Haarlems Dagblad Koers gezocht Medewerking aan verkiezingen en vredesverdrag voor geheel Duitsland De Koningin en de Prins terug uit Parijs „De situatie is zeer ernstig, zowel voor de UNO als voor de wereldvrede" Toestand op Oost-Java zorgwekkend (iJaargang No. 19560 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lynen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 27 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie int <&prcctjtc ïjaaricmscttc Courant (Ttttto 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom BEKENDE Amerikanen en buitenlanders hebben op een samenkomst in het Wal- orf Astoria Hotel te New York hun me- ingen ten beste gegeven over de koers, die en wereldpolitiek zou moeten volgen. De jroene Amsterdammer geeft een overzicht jn de inhoud hunner redevoeringen. Het ienkbeeld orn met de Russen tot een ver- eüjk te komen door de wereld in „in- loedssferen" te verdelen het denkbeeld at al sinds geruime tijd door Winston Churchill en ook door de Engelse profes- pr Arnold Toynbee wordt voorgestaan amt er sterk in naar voren. De Ameri- aanse hoogleraar (in de wetenschap der plitiek) Harry Morgenthau ondersteunt et. Hij is overigens niet blijmoedig estemd over het Amerikaanse departe- ïent van Buitenlandse Zaken en evenmin ;.ver president Truman. Hij heeft gezegd: Er leven meer intelligentie en gevoel voor erantwoordelijklieid in ons departement ;n Buitenlandse Zaken dan men uit de uitenlandse politiek der Verenigde Sta- en zou afleiden. Maar het departement is gevangene van zijn eigen propaganda. Het is met de rode boeman gekomen en nu iet het die boeman tegen zichzelf gekeerd. Tot mijn spijt moet ik daaraan toevoegen jat wij een president hebben, wiens ta lenten op het gebied van de buitenlandse ilitiek volstrekt niet opgewassen zijn tegen de enorme last, die de wereldge- ihiedenis op zijn schouders heeft gelegd, n zulk een toestand heeft het volk een ge weldige taak. Want aangezien er in Washington niemand is, die het kan leiden, noet het zijn regering in de goede rich ting duwen". Zo'n oordeel klinkt niet al te verheu gend, zonder dat het in liet buitenland grote verwondering zal wekken. Men zal ;r wel in gevoelen dat Morgenthau wat overdrijft en dat zijn stelling omtrent „het rolk, dat de regering in de goede richting loet duwen" eigenlijk wil zeggen: als onze kopstukken krachtige invloed doen gelden zal de president daar vatbaar voor blijken: luistert naar goede raad. De Amerikaan Gardner Murphy (hoog- •aar in de psychologie) heeft gewaar schuwd dat na een paar maanden „atoom oorlog", die gewonnen zou worden, onze democratie al niet meer te handhaven zou wezen, omdat men de meerderheid der overgeblevenen niet meer redelijk te han delen zou zijn. Dat lijkt aannemelijk, maar tornt er ooit atoom-oorlog? Lord Boyd-Orr, die een Schot is en zich onderscheiden heeft als president van de wereld-voedselvoorziening, gelooft niet in het verzekeren van de vrede door verde ling van de wereld in invloedssferen. Hij ï'aat dus tegenover Churchill, Toynbee en Morgenthau. Hij wil vrede door welvaart waarborgen. Volgens hem is de enige manier om een oorlog te vermijden: de landen ertoe te jewegen de moderne wetenschap te baat le nemen om een wereld van overvloed en economische welvaart op te bouwen. Zo- ioende zullen zij een belangengemeen schap vormen, die de enige grondslag is voor een statengemeenschap. Ik heb niet de volledige tekst van Lord oyd Orr's rede gelezen en kan dus alleen naar aanleiding van dit citaat opmerken, dat hij met „welvaart" gezien zijn vroe gere werkzaamheid en betogen waar schijnlijk bedoelt dat aan alle mensen een redelijke bestaans-mogelijkheid moet wor den verzekerd; dat er geen mensen (en ganse volksgroepen) moeten zijn die in een noodtoestand verkeren, zoals nu het geval is; dat de wereld over voldoende middelen beschikt om haar ganse bevolking van meer dan twee milliard tenminste genoeg te eten te geven, hetgeen nu niet geschiedt. Een edelmoedig en onbaatzuchtig mens is Lord Boyd-Orr, een groot organisator bo vendien, die in grote lijnen kan denken en handelen. En toch waag ik het te veronderstellen dat rowel zijn wel vaar ts-theorie als de verde ling in invloedssferen, die andere vermaar de mannen voorstaan, tekort zullen schieten als men er blijvende vrede mee wil ver zekeren. Ook de theorieën van de Belg Henri Rollin, die de aanvaller tot oorlogs misdadiger uitgeroepen wil zien en meent dat de Russen met deze gedachte zullen instemmen lijkt ten enenmale onvoldoende. Wie zou de „oorlogsmisdadiger" bij de kladden grijpen en opsluiten? Wij kennen dit soort volkenrechtelijke theorieën uit de tijden van Volkenbond en Ontwapenings conferentie: interessante figuren voor ju risten, maar zonder internationale politie agent komt men er niet verder mee. Even min als met niet-aanvals-verdragen voor twintig, dertig of vijftfig jaar. Wèl treft het dat Lord Boyd-Orr de staten ertoe wil brengen te bouwen en dat Rollin zijn juridische adviezen heeft inge luid met de woorden: „wij zouden voor stellen moeten formuleren die door betrok ken partijen aan beide zijden gezien zouden worden als een teken van goede wil". Het scheppen van wederzijdse zekerheid, dat men oprecht de vrede wil, dat men inder daad opbouwende arbeid wil verrichten is de overheersende voorwaarde om iets blijvends te bereiken. Zolang de Russen net Westen blijven voorstellen als een troep machtsbeluste, kapitalistische uit buiters en de Amerikanen in hun trant blijven schermen met „de rode boeman" zal men geen blijvende, hoogstens tijdelijke en steeds onzekere overeenkomst kunnen bereiken, begeleid door wederzijdse enorm- kostbare bewapening. Wantrouwen weg nemen vergt eigenlijk een totale koersver andering in de diplomatie. Men moet er zich voor in de gedachten van de ander verplaatsen, onpartijdig onderzoeken wat de diepere oorzaken van zijn wantrouwen zijn en hoe men dit kan wegnemen. Men moet zich eerst voor hem en in de tweede plaats voor zichzelf interesseren. In het verkeer tussen mensen komt dit voor. In het verkeer tussen staten lijkt het moeilijk denkbaar omdat hun regeerders zich be last gevoelen met de zending, ten allen tijde staats-eigenbelang voorop te stellen. Mis schien zal Trygve Lie's bezoek aan Moskou iets goeds uitwerken. Hij stond vrij van staats-eigenbelangen. Maar meer dan be middelaar spelen dus als onpartijdige derde optreden kon hij niet. Als op zijn bezoek de meermalen geopperde zending van de Amerikaanse rechter Vinson zou volgen zou dat een teken zijn dat men vor deringen maakte. Zij zouden ook bevestigd worden als Vinson zich bij Lie's houding kon aansluiten en zelf in de geestesgesteld heid van de rechter, niet in die van de Westelijke uitnodiging aan Rusland: Voorwaarden van de Westelijke mogendheden De Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in West-Duitsland hebben Generaal Tsjoeikof, de Sovjet-Russische opperbevelhebbcn in Duitsland en voor zitter van de Sovjct-Rusische eon- tróle-commissie, in zijn hoofdkwartier te Karlshorst drie afzonderlijke, doch ge lijkluidende nota's doen toekomen, waarin de „Westerse grote drie" de Sovjet-Unie uitnodigen deel te nemen aan besprekingen, welke ten doel hebben in geheel Duitsland verkiezingen uit te schrijven, zulks als in leiding tot de vorming van een Duitse een heidsstaat. Aan de inhoud dezer nota's is het vol gende ontleend: De Britse, Franse en Amerikaanse rege ringen verklaren dat zij in de afgelopen vijf jaar, waarin hun landen, tezamen met de Sovjet-Unie, een gedeelte van Duitsland hebben bezet, herhaaldelijk pogingen heb ben gedaan om van Duitsland weer een politieke en economische eenheid te ma ken. Tijdens de kortgeleden te Londen ge houden besprekingen is opnieuw aandacht aan deze zaak geschonken. De drie regerin gen hebben bepaalde conclusies bereikt over de wijze, waarop dit doel het best kan worden bereikt. Zij hebben hun gevolgtrek kingen in de nota's neergelegd. Aan de West-Duitse bondskanselier is een afschrift der nota's verstrekt. De Britse, Franse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken verklaren dat de vorming van een regering voor geheel Duitsland, aan de hand van de in hun nota's uitgewerkte beginselen, de weg zou be reiden voor het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland. De drie ministers hebben in hun op 14 Mei gepubliceerd communiqué reeds doen uitkomen, dat zij niet voornemens zijn een afzonderlijk vredesverdrag met de West-Duitse federale republiek te sluiten, onder meer niet, om dat dit een aanvaarding van een perma nente verdeling van Duitsland zou be tekenen. De drie ministers onderschrijven de in houd van de op 22 Maart door het parle ment van de West-Duitse federale repu bliek aanvaarde resolutie, waarin wordt verzocht in geheel Duitsland vrije verkie zingen voor een grondwetgevende Nationale Vergadering uit te schrijven, te houden onder voor de geallieerden aanvaardbare voorwaarden. Een afschrift van de tekst dezer resolutie is aangehecht en de aan dacht van de Sovjet-Russische autoriteiten wordt speciaal gevestigd op paragraaf 1 hiervan, w aarin wordt voorgesteld dat de vier bezettende mogendheden gezamenlijk de tekst der bepalingen zullen opstellen, volgens welke dergelijke verkiezingen zou den kunnen worden gehouden. De Britse, Franse en Amerikaanse regeringen verkla ren zich hiertoe bereid. Indien de Sovjet- Russische regering hieraan eveneens haar goedkeuring zou hechten, stellen deze drie regeringen voor dat besprekingen hierover aan de hand van de volgende punten zullen worden gevoerd: De besprekingen zullen in eerste instan tie slechts ten doel hebben de bepalingen te formuleren, waaronder in geheel Duits land vrije verkiezingen voor een grondwet gevende Nationale Vergadering kunnen worden gehouden. Indien overeenstemming wordt bereikt over de verkiezingsbepalingen kunnen de gekozen vertegenwoordigers van het Duitse volk een voor geheel Duitsland geldende grondwet opstellen, binnen het kader van de beginselen, neergelegd in de aange hechte Brits-Frans-Amerikaansë verkla ring. Tevens kan dan een regering voor geheel Duitsland worden gevormd. Alsdan zou kunnen worden overgegaan tot het instellen van een vier-mogendhe- den-commissie, die de haar voorgehouden rechten op zodanige wijze zou moeten uit- oefene'n, dat de nieuwe Duitse regering op doelmatige wijze zou kunnen f unction - neren. Vrijheid geëist. In een aan de nota's gehechte bijlage zetten de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken uiteen aan welke voorwaarden huns inziens moet worden voldaan, om tot een verenigd Duitsland te komen. Deze voorwaarden zijn: Een door vrije verkiezingen verkregen regering voor geheel Duitsland. Persoonlijke vrijheid van beweging, vrijwaring voor willekeurige arrestatie en gevangenhouding, vrijheid van vereniging en vergadering en vrijheid van menings uiting voor individuele personen, pers en radio in geheel Duitsland. Vrijheid van actie voor alle democrati sche politieke partijen in geheel Duitsland. Onafhankelijke rechtspraak. Een voor geheel Duitsland geldend ver bod op het vormen van geheime politieke politie en op het in het leven roepen van politie-formaties, die neerkomen op het vormen van een militaire macht. Duitse economische eenheid, in te voe ren door een Duitse regering. En tenslotte het terug geven, overeen komstig passende Duitse wetten, van alle Duitse industriële bedrijven, waarop n: acht Mei 1945 door of namens een buiten landse mogendheid beslag is gelegd, tenzij dit geschied is onder goedkeuring der vier bezettende mogendheden en een dergelijke in beslaglegging wordt onderworpen aan een oordeel door de Duitse wetgever. De uit te schrijven algemene vrije ver kiezingen zouden onder internationaal toe zicht moeten worden gehouden. Een geko zen Duitse nationale grondwetgevende ver gadering zou uitsluitend tot taak hebben een grondwet op te stellen, waarover het Duitse volk vervolgens zijn oordeel zou moeten uitspreken. Tenslotte verklaren de Britse, Franse en slimmerik, die uitsluitend het eigen staats belang ziet, zou kunnen optreden. Ten minste.... als hij in Moskou weerklank zou vinden. Dit is ongetwijfeld de enige koers waarin duurzaam welslagen bereik baar is: een nieuwe. R. P. Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken nog, dat, indien een regering voor geheel Duitsland overeenkomstig de ge noemde beginselen tot stand is gekomen, de vier bezettende mogendheden onmid dellijk besprekingen moeten aanvangen over het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Gepensionneerden wachten op een devaluatietoeslag Twee dagen lang hebben de leden van de Algemene Bond van Gepensionneerden vergaderd te Arnhem. In zijn openings rede zeide de voorzitter, de heer G. Wol- ters uit Den Haag, dat het aantal leden in 1949 sterk is toegenomen. Men heeft thans bijna de 50.000 bereikt zodat de werd toegewezen. De heer Wolters ver klaarde dat hij vooralsnog vertrouwen stelde in de tegenwoordige minister van Binnenlandse Zaken, van wie bekend is, dat hij spoedig met concrete voorstellen tot verhoging van de toeslag op de ge pensionneerden zal komen. Danktelegram aan president en mevrouw Auriol Gistermiddag zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard van hun officieel bezoek aan de Franse hoofdstad in Nederland teruggekeerd met de Convair „Frans Hals". HeV Koninklijk echtpaar neemt afscheid van de bemanning van de „Frans Hals". Vrijdagmiddag om 14,20 uur zijn de Koningin en de Prins met de K.L.M.- Convair PH-TEF „Frans Hals" op Schiphol teruggekeerd van hun bezoek aan Parijs. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig de plaatsvervangend Franse ambassadeur de heer Manet, de chef van het protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken mr. J. Visser, de burgemees ter van Haarlemmermeer mr. J. F. Janso- nius, de president-directeur der K.L.M. dr. A. Plesman, de procureur-generaal te Amsterdam mr. A. A. L. F. van Dullemen en de bedrijfsdirecteur van de luchthaven de heer U. F. M. Dellaert. Nadat de Koningin en de Prins het vlieg tuig hadden verlaten onderhielden zij zich enige tijd met de officiële personen voor het stationsgebouw. Minister Stikker sprak enkele ogenblikken met de Koningin. De Landsvrouwe en de Prins namen eerst af scheid van de bemanning van het vliegtuig en drukten toen de leden van hun gevolg de hand alvorens zij in een hofauto stapten, die in snelle vaart het terrein verliet. Kort daarop vertrokken ook de leden van het gevolg. De algemeen secretaris van het Koninklijk Huis deelde mede, dat de Koningin in het vliegtuig een danktelegram had opgesteld aan de president der Franse republiek, dat van Schiphol af werd verzonden. Van Parijs af tot aan de Frans-Belgische grens had een ere-escorte van vier jachtvlieg tuigen de „Frans Hals" begeleid. Het telegram dat de Koningin en Prins Bernhard hebben gezonden aan de presi dent van de Franse republiek en mevrouw Auriol luidt: „Nog geheel onder de indruk van de on vergetelijke vreugde en de zo hartelijke en warme ontvangst die U, mijnheer de president en mevrouw Auriol, evenals de Nog onzekerheid over Westerlings „richting" Ex-kapitein Westerling zal binnenkort uit Singapore worden uitgewezen, meldt Reuter uit Londen. Hij heeft onlangs de 40 dagen straf, die hij had gekregen voor het illegale binnenkomen van Singapore en het mishandelen van een celgenoot, uitgediend en is sindsdien krachtens de defensieregulaties als „gevaarlijk persoon" door de Engelse autoriteiten vastgehouden. Gemeld wordt, dat de Nederlandse re gering op de hoogte is gebracht van het voornemen van het bestuur van Singapore om Westerling als Nederlands burger naar Nederland te sturen. Volgens een andere bron zal het ge rechtshof te Singapore nog beslissen of Westerling naar Nederland zal worden uit gewezen, of aan Indonesië zal worden uit geleverd. Het gerechtshof zal waarschijn lijk volgende week met het verhoor be ginnen, aldus dit bericht. Tevens werd vernomen, dat Westerling onmiddellijk na aankomst in Nederland zal worden gearresteerd. Dit kon men in officiële kringen niet bevestigen. Men neemt aan, dat de Nederlandse re gering reeds enige tijd de juridische kant van de zaak bestudeert om vast te stellen, of, en zo ja, welke beschuldigingen van criminele aard tegen Westerling kunnen worden ingebracht. Rustig weekeinde te Berlijn verwacht „Alle voortekenen wijzen op een rustig weekeinde te Eerlijn", zo heeft generaal Bourne, de Britse commandant ic sèrlijn aan de Britse hoge commissaris sir Brian Robertson gemeld. Op een persconferentie zeide hij dat het hem zeer zou verwon deren als zich tijdens de Pinksterbijeen komst in Oost-Berlijn ernstige ongeregeld heden in het Westelijk deel van de stad zouden voordoen. regering van de republiek en de bevolking van Parijs, ons hebben bereid, danken wij u uit het diepst van ons hart. Wij zijn er van overtuigd, dat de vriendschap tussen onze beide volken, die zich op een zo spon tane en welsprekende wijze heeft geopen baard, een kracht zal vormen bij de op bouw van het nieuwe Europa". Voorts hebben de Koningin en de Prins het volgende telegram gezonden aan de heer Pierre de Gaulle, voorzitter van de Parijse gemeenteraad: „Wil onze tolk zijn bij de Parijse bevol king en haar onze gevoelens van bewogen heid overbrengen dat zij er toe heeft bij gedragen, ons verblijf in Parijs tot een onvergetelijke herinnering te maken". West-Duitse Bondsraad stemt voor toetreding tot Raad van Europa De West-Duitse Bondraad (de Senaat, waarin vertegenwoordigers der staten zit ting hebben) heeft Donderdag met 27 tegen 16 stemmen gestemd voor het toetreden van West-Duitsland tot de Raad van Europa. Men verwacht, dat de Bondsdag (de Volksvertegenwoordiging) spoedig na Pink steren ook voor toetreding zal stemmen, zij het dan met een kleine meerderheid. De linkse en extreem-rechtse partijen hebben reeds verklaard, dat zij tegen zullen stem men, deels omdat zij geen genoegen willen nemen met de status van Duitsland als toe gevoegd lid van de Raad van Europa en wegens de toelating van het Saargebied als afzonderlijk lid van de Raad. De status van toegevoegd lid van de Raad geeft geen recht op vertegenwoordi ging in het comité van ministers doch alleen in de consultatieve vergadering, die slechts adviserende bevoegdheid heeft. Voor toetreding tot de raad stemden Bremen, Beieren, Noordrijnland, West- falen, Württenberg-Baden, de Rijnpalts, Zuid-Baden en Württemberg-Hohenzollern. Tegen stemden Hamburg, Slees wij k-Hol- slein, Neder-Saksen en Hessen. De staten hebben elk drie tot vijf stem gerechtigde vertegenwoordigers in de Bondsraad. Het aantal hangt af van de grootte hunner bevolking. Bondskanselier Adenauer was van zijn ziekbed opgestaan en woonde tegen het advies van zijn dokter de zitting bij. De 74-jarige politicus zag er vermoeid uit. He) woord is aan Chamf ort: Het is gemakkelijker sommige dingen in de u>et vast te leggen dan ze te loettigen Geen verdediging tegen atoom bommen mogelij'k, zeggen Engelse geleerden Prof. Blackett. een der voornaamste Britse atoomgeleerden, verklaart in een brochure, die Vrijdag is gepubliceerd, dat een afdoende verdediging van Engeland tegen een atoomaanval van het Europese vasteland „geheel en al onmogelijk is. al was het slechts om economische redenen". De brochure is getiteld „atomic Attack" en wordt uitgegeven door het Britse ver bond van wetenschappelijke werkers. Prof. Blackett schrijft, dat de „kosten van de nodige passieve verdedigingsmaat regelen, zoals het verspreiden en onder gronds brengen van fabrieken, geheel bui ten het economische bereik van dit land" liggen. Andere geleerden, die tot een pamflet een bijdi'age hebben leverd, schrijven, dat het naar hun schatting mogelijk is het aantal slachtoffers in Engeland tot 50.000 per atoombom te beperken. Zij waarschuwen dat de waterstofbom mogelijk twee of drie keer zo dodelijk is en een ernstige radio-actieve uitwerking kan hebben. Trygve Lie hield persconferentie Chinese kwestie in de UNO moet uiterlijk in Juli geregeld worden Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO, heeft Vrijdag in een persconfe rentie te Lake Success vei'klaard te gelo ven, dat de Russische regering nog ver trouwen heeft in de UNO en dat zij wil, dat deze organisatie normaal functionneert. Lie weigerde hardnekkig iets bekend te maken over de besprekingen die hij met de regeringsleiders te Washington, Londen, Parijs en Moskou heeft gevoerd. Ook weigerde Lie te zeggeix, hoe de Rus sen dit vertrouwen in de UNO hadden ge toond. „Dit behoort tot het geheime deel van onze besprekingen", zo zeide hij. De journalisten bestookten Lie verder met vragen over de impasse; die de kwes tie der Chinese vertegenwoordiging in de UNO teweeg heeft gebracht. Lie noemde de situatie „ongeveer het zelf de" als toen hij enkele weken geleden Lake Success verliet. „Doch deze kwestie moet voor het begin van de Algemene Vergade ring worden opgelost", zo zeide hij. Lie zeide, dat zijn reis hem in zijn over tuiging, dat geen enkele regering oorlog Militair bevelhebber der R.I.S. in dit gebied staat niet onder discipline DJAKARTA, 26 Mei. (A.N.P.). De bij zondere correspondent van het A.N.P. in Indonesië geeft over de toestand in Oost Java het volgende overzicht. Het vraagstuk van herstel van orde en rust in Oost Java heeft op het ogenblik de grootste aandacht van de regering der RIS., in het bijzonder van het ministerie van Defensie. Een groot aantal factoren heeft in dit gebied geleid tot een volkomen onbevredigende situatie. Hieronder is in de eerste plaats de so ciaal-economische ontwrichting, waardoor vooral de Indonesische middenstand, die in dit gebied in tegenstelling tot de overige delen van Java vrij sterk is en die steeds een stabiliserende factor vormde, in Soe- rabaja en Grissee is getroffen. De slechte organisatie van de troepen der RIS. aldaar vormt een tweede oorzaak, waarbij dient te worden gedacht aan de grote groep voormalige leden van de TNI. en van de strijdgroepen, die nog niet vol doende zijn gereclasseerd, en verder aan de vele eenheden der RIS. die hun sala rissen niet op tijd ontvangen en dus ge neigd zijn, op kosten van de bevolking te leven. Kolonel Soengkono, de militaire comman dant van Oost-Java. staat onvoldoende on der discipline van de centrale legeideiding te Djakax-ta, waardoor hij in staat is. min der fraaie particuliere practijken uit te oefenen. Het gevaarlijkste clement in de situatie in Oost-Java lijkt echter het feit dat vele communisten, die betrokken waren bij dc opstand te Madioen van September 1948, thans in en rond Soerabaja verblijven. On der hen bevindt zich bijvoorbeeld de vroe gere vice-premier in het kabinet van Sja- rïffoeddin, namelijk Setyadjit, die in de opstand te Madioen een der leidende figu ren was en die door velen werd doodge waand. Thans zijn zekere bewijzen aan wezig, dat hij zich onder een andere naam te Soerabaja ophoudt. Tenslotte wijzen de berichten uit Soe rabaja er op, dat er spanningeix heersen tussen het civiele en het militaire bestuur, welk laatste onder de bevolking steeds meer impopulair wordt door zijn onmacht om tegen de heersende terreur en de cri minaliteit op te treden. Onder de maatregelen, die thans door de legerleiding worden overwogen, is in de eerste plaats de vervanging van kolo nel Soengkono, hetgeen echter met de no dige voorzichtigheid dient te geschieden. Men is echter doende, van de zijde der RIS. een geheel complex van maatregelen voor te bereiden, die deels ook zullen be staan uit een poging tot sociale en econo mische sanering, waarbij reeds melding werd gemaakt van een uitgebreid schema voor het herstel van woningen en bedrij ven der Indonesische middenstanders en voor het weder-opnemen van leden der TNI. en van de strijdgroepen in de maat schappij. Ook troepenverplaatsingen zijn in overweging. Verdex-e bijzonderheden hierover zijn nog niet te verkrijgen, doch een optreden kan binnen een maand worden verwacht. wenste, gesterkt had. „Dit is de ondertoon van alle besprekingen geweest, die ik met Sovjet-Russische leiders heb gehad", aldus Lie Tevoren had Lie verklaard, dat dit jaar een nieuwe poging moest worden gedaan om via de UNO een einde te maken aan de „koude oorlog", „daar wij ons anders geplaatst zullen zien tegenover het 'groot ste gevaar, dat de wereld ten slotte de weg op zal gaan die voert naar een derde we reldoorlog". Lie liet echter niets blijken over enige bereidheid van de Sovjet-Russische rege- rixxg tot het doen van coxxcessies of over enige nieuwe voorstellen die de Sovjet- Unie zou hebben gedaan. Lie verdedigde zijn politiek van geheime diplomatie op grond van de overweging, dat vertrouwe lijke besprekingen met regeringsleiders voorlopig geheim moesten blijven. Lie gaf toe, dat er nog geen datum was vastgesteld voor een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over deze kwestie, doch voegde er aan toe: „Ik denk toch, dat deze kwestie in Juni of uiterlijk in Juli moet worden gex*egeld". Lie deelde nog mede, dat hij geen exxkele boodschap van president Truman aan pre mier Stalin had meegenomen en ook geen enkele boodschap uit Moskou naar Wash ington had meegebracht. Verder, dat hij een aantal memoi'anda bij de verschillende regeringen had achtergelaten en venvacht- te, dat zij twee tot di-ie maanden nodig zoudeix hebben om deze te bestuderen. „De situatie is zeer ernstig", aldus Lie in een verklaring, welke hij aan de con- ferexxtie voorlas. „Hoe langer de huidige impasse voortduurt, hoe ernstiger öe toe stand wordt. Ik heb dit het jaar van de beslissing genoemd, zowel voor de UNO als voor de toekomstige vrede in de we reld". HET WEER AFGEBEELD Het belangrijkste druksysteem op de weerkaart van hedenmorgen is een de nog in diepte toenemende depressie bij de Faroer. Deze heeft een zodanige snelheid en rich ting dat de kern morgenochtend bij het Skagerrak aangekomen kan zijn. Het koufront dat nu over Schotland trekt, zal in de komende nacht ons land passeren: een gelukkige omstandigheid voor het weer met de Pinksterdagen omdat dit betekent dat het voornaamste regengebied in de nacht zal overtrekken. Verder zal deze depressie koele en vooral gedurende de eerste Pinksterdag af en toe krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke winden veroorzaken die, ivanneer de depressie verder in de richting van de Oostzee verdwijnt, geleidelijk weer in kracht zullen afnemen. Verder kunnen we op de kaart een rug van hoge luchtdruk waarnemen ten Westen van IJsland: deze zal naar alle waarschijnlijkheid tweede Pinksterdag over onze omgeving trekken, waardoor het weer dan een gunstiger beeld zal vertonen dan eerste Pinksterdag, al kunnen ook dan geen hoge temperaturen optreden. Wel zal de zonnestraling, die tijdens opklaringen zal voorkomen, een gedeeltelijke compensatie kunnen vormen voor de minder hoge temperaturen. Weerbericht VRIJ KOUD EN NOGAL WAT WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot krachtige, in de kust gebieden later tijdelijk wellicht harde wind, aanvankelijk tussen Zuidwest en West, later tussen West en Noordwest. In de avond en nacht zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Mor gen wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Vrij koud weer. 28 Mei: Zon op 4-30 uur, onder 20.45 uur Maan op 16.57 uur, onder 2.41 uur 29 Mei: Zon op 4-29 uur, onder 20.46 uur Maan op 18.32 uur. onder 2.55 uur 30 Mei: Zon op 4.28 uur, onder 20.47 uur Maan op 20.10 uur, onder 3.14 uur Hoog en Ia3g water in IJmuiden Zaterdag 27 Mei: Hoog water: 11.59 en 00.00 uur. Laag water: 7.13 en 20.00 uur. Zondag 28 Mei: Hoog water: 0.23 en 12.57 uur. Laag water: 8.19 en 21.02 uur. Maandag 29 Mei: Hoog water: 1.22 en 13.50 uur. Laag water: 9.17 en. 21.52 uur. Dinsdag 30 Mei: Hoog water: 2.11 en 14-40 uur. Laag water: 10.06 en 22.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1