it Versnippering van krachten in het Bloembollenvak Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch Circus Strassburger in aantocht GEERVLIET Fris - Keiler Macdonald De behoefte aan „bedden" voor t.b.c.-lijders LOCOMOTIEF RIJWIELEN SLEUTEL WEG! Kort en Bondigj Zaterdag 27 Mei 1950 Haarlems Dagblad en OprecKte Haarlemscbe Conrant In 1952 zowel „Keukenhof" als de derde „Flora"? Ruim driehonderdduizend bezoekers uit binnen- en buitenland hebben de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" be zocht, waaronder vorstelijke personen, mi nisters, ambassadeurs, gezanten, deskun digen uit vele landen en voor het over grote deel: bloemenliefhebbers, klanten of toekomstige klanten van de bloembollen- handel. Wanneer de organisatoren van deze ten toonstelling de balans gaan opmaken, zullen ze tot de conclusie komen, dat men op deze show iets gemist heeft. De eerste weken na de opening kon men daar vrijwel alleen de bloeiende narcissen bewonderen. Pas in de maand April kwa men de hyacinten, en eind April-begin Mei zetten de tulpen door haar veelkleurige schoonheid luister bij aan het „schouw venster van het bloembollenvak". Bij een vollegrondstentoonstelling is dat begrijpelijk, maar niet alle bezoekers wisten dat. Ze kwamen in de verwachting, dat ze op deze tentoonstelling alles zouden zien wat het vak te bieden had en werden daardoor teleurgesteld. Wat op deze tentoonstelling ontbrak, waren de gebouwen waarin, ook wanneer de bloeiperiode op het veld nog niet is aangebroken, hyacinten en narcissen kun nen worden getoond, zodat de bezoeker, hoe vroeg hij ook komt, toch een globaal over zicht krijgt en zich niet met de bezichtiging van één hoofdsoort behoeft tevreden te stellen. Het lijdt geen twijfel of van de nood zakelijkheid hiervan is ook het bestuur van „Keukenhof" doordrongen. En waar deze tentoonstelling is opgebouwd volgens een tienjarenplan en er ruim voldoende ge legenheid is tot uitbreiding, is er alle mogelijkheid om hierin alsnog te voorzien. De Flora-plannen Immers heeft de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur besloten in 1952 een internationale bloemententoonstelling, de Flora III, te organiseren. Bereids heeft de algemene vergadering daarvoor een crediet van 200.000.ter beschikking gesteld. Door een samenloop van omstandigheden kwamen de plannen voor de Flora III vrij wel gelijktijdig met die voor Keukenhof tot openbaarheid. In Lisse liep men reeds vele jaren met deze gedachte rond, toen plotseling het aanbod van Graaf van Lynden om een ge deelte van zijn domeinen af te staan, de verwerkelijking zeer nabij bracht. En toen heeft men binnen een jaar tijd de ten toonstelling kant en klaar gekregen. Ook de plannen voor de Flora III da teren niet van vandaag of gisteren. Maar uiteraard moest het bestuur van „Bloem bollencultuur" het tijdstip afwachten, waarop met redelijke kans van slagen aan de verwerkelijking van deze plannen kon worden begonnen. Natuurlijk is gedacht aan de mogelijk heid, dat in 1952 twee bloemententoonstel lingen naast elkaar haar poorten zouden openen, een mogelijkheid, die door alle betrokkenen in hoge mate onwenselijk wordt geacht. Men heeft ook herhaaldelijk geconfereerd en getracht een uitweg te vinden uit deze moeilijkheid. Maar met die besprekingen is men in een impasse ge raakt. Keukenhof verschilt principieel hierin van een door „Bloembollencultuur" georgani seerde tentoonstelling, dat op de laatste het beginsel van de „onpersoonlijke reclame" wordt gehandhaafd en te Lissen de deel nemers exposeren onder hun firmanaam. Daarom ontving het plan-Keukenhof ook generlei financiële steun van „Bloembol lencultuur". Nu was het bestuur van „Keukenhof wel bereid in 1952 de organisaüe en inrichting van de tentoonstelling geheel over te laten aan de Algemene Vereniging, zodat deze op dit terrein de Flora III kon houden, een in velerlei opzicht aantrekkelijke aanbie ding. Maar de Algemene Vereniging wenste zich weer niet bij voorbaat aan Lisse vast te leggen en volledige vrijheid van hande len te bewaren. De besprekingen verliepen onbevredigend en nu zit men in het slop. Want wat gaat er thans gebeuren? Twee tentoonstellingen? Beide partijen staan op het standpunt: doorzetten. De Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur gaat voort met haar plannen voor de Flora III, Keukenhof be reidt zich eveneens voor op de volgende tentoonstelling. Maar beide partijen zien ook duidelijk m, welk een ongewenste toestand ontstaat, wanneer straks, in 1952, twee tentoonstel lingen de pretentie zullen voeren „het vak" te vertegenwoordigen, waarbij de Algemene Vereniging natuurlek als de enige officiële representante kan gelden, maar men in Lisse alles op alles zal zetten om ervoor te zorgen, dat Keukenhof voor de Flora III niet onderdoet. Zoals immer in het bloem bollenvak, liggen ook hier organisatorisch de verhoudingen weer wonderlijk ver mengd, want alle inzenders op Keukenhof zijn ook leden van de Algemene Vereni ging! Het is deze onzekerheid, die belemme rend werkt op een krachtige ontplooiing van activiteit. Vóór dit struikelblok uit de weg is geruimd, kan niet worden ver wacht, dat alle leden van „Bloembollen cultuur" zich van ganser harte sclwen achter de Flora III-plannen. Schier alle grote firma's, wier inzendingen tenslotte deze tentoonstelling haar belangrijkheid moeten verlenen, zijn geïnteresseerd bij Keukenhof. Men is er in het bloembollenvak alge meen van overtuigd, dat men zo spoedig mogelijk uit deze impasse moet geraken. Maar zoals de stand van zaken thans is, ziet het er naar uit, dat er wel een deus ex machina nodig zal zijn om de partijen tot elkaar te brengen! ADVERTENTIE DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL, 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Tentoonstelling „Modelhuis" een dag langer Daar de tentoonstelling der ontwerpen voor het zogenaamde Modelhuis 1950 van „Haarlems Bloei" zich, naar deze stichting ons meedeelt, in een grote belangstelling mag verheugen, zal de expositie, die in de Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen wordt gehouden, ook nog Dinsdag 30 Mei in de morgen- en middaguren te bezichtigen zijn. Gedurende de Pinksterdagen is de ten toonstelling niet toegankelijk. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar In donesië en Nieuw Guinea: 2 Juni m.s. Ta- binta (31 Mei), naar de Antillen: 3 Juni s.s. Boskoop (1 Juni) en naar Suriname: 3 Juni m.s. Bonaire (1 Juni). Dinsdagmorgen vroeg komt de extra trein van circus Strassburger te Haarlem aan en dadelijk wordt dan op het Phoe- nixplein met de opbouw begonnen. Maan dagavond wordt nog te Utrecht gespeeld, zodat er geen enkele speeldag in de tour- née verloren gaat. Als de stallen opge bouwd zijn komen weer de stoeten prach tige paarden.ijsberen, die door een Neder landsen temmer uit Wassenaar, een leer ling uit de dressuurschool van Klant uit Valkenburg (L.) vertoond worden, Mexi caanse stieren, zebra's, guanaco's, aller aardigste baby-olifanten, die de Samba dansen, bruine beren, drommedarissen van een half jaar oud, apen, kleine beertjes en poney paardjes. In dit programma wer- ADVERTENTIE Ook hoort cr weer bij met een modern hoortoestel van Keizersgracht 411 Amsterdam-C. Vraagt gratis brochure. NIEUWE OFFICIEREN VAN HET LEGER DES HEILS In de Donderdagavond gehouden samen komst in de Korpszaal van Haarlem-Centrum van het Leger des Heils werden de nieuwe bevelvoerende officieren voor Haarlem-cen trum. de majoors Korts-Boelens, overge- olaatst van korps Schiedam, verwelkomd en 'verder candidaat-officier Van den Burg uit Schiedam. De verschillende afdelingen van het Leger der Heils uitten in hun toespraken hun dank baarheid voor de nieuwe officieren, die voor Haarlem bijna geen onbekenden meer zijn, omdat majoor Korts jaren geleden reeds als luitenant in Haarlem was gestationeerd Majoor Korts hield zijn welkomstpredika- tie naar aanleiding van Joh. I vers 6 a. In de korpszaal van het Leger des Heils te Haarlem-Noord werden de nieuwe bevel- voerende otficieren voor dit corps, de luite nante Van den Hoek en de luitenante Klark, eveneens Donderdagavond verwelkomd. Beide luitenantes zijn afkomstig van de Kweekschool van het Leger des Heils te Am stelveen en ontvingen Maandagavond hun eerste benoeming tot luitenante. Ambtsjubileum Gemeentesecretaris De huldiging Op 2 Juni zal, zoals wij reeds mede deelden, de gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra de dag herdenken, waarop hij 30 jaar geleden in deze functie werd benoemd als opvolger van de heer mr. dr. Wytema. Het gemeentebestuur, de hoofden van takken van dienst en de ambtenaren ter secretarie zullen hem op de jubileumsdag in het begin van die avond hun gelukwen sen aanbieden. Daarna zal van 9 uur af in de hal van het Stadhuis voor belangstellen den de gelegenheid bestaan om de heer Wesstra te feliciteren. Leerlingen-uitvoering van Haarlems Muziekinstituut Op de tweede jaarlijkse leerlingenuit voering van Haarlem's Muziekinstituut waren het andermaal in hoofdzaak aan komende pianisten die hun vorderingen voor een publiek van verwanten en be kenden kwamen demonstreren. Het waren leerlingen van Nico Hoogerwerf, Frieda Hoogerwerf, Jac. Bonset en H. Bruyel. Alle leerlingen, zonder uitzondering, wensen wij toe dat ze het volgend jaar in een hogere graad mogen uitkomen. En dat kan, als ze regelmatig studeren. Een paar discipelen van de vioolleraar J. Vierveyzer maakten een aardige beurt. Een zeer goede belofte gaf ook de fago- tist uit de klasse van Stephen Klein, voor wie Jac. Bonset een voordrachtstuk ge schreven had, dat met de componist aan de vleugel uitgevoerd werd. Maar de meest opmerkelijke solo-voor dracht werd gegeven door een cello-leer ling van Onne van de Klashorst, met een zeer rhythmische vertolking van een paar delen uit een sonate van Bréval en waar van de begeleiding met succes toevertrouwd was aan een piepjong talentje, dat aan de goede paedagogische zorgen van Frieda Hoogerwerf toevertrouwd is en deze zor gen met succes weet aan te wenden. Verder was er deze avond een demon stratie van de solfège-klasse van M. Bruyel, die de Gehrels-methode toepast. Belangrijk waren weer de programma nummers, gewijd aan samenspel. Het waren ditmaal twee resultaten uit de ensemble klasse van Jan Hoeben. die er uitstekend voor gezorgd had dat zijn discipelen be slagen ten ijs kwamen. Het beroemde con cert voor vier violen van Antonio Vivaldi, welk werk door Bach ook omgewerkt is tot concert voor vier klavieren, mocht een stevige opgave heten voor de vier jeugdige strijkers, die door de leraar aan de vleugel begeleid werden. Maar het genoot toon- zuivere en rhythmisch-vaste vertolking, die een voortreffelijke indruk maakte. Ook de kleine suite in G van George Saint-George (17451799), voor twee vio len, cello en klavier was een waardige demonstratie van samenspel en een voor beeld van goede huismuziek. JOS. DE KLERK. ken ook een troep Abessijnse pyramide- bouwers en -springers. Voorts Regina, Karei en Elly in hun nieuwste creatie's. En voor ons land nieuwe Franse clowns, een fameus Italiaans jongleur, luehtnum- mers, kunstwielrijders en twee aantrekken lijke Nederlandse nummers. En dan alsMjijzondere attractie Rorra, de eerlijke zakkenroller, de man, die alles wegneemt, zonder dat men er iets van merkt. ADVERTENTIE JANSWEG 42 - TELEFOON 11828 DE NIEUWSTE WAS-AUTOMAAT wast, spoelt, droogt, in één machine, tevens vaatwas-automaat. BLIKSEMAFLEIDERS Feest in de Jan van Goyenstraat „Unicum" zal er wel bij varen Donderdag 29 Juni zal er, ter gelegen heid van de verjaardag van Prins Bern- hard, in de Jan van Goyenstraat te Heem stede wederom een festiviteit in de open lucht worden georganiseerd, waarvan het programma binnenkort wordt gepubli ceerd. De gehele opbrengst van dit feest is ditmaal bestemd voor het herstellingsoord „Unicum" te Heemstede, een inrichting waar door oorlogsgeweld lichamelijk on- geschikten een tehuis en verpleging vin den. Dat deze stichting met vele finan- tieële zorgen te kampen heeft, behoeft geen betoog. De feestvereniging „Jan van Goyen straat" te Heemstede stelt zich voor, deze zorgen enigszins te verlichten, door een bedrag bijeen te brengen voor de aan schaffing van een projectie-apparaat, waarvan de patiënten kunnen genieten. Bovendien kan het door verhuur een blij vende bron van inkomsten opleveren. Giften voor dit doel worden thans reeds gaarne ontvangen door storting bij de Nuts-Spaarbank te Haarlem en Heem stede of door overschrijving op postreke ning No. 5180 ten name van bovenge noemde spaarbank, onder vermelding „voor Unicum". Carillonconcert Reinout Heering zal Maandagavond van 8 tot 9 uur het volgend programma op het ca rillon ten gehore brengen 1. Preludium I M. v. d. Gheyn 2.a. Heil'ge Geest, daal tot ons neer M. v. d. Gheyn b. Daal Schepper, Heil'ge Geest, daal af M. v. d. Gheyn c. De Heer is waarlijk opgestaan M. v. d. Gheyn, melodie 1803 3. Aria uit de Pinkstercantate J. S. Bach 4.a. Het viel eens Hemelsdouwe J. S. Bach b. Het zou een meisken gaan halen wijn J. S. Bach c- Hier is onze fiere Pinksterblom J. S. Bach 5. Menuet W. A. Mozart 6. Thema met variaties W. Créman 7. Menuet Jef van Hoof 8.a. Mij spreekt de blomme een tale C. van Rennes b. Wiegdeuntje C. van Rennse 9. Agnus Dei, uit l'Arlé6ienne G. Bizet 10. Improvisatie over: Gezalfde Heer en Koning J. G. Bastiaansz Mededelingen van Dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid Een maand geleden hadden wij een interview met dokter S. J. van Slooten, de directeur van het Consultatiebureau voor tuberculose te Haarlem en voor enkele dagen gaven wij bovendien een overzicht van het aantal bedden dat er voor t.b.c.- lijders in Haarlem en omgeving beschik baar is. Het is dus te begrijpen dat Dr. C Banning, de geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, die Vrijdagmid dag een persconferentie hield over de be hoefte aan „bedden" voor t.b.c.-lijders, niet veel vertelde dat nog r.ieuws voor onze lezers is. Dr. Banning wees er ook op, dat hoewel de sterfte aan t.b.c. (die aan het eind van de oorlog en ook nog kort daarna zeer sterk was opgelopen) gelukkig weer tot het vooroorlogse peil gedaald is. Maar helaas is het getal lijders nog zeer groot, evenzo het aantal nieuwe ziektegevallen. In 1945 werden 19.000 nieuwe ziektege vallen geregistreerd. In de jaren daarna wisselt dit aantal tussen de 17.000 en 18.000. Vóór de oorlog waren er 8500 a 9000 gevallen. Het is dus te begrijpen dat er veel meer bedden in sanatoria en ziekenhuizen nodig zijn voor de verpleging van t.b.c.-lijders dan voor de oorlog. In 1939 waren er 4646 in sanatoria en 1223 in ziekenhuizen. In 1949 was dat aan tal gestegen tot 8543 in sanatoria en 2845 in ziekenhuizen. Dit is evenwel nog niet ge noeg. Er is nog een uitbreiding van minstens 2000 bedden voor t.b.c.-patiënten in sana toria en ziekenhuizen nodig. In 1950 wor den er 400 verwacht, in 1951/1952: 1000 en in 1953/1954f 600. ADVERTENTIE RUDGE WHITWORTH VESTING - SIMPLEX - SPARTA NICO VAN SCHAGEN-Zn. GIERSTRAAT 40-42 TEL. 17768 Eerste zomerconcert der H.O.V. De H.O.V. begint haar serie zomer-con- certen 1950 met een concert op Vrijdag 2 Juni, dat onder leiding zal staan van Toon Verhey. De solist van die avond is de Chileense violist Alfredo Wang. Deze werd in 1918 te Wenen geboren en studeerde aan de Weense Staatsacademie voor muziek, waar hij cum laude slaagde. Daarna voltooide hij zijn studie bij Adolf Busch en Simon Goldberg. Siijds circa 12 jaar vervult Alfredo Wang de functie van eerste con certmeester van het Symphonie Orkest te Santiago, terwijl hij tevens deel uitmaakt van het Chileense strijkkwartet. Hij gaf vele recitals en trad solistisch op met ver schillende orkesten in Europa en Amerika, onder andere onder leiding van Fritz Busch, Erich Kleiber, Hermann Scherchen en Hans Kindier. Het programma wan dit eerste zomer concert is vóór de pauze gewijd aan een tweetal werken van Mozart, namelijk de Symphonie in g-moll en het vioolconcert in D-dur. Na de pauze geeft het orkest tenslotte een uitvoering van de Derde Symphonie van Brahms. Forensendiensten op Hillegom met kleine bussen De N.Z.H. voert op het ogenblik een deel van de forensendiensten tussen Haarlem en Hillegom met kleine Fordbussen uit. Het vervoer op dat traject loopt in de zomer namelijk zo sterk terug, dat deze 30-per- soonswagens voldoende capaciteit hebben om het reizigersaanbod op te vangen. R.K. Raadsfractie Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer Th. S. J. Hooy als voorzitter van de R.K. raadsfractie te- Haarlem moeten bedanken. In zijn plaats is benoemd de heer J. A. Schippers. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, telefoon 23525. HEEMSTEDE: Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98. telefoon 28197. Aerdenhout apotheek, Zandvoortseweg 164, telef. 26662. BLOEMENDAAL. Santpoorter Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-sta tion. Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. ADVERTENTIE ÏTL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 11 DE „SLEUTELSPECIALIST" Onder de uitbreiding die er in 1950 komt zijn ook begrepen de 55 bedden in de Clara-stichting te Zandvoort, die (zoals men weet) geëxploiteerd zal worden door het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem. Momenteel wordt een nieuw kindersana torium te Bakel bij Helmond gebouwd met 200 bedden en een nieuw studenten-sana torium te Laren. Ook komen er grote uit breidingen bij de sanatoria te Beekbergen en Zevenaar. Binnenkort wordt „Hornerheide" te Horn in Limburg uitgebreid, alsook „Zonne straal" te Hilversum en het zeehospitium te Katwijk. Verdere plannen zijn: overplaatsing (aanzienlijk uitgebreid) van noodsanato- rium Sole Mio te Noordwijk naar landgoed „Eikenrode" te Heemstede; oprichting prot.-chr. sanatorium in W.Brabant voor W. Brabant en Zeeland; vervanging nood- sanatorium De Klokkenberg te Tilburg door grotere nieuwe Klokkenberg te Bre da; (grotere) herbouw van verwoeste zee hospitium te Kijkduin; vervanging (geheel of gedeeltelijk) van Beatrix-oord te Appel scha. Een sanatorium in Heemstede Wat de verplaatsing van het noodsana- torium „Sole Mio" uit Noordwijk naar Heemstede aangaat, is nog mede te delen dat er thans 60 bedden zijn. Het ligt even wel in de bedoeling op „Eikenrode" het landgoed aan de Herenweg, dat eigendom Is geweest van Jhr. A. van de Poll een sanatorium te bouwen met 200 bedden. Er wordt met de gemeente Amsterdam onderhandeld over het garanderen van de geldlening die gesloten moet worden om de bouw mogelijk te maken. Wat het Nederlands sanatorium te Davos aangaat is mede te delen, dat het voort bestaan thans verzekerd is, maar het aan tal bedden moet verminderd worden van 330 tot 200. De Nederlandse regering moest, om dit mogelijk te maken, belangrijke steun toe zeggen, terwijl ook nog gerekend moet worden op grote bijdragen van particulie ren. De vooruitzichten Verder zal met klacht worden voortge gaan om ook op andere wijze de t.b.c. te bestrijden o.a. verbetering der consultatie- bureaux en inenten met B.C.G., zowel van zuigelingen, schoolkinderen als militairen. Dit alles vormt één program. Wordt dit program ten uitvoer gebracht, dan mag men zo besloot Dr. Banning ver wachten, dat er in een beperkt aantal jaren een belangrijke daling der ziekte- cijfers zal optreden. Schattingen zijn in dit opzicht moeilijk. Men mag echter aan nemen, dat het mogelijk is, de ziektecijfers tot ver beneden de helft terug te brengen. Eénrichfingverkeer op de Leiasevaartweg? Tweede weg: Wilhelmina- straatKenaupark Naar aanleiding van ons bericht over de verbeteringenvan de Leidsevaartweg in ons nummer van Vrijdag, opper, de heer C. S. de gedachte om op een deel van die weg één-richtingverkeer in te voeren. Het verkeer uit het Zuiden komende zou de volgende route kunnen volgen: Leidse vaartweg - Emmabrug - Emmastraat - Koninginneweg - Wilhelminastraat - Zijl vest - Kinderhuisvest - Kenaupark. Voor de richting Noord-Zuid zou het dan zijn: Kinderhuissingel - Zijlsingel - Leidse vaartweg. Woonoorden voor gerepatrieerden Er zijn thans veertien voormalige kam pen ingericht als woonoorden en ont vangstcentra voor de uit Indonesië te ver wachten personen, die wensen te repatrië ren. Deze centra zijn alle gelegen in een gebied bii Ede. Of ook het voormalige kamp Westerbork erbij zal worden betrok ken is nog niet beslist. Op het ogenblik is er plaats voor 250 gezinnen. Indien er be hoefte aan zal blijken te bestaan zal het aantal woonoorden worden uitgebreid. Het is de bedoeling dat de gerepatrieerden kort mogelijk in deze centra zullen ver toeven. ACHT INBREKERS AANGEHOUDEN IN DEN HAAG De Haagse recherche heeft acht inbre kers gearresteerd. De 49-jarige P. J. S. en de 37-jarige W. van L. worden verdacht van de inbraak, die in de nacht van 24 op 25 Mei is gepleegd in het bureau van de Gemeentelijke Sociale Raad in Den Haag, waarbij ongeveer 400,werd gestolen. De 22-jarige J. C. E., de 18-jarige W. F. van R. en de 17-jarige J. C. H., allen uit Den Haag, hebben in de nacht van 24 oj 25 Mei ingebroken in een dameshoeden zaak, waar uit een opengebroken schrijf bureau ongeveer honderd gulden werd meegenomen. Dit drietal heeft bekend. Tenslotte zijn de 18-jarigen M. H. en H. de C. en de 15-jarige A. H. H. op heter daad betrapt bij een inbraak in een cap- sulesfabriek. BINNENLANJ De Zweedse kruiser „Gotland" en via mijnenvegers, „Arholma", Bredskar", ,jBre mön" en „Kullen' worden Donderdag 8 Ju; te Rotterdam verwacht voor een niet-offia bezoek, dat tot 12 Juni zal duren. Op het nieuwe industrieterrein te Gr» ningen aan de Oosterhamrikkade is tankinstallatie van Shell Nederland N.) geopend, de grootste, welke Shell Nederlaa in ons land bezit. Om hun personeel in staat te stellij brandstoffen te kopen tegen de lage zomerprijzen hebben sommige werkgeve voorschotregelingen ingevoerd. De Stichtle van de Arbeid acht navolging van dit vok beeld alleszins aanabevelenswaardig. In April waren 230 bedrijven in Neder land besmet met mond- en klauwzeer. Dj betekent, dat de sterke daling van het aanti mond- en klauwzeergevallen, die in Maar, intrad (Februari 1223 besmette boerderijei Maart 785), zich in April heeft voortgezet, De Zwolse rechtbank heeft de huij, houdster F. B. uit Kampen, die het vori jaar na een woordenwisseling haar werk gever zo hard op het hoofd sloeg, dat de« kort daarop overleed, veroordeeld tot e« gevangenisstraf van negen maanden aftrek van de acht maanden voorarrest. De minister van Economische Zake» kan zich verenigen met het plan om aandi IJsel bij Harculo (enige kilometers Zuiöt lijk van Zwolle) de nieuwe electricitelti centrale te bouwen. Er zijn talrijke conferet ties over deze kwestie gehouden, omdj velen vreesden, dat het IJsellandschi| ernstig ontsierd zou worden door dit project Over enkele dagen, de juiste datut moet nog worden vastgesteld, zal de hee Jacobus van der Vliet het bijzondere fé herdenken, dat hij gedurende 75 jaar dienst is op het landbouwbedrijf van familie Van Dorssen op het eiland Rozet burg. De gemeenteraad van Kerkrade het* een crediet van f 55.000 beschikbaar gestel voor de aanleg van een openluchttheater: het Hambos. Het theater zal eigendom wot den van de gemeente. Het zal echter wordet geëxploiteerd door een stichting, waarin og de R.K. Federatieve Bond van Toneelgezé schappen in Kerkrade en de culturele kria „Het land van Rode" vertegenwoordigd zsi len zijn. Het gerechtshof in Den Haag heeft dj assistent van de intendant der koninklijk paleizen, de heer J. J. W. vrijgesproken va schuld aan het ontstaan van de brand i paleis Noordeinde op 18 Mei 1948. Aan d heer W.. die reeds door de Haagse rechtbarij was vrijgesproken, was ten laste gelegd, dj door zijn schuld geen clausule tegen afbraa den van oude verf in een bestek tot herstt van het paleis was opgenomen. Op zeer beperkte schaal is er w« radio-telegraafverkeer met Makassar mogt lijk. Voorlopig zijn alleen toegelaten ar: woorden op na 25 Mei uit Makassar ontvas gen telegrammen, banktelegrammen e telegrammen van scheepvaartmaatschap pijen. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van^le orgelbespeling Za in de Grote of St. Bavokerk op Dinsdag gei Mei, des avonds van 89 uur, door Georgi Ds Robert luidt: 1. Gelobet seist Du, Jesu Christ J. S..Bach; 2, Concert A gr. t., G. F. Handel 3. Twee trumpet tunes, H. Purcell; 4. Varia- tionen iiber den Basso-continuodes erste satzes der Kantate: „Weinen, Klagen, Sorget Zagen, Angst und Not sinds des Christel Tranenbrot" und des Cricifixus der H moll- Messe von Sebastian Bach, Franz Liszt; J Was Gott tut, das ist Wohlgetan, Alex. Guil mant; 6. Toccata, H. Andriessen. Aan de Vrjje Universiteit te'Amsterdan is geslaagd voor het candidaatsexamet rechten de heer P. Rippen, Haarlem. te ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 (t/o de kerk) - Tel. 1270 WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 4.60 per maand REPARATIES VRIJ De grootste helicopter ter wereldde XH-17 van Howard Hughes, heeft te Culver City (Californië) zijn eerste proefvluchten gemaakt. Deze helicopter, de „vliegende kraan" genaamd, heeft twee turbine straalmotoren. Wantrouwen tegen bevroren vlees ongerechtvaardigd In de laatste vergadering van het be stuur van de Stichting van de Arbeid zijt een aajital gegevens ter sprake gekomet over de verkoop van bevroren rundvlees. Er is thans een grote hoeveelheid rund vlees op de markt, die uit koelhuizK komt en een dertig a veertig procent goedkoper is dan vers vlees. Het stich tingsbestuur is op grond van deze gege vens tot de overtuiging gekomen, dat het wantrouwen dat hier en daar bij het grote publiek en bij de slagers tegen partij vlees bestaat, ongerechtvaardigd is. Het bevroren rundvlees is van prima kwa liteit, zo deelt het stichtingsbestuur mede en het valt toe te juichen, dat de regering op deze wijze de spanning tussen lonen en prijzen vermindert. Naar het oordeel van het stichtingsbestuur verdient derhalve alleszins aanbeveling dit bevro ren rundvlees te betrekken. Kamerlid stelt vragen over Beatrix-Lyceum in Glion Het Tweede Kamerlid de heer De Loor (Arbeid) heeft aan de ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken gevraagd of de ministers de hoogte zijn van de financiële moeilijk heden, welke het Prinses Beatrix-Lyceum te Glion (Zwitserland), ondervindt, zodat het bestaan van dit lyceum wordt bedreigd? Zijn de ministers niet van mening, zo vraagt de heer Van Loon, gezien de uit nemende diensten, welke door het Prinses Beatrix-Lycéum zijn bewezèn aan Neder land ten tijde van de oorlog en na de oorlog, vooral ten opzichte van kinderen, lijdende aan asthma, dat alles gedaan moet worden om opheffing te voorkomen? Mocht het Prinses Beatrix-Lyceum ge sloten worden, wat denkt de regering dar te doen voor aan asthma lijdende kinderen, die nu voor herstel in Glion vertoeven? Aanvullende uitkering van ziekengeld aan tbc-patiënten In aansluiting op de termijn gedurende welke wettelijke aanspraak op ziekengeld bestaat (maximum 1 jaar), zal voorlopig een vrijwillige aanvullende uitkering var. ziekengeld worden gegeven voor rekening van het Prophylaxefonds, zulks met in gang van 1 Mei 1950. Deze regeling geldt alleen voor tbc-patienten die gehuwd zijn of als kostwinner moeten worden be schouwd, en niet blijvend invalide zijn. Het betreft dus ziektegevallen die op 1 Mei nog lopende waren of na die datum zijn ontstaan. De verlenging van de uitkerings termijn wordt met ten hoogste twee jaar verlengd, zodat dus in deze gevallen in totaal maximaal drie jaar ziekengeld kan worden genoten. Jai

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8