c J MANTELS Tendo's m Vier bladen over de Indonesische kwestie Radio geeft Woensdag 0LIEST00KINSTALLATIEN GROEN Co. 10, per 'ol Leclen van groot smokkelaarscomplot wilden elkaar te slim af zijn Duizenden woonden plechtige, feestelijke of alleen maar zakelijke bijeenkomsten bij PANDA EN DE MEESTEE-GELEERDE Wereldnieuw* sfaalmout Dinsdag 30 Mei 1930 Wij lazen voor U: Het debat dat Vrijdag in de Tweede Kamer plaats had over het regeringsbeleid inzake de Indonesische kwestie met als hoogtepunt de indiening van een motie van afkeuring door de fractieleider van de Volkspartij voor Vrijheid en Démocratie, mr. P. J. Oud, heeft enkele bladen aanlei ding tot enig commentaar gegeven, waar van wij de belangrijkste passages hieronder iaten volgen. Zo vindt het „Algemeen Handels blad" (lib.) het belangrijkste aspect van de verhandelingen, dat de regering een duidelijke waarschuwing heeft gekregen, dat de meerderheid waarop zij berust aan merkelijk is geslonken, nu een van de vier fracties die in haar vertegenwoordigd zijn geheel en een andere voor een deel het vertrouwen in het huidige kabinet hebben opgezegd. Voorts meent het blad: „Wie de bedoeling van de heer Oud stelt naast die van de heer Romme, moet tot de slotsom komen, dat hier in feite slechts van een gradueel ver schil sprake is. Beiden immers wilden zij toepassing van artikel 2 van de overgangs wet, maar juist in die gradatie ligt de prin cipiële kern van het geschil. De heer Oud had een snelle, krachtig gestelde en open bare reactie van de regering gewenst, in overeenstemming met de duidelijkheid en de ernst van de verdragsschending; de heer Romme en zij, die zijn motie hebben gesteund, hebben zich verenigd met de wel uiterst voorzichtige en geruis loze wijze, waarop de regering gemeend heeft aan de haar bij dat artikel opgelegde verplichting gevolg te moeten geven. Een andere uitleg kan aan de motie-Romme, welke „voortgang" vraagt van het bepaalde bij artikel 2 van de overgangsregeling en bevordering daarvan met alle geëigende middelen, niet worden gegeven". Andere visie Het Rotterdamse liberale orgaan, de Nieuwe Rotterdamse Courant, heeft evenwel een geheel andere visie op de zaak, hetgeen uit het volgende citaat blijkt: „De kwestie van het zelfbeschikkings recht zit ons dwars. Maar de middelen tot verbetering zijn nu eenmaal beperkt, nu Indonesië een even souvereine staat is als Nederland en de souvereiniteit onvoor waardelijk aan Indonesië is overge dragen. Het is net alsof mr. Oud en zijn fractie zich op het geval verkeken hebben. Want wat zij nu hebben gedaan kan, lijkt ons het zelfbeschikkingsrecht moei lijk ten goede komen. En het lijkt een blote, en zelfs grievende, bewering als mr. Oud evenvoudigweg stelt, dat hetgeen K.V.P.-ers, socialisten en enige C.H. over zelfbeschikkingrecht zeggen alleen maar „platonische liefdesverklaringen" zijn. Dit, terwijl hij zelf geen betere weg wijst. Wij hadden van mr. Oud, die scherpzinnige en weldoordachte redeneringen pleegt op te zetten, een optreden als van vandaag niet verwacht". Daarmee naderde de N.R.C. op dat stuk het standpunt van „HetParool" (onafh. soe.), dat schreef: „De strijd die mr. Oud gisteravond aanbood was er een tegen de bierkaai, want tegen de geschiedenis. Men kan van ADVERTENTIE goede kwaliteit, prima pasvorm en lage prijs Zm/ hjken 'by: AMSTERDAM Nieuwendijk 225 b/d Dam ROTTERDAM - ARNHEM UTRECHT EINDHOVEN 50-13 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.4o Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen 9.00 Voor zieken. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Reportage. 12.00 Promenade orkest, klein koor en solis ten. 12.33 Marinierskapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Platen. 14.00 Repor tage. 15.00 Kamerorkest en soliste. 14.45 Trio. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Orkest. 18.30 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Sport. 19.40 Radiokrant.. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor, Bachensemble en soliste 21.00 „Onderwijsmoeilijkheden van deze tijd", causerie. 21.20 Lichte muziek. 21.45 Radio philharmonisch orkest en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8. >6 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.45 Platen. 14.00 ..Gesoroken portret". 14.15 Jeugdconcert. 15.00'Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Parlementair over zicht. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Platen. 20.30 „Steunpilaren der maatschappij", hoor spel. 22.30 Kwartet. 22.50 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen, alles en nog wat en zeer veel redelijks tegen de Nederlandse federaliserings- poliiiek aanvoeren. Men kan ook met aller- hand argument van formele aard vooral voor de federale structuur van Indonesië in het krijt treden. Maar men kan niet, althans niet zonder van élke staatsmans reputatie afstand te doen. de feiten negéren. Die feiten zijn, dat de souvereini teit is overgedragen; dat Nederland elke inbreuk van de Republiek Indonesië op de daarbij gemaakte afspraken kan betreuren en afkeuren: maar dat Nederland, buiten de vertogen die de regering heeft gehouden, over niet één dwangmiddel meer beschikt om het souvereine Indonesië te nopen anders te handelen dan het handelt. Wie, als mr. Oud, onder het licht van deze on wrikbare feiten met een motie tegen een via de souvereiniteitsoverdracht (door mr. Oud mede goedgekeurd) machteloos ge maakt kabinet komt aandragen, speelt goedkoop politiek spel". Ambon en Nieuw-Guinea Trouw (Chr. nat.) had weliswaar geen direct commentaar op de discussies in het Parlement, doch het hoofdartikel was wel aan de zaak van Indie gewijd. Het is van mening dat „wij niets uit dit bankroet gered hebben" en vraagt aandacht voor de tragische situatie waarin de Ambonezen zich thans bevinden. Nadat het blad heeft betoogd dat „geen Nederlands schip, geen Nederlands kanon, geen Nederlands vlieg tuig, geen Nederlands matroos en geen Ne derlands soldaat iets mag doen om de Ambonezen in hun vrijheidsstrijd afbreuk te doen" en dat „het Nederlandse volk door gelden en goederen, voedsel en medicijnen hen moge bijstaan", roert het de nog hangende kwestie Nieuw Guinea aan: „Het is, na alles wat er aan woord breuk en terreur in Indonesië geschied is, zonneklaar, dat onder geen omstandigheid Nieuw Guinea aan Indonesië kan worden afgestaan. En wat men ter Rondetafel-Conferentie of ter ministerconferentie ook over de te volgen procedure inzake Nieuw Guinea moge hebben afgesproken, deze geconsta teerde feiten en de uitspraak van Soekamo maken het onvermijdelijk en noodzakelijk, dat de Nederlandse regering thans resoluut kleur bekent. Zij moet zich op het stand punt stellen: Wie ons uit Nieuw Guinea wil werpen, moet maar opkomen". ADVERTENTIE MELK Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA - BREDA „General Hersey" omstreeks 2 Juni in Amsterdam Het troepenschip „General Hersey" dat met Nederlandse militaire onderweg is van Indonesië naar Nederland wordt omstreeks Vrijdag 2 Juni in de haven van Amsterdam verwacht. Vocaal kwartet naar Indonesië Zaterdagavond vertrokken met de K.L.M. naar Djakarta de zangeressen Corry Bijster, Annie Hermes en de zan gers Han le Fèvre en Laurens Bergtman. Deze kunstenaars zullen medewerken aan de laatste uitvoeringen van het radiophil- harmonisch orkest te Djakarta, dat bin nenkort wordt ontbonden. Op 3, 4, 5 en 6 Juni zal het orkest met medewerking van de Oratoriumvereniging „Djakarta" de negende Symphonie van Van Beethoven ten gehore brengen onder leiding van Yven Baarspul. Voormalig verzet tegen Diels De nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland heeft in een brief aan de gemeenteraad van 's-Gravenhage adhaesie betuigd met het door de Nederlandse Vereniging van Ex- politieke gevangenen aan deze gemeente raad toegezonden adres, waarin geprotes teerd wordt tegen de aanstelling van Joris Diels als mede-directeur van de Haagse Comedie. Met aandrang wordt de raad verzocht afwijzend te beschikken op enige subsidie aanvrage van dat gezelschap. Kostbare kunstcollectie onderweg naar het Holland-Festival Een verzameling schilderstukken ter waarde van 250.000 dollar een van de grootste en meest representatieve partijen van moderne Amerikaanse kunst welke ooit naar het buitenland is gezonden is thans met de „Westerdam" van New York onderweg om te Amsterdam tentoonge steld te worden in het kader van het Holland-festival. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 ADVERTENTIE SLAAT W, extra stbkkc ct De grootste en de beste! Politie trok er profijt van Een uitgebreid waarbij negentien smokkelaarscomplot, personen betrokken zijn, is door de Euschedese douane-recher che ontdekt. Vier maanden geleden kreeg de recherche de eerste draad van deze combinatie in handen, toen een inval werd gedaan in een café te Amsterdam, waar een hoeveelheid bijouterieën werd gevonden. Een monteur bleek met de ver koop van uit Duitsland gesmokkelde bijouterieën sommen te verdienen. Hij leefde op grote voet en verteerde soms twee duizend gulden per nacht. Dit was voor zijn broer aanleiding om het ook eens in de smokkelhandel te proberen. Ook hem ging het voor de wind. Hij kon zich. evenals zijn broer, een fraaie auto aan schaffen. De smokkelwaar werd aanvankelijk per rijnschip aangevoerd en via Dordrecht naar de hoofdstad gebracht. Onder de firmanaam Ace werden colliers, armban den en andere snuisterijen aan de man gebracht. Het vervoer per schip had ech ter nadelen. Als de waterstand te laag was, kon de smokkelwaar niet te bestem der plaatse aankomen en de broer van de monteur kon niet aan de vraag van zijn klanten voldoen. Hij was echter in de Gelderse achterhoek goed bekend en in de gemeente Aalten wist hij zich de hulp van anderen te verzekeren, zodat de smokkelarij in het vervolg over land ging. Op zekere dag trok hij met ander halve kilo baar- en bladgoud de grens over. Dit goud wilde hij ruilen voor Duitse marken. Hij kwam daartoe in con tact met een „displaced person". Het goud werd in orde bevonden, en de trans actie zou tot stand komen in een café. Nadat men de marken en het goud tege lijk had overgestoken, sloeg een onbe kende de broer van de monteur de mar ken uit de hand. Het geld dwarrelde over de straat en velen grepen er naar, zodat hij niet alleen zijn goud maar ook een groot deel van zijn geld kwijt was. Het begon riskant te worden De smokkelaar begon in te zien dat het smokkelen riskant werd, verzekerde zich van de hulp van twee gebroeders uit Amsterdam, die een bar dreven. Deze hadden zich reeds gei-uime tijd bezig ge houden met het smokkelen van brillen- monturen. Nadat het drietal een partij bijouterieën uit Duitsland had gesmok keld, trachtten de gebroeders hun kame raad er van te overtuigen dat het veili ger was de smokkelwaar bij hen te ver bergen. Dat geschiedde, maar nadat de eerste partij daar was verstopt, zeiden de caféhouders de volgende dag dat men ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN '6 morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Verlies Nederlandse strijd krachten in Indonesië 's-GRAVENHAGE, 27 Mei. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: sold, le klasse M. Leegstra, afkomstig uit Ten Boer (Gr.). Op 2 Mei 1950 bleek, dat hij was ge sneuveld na vermissing op 10 April 1949. hem in Duitsland had bedrogen, aange zien de pakketten sléchts waardeloos ma teriaal bevatten. De B. wist evenwel be ter, want hij had tevoren uit elk pak een monster genomen, zodat hij wist wie hem bedrogen hadden. De gebroeders R. slaagden er voorts nog in de wagens van de mon teur en diens broer, waarvan zij steeds gebruik mochten maken, te verkopen. De monteur zit thans in Bocholt in de gevangenis, nadat hij in Keulen werd ge arresteerd. Zijn broer werd in Bussum aangehouden. De twee exploitanten van de bar zitten eveneens achter slot en grendel, alsmede een aantal andere ver dachten. Minister zag niets bijzonders in de Verenigde Staten De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, die een bezoek aan de Verenigde Staten heeft gebracht, is Zaterdagmiddag met de Constellation „Vlaardingen" op Schiphol aangekomen. De minister vertelde, dat het voornaam ste doel van zijn bezoek was geweest na te gaan of hij in de Verenigde Staten iets kon ontdekken, waarmede men in Nederland bij de woningbouw en de volkshuisvesting zijn voordeel zou kun nen doen. Noch op architectonisch gebied noch in de gevolgde bouwmethoden had de minister verrassende ontdekkingen ge daan. Voorts vertelde de minister nog, dat hij bij zijn bezoek aan het tulpenfeest te Holland Michigan sterk de indruk had gekregen, dat van Nederlandse zijde meer aan dit feest moet worden gedaan. Zo ontbraken er Hollandse kaas en bier. Zelfs de muziek bij een klompendans uit gevoerd was niet Nederlands, zodat de minister heeft toegezegd de muziek van een originele Hollandse klompendans te zullen sturen. PINKSTEREN: CONCRESTIJD Duizenden Nederlanders zijn er met de Pinksterdagen ondanks het matige weer op uitgetrokken om door een kort verblijf buiten hun woonplaats de dagelijkse sleurgang te onderbre ken, hetzij door een familiebezoek, het zij door een uitstapje naar een aan natuurschoon rijk oord, doch er zijn ten minste evenveel anderen geweest die de twee feestdagen hebben ge bruikt om een herdenkingsbijeen komst, een kamp of een congres bij te wonen. Want Pinksteren is van ouds her ook de tijd van jaarvergaderingen en plechtige of feestelijke bijeen komsten. „Memorial day" Aan de plechtigheid ter gelegenheid van „Memorial day" op het kerkhof van Ame rikaanse gesneuvelden te Margraten, waar nu nog acht duizend stoffelijke resten on zer bevrijders in Limburgse bodem rusten, is op Eerste Pinksterdag door de aanwezig heid van een aantal Amerikaanse en Ne derlandse autoriteiten veel luister bijgezet. Een Amerikaanse leger-aalmoezenier opende de plechtigheid met een gebed voor de zielerust der gesneuvelden. Daarna hield de Amerikaanse ambassa deur, Selden Chapin, een toespraak, waar van de Nederlandse vertaling ten dienste van de honderden belangstellenden door zijn dochter Helen werd voorgelezen. De burgemeester van Margraten sprak een kort en gevoelig woord over het offer, dat duizenden Amerikanen ook voor onze bevrijding brachten en over de dankbaar heid der Nederlanders, die tot uiting komt in het vrijwillige adoptiewerk voor de gra ven der gesneuvelden. Kransen werd gelegd namens de Ko ningin en de Prins der Nederlanden, de ministers van Oorlog en Marine en vele organisaties. Een Nederlands militair peloton loste drie ere-salvo's over het veld met de witte kruisen, een hoornblazer blies een laatste appèl en na een slotgebed hesen de Ame rikaanse militaire en Nederlandse maré- chaussée-wachten de vlaggen in top als teken van het einde der plechtigheid. Op de Grebbeberg In de middag van de Tweede Pinkster dag werd op het Grebbebergkerkhof door de vereniging „8 R.I. 1940" de jaarlijkse dodenherdenking gehouden. Behalve ver scheidene militaire en burgerlijke autori teiten woonden vele nagelaten betrek kingen en oudstrijders de plechtigheid bij. De oud-commandant Veldleger J. G. J. baron van Voorst tot Voorst hield een toe spraak. Pinksterfeest van de A.J.C. Het Pinksterfeest van de A.J.C. op de Paasheuvel bij Vierhouten, dat dit jaar door 1500 deelnemers werd bijgewoond, werd met de gebruikelijke kranslegging ter herdenking van de in de oorlog omgeko men A.J.C.'ers geopend. Na de toespraak door voorzitter Lou van de Haspel droeg Jo Sternheim „Jeremia" van Stefan Zweig voor. Op de avond van de eerste dag werd in het openluchttheater het Pinksterspel Phoenix" van Halbo C. Kool opgevoerd. Na afloop daarvan bestegen de deelnemers met fakkels, vaandels en vlaggen de Vos- senberg, waar de penningmeester der A.J.C., de heer Ad van Moock, in een korte rede de overledenen herdacht. Vervolgens sprak op de speelweide de heer J. J. Vor- rink, algemeen voorzitter van de Partij van de Arbeid, over „Twintig jaar Pink sterfeest", waarin hij uiting gaf aan zijn vertrouwen dat de socialistische jeugd in staat zou zijn het nieuwe Europa te bou- ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES wen en een nieuwe vloedgolf van barbarij te keren. Gouden feest K.A.B. In Maastricht vierde de Limburgse Ka tholieke Arbeiders Beweging onder aan wezigheid van de hoogste geestelijke en wereldlijke autoriteiten van het gewest haar gouden jubileum. Er werden tele grammen van hulde en betuigingen van aanhankelijkheid gezonden aan de Ko ningin en de Paus. Drie functionarissen kregen onderscheidingen. Protestantendag In dezelfde stad werd de 33ste Limburgse Protestantendag gehouden. Ds. C. B. Bur ger, voorzitter der Vrijzinnig Hervormden uit Utrecht, hield een prediking over het onderwerp „Karakter van het Pinkster feest, persoonlijke vernieuwing door de Heilige Geest" en dr. H. van der Linde, secretaris van de Oecumenische raad van kerken in Nederland, sprak over „Wereld wijd uitzicht door de Heilige Geest", waar in hij wees op de verdrukking waaronder vele geloofsgenoten in vele landen buiten Nederland verkeren. De dag werd besloten met de opvoering van het historisch toneelspel „Kracht van hunne kracht", een verhaal over de vrij heidsstrijd van Willem van Oranje. In de middagpauze spraken vertegen woordigers van de Zelfkant, dr. Fuchs uit Heinsberg en ds. Overdulve uit Tongeren, namens de Belgisch-Luxemburgse pro testanten. Jubileum Baptisten-jeugdbeweging Uit alle delen van het land waren te Hengelo leden van de Nederlandse Bap tisten-jeugdbeweging bijeen om hun zil veren jubileum te vieren. Het hoogtepunt was de toespraak van de secretaris van het Baptisten wereld-jeugd- comité, de heer Joel Sörensen uit Stock holm. Ds. H. Visser uit Sneek bood een bedrag aan van bijna tienduizend gulden voor het bouwen van een kamphuis. Ds. G. Vegter uit Groningen hield een betoog, waarin hij de jeugd toeriep „Beleef opnieuw je roeping en aanvaard de ko mende verantwoordelijkheid, want jullie bent de gemeente van morgen". Verbondsvergadering K.A.B. Op de in Utrecht gehouden verbonds vergadering van de Katholieke Arbeiders beweging zijn de plannen voor de vol tooiing van het rust- en vacantie-oord „Drakenburgh" goedgekeurd. Van prof. dr. W. Bronkhorst, de aftredende genees heer-directeur van het sanatorium „Berg en Bos" te Hilversum werd afscheid ge nomen. Friezen congresseerden De leden van het „Kristlik Frysk Selskip" hebben zich te Leeuwarden be zonnen over de taalstrijd van de Friese beweging en de versterking van de Friese cultuur. Uitgesproken werd, dat op de scholen in Friesland het lezen en schrij ven allereerst in het Fries onderwezen moet worden en aan de minister van Justitie werd een telegram gezonden, waarin krachtig werd geprotesteerd tegen de uitsluiting van het Fries bij de eeds formule. De Friese Beweging hield op Sta- niastate te Oenkerk een conferentie van gelijke doelstelling. Muziek, muziek Op vele plaatsen werden muziekcon coursen gehouden, onder meer in het openluchttheater „Zuiderpark" in Den Haag, waar de Algemene Nederlandse Unie van muziekverenigingen haar veer tigjarig bestaan herdacht. Ook in Ede werd er lustig op los geblazen. „Eensge zindheid" uit Halfweg deed het zo goed, dat het in de afdeling „Uitmuntendheid Harmonie" met 98 punten een tweede prijs behaalde Een 45-jarige bewoonster van een huis in de Hekkelaan te Den Haag, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij door haar bovenburen, het echtpaar S., met een stok met spijkers is mishandeld. Het echtpaar is opgesloten. A fwSï 45. Terwijl de professor zich stond af te beulen op de vraagwaarom hij deze ma- chine eigenlijk had uitgevonden, werden Chi Fon en Honnepon, die machteloos in hun doorzichtige dozen zaten, met een hoera'tje door de polxtie-mannen in ont vangst genomen. „Kijk eens aan!" riep de inspecteur blij. „Die ene hier is de be ruchte Chi Fon, een van de gevaarlijkste spionnen van een bevriende mogendheid, en die andere daar is Honnepon, een net zo beruchte huurboef uit een andere be vriende mogendheid'. Die zochten we al lang.en hier hebben we ze, keurig ver pakt, helemaal gereed voor de export!" Dat hoorde Panda, en het bracht hem op een gedachte. Hij snelde naar de professor toe. Maar die was intussen met zachte aandrang terzijde genomen door de beide geheime agenten. „Kom, professor, nu geen uitvluchten meer!" sprak Nooitgedacht. En Fijntjes vroeg: „Wat is dat voor een ma chine? Waar dient die toe?" „Ik weet het nietik weet het nietsteunde professor Kalker. „Ik heb de laatste tijd zoveel aan mijn hoofd gehad dat ik het werkelijk vergeten ben.Ik begrijp niet waar dat alles toe dient„Maar ik wel!" riep Panda. „Ik begrijp het ineens! Het is een prachtige uitvinding luister maar goed! Als je de krant goed leest, dan lees je, dat ons land moet exporterenmaar in het buitenland willen ze onze dingen niet kopen omdat ze niet mooi genoeg zijn ingepakt. En wat de professor heeft uit gevonden is nu een verpakkings-machine voor de export!" „Ja! Ja! Dat is het!" riep de professor. „Heel goed opgemerkt, as sistent!" Gezakt. Kamal Nafarawi, medisch student aan de universiteit te Cairo, heeft tijdens zijn mondeling examen schoten gelost op de twee Engelse professoren Richard Haines en Douglas Derry. Haines werd zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht. De verwonding van professor Derry was niet ernstig. Storend. De Amerikaanse radio-commen tator Drew Pearson heeft Zondagavond medegedeeld dat de Russische autoritei ten een instrument hebben, dat in staat is de door de luchtmacht gebruikte radarinstallaties, alsmede de inrich tingen voor via de radio geleide pro jectielen, te storen. Drew Pearson voeg de hieraan toe uit particuliere bron te hebben vernomen dat dit instrument in de aanstaande winter zou worden ge bruikt in de streek van Berlijn, die aan een nieuwe blokkade zou worden onder worpen. Deze uitvinding zou de wer king van een nieuwe „luchtbrug" on mogelijk maken. Verkeerd. Bij een spoorwegongeval, dat Zondagochtend te Lecheria in Mexico plaats vond, zijn acht personen gedood en twee en twintig ernstig gewond. De internationale trein uit Laredo is, als gevolg van een verkeerde wisselstand, op de trein uit Guadalajara gereden, die in het station van Lecheria wachtte tot de eerste trein voorbij was. Zes personen werden op slag gedood onder wie twee kinderen en de bestuur der van de trein, die tegen de stilstaande trein is opgereden. Amerikaans. In het begin van het volgend jaar zullen proeven genomen worden met een klein raketvliegtuig, dat be rekend is voor een topsnelheid van 2720 kilometer per uur, aldus een medede ling van de Amerikaanse luchtmacht. Springstof. Te Neiva, de hoofdstad van de Columbiaanse provincie Huila, heeft zich een ontploffing voorgedaan in een, in het centrum van de stad gelegen, springstofdepöt. Er vielen veertien do den en vijftig mensen werden gewond. Volgens de berichten zou iemand een brandende sigaret hebben laten vallen op vaten met springstof. Er is een onder zoek ingesteld. Twee doden. In een Londens ziekenhuis brak brand uit in de afdeling, waar be stralingswerkzaamheden met x-stralen werden verricht. De ruim honderd patiënten werden ongedeerd naar buiten gebracht. Een dokter en een verpleeg ster zijn om het leven gekomen. Manieren. Drie gewapende leden van de Oost-Duitse volkspolitie hebben Zater dag uit de Amerikaanse sector, in de on middellijke nabijheid van de grenslijn met de Russische sector, de Zwitserse onderwijzer Georg Münz ontvoerd. Münz deed verwoede pogingen om te ontsnappen, doch hij slaagde daar niet in. De drie ontvoerders hebben gevuurd op West-Berlijnse politiemannen die het slachtoffer te hulp wilden komen. De oorzaak van het incident is onbekend. Nieuw. Dr. E. L. Johnson van het obser vatorium te Johannesburg heeft Zater dagavond de ontdekking van een nieuwe asteroïde van de twaalfde grootte ge meld. De asteroïde een klein, snel be wegend lichaam dichtbij de aarde werd door Johnson voor het eerst op 22 Mei waargenomen en haar bestaan is door waarnemingen door eeri grote telescoop van de sterrenwacht te Pre toria bevestigd. Astronomen uit andere landen hebben dringende telegrammen gestuurd, waarin om verdere inlich tingen wordt verzocht. ADVERTENTIE Dloeda/uruxde vernieuwt en verbetert uw bloed Generaal Marshall pleit voor de U.N.O. Generaal George Marshall, de vorige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten om hun volledige steun te geven aan de U.N.O. Generaal Marshall sprak op de natio nale begraafplaats Arlington ter gelegen heid van Memorial Day, waarop de geval lenen in de Amerikaanse burgeroorlog van 186165 herdacht worden. De initiatiefnemer tot het plan-Marshall herinnerde zijn toehoorders eraan, dat de U.N.O. een forum is, „waar men woorden kan gebruiken in plaats van kogels. Zo lang dit forum open blijft", zo zei hij, „zijn er scheuren in het ijzeren gordijn, waardoor sommige van onze ideeën kun nen doordringen". Marshall achtte het onverstandig als de Amerikanen menen zichzelf te kunnen troosten met de gedachte, dat zij het in een nieuwe oorlog uiteindelijk toch zou den winnen. „Ilc ben bang, dat de overwinnaar in een nieuwe oorlog te midden van zijn ruïnes zal staan, te uitgeput om zich zelf te herstellen, of steun aan zijn buren te bieden". De gisting in de wereld van heden wilde Marshall niet geheel op communistische rekening schrijven. „Voor een groot deel is zij ontstaan doordat volken, die te lang onder armoede en wanbestuur hebben ge leden, zijn opgestaan", zo zei hij. Marshall achtte het nodig nauwgezette aandacht aan deze volken te besteden om hen door tact en verstandig optreden door democratische kanalen naar een betere levensstandaard te leiden. Agenda voor Haarlem DINSDAG 30 MEI Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Rembrandt: „Voorjaarsparade", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Taxi mijnheer", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. (Iedere ochtend: „Jopie Slim", 11 uur). Luxor: „Leve de samba", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Ingerukt mars", alle leeft., 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Ha, die zee rovers", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kleine mensen op de grote weg", 14 j, 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 31 MEI Phoenixterrein: Circus Strassburger. 2 en 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2