c 3 van Finland en zijn „vervelende buurman' ROMANTIEK IN EEN OUDE HANZESTAD Buitenlanders kunnen er goed aarden (Van een speciale verslaggever) Toen een kleine Nederlandse koopvaar der een jaar geleden de Finse haven Turku binnenviel, was daarmee 't lot van matroos Jan Boomsma beslecht. Rondslenterend door die oude Hanzestad, keek hij diep in een paar blauwe meisjesogen en toen stond in een ommezien zijn besluit vast: hier ging hij zijn anker uitwerpen. Een baan was niet moeilijk te vinden, het adres van de Nederlandse consul Gunnar Nvlund evenmin en geen drie weken later werd in het stadhuis een Nederlands-Fins huwelijk voltrokken. Zoals Jan Boomsma zijn er meer: vreem delingen, die zich zonder veel piekeren thuis voelen in dit land. Soms is het de ro- BESTE MARIJKE, Toen ik uitvoerig op een bus stond te rachten een paar dagen geleden, leunde aast mij tegen de paal van het haltebord- een jong meisje van een jaar of vijf- -twintig. Ze was tamelijk klein, droeg >n blauwe mantel en een leuk zwart opje met lange veer. Daarbij had ze ge- imbineerd: caramelkleurige schoenen met latte hak, grote roodleren Marokkaanse is en bruine handschoenen. Ze had bo- endien een shawl om die keihard vloekte igen de kleur van haar mantel. De hele ombinatie zowel wat kleur als vorm be- rof, was droevig om-aan te zien. Als ze '.plaats van die platte hakkengeschiede- is haar hooggehakte zwarte schoentjes aangetrokken, inplaats van die grote ode, haar misschien wat minder mooie laar in ieder geval bescheidener en min er opvallende zwarte middagtas had mee- enomen, en als ze dan ook die bruine andschoenen maar niet had aangetrokken n dat vloekende dasje thuisgelaten, dan ras ze goed verzorgd geweest en plezierig naar te kijken. Nu viel het me op dat te stevige benen had en een slechte imaak. Het is helemaal niet nodig veel old uit te geven om goed gekleed te gaan. lis je maar bij het inkopen aan je inven- aris van kleren- en schoenenkast denkt, k geloof dat wij beter er niet zo duur naar smaakvol gekleed uit kunnen zien, an dat wij ons omhangen met allerlei iostbare materialen die niet bij elkaar assen. Het is mij bij het winkelen wel geble- :en dat wij bij het uitzoeken van onze versieringen ons niet bezorgd hoeven te Baken over onvoldoende keus. Het viel ie op dat tussen de halskettingen ware [etenen op komen dagen. De meeste zijn ;ort. Ze zijn gemaakt van dikke ronde ilastickralen, die niet zo zwaar zijn als ze op het eerste gezicht doen vermoeden, of fan brede platte metalen schakels of van ileine kraaltjes tot een dikke ronde streng [eregen. Dit laatste snoer sluit met een Irukknoop. Ook het „slangetje" zie je in veel étalages liggen. Het is een smalle soepele metalen band, waarvan de ene kant in een slangenkopje eindigt dat door een lus van het andere uiteinde is gesto ken. De parelmoeren, gitten en bloedkora len kettingen en de parelsnoertjes zijn Seen modeartikelen. Zij worden altijd met succes gedragen. Zeg, je had het laatst over een nieuw tuinameublement. Als jullie van plan bent rietmeubelen aan te schaffen, kom dan eerst eens in mijn woonstede rondneuzen, ik zag namelijk heel aardige stoelen en tafels en in het bijzonder viel mij op een rotan theetafel. Bij veel houten theetafels zit onder het theeblad nog een tweede blad. Dit meubel had inplaats daarvan een V-vormige krantenbak, wat natuurlijk heerlijk gemakkelijk is als je buiten in de tuin of op je terras zit. In dezelfde winkel stond achter het étalageraam een enig houten presenteer blad, langwerpig, vierhoekig, smalle op staande rand. Het was handbeschilderd: op een lichtgroene achtergrond twee jonge veulens die van louter vreugde dansen om een witbloeiende appelboom. Het deed mij denken aan het gedicht van Vasalis: Op een recht zwart houten been, dunne rokjes opgeheven, dansend in de vroege regen en de tuin voor zich alleen, staan twee jonge appelbomen, 't witte bloed omhoog gestegen, vlinderhoofden wijd omgeven door hun allereerste dromen. Nu de lente zich meestentijds achter een regengordijn schuilhoudt, is het wel toepasselijk je nog even te wijzen op de gabardine regenjassen, gevoerd met een roodgeblokte nylonstof. Ze zijn onverslijt baar en tegen een wolkbreuk bestand. Als je de kap die er bijhoort niet gekleed ge noeg vindt, kun je een regenhoed kopen. Ik denk nu aan dat lichte hoedje met nauwsluitende bol en brede rand. Een dergelijke grote rand houdt de regen in het gezicht nog beter tegen dan een regen kapje. Toch zou ik het prettiger vinden als de lente zo vriendelijk was wat vaker haar vrolijke zonnekopje om de hoek van de wolkendeur te steken, zodat wij uit konden gaan zonder diverse regenbe schermers. Mafijkë, ik verlang al weer naar een- brief van je. Het allerbeste gewenst en veel groeten van je ANNEKE Rare gewoonten Mijn Britse lijfblad Daily Express heeft zijn lezers en lezeressen gevraagd om mede te delen welke zonderlinge gewoonten zij hebben. En vorige week heeft het blad de antwoorden gepubliceerd. Wel, het is zonderling. Zo is er één meneer die vertelt, dat hij nog nooit buiten Engeland is geweest, maar dat hij maar niet kan nalaten, telkens voor dat hij zijn schoenen aantrekt die om te draaien en te schudden, om te zien of er soms schorpioenen in zitten. Een andere heer vertelt, dat hij midden onder het wassen van zijn handen ze altijd afdroogt, en ze dan daarna verder gaat wassen. Een derde meneer zegt dat hij nooit kan nalaten, wanneer hij de radio midden in een voordracht of een lied afdraait, „beg your pardon" of „sorry" te zeggen. En zo nog een stuk of dertig dingen meer, waaruit u zien kunt dat de mens een zon derling wezen is, wat u en ik al lang wis ten, maartniet in zulke wonderlijke détails als die lezers van de Daily Express nu ont hullen. Natuurlijk hebben u en ik ook van die dingen. Ik mag altijd pas mijn schoenen aantrekken nadat ik mijn overhemd aan heb en vóór ik mijn das gestrikt heb. Er zijn 8.516.342 mensen die altijd over de trottoirband stappen en nooit er op en 7.928.449 mensen die altijd op de trottoir band stappen en nooit er over. Er was eens een heer die mij schreef: „Ik steek mijn benen dikwijls door mijn overhemdsmouwen en mijn armen in mijn broekspijpen. Ik raak dan zo beklemd dat ik uren te laat aan het ontbijt kom. Wat is daaraan te doen?" Wanneer u al de gevallen in de Daily Express leest krijgt u, dunkt mij, wel de indruk dat het absoluut normaal is. dat u nooit onder ladders en altijd rechts om lantaarnpalen loopt. Ik heb de gewoonte voor het slapen onder mijn bed te kijken of er niet een krododil onder ligt. Tot nu toe heb ik er nog nooit een ge zien. Maar ik ga er mee door. In de eerste plaats doe ik niemand nadeel of verdriet met die gewoonte en in de tweede plaats kan je nooit weten; Krokodillen zijn won derlijke dieren. ELIAS. mantiek van een vrouwehart, vaker de nuchtere wens een eerlijk stuk brood te verdienen, die de buitenlander naar de Oostzee trekt, Reeds in overoude tijden haalden de Nederlanders daar hout en zout en nu weer zijn het onze kustvaartuigen, die geregeld de ijsvrije haven Turku of Abo, zoals de Zweedse naam luidt binnenlopen en er gaarne geziene gasten zijn, met wie consul Nylund nooit enige moeite heeft. „Drie weken dacht ik in Hel sinki te blijven", vertelt een Zwitser in de trein naar Tampere, landinwaarts gelegen, „Maar ik doe hier nu al een jaar lang za ken. Niet gemakkelijk, want de koopkracht van de Finnen is niet groot, maar het zijn prettige lui". Wat de gemiddelde Nederlander van de Finnen weet, is eigenlijk niet zo heel veel: dat ze, uiterst correct, na de eerste wereld oorlog tot de laatste cent hun schuld aan Amerika afbetaalden en zodoende een reusachtige „goodwill" verwierven aan de overzijde van de Atlantische Oceaan en overal elders, waar karakter nog meetelt, dat ze zich kranig verdedigden tegen de Russen in de oorlog van 19391940, maar vervolgens Duitse hulp aanvaardden, toen het de rest van de wereld juist om de on dergang van het Derde Rijk begonnen was. Dat Finland rijk is aan „groen goud" cn 80 procent van de Nederlandse garenklosjes van Fins berkenhout wordt vervaardigd en tenslotte, dat de Finnen in hun sauna's evenveel water gebruiken om hun licha men te reinigen als de Nederlanders om de stoep schoon te houden Ook Finland is een waterland, maar het verschil met Nederland is, dat een deel van dit water, namelijk dat van de vele rivie ren, exploitabel is. Evenals in Zwitserland woraen vele fabrieken gedreven door elec- trische stroom en er zijn in dit actieve land nog tal van waterwerken in aan bouw. Is het zodoende te verwonderen, dat de fabrieksstad Tampera het Witte Man chester van Finland kon worden? Zwart berookte steden als in Engeland. Duitsland en België zijn in Finland ondenkbaar, of schoon de industrie in dit snel omhoog komende gebied een steeds grotere plaats gaat innemen. Want de Finnen, die pas dertig jaar geleden een onafhankelijke staat konden vormen, beseffen terdege, dat zij hun kracht moeten zoeken in snelle exploitatie van de mogelijkheden, waar mede hun land van nature gezegend is: hout en metalen. Zoals iedere natie, die laat met industrialisatie begint, hebben ook zij het voordeel, dat zij kunnen pro fiteren van de ervaring van anderen. Als nu de „Ikkara Napuri" hen maar met rust wil latenMet deze uitdrukking duiden de Finnen hun grote buurstaat aan: „De Vervelende Buurman"Het is niet moeilijk te raden, wie daarmede bedoeld wordt. Op het gebied van zonnebrillen kent de fantasie der ontwerpers nauwelijks gren zen. Hier is het nieuwste product van hun vruchtbare verbeeldingskracht. Het heet de ..jalouzieën-bril" en hoewel het zo „op het oognauwelijks onze jalouzie gaande maakt, moeten de dwarsbalken in het montuur als zonneblinden wel hun nut hebben, wanneer men geleerd heeft, er tussen door te kijken ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De Prins beschermheer van de Bond tot Redden van Drenkelingen Op de jaarvergadering van de Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen, te Utrecht gehouden, bleek uit jaarverslagen en de mededelingen van de voorzitter, de heer J. P. Weyburg, dat de bond de achterstand, veroorzaakt door riö bezettingsjaren, grotendeels heeft ingelo pen. De organisatie omvat thans 80 vrij willige reddingsbrigades. Prins Bernhard heeft een dezer dagen het beschermheerschap van de bond aan vaard. Dr. A. Staverman te Vlissingen werd wegens zijn bijzondere verdiensten voor het reddingswerk tot erelid benoemd, de heren G. J. Crabbendam te Amsterdam en A. van der Tweel te Utrecht tot lid van verdienste. Op 15 Juli zal door tal van brigades wor den deelgenomen aan een bijzondere de monstratie van het strand-reddmgswerk te Wijk aan Zee. Op 22 Juli zal te Zaan dam het werk van de binnenbrigades te zien zijn bij de bondskampioenschappen. LOF DER PARKEN ADVERTENTIE Co W wave Jarmaar van MOLENDUK'S KAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEFOON 1970 HAARLEM „Gak" zei een Chinese knobbelgans ter begroeting, toen wij ons gisteren onder deskundig geleide in de Haarlemse Herten kamp waagden. Vervolgens liet zij ons haar zwart gestreepte nek zien, want zij haastte zich het bezoek bij haar familie aan te kondigen. Daar was zij verder de hele morgen zoet mee, want de ganzen vormen een talrijke kolonie „displaced persons", die bijzonder op gezelligheid zijn gesteld en dan ook collectief broeden. De junioren worden al vroeg tot zelfstandig heid aangepord. U moet zich maar niet verwonderen als u tussen een troep van die waggelende rakkers plotseling een lilli- put-gans ontwaart: ze passen er goed op en de dwerg wordt niet onder de voet ge lopen. Nu is ook weer niet alles pais en vree, al kan dat op een vroege Mei-morgen wel eens zo lijken. Dat komt omdat de Herten kampbewoners dan de ruzie van de vorige avond nog in de poten hebben. Aanleiding tot conflicten is er te over: vrouwen, levensruimte, voedsel, woningnood. Het ene broedhok verschilt nogal van het an dere en de muskuseend, die zo prinsheer lijk in een tijdens de eerste wereldoorlog aangespoelde zeemijn op haar gecamou fleerde eieren zit, bekijkt iedere avond de wachter Arie Beekhuis met een teder oog als hij haar domein met een plankje komt afsluiten, want de buren hebben heel goed door. dat er niets boven zo'n waterdichte schelp gaat. Bij de nieuwe aanleg van de Hertenkamp die, wat weinigen nog maar weten, een oorspronkelijk Heemsteeds be zit was hebben de mannen van „Hout en Plantsoenen" voor meer van dergelijke grapjes gezorgd. Zo kan men een bergeend parmantig in een sleuf in de grond zien verdwijnen: bij onderzoek blijkt, het een ingegraven melkbus te zijn. Er ontstaat ook nogal eens herrie over de rieten manden, Nederlands sanatorium in Davos blijft bestaan Het Nederlands sanatorium te Davos zal behouden blijven, zo heeft dr. H. R. Ger- brandy van de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid medegedeeld. Het aantal bedden, dat in 1949 330 bedroeg, wordt evenwel verminderd tot 200. De regering verleent steun, maar ook van het Nederlandse volk zal steun voor de Instandhouding van dit sanatorium zeer noodzakelijk blijven. Geen derde man Van 's mensen heen en terugweg zijn in Haarlem en omgeving enige opval lende voorbeelden te vinden, vooral als het regent. Nu kunt u zich wel afvragen wat deze duistere mededelingen in de Amsterdamse rubriek van dit veelge lezen blad te betekenen hebben, doch daaruit zou alleen maar blijken dat u niet wist dat het asfalt van het Sta tionsplein, de Grote Markt en de Heem- steedse Dreef is samengesteld uit de op brengst van de hoofdstedelijke reini gingsdienst. Al het verzamelde stadsvuil wordt namelijk verbrand in speciaal daartoe ingerichte ovens aan gene zijde van het IJ, waarna men de sintels ver maalt tot gruis. Dit wordt dan met bi tumen in één pot gekookt tot er een ef fen wegdek is bereid, dat er zeer sma kelijk uitziet. Bij nadere beschouwing van die sin tels komt men tot de ontdekking dat de Amsterdamse huisvrouwen zeer breek baar zijn aangelegd. Want deze brok stukken bestaan voor een groot gedeelte uit de restanten van tafelgerei, dus por- celein en aardewerk bij voorbeeld, het geen men desgewenst ook kan opvatten als een treffend bewijs van huiselijke onvrede. Vele mensen huldigen namelijk de gewoonte om met de ruwweg gebalde vuist op tafel te slaan teneinde hun ar gumenten een schijn van kracht bij te zetten. Wij kunnen nu wel erg geleerd doen. maar wij zouden dit allemaal ook niet geweten hebben als wij niet kort ge leden een bezoek hadden gebracht aan een tentoonstelling die de Gemeente lijke Reinigingsdienst ergens helemaal achter in het Museum van de Arbeid heeft ingericht om een reden, waarvan geen nadere specificatie wordt gegeven. Daar kan men een massa kennis op doen, die weliswaar geen onmiddelijke vruchten oplevert, doch waarmee men veel indruk op buren en kennissen maakt. Per dag wordt er 2400 kubieke meter vuil vernietigd, welk proces ech ter 415 ton stoom oplevert, hetgeen neerkomt op een besparing van 70 ton kolen. Ja, dat is heel wat, vindt u niet? Op die expositie treft men .ook een dwarsdoorsnede van de riolering aan. Er is een groot verschil tussen die van Amsterdam en die van Wenen, want er zou in eerstgenoemde nooit een man rechtop kunnen lopen, laat staan een derde man. Wij kunnen thans uit eigen ervaring iedereen meedelen dat het geen zin heeft om te proberen zijn oor schelp door het rooster van een put te wringen, zoals wij laatst een jongmens hebben zien proberen, want er klinkt zeer beslist geen cithermuziek. Ons volk is blijkbaar niet zo muzikaal als het Oostenrijkse. De riolering in Amsterdam bestaat uit buizen met een totale lengte van 900 kilometer. Daarvan worden per jaar ruim honderd kilometers schoon- gehouden, hetgeen geschiedt met behulp van een rietje. Bij verstoppingen wordt er een kat aan een kabel doorheen ge haald. Dit geschiedt geenszins om even tueel aanwezige ratten of muizen schrik aan te jagen, want het aldus genoemde werktuig is van ijzer. Gemeentelijk circus Het is overigens een rare beesten boel bij die gemeentelijke reinigings dienst. Want behalve katten kent men ook nog beerputten en electrische paarden. Wat dit zijn, weten wij niet precies. Het zijn installaties die voor aandrijving van de voorwielen der zogenaamde „vulluswagens" dienen en hun stroom aan onder de zitbank van de bestuurder geplaatste accu's ont lenen. Vroeger gebruikte men voor het ophalen van vuilnis echte paai den, maar die hielden dit beroep slechts vijf of zes jaren vol. Dan waren ze volkomen stijf geworden tengevolge van het om de zo veel meter stilhouden. Ook schijnt het dat ze hardhorend werden doou de ratels, waarmede achterstallige huisvrouwen werden gemaand. Een veel voorkomend dier is ook de slang, die er een liefheb berij van maakt om trottoirputten leeg te slurpen. Het lijkt wel een compleet circus, want op de verbrandingsplaat sen kweekt men bovendien nog slakken en werkt men met loopkatten cn wurm- buizen. Dan maken wij maar niet eens gewag van de honden, die zelfs een ge heel ras naar de vuilnisbakken hebben genoemd. Verder kent men de zo genaamde putzuigers, die speciaal voor medische doeleinden worden ingescha keld om besmetting door bacteriën tegen te gaan. De hygiëne gaat overigens met spron gen vooruit. Tegenwoordig gebruikt men alleen maar gesloten wagens, maar vroeger stonden de vuilnismannen mid den in de rommel. Tot overmaat van ramp maakten zij er een gewoonte van om etensresten tussen het afval te zoe ken. Vonden zij bijvoorbeeld een haring, dan veegden zij deze overigens zo ge zonde vis af aan de binnenkant van hun revers om hem vervolgens met smaak door hun keelgat te laten glijden. Dagelijks worden er tweehonderd ku bieke meters vuil van de straat geveegd, welke werkzaamheden worden verricht door een fietsende brigade. Een heel bij zondere bezigheid is ook het sneeuwvrij houden van de verkeerswegen. Een laag je van vijf centimeter witte vlokken is voldoende om een tapijt van bijna vijf honderdduizend vierkante meters op te leveren. Zoals reeds in het begin van deze rubriek werd opgemerkt, gaat er bij het reinigen van de stad niets verloren. Want niet alleen wordt er asfalt ge wonnen, maar bovendien zet men de door verbranding opgewekte stoom (die deswege zo vrolijk kan fluiten) om in licht en kracht. De vrouwen in Amster dam kunnen dus met een gerust hart een potje breken. Stad van heraklith Onze Dam dat mogen wij wel zeg gen wordt op het ogenblik verbouwd. Om het 500-jarig bestaan van de Kal- verstraat te vieren verrijst er een mid deleeuws marktplein, geheel gebouwd van heraklith, een grondstof waarvan wij de samenstelling niet zullen ver raden, doch die gelijkt op een kruising van beton en gevlochten papier. Er komt een complete stadsmuur met mo numentale toegangspoorten, een ta veerne met een verdieping, een schand- bord enzovoorts. Er komen ook werk plaatsen voor allerhande ambachtslie den. Des avonds zal bij fakkellicht de wacht worden afgelost. Het Amsterdams Toneelgezelschap speelt Zaterdagavond en Maandag avond in de Stadsschouwburg het successtuk van dit seizoen, namelijk ..De dood van een handelsreiziger" door Arthur Miller met Louis Saai- bom in de titelrol. Zondagmiddag wordt een reprise gegeven van „De wereld heeft geen wachtkamer" door Maurits Dekker. Woensdagavond is er een gastvoor- slelling onder auspiciën van de ver eniging Nederland-Oostenrijk door de Osterreichische Landerbühne, welke Goldonïs „De knecht van twee meesters" ten tonele voert. De Nederlandse Opera brengt op eer ste Pinksterdag achtereenvolgens „Cavalleria Rusticana" van Pietro Mascagni en „Paljas" van Ruggiero Leoncavallo. Op de middag van twee- In de hoofdstad uit de Pinksterdag wordt vertobnd „But terfly" van Puccini en op Dinsdag avond „Carmen" van Bizet. In het Theater de la Mar wordt ge durende de eerste helft van Juni een serie opvoeringen verzorgd door het Rotterdams Toneel van het blijspel „Westenwind" door Charlotte Fran ces. De medespelenden zijn Rie Cil- huys, Joan Remmelts en Steye van Brandenberg. De nieuwe films zijn zeer talrijk, de vrolijkheid overheerst in de biosco pen. Cultura vertoont een reprise van het koldcrproduct Helzapoppin met Ole Olson cn Chic Johnson. In theater De Uitkijk gaat de première van Whisky als water" met Joan Greenwood, in Tuschinski van „De man op de Eifjeltoren" van Burgess Meredith, in Alhambra van „Het meisje van het stille strand" met Virginia Mayo en in City van Lief de op zee.... alles wel aan boord" met. muziek van Xavier Cugat.-Zo zouden wij wel door kunnen gaan. In de kleine zaal van het Concertge bouw treedt Dinsdagavond de jeug dige Amerikaanse clavcciniste Sylvia Marlowe op met medewerking van strijkkwartet, hobo, fluit en klarinet. Het programma vermeldt onder meer het Italiaans Concert van Bach en werken van Haydn, Purccll, Couperin cn Scarlatti. Tekeningen van H. M. van der Spoel worden van 31 Mei af tentoongesteld in kunsthandel Martinet en Michéls aan de O.Z. Voorburgwal. Wij zullen u niet vervelen met het geven van een opsomming van alle fees telijkheden die de hoofdstad te wachten staan. Wij willen alleen een gevoel van ongerustheid bij de forensen wegnemen. Het Koninklijk Paleis gaat namelijk voor een groot gedeelte achter steigers schuil. Maar het zal niet worden afgebroken, al zou de feestcommissie het ook nog zo graag willen. die even boven het wateroppervlak van de vijver zijn aangebracht. De strijd eindigt er meestal mee, dat de zwanen de eenden eruit sleuren en er zelf trots in plaats ne men, waarop er voor de zwakkeren niet veel anders overblijft dan maaf eens te zien of er nog een holle boom vrij is. Aan de andere kant valt toch ook weer op, dat al deze verschillende dieren elkaar niet naar het leven staan. Een katten- echtpaar met drie prille spruiten bekijkt de kiekens zelfs niet die in de buurt van het nest darren en achter een gorgelend con verserend bronskleurig Mammoeth-kal- koenenpaar sjokt steeds een eendje mee. Het is verleden jaar, toen het nog in de schaal zat. tussen een paar in dezelfde om standigheden verkerende kalkoenen ge raakt en tegelijk daarmee uitgebroed. Sinsdien voelt het zich bij zijn donkere pleegouders volkomen op z'n. gemak. Het uitbroeden van andervrouws eieren komt trouwens meer voor. Het Japanse zijde hoen bijvoorbeeld, dat wel even haar zwarte huid onder de witte veren wilde laten zien, neemt graag de zorg voor klei ne fazantjes op zich. De elf herten, die als zij er zin in hebben voor een joyeus schouwspel zorgen door met lange, verende sprongen over hun baan te galopperen, voelen zich de ko ningen van het park. Ze kosten dan ook driehonderd gulden per stel en men hoopt nu maar, dat zij deze zomer voor vijf nako melingen zorgen om de stapel zo spoedig mogelijk op 36 exemplaren te brengen, zoals voor de oorlog het geval was. Het publiek kan daaraan meewerken door de beesten geen te droog brood, geen papier en nog minder fietsbanden te laten slikken, zoals weieens gebeurt. Maandagochtend zijn de veelvraten dan ziek en helaas halen zij vaak het eind van de dag niet meer. Zodra de herten weer voldoende verte genwoordigd zijn, moeten de zwarte, witte en bonte schapen en bokken de kamp rui men. Hun toekomstige bestemming is de nog in te richten kinderboerderij in de Noorderhout. Tot de levende have van de Hout beho ren ook twee schildpadden, die een tuintje delen met marmotten en konijnen, en de karpers en goudvissen in de vijver. In hel hertenhuis zijn een aantal krielkippen ge consigneerd, omdat men bij „Hout. en Plantsoenen" voor de fauna de rassenleer aanhangt. Tussen een paar fluweeleenden cn een paar Angora konijnen zit een goud- fazanthaan er maar treurig bij. „Zijn vrouw is gisteren gestorven", verklaart de heer Dorresteyn. Aangedaan door dit leed verlieten wij de hertenkamp. „Pas op voor die kruiwa gen". zei een metgezel. We keken achterom, doch zagen slechts een grijze parelhoender, die ons een piepende afscheidsgroet had gebracht. Luisterapparaten voor schepen In de Verenigde Staten is een nieuw hulpmiddel voor de scheepvaart uitgevon den. Met behulp van dit instrument is de stuurman op de brug van een schip in staat bij dichte mist geluidsignalen can andere schepen op te vangen, zelfs wan neer die zo zwak zijn, dat zelfs mensen met een scherp gehoor ze niet kunnen horen. Als „oren" van het toestel fungeren vier volkomen waterdichte microfoons. De „hersens" van het toestel worden gevormd door een meter, die zich op de brug be vindt. Wanneer een van de microfoons door ge- luidstrillingen getroffen wordt, kan de navigator aan de hand van de meter na gaan uit welke richting het geluid komt en of de geluidsbron zich dichtbij of ver af bevindt. De ingenieurs die het toestel ge construeerd hebben, verklaren, dat het toestel de radai-installaties niet vervangen kan, doch dat hei huitengewoon schype oren toevoegt aan de zeer scherpe ogen van deze installaties. De 9 Muzen Alois Jiranek overleden. De Tsjecho- slowaakse componist. Alois Jiranek is op 91-jarige leeftijd te Praag overleden. Alois Jiranek, broer van de in 1940 overleden componist Josef Jiranek, werd op 5 Sep tember 1855 te Ledetz geboren. Hij studeerde compositie bij Fibich. Na 26 jaar in Rusland te hebben doorgebracht, keerde hij in 1907 naar Tsjechoslowakije terug. Zijn composi ties omvatten de opera „Dagmar". een muzi kale comedie, gebaseerd op Gogols „Het huwelijk", een vioolsonate en talrijke kamer muziekwerken en liederen. Minder geld. Het bioscoopbezoek in de Verenigde Staten is in 1949 mét 20 millioen toeschouwers verminderd, zo schat het Amerikaanse blad „Film Daily". Het gemid delde aantal mensen, dat in 1S49 per week in de V. S. de bioscoop bezocht, raamt het blad op 70 millioen, het laagste getal sinds 1934. Deze achteruitgang in bezoek werd gecon stateerd in gebieden zowel met, als zonder televisie. Het blad veronderstelt, dat het publiek tegenwoordig meer verscheidenheid van ontspanning heeft, „en. nog belangrijker, minder geld".

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7