen heeft ruim 280 gulden opgebracht. Het was een span nende strijd waarbij de partijen elkander niets toegaven. Wel was Hillegom technisch beter maar de Vennepers stelden hier een groter enthousiasme tegenover. Jammer was dat de scheidsrechter een reeds gemaakt doelpunt door Nieuw Vennep o.i. ten on rechte wegens vermeend buitenspel afkeur de, daar een gehjk spel de verhouding beter.' had weergegeven. Na afloop vond de prijs uitreiking plaats in hötel De Gouden Leeuw, waarbij de voorzitter van het comité „Ouden van Dagen" een dankwoord tot de beide verenigingen richtte. Het muziekgezelschap Irene verleende zijn muzikale medewerking. Voor de kinderen ADVERTENTIE AMSTERDAMS CHE RIJTUIG MIJ. Nu Verliep het leventje van Rick en Bunkie weer gewoon. Ze speelden en aten overdag met elkaar en sliepen 's nachts. Maar op een dag verscheen een vreemdelingetje voor het tuinhek; het was een soldaat-pop, gekleed in een prachtig rood pakje met gouden biezen. „Moet je hier zijn?" vroeg Rick. „Jawel, vriendje," antwoordde de soldaat. „Hier is een bnef voor jullie, die moet je maar eens goed. lezen!" Hij gaf Rick de brief, sloeg netjes aan en vertrok weer. Rick liep met de brief naar zijn vriendje. Ze bekeken hem nieuwsgierig aan alle kanten. „Wat zou erin staan?" vroeg Bunkie. „Nou", vond Rick, „dat zullen we zien als we'm open maken, hè?" Ja, daar had hij gelijk in. En dus scheurden ze de envelop open Werk van Mari Andriessen naar Biennale te Venetië Ook Hlldebrand-monument had men willen sturen Een dezer dagen is naar Venetië over gebracht de Nederlandse inzending voor de Biennale, de grote internationale ten toonstelling van beeldende kunst, welke daar om de twee jaren wordt gehouden en die dit jaar op 8 Juni wordt geopend. Als regeringscommissaris treedt op de heer Jan Engelman te Utrecht. ZUn in 1948 in hoofdzaak werkerv van jongere Nederlandse schilders en grafici gezonden, aangevuld met een kleine col lectie schildertjen en beeldhouwwerken van overledenen, dit jaar heeft men ge meend een inzending te moeten samen stellen uit het oeuvre van vooraanstaande levende kunstenaars. Tevens werd' ernstig overwogen het volledige Hildebrand- monument van professor Bronner in het park van de Biennale op te stellen. Dit voornemen is echter op practische bezwa ren afgestuit. De beeldhouwkunst wordt ditkeer alleen vertegenwoordigd door een afgietsel van de zich op de Dreef te Haar lem bevindende „Man voor het vuurpelo ton" door Mari Andriessen. Het Nederlandse paviljoen zal dit jaar werken bevatten, voor een gedeelte nog nimmer geëxposeerd, van om hun „ruige toets" bekende schilders, die coloristen zUn te noemen (Jan Sluyters, Charles Eyck en Hendrik Wiegersma), of van kunstenaars, die veel besproken zijn om hun zorgvuldige techniek en eigenaardige styl. die gewoon- lijk als nieuwe of magische realisten wor den aangeduid (A. C. Willink, Raoul Hyn- ckes en Pijke Koch). Voorts komen er enkele werken van Charles Roelofsz, die te zamen met de „Man voor het vuurpeloton'' een indruk moeten geven van het Neder landse verzet tegen de overweldiger. Amateurtoneel „Als de klok waarschuwt" Het vrolUke mysterie-spel „Als de klok waarschuwt" (de enigszins eigenaardige omschrUving van hot genre is van de beide auteurs R. en C. H. Feenstra) begint zich bUzonder populair te maken bU de Haarlemse dilettanten. Een jaar of acht, negen geleden werd dit mengsel van lichte sensatie cn boertige humor door Cor van der Lugt Melsert op «het beroepstoneel ten doop gehouden, verleden jaar kwam „De Reünie" er mee op de planken en dit sei zoen geven maar liefst drie verenigingen in deze omgeving er voorstellingen van. OnbegrijpelUk is deze voorkeur zeker niet, want het stuk biedt vele dankbare speel- kansen, gelegenheid tot enige leuke ty peringen en bezorgt de toeschouwers zowel koude rillingen als hartluchtend plezier. De onbenullige verheerlijking van de ferme-jongens-stoere-knapen-mentali- teit vind ik tamelijk irriterend, maar ove rigens is er weinig aanleiding om het onder critiek te begraven. Integendeel: het steekt vrU gunstig af bij de meeste Ne derlandse voortbrengselen op dit gebied. Door Inspanning Uitspanning" liet er gisteravond in de Haarlemse Schouwburg een vertoning van zien die er wezen mocht. Onder leiding van de regisseur Willem van der Veer, wiens invloed soms wat al te nadrulckelyk merkbaar is, heb ben deze amateurs een geweldige vooruit gang in de goede richting gemaakt. Er heerst voortdurend spanning op het toneel, er wordt over het algemeen helder gearti culeerd en er steekt ruimschoots voldoen de differentiatie in de uitbeelding der ver schillende personen. Met verdubbelde belangstelling mogen de donateurs dan ook het volgende seizoen tegemoet z hopende dat ook de samenstelling van het répertoire voor de zo gewenste verras singen zal zorgen. De rol van kapitein Brouwer werd in de gey'kte zeemanstrant met veel druk te, maar nuchter en hartelUk, met beide benen op de grond en het hoofd in de wind vertolkt door de heer Piet de Wit, een altUd betrouwbare kracht. Hij kreeg in verheugend ruime mate het vereiste tegenspel van mevrouw Nel Beukman- Blauw als zijn geaffecteerde echtgenote en van mevrouw Willy van Harten-de Jong als zijn eerlUke dochter, die tegen de po gingen tot gevoelsvervalsing zeer wel be stand blijkt te zUn. Uitstekend was de heer Henk Pollack als de zich kwasterig voor doende medicus. Ook mevrouw Rie Schoo- lenaar-Hubeek als de boerse gedienstige en de heren Ruifrok en Antonisse, respectieve lijk als de zonderlinge poortwachter en de duvelstoejager, konden voldoening schen ken. Een zekere teleurstelling bezorgde alleen het optreden van mevrouw Alie Mars-Westei'hoven als de fikse douarrière, die wel enkele aardige scènes speelde, doch vele kansen onbenut liet. „Door Inspanning Uitspanning" had een goede avond. DAVID KONING. Tot ouderlingen bü de Ned. Herv. Ge meente te Bloemendaal zijn benoemd de heren N. C. Bolsenbroek, W. L. Kuiper en G. d' Olivat. KORT VERHAAL DOOR GERDA GERRITSEN Als ik door de wyd open deur naar bin nen loop, zie ik dat de kerk helemaal leeg is. Op het middenpad staan twee emmers water en tegen een van de banken leunt een bezem. De kerk is niet groot; mooi is ze niet en merkwaardig of oud ook niet, de ramen zyn van gewoon blank glas, er zUn geen schilderingen en er is ook geen beeldhouw werk. Doch op de bronzen pijpen van het kleine orgel schynt de avondzon- Aarzelend loop ik over de cocosmatten naar achteren en open een deur. Steeds verder dring ik door in het gebouw. Ik beklim een smalle trap, die verschrikke- lUk kraakt. Dan zit ik op het bankje ach ter het orgel. Rechts van mU is een klein iaam, dat open staat. De avondwind komt naar binnen en.brengt het vaag geluid mee van een dorsmachine, die ergens in het heuvelland staat te goxxzen. Van hier uit zie ik dat land: het is wyd en wazig blauw, met een donkere slingerweg er dwars dooi'heen. Een modderige weg met veel blinkende plassen. Die weg ben ik zo juist gekomen. Buiten, tegen de kerkmuur-, staat mUn fiets. Er zit een koffer achterop ge bonden. Ik ben teruggekomen. Deze hele lange weg ben ik gekomen, mUn schoenen zitten vol opgedroogde modder. Vroeg in het voorjaar ben ik hier óók eenmaal voorbUgefietst, in tegenoverge- het diep in de herfst. De reden, waarom ik toen lang geleden! gegaan ben, was deze, dat ik eens wilde rondkijken op Tante Mijntje's boerderij, heipen met de hooioogst en paarden besturen voor een maaimachine. Verder misschien ook nog kannen schuren, roggedeeg maken in het bakhuis, en uitkijken over de gele velden langs de rivier, 's avonds als ik alleen was in de kleine logeerkamer met de roodge verfde vloer en de kooi met de tortel bo ven mUn bed. Ja, dit alles, en ook nog het feit, dat ik een boek wilde schrijven, was de reden, de enige reden. Als er nog een andere geweest mocht zUn, b.v. deze, dat een mens my eenmaal verdriet deed, dan beb ik die reden vergeten. Ja, allang.... In elk geval ben ik nu op de terugweg. In het voorbijgaan liep ik een deur bin nen, de toevaUig openstaande deur van een willekeurige dorpskerk. Nu zit ik achter het orgel. In de kex-k is het zo stil, dat het gebrom van de verre dorsmachine zachtjes resoneert tussen de witte muren en in mijn oren blyft nazoe- men. Het is een eenvoudig orgel. Ik tx-ek registers uit en trap op de pedalen. Mijn vinger drukt een toets in. Een lage, diepe toon trilt de kex~k in. Ik luister er naar tot hij helemaal verstorven is en sla hem dan weer aan, en nog eens. WonderlUk is deze enkele toon, die klinkt als een vreemde, klagende stem uit het stelde richting. Dat is lang geleden, nu is hart van dit orgel. Duizendmaal zou ik hem kunnen aanslaan en wachten; tot het stil is geworden en hem dan weer opnieuw laten klagen. Doch ik speel een melodie. Een lied, dat misschien wel een beetje luchthartig is voor een kerkorgel Iemand zong of floot het dikwijls, dat lied, zoals een menssoms een lUfdeuntje pleegt te hebben, dagen lang. Hij had een enigszins hese stem met rol lende r's. Verder had hU donkere ogen en donker haar en zyn handen waren smalle, sterke handen. Hans heette hy. Ik ging weg om hem te vergeten. Het orgel zwUgt. Het is stil. Buiten staat een boom met roodgouden bladeren. Over de weg komt een wagen. Ik hoor de lang zame stappen van een moe paard op de straatstenen. Als ik beneden kom, is een jonge vrouw bezig, de banken af te stoffen. De emmers zUn weg. „Goedenavond", zeg ik. Ik ken de vrouw. Ze woonde vroeger in de stad. „Ik heb het orgel geprobeerd", leg ik uit. „Het heeft een mooie, diepe stem". „Zo", zegt ze verwonderd. „Woont u tegenwoordig hier?" „Nee.ik woon nog altijd in de stad. Ik ben een ty'dje weg geweest. Nu ben ik op de terugweg". „Och..." De vrouw veegt met een witte doek over lessenaars en gezangboeken en zwUgt. Ik wil verder gaan, doch buiten, in de rood gouden boom begint een vogel te zingen. En ik wacht en weet niet waarop. Even later weet ik het: met vei-fUnde intuïtie steekt de vrouw toe. waar ze mij kwetsbaar vermoedt. Roddelpraatjes gaan immers van mond tot mond, van huis tot huis en over smalle heidewegen van het ene dorp naar het andereI „Hans de Jong is hier gisteren getrouwd!" zegt de vrouw. Ze zegt niet, b.v. als inleiding: „Kende u die Hans de Jong ook niet?" Ze probeert niet langs een omwegje haar belangrijk nieuws kwUt te raken, nee: „Hans de Jong is hier gisteren getrouwd!" Na deze woorden is het zo stil in de kerk, alsof alles, de banken, de ramen, de preek stoel, het orgel ja ook mijn klein orgel daarboven ademloos afwachten, wat ik nu zal doen. Doch buiten zingt de vogel. Vlak bij de open deur ploft een kastanje in het grind. Ergens gaan een paard en een wagen over een brug en ook bromt er de hele dag al de dorsmachine in de verte. „Hans de Jong?" zeg ik langzaam, „wie is dat? Ik herinner mU hem niet. O ja, toch, zo'n lang donker iemand, nietwaar?" Dan loop ik rechtop door het middenpad naar de uitgang. „Ik moet eens opstappen, ik heb nog twee uur te fietsen!" Onder myn wielen ritselt vochtig blad. Ik x'ijd een smalle weg met veel plassen. Dezelfde weg, die ik vandaag gekomen ben. Voor my ligt het land en in de verte'de kleine x-ivier. Plet wordt donker en er zy'n een paar lichtjes hier en daar: de slingerende lan taarn van een kar met bieten, het stille licht van een schip, de rode reflector van een auto met melkbussen. Dan, tenslotte, de gele lamp van een koestal. Het vuur in een Veluwse stoofkachel, de olielamp in een lage keuken met roodgeverfde vloer. Tante Myntje's keuken. „Daar ben ik weer" zeg ik en meer kan ik nu niet zeggen. Maar ik weet, dat ik nu pas werkelijk „terugge komen" ben. (Nadruk verboden) De leerlingen, die thans worden opge leid in de Stormschool te Roosendaal zien het einde van de cursus tegemoet. Op 2 Juni zal de uitreiking van de groene baret geschieden aan een honderdtal cursisten op de markt in Roosendaal, Twee aannemers uil Beek en Geleen, hebben voor de Maastrichtse rechtbank te recht gestaan omdat een onder hun verant- woordelykheid gebouwde steiger in Nieu- wenhagen op 19 December instortte, waar door drie arbeiders meer of minder ernstig gewond werden. De eis tegen beiden was f 300 boete en drie maanden hechtenis voor- waardelyk met proeftijd van drie jaar. De vacature, die in de directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen zal ontstaan door het heengaan van de heer G. F. H. Giesberger op 1 Juli zal niet worden vervuld. De directie van de N.S. zal van die datum af bestaan uit ir. F. Q. den Hollander, president en drs. D, J. Wansink, directeur. In de gemeentelijke universiteit van Amsterdam heeft dr. N. P. van Wijk Louw zyn ambt van buitengewoon hoogleraar in de taal. letterkunde en geschiedenis van Zuid-Afrika aan deze univei-siteit aanvaard met het uitspreken van een rede getiteld „De dichter als intellectueel". Eon caféhouder te Deventer, die een nieuwe motorfiets probeerde, reed op de Dlepenveenseweg een voor hem rijdende wielrijder aan. De motorrijder sloeg her haalde malen over de kop en kreeg een schedelbasisfractuur. De wielryder kreeg een hersenschudding De motorry'der is later in een ziekenhuis overleden. In Juni, Juli en Augustus zullen alle leden van de Nederlandse Schoorsteen- vegerspatroonsbond in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem en Schiedam voor iedere schoorsteen, die zy in deze periode vegen, vijf cent van hun eigen inkomsten afstaan voor het Nederlandse Kanker instituut. Te Udcn klom een 16-jarige jongen in een hoogspanningsmast om een vogeltje uit een nest te halen. HU werd door de stroom getroffen en viel levenloos op de grond. HAARLEM EN OMGEVING Een nieuwe film over het werk op Meer en Bosch te Heemstede zal Woensdagavond voor belangstellenden worden vertoond in het wykgebouw der Ned. Hei-vormde Ge meente, Ged. Oude Gracht 104 te Haarlem. De heer W. C. Bakker, wethouder van Financiën der gemeente Haarlem, zal van 23 Mei tot en met 3 Juni afwezig zijn, Inplant» van Kommamlant Beekhuis, die door een sterfgeval verhinderd is, zal ds. J. Visser uit Amsterdam Donderdagavond 25 Mei in dc Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem een tijdrede houden. De dames Bep Klumper en Martha Kossen zullen enkele liederen ten gehore brengen. De heren Jacq van Velscn uit Haarlem en Herman Divendal uit Heemstede zijn respectievelijk als voorzitter en als secreta ris aangewezen in het bestuur van de pas opgerichte Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening. ADVERTENTIE Tradeer de kinderen ...en Uzelf! J f, 5 LEMCO ffjjPmf SUIKERWERK- ':v FABRIEK ROTTERDAM Dames Cook en Van Strien in Rallye van Lissabon gediskwalificeerd Gisteravond maakte de Portugese Automo biel Club bekend, dat de Engels-Nederlandse équipe mrs. Cookmevrouw Van Strien die met Ford Pilot aanvankelijk als winnares van de internationale rallye naar Lis"sabon was uitgeroepen, gediskwalificeerd was. Men voegde hieraan toe, dat deze beslis sing was genomen op grond van verklarin gen van ooggetuigen, volgens welke de ploeg een deel van de route zou hebben afgelegd zonder het bord van de rallye op de wagen. Laura Magelhaes (Portugal), die oor spronkelijk als tweede stond geklasseerd, werd nu eerste. REEKS BOEKEN OVER KUNSTBEZIT IN MUSEA BIJEEN GEBRACHT Woensdagmiddag 24 Mei zullen in het Internationaal Cultureel Centrum de eerste exemplaren aan redactie en auteur worden overhandigd van prof. dr. W. Martins „Schilderkunst in de tweede helft van de 17de eeuw", als eerste deel in de reeks „Ne derlands kunstbezit in musea bijeen gebracht" onder redactie van dr. H E. van Gelder en H. P. Baard. VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN Op de Maandagavond gehouden algemene ledenvergadering van de vereniging van Vry- zinnig Hervormden te Haarlem zijn als be stuursleden herkozen de heer C. J. Mieras en gekozen de heer D. Schoorl. Als leden dei- Beroepscommissie werden herkozen de heren J. J Klimbie, E. de Boer en H. Boerema. Ten slotte is verslag door de predikanten uitgebracht over de stand van het overleg met de Ned. Herv. Kerk naar aanleiding van de op handen zijnde plannen tot definitieve regeling. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Mei 1950 ONDERTROUWD: 19 Mei, L. P. M. Bee- renhout en M. L. Langbehn. BEVALLEN van een zoon: 20 Mei, G. E. M. van KempenWijdeveld; F. van der Tuuk Mannel; J. A. C. KollaardMeeuwsen; M. G. RosenhartPennarts; H. Ooteman Sym, 2 z.; H de Haan—Broere; L. H. Stot- telaarHensen: 21 Mei. J. G. van der Wal Luiten; E. M. KarskensSchiphorst; J. Cor netvan Velzen; 22 Mei, G. E. VaderAerts; J. M. EversZonneveld, BEVALLEN van een 'dochter: 18 Mei, G. Bakker—Blom; E. E. FonkertBeer; 20 Mei, C. SmitScholtens; A, C, van LeurGut- tink; G. van den Boomende Jager; G. E. S. van der Polsde Bruin; H. Hofman- Weert; 21 Mei, M. G. Wilkes—Bruijns; J. H. WoltersDogger; J. L. van RoonKoopman; J. M Kollaard—Andréa; 22 Mei, H. G. M. ZwartZweers, OVERLEDEN: 20 Mei. B. J. Kaart. 51 j„ Friezenstraat; J. M. Bayer, 58 j„ M. van Heemskerkstraat; 21 Mei, T. M. Hofhuis, 2 j.. Kamperlaan; M. M. Kiszer, 16 m., Kamper laan.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6