Haarlems Dagblad ctt «©prctljtc Haarlemse^ Courant (Jntto i Beproeving Demonstratie in de Russische sector verliep ordelijk en zonder incidenten Parijs en Londen verschillen van mening over het plan-Schuman Diels trekt zich terug 64e Jaargang No. 19561 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lynen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 30 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET SEIZOEN van de Grote Beproeving is weer ingezet. Het heeft nog geens zins zijn hoogtepunt bereikt, maar in tal loze Nederlandse woningen stijgt de span ning bij de dag. En in een aantal gevallen is de strijd reeds aangebonden: men heeft de leiding genomen of een achterstand ge boekt, die in „de tweede helft" niet of niet dan met de grootste inspanning en het wonderlijkste geluk in te halen zal zijn. Ge begrijpt hopelijk nu, welke Grote Be proeving ik bedoel. Niet de promotie- en degradatiecompetitie waarin vele voetbal clubs thans betrokken zijn, maar een an dere: die der examens. De tijd is aange broken waarin, zoals een vernuftig man het eens heeft uitgedrukt: de ene helft van het Nederlandse volk de andere exami neert. En het begin heeft zich gekenmerkt door een enigszins opvallend incident. U hebt dat kunnen lezen: het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zélf heeft een daverende examen- blunder begaan. Het is „tot de ontdek king gekomen" dat het stuk, dat het als eindexamen-opgave Engels voor de gym nasia had opgegeven, voorkomt in een bloemlezing van Engelse litteratuur, die op verscheidene scholen in het Noorden des lands wordt gebruikt. De mogelijkheid doet zich voor dat dit stuk in een aantal geval len reeds in de klas is behandeld. Om alle twijfel uit te sluiten heeft het departe ment nu bepaald, dat het schriftelijk examen Engels door alle leerlingen van gymnasia moet worden overgemaakt. Laten wij ons verheugen met de exami nandi. die dit stuk slecht vertaald hebben en nu de kans krijgen om met een andere vertaling een betere beurt te slaan. Laten wij (bij voorbaat) ons medegevoel uiten met hen, die in het tegenovergestelde ge val zouden kunnen belanden. Ook als er onder hen mochten zijn, met wie dat stuk reeds tevoren in de klas behandeld is. Zij zullen zeggen dat zij aan die behandeling dan toch maar de nodige aandacht hebben geschonken. Dat zonder die aandacht zij verscheidene fouten in dat (moeilijke) stuk zouden hebben gemaakt. Dat zij, die op gelet hebben, thans de onvoldoende krijgen die het departement, dat niet opgelet heeft, toekomt. Ik kan mij dat voorstellen. Zij' zullen het departement van O., K. en W. een één of, wat erger klinkt: een twee- min voor examenbeleid geven en niet zon der ironie de vraag stellen of dit nu eigen lijk de hoogste instantie op onderwijs gebied is. Hunne vaders, ook verbitterd, zullen die vraag bevestigend beantwoor den. Hunne vaders, belastingbetalers zijnde, zullen zich bovendien gegriefd gevoelen bij de gedachte dat het uitvaardigen van een nieuwe examenopgave en het herhalen van een examen weer een aardig sommetje uit de staatskas zal vorderen. In sporttermen zich uitdrukkend mag men zeggen dat de Grote Beproeving is aangevangen met een duidelijke achterstand van de club O.K.W. Misschien komt het doordat wij in ons latere bestaan zozeer ervaren, dat wij allen leerlingen in de moeilijkste school van alle die des levens blijven (leerlingen die vele onvoldoendes boeken) dat onze sym pathie zozeer naar de examinandi pleegt uit te gaan. Zij zijn de zwakste partij. On langs heeft, bij het jubileum van een zeer bekende Middelbaar Onderwijsinstelling, de voorzitter van het schoolbestuur in een feestrede gezegd dat er in dit land een aantal mensen zijn die niet voor hun eind examen zijn geslaagd, maar volkomen in hun loopbaan. Dat bemoedigende woord moge hier geciteerd worden, want, het is juist. Het moeten flinke kerels zijn die dit volbrengen maar die eis wordt ook aan degenen gesteld die wèl hun eindexamen hebben gehaald en in het maatschappelijk leven willen slagen. Niet alleen in Nederland leidt de Grote Beproeving tot hevige spanningen. Een Egyptisch medisch student, in zakkens- angst verkerend tijdens een examen, heeft een pistool getrokken, een professor ont haald op een schot door zijn arm, een tweede met de kolf op het hoofd geslagen en een derde ook nog verwond. Hij is daar op gearresteerd. Hij is de zoon van een hoge ambtenaar (misschien wel van het Egyptische departement van O., K. en W.). Hy heeft verklaard dat hij liever de ge vangenis inging dan te zakken. De drie door hem geschapen patiënten heeft hij daarop aan andere medische zorg moeten overlaten. En de volgende morgen hebben studenten van de economische faculteit hun examinatoren gemolesteerd, omdat zij de examenopgaven te zwaar vonden. Zulke beroeringen zijn in ons land niet te wachten. Zelfs ons aller professor in de economie, prof. dr. P. Lieftinck, zullen wij immer ontzien, ofschoon hij ons buitenge meen moeilijke opgaven pleegt voor te leggen. Maar zulk een examen-angst dient ook niet te ontstaan. Dat woord van die voorzitter van dat schoolbestuur is een wijs woord. Finse balletdanser raakte in brand De Finse balletdanser Aimo Nymao heeft gisteravond op tragische wijze de dood ge vonden. Hij wachtte in de schouwburg te Tampere in Finland achter de coulissen op rijn beurt van optreden en stak een siga ret op, helaas niet denkend aan zijn cos- tuum, dat van licht ontvlambaar materiaal was vervaardigd. Zijn kleding en masker vlogen in brand en Nymao kreeg zulke hevige brandwonden, dat hij later in een ziekenhuis overleed. In de schouwburg ontstond een paniek. De acteurs, die het ongeluk zagen gebeuren konden Nymao niet helpen, omdat zij eveneens in brandbare toneelkleren waren gestoken. Wapans gelost in Rotterdam Maandag zijn wederom twee schepen, de Robin Goodfellow" en de „Southland", ten dele met Amerikaanse wapens geladen, de haven van Rotterdam binnengelopen. Zij zijn op normale wijze gelost. Gouverneur Peters naar Nederland De gouverneur van de Nederlandse An tillen, ir. L. A. H. Peters, is per vliegtuig naar New York vertrokken om Donderdag van daar naar Nederland door te reizen. Berlijn had een vreedzame Pinksteren Vlaggen, bloemen, spandoeken en grote woorden De Berlijnsc Pinksterdemonstratie van de onder communistische leiding staande Oost-Duitse „Vrije Duitse Jeugd" is der incidenten verlopen. Dc vijf-en-twintig duizend man West-Berlijnse politie en ge allieerde militairen, die tijdens het défilé van een half millioen demonstranten op eerste Pinksterdag by de sectorgrenzen in gereedheid werden gehouden, hebben niet behoeven op te treden. Toen de Westelijke commandanten ter inspectie in hélicoptères de lucht in gingen zagen zij beneden zich in Oost-Berlyn een ordelijk schouwspel: Blauwe vlaggen van de „Vrije Duitse Jeugd", rood-zwart-gouden vlaggen van de Oost-Duitse republiek, rode en witte vlaggen en veel bloemen. De enige „klap", welke zich tijdens de demonstratie voordeed, was van een, naar men aanneemt in West-Berlijn afgescho ten pamfletbom, die een regen van pam fletten over de hoofden der demonstranten deed neerdalen, waarin gewaarschuwd werd voor „Russische slavernij". De wekenlange spanning, welke was ge voed door de veronderstelling, dat Pinksterdemonstratie gebruikt zou worden om de Westelijke sectoren binnen te vallen en te bezetten, was reeds bij het aanbre ken van de dageraad begonnen te wijken. Een politiefunctionaris van de Westelijke sectoren ging voor de aanvang van de demonstratie over de sectorgrens en be gon, na zijn Oostelijke collega gegroet en de hand gedrukt te hebben, met deze een bespreking te houden over het handhaven van de orde. De Amerikaanse troepen waren in de kazernes geconsigneerd. De blauwgehemde „jonge strijders voor de vrede", die zich op Pinkstermorgen in de Lustgarten had den verzameld voor het défilé, werden toe gesproken door de Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck. Voordat werd aangetreden voor de pa rade, had een zware regenbui de deel nemers verrast. De bui hield op toen de parade begon. Men défileerde voor een tribune, waarop de regeringsleiders in Oost-Duitsland en buitenlandse delegaties hadden plaats genomen. Er werden span doeken meegedragen met opschriften als „Yankee ga naar huis", „geen persvrijheid voor oorlogsstokers" en „Leer van Stalin, strijd met Stalin". Er liepen ook naar schatting achttien duizend man van de volkspolitie mede, in zwarte uniform cn kaplaarzen en ongewa pend. Bijzondere toejuichingen uit het publiek golden verder een groep van naar schat ting twintigduizend West-Duitse jongelie den, van wie de meesten illegaal over de zönegrenzen waren gekomen en het me rendeel niet in blauw hemd was. Om vier uur 's morgens was reveille ge blazen. Een uur later kregen de deel nemers, meisjes en jongens en jonge man nen en vrouwen, van 6 tot 25 jaar, een ontbijt bestaande uit soep en koffie. De 50.000 demonstranten uit alle delen van de Russische zóne waren in 7.000 bussen en auto's en honderden extra-treinen naar de hoofdstad gebracht. Verijdeld. De burgemeester van West-Berlijn. pro fessor Reuter, verklaarde Zondagochtend in een radiorede, dat alles rustig was en rustig zou blijven. De waakzaamheid van de Berlijners en de geallieerden had „het commnuistische plan om West-Berlijn te overrompelen" verijdeld. „Wij wachten nu op de volgende poging. Ik kan de commu nisten echter verzekeren, dat alle pogingen, hoe goed zij ook mogen worden verborgen, eveneens verijdeld zullen worden", aldus burgemeester Reuter. Op voorstel van Otto Nuschke, de chris ten-democratische vice-premier van Oost- Duitsland, werd besloten ene telegram aan Stali# te zenden van de volgende inhoud: „Meer dan een half millioen strijders voor de vrijheid zenden u, leider van het we- reldvredeskamp, hun dank en groeten. Zij beloven plechtig, zich tot het uiterste te zullen inspannen in de strijd tegen de atoombom en de duistere pogingen van de Anglo-Amerikaanse oorlogshitsers". De burgemeesters van 15 West-Duitse steden zonden Zondag „Pinkstergroeten aan het vrije Berlijn". Zaterdag was met enige plechtigheid het nieuwe, naar de Oost-Duitse vice-premier Walter Ulbricht genoemde stadion in ge bruik genomen. Ulbricht sprak Zaterdagavond op een bijeenkomst van „jonge strijders voor de vrede" een rede uit, waarin hij zeide, dat „het beste, wat de Engels-Amerikaanse bezettingstroepen kunnen doen, is teruj keren naar de plaatsen vanwaar zij geko men zijn". Naar aanleiding van de nota der Weste lijke geallieerden aan de Sovjet-Unie, waarin vrije verkiezingen voor geheel Duitsland werden voorgesteld, verklaarde Ulbricht: „Het woord vrijheid kan niet worden gebruikt, zolang de Amerikanen hun voeten op de Duitse tafels leggen". Ulbricht verklaarde voorts, dat „de tijd niet ver is, dat de schepen van de Duitse democratische republiek onder de zwart- rood-gouden vlag onze goederen op alle oceanen ter wereld zullen vervoeren". Uit München is gemeld, dat een groep van 27 communisten, die op weg waren naar Oost-Berlijn, Zaterdag weer huis- waats keerde na een gesprek met vijf leden van de „Vrije Duitse Jeugd" aan de Ame rikaans -Russische zónegrens. Zij hoorden beschrijvingen van de toestanden in Oost- Duitsland, zo werd door politie-autoritei- ten te München medegedeeld. De vijf leden van de Oost-Duitse jeugdbeweging waren uit Leipzig (Russische zóne) naar West-Duitsland gevlucht. Uitgeweken. In de afgelopen dagen zijn tenminste 23 leden van de volkspolitie in het Westen om asyl komen vragen. Elf leden van de Oost-Duitse „Vrije Duitse Jeugdbeweging" en 24 mannen van de „volkspolitie" hebben gebruik gemaakt van de Pinksterdemonstratie in Oost-Ber- lijn om uit te wijken naar het Westelijke gedeelte der stad, waar zij de autoriteiten om bescherming hebben verzocht. Leugens Prof. Reuter, de burgemeester van West- i Berlijn, heeft Maandagavond drie leden i van de communistische jeugdbeweging ontvangen. De jongelui verschenen voor het stadhuis en vroegen hem te zien. Zij verklaarden, dat „de helft van de deelnemers aan de demonstratie ge dwongen was om naar Berlijn te ko men". Zij noemden de gehele demonstratie een j mislukking „omdat de Oosi-Berlijners I ons hebben verteld, dat alles, wat wij over de levensomstandigheden van de j West-Beriijners hadden gehoord, niets j anders dan leugens waren". In de optocht der 500.000 jonge communisten die Eerste Pinksterdag langs de „Unter den Lindenin Berlijn trok, werden vele spandoeken en karikaturen meegevoerd waarmee de Westelijke bezetters en hun landen gehekeld werden. Een der karikaturen die tot tekst heeft „De Engelse ziekte". Internationaal vakverbond stemt in met het plan Schumann Het uitvoerend comité van het Inter nationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen heeft in Brussel vergaderd. Na afloop van de vergadering verklaar de de secretaris-generaal van het uitvoe rend comité, J. H. Oldenbroek, dat het comité de principes onderschrijft betref fende de reorganisatie van de industrie van het Ruhrgebied en de vorming van een inter-Europese autoriteit voor de zware industrie, zoals deze zijn neerge legd in de resolutie, die tijdens de con ferentie van het I.V.V.V. op 22 en 23 Mei werd opgesteld. Het uitvoerend comité verklaart met betrekicing tot het plan Schuman dat de vrije vakverenigingen een vitaal belang hebben bij een rationele organisatie van de zware industrie in West-Europa. Het comité dringt er op aan, dat de vrije vakverenigingen een voldoende vertegen woordiging zullen krijgen bij de bespre kingen die op nationaal of internationaal gebied zullen worden gevoerd over het vaststellen van de principes en de uitwer king van de détails van het plan Schuman Plet comité heeft een commissie ingesteld die zal bestaan uit de vertegenwoordigers van de nationale vakverbonden en de bij deze aangelegenheid geïnteresseerde ternationale secretariaten, en die de détails van het plan Schuman zal bestuderen teneinde de houding van het I.V.V.V. met betrekking tot het plan te bepalen. Het uitvoerend comité heeft verder be sloten samen te werken met de Europese Beweging. Pro en contra op het Franse socialistische jaarcongres PARIJS, (Reuter) In het afgelopen weekeinde zijn zekere meningsverschillen tussen Engeland en Frankrijk over het voorstel tot het samenbrengen van de West-Europese zware industrie aan de dag getreden. Na de ontvangst van het Britse antwoord op de Franse uitnodigiug om aan de onderhandelingen over de uitwerking van het voorstel-Schuman deel te nemen, zeide een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken: „Er bestaat nog steeds een bepaald verschil van inzicht tussen Londen en Parijs". Uit het Britse antwoord heeft men be grepen, dat de Britse regering zich niet reeds in dit stadium in een positie wil laten brengen, waarin geen tegenvoorstellen of amendementen van betekenis meer zouden kunnen worden ingebracht. De Franse re gering is volgens haar woordvoerder echter van mening, dat er overeenstemming moet bestaan over het principe van een geza menlijke hoge autoriteit met bevoegdheden welke boven die van de regeringen op het gebied van de steenkool- en staalpro- ductie gaan, voordat men begint met on derhandelingen, willen deze kans op succes hebben. Het verschil van inzicht tussen Londen en Parijs vond ook een weerspiegeling in de besprekingen op het jaarcongres van de Trygve Lie weer thuis. Bij zijn terugkeer uit Europa, waar hij vele Europese leiders, onder wie Stalin, ontmoette, werd de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, op enthousiaste wijze door de drieduizend leden van de staf van het secretariaat der UNO verwelkomd. ..Welkom thuis mr. Lie. De staf van de Verenigde Naties juicht uw vredesmissie toe" luidt de tekst op het bord, dat achter het spreekgestoelte was geplaatst van waar af Trygve Lie zijn medewerkers toesprak. Hij deelde hun mede, dat hij overal in Europa niets dan welgemeende steun voor zijn vredespogingen had gevonden. Franse socialistische partij, dat dit week einde is gehouden. De meerderheid der gedelegeerden bleek het voorstel-Schuman gunstig gezind te zijn, doch een groot aantal anderen uitte bezorgdheid over de weerslag ervan op de binnenlandse politieke situatie. Zonder Engeland? De grootste pleitbezorger van het voor stel-Schuman was de voormalige minister André Philip. Hij zeide het van essentieel belang te achten, dat de douanebarrières tussen Frankrijk en Duitsland zouden wor den opgeheven, aangezien anders Duitsland gedwongen zou kunnen worden zich naar het Oosten te wenden. De risico's moesten op de koop toe genomen worden. Philip scheen ook van mening te zijn, dat het beter zou zijn eventueel zonder Engeland verder te gaan dan in het geheel niet. Hij stelde voor, dat er een studiegroep zou komen, waaraan alle belangstellende landen zouden kunnen deelnemen, en een ander orgaan, het hoge gezagsorgaan, waarin de landen, die zich volledig bij het plan wilden aan sluiten, vertegenwoordigd zouden zijn. In de oppositie tegen het plan-Schuman werd voorgegaan door de voormalige mi nister van Binnenlandse Zaken Jules Moch. Hij zeide, dat de voorgestelde onderhande lingen geen instrument mochten worden van anti-Britse politiek en dat er geen Frans-Duits tête-a-tête moest zijn. Ook in andere politieke partijen sehynt men de vrees van Moch te delen. Woensdag zal het plan-Schuman besproken worden in de commissie voor buitenlandse aange legenheden van de Nationale Vergadering, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn. Friedrich Heine, lid van het dagelijks be stuur van de Duitse sociaal-democratische partij, zeide op het congres van de Franse socialisten: „Wij hebben het plan-Schuman met grote belangstelling ontvangen. Wij zijn er in beginsel voor doch het voorstel zou onaanvaardbaar zijn, wanneer het ge bruikt zou worden in kapitalistische zin, om volledige tewerkstelling te voorkomen en de lonen te drukken. Wanneer het voorstel socialisatie zou verhinderen, zou den we ook „neen" zeggen. Alle partners zullen gelijkberechtigd moeten zyn". Italië en België doen mee Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een Italiaanse delegatie is gevormd om deel te nemen aan de bespre kingen te Parijs over het oprichten van een Europese staal- en steenkoolunie. Een woordvoerder van de Belgische re gering heeft Zaterdag verklaard, dat het Belgische besluit, om deel te nemen aan de voorgestelde onderhandelingen die ten doel hebben te komen tot oprichting van een internationaal gezagsorgaan voor de West- Europese kolen- en staalindustrieën, meer is dan woorden alleen; het is een welover wogen, van ganser harte gegeven instem ming met het plan-Schuman. Het bestuur van de Haagse Kunststich ting heeft van de heer Joris Diels een brief ontvangen, waarin deze meedeelt zich niet langer ter beschikking te stellen voor een leidende functie by de Haagse Comedie. De Vlaamse regisseur schrijft, dat de campagne tegen zijn persoon, sinds een speciale raad van advies tot een conclusie kwam die overeenkwamt met de vrij spraak van de Belgische krijgsraad, eer is toe- dan afgenomen. Diels schrijft voorts: „Ik heb slechts met een artistiek ideaal voor ogen gehoopt het toneel in Neder land te mogen dienen. In dit ideaal werd ik reeds maanden geleden versterkt door de geestdriftige persbeoordelingen na een regie in Den Haag en door mijn benoe ming tot toneelleider in Limburg in Oc tober van het vorige jaar. Nu echter treedt de politiek op de voorgrond en daar ik als gast mij niet verweren kan in Ne derlandse aangelegenheden van politieke aard, voel ik mij genoopt u dringend te verzoeken, mij niet langer in aanmerking te doen komen voor het mede-directeur schap van de Haagse Comedie". Lie bij Acheson en Truman Trygve Lie, algemeen secretaris der UNO, die verleden week terugkeerde van zijn besprekingen in Europa over de „koude oorlog", heeft Maandag een bespreking ge had met Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Lie gaf geen commentaar op dit onderhoud. Acheson verklaarde: „Wij hadden een ver trouwelijk gesprek, dat is alles wat wij kunnen zeggen". Lie had Maandag ook nog een onder houd met Truman. Na zijn bespreking met Truman, die 25 minuten duurde, zeide Lie tot de buiten wachtende journalisten: „Ik heb Truman geen boodschap van Stalin overgebracht. Ik geloof, dat dit de tiende maal is, dat ik dit vandaag heb moeten zeggen". Trygve Lie keerde uit Washington te Lake Success terug met de indruk, dat de „deur nog open staat" voor besprekingen tussen Oost en West over de impasse in de UNO, zo werd Maandagavond in welinge lichte kringen verklaard. Bulgaarse ministers afgezet Vladimir Poptomof, de Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken en gene raal Georgi Damionof, minister van Lands verdediging, zijn uit hun functie ontzet en vervangen. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft de nieuwe ministers reeds beëdigd. Zij zijn dr. Mintsjo Neytsjef voorzitter van de Nationale Vergadering, die thans minister van Buitenlandse Zaken is geworden en generaal Petre Pantsjefski, plaatsvervangend minister van Landsverdediging, die thans minister van Landsverdediging is geworden. De ver vanging is gedecreteerd door de premier Tsjervenkof. Het woord is aan Fliegende Blatter: Nooit is de wereld zo dankbaar als wanneer men haar aan het lachen maakt. Drie doden en vier gewonden bij verkeersongelukken Zaterdagmiddag heeft op de Rijksweg tussen Ede en De Klomp een aanrijding een dode en drie gewonden geëist. De 25-jarige M. Roseboom uit Ede reed met een lichte motorfiets, waarop hy op de benzinetank een twaalfjarig buurmeis je meevoerde. Onder het rijden heeft hij waarschijnlijk een of ander mankement aan de motor trachten te verhelpen. Hij zwenkte plotseling iets naar links, juist toen een andere motorfietser wilde pas seren. Beide bestuurders raakten elkaar, waardoor Roseboom de macht over het stuur verloor en viel. Een derde, achterop komende, motor reed op hem in, waardoor Roseboom en het meisje twintig meter werden meegesleurd. De laatst gekomen motorrijder, een employé van de K.L.M., en diens duopassagier, een wachtmeester van de rijkspolitie te Lochem, maakten een salto en werden een eind verder op het wegdek gesmakt. Roseboom bleek onmiddellijk te zijn overleden. Het meisje had een gebroken been en verscheidene bloedende schaafwonden, de bediende van de K.L.M. een schedelbasisfractuur en de wachtmeester een gebroken sleutelbeen en een hoofdwonde. De K-L.M.-employé is erg aan toe. Nachtelijke botsing In de nacht van eerste op tweede Pink sterdag is in de binnenstad van 'sHerto— genbosch een auto met meer dan tachtig kilometer tegen een winkelpui gereden. Twee van de drie inzittenden, jongelui van respectievelijk 19, 18 en 17 jaar, uit de Brabantse hoofdstad, waren onmiddel lijk dood, de derde liep een zware her senschudding op. Pseudo-geldcontroleur sloeg zijn slag In een groot café aan het Rembrandts- plein te Amsterdam heeft Zondagmiddag een onbekende man, die zich als politie ambtenaar uitgaf, een bedrag van 740 uit de cassa meegenomen. Hij legitimeerde zich met een nagemaakte en niet meer in ge bruik zijnde politiepenning en -kaart. De man zeide te moeten controleren of er vals geld in omloop was in de zaak. In een on bewaakt ogenblik zag hij kans het geld uit de lade te nemen en daarna te verdwijnen. Maandagavond reed het echtpaar T. uit Zandvoort op de Duinvlielsweg in Overveer.. De drie en veertigjarige heer zat op een fiets met hulpmotor en zijn echtgenote op een fiets. Nabij Kraantjelek raakten de sturen in een en beiden vielen. Mevrouw T. brak een been op twee plaatsen en haar mar. werd aan de schouder gewond. Beiden zijn naar het Diaconessenhuis overgebracht De telefoonnummers van Haarlems Dagblad Het is ons gebleken dat wij, ondanks onze herhaalde mededelingen betref fende de wijziging van onze tele foonnummers, nog herhaaldelijk op de oude, thans ver-vallen nummers worden opgeroepen. Daarom vermelden wij nogeens na drukkelijk dat de nummers die nu voor Haarlems Dagblad, hoofdkantoor Grote Houtstraat 93 en voor onze drukkerij Z.B. Spaarne 12, zoals zij in de telefoongids zijn aangegeven, niet meea- gelden. Het nummer van ons bijkantoor Soendaplein 37 is daarentegen ongewijzigd gebleven. Men vindt ons nieuwe nummer in de kop van de courant, maar gemaks halve drukken wij een en ander hier onder nog eens af, met het verzoek dit op pag. 74 van de laatste uitgave der gids (Maart 1949) te willen in plakken. - Dagblad, Gr. Houtstraat 93. 15295* 6 lynen. Alle afdelingen en tevens drukkerij Zuider Bui ten Spaarne 12. 12230 Bijkant. Soendaplein 37. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die Zaterdagochtend bij de Faroer was gelegen, verplaatste rich de afgelopen dagen via het Noordzeegebied naar Scandinavië en is thans als een op vullende kern ten Noorden van de Botnische golf terug te vinden. Een depressie die zich enkele Qagen geleden nog bij de Zuidpunt van Groenland bevond, trok langs IJsland cn het Zeegebied ten Noorden van Schotland eveneens naar Scandina vië. Intussen steeg de luchtdruk boven Europa, waardoor het hoge drukgebied bij de Azoren een uitloper verkreeg, die zich tot Centraal-Europa uitstrekt. Het koufront van de depressie boven Scandinavië loopt over de Noordzee vlak langs de waddeneilanden en ver der via Engeland naar de Atlantische Oceaan. Na vandaag gaat dit front zich weer in Noordelijke richting bewegen. »o«OMoacooceosoceooooc>ococcoc Weerbericht VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Büt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met voornamelijk in de Noordelijke provincies aanvan- kelyk nog overdrijvende wolken velden. Morgen over het algemeen zonnig weer en warmer dan van- ufj Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid 31 Mei: Zon op 4.27 uur. onder 20.48 uur Maan op 21.43 uur. onder 341 uur (Volle maan) Hoog cn laag water in IJmulden Dinsdag 30 Mei: Hoog water: 2.11 en 14.40 uur. Laag water: 10.06 en 22.41 uur. Woensdag 31 Mei: Hoog water: 2.59 en 15.30 mir. Laag water: 11.01 en 23.30 uur. MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAGEL V BUIEN H ONWEER /^TEMPERATUUR IOOS ISOBAAR BCLANGBIJK NEEBSLAS- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINORICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1