C Doktoren zegevierden in strijd tegen advocaten Sport in het kort Hotel „DE SCHELP" Zandvoort Soirée Dansante Belangrijke wedstrijden voor Schoten en H.F.C. Lambrechs de grote man, Vos werd winnaar van de derde étappe Apeldoorn - Geleen -Clowntje Riek De feesthoedjes en de psychiater. TAXI 18000 Zaterdag 27 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 „Het recht heeft gezegevierd", maar de advocaten hebben verloren. Wel heb ben deze felle en vele pleidooien ge houden (in de vorm van aanvallen op het voetbalveld), maar er vertoonden zich zwakke plekken in hun „verdedi ging" en hier opereerden de doktoren op een zodanige wijze, dat zij zege vierend uit de (voetbal) strijd kwamen, welke Vrijdagavond op het terrein van HFC gespeeld werd. De advocaten en doktoren hadden hun voetbalplunje en schoenen opgezocht en hoewel het voorjaar een geschikte tijd is om er met voetballen mee op te houden, meen den de meesters en de medici, dat het nu een gunstig ogenblik was om een balletje te trappen. In witte jassen betraden de doktoren het veld, maar voordat de deken van de orde van advocaten mr. A. Bruch de aftrap deed, trokken zij die uit. Over het algemeen waren de advocaten in de eerste helft het beste op dreef en het resultaat was, dat mr. O. H. van Wijk doel puntte. De rust ging in met een kleine voorsprong voor de in donkere kleding spelende advocaten. Daarna lieten de spe lers zien, dat zij in staat waren een groot aantal doelpunten te kunnen maken, want in het tweede half uur volgden er zes, waarvan de doktoren er vier en hun tegen standers er twee voor hun rekening namen. Weliswaar waren de advocaten meer in de aanval, doch de voorwaartsen konden aan vankelijk van de kansen geen gebruik maken. De voorhoede van het elftal der doktoren verraste de advocaten enige malen. De heren Reijnders en Van der Gugten (ieder twee maal) maakten van het geringe „ver band" in de verdediging gebruik en zetten de achterstand in een voorsprong van 41 om. De advocaten hielden echter vol en mrs. Luikinga en Van Wijk maakten er 43 van. De prettig verlopen strijd werd geleid door de heer H. W. van Turnhout, chef van de griffie bij de Haarlemse rechtbank. Voor de ontmoeting bestond grote belangstelling. Behalve doktoren, advocaten en hun fami- Dammen Gordijn en Keiler samen aan de kop in DAMAS-tournooi De uitslagen van de achtste ronde van het in Rotterdam voortgezette Damastournooi waren: Majortournooi: HarroldVerpoest 02; GordijnVan Dijk 20; BottaRoozenburg 02; KeilerGuingard 20: KingBon- nard 02. Minortournooi: NoomeHavaert 20: Du kei—Den Hartogh 20; AnsemsHam 1—1: Slaby—Veres 11: Caussee—De Jong 0—2. De stand is thans: Majortournooi: Gordijn 117; Keiler 117; Roozenburg 10—7; Bonnard 10—8; Van Dijk 8—7; Verpoest 87; Guingard 88; King 57; Post 57; Botta 27; Harrold 28. Minortournooi: De Jong 138; Ham 10—7; Ansems 107; Bandstra 97; Dukel 87; Den Hartogh 7—7; Noome 7—8; Caussee 67; Verse 58; Slaby 37; Havaert 27. ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 26 Mei 1950 ONDERTROUWD: 25 Mei. H. D. van der Ouw en H C. Hoefnagel. GEHUWD: 26 Mei, W. Houwen en J. Bunt. BEVALLEN van een zoon: 25 Mei, C. W. P. M. van LammerenStaal: A. Duursma— Sijpestijn; B. Hubbersde Boer: J. M. van CannNijssen: A. M7E. DuitsOrth; 26 Mei, G. M. F. ïüeijntjesvan der Kroft; E. C. Bos—Claij: H. M. van LoonKok. BEVALLEN van een dochter: 24 Mei, N. M. OldenhoveSwain; H. H. Hoogreef Bijlsmn; 25 Mei, P. van WichenVersluis; C. A. de Haan—van Vastenhoven; 26 Mei, A. E. Suidgeest—Opdam. OVERLEDEN: 24 Mei, A. van der Goes— Moerwijk, 62 j., Z. B. Spaarne; M. van der LeedeGroen, 60 j.; 25 Mei, R. Brands Reijns, 48 j., Scheldestraat; S. A. van der Landen, 65 j., Dennenstraat; 26 Mei, J. C. Verbruggen, 64 j., Kamperlaan. Het zegevierende elftal der Haarlemse doktoren, onder aanvoering van dr. H. Wamsteker. lieleden, waren ook leden van de rechter lijke macht aanwezig. Mathot had zijn volledig materiaal be schikbaar gesteld. Eenmaal moesten de ziekendragers in actie komen, toen mr. Ekering viel. Een brancard was bij de hand, om de gewonde naar de kleedkamers te dragen. De begin-opstelling der advocaten was: doel: J. Roggeveen; achter: J. D. A. Viskil, J. H. M. van Son: midden: J. van der Hoe ven, K. Heimig en J. G. Bettink; voor: O. H. van Wijk, J. H. Ekering, A. W. Luikin ga, J. W. Rutgers en J. Jansonius. Het winnende elftal kwam uit met: doel: W. H. Brouwer; achter: B. E. van Zanten en H. Wamsteker; midden: C. E. Linden- bergh, Smalbraak, E. L. Nauta; voor: Reijnders, P. M. van der Gugten, Nolen, Bollen en A. G. Degenaar. Na afloop volgde een gezellig samenzijn in „Dreefzicht". Nationale strandloop Ter gelegenheid van de Zandvoortse Sport week houdt O.S.S. met medewerking van het district Noordholland van de K.N.A.U. op Zaterdag 3 Juni de jaarlijkse strandloop over 2500 en 1200 meter. De start is om kwart over vijf op het strand voor Paviljoen Kiefer. De wedstrijd is opengesteld voor athleten van alle senioren- en junioren klassen. Korfbal Nederlands twaalftal Het Nederlands twaalftal, dat op 4 Juni op Houtrust te Den Haag tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Aanval, dames: S. Burgervan de Berg (Rhoda) en C. HelderVlietman (Blauw Wt); heren: Woudstra )Blauw Wit) en Kruyt (Vicus Orientus). Midden, dames: R. Smittenaar (Olympia) en L. HoffschlagVlietman (Westerkwar- tier); heren: Berens (Ons Eibernest) en Den Hartigh (Het Zuiden). Verdediging, dames: A. KoperVan Es (Westerkwartier) en M. Tit—Smits (Wester kwartier): heren: Koper (Westerkwartier) en Stoelti (Westerkwartier), die tevens als aanvoerder fungeert. Kruyt en Hartigh hebben Schoen en Karssen vervangen. KWARTETWEDSTRIJDEN „OOSTER KWARTIER". De kwartetwedstrijden der damvereniging „Oosterkwartier" zijn geëin digd. Na zeer spannende strijd werd de wisselbeker dit jaar gewonnen door Damclub „IJmuiaen". Deze vereniging kwam gelijk aan met de Haarlemse Damclub, doch dank zij een beter bordgemiddelde (2911 en 2614) verhuisde de beker voor een jaar naar IJmuiden. De eindstand luidt: 1. „IJmui- den"; 2. Haarlemse Damclub; 3. ..Ooster kwartier'; 4. „D.O.S."; 5. „Kyk Uit"; 6. Damclub „Haarlem". ADVERTENTIE Renners arriveerden in Geleen Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. ORKEST LOS MUCHACHOS Zang: Miliey Smeekers Aanvang 7.30 uur Sport op Pinksterdagen Maandag wordt de competitie om het kam pioenschap var. Nederland voetbal voort gezet met Enschedese BoysLimburgia en MauritsHeerenveen. Een groot aantal promotie- en degradatie wedstrijden staal op het programma. In de ontmoeting OSVZeeburgia heeft de Am sterdamse ploeg de beste kans. Met belang stelling zal Neptunus het verloop afwachten van EmmaUVS. Behaalt de thuisclub een zege dan moeten Neptunus en Emma een beslissingswedstrijd spelen. De promotiewedstrijd LaakkwartierHFC wordt vanavond in Den Haag gespeeld. De uitslag is van groot belang voor beide par tijen. De winnende ploeg verkrijgt een voor sprong. Maandagmiddag speelt Schoten op het terrein van EDO tegen WFC. De afgelopen Zondag boekten de Haarlemmers een zege, maar of zij er in zullen slagen opnieuw te winnen, is moeilijk te voorspellen. Schoten is in ieder geval met goede voornemens be zield. Wordt gewonnen en eindigt CDN Velsen in een gelijk spel, dan promoveert Schoten. Op het terrein van De Spartaan in Am sterdam bindt Bloemendaal de strijd aan tegen WMS. Winnen de bezoekers dan is de kans groot, dat zij zich in de derde klas zullen handhaven. Ripperda speelt vanavond op het terrein aan de Schalkwijkerweg tegen Aalsmeer. Voor de KNVB-beker komt EDO vanavond in het Noorder Sportpark in het veld tegen PSV en voor Maandagmiddag is vastgesteld HaarlemHeracles De kans. dat de Haar lemse eerste klassers zich zullen handhaven, is groot. Maandagavond om zeven uur spelen DIO en De Kennemers op het terrein aan de Muiderslotweg voor de Zilveren Schaal. Cricketprogramma Voor Zondag zijn in de eerste klas van de Nederlandse Cricketbond vastgesteld: HCC 1 HCC 2 Kampong—Quick (N.); VRA-VW en voor Maandag: ACCHCC 2; Haarlem Hermes DVS; SpartaExcelsior en VOC Rood .en Wit; Haarlem 2 speelt Zondag op eigen terrein tegen LCC. Zwemfeest te Heemstede Maandagmiddag wordt in de zwemvijvers „Groenendaal" te Heemstede een zwemfeest gehouden ter gelegenheid van de sportuit- wisseling tussen Heemstede en Leamington. In het eerste deel van de middag zullen de beste zwemmers en zwemsters hun krachten meten, zowel op persoonlijke nummers als op de estafettes. Voor Leamington zullen starten L. Smith (vrije slag), P. Mole (schoolslag) en J. Byr nes (rugslag) en voor Heemstede nemen deel Joris Tjebbes en A. de Vries, kampioen van de kring Haarlem op de 200 m. schoolslag. Laatstgenoemde zwemmer is een specifieke butierflyzw emmer. De Leamingion-dames zijn vertegenwoor digd door J. Talbot, P. Bariscale (vrije slag), M. Booth. P. Fennel (schoolslag» en J. Wil liams en L. Lloyd (rugslag). Voor Heemstede zullen o.a. uitkomen de dames I. Smit. L. Wensing. De dames ontmoeten elkander ook in de 3 x 50 m wisselslagestafette, terwijl de heren tegen elkaar op de 5 x 50 m. vrije slag estafette zullen uitkomen. Na afloop van de zwemwedstrijden komen, de waterpoloploegen van Heemstede en Leamington in het water. Het eerste zeven tal van HPC komt uit met E. Vrugt (doel); F. Meyer, M. Prager en F. Dijkstra (achter); M. van Stalen, P. Smit en J. Tjebbes (voor). De samenstelling van de Engelse ploeg is als volgt: J. Drinkwater (doel); A. Heath, E. Hawkins en R. Moore (achter); W. North, J. Byrnes en P Mole (voor). Na afloop van de wedstrijden zal het be stuur van HPC aan de Engelse gasten een thee aanbieden in het restaurant Groenen daal. Korfbal Voor het kampioenschap van Nederland wordt Maandag gespeeld PSVWWMD en in de derde klasse van de Haarlemse Korf- balbond: Animo Ready 3Watervliet 5. Handbalwedstryden Op de Pinksterdagen zal het tournooi der districten in Hengelo worden gehouden. De vertegenwoordigende dames en nerenploegen der vijf districten zullen elkaar daar ont moeten in een halve competitie om uit te maken, wie het sterkste spel levert. Dit is de eerste maal, dat deze districtswedstrijden in de vorm van een tournooi verspeeld zullen worden. De parctijk heeft uitgewezen, dat dergelijke wedstrijden, over het gehele sei zoen uitgestreken, minder bevredigen, dan dat alles op een punt geconcentreerd is. Aller belangstelling richt zich dus thans naar het resultaat. Veel is hiervan niet te voorspellen. Verleden jaar hebben de heren uit Noord gewonnen, terwijl bij de dames West-B als eerste eindigde. Thans worden de Zuidelijke heren zeer sterk geacht en geeft men de West-B-dames een goede kans haar titel te prolongeren. EN AVANT NAAR VELP. De Jeugd- rijvereniging „En Avant" gaat op Dinsdag naar Velp voor een wedstrijd tegen de Jeugdrijvereniging „Velp" welke gehouden zal worden ter gelegenheid van de ruiter- stedencompeütie. Over de sintels van het Geleense sport park heeft Vrijdag opnieuw een Nederlan der zijn ererondje mogen rijden en de lau werkrans voor de winnaar der derde etappe ApeldoornGeleen heeft opnieuw om de schouders van een zegevierende landgenoot gehangen. Frans Vos uit de Nederlandse B-ploeg was de winnaar, die luide toe juichingen van het enthousiaste publiek in ontvangst nam. Maar ergens in de drukte van samenge stroomde officials, journalisten en helpers liep hij, die eigenlijk de man van deze derde etappe was, de Limburger Lam brechs. Niemand bekommerde zich om de man, die als vierde man binnenkwam en zonder veel woorden stapte hij naar de douche om zich het vuil van bijna 300 km Gelders, Brabants en Limburgs land van het vermoeide lichaam te wassen. Langer dan zeven en een half uur was hij echter de grote man van deze etappe geweest en daarom zal zijn naam ondanks de vierde plaats, die er achter geschreven werd, nauw aan deze derde dag verbonden blij ven. Op een ogenblik, dat Apeldoorn nog achter de bomen te zien was en de renners nog maar net de juiste cadans hadden ge vonden, nam Lambrechs in gezelschap van André de Korver en Bouk Schellinger- houdt een voorsprong. Maar in het peloton, dat op dat moment nog in vredige rust bij een was en zich als een log, onwillig dier in de richting van Hoenderloo van de hel lende weg liet afglijden, roerde zich nie mand. Wie zou er nu een serieuze poging on dernemen, als er nog 280 km te rijden waren? Even werd Accou door de Belgen weggestuurd om niet helemaal de schijn te wekken, dat het Belgische deel van het peloton de slaap nog in de ogen had, maar toen de vluchtelingen er nog een schepje opgooiden, was deze gedwongen zich weer naar de hoofdgroep te laten afzakken. De voorsprong in Arnhem bedroeg echter meer dan twee minuten en nog voor Nijmegen wezen de chronometers reeds vier minuten, maar nog scheen er geeh vuiltje aan de lucht. André de Korver was immers al in de hoofdgroep teruggevallen doordat een defect aan een wiel en uitblijvende hulp hem hadden doen constateren, hoe snel vier kostbare minuten voorsprong bijna in ach terstand kunnen worden omgezet. Nu was de actie vooraan helemaal ten dode opgeschreven. Zouden twee man in staat zijn de strijd tegen 250 km tot een goed einde te brengen? „Onmogelijk", luidde het oordeel en daarom wachtte men. De twee op wie men wachtte, reden echter door alsof er geen peloton bestond en zo kon het gebeuren, dat er in de buurt van Cuyk een tijdsverschil van bijna acht minuten was ontstaan. Nu kwam er bewe ging in de hoofdgroep. Het waren steeds dezelfde renners, die vooraan in de groep de anderen een hoger tempo opdrongen. Lucien Accou en Wim de Ruiter spanden zich extra in. Dit was ongeveer kwart voor tweeën en zeven kwartier later voegden zich bij de vier koplopers bij Reuver, even voorbij Velp, vier andere renners, waar achter op ongeveer zeven en een halve minuut het peloton zwoegde. Inderdaad zwoegen, want men ging inzien, dat het daar vooraan ernst kon worden. Lam brechs scheen onvermoeibaar en steeds weer aan de kop inspireerde hij zijn mede koplopers tot het handhaven van de snel heid. Nog vier renners verlieten de grote gToep, eerst de Belgen Emile Vanderveken en René Jansens, daarna de Belg Callens en Frans Vos. Even dreigden zij zonder al te veel strijd bij het leidende kwartet te zullen komen, toen een sneltrein bij Echt de spoorbomen als hindernis voor Lam brechs en de zijnen deed neerdalen. Dank zij de medewerking der spoorwegmannen kon het euvel tot slechts luttele seconden worden beperkt. Op Vanderveken na, die het contact moest verbreken, zouden de drie de leiders toch bereiken. Lambrechs zag de zaken nog niet donker in toen de vier als eerste „bult" in het parcours de Wintraeckerberg voorbij Sittard beklom men. In snelle vaart ging het door de mooie streek van Limburg langs de mijnen, langs het prikkeldraad, dat daar bij Kerkrade ons land scheidt van het land, waar men Neustrasse van de naambordjes kan lezen. Steeds was Lambrechs op dreef en sleepte premies in de wacht. Fris als een hoentje draaide hij ook boven op de Cauberg. Bij de beklimming hiervan moest Schellinger- houdt het kalmer aandoen. In uiterst snelle vaart ging het op het einddoel in het Geleense sportpark af. Zouden de achtervolgers het halen? Het stond reeds vast, dat Lambrechs in een sprint nooit de winnaar in Geleen zou kun nen worden. Dat wist de Limburger, maar dat wisten ook' de anderen en daarom kreeg hij de kans, waarop hij nog steeds loerde niet en daarom ook kon de snelle Vos de eindzege voor zijn neus wegkapen. Vos, die in deze ronde uitstekend reed en Donderdag alleen in de sprint te Apel doorn door Evers kon worden geklopt, omdat hij door een verkeerd opgehangen spandoek in de war werd gebracht omtrent de werkelijke finishlijn. De uitslag van de derde etappe luidt: I. Vos 7.48.15: 2. Accou 7.48.17; 3. Callens 7.48.20; 4. Lambrechs; 5. René Jansens 7.48.27; 6. Leenen: 7. Mertens; 8. Schotte. ■9. Middelkamp, allen zelfde tijd; 10. Van Est 7.49.48: 11. Van Gelderen: 12. Savel- berg: 13. Lakeman: 14. Cor Bakker; 15. Voorting; 16. Harm Smit, allen zelfde tijd; 17 tot en met 36. Ex aequo Van der Zande, Verpoorten, De Poorter, Loos, Koot, Ro giers. Rondele, Blankenauw, Van Beek, Maelbrancke, Faanhof, Vanderveken, Bed- nar, De Cock, De Korver, A. Schellinger- houdt, Schoemakers, Meerman, Evers, Jef Janssen. Schaakcompetitle van „Santpoort" loopt ten einde Hoewel er in de competitie van de schaak club „Santpoort" in de eerste en tweede groep nog maar weinig partijen te spelen zijn blijft de spanning er, vooral bij groep II, goed in. In de eerste groep is Pels uitgespeeld met 16 punten uit 20 partijen. W. Schuurman heeft hetzelfde aantal punten uit 17 partijen en kan dus zich bij het behalen van een half punt reeds kampioen noemen. In Groep II is Sterk uitgespeeld met 16j punt. Alleen Oosterling kan hem nog voorbij komen maar moet dan zijn vier resterende partijen alle maal in winst omzetten. Wel een zware, maar geen onmogelijke opgave. Nadat v. Zeggeren in Groep III reeds lang kampioen was is Kaan op de tweede plaats aangeland, met drie punter voorsprong op nummer drie. De uitslagen van de laatst gespeelde partijen' zijn: Groep I: W. SchuurmanPels 10; Elffe- nchBilder 10; HaanappelM, de Groot 01; G. SchuurmanVosman 10; M. de GrootG. Schuurman 10; W. Schuurman Schweitzer 10; HaanappelPardoen 0—1; VosmanHaanappel 01. Groep II: NederlofOosterling 01; Ne- derlofJ. Hoogzaad 01; SterkJ. Hoog- zaad 10. Groep III: HulmerE. Zuiderduyn 10; WintersMeunier 01; Zuiderduynv. d Blom 10. Voor de ladder bleek Homan met twee overwinningen op Steyn voor de laatste te sterk. Kaan—v. Dongen 14!4; v. Dijk—Enklaar 1-^0. Voor de kinderen Nti kon het feest beginnen, want nadat enkele poppen, die zich wat verlaat hadden, ook op het feestterrein waren aangekomen, was iedereen present. Een deftige pop, de voorzitter van de feestcommissie, heette allen welkom en verzocht iedereen een plaatsje aan de tafels te zoeken. Rick en Bunkie zochten natuurlijk een plaatsje naast elkaar, en toen keken ze vrolijk rond. Er stonden borden op de lange tafels. „Zie je wel, Rick.ik dacht het wel, we krijgen wat lekkers te eten". Rick knikte. Het was ook zo, want spoedig kwamen er poppen aandragen met schalen vol broodjes en koek en ander lekkers; die plaatsten ze op de tafels, zodat iedereen er wat van op zijn bordje kon nemen. En toen ze met smaak toetastten, kwam op een heuveltje een negerpop met een leuk pakje aan: die begon op zijn banjo te spelen en danste erbij. „Wat aardig!" fluisterde Bunkie. „Ik ben blij, dat ze ons ook uitgenodigd hebben, ik amuseer me best!" KORT VERHAAL DOOR J. LOUWEN JR Toen ik in de krant las, dat George Shrewsbury gestorven was, schoten me vele herinneringen te binnen aan deze grote man, van wie ik me met trots een vriend had mogen noemen. Shrewsbury is een der grootste psychiater geweest, die Engeland ooit gekend heeft. Zijn kennis van de mens en zijn psyche was buitengewoon groot en ontelbaar is het aantal gevallen, waarin hij zijn patiënten levensvreugde wist terug te geven. Vele van die gevallen staan me nog helder voor de geest, maar ook een geval, waarin Shrewsbury gedeeltelijk heeft gefaald. Ik zeg gedeeltelijk, omdat de patiënt wel genezen is, volkomen zelfs, maar Schrewsbury werd zelf het slacht offer. Daaraan moet ook zijn dood te wijten zijn, en het is daarom dat ik dit, eigenlijk tragi-komische geval op schrift wil stellen. Op een stormachtige avond in Januari van 1946 kreeg Shrewsbury bezoek van een betrekkelijk jonge man die een zeer ver ward verhaal deed, dat de psychiater in het begin nauwelijks kon volgen. De jonge man heette Will Gray, zo vertelde hij en hij leed aan een zeer merkwaardige ziekte. Ieder, die met Gray gepraat had, kwam, zodra hij een spiegel voor zich zag tot de vreselijke ontdekking, dat hij gedurende de tijd na het gesprek had rondgelopen met een dwaas, klein feesthoedje op zijn hoofd. Het kostte Shrewsbury, als gezegd, moeite om het verhaal te volgen, vooral omdat de patiënt zeide zelve niet te begrij pen wat hem bij die vlagen die al vaker en vaker voorkwamen bezielde. „Welke gedachten gaan er door uw hoofd, mr. Gray, als u iemand zo'n hoedje op het hoofd zet?" vroeg Shrewsbury. „Dat is het juist. Ik weet zelf niet, dat ik het doe. Vele van mijn kennissen dach ten, dat ik een misplaatste grap had uit gehaald en toen ze me daarover aanspra ken, wilden ze niet geloven dat ik er niets van wist. De eerste keer, dat ik het te horen kreeg, was een maand of drie gele den. Ik hechtte er niet het minste geloof aan. Maar sindsdien hebben bijna al mijn vrienden en vele van mijn kennissen me om een dergelijke „grap" verwijtend aan gekeken, zodat ik zo langzamerhand tot de conclusie ben gekomen, dat er waarheid in hun beweringen schuilt". „Drie maanden geleden hoorde u er dus voor het eerst van, niet?" vroeg Shrews bury. „Hebt u omstreeks die tijd misschien iets gedaan, dat met hoeden te maken had?" Gray schudde weifelend het hoofd. „Nee", zei hij. „Of het moet zijn dat ik naar eer- feestavond van onze club ben geweest met een klein hoog hoedje op". Shrewsbury knikte en schreef iets op. „Leven uw ouders nog, mr. Gray?" „Ja, beide". „Gezond?" Gray knikte. „Uw grootouders?" „Die zijn overleden". „Wat deed uw grootvader?" „Grootvader had een boekhandeltje. U weet wel, zo een waar weekbladen, goed kope boeken, voetzoekers en mirlitons wor den verkocht". „Dank u mr. Gray", zei Shrewsbury. „Kom over drie dagen terug. Tussen elf en twaalf 's ochtends". Shrewsbury liet zijn patiënt uit. Bij de deur greep deze zijn hand. „Alstublieft. Doet u er iets aan. Als het zo doorgaat, word ik gek!" Shrewsbury klopte Gray op de schouder. „Dat komt best in orde. Maakt u zich niet ongerust". Hij sloot de deur en toen hij het licht in de hall wilde uitdraaien viel zijn blik in de gi-ote, in gulden lijst gevatte spiegel. Op Shrewsbury's hoofd stond dwaas en een tikje scheef een kleine miniatuur hoge hoed Zes maanden lang was Gray in behande ling. Shrewsbury ontdekte in die tijd ver schillende dingen. Onder andere dat Gray's grootvader op betrekkelijk jeugdige leef tijd een hartaanval had gehad, een gevolg van zijn faillissement. In een onbereken bare bui had hij een serie feestartikelen gekocht om deze in zijn winkel te verko pen. Een onderdeel van deze serie waren vijfduizend feesthoedjes, die absoluut on verkoopbaar bleken. Ze werden de man tot een obsessie. Toen hij de koopsom niet kon betalen, volgde het faillissement en daarna de attaque. Verder ontdekte Shrews bury, dat er in September 1945 een feest van Gray's club was geweest, waarbij Gray aanwezig was. Deze had hiervoor de winkelier bevestigde het niet minder dan duizend feesthoedjes gekocht. Het merkwaardige was, dat geen van de feest genoten hem daartoe opdracht had gege ven en Gray zelf bleef volhouden, dat hij slechts één hoedje had gekocht. Shrewsbury bezocht de flat van Gray toen deze niet thuis was en ontdekte in de linnenkast dozen met feesthoedjes. Hij nam ze mee én borg ze op in zijn boeken kast. Dat waren enkele van Shrewsbury's ontdekkingen. Het wegnemen van de hoed jes bleek niet zoals de psychiater ge hoopt had tegelijkertijd het wegnemen van de oorzaak van Gray's ziekte te zijn: op alle mogelijke manieren zag deze nog kans om miniatuur-hoofddekseltjes te be machtigen. Echter na zes volle maanden van intense behandeling kon Shi-ewsbury Gray voor genezen verklaren. Op een prachtige avond in Juli liet de psychiater Gray voor de laatste maal uit en het was een herboren jongeman, die door Londens straten liep. Iiij had nog geen kwartier gelopen, of hij kwam enkele vrienden te gen. „Hallo Gray," zeiden ze. Gray lachte. „Zullen we het er vanavond eens van ne men?" zei hij. „Ik betaal". „Zou jij niet liever naar huis gaan?" vroeg Harry Livesome, een vriendelijke kalme kerel en een van Gray's intiemste vrienden. „Waarom?" vroeg Gray verbaasd. Livesome stotterde een beetje onhandig. „Och, zei hij tenslotte", die kwestie met die hoeden en zo". „Ik ben weer helemaal normaal" zei Gray met een zekere trots. Op een wenk van Livesome liepen de anderen door en Grayy volgde zijn vriend naar diens huis. Toen ze binnen waren, zei Harry: „Kijk eens in de spiegel". Gray keek een beetje verwonderd over deze merkwaardige uitnodiging in de spie gel en hij zag zijn hoofd getooid met een klein, onogelijk feesthoedje. „Dat isbarstte hij uit en zonder iets verder te zeggen, rende hij de deur uit, de straat op naar het huis van Shrewsbury. Gray was geen psychiater en in heel En geland kon geen man gevonden worden, die George Shrewsbury kon genezen. De dokter had de ziekte van zijn patiënt over genomen. (Nadruk verboden) ADVERTENTIE SCHEEPVAART Aalsdijk, 25 v. Philadelphia 26 verw. Baltiimort Alchiba. 25 pass. Porto Praya. Alcor, 25 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Aldabi, 25 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Algorab, pass. 25 Ouessant. Amstelparlc, 25 v. Marseille n. Genua. Amstelveen, pass. 26 Elbon Kaap (Bahamas). Ariadne, 25 v. Algiers n. Oran Averdijk, 26 v. Galveston n. Lake Charles. Aalsum. 25 te Genua. Almdijk. 25 te Houston v. Corpuschristl. Arendskerk. 25 te Brisbane. Abbedijk, 24 330 m. O. Trinidad. Adinda (t). 25 te Pladju. Agatha, (t). 25 v. Singapore n. Bangkok. Alcyone. 5 Juni verw. R'dam v. Buenos Aires. Aletta (t). 26 verw. Port Dickson v. Pladju. Aludra, 25 175 m. N.NO. Finisterre. Arnedijk, 25 280 m. W.NW Flores. Amstelstad, 24 te Narvik v. Londen. Amstelpark. 25 te Marselle. Aagtedijk, 26 v. Antwerpen. Algorab, pass. 26 Royal Sovereign n, Antw. AkkrumdJjk. 26 te Antwerpen v. New York. Alblasserdijk, 25 te Tampico v. Coatzacoalcos. Alphacca, 26 te Boston v. New York, Andijk, 31 2 u. Dungeness. Bantam, 26 te Makassar v. Soerabaja. Bai'umun, 27 verw. Djakarta v, A'dam. Beverwijk, 25 dwars Algiers. Bonaire, pass. 25 Dover. Borneo. 25 v. Singapore n. Belawan. Blijdendijk. 24 v. Aleppey te Cochin. Boissevain. 25 te Lorenzo Marques. Bacchus, 25 100 m. N. Trinidad. Bontekoe. 25 te Makassar v. Menado. Boskoop, 25 te Antwerpen v. Hamburg. Brltsum. 25 v. Capecoast n. Accra. Bengkalis, 25 te Genua n. Port Said. Bennekom, 26 v. Talara 27 verw. Callao. Blitar, 27 te Liverpool. Bloemfontein, 26 te Antwerpen. Baarn. 26 v. A'dam n. Chilli Ceronia (t). pass. 25 Kanarische eil. Castel Biancö. 24 te Newcastle n. Djakarta. Castor, 25 100 m. NO. Turks. eil. Cistula (t). 26 verw. Punta Cardon v. Rouaan. Celebes. 25 te Tj. Priok n. Cheribon. Cheshire, 29 te Aden verw. Congostroom. pass. 26 Kp. Verde. Coryda (t), 26 v. Abadan n. Rangoon. Cuanza. 26 v. Port Said. Duivendijk, 25 460 m. ZW. Flores. Delft. 26 rede Ponta del Gada. Delfland. 23 te Buenos Aires v. Montevideo. Dorsetshire, 25 v. Djakarta n. A'dam. Edam, 25 110 m O. New York. Eendracht, 25 v Izmir n. Katakolon. Esso Rotterdam (t), 25 v. Puerto la Cruz. Esso Den Haag (t). pass. 26 Lizard. Elsenburgh, 25 te R'dam v. Londen. Farmsum, 25 450 m. NO. Flores. Felipes (t), 25 v. Pladju n. Lion Cheun. Friesland, 27 te Singapore. General S. D. Sturgls tr.26 9.05 u. pass. H. van Holland. Ganymedes, 25 800 m. W. Flores. Gemma, 26 te Liverpool n. Heysham. Gouwe 26 v. Holtenau. Grootekerk. 26 te Bremen v. Hamburg. Gaasterland, 26 v. Mozambique n. Dar es Salaam Garoet, 26 v. Soerabaja n. Panarukan. General M. B. Stewart (tr.) 27 te R'dam Djakarta. General M. L. Hersey (tr.). pass. 26 Pantellaria Gooiland. 26 bij Santa Catharina eil. n. Monte video. Haarlem, pass. 25 Cuba. Hilversum, pass. 25 Ouessant. Hellenic Prince, 25 West Mentawei eil. Hecuba, 25 360 m. ZW. Fayal. Heemskerk. 25 170 m. W.ZW. Kp. Palmas. Helicon. 25 150 m. O. Chesapcakebaai. Hersillia. 26 verw. Curasao v. Carupano. Hydra. 26 te Antwerpen v. R'dam. Heerengracht. 25 v. Londen na R'dam. Hestia. 26 verw. Porto Cabello. Hoogkerk, pass. 26 Finisterre n. Antwerpen. Indrapoera, 26 te Singapore. Jacob Cats. 25 530 m. NO. Flores. Jobshaven. 25 230 m. ZW. Kp. St. Vincent. Jaarstroom, pass. 26 Beachyhead n. Bordeaux. Jagersfontein. 27 te Suez. Java. 26 v. Djakarta n. Penang. Karsik, 25 te Makassar. Kertosono, 25 500 m. NO. Flores. Kota Gede, 27 v. Cotenou n. Takoradi. Keizersgracht. 25 v. Aden n. Helsingfors, Kamerlingh Onnes, 26 9 u. pass. Guardafui. Kedoe, 25 v. Soerabaja n. Djakarta. Langkoeas. 25 in Str. Florida. Leersum. 26 te Freetown v. Monrovia. Lindekerk, pass. 25 Ouessant. Loenerkerk, 26 te Calcutta v. R'dam. Laertes, 24 te Penang. Larenberg, 26 v. R'dam n. Savona. Lemsterkerk, 25 nog te Khorramshar. Leuvekerk, 25 nog te Bahrein. Lucita (t) 26 te Heysham v. Falmouth. Laurer.skerk, pass. 26 Gibraltar n. Boulogne. Lekkerkerk. 26 v. Aden n. Bombay. Lissekerk. 26 te Antwerpen. Maashaven. 26 te Libreville v. Douala. Maasland, pass. 25 Bonavista. Meerkerk, 26 te Penang. Midas. 25 te Haifa v. Piraeus. Marken. 1 Juni v. Karachi verw. Metula (t). 23 v. Brisbane n. Adelaide. Mapia. 25 550 m. W.ZW. Fayal. Marisa (t). 26 verw. Alexandrië v. Tripoli. Marpessa (t). 244 v. Miri n. Pladju. Meliskerk. 25 verw. Bremershaven v. R'dam. Mentor. 25 v. Bremen n. A'dam. Mirza (t). 25 rede Muntok. Mwderkerk, 25 te Antw. v. Marseille. Maaskerk. 29 v. Duala n. Lagos. Macuba (t), 26 te Port Said v. Lissabon. Modjokerto. 26 dwars Bona. Maas, 24 te New Orleans v. Houston. Nederland (t). pass. 25 Rasfartak. Nigerstroom, 25 te Owindo n. Takarodl. Nestor, 26 v. Famagusta n. Beyrouth. Nieuw Amsterdam. 27 te R'dam v. New York. Noordwijk, 26 pass. Kp. Bougaronie. Oranje, 26 verw. Djakarta v. A'dam. Oranjestad, 25 v. Antwerpen n. Dover. Orestes, 25 v. Santos n. Rio de Janeiro. Oberon, 25 150 m. O.t.N. San Salvador. Ophir, 26 te Singapore v Djakarta. Oranje Fontein. 26 v. Antw. n. Southampton. Prins Maurits, 20 v. Montreal n. Greatlakes. Prins Willem IV. 25 v. Quebec n. Montreal. Perna (t). 25 1150 m. O. Rio Grande. Prins W v. Oranje. 26 180 m. O.t.N. Kp. Race. Prins Willem m, 25 600 m. W.NW. Scilly. Polyphemus. 25 v. Hamburg n. LiverpooL Poelau Laut. pass. 27 Guardafui. -Polydorus. 26 te Djakarta. Prins Joh. W. Friso, 26 in golf v. St, Laurence. Riouw. 26 v. A'dam n. Indonesië. Reynolds. 24 te Djakarta. Roepat. 25 te Antwerpen. Rempang. 25 v. Makassar n. Nunukan. Radja, pass. 26 Cuba n. Trinidad. Rotti, 26 te Banjoewangi. Ruys. 25 v. Durban n. Dar es Salaam. Rondo. 24 v. New Orleans te Mobile. Rijnland, 27 te A'dam v. Buenos Aires. Salawati, 26 v Charleston n. Baltimore. Singkep, 26 te Port Swettenham. Stad Maassluis. 25 v Narvik n. R'dam. Salatiga, 26 verw. Bombay v. Cochin. Schiedijk, 25 600 m. W.ZW. Flores. Sigli. 25 v. Belawan n. Moemein. Sinabang, 25 te Hinako v. Gunungsitolï. Stad Arnhem. 25 te R'dam v. Sluiskil. Stad Breda, 25 te Hamburg v. R'dam. Stan vac Pendopo (t). 25 v. Sungeigerong n. 72, Uban. Stanvac Talang Akar (t). 26 te Singapore. Stad Haarlem, 26 10 u. verw. H. v. Holland. Stad Arnhem, 25 v. Sluiskil n. Vlaardingen. Stad Maastricht, 28 verw. A'dam v. Huelva. Schie, 26 bij San Miguel. Sloterdijk, 26 v. Singapore n. Port Swettenham. Soestdljk, 26 v. Aden n. Belawan. Sommelsdijk, pass. 26 Lizard. Stad Dordrecht, pass. 26 Finisterre. Stad Maastricht, pass. 26 Casquets. Stad Schiedam, pass. 26 Las Palmas n. Dakar. Stentor, 27 verw. Kilindiri. Streefkerk, 26 v. Bombay n. Colombo. Stad Leiden, 25 te Timaru v Bluff. Talisse, pass. 25 Perim n. Bahrein. Tjikampek, 25 v. Kaapstad n. East London. Theseus, 25 v. Palermo n. Malta Tankhaven I (t), 25 v. Sungeigerong n. Belawai Tiba, 25 v. Bremen n. R'dam. Tibia (t), 25 750 m. NO. Sombrero eil. Tjibodas, 25 te Surabaja v. Semarang. Tabian. 24 v. Bombay n. Madras. Tiba. 25 verw. R'dam v. Bremen. Tarakan, 26 v. Belawan n. Tj. Pandang. Ternate, 24 v. Charleston n. New York. Ulysses. 25 v. A'dam n. Londen. Volendam. 25 v. Halifax n. New York. Vulcanus, 25 v. A'dam n. West Italië. Valerius, 25 nog rede Menado. Van Ostade. 25 440 m. NO. San MigueL Van 't Hoff, 25 175 m. O. Bermuda. Veendam, 25 420 m. N.t.O. Flores. Willemstad, 25 v. Barbados n. Madeira. Wieldrecht (t). 244 te Hobart v. Melbourne. Willem Ruys. pass. 25 Socotra. Wickenburgh, 25 te R'dam v. Casablanca. Zeeland L.. 25 bij Kp. Tenez. Waterman t.r.28 verw. Aden. Woensdrecht (t). pass. 26 Malta. Zijpenberg, pass. 25 Finisterre. Zonnewljk, 24 te Sydney v. Londen. Zeeland ssm., 25 te Hull v. Londen. Zwijndrecht, pass. 25 Guernsey. Zaanland L., pass. 27 Malta n. Port Said. Zuiderkruis, 26 v. R'dam n. Djakarta.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6