Haarlems Dagblad Verwondering Receptie op het ministerie van Buitenlandse Zaken, bezoek aan de studentenkolonie en de Notre Dame >4e Jaargang No. 19559 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 26 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie cn <0prcftjtc Llaarlematht Courant (Ittno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom \NLANGS zijn enige Russische trawlers uit de Oostzee naar het Kanaal ge- iren. Enige dagen later zouden geallieerde (jotmanoeuvres beginnen en meteen ont- lond opschudding. De trawlers zouden niet vis maar op spionnage uit zijn. Eer de oot-manoeuvres begonnen waren ze even- el alweer weg. Het waren toch maar >wone vissers geweest. De Engelsen wie in dit geval het alarm afkomstig hadden zich druk gemaakt over iets. Tegenover de Russen lijkt zulk een op- budding slecht beleid. Zij doet pa- iekerig aan. Onverstandig. Er is altijd iveel te doen over propaganda, een zaak aarvan waarde en betekenis naar mijn ening meestentijds ver overschat worden. waarom doet men zo vaak dingen die tcies het tegenovergestelde van propa- inda zijn? Dit is een uiting van ver- ondcring. Zij moet zich bij velen doen •voelen als zij de opschuddingen in het festen waarnemen. Het is niet nodig de jgewonden reeks verklaringen, uitspraken voorstellen van Amerikaanse senatoren herinnering te brengen en nog eens te föhnen over de spokenjacht op van-com- mnisme-verdachte lieden, waarmee Ame- a in de eerste plaats en Engeland in tweede ons verbaasd hebben: verbaasd jor de ondoordachte trant en het gebrek m goede grondslag bij het uiten van be- huldigingen. Het Westen zou op het jsten veel meer indruk van kracht en istigc zekerheid maken, het zou de Rus- n veel meer imponeren, als het meer Imte en waardigheid toonde. Zulke on- it als het misbaar over die trawlers zal Moskou de uitwerking hebben, dat men lacht. Misschien kunnen sommigen zich it moeilijk voorstellen. Misschien denken dat die Russen daar voortdurend met xbeten gezichten bijeen zitten. Maar zo de werkelijkheid zeker niet. Welnu, het niet in het belang van het Westen, zich Moskou te laten uitlachen. Evenmin zijn ij aan deze zijde van het IJzeren Gordijn •baat met onenigheden en eindeloze sputen. Die moeten in Moskou de indruk in zwakheid wekken. Het is bij herhaling izegd dat sterke eenheid in het Westen, •t bereiken van nieuwe aaneensluiting joral, in het Oosten indruk zal maken, at ligt voor de hand, want het raakt de jrn van de zaak. Als onze democratie de :acht tot vernieuwing toont, tot de inner- ike versterking en de vastberaden ont- ikkeling die noodzakelijk zijn, zal men is in Moskou begrijpen dat men niet met n verouderd, vermoeid, uitgeput stelsel te aken heeft, maar met een grote, meer dan flijkwaardige macht, die onbegrensde mo- tlijkheden vertegenwoordigt. Materieel schouwd bezit het Westen gewei- mogelijkheden; het kan die slechts trspelen als het zich in tegenstelling en in udeloos redetwisten verliest. Er is vaak reden om ons te verwonderen, uk over diegenen in ons midden, die met ippige zwarrgalligheid over de derde ereldoorlog blijven praten cn zich bezig- mden met (op geen enkele zekerheid gronde) berekeningen, wanneer die zal soarsten. Wat hebben zij daar aan? Wat eft het voor zin anderen, die opgewek- van natuur zijn, van hun opgewektheid beroven door sombere voorspellingen? :t is zeer wel mogelijk dat er nooit een rde wereldoorlog zal uitbarsten. Ik be- jjp niet waarom men zich het leven zou oeten verdrieten en bederven met naar- estigheden over een mogelijke ramp, die ellicht niet komen zal. Dit wordt er niet lidelijker op als men er het gebruik van oombommen als een zekerheid aan ver- ndt. Er is genoeg reden om aan te nemen it als die oorlog werkelijk eens mocht imen de atoombom niet als strijdmiddel worden gebruikt. Wie zich zo gaarne eroept op het feit dat er altijd oorlogen in geweest, dus op de historie, behoort ar dan ook de conclusie uit te trekken it strijdende machten er zich niet op toe- feggen zichzelf te vernietigen. Het is tref fend bewezen in de tweede wereldoorlog, ren het gebruik van het inmiddels ver- fctwïkkelde gifgas zorgvuldig vermeden hrd. [Wij leven maar kort. Er is van die korte |d iets moois en vruchtbaars, ook voor olgende geslachten, die er profijt van dien trekken, te maken als men helpt iets bouwen, als men wil leven en laten en, als men zijn jaren niet verknoeit iet dingen te vrezen die er niet zijn. Er jn mensen die sinds 1945 jammeren over it onmiddellijke gevaar voor een derde ereldoorlog. Al vijf jaren van hun kost- are levenstijd hebben zij er geheel zinne- mee versomberd. Hoe dom! R.P. eptïtriëring van de F-brigade Op Dinsdag 23 Mei is uit Priok ver- okken het troepenschip „Hellenic Rince". anvankelijk zou dit schip reeds 8 Mei af tvaren zijn, maar motorstoring vcroor- lakte een oponthoud van ruim 14 ■dagen. Aan boord bevinden zich de 41ste Hulp- trbandplaats-afdeling en een detachement ichtstrijd krach ten. De Hulpverbandplaats- deling behoort tot de F-brigade. De in- heping van de 3de divisie is hiermee dus oltooid. Een begin is gemaakt met de ipatriëring van de hierna volgende F- rigade (lichting 1948). Na deze brigade volgen nog de G- en -brigade. De Wegenwacht gaat tot 's avonds zeven uur rijden De „Gele Rijders" zullen van Maandag 's avonds tot zeven uur in plaats van ot zes uur op de weg zijn. Daarentegen 'ordt hun rusttijd tussen de middag ook en uur verlengd, zodat zij van half een ot half drie hun route zullen verlaten. Botsing in het Kanaal Vanmorgen vroeg heeft in het Kanaal Ijdens een dichte mist een scheepsbotsing laats'gehad waarbij het 3.712 ton metende paanse stoomschip „Cabo Espartel" ge- onken is. De 37 opvarenden van de „Cabo ■spartel" konden allen worden gered. Zij ijn met een reddingsboot van Dungeness deze kustplaats aan wal gebracht. De eredden spraken van een „verschrikke- ijke botsing" met het Engelse vrachtschip Felsper", dat ernstige schade blijkt te ebben opgelopen. De „Felsper" is met een leepboot naar Dover gebracht. Men ge- ooft dat aan boord van dit schip evenmin Öachtoffers zijn gevallen. (United Press). Het Koninklijk Paar in Parijs De mening van president Auriol (Van onze correspondent te Parijs). „Uw Koningin heeft op slag het hart van Parijs veroverd, het hart van Parijs en dat van Frankrijk". Dit waren de woorden, die president Auriol onr gisteravond toever trouwde, toen wij hem naar zijn indrukken over onze vorstin vroegen. Wij merkten op: „Zeker, monsieur Ie president, doch laten wij niet vergeten hoe groot uw aan deel is geweest bij de kennismaking tussen Koningin Juliana en het Franse volk". Het antwoord van de president kwam prompt eh het klonk zeer welgemeend: „Vous sa- vez, monsieur, een charme als van uw Vorstin, een charme van deze overtuigings kracht, heeft geen enkele bijstand nodig om ieder direct voor zich te winnen". Dit korte gesprek vond plaats in de feë- rieke tuinen van 't ministerie van Buiten landse Zaken aan de Quai d'Orsay en nadat de Nederlandse persattaché, de heer Sadi de Gorter, ons aan de president had voor gesteld. Enkele stappen verder onder de takken van een zware lindeboom stond daar, ge kleed in een gewaad in turquoise kleur met zilveren sterren, enkele diamanten in het haar, Koningin Juliana. „Tout Paris" wandelde hier rond, leden van het corps diplomatique, ministers, de kleine kwieke en elegante Bidault, de lange vriendelijke Schuman, die hier deze avond gastheer was, de gedecideerde en stoere René Meyer, Paul Ramadier, minister Stikker, vele hoge militairen en alle leden van het ambassade-personeel en een twintigtal Ne derlandse en Franse journalisten. In de tuin woei een zachte wind, die ons de gedempte klanken toewuifde van de kamermuziek, welke in de luisterrijke za len van het ministerie werd uitgevoerd. Tegen 12 uur ging Prins Bernhard naar zijn gemalin, daarna zag men het paar los jes gearmd in de duisternis verdwijnen. De koninklijke gasten zouden zich echter nog niet ter ruste begeven, want onze onver moeibare vorstin had laat in de namiddag het plan geopperd nog voor haar vertrek de Notre Dame te bezichtigen. De kathe draal baadde in een oceaan van licht. De auto van het koningspaar had moeite haar weg door de massa juichende mensen te banen, want op verzoek van de Koningin had men de tocht zonder gevolg en zonder escorte ondernomen. Toen de statige Renault eenmaal een toer rond dit meesterwerk der Gotische bouwkunst had -gemaakt, zag men Juliana zich naar voren neigen en toen maakte de chauffeur nog eens hetzelfde traject. Na de tweede ronde koerste de wagen in de richting van het Elysée, het presidenti ele paleis, waar Koningin en Prins hun laatste nacht in Parijs zouden doorbrengen. Bij de studenten Gisteravond vond, gelijk gemeld, in het centrale gebouw van de ei té Universit aire een ontvangst plaats van de internationale studenten, die de Koningin in elk geval wilde bezoeken. Het was een ongedwongen samenzijn van jonge mensen, tot wie, Ko ningin Juliana iets had te zeggen: een op timistisch woord van vertrouwen in deze wereld, van erkenning van hetgeen op het plan der internationale samenwerking toch reeds was bereikt, een aansporing om met de geestdrift der jeugd mede te wer ken aan de opbouw van een betere, men selijker wereld, de vestiging van een ware en definitieve vrede. De zaal whs gevuld met jonge mensen, tot zestien verschillende volken behorende. Elke groep had zijn eigen nationale vlag meegevoerd. Tussen de vele bonte kleuren herkende men de Indonesische vlag. Toen ook minister René Mayer, die zijn ambtgenoot van Onderwijs verving, nog een woord had gesproken en eveneens de bejaarde oprichter van de internationale studentenkolonie, monsieur Honnorat, zich tot de gasten had gericht, verlieten Ko ningin en Prins het gebouw om zich naar het Nederlandse paviljoen te begeven een schepping van Dudok welke de naam draagt van onze vorstin. Na een rondgang door de zalen en vertrekken na men de hoge gasten plaats aan een lange tafel om de toespraak van de directeur, dr. van Wijk, aan te horen, die onder meer op de vele materiële moeilijkheden wees. die het Nederlandse studentenhuis nog heefl te overwinnen. De Koningin en de Prins hadden een hartelijk en persoonlijk woord voor velen en twee der aanwezige dames drs. Oos- terlee en mej. Cohen Stuart werden door H.M. spontaan omhelst. Men vernam, dat beide dames vroeger Koningin Juliana als kind aan het hof hadden les gegeven. Onder het uitbundig gejuich van de saamgedromde studenten-bevolking ver lieten Juliana en Bernhard het gebouw en vertrokken naar het Elysée om zich kort daarna naar de Quai d'Grsay te begeven voor het diner en de receptie, waarover wij in de aanvang van dit verslag onze in drukken reeds gaven. De laatste ochtend van het verblijf in de Franse hoofdstad heeft het Koninklijk Paar willen besteden aan een samenzijn met in Frankrijk woonachtige Nederlanders. De ontvangst vond plaats in het gebouw dei- Nederlandse ambassade. De Koningin en de Prins arriveerden daar om tien uur en ook op deze laatste dag van het bezoek was de belangstelling zo groot, dat liet cordon van politie-agenten slechts moeizaam een nauwe doorgang in deze smalle straat van de Parijse diplomatenwijk kon open hou den. Afscheid Om kwart over elf keerden de Koningin en de Prins voor de laatste maal naar de tijdelijke koninklijke i-esidentie terug. Om half twaalf werd daar de koninklijke standaard voor de laatste maal gestreken toen Hare Majesteit en de Prins, vergezeld van president en mevrouw Auriol, het pa leis verlieten om in een nieuwe glorievolle tocht afscheid te nemen van Parijs, dat zijn koninklijke bezoekers in deze dagen met zovele bewijzen van achting en toegenegen heid heeft overstelpt. Opnieuw was daar thans het overweldigende beeld van de koninklijke stoet, die, omringd door de kleurige ruiterij der republikeinse garde de Place de la Concorde passeerde. De felle zon gaf het tafereel een nog wat uitbun diger kleur dan bij.de intocht. Het zonlicht weerkaatste op de honder den koperen helmen der gardeniers en in de fonteinen van het met vlaggen omrande plein. Hare Majesteit werd in de konink lijke auto vergezeld doör president Auriol. De Prins in de tweede auto door mevrouw Auriol. De stoet nam dezelfde route als bij de aankomst. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn heden om 12.38 uur van het vliegveld Orly vertrokken. Prins Bernhard en de Parijse fotografen Prins Bernhard heeft zich bijzondere po pulariteit verzekèrd bij de Parijse foto grafen en cineasten, die hem zelfs het ere presidentschap van hun vakgroep willen aanbieden. Men kent de hobby van de Prins voor fotograferen en filmen. In Versailles maakte hij kiekjes en zelfs in het jacht, dat hem gisteren naar het stadhuis voerde, zag men de Prins enige malen zijn lens richten op de prachtige oude gevels langs de oevers. Op zichzelf is deze passie voor het fototoestel een beroepsfotograaf natuur lijk al sympathiek maar de bijzondere po pulariteit van het gilde dankt Prins Bern hard toch wel aan het feit dat hij bij zijn lust om plaatjes te maken zelfs de macht van monsieur Dumaine. de chef van het protocol, trotseren durft. In de koude oor log tussen het protocol en de pers. die deze laatste dagen soms wel in openlijke vijandelijkheden dreigde te ontaarden, menen de journalisten in Prins Bernhard een „geallieerde" gevonden te hebben. Figaro De 23-jarige Maurice Phyris, een tot voor enkele dagen onbekende Parijse kap per, ziet thans voor zich een grote car rière in het verschiet, want het is deze jonge man geweest, die tijdens het bezoek van Koningin Juliana haar kapsel heeft verzorgd. Een dag of tien geleden ontving de Parijse ambassade een telegram uit Söestdijk, waarin om een kapper voor de ochtend- en avonduren werd verzocht. Na ampel overleg met het Elysée werd de onbekende en jonge Phyris de hoge ver antwoordelijkheid der koninklijke coiffure opgedragen. Tevoren had het protocol hem omslachtig geïnstrueerd: beleefd en onder danig groeten en' verder maar niets zeggen, was het parool. Bevend van emotie meldde Maurice zich Dinsdagavond aan bij de koninklijke ver trekken op de eerste verdieping van het Elysée. Prins Bernhard, wiens kamer men door moest om het vertrek der Koningin te bereiken, was juist bezig zijn das te strikken. Vriendelijk wees hij de jonge man de weg De Koningin zei: „U bent dus de kapper? Aardig dat u gekomen bent". Daar na volgde Maurice de Koningin naar haar boudoir. De Koningin verzocht om „coif- Het Koninklijk paar niet president en mevrouw Auriol aan boord van de marinesloep op weg naar het Parijse stadhuis. fure trés parisienne" en des avonds werd zij allerwegen bewonderd om haar buiten gewoon geslaagde kapsel, waarin een dia deem met 27 diamanten was verwerkt, dat vroeger had toebehoord aan de moeder van Willem de Zwijger. De volgende dag voor het diner in de Nederlandse ambassade had Phyris 25 diamanten sterretjes in het haar van onze Koningin aangebracht. Monsieur Phyris, wiens naam in de Pa rijse beau monde thans wel voorgoed is gevestigd, heeft zijn nervositeit nu wel definitief overwonnen. Zelden had hij zo verklaarde gisteren deze Figaro een zo voorkomende cliënte onder zijn behan deling gehad. Een detachement van de Franse Marine bracht bij de Pont de lena de eerbewijzen aan de hoge gasten. De sloep met de Koninklijke gasten op de Seine. De U.NO. en de huidige wereldsituatie Studentenconferentie in Bentveld De studentenconferentie over „De Vere nigde Volken en de huidige wereldsitua tie", waaraan een 50-tal studenten, onder wie 17 buitenlanders (Engelsen, Zwitsers en Duitsers), deelneemt en die georgani seerd is door de Nederlandse Studenten vereniging voor Wereldrechtsorde, is Woensdagavond in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend. Namens de minister van Buitenlandse Zaken sprak dr. C. Patijn, een welkomst-, woord, waarin hij de wens uitsprak, dat het congres zou mogen voldoen aan de verwachtingen. De heer J. Winkelman, directeur van de afdeling onderwijs van de gemeente Amsterdam, deelde in zijn be groetingswoord namens het stadsbestuur mede, dat de burgemeester voornemens is zelf nog op een der conferentiedagen te komen. Namens de World Federation of United Nations Associations sprak mr. N. J. C. M. Kappcyne van de Coppello. Voorts voerde nog het woord dr. Joseph Mitchell, secretaris-generaal van de League of Coloured Peoples, die ook zal spreken op de conferentie. De openingsbijeenkomst werd bijgewoond door de ambassadeur van India in Neder land, dr. M. S. Mehta. Vandaag is in Bentveld de eigenlijke conferentie, die tot 31 Mei duurt, geopend. UNO eist excuus en schadevergoeding van Israel Wegens moord op graaf Bernadotte Israel heeft zich bereid verklaard de drie verzoeken in te willigen, die Trygve Lie namens de U.N.O. in een brief aan de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Sjaret, stelde in verband met de moord op graaf Bernadotte. Dienten gevolge zal Israel een officieel excuus aan het adres der U.N.O. richten wegens de moord op graaf Bernadotte, bemiddelaar voor Palestina. Het zal zijn pogingen de daders te grijpen en te berechten voort zetten. Tenslotte zal Israel aan de U.N.O. 54.628 Amerikaanse dollars betalen als vergoeding voor de geldelijke schade, die de U.N.O. in verband met de dood van Bernadotte heeft geleden. In de lange brief verweet Lie Israel, dat aan graaf Bernadotte geen gewapend ge leide ter beschikking was gesteld en dat de algemene houding in Israel ten tijde van de moord (Sbptember 1948) achter dochtig en niet vriendschappelijk jegens graaf Bernadotte en zijn personeel was. Volgens het oordeel der U.N.O. moeten de Stern-groep cn de Irgoen Zwai Leoemi verantwoordelijk geacht worden voor de misdaad. Afgezien van het rapport van 3 Mei 1948 aan de Veiligheidsraad, dat slechts in algemene bewoordingen over het onderzoek handelde, heeft de regering van Israel de U.N.O. geen inlichtingen ver strekt over de stappen, die de politie en andere autoriteiten hebben gedaan om de daders te grijpen. Lie komt tot de conclu sie, dat de regering van Israel niet alle volgens het internationale recht en de reso lutie van de Veiligheidsraad vereiste maat regelen heeft genomen om de schuldigen voor het gerecht te brengen. „Daar de weduwe van Bernadotte geen eis tot scha devergoeding voor de dood van haar echt genoot wil indienen, kan de door de U.N.O. gevraagde som als betrekkelijk gering be schouwd worden in verhouding tot de ernst van het misdrijf", aldus deze brief. Australië trekt zijn troepen uit Japan terug De Australische minister-president, R. G. Mcnzics, heeft te Sydney bekend gemaakt, dat Australië heeft besloten, zijn troepen uil Japan terug te trekken. Menzies verklaarde, dat het nog enige tyd zou duren, alvorens met het afvoeren van manschappen en voorraden zou wor den begonnen. De gehele operatie zou over een aanzienlijke periode worden uitgestre ken. TRYGVE HE: „Geheel Europa wil vrede" „Europa wil vrede. Zowel Oost-Europa als West-Europa wil vrede", zo heeft Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO gistermiddag gezegd tot de leden van het secretariaat der UNO, die hem bij zijn aankomst bij de ingang van het gebouw der UNO verwelkomden. „Het doel van onze organisatie moet thans de vrede zijn. Wij willen geen koude oorlog meer. Dit zal veel tijd vergen, maar er zal een dag aan breken, waarop niemand nog zelfs over een koude vrede zal spreken", zo voegde hij er aan toe. Hij verklaarde, dat hij vele brie ven van moeders in alle landen had ont vangen en veel bloemen. Hij zeide verder, dat drie millioen Franse oorlogsveteranen eenstemmig een resolutie hebben aange nomen, waarin zijn doelstellingen werden gesteund. De heer Lovink benoemd tot ambassadeur in Canada Bij Koninklijk Besluit is de heer A. H. J. Lovink, laatstelijk Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon in Indonesië, benoemd tot Nederlands ambassadeur in Canada. Het woord is aan La Rochefoucauld: Het is schandelijker zijn vrienden te wantrouwen dan door hen be dragen te worden. Bestrijding der werkloosheid Er komt een regeringsnota Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer deelde in de Donderdagmiddag gehouden vergadering mede, dat hij van de minister president een brief ontvangen had, waarin de regering het voornemen te kennen geeft binnenkort aan de Kamer een nota te stu ren over de door haar getroffen en nog te treffen maatregelen ter bestrijding van eventuele werkloosheid en ter handhaving van een volledige werkgelegenheid en dat zy bereid'is daarover te zijner tijd met de Kamer van gedachten te wisselen. Aan de heer Nederhorst van de Partij van de Arbeid was namelijk enige tijd geleden toegestaan de regering over de bestrijding der werkloosheid te interpel leren. De heer Nederhorst wenste de rege ring negentien vragen te stellen, welker beantwoording veel voorbereiding zal kos ten. Met het oog daarop en omdat ook de regering veel gewicht aan deze zaak hecht, vond zij het gewenst de afgevaardigden door middel van een nota in te lichten. De heer Nederhorst had daartegen geen bezwaar, als de nota tenminste niet te lang op zich laat wachten. De interpellatie zal dan wel niet meer nodig zijn. ROL VAN NEDERLANDSE MARINE Geen zelfstandige eenheid in Atlantische defensie WASHINGTON, 26 Mef (ANP-Aneta). „Nederlands eeuwenoude maritieme tradi tie is een waardevol begrip, waarvan in de ruimste mate gebruik moet worden ge maakt bij het bepalen van de functies, die de wapenen van de verschillende landen binnen het kader van de gecombineerde strijdmacht van de samenwerkende Atlan tische mogendheden zullen vervullen", al dus verklaarde een Amerikaanse militaire autoriteit heden tegenover Aneta's diplo matieke correspondent. Hij ontkende ech ter ten stelligste, dat er bij het Amerikaan se departement van Defensie plannen be staan zoals die, waarop de Amerikaanse persorganen dezer dagen hebben gezin speeld en die zouden neerkomen op specia lisering van de bewapening der verdrags partners, zodat een land of een groep van landen zich in het bijzonder op de land macht zou toeleggen, die andere groep (waarbij Nederland) op de zeemacht en een derde op de luchtmacht. Wat Nederland betreft is het wel dege lijk de bedoeling van de Amerikaanse plan nenmakers, dat de nadruk op een maritie me deelneming in de strijdmacht zal val len doch zonder verwaarlozing van wat Nederland te land en in de lucht kan bij dragen. Functionarissen van het departe ment van Defensie geloven evenwel niet, dat het mogelijk zal zijn de Nederlandse marine als zelfstandige groep te doen op treden, daar zij volgens hen niet voldoet aan de eisen, welke thans aan een zoge naamde „task force" moeten worden ge steld en aanvulling van de Nederlandse marine met Amerikaanse eenheden, zoals bijvoorbeeld slagschepen en zware kruisers, niet tot een bevredigend resultaat zou lei den. Erkenning van deze feiten, aldus werd tegenover de correspondent van Aneta met nadruk verklaard, houdt echter geenszins in, dat men in Amerika de Nederlandse marine als „quantité négligeable" be schouwt. Integendeel, op het departement van Defensie wordt thans ijverig gezocht naar een methode, waarbij de bestaande problemen zodanig zouden kunnen worden opgelost, dat de waarde van de Nederland se marine zo volledig mogelijk tot haar recht kan komen. Aanvulling van de Ne derlandse maritieme strijdkrachten met Amerikaanse bodems zoals fregatten (waarvan de eerste twee nu definitief aan staande Donderdag aan de Nederlandse marine zullen worden overgedragen) ge schiedt dan ook met bijzondere aandacht voor de mogelijkheid om hierdoor het Ne derlandse aandeel in de zeemacht van de Atlantische mogendheden niet alleen gro ter maar ook meer effectief te maken. Het weer afgebeeld Het weer in ons land staat nog steeds onder de invloed van kleine depressies, die van Frankrijk over België en ons land naar Noord-Duitsland trekken. Deze geven het weer een enigszins onvast karakter. Inmiddels stijgt de luchtdruk over het Zeegebied ten Westen van Portugal en de Golf van Biskaje. Het hoge drukgebied op de Oceaan ver plaatst zich naar het Zuiden waardoor de weg steeds meer vrij komt voor depressies, die over IJsland naar Scan dinavië koersen. De invloed hiervan zal zich in de ko mende dagen waarschijnlijk verder over het Noordzeegebied in de richting van onze omgeving gaan uitbreiden. O0N5EW0LKT 0 LICHT bew 0HALF BEW ZWAAR 8EW GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGE.. A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER scheidingslijn-fpont-tussen lucht v.... verschillende herkomst stand van dit teken geeft oe windrichting aan- iedere hele owarsstreep is een wind- snelheid van vijr meter per seconde Weerbericht VERSPREIDE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk nog veel bewolking met hier en daar nevel of mist. Morgen enkele verspreide opkla ringen. Bijna overal droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. 27 Mei: Zon op 4.31 uur. onder 20.43 uur Maan op 15.27 uux. onder 2.29 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 Mei: Hoog water: 10-50 en 23.25 uur. Laag water: 6.03 en 18.47 uur. Zaterdag 27 Mei: Hoog water: 11.59 en 00.00 uur. Laag water: 7.13 en 20.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1