)ntwikkeling in Indonesië is niet zoals Ie regering zich die had voorgesteld Amsterdamse Beurs Dinsdag 23 Mei 1950 Haarlems Dagblad- en Oprechte Haarlemsche Courant 5 REGERINGSNOTA OVER INDONESIë Bezorgdheid over verwezenlijking van het zelf beschikkingsrecht der Indonesische volken De regering heeft aan de Tweede Kamer ien toekomen een nota, waarin een nader eld wordt gegeven omtrent de ontwikke- igvan zaken in Indonesië: in zoverre-de rhoudingen binnen de Nederlands-Indo- sische unie en de belangen van Neder- ad daarbij betrokken zijn. De regering bepaalt zich tot de onder erpen, die verband houden met de uit- erking van de ter Ronde Tafel-Conferen- gesloten overeenkomsten en met dat- ne, wat Nederland op zichzelf en als elgenoot in de Nederlands-Indonesische ie rechtstreeks aangaat. De mogelijk- id van een algemene concluderende be deling acht zij niet of slechts in zeer perkte mate aanwezig, daar de zaken en rhoudingen in Indonesië zich bevinden een fase van vorming en ontwikkeling, larin het nog niet mogelijk is te onder leiden tussen wat tijdelijk en voorbij- and is en wat een blijvend en essentieel ment vormt in deze ontwikkelingsgang, je regering vertnag nog niet te beoorde- in hoever de situatie zich ontwikkelt in voor de verhouding tussen Nederland Indonesië gunstige dan wel ongunstige hting. Dat deze ontwikkeling ten dele andere is geweest dan de Nederlandse Kring zich bij de souvereiniteitsover- icht had voorgesteld, kan niet worden tkend. Het procédé dat gevolgd wordt aanzien van de deelstaten geeft de rege- ig reden tot bezorgdheid, niet alleen om- ide kwestie van het zelfbeschikkings- iht daarbij betrokken is, maar ook om- zij wijst op een sterke aandrang, welke igs andere dan zuiver constitutionele tot een structuurverandering van de renigde Staten van Indonesië wil gera- en omdat nog niet te bezien valt, waar deze ontwikkeling zal uitlopen. Boven- n veroorzaken gebeurtenissen in Makas- en daarna in Ambon hoezeer ook nenhangend met binnenlandse verhou- gen reacties waarin ten onrechte Ne land in critische zin betrokken wordt, lok de persoonlijke en economische vei- ïeid is nog niet. zo, dat van Nederlandse de daarover geen grote ongerustheid er zou behoeven te bestaan. De levens- standigheden van vele Nederlanders in ionesië zijn in bedenkelijke mate achter- gegaan. Dit zijn alle factoren, welke md opleveren voor een pessimistische komstverwachting. Jaar het oordeel der regering is het zaak niet door de wisselvalligheid van de eurtenissen te laten afleiden van het ifddoel dat Nederland zich in zijn ver- iding met Indonesië moet stellen: de be ttering van een werkelijke samenwer- g tussen Nederland en Indonesië, die de erstand kan verhogen tegen de bedrei- g van de vrede en welvaart, waaraan e wereld in toenemende mate bloot Het zelfbeschikkingsrecht )e staatkundige ontwikkeling zoals die sedert de overdracht van de souverei- eit in Indonesië voltrekt, vervult de re- ing met zorg met betrekking tot de rea ring van het zelfbeschikkingsrecht dei- ken van Indonesië, daar dit ter RTC de federale structuur is gebaseerd. )e regering is er zich van bewust dat de atkundige ontwikkeling een aangelegen- d is, welke in de eerste plaats de sou- eine staat van de republiek der Ver gde Staten van Inodnesië aangaat. Daar- is niet de uitslag van een eventueel ibisciet, hetwelk op grond van artikel der overgangsovereenkomst mocht wor- i gehouden, voor haar van primair be- ïg, doch slechts de feitelijke mogelijk- d tot verwezenlijking van het zelfbe- ikkingsrecht. )e regering heeft stappen genomen, arbij artikel 2 van de Wet Souvereini- isoverdracht Indonesië haar tot uit- igspunt strekt. )e resultaten van de eerste ministers- ïferentie en de verdere werking van de ie kunnen naar het de regering voor at, niet onbelangrijk worden genoemd. Marine en Landmacht Ten aanzien van de financiële conse- mties der steunverlening door de Ma- is op basis van een bedrag van f 77 lioen overeenstemming bereikt. Het in ionesië aanwezige personeel der Kon. rine bedraagt 4500 man. De sterkte der n. Landmacht bedroeg op 1 Mei 1950 000 man. ha het KNIL zal ongeveer 22.300 man rgaan naar de Republiek der Verenigde ten van Indonesië. Economisch beleid is nog onduidelijk )e Nederlandse ondernemersbelangen in Ionesië worden voor het grootste deel 'ormd door beleggingen in Landbouw-, nbouw- en industriële bedrijven. Da'ar- bestaan aanzienlijke nederlandse be- gen in het vervoerswezen (scheepvaart, htvaart en spoorwegen), in het bank- zen, de im- en export en de openbare isbedrijven (electriciteits- en gasbe- iven). )e waarde van de beleggingen in deze iememingen varieerde naar schatting in 18 tussen de 3 en 4 milliard gulden, ide plm. 15 pet. van het Nederlands ionaal vermogen van dat jaar. )e positie van de Nederlandse onder- ners kan in dit overgangsstadium in het emeen als zeer moeilijk worden geken- etst. Het wettig gezag is niet overal ge- isolideerd en er begtaat grote sociale on- it. )e regering van de Republiek der Ver gde Staten van Indonesië heeft nog geen latregelen genomen, op grond waarvan iduidelijk inzicht kan worden verkregen de algemene beginselen van haar econo- sch beleid. Ouderwijs Iet hoger onderwijs in Indonesië ver tel nog in een tijdperk van ontwikke- zodat allerlei studierichtingen nog aanwezig zijn. Daardoor kan het Ne- rlandse hoger onderwijs een belangrijke ictie blyven vervullen, ioor de monetaire maatregelen in Indo zijn in Nederland een aantal stu nten en scholieren van alle landaarden, Indonesië afkomstig, getroffen. Voor lig wordt hun door het ministerie van menlandse Zaken hulp verleend. Aan de hier te lande in opleiding zijnde Indologische studenten van Nederlandse nationaliteit is van de zijde van de rege ring van Indonesië medegedeeld, dat op hun verdere studie geen prijs wordt ge steld. De tc#nu toe voor deze studie ver strekte toelagen eindigen eind Juli. Van geval tot geval dienen te worden nagegaan op welke wijze de betrokkenen hun studie kunnen voortzetten of pro ductief maken. Veiligheid onvoldoende De veiligheid van persoon en goed is op vele plaatsen nog bepaald onvoldoende. Hoewel aanslagen, berovingen en diefstal len nooit geheel te keren zijn, vinden zij op vele plaatsen in Indonesië toch wel op een abnormaal grote schaal plaats. Sedert de souvereiniteitsoverdracht werden ten minste 16 Nederlandse burgers vermoord. Tot de onrust onder de Nederlandse bevolkingsgroep heeft mede bijgedragen het aanzienlijk aantal arrestaties van de Nederlandse burgers op Java wegens de Westerling-affaire en in Makassar wegens de AZIS-coup. Het grootste deel der arrestanten is reeds op vrije voeten gesteld. De behandeling welke zij gedurende hun detentie onder vonden gaf niet tot klachten aanleiding. Positie der ambtenaren, Als gevolg van een complex van facto ren heeft de ontwikkeling van zaken na de souvereiniteitsoverdracht er toe geleid, dat de Nederlandse ambtenaren zich ernstig teleurgesteld en verontrust gevoelen. Voor bestuursambtenaren staat reeds vast, dat voor hen althans in de bestuurs dienst geen plaats meer is. Verwacht wordt, dat nog in de loop van dit jaar alle be stuursambtenaren met uitzondering van een aantal hunner, op wier aanblijven in een andere functie door de regering van Indonesië prijs wordt gesteld zullen af vloeien. Ook de ambtenaren van de rech terlijke macht zullen de dienst kunnen verlaten. Aan de jongere bestuursambte naren, die na de oorlog voor de bestuurs dienst werden uitgezonden, is tot 1 April de gelegenheid geboden hun vast dienst verband om te zetten in een kort verband van drie jaar. Teneinde de nadelige gevolgen van de monetaire maatregelen voor de ambtena ren te verzachten, besloot de Indonesische regering de kosten van aankoop van de deviezencertificaten voor haar rekening te nemen ten behoeve van verlofssalarissen, wachtgelden en gezinsdelegaties. Deze tegemoetkomende maatregelen hebben echter niet kunnen voorkomen, dat de materiële positie der ambtenaren is achteruitgegaan. De Nederlandse ambte naren in Indonesië verkeren thans in een moeilijke situatie. De garantiewet opent de weg om in ge vallen, waarin voortzetting van het dienst verband in redelijkheid niet kan worden gevoerd, de dienst onder toekenning van wachtgeld, bij voldoende diensttijd gevolgd door pensioen, te beëindigen. ADVERTENTIE de n sh oede patnesri te tone*' M V V f a- ito Hildebrandt-Bazar in de Vleeshal Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Diaconie der Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem het plan opgevat in October een Hildebrandt-bazar te hou den in de Vleeshal op de Grote Markt. De serveerster en verkoopsters zullen gedost gaan in de kledij die in de tijd van Pieter Stastok en de zijnen in zwang was en ook de uiterlijke verzorging van kraam pjes en stalletjes zal geheel in Bieder- meyer-trant geschieden. Vanmiddag komt Koninklijk paar in Parijs aan Franse hoofdstad tooide zich met haar schoonste kleed (Van onze correspondent te Parijs). Hedenmiddag om vier uur worden Koningin Juliana en Prins Bemhard met hun gevolg te Parijs verwacht. Een week geleden is de metamorphose van Parijs begonnen. Voor de ministeries en het Elysée liepen overal werklieden rond met vlaggestokken en kisten vol oranje en bij de „Porte dTtalié", een der grote toegangen van de Franse metropool, was zelfs een heel legertje in de weer met het oprichten van erebogen en het uithangen van bande rolles, wimpels en vanen. Hier zal na melijk het Koninklijk Paar officieel zijn entréi maken in Parijs, gezeten in een open wagen: het eerste voertuig van een lange stoet auto's, waarin onder meer de president en fnadame Auriol, premier Bidault, minister Pleven en gezant Van Boetzelaer gezeten zullen zijn. Vrijdag zal de Koningin en de Prins langs diezelfde route weer uitgeleide ge daan worden.- Eerst heeft men onderzocht of het KLM-vliegtuig niet in Versailles kon dalen, doch tenslotte heeft men Orly, de grote Transatlantische vlieghaven van Parijs toch maar uitverkoren. Daar zal dus de eerste ontmoeting met de president en zijn gevolg plaats vinden, waarna, als ge zegd, dan de feestelijke intocht te Parijs by de Porte d'Italie, in het Zuiden van de stad, geschiedt. De Fransen hadden ook graag gezien, dat Prinses Beatrix van de partij zou wezen. Tegen dit verzoek verzette zich echter het Nederlandse protocol: Het is geen gebruik dat bij ons een souverein zich tijdens een officieel bezoek door zijn of haar kinderen laat vergezellen. )e speciale correspondent van ANP meldt nog: Parijs straalt vanochtend in volle pracht onder een warme zomerzon, die de feeste lijke decoratie van de stad volle luister bijzet. Langs de gehele route, welke Hare Majesteit en de Prins van het vliegveld Orly hedenmiddag zullen afleggen naar het paleis van het Elysée, wapperen Franse en Nederlandse vlaggen. De étalages in de winkelstraten zijn ge heel aan Nederland gewijd en vertonen een keur van tulpen en Hollandse natio nale costuums. In verschillende restau rants van Parijs woi'dt men thans bediend door serveuses, die omslagdoeken met Nederlandse kleuren en opschriften dra gen. De gehele pers van Parijs bereidt vanochtend de Koningin en de Prins een hartelijk welkom, waarbij zelfs de com munistische pers niet achterblijft in waar dering voor het „moderne en aantrek kelijke" van het koninklijk echtpaar. Ook de Franse radio heeft de laatste dagen vele uren gewijd aan uitzendingen over Nederland en zijn Koningin. Heden avond zal radio-Parijs een vier uur lange Nederlandse uitzending verzorgen. Onder wijl zullen in het Elysée de eerste recep ties ter ere van het vorstelijk paar plaats vinden. ADVERTENTIE Naar LOOSiES „IK WAS DE BRUID VAN EEN CANADEES" Een kostelijk boeklllll Keurige uitgave 5.90 GR. HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 Nieuwe Nederlands Hervormde kerk in Londen Prinses Irene zal, zoals reeds gemeld Is, op Zondag 23 Juli de eerste steen leggen van een nieuwe kerk voor de Nederlands Hervormde Gemeente te Londen. Prins Bernhard zal zyn dochter naar Londen vergezellen. De nieuwe kerk komt in de plaats van de op 16 October 1940 door een Duitse bom volkomen vernielde Austin Friars-kerk, die vier eeuwen oud was en het centrum van de Nederlandse Protestantse Gemeen schap in Engeland. De Austin Friars-kerk stond bekend als de moederkerk van het Nederlandse Protestantisme, daar het zijn eerste georganiseerde kerkelijke gemeen schap was. Zij was een van de weinige in Londen nog overgebleven staaltjes van middeleeuwse bouwkunst. Na de verwoesting van de kerk kwamen de Nederlanders in Engeland elk jaar op de tiende Mei bij de puinhopen van het ver nieuwde kerkgebouw bijeen, waar zij de ge lofte aflegden niet te zullen rusten, voor dat hun vaderland weer was bevrijd. Weldra zal nu op de plaats, waar de oude Austin Friarskerk heeft gestaan, een nieuw kerkgebouw verrijzen. De nieuwe kerk zal half zo groot zijn als de oude. De bouwer is W. H. Ansell, die in Nederland de bouwtrant der herken heeft bestudeerd. De bouwkosten zullen ongeveer honderd duizend Pond Sterling bedragen. Zes-en-een-half millioen voor huizen in Velsen B. en W. van Velsen stellen de raad voor om ten behoeve van de bouw van wo ningen een geldlening aan te gaan vai f 6.720.000.—. Coloradokevers aangespoeld De laatste dagen zijn aan het strand van Duin en Kruidberg onder Santpoort vier coloradokevers gevonden. Ook aan het IJmuidense strand, vlak bij de Zuidpïer is een kever aangetroffen. De gevaarlijke insecten zijn vernietigd. Niet meer fietsen op de pier Bij de Zuidpier is een bordje geplaatst waarop de bezoeker kan lezen, dat hij zijn fiets van daar tot de top van de pier niet meer mag gebruiken. De politie heeft Zon dag alleen al vijf overtreders van een bon voorzien. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Vrijdag, zes dagen na de geboorte van haar dochtertje Jacqueline, verliet Ruth Khama het hospitaal in Serowe toaar de blijde gebeurtenis plaats vond. In haar ivoning poseerde zij daarna met haar echtgenoot, het stamhoofd Seretse en baby Jacqueline voor de fotografen. Sportuitwisseling Heemstede Leamington Spa Zaterdag hockey- en voetbal wedstrijden in het Sportpark Zaterdag wordt op het terrein van R. C. H, in het Heemsteease Sportpark van 3-5 uur de dames-hockey-wedstrijd tussen de vertegenwoordigende elftallen van Lea mington en Heemstede gespeeld. Het Heem- steedse dames-team is samengesteld uit de verenigingen Rood-Wit en Alliance en ziet er als volgt uit: doel: P. de Uyl; achtei-: L. Brand, F. de Graaf: midden: L. Peerboom, A. van Turnhout, T. Nederkoorn; voor: N. Brand, L. v. Turnhout, L. Nederkoorn, H. Olthoff, N. Reinkoop. Voorts zullen des avonds op hetzelfde veld de vertegenwoordigex-s van beide plaatsen een voetbalwedstrijd spelen, die om zeven uur begint. Het Heemsteedse elf tal is samengesteld uit de verenigingen R. C. H. en H. B. C. De opstelling is: doel: Bloemink, achter: v. Rheenen, De Reus; midden: Heyerman, de Vos. Tol: voor: Kos ter, de Wette, de Boer. Biesbrouck, Nolet. Men verwacht dat beide ontmoetingen veel belangstelling zullen trekken. Ti.jdens de rustpozen van beide ontmoe tingen zal een aantal turners en turn sters van de gymnastiek- en sportvereni ging „Heemstede" een turnaemonstratie geven. Donderdagavond 25 Mei zal de tafëltennis- wedstrijd HeemstedeLeamington Spa (En geland) worden gehouden in liet sportpark restaurant. Twee sterke teams staan tegen over elkaar. Voor Heemstede komen de volgende spelers uit. J. Leuven en J. de Kok van de HTTV ..HBC" en D. Wolters en J. Brar.dse van de HTTV „Heemstede". Korfbal Zaterdag finales der schoolwedstrijden Zaterdag worden op het Kleverlaanterrein de finales der schoolkorfbalwedsfcrijden ver speeld. De volgorde is: Veld 1: demifinales winnaarsronden: 22.45 uur: Centr. School I 2Bornwaterschool; 2.503.35 uur: C. Houtmanschool—Weth. Westerveldschool. Veld 2. Demifinales verliezersronden: 22.45 uur: Jul. v, StolbergschoolP. H. v. d. Leyschool; 2,50—3.35 uur: Tetterodoschool I—Linnaeusschool. Daarna volgen van 3.45—4.30 uur de finales. Voetbal De Zweden bereiden zich voor op de strijd tegen Nederland Het Zweedse voetbalelftal, dat op 8 Juni in Stockholm tegen Nederland uitkomt, wordt Tweede Pinksterdag samengesteld. Met het oog op deze landenontmoeting en het eindtournooi om de Jules Rimet- beker te Rio de Janeiro werd op 18 Mei een oefenwedstrijd gespeeld tussen een a- elftal en een b-ploeg. Het b-team won met 3—1. Na afloop werden de spelers aangewezen, die de tour naar Rio zullen meemaken. Het zijn: de doelverdedigers Karl Svensson en Torsten Lindberg; de backs Erik Nilsson en Lennart Samuelsson; de kanthalves Sune Andersson, Kjell Rosen, Olie Ahlund en Ingvar Gard; de midhalves Knut Nordahl en Borje Leander; de buitenspelers Egon Jonsson, Stellan Nilsson en Stig Sundkvist; de binnenspelers Arl Palmer, Lennart Skoglund en Bjor Mellberg en de midvoors Hans Jeppson en Ingvar Rydell. Uit deze spelers zal ook het team voor de wedstrijd tegen Nederland worden sa mengesteld. Skoglund werd in de wedstrijd tussén het a- en b-team „ontdekt". Hij moest op het laatste moment op de linksbinnenplaats invallen en speelde daar zo'n opvallende parti.j, dat hij onmiddellijk in de ploeg der „mogelijken" werd verkozen. Engeland B tegen Luxemburg bcherpe critiek in Engelse pers Engeland B heeft na zijn nederlagen te Milaan (met 05) en te Amsterdam (met 0—3) zijn reis besloten met een 2—1 over winning over Luxemburg. Clifford Webb m de Daily Hei-ald heeft voor die wedstrijd helemaal geen goed woord over. Hij zegt dat het een armelijke vertoning zou zyn geweest op het veld van een derde divisie-club. Het Engelse elftal speelde verveeld en zonder methode. Het spel van de Luxemburgers was zo primitief, dat zij in het eerste kwar tier al weggevaagd hadden moeten worden. Maar van een levendige, sluitende Engelse aanval was geen sprake. Quigley en Pye ga ven slecht aan en waren langzaam. Lewis (Arsenal) nam twee kansen te baat. maar verder deed hy zelden iets dat hem boven de algemene traagheid verhief. Er waren en kele Engelse toeschouwers en één van hen riep: „Schiet op, Engeland, dit is geen drie daagse wedstrijd". Deze commentaar, zegt Webb, duidde het tempo vrijwel aan. De En gelse spelers hebben zich lang niet zoveel inspanning getroost als in een gemiddelde competitiewedstrijd. Luxemburg, dat meer geestdrift dan spel- kennis toonde, nam voor de rust de leiding uit een vrije schop van 25 M. afstand, die door een onverschillig opgestelde verdedi ging langs Middleton zeilde. Negen minu ten na de rust scoorde Lewis snel uit een door Muilen aangegeven bal en twintig minuten daarna deed hij het weer uit een van Quigley. Wij plachten vroeger te beweren, dat En geland vier of vijf elftallen van gelijke kracht in het veld kon brengen, zegt Webb, Is er nog iemand die dat gelooft? Bennebroek COLLECTE STICHTING 1940—45 De collecte ten bate van de Stichting 1940 —1945 heelt te Bennebroek in totaal ruim 400.opgebracht. Zandvoort ZANDVOORTSE ZWEMCLUB „DE ZEESCHUIMERS" OPGERICHT. Onder leiding van de voorzitter van de „Haarlemse Zwemclub", de heer Hölsken. had Maandagavond in de stampvolle zaal van „Ons Huis", de oprichting plaats van de Zandvoortse zwemclub, welke, op voorstel van één der leden, de naam „Zandvoortse zwemclub de Zeeschuimers" zal dragen. Aansluiting bij de Kon. Ned. Zwembond zal worden gezocht. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter de heer F, van Luy. ken, vice-voorzitster mevr. S. Hennis-Dorre boom: verdere bestuursleden, wier functies nog nader zullen worden geregeld: Mevr. J. v. cl. Wolde-Hüsken, en de heren H. van Schie. R. van 't Hoff, J. Keur en M. L. Ver. hoeven. De heer A. H. Pomper, eigenaar van het binnenkort te openen „Richebad" deelde mede. éénmaal per week zijn zwembad voor oefen-avond in clubverband beschikbaar te stellen. Als wekelijkse oefen-avond werd hierna de Maandagavond gekozen. De heer Pomper deelde nog mede. dat het „Riche-bad" zo goed als gereed is. Op Za terdag. 3 Juni zal de officiële opening plaats hebben doch reeds met de komende Pink sterdagen zal men er gebruik van kunnen maken. Duiktoren en duikplank zullen dan echter nog niet aanwezig zijn. Bij de officiële opening zullen enkele zwemwedstrijden, te organiseren door de ..Haarlemse Zwemclub", worden gehouden. De opening zal door de burgemeester van Zandvoort, Mr. H. M. van Fenema, ge schieden. Twee ochtenden per week zal het nieuwe zwembad beschikbaar zijn voor de hoogste klassen der Zandvoortse scholen, die er on der leiding van de heer van Pagéé, sport leraar, zullen oefenen. Het water in de beide bassins wordt op gepompt uit vier wellen, die in de omgeving van het bad zijn aangeboord. Hierdoor zal het water bestaan uit een soort gezuiverd zeewater, dat opvalt door buitengewone helderheid en lichtblauwe kleur. De nieuwe club kan starten met een aan tal van ruim 80 leden. JUBILEUM BIJ DE POLITIE Maandag herdacht de heer E. Th. Smits, brigadier van politie, onder grote belang stelling de dag. dat hij dertig jaar geleden in Zandvoort als agent kwam. De jubilaris, die zijn jubileum in huise lijke kring vierde, hield een receptie, welke zéér druk werd bezocht, en waar o.n. de korpschef, de beide inspecteurs, vertegen woordigers van de R.-K. bond van politie personeel. collega's en particulieren hun gelukwensen kwamen aanbieden, vergezeld van vele geschenken. ADVERTENTIE ■■■■■■■■■■■BH MAISON TRIENY maakt momenteel de allernieuwste permanent zonder toestel voor f 8. compleet. Gem. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte H B of electriclteit op het hoofd. Specialiteit In haarverven en blonderen g GROTE HOUTSTRAAT 20 rood g pt ingang portiek boven Vogelzang t/o g E Ancgang - Tel. 17856 ■S2^QS9B Haarlemmermeer DE MOEDERMELKCENTRALE. In hotel De Landbouw te Hoofddorp hield dis. Mastenbroek, leider van de Moe- demielkcentrale te Amsterdam, een lezing over het doel van deze inrichting. Mevrouw Nanninga-Dijserinck, voorzit ster van de afdeling Hoofddorp van het Rode Kruis opende de goed bezochte bij eenkomst met de woorden „Het Ned. Rode Kruis werkt van voor de geboorte tot over het graf voor de gemeenschappelijke belangen". Drs. Mastenbroek gaf vervolgens een over zicht van wat de moedermelkcentrale tot op heden had bereikt. In 1947 werd 353, in 1948 544, in 1949 1894 en in de eerste 4 maanden van 1950 1300 liter moedermelk afgeleverd. Wil men echter tot goede re sultaten komen, dan moet tenminste 8000 liter per jaar worden ingezameld. Spreker stelde het op hoge prijs dat nu ook in de Haarlemmermeer een centrale was opge richt. Het aantal aanvragen is groot en daarom moet een dringend beroep gedaan op veler medewerking. N.Z.H. REDDINGSMAATSCHAPPIJ. De opbrengst van de te Hoofddorp ge houden wedstrijden klaverjas, pandoer en bridge, ten bate van de N.Z.H. Reddings maatschappij bedroeg 89,17. Aalsmeer AALSMEERS FANFARECORPS WINT KAMPIOENSPRIJS IN DENEMARKEN „Aalsmeers fanfarecorps" heeft op een internationaal muziekconcours te Aarhus in Denemarken met een maximum aantal pun ten de kampioensprys behaald. Aan het concours, dat Vrijdag en Zater dag werd gehouden, namen corpsen uit elf landen deel. „Aalsmeers fanfarecorps" werd kampioen met 119 punten; het hoogste aantal punten dan gewonnen kon worden was 120. Vijfhuizen „DE NAAMLOZEN VAN 1942" Ter herdenking van de in de oorlog ge vallenen gaf de toneelvereniging „Adamson" in het gymnastiekgebouw te Vijfhuizen een voorstelling van „De Naamlozen van 1942" door A. Defresne. Regisseur Th. Dammiaans verklaarde in een korte toespraak voor het begin van de vertoning, dat het niet de be doeling was gevoelens van haat te doen her leven. Het stuk werd op verdienstelijke wijze ten tonele gebracht waarbij vooral het spel van Dolieslagers en mevrouw Dolieslagers- Van Egmond bijzonder opviel. Ook de overi ge spelers voldeden goed, met uitzondering de vertolker van de rol van de rechercheur Het stuk heeft veel succes geoogst, hetgeen bleek uit de langdurige bijvalsbetuigingen aan het slot. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. H Slotkoers gisteren 279 'A 200 222 168 118 276 272 113 120% 158 108 113 120 1371* 80 196 Openings koersen 279 200% 112% 115% 110% Bloemendaal B. en W. willen meer drankwet-vergunningen Het maximum aantal drankwetvergun ningen te Bloemendaal bedraagt op het ogenblik 18. Alle 18 vergunningen zijn uit gegeven. In vroeger jaren heeft het feit. dat in de gemeente voor nieuwe inrichtingen geen vergunningen kunnen worden uitgegeven, zich nooit als een groot bezwaar doen gel den. Sinds de gemeente na de bevrijding echter steeds meer in het toeristenverkeer wordt opgenomen, waarmede de behoefte is ontstaan aan eer. aantal nieuwe goede restaurants, wordt dit wel degelijk als een bezwaar gevoeld, dat geen nieuwe vergun ningen beschikbaar zijn. Bij de bestaande inrichtingen, waarvoor een tapvergunning als een normaal comple ment dient te worden beschouwd, denkt het gemeentebestuur aan hótol-restaurant „Zomerzorg", aan hot restaurant in het Openluchttheater en aan de restaurants „Westeinde" cn „Zonnchoek" aan de kop van de Zeeweg, nabij het Bloemendaalse strand. Voor de toekomst valt te wijzen op het op de hoek van de Dompvloedslaan en de Willem de Zwijgerlaan te stichten cultuurcentrum annex restaurant en op het zich steeds meer uitbreidende bad- en strandcentrum Bloe mendaal aan Zee. Ook zal eer. exclusief restaurant, waaraan in de gemeente behoefte bestaat, zonder vergunning zeker niet ge ëxploiteerd kunnen worden. Een daarvoor noodzakelijke verhoging van het maximum aantal vergunningen za! ook daarom zijn te billijken, omdat het aantal vergunnir.gsbedrijven In de gemeente, zeer beperkt is. Bij toepassing van het wettelijk maximum zou het aantal vergunningen in Bloemendaal, gerekend naar een aantal in woners op 1 Januari 1D50 van 2Ö086 thans 50 mogen bedragen of wel 32 méér aan het feitelijk maximum nu bedraagt. Gelet op dit alles komt het B. en W. voor. dat aan een verhoging van het maximum met 14 vergunningen voor de gemeente in de naaste toekomst behoefte bestaat, waarom zij de raad voorstellen, aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken het voor onze ge meente geldende maximum der vergunnin gen nader vast te stellen op 32. Voor de verloven A (verkoop van zwak- alcoholische drank in het klein) uitsluitend voor gebruik ter plaatse heeft de raad nim mer een voorstel aan de Kroon voor vast stelling van een lager maximum gedaan, zodat het maximum der uit to geven ver loven gelijk is aan het wettelijk maximum van 50. In werkelijkheid zijn er in onze gemeente op het ogenblik 10 inrichtingen met een verlof A. Derhalve komt het B. en W. voor. dat er geen redenen aanwezig zijn om dè Kroon om vaststelling van een ver laagd maximum voor de verloven A te ver zoeken. Heemstede KATH. BOUWVAK ARBEIDERSBOND „ST. JOSEPH". Op de jaarvergadering van de Katix, Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", blcefc uit de jaarverslagen dat de afdeling thans 332 leden telt. De voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden, installeerde kapelaan C. Bak ker als geestelijk adviseur. De aftredende bestuursleden, de heren J. Vester, J. Geels, S. Leuven en A. Co- blens, werden by acclamatie herkozen. MUZIKALE RONDGANG Woensdagavond a.s. houdt het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior", dirigent de heer J. Beekhoven, wederom een muzikale rond gang. Te 7 uur verlaat het corps het repe titielokaal en trekt door het Grotstuk naar de Rivierenwijk, om dan via de Van Mer- lenlaan weer naar de startplaats terug te kerer.. Ook deze tocht is bedoeld als pro paganda voor het a.s. jubileum. Hillegom Ui! de raadsvergadering Hel onderhoud van scholen. Studerende ambtenaren. - Bouw van 53 woningen. In de Hillegomse gemeenteraad houdt men van opschieten. Dat bleek ook Maandag avond, toen de vergadering, om half acht begonnen te ruim half negen alweer ge ëindigd was. Bij de ingekomen stukken was een afwij zende beschikking van het Departement van Onderwijs op hei besluit van de Raad, de vergoeding voor de bijzondere scholen niet te baseren, als naar gewoonte, op het cijfer voor de O. L. school. De raad achtte deze verhouding niet billijk, daar de O. L. school pas in een nieuw gebouw zit en weinig onderhoudskosten heeft, terwijl verscheidene bijzondere scholen in oude gebouwen zijn ondergebracht. Ondanks het feit dat de bur gemeester zulks afraadde, zette de raad door, doch naar thans blijkt zonder succes. Naar de heer Vermeer (Prot. Chr.) mededeelde, zullen de schoolbesturen zich hierbij neer leggen en ook de raad besloot niet in beroep te gaar.. Nadat verscheidene agendapunten snel onder de hamer waren doorgegleden, nam de raad, eveneens zonder stemming aan de rege ling inzake studietoelagen aan ambtenaren, ofschoon de heer Van Lierop (R.K.) ook voor werklieden de gelegenheid tot studie wilde scheppen. De voorzitter wees er op dat de zaak hier principieel anders ligt. Voor rioleringswerken om en in de Weere- steinstraat werd een crediet van f95.000 toegestaan, waarbij de heren Van Egmond (Prot. Chr.) en Stokman (KVP) er op aan drongen ervoor te zorgen, dat het bollenver- voer straks, in het hoogseizoen, van deze werkzaamheden geen stagnatie ondervindt. Op de regeling over de 2 pet. gratificatie is de goedkeuring afgekomen. De heer Loerakker (KVP) verzocht het college te willen bestuderen of een dergelijke regeling ook voor de losse werklieden kan worden getroffen, waarnaar de voorzitter een onder zoek toezegde. Tenslotte nam de raad kennis van de plan nen voor de bouw van 28 woningen (volgens het plan-Alkemade) in het Vosselaan-kwar- tier en van 25 woningen, volgens het Arnoud-systeem. aan de Brouwerslaan. In principe ging de raad mei de plannen accoord en zo spoedig mogelijk zal met de bouw worden begonnen. JUBILEUM V. V. HILLINEN De voetbalvereniging „HUlinen" heeft haar dertigjarig jubileum gevierd met een feest avond. waaraan het caberetgezelschap Maar ten Kapteyn medewerking verleende. Na opening door de voorzitter, de lieer B. Fijma, werd door de junioren aan het be stuur een geschenk aangeboden, bestaande uit nieuwe netten voor de doelen, terwijl de heer Van Ti'borg namens donateurs en leden een spaarbankboekje met ruim f300 aanbood. Hij gewaagde daarbij van de verbondenheid met de verenging en met de voetbalsport en stelde daarbij vooral de nog steeds actieve veteraan Elderbroek ten voorvoeld, die op z'n vijftigste verjaardag nog een paar voet balschoenen cadeau vroegen kreeg, en ze nog in gezondheid hoopt 'e verslijten. Tijdens de receptie die door het bestuur in het clublokaal „Zomerzorg" gehouden werd, kwamen velen de jubilerende vereni ging gelukwensen, waaronder namens de H.VJB. de heer Van der Aart, namens het College van B. en W. wethouder Van Dam (die mededeelde dat de vereniging in liet vervolg kon rekenen op de volledige mede werking van het gemeentebestuur dat in vroeger tijden niet immer een open oog had gehad voor de noodzaak der lichamelijke oefening), bestuursleden van plaatselijke verenigingen en competitie-concurrenten.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7