Amerika importeert „liever goederen dan soldaten' Stadsbestelriienst A.B.C Zaterdag 27 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 10 Effecten- en Geldmarkt Al kan men niet zeggen dat de New- Yorkse beurs en de koersloop der Ameri kaanse fondsen op de stemming van de Amsterdamse beurs van grote invloed is, toch zal men de betekenis van de economi sche ontwikkeling in de Verenigde Staten voor West-Europa en ook voor de toe komst van ons land niet mogen onder schatten. Financieel en economisch zijn wy immers voor een goed deel van de Amerikaanse hulp afhankelijk. En die Amerikaanse hulp is op haar beurt weer afhankelijk van de conjunctuur, van de welvaartspositie der Amerikaanse bevol king. die in haar afgevaardigden naar het Congres vertegenwoordigd, over de hulp aan West-Europa moet beslissen. Men weet, dat op de Marshallhulp voor 1950'51 thans op rond 3,1 milliard dol lar vastgesteld, ongeveer yi millioen is „beknibbeld" onder de indruk van enkele depressieverschijnselen en een begrotings tekort van 5 a 6 milliard dollar. En het is daarom niet alleen voor de particuliere bezitter van Amerikaanse waarden van belang dat het bedrijfsleven in de Ver enigde Staten zich nog steeds in opgaande lijn ontwikkelt, dat de indiustriële pro ductie toeneemt en tal van concerns over het eerste kwartaal 1950 het dividend heb ben verhoogd. Het bedrag dei- gedecla reerde dividenden heeft in het eerste kwar taal van 1950 niet minder dan lVt milliard dollar bedragen. Kan de voorspoedsperiode in de Ver enigde Staten worden gehandhaafd, dan zal dit zonder twijfel van invloed zijn op de bereidheid om, als in 1952 het Marshall plan eindigt, de eventuele noodzaak van verdere hulp aan West-Europa opnieuw onder de ogen te zien. Al is dan de „dollar- kloof" de laatste jaren van 6 a 7 milliard tot 3 a 4 milliard gedaald, ook hier wegen de laatste loodjes het zwaarst en het zal zeer de vraag zijn of Nederland zijn tekort op de betalingsbalans met de Verenigde Staten van rond 600 millioen tijdig kan overbruggen. Het is voor heel het economisch wereld beeld een verheugend verschijnsel dat de internationale samenwerking met betrek king tot de buitenlandse handel tussen de staten van West-Europa onderling, zowel als van het handelsverkeer tussen Europa en Amerika voortgang maakt. En dat men ook in laatstgenoemd land meer begrip begint te krijgen voor de noodzakelijkheid om de Europese export naar Amerika te vergroten, blijkt wel uit de recente plannen om de douaneformali teiten, welke thans nog een zware hinder paal voor die Europese export vormen, tot hun eenvoudigste vorm terug te bren gen en wat van niet minder belang is, de invoerrechten met een derde (van gemid deld 14Vï tot 9'2 procent) te verlagen. Maar ook de verwezenlijking van deze plannen hangt weer voor geen gering deel af van de ontwikkeling der Amerikaanse conjunctuur, omdat, ook al ziet men de noodzaak van een verder economisch her stel van Europa in, men toch alleen tot vergemakkelijking van de Europese export bereid zal zijn wanneer de overtuiging be staat dat de voorspoed van het Ameri kaanse bedrijfsleven daardoor niet wordt geschaad. Op gezag van een zeer deskundig man op het gebied van de industrialisatie en de Nederlandse exportbevordering hebben wij vroeger al eens geschreven dat men" in de Verenigde Staten goed beschouwd, op een belangrijke stijging van de import maar matig gesteld is. De Verenigde Staten zyn een nagenoeg „self supporting" land en ook hun export maakt slechts een klein percentage van de nationale productie uit, geheel anders dan in de meeste landen van Europa, welke voor hun betalingsbalans grotendeels van de export afhankelijk zijn. De grote belangstelling van de Verenig de Staten voor de economische ontwikke ling van Europa spruit niet zo zeer uit een nobel gevoel van naastenliefde, doch uit een welbegrepen eigenbelang, wat ook wel hieruit blijkt, dat het National Farm Bu- ADVERTENTIE Fa E, BELLA ART (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1. Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN Aanbod om Haarlemse Hypotheekbank over te nemen Naar wij van de zUde van de Ko ninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij vernemen zal het pensioenfonds van deze maatschappij aan de aandeel houdersvergadering van de Haarlemse Hypotheekbank een aanbod doen om de Haarlemse Hypotheekbank over te nemen. Het ligt in de bedoeling van de directie van de bank binnenkort een circulaire uit te geven, waarin de bijzonderheden worden meegedeeld. Daaruit zal blijken, dat een bod. van 275 aan de aandeel houders zal worden gedaan. De werk zaamheden van de bank zullen worden voortgezet en zij zal gevestigd blijven op de Gedempte Oudegracht te Haarlem. Be zitters van pandbrieven zullen in de gele genheid worden gesteld de pandbrieven af te lossen of ze om te wisselen in obli gaties. Post voor opvarenden van troepenschepen Post bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Hellenic Prince", „Ama- rapoora", „Groote Beer" en „General Greeley", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 1 Juni in Nederland worden ter post be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip onder toevoeging: op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis" op weg naar Indonesië, welke in er. der tus senhavens zaï worden uitgereikt, moet uiterlijk op 29 Mei in Nederland v-x ter post bezorgd en post bestemd uitreiking in de haven van aankomst uiterlijk op 11 Juni. De brieven moeten alle worden gezon den aan het veldpostkantoor te Djakarta met vermelding: aan boord van het troe penschip „Zuiderkruis" op weg naar In donesië. reau een grotere import uit Europa pro pageert met de slagzin: ..Wanneer er geen goederen over de grens komen, dan komen er soldaten". Met dit spookbeeld moet de publieke opinie in de Verenigde Staten worden be werkt om de weerstand van landbouw en industrie tegen een grotere import te over winnen. En hier ligt tenslotte voor Europa de grond voor de hoop dat, op welke wijze dan ook, de belangen van dit werelddeel door de Verenigde Staten in het oog zul len worden gehouden. Blijkt het mogelijk de dollarkloof door verlaging van invoer rechten en andere middelen te dempen, des te beter, want daardoor zal niet alleen het huidige welvaartspeil in stand kunnen worden gehouden, maar ook .zullen de eco nomische zelfstandigheid en onafhankelijk heid van de Europese staten zijn gediend. Maar ook al blijft een zodanige oplossing tot de vrome wensen behoren, waarmede onzes inziens ernstig rekening zal moeten worden gehouden, dan nog is het weinig waarschijnlijk dat Europa na het einde van de Marshallhulp van Amerika's bij stand verstoken zal zijn, waarop trouwens minister Acheson onlangs reeds heeft ge zinspeeld „Beter goederen over de grens dan soldaten", dat is de leus. waarmede thans de Amerikaanse bevolking willig wordt gemaakt voor een grotere import. Maar ook zal eventueel aan de Ameri kaanse bevolking duidelijk worden ge maakt dat een schenking van een paar milliard dollars op een nationaal inko men van 225 a 250 milliard dollar boven de „import" van vreemde soldaten te prefereren is. Hoe dit zij, Europa zal zich moeten in spannen om op economisch gebied te pres teren wat maar even mogelijk is, maar het blijft intussen een hoopvol verschijnsel dat de Amerikaanse conjunctuur een grote mate van weerstand en stabiliteit ver toont. ADVERTENTIE WASSENAAR - JANSWEG etaleert: Een werkelijk mooie SLAAPKAMER uitgevoerd in Edel-Macoré, dat door z'n magnifieke warmgetinte kleur een bijzon der decoratief effect geeft aan de slaapkamer in het geheel Speciale Pinksterprijs f AQ~7 Gfi compleet J Bedden-Speciaalzaak TELEFOON 14329 JANSWEG t/o Station HAARLEM ADVIES VAN DE HEER WELTER: Frans graan voor brood; aardappelmeel voor dieren Het Tweede Kamerlid de heer C. J. I. M. Welter (K.N.P.) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gevraagd of de minister heeft over wogen, in plaats van aardappelmeel in de broodbloem te verwerken ter besparing van dollars, hetzelfde doel te bereiken door graan te importeren uit Frankrijk. Ter voorkoming van te grote overschot ten aan aardappelmeel zouden die over schotten gebruikt kunnen worden voor dierlijk voedsel, in plaats van daarmede het voornaamste volksvoedsel in kwaliteit te verlagen, zo meent de heer Weiter. Polderaap Tussen Buitenhuizen en Spaarndam za gen twee automobilisten een mistroostig aapje over de weg slenteren. Zij versleten het dier aanvankelijk voor een fikse rat, maar aangezien ratten nooit rechtop wan delen, moest het een aapje zijn. wat het dan ook was. De ene automobilist wierp een plaid over de kleine zwerver en over meesterde het diertje na een kort doch vinnig gevecht van de zijde van het aapje. Het zal aan Artis worden doorgezonden. Vermoedelijk is het afkomstig uit Zuid- Amerika. ADVERTENTIE BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TEL. 18428. NA 6 UUR 14810-14155 vervoert al Uw goederen goed en goedkoop Autotocht Ouden van Dagen Op 27 Juni Het Haarlemse Comité, dat een autotocht aan bewoners van de grote stichtingen voor ouden van dagen pleegt aan ie bieden, heeft zich voorgenomen de tocht ditmaal op Dinsdag 27 Juni te doen plaatshebben. Het Comité begon zijn werkzaamheid in 1929. Het heeft jaarlijkse tochten gehou den tot en met 1939, waarna zij in 1947 hervat werden. Het komende uitstapje zal dus het vijftiende zijn. Velen hebben in de loop der jaren genoten van deze tochten, die steeds door de vriendelijke medewer king van de zon zijn opgeluisterd. Het Co mité doet daarom opnieuw met vertrouwen zijn beroep op autobezitters, om wagens met-bestuurder voor de middag van 27 Juni (van één uur tot uiterlijk half zeven) be schikbaar te willen stellen. De secretaris, de heer R. W. P. Peereboom, onze hoofd redacteur, zal gaarne per briefkaart of per telefoon aan ons kantoor (15295) aanmel dingen van autobezitters ontvangen. De penningmeester van het Comité, de heer A. M. Duytshoff. Verspronckweg 19, Haar lem, zal niet minder gaarne, evenals vorige jaren, op zijn gironummer geldelijke bij dragen zien inkomen om de oude mensen een versnapering te kunnen aanbieden. Evenals vroeger zal het Comité zich, wat zijn gasten betreft, tot de inwonenden van een aantal grote gestichten moeten beper ken. Tot zijn spijt zal het aan andere aan vragen niet kunnen voldoen. In kleinere gemeenten kan dat wel, maar in een stad van 162.000 inwoners is het aantal der genen, die in aanmerking zouden komen, veel te groot. Regeling der crematie Rapport der commissie van advies verschenen Aan de minister van Binnenlandse Za ken is aangeboden het rapport van de commissie van advies inzake herziening van de Begrafeniswet. De commissie is van mening, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat in Nederland volgens de traditie 'begra ving regel, crematie uitzondering is. Daar van uitgaande stelt de commissie voor, crematie toe te laten, als iemand voor zijn overlijden de wens daartoe uitdrukkelijk heeft kenbaar gemaakt. Volgens het voor stel van de commissie zal hij dat in het algemeen schriftelijk moeten doen. Voor enkele gevallen zou volgens de commissie met een mondelinge wilsverklaring, afge legd in aanwezigheid van twee meerder jarige getuigen, genoegen genomen kun nen worden. Zij denkt hier bijvoorbeeld aan een ongeval, dat iemand overkomt, voordat hij een beschikking tot crematie heeft gemaakt en dat hem buiten staat stelt, alsnog een dergelijke beschikking te maken. Kinderen beneden 16 jaar kunnen uiter aard geen beschikking maken. De commis sie stelt voor, verbranding van lijken van kinderen mogelijk te maken, als ouders of voogd dat wensen. De commissie meent, dat de oprichting van crematoria niet vrijgelaten kan wor den en stelt voor, die oprichting te binden aan een verlof van de Kroon. De Kroon zal het verlof alleen mogen weigeren, als blijkt, dat in de gemeente van oprichting en haar naaste omgeving daartegen over heersende bezwaren bestaan, ontleend aan opvattingen omtrent de godsdienst. Slechts verenigingen zullen volgens het voorstel der commissie crematoria mogen op richten en exploiteren. Winstbejag bij de exploitatie van een crematorium wenst de commissie uit te sluiten, evenals overheids- exploitatie. De meerderheid der commissie is van oordeel, dat, daar zovelen tegen lijk verbranding principiële bezwaren hebben, de overheid niet zelf de oprichting en in standhouding van crematoria mag ter hand nemen. Enkele leden denken daar anders over, doch hebben zich bij het standpunt van de meerderheid neergelegd. Het balsemen van lijken wenst de com missie behoudens uitzondering voor vor stelijke personen verboden te zien. „GENERAL M. B. STEWART" AANGEKOMEN Met het troepenschip „General M. B. Stewart" arriveerden heden 1281 mili tairen uit Indonesië in Rotterdam. Honderd jaar verffabricage Op 31 Mei is het honderd jaar geleden, dat de heren Zocher en Koopman een fabriek openden, waaruit later de"Haarlemse Stoomverffabriek is ontstaan. De heren Zocher en Koopman hadden een fabriekje, waarin uit meekrap kleurstof gehaald werd, die gebruikt kon worden om textielgoederen te verven. In die jaren bestonden er in Haarlem nog enkele textielfabrieken, welke later echter verdwenen zijn. Daarna legden de fabrikanten zich erop toe om stoomverf te maken. Uit ijzermenie en ijzeroer werden stoffen gehaald, welke van belang waren voor het maken van verf. In 1875 werd het bedrijf, dat bekend stond onder de naam „Meekrapfabriek Hollandia" door W. Leur en Co. voortgezet en in 1884 werd besloten een naamloze vennootschap op te richten onder de naam Haarlemse Stoomverffabriek, voorheen Leur en Co. De laatste naam is in de loop der jaren vervallen. De eerste direc teuren waren de heren D. de Clercq en L. P. Bienfait. In 1911 is de heer C. F. H Maas als direc teur opgetreden. Toi 1947 heeft hij als directeur zijn krachten aan het bedrijf gegeven en daarna werd hij gedelegeerd commissaris. Zijn opvolger is zijn zoon de heer K F. H. Maas Jr. geworden, die vroeger ook in het bedrijf werkzaam is geweest. Vele jaren heeft de fabriek op het Noorder Spaarne gestaan. Daarin zijn thans de kan toren van Droste gevestigd. In 1929 betrok de Haarlemse Stoomverffabriek een deel van het vroegere gasbedrijf van de gemeente Schoten, waar zij nog gevestigd is. De directie van het bedrijf houdt Woens dagmiddag van drie tot vijf uur een receptie in de Sociëteit „Vereniging" aan de Zijlweg. ADVERTENTIE Luilak, een waardevolle traditie In een frisse Mei-avond zijn langs de grachten tussen Leidsevaart en Spaarne de helle carbidlampen weer aangeflitst boven de weelde van bloemen, die met rappe handen was uitgestald in de stal letjes. De traditionele Luilakmarkt is Vrij dagavond, vannacht en vanmorgen weer de bezienswaardigheid voor duizenden Haarlemmers, buitenstedelingen en buiten landers geweest en in de vroege ochtend uren hebben talrijke vergeetachtigen. die zich ieder jaar weer voornemen om de bel af te zetten en telkens weer nalaten om aan dit voornemen gevolg te geven, ge merkt dat de traditie nog niet uitgestorven is en dat de jeugd met veel genoegen de „luilakken" overigens enigszins ten on rechte om vijf uur in de morgen op resolute wijze uit hun slaap haalt. Maar dit spel is niet het bekoorlijkste onderdeel van de zes-en-twintigste Mei. Het bekoorlijkst zijn altijd toch de bloe men, die in duizenden variaties staan uit gestald en naar huis worden gedragen; vader sjouwt een reuze-hortensia mee voor moeder, moeder draagt een bloeiende clivia naar huis voor het hele gezin zo zijn moeders en de kleine kinderen zoeken urenlang langs de stalletjes om een pot- plantje te vinden waarvan de kleur over eenkomt met hun kinderlijke smaak en de prijs met hun spaarpot. Het is zoiets als Sinterklaas en Kerstmis: Een feest waarbij de onderlinge genegenheid in een gave wordt omgezet en waarbij de liefde van de een voor de ander haar uitdrukking vindt in een kleurige, geurige getuigenis, die zin geeft aan de veelbekende spreuk: Laat bloemen uw tolk zijn. Vele bloemen zijn gisteren en vandaag evenzo vele tolken geweest. Naar de zin van de verkopers was het niet helemaal, want de tijden zijn slecht en de mensen moeten hun dubbeltjes tweemaal omdraaien voor dat zij er aan kunnen denken om ze te be steden aan een luxe als bloemen. Luxe en toch zijn er mensen die bloe men niet missen kunnen. Dat zijn degenen die waarde hechten aan de eenvoudige schoonheid van de natuur in hun huizen en aan het veredelende genoegen van het verzorgen en kweken dezer levende afge zanten van de Meesteres der Kunsten, die door techniek noch kunstmatigheid kan worden overtroffen. Voor deze mensen is Luilak een prettig feest, dat hen materiëel wat armer doch innerlijk rijker maakt. Het blijve een tra ditie voor Haarlem, dat onze stad, die toch al zoveel belangstelling voor de bloem weet te wekken, anderhalve dag in het jaar haar rijkdom uitstalt voor ieder die er aan dacht voor heeft. ONTWERPEN ADVIEZEN UITVOERING Henk Badings en Geza Frid wonnen compositieconcours De jury voor de compositie-prijsvraag, uitgeschreven door „Radio Nederland We reldomroep" en de Koninklijke Nederland se Toonkunstenaarsvereniging, heeft uit de dertien ingezonden partituren eenstemmig de onderstaande werken gekozen voor toe kenning van een prijs. Bij opening der enveloppen bleek de componist van het met de eerste prijs be kroonde werk te zijn: Henk Badings met een compositie „Ballade voor orkest", sym- phonische variaties over „Het waren twee conincskindren" en de schepper van het werk, waaraan de tweede prijs werd toe gekend: Geza Frid met „Variaties op een Nederlands volkslied" voor orkest en koor. De jury bestond uit de heren. dr. Rudolf Mengelberg, Eduard Flipse en Jos. Wou ters. Provinciale Staten komen 4 Juli bijeen De Provinciale Staten van Noor.... .Hand komen op Dinsdag 4 Juli in een openbare vergadering bijeen. Op die dag zal aan de orde worden gesteld het onderzoek van de geloofsbrieven van alle benoemde leden en het afleggen van de vereiste eden of ver klaringen. Hierna zal de vergadering wor den verdaagd tot Woensdag daarop vol gend. Dan zullen de leden van het college van Gedeputeerde Staten worden gekozen. Dinsdag 25 Juli komen de leden der Pro vinciale Staten bijeen voor het behandelen van een aantal voorstellen. Bijzondere credieten voor de middenstand Als vervolg op de regeling voor herstel- crediet, zoals deze sinds 1945 ten uitvoer werd gelegd, heeft de minister van Econo mische Zaken thans een nieuwe credietre- geling in het leven geroepen, welke ten doel heeft tegemoet te komen aan liqui diteitsmoeilijkheden, waarin overigens vol waardige middenstandsbedrijven als ge volg van de huidige omstandigheden zijn geraakt en waarin het niet mogelijk is te voorzien door het opnemen van normaal bankcrediet. Van deze credietgeving, waarvan het maximum per credietnemer 30.000 be draagt, kunnen alleen levensvatbare be drijven, welke vóór 1 Januari 1945 zijn op gericht, gebruik maken. Credieizoekenden kunnen zich wenden tot een der kantoren van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. Aanvragen tot 2000 moeten worden ingediend bij de regionale borgstellingsfondsen voor de middenstand. ADVERTENTIE Studentenconferentie in Bentveld Mr. G. J. van Heuven Goedhart, vice- voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde volken, sprak op de studentenconferentie over de Verenigde volken, die Vrijdag in Bentveld is voort gezet, over de problemen, waarmeede Verenigde volken in de huidige wereld situatie hebben te kampen. Deze „Inter national United Nations Conference of Students" wordt gehouden op initiatief van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde. Mr. Van Heuven Goedhart legde de na druk op het feit, dat de tegenwoordige generatie van studenten het studeren niet alleen als een voorrecht, doch ook als een plicht opvat. Het initiatief tot het hou den van deze conferentie achtte hij dan ook een bijzonder verblijdend teken. De tweede spreker was dr. Joseph Mitchell, secretaris van de League of Co loured Peoples. Hij zeide er verheugd over te zijn, dat de belangstelling van studenten in Nederland uitgaat naar de betrekkingen tussen de mensen onderling. Nadat dr. Mitchell de moeilijke positie van de „coloured peoples", die twee der de deel van de wereldbevolking uitma ken, had uiteengezet, deed hij een klem mend beroep op de studenten in hun studie van de werkzaamheden der Ver enigde volken ernst te maken met de op heffing van deze voor de vrede gevaar lijke discriminatie. NEDERLANDSE JEUGD VERLOOR. In de tweede ronde van het FIFA-jeugd- tournooi, verloor het Nederlandse jeugd- elftal met 4—1 van Frankrijk, nadat de rust met een 1—0 voorsprong voor onze land genoten was ingegaan. Leve de Samba (Lux or). Het komie ken-duo Abbott en Costello viert deze week op het Luxor-doek triomfen in Midden- Amerika. waarbij men het dwaze tweetal achtereenvolgens als zwendelaars in zilver mijnen, „goodwill-ambassadeurs" van Uncle Sam, onvrijwillige stierenvechters ziet op treden hetgeen zware eisen aan de lach spieren stelt. Vooral de dikkerd Abbott is bizonder op dreef in deze Mexicaanse paraphrase en de manier waarop hij de Samba danst, allerlei donkerogige schonen stormenderhand verovert en in het algemeen de ene dwaasheid op de andere stapelt, is meestal onweerstaanbaar koddig. Natuurlijk moet men geen logisch verhaal verwachten; het hangt allemaal als droog zand aan elkaar, maar wie eens onbezorgd genieten wil van een stukje onvervalste filmkolder, komt hier volop aan zijn trek. vooral in de scène waarin Abbott, vermomd als een Mexicaanse tortilla-verkoopster over de grens probeert te ontkomen. Een echte gezellige vacantie- film. In het voorprogramma draait een uitvoe rige reportage over het bezoek van het Koninklijk paar aan Parijs. H. C. Ha, die zeerover (Spaarne) De be woners van het eiland „Santa Genoveva" hebben nimmer de kans gekregen hun onder koning te bewijzen, dat zij moedige mensen zijn, want de beruchte zeerover „Schele Dood" heeft steeds hun eiland overgeslagen op zijn plundertochten. De ceremoniemeester des onderkonings. die zo graag zijn helden moed wil demonstreren aan zijn geliefde, besluit daarom, zelf maar voor zeerover te spelen. Op een naburig eiland rust hij een schip uit met onguur uitziende lieden en vaart naar „Santa Genoveva" om tot de ont dekking te komen dat de echte zerover hem juist even voor is geweest. Kr ontstaat een verwoed gevecht tussen de echte en de imitatie-piraten dat eindigt met de overwin ning der laatsten, zodat de schone Olivia haar heldhaftige ceremoniemeester op de in films gebruikelijke manier rijkelijk kan be lonen. In het voorprogramma: „Bandieten in het zadel", een Western naar het bekende recept met dreunende paardenhoeven, knallende revolvers en dappere cowboys, die de ban dieten in het zand doen bijten. S. K. Kleine mensen op de grote weg (Frans Hals) Evenals een Zampa en een Blasetti heeft ook de Italiaanse regisseur Mario Camerini in zijn „Kleine mensen op de grote weg" een flinke plaats ingeruimd aan het optimisme en aan een levenswarme poëzie. Zoals bij alle scenario's der Italianen ook hier weer een allereenvoudigst gegeven: een aan de rand van de afgrond verkerende werkloze die de slechte raad krijgt zich van een fraaie Fiat meester te maken en dat voertuig te verkwanselen. En een vrouw die zich geen knollen voor citroenen laat ver kopen en zonder het te weten meewerkt aan de verijdeling van dat misdrijf tot redding van hen beiden en hun zoontje. In tegen stelling tot De Sica in „Fietsendieven" liet Camerini de lens open voor een blij slot, dat niet geforceerd uit de lucht komt vallen en dat een uitzicht biedt op een beetje geluk en voorspoed zoals ieder dat voor zichzelf en anderen wenst. Wij menen met deze korte notitie te kunnen volstaan, daar wij dit werk reeds uitvoerig hebben besproken ter ge legenheid van de jubileumvoorstellingen in „De Uitkijk" In het voorprogramma draait de reportage over het bezoek van de Koningin en de Prins en de film over de in 1947 in Frank rijk gehouden Jamboree. J. H. B. Taxi, mynheer? (Cinema). De avon turen van twee taxi-chauffeurs, die bij hun oude, aftandse wagen dromen van een grote onderneming „met evenveel taxi's als sproe ten op het gezicht van de krantenjongen", zijn zowel vermakelijk als wonderlijk. Hoe wel de aanvang van het verhaal anders doet vermoeden is het peil van deze geschiedenis niet boven dat van de klucht uitgekomen, doch de belevenissen van de twee zijn niet temin wel het aanzien waard, tenminste als men geen al te nog« eisen aan de originali teit der grappen stelt. Vooral de ene helft van het komieke duo weet zich zeer amusant te gedragen en alles bij elkaar kan deze luchtige, soms dwaze historie de toeschouwer wel bezig houden. In het voorprogramma kan men snapshots bekijken van het koninklijke bezoek aan Parijs en een aardig tekenfilmpje van de langzamerhand beroemd wordende specht. Voor de liefhebbers is er een muziekfilmpje. J. L. „Ingeruktmars!" (City)Inde Pinksterweek zet het City-theater zijn be zoekers een militaire klucht van Hal Roach voor, die heel wat lachsalvo's zal doen af vuren. De held van het verhaal is het ser- geantje Doubleday (Wiliam Tracy), dat door zijn wonderbaarlijk geheugen de rechterhand van zijn superieur, de ijzervreter kolonel Barkley (James Gleason), wordt. Alleen in pistoolschieten moet hij 't tegen zijn jaloerse ranggenoten Ames (Joe Sawyer) en Cobb (Noah Beery Jr.) afleggen, doch door zijn heel wat scherper verstand wordt die ach terstand ruimschoots ingehaald. De jolige kant van het kazerneleven is natuurlijk flink aangedikt naar het bekende recept lachen, gieren, brullen, dat dan ook zijn uitwerking niet zal missen. J. H. B. „Voorjaarspai-ade" (Rembrandt) Zang, dans, muziek, romantiek en honderd procent amusement vermeldt de aankondi ging van de film „Voorjaarsparade" en daar uit blijkt wel, dat de toeschouwer veel te zien en te horen krijgt. Zang is te horen in vele fraaie revuescènes; van dans en muziek is daarbij ook te genieten, de romantiek is hier en daar te veel op de voorgrond ge steld en amusement is in het bijzonder in het begin te beleven, als Fred Astaire er op uittrekt, om inkopen voor de Pasen te doen. Zijn geliefde waardeert echter de geschenken niet op die wijze, welke Fred Astaire zich er van had voorgesteld en een verwijdering ont staat. In de vele revue-scènes treden Judy Garland en Ann Miller met Fred Astaire op de voorgrond. Bijzonder goed geslaagd is het gedeelte van een revue, waarin Astaire met zijn partner optreedt als zich rijk voor doende mensen. De samenstellers hebben aan vele punten aandacht besteed, waardoor de film een bekoring wordt voor het oog. Daar bij dienen ook de modeshows vermeld te worden, evenals de „Easter-parade", waar aan de bewoners van New York grote be langstelling besteden. A. O. Zandvoort AANRIJDING. Doordat Vrijdagmiddag omstreeks half vijf een vrachtauto aan de verkeerde zijde in de Haltestraat geparkeerd stond, raakte een tweede vrachtwagen, waarvan de chauffeur meende nog genoeg ruimte te hebben om te passeren, met de radiator de met zeil overdekte opstand, waardoor het gehele gevaarte over de cabine heenschoof, terwijl de auto op het troittoir werd ge drukt en slechts op korte afstand van een grote etalageruit tot stilstand kwam. De chauffeur bevond zich op het moment van de aanrijding niet in de cabine. De schuin in de lucht stekende laadbak gaf de indruk van een ernstig ongeval, dat gelukkig nog al mee.bleek te vallen en beperkt bleef tot de schade. De Zandvoortse verkeerspolitie maakte procesverbaal op. Het ongewone schouw spel trok op dit drukke uur grote belang stelling. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Margaretha Maria, d. van W. J. P. Versteege en P. C. M- Stave- nuiter, Tramstraat 7. Gerrit, z. van K. Zwem mer en S. Belczykowska, L'Amistr. 1. Geer- truida Wilhelmina Maria, d. van M. A. J. Roest en M. J. Duijnhoven, Swaluëstraat 31. Johan Ulrich, z. van J- U. Romeijn en D. ter Keurs, v. Lennepweg 13. GETROUWD: D. van Duijn en W. J. Riebeek, Koningstr. 17 zmhs. R. Meeldijk en M. Mole naar, Hogeweg 19, O. Komlossy en A. C. D. Steenman, v. Ostadestr. 22. A. Hoekema en A. Roubos, Bentveldweg 1. OVERLEDEN: W. Keur, oud 62 jaren, echt genote van A. Kraaijenoord, Schelpenpl. 15. Lisse SCHAAKKAMPIOENSCHAP Voor het schaakkampioenschap van Lisse zijn in de vijfde ronde gespeeld: Eerste klas: P. KoetsheidN. van der Meij 10; H, van DiemenC. Scholtes afgebr.; J. GodemansA. Rotteveel \l'/j. Tweede klas: Th. BrouwerC. Starling 01; M. van RuitenH. van Wamel afgebr.; C. BlomA. Verdoes afgebr. Derde klas: J. van der VoortJ. van Beek 01; J. GeerlingsG. Horsman C. van 't WoutG. van der Tang 10; A. KrösschellJ. Bos 'A—li, BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna Cornelia Helena Maria, d. van J. J. v. d. Berg en M. S. Weijers; Nies Grietje, d. van M. D. Smedes en F. G. G. Mulder; Jacob, z. van J. H. Clement en M. N. Boogerd; Johannes Maria, z, van A. v. d. Poel en M. J. M. Maas; Agatha Maria, d. van C. Lemmers en S. Heemskerk; Petrus Theo- dorus, z. van A. v. d. Aart en A v. d. Laan; Lambertus Leonardus Maria, z. van L. A. 71ferink en J. M. Schuurman. ONDERTROUWD: F. Havenaar en W. A. Varkevisser. GEHUWD: H. C. Siebelt en J. M. v. Leeu wen: A. J. Alders en W. Pols. OVERLEDEN: Hendrikus Johannes van Noort, wedn. van A. van Diem, oud 82 j.; Wilhelmus Rijgersberg, achtg. van H. A Bisschop, oud 70 j.; Christina Wilhelmina van der Wilk, echtg. van N. P. Dool, oud 61 j. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Eerste Pinksterdag waargenomen door dr. A. J. Duymaer van Twist en Tweede Pink sterdag door dr. J. M. van Dijk. Hillegom ZONDAGSDIENST Zondagsdienst beide dagen: dr. Versluys. VERKEERSEXAMEN Vrijdag 7 Juni zullen ongeveer 200 leer lingen van lagere en ulo-scholen deelne men aan het verkeersexamen. ORANJE HOTEL Voor een goedbezette zaal heeft het Ne derlands toneel onder Pierre Balledux een opvoering gegeven van Eduard Veterman's toneelstuk „Oranje Hotel". De aanwezigen toonden zich diep onder de indruk toen al de verschrikkingen van de bezettingstijd en het lot der verzetstrij ders weer onder hun aandacht werden ge bracht. Het Zuid-Nederlands toneel heeft dan ook een uitstekende opvoering gege ven, waarvan de baten bestemd waren voor de ondersteuning van de betrekkin gen der gevallen verzetsstrijders. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op eerste Pinksterdag waargenomen door; dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920; dr. J. G. M. v. Walsem, Bronstee- weg 32, tel. 28377 en dr. A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslsan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster E. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 29197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Op Tweede Pinksterdag; dr. J. Reurink, Aerdenhouts Duinweg 8, tel. 26035; dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telef. 29903; dr. J. Lsrijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende apotheken als op Eerste Pink sterdag. Bennebroek ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor Eerste Pinkster dag worden waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430 en op Tweede Pinkkerdag door dr. P v. Aalst, Rijksstraatweg 41. Tel. K 2502 300. Haarlemmermeer DOKTERSDIENSTEN Zondag 28 en Maandag 29 Mei: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoevedorp: dr. Bolt. Halfweg: dr. Reijnders.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 12