Haringhavens luidden de jacht op de Hollandse Nieuwe in Taxi? Bel 1.2,3.4.5 Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Dinsdag 30 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Duizenden naar de gepavoiseerde Katwijkse vloot in IJmuiden Voor het uitvaren van de haringvloot heeft IJmuiden Zaterdagmiddag een vrolijke „vlaggetjesdag" gehoudentijdens welke een lange optocht langs de gepavoiseerde schepen trok. De Katwijkse, Scheveningse en Vlaar- dingse haringvloten zön vanmorgen vroeg spgestoomd naar de haringgronden aan de rand van de Noordzee, om daar Woensdag avond „de vleet te schieten". Donderdagochtend kan de eerste Hollandse Nieuwe in de drijfnetten gezwommen zijn Vrijdagmiddag zal de spanning in de vissershavens zich kunnen ontladen in een welkom tot de eerste „jagers" met de kost bare kantjes zeebanket. Gedurende de Pinksterdagen hebben de loggers gepavoiseerd te pronk gelegen in de havens. Katwijk, dat nog steeds geen eigen haven bezit, was weer in IJmuiden te en duizenden hebben daar genoten van het fleurige beeld der vlaggende vloot. De heer M. Roos heeft vervolgens als voorzitter van „IJmuidens Bloei" voor een slechte geluidsinstallatie een speech afge stoken waarin hij de noodzaak van een mime vis-export plaatste tegenover het protectionisme dat het buitenland vaak jegens de eigen visserij toepast zodat de import geen kans krijgt. Met de beste wensen voor reders en opvarenden voor de nieuwe teelt werd deze toespraak be sloten. IJmuiden heeft dit keer het weer mee gehad al stapten de meiskes van de sportverenigingen in hun dunne kleedjes huiverend door de fikse wind, de optocht de havenplaats is een plezierige rij van ongeveer duizend deelnemers gewor den en dank zij de moeite van vele ver enigingen om rond het thema „vis" of „ha ring" een praalwagen te bouwen, hebben de duizenden langs de weg en aan de kop van de haven hun ogen de kost kunnen geven. Scheveningen en Vlaardingen vierden het feest van de opening van het nieuwe Schoon begin in Australië voor Haarlemse verpleegster „Het is een sprookje" zei de jonge Haar lemse verpleegster Trudie Reimerink, die eerste Pinksterdag vroeg met de „Zeeland" 7an de KLM van Schiphol naar Australië vertrok. En dat ze er gelukkig bij lachte, is geen wonder. Zij zal er Zaterdag 3 Juni aankomen, opgewacht door de 28-jarige Hilversumse machinist Gerrit Beutler, die haar van het vliegveld bij Sydney onmid dellijk naar de kerk in het stadje Manly het Scheveningen van deze wereldstad zal voeren. Daar zullen zij dan enkele uren, nadat Trudie de voeten op Australische bodem heeft gezet, in het huwelijksbootje stappen. Alles is al klaar. De benodigde papieren zijn vooruit gezonden, haar aan staande man heeft een prima baan bij een motorenfabriek in Sydney en een heerlijk vrij huis, nog geen honderd meter van strand en zee. Dat alles is bereikt in nog geen drie maanden. Gerrit Beutler is een jongeman met ondernemingslust. Hij ging als een der eerste oorlogsvrijwilligers bij de marine en werd naar Indonesië uitgezonden. Terug gekeerd in ons land wilde hij, na enige tijd te hebben gevaren, een toekomst in het buitenland zoeken. Door een toevallige Australische relatie van familie in Hilver sum kreeg hij zijn kans om in dit grote land te beginnen. Op 8 Maart vertrok hij met de „Ruys" naar Singapore en vandaar ging het per vliegtuig naar Sydney. In het: toestel kreeg hij al twee betrekkingen aangeboden. Zo werd hij employé in een motorenfabriek in Sydney en hij heeft behalve de dertig pond sterling, die het gouvernement hem als oorlogsvrijwilliger op zijn spaarbank boekje gaf, al een flink bedrag plus een eigen huis, dat hij binnen een maand na aankomst dank zij een vriendelijke relatie veroverde. Heemsteedse honden morgenmiddag aan de lijn De Heemsteedse politie verzoekt alle eigenaars van honden om hun viervoeters morgenmiddag tussen vijf en zes uur vast Ie houden. Tussen die uren passeert namelijk de karavaan van de Ronde van Nederland en het wordt ongewenst geacht dat honden en renners elkaar in de wielen zouden rijden. De route van de ronde loopt over de Leidse- vaartweg naar Haarlem en vervolgens over de Zuiderhoutlaan, de Heemsteedse Dreef en de Cruquiusweg. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 27 Mei 1950 GEHUWD: 27 Mei, W. van Gog en S. L. Hut. BEVALLEN van een zoon: 24 Mei, C. M. ClemensSmid; 26 Mei, J. P. NeijtsWil- lems; D. PostmaTichelaar; A. M. Molvan Assema; E. M. WeberVoorham: 27 Mei. W. Wesseling—van den Berg; J. J. A. Weijers— Nelis. BEVALLEN van een dochter: 24 Mei. J. de VriesBrugman: 26 Mei, W. M. C. Hansen —van Boeckel; P. C. Schroeder—Posthumus; 27 Mei. C. KooijmanOverdam; P. C. Kok —van Meurs; C. C. van der Weiden-Ruigrok. OVERLEDEN: 26 Mei, W. Zeeuw, 72 j„ Vijfhuizerstraat; C. W. Kamervan Nim- Wegen, 85 j., Hagestraat. haringseizoen op hun manier: optochten, vuurwerken en een parade van gepavoi seerde loggers langs de kust vormden er de hoogtepunten van. Demobilisatie-Raad brengt verslag uit over 1949 Wel werk, maar geen woningen De Demobilisatieraad Haarlem heeft ver slag uitgebracht over zijn werk in het jaar 1949 en hoewel dat verslag mogelijk niet in een juichtoon is gesteld, geeft het in sommige opzichten toch reden tot tevre denheid. Het verslag zegt onomwonden dat de voorlichting der militairen in Indo nesië aanvankelijk niet deskundig was en dat zij vele ongemotiveerde verwachtingen heeft gewekt. Waar vooral onvoldoende rekening werd gehouden met de omstan digheden in een bepaalde streek, is door de raad een brochure uitgegeven onder de titel .,'t Sal vvaerachtig wel gaen!", die een objectieve indruk gaf van de mogelijk heden en moeilijkheden in het gewest Haarlem. Wat betreft de werkgelegenheid voor de 573 militairen die in 1949 uit Indonesië naar Haarlem terugkeerden, is de raad zeer tevreden. De verminderde vraag op de arbeidsmarkt deed vrezen dat de demo- bilisanten voor enige moeilijkheden ge plaatst zouden worden, maar die vrees is gelukkig beschaamd. Mede dank zij de ac tiviteit van het Gewestelijk Arbeidsbureau konden vrijwel alle militairen worden ge plaatst. Aan het eind van het jaar hadden 63 ingeschrevenen nog geen werkkring, maar dat aantal bestond voornamelijk uit militairen die net uit Indonesië terug wa ren. In totaal werden 54 militaren ge plaatst bij de omscholingscursussen in de Rijkswerkplaats, die in ongeveer 9 maan den een basis leggen voor een vakoplei ding. Van de 573 Haarlemse demobilisan- ten meldden er zich 439 bij het Arbeids bureau en van 47 ingediende aanvragen om een studie-toelage werden er 38 inge willigd. Aanzienlijk minder tevreden is de raad over de huisvestingsmogelijkheden. Er kwamen 134 aanvragen om woonruimte waarvan er slechts 25 konden worden ingewilligd. De „voorrangslijst voor mili tairen" blijkt in de practijk een fictie te zijn, zo zegt de raad, die niet verwonderd is over de ontevredenheid van de militai ren, die men hierover in Indonesië veel te optimistisch had voorgelicht. Reeds nu zijn er onder de aanvragen gevallen waarbij de samenpersing van personen van beiderlei kunne in een beperkte ruimte spot met elk begrip van moraliteit en sociale ver houdingen en het is te verwachten dat door de terugkeer van grotere contingen ten militairen deze moeilijkheden nog ver groot zullen worden. In het rapport wordt met lof gesproken over het werk van de UW., die de taak van het huisbezoek, waartegen de organi satie der thuisfronten niet opgewassen bleek, overnam en op voortreffelijke wijze verzorgde. Wat betreft de ontvangst der militairen is men er met het oog op de ge ringe aantallen en de gedeprimeerde stem ming waarin velen verkeerden, niet toe overgegaan om deze een feestelijk karak ter te verschaffen en heeft men zich be perkt tot het uitreiken van een persoon lijke attentie aan de demobilisanten. Wat betreft de sociale zorg heeft de raad wei nig moeilijkheden ondervonden. De ma teriële moeilijkheden beperkten zich voor namelijk tot een gebrek aan ledikanten en deze zijn door het secretariaat in ruime mate uitgereikt. Brandstichting aan Gasthuisvest Jongste directeur van rechtsvervolging ontslagen De Haarlemse rechtbank heeft de jongste directeur, A. Ch. M., van de voedingsmidde- lenfabriek aan de Gasthuisvest te Haarlem, waarvan onlangs de chef van de inpak- afd. L K. L. H. wegens opzettelijke brand stichting en de mededirecteur J. G. wegens medeplichtigheid ieder tot een jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld, van alle rechtsvervolging ontslagen. M. was reeds geruime tijd geleden op vrije voeten gesteld. De Officier van Justitie zal van deze uitspraak niet in beroep komen, evenmin tegen de vrijspraak van de zuster van H. Wijzigingen posttarieven Met ingang van 1 Juni worden de pak- ketposttarieven tot 5 kilo voor het binnen lands verkeer enigszins verhoogd. Met het oog hierop zijn ook de tarieven voor brie ven boven 300 gram en drukwerken boven 500 gram iets hoger geworden. Verder zullen met ingang van genoemde datum de tarieven voor stukken, die in het verkeer met het buitenland ter ver zending met aangegeven waarde worden aangeboden, n.l. brieven, doosjes en pak ketten, enige verhoging ondergaan. Zangwedsfrijd van „Polyhyn ^mnia" Opening en eerste krachtmetingen De internationale zangwedstrijd van „Polyhymnia" ter gelegenheid van het gouden jubileum dezer Haarlemse koorver eniging werd op Tweede Pinksterdag ge opend. Na een inleidend woord van de voorzit ter, de heer A. N. Zonneveld, hield dr. C. Spoelder, lid van het ere-comité, uit naam der Haarlemse gemeenschap een hartelijke toespraak, waarin hij hulde bracht aan het jubilerende koor en speciaal ook aan de zetelvaste leden van het bestuur waarvan de secretaris, de heer Jac. Bos 50 en de voorzitter, de heer A. N. Zonneveld niet minder dan 40 dienstjaren hebben. Met de wens dat de wedstrijd naar verwachting zou mogen slagen, besloot dr. Spoelder zijn geestige toespraak. Als juryleden voor deze eerste concours- dag fungeerden de heren Henk Arisz, Wil lem Hespe, respectievelijk dirigent en „oud dirigent" van „Polyhymnia", Nico Hoo- gerwerf, Olivier Koop en ondergetekende als voorzitter. Zoals wij reeds schreven in een voor artikel werkte de jury niet met een pun- tenstelsel, doch zij vergeleek de prestaties der deelnemende koren, wat maakte dat een derde of vierde prijs gelijk in waarde kon zijn aan een eerste volgens punten- stelsel. Tweede afdeling Gemengde Koren Verplicht werk: Myn hart altijt heeft verlanghen" van Pierre de la Rue (om streeks 1500). „Spaarndams Gemengd Koor" (dirigent Piet Boogaard) moest het spits afbijten. Men zong het opgegeven werk vrij ver dienstelijk maar niet zonder kleine déto- naties, nu in deze dan in gene partij; het was wel niet erg opvallend, doch werd toch oorzaak, dat het stuk een halve toon te hoog afsloot. De klank van de bassen had wat milder mogen zijn. Als vrij werk zong het koor het koraal „Wachet auf" van Bach; het begin en het slot was geforceerd, de tweede strofe goed van klankverhou ding. Lib. Soc. Gemengd koor „Zang Veredelt", Haarlem (dir. E. van 't Kaar) zong het verplichte werk mooi zuiver op toon en met de Middelnederlandse uitspraak, het geen aan de klank een intieme bekoring gaf. Een klein defectje verliep haast on gemerkt. Het geheel klonk vlot, beschaafd en smaakvol. Als vrij werk had men „Jan de Mulder" van Florimond van Duyse, een geestige muzikale parafrase op een volksliedmotief. Ook met dit stuk werd een goede beurt gemaakt; klankschoon en op toon. Gemengd koor „Polyhymnia", Amster dam (directeur Henk Duinker) bleek iets minder van klankgehalte te zijn, tamelijk dik en in de tenorpartij nog al „kelig". Overigens zong men vrij verdienstelijk in het verplichte werk, maar het werkje van De la Rue eist een klaardere klank en een ranker lenigheid in de vertolking. In de geest van het vrije werk „Abend am Meer" van A. Meissner, was men beter thuis, maar te zware accenten en niet fraaie middenstemmen deden toch afbreuk aan het geheel. Eerste afdeling Gemengde Koren Verplicht werk: „Ach hoe klopt mijn hart voor haar" van Joh. Japart (omstreeks 1500). Dit koorlied kon ook gezongen wor den op Franse tekst, wat in drie van de vier gevallen gebeurde. De Koninklijke Zangvereeniging „Or pheus", Druten, (directeur P. Versloot) gaf van het opgelegde werk een buitenge wone gave vertolking, zeer beheerst van klank, prachtig van détailwerk, zuiver op toon en met begrip en smaak voor deze niet-alledaagse chanson-stijl. Te merk waardiger was deze prestatie omdat hier een zeer groot koor de intieme sfeer zo delicaat wist te treffen. Als vrij werk zong men „Le Vendredi Saint" van Gounod, effectvol maar geforceerd van dynamiek. Artistiek beduidend minder, ondanks menig verrassend effect. „Zang en Vriendschap", Den Haag (di recteur Jan N. v. d. Waart) vertolkte het stuk van Japart vrij verdienstelijk, doch lang niet zo bezonken en zeker niet zo fraai van klank als de vorige vereniging. Met het zesstemmige „Ave Verum" van Orlando di Lasso bleek men beter ver trouwd. Behoudens een kortstondige in zinking van de tweede sopranen werd het een uitvoering die er wezen mocht. Gemengd koor „Da Pacem", Santpoort (directeur Th. Spook) zong het verplichte werk mooi klinkend en stevig op toon, het had alleen nog iets vloeiender gekund. Een bijzonder fraaie en smaakvolle prestatie werd geleverd met het beroemde „Ave Regina" van Dufay; dat deed de kan sen van „Da Pacem" niet weinig stijgen. De R.K. zangvereniging „St. Caecilia", Kortenhoef, (directeur H. Mennen) zong, met een bezetting van zeer jeugdige so pranen en alten, het verplichte werk vrij vlot maar wat kleurloos, te weinig ge nuanceerd. Overigens goed op toon. Even pril van geluid klonk het „Haec Deum coeli" van Jacob Obrecht; dit was ook zeer toonvast maar te langzaam. On dertussen zeer verdienstelijk werk van deze jonge krachten. De prijzen werden als volgt toegekend: 2e Afdeling: le prijs: „Zang Veredelt", Haarlem. 2e prijs: „Polyhymnia", Amsterdam. 3e prijs: Spaarndams Gem. Koor. le Afdeling: le prijs: Kon. Zangver. „Orpheus", Druten. 2e prijs: „Da Pacem", Santpoort. 3e prijs: „Zang door Vriendschap", Den Haag. 3e prijs: „St. Caecilia", Kortenhoef. In de Eerewedstrijd die gehouden werd tussen, de beide eerste prijswinnaars, zong „Zang Veredert" „Lentezang" van Men delssohn, en „Orpheus" „Le Vendredi Saint" van Gounod. Gezien het enorme verschil tussen karakter en bezetting van beide koren en oordelend naar de prestaties op zichzelf werd op voorstel van de jury een tweede ereprijs bijgevoegd; deze werd verleend aan het Haarlemse koor, terwijl de eerste ereprijs naar Druten ging. Er heerste op deze eerste concoursavond een' spanning zoals wij sinds jaren niet meer op een wedstrijd beleefden. Dat zal op de drie volgende avonden (de drie vol gende Zondagen) voorzeker niet minder zijn; integendeel. JOS. DE KLERK. „Oranje" vertrekt 3 Juni Het vertrek uit Djakarta van de „Oranje" naar Nederland is thans vastgesteld op 3 Juni. Er dient echter op gerekend te worden, dat de thuisreis vier weken zal duren. Blussing met hindernissen Zaanse „Vesuvius" in vuur en vlam Maandagmiddag brak brand uit in de gloedfabriek „Vesuvius" te Zaandam. Deze fabriek ligt ten Westen van de spoorlijn Zaandam-Alkmaar en is voor een rijdende motorspuit moeilijk te bereiken. De Zaan- damse brandweer bestreed het vuur dan ook aanvankelijk door de slangen onder de rails door te leggen en putte water uit een sloot. Spoedig spoot men alleen nog maar modder, waarna de slangen op de water leiding werden gekoppeld. De druk bleek te gering en met vereende krachten werd ten slotte de motorspuit toch maar over de spoorlijn gebracht. Het vuur had intussen in het zaagsel, dat voor het maken van gloed wordt gebruikt, een gretige prooi ge vonden en toen de brandweermannen het na twee uur meester waren, was de gehele voorraad verloren gegaan. Eerste Hulp-wedstrijd aan het Bloemendaalse strand Een schijndode drenkeling en een per soon met ontwrichte arm plus een vermoe delijke ribfractuur waren de oogst van een ongeval hetwelk op de Tweede Pinksterdag om elf uur op het Bloemendaalse strand heeft plaats gevonden, zo luidde de op dracht die door de doktoren D. Heymans, A. G. Degenaar en Tj. Meyer werd voor gelegd aan de deelnemende ploegen van de Eerste Hulp-wedstrijd, uitgeschreven door het district Noordholland van de Ne derlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen. Elf ploegen kregen ieder een kwartier de gelegenheid om onder toezicht van de doktoren te werken met zuurstof- inhaleerapparaat, warme kruiken, spalken, vette watten, driekante doeken, brancards en dergelijke, om de levensgeesten op te wekken en de slachtoffers voor vervoer naar het ziekenhuis gereed te maken. Na afloop van de wedstrijd werd door dr. Heymans gewezen op de verschillende fou ten die gemaakt waren, waarna de heer J. P. Weyburg, voorzitter van de Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen de prijzen uitreikte. De Haarlemse herenploeg (G. van Bruggen, J. Scheepers en E. Snellens) legde beslag op de eerste prijs met 475 punten; de damesploeg van Bloemendaal (mevrouw Heytlager, mevr. Kepler en mejuffrouw Lex) en de Heem steedse ploeg (mejuffrouw B. Verschoor, H. Hessels en D. van Asselt) behaalden elk met 460 punten een tweede prijs; de derde prijs kwam in het bezit van de Haarlemse damesploeg (Wil v. Tiel-Dijkstra, Do Tur kenburg, Ton Boss?) met 440 punten. De heer G. van Bruggen, Haarlem, won de leidersprijs met 132 punten en mevrouw W. van Tiel-Dijkstra, Haarlem, kwam met 110 punten als best geplaatste leidster uit de bus. De overige uitslagen zijn: ploe gen: IJmuiden heren 434 pnt., Zandvoort II 422 pnt., Bloemendaal heren 421 nt., Zandvoort I 388 pnt., IJmuiden dames 356 pnt., Amsterdam dames 352 pnt. en Am sterdam heren 202 pnt. Leiders: H. Hessels, Heemstede, b.m. 135 pnt., A. Loos, Zand voort 116 pnt.. De Jong, Zandvoort 107 pnt., mevrouw Heytlager, Bloemendaal 105 pnt., Nederhelman, Bloemendaal 104 pnt., v. Beelen, IJmuiden 93 pnt.. mevr. Sloot, IJmuiden 81 pnt., mejuffrouw Derlage, Amsterdam 72 pnt. en Bakker, Amsterdam 47 punten. Padvindersspel in „Groenendaal" Ter viering van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Padvinders en het twin tigjarig bestaan van de Verkenners zal op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Juni in het wandel bos „Groenendanl" een opvoering van het kampvuurspel „Vreemde ajuinen" worden gegeven. Ter gelegenheid van de bevrijdings feesten van dit jaar is het spel reeds in de Schapenduinen vertoond, doch moest echter tengevolge van het slechte weer vrijwel als mislukt worden beschouwd. Het kampvuur- spel dat geschreven is door Flip Wafelbak ker en onder leiding van hopman J. J. Tekamp zal worden vertoond,'zal zich af spelen op de vijver nabij de Adriennelaan. Vooraf gaat een optocht, waarop de deel nemers aan het spei, gezeten op wagens, een tocht door Heemstede zullen maken, voorafgegaan door de districtsband onder leiding van hopman H. Bakker. Het vertrek is om zeven uur van de Molenlaan. Om acht uur wordt bij het raadhuis halt gehouden. Maandag trokken veel mensen naar het bos. In „Groenendaal" in Heemstede was het zelfs druk. Autotocht Ouden van dagen Het Comité „Autotocht ouden van dagen" zal in de week van 5 tot en met 10 Juni een huis aan huis collecte houden om de gelden in te zamelen om de 350 oudjes die de ge meente heeft, een uitgaansdag te bezorgen. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. sloeg Heemsteedse scholier s oog van student stuk In hoger beroep bevestiging van straf geëist In December 1947 raakten op een feestje van een Haarlemse sportvereniging twee jeugdige leden slaags. Een toen achttien jarige HBS'er uit Heemstede sloeg daarbij het hoornvlies stuk van het rechteroog van een twee jaar oudere Delftse student. Het cog moest operatief worden verwijderd en aangezien het linkeroog altijd zeer zwak geweest was, kon de getroffen student zijn studie niet voortzetten. Wegens mishan deling, zwaar lichamelijk letsel ten ge volge hebbende, veroordeelde de Haarlem se rechtbank in April 1948 de HBS'er tot een maand gevangenisstraf. Vandaag eiste voor het Amsterdamse gerechtshof dat de zaak in hoger beroep behandelde, de pro cureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, be vestiging van deze straf. De uitspraak is bepaald op 13 Juni. In zijn pleidooi vertelde mr. F. van der Goot, dat verdachte, die thans 21 jaar is, na de bevrijding uit Indonesië in ons land is aangekomen. In Indonesië had hij 3V2 jaar in een kamp vertoefd. Hij was achter met zijn studie. „Vandaag", aldus de ver dediger, „kan deze jongen terecht staan, omdat het derde Pinksterdag is, maar mor gen gaat hij voort met het tijdens Pink steren onderbroken afleggen van zijn eind examen HBS". Mr. van der Goot memoreerde, dat het feit reeds 2'/2 jaar geleden was gepleegd en sprak de hoop uit, dat het Hof in het komende vonnis wel de ernst van de zaak duidelijk zou uitspreken, doch de reeds zwaar gestrafte verdachte geen onvoor waardelijke gevangenisstraf zou opleggen. Demonstratie met de werphengel Zeker tweehonderd Haarlemse henge laars hebben zich gisterochtend op de Zon- nekade laten inwijden in de geheimen van de werphengelarij. Twee matadors in deze tak van sport, de heer J. Roelfs en de Ne derlandse casting-kampioen, de heer J. P. Schreiner, instrueerden de leergierigen in het gebruik van spinner, plug. werpmolen en andere attributen van deze fascineren de ultra-lichte visserij en de hengelaars verdrongen zich langs de waterkant om maar niets van deze kunstgrepen te mis sen. Zij kregen er demonstraties afstand- werpen en precisie-werpen te zien en zelfs de vliegen-hengel werd gehanteerd om de ontwikkeling van de werphengelarij te illustreren. Het enige dat niet gedemon streerd kon worden, was het werkelijk vangen van vis, want hoewel de magische datum 1 Juni naderbij komt, is het sei zoen nog gesloten. Nochtans beleefde iedereen ook aan dit „droog-vissen" veel plezier en bij al degenen, die het na af loop ook zelf eens mochten proberen, zal de wens gerezen zijn in het komende seizoen baars, snoek, karper en brasem op deze manier te gaan belagen, al belandde het werplood niet altijd op de gewenste plaats en werd leermeester Roelfs op een gegeven moment zelfs door een al te enthousiaste werper aan de vliegenlijn gevangen. Deze demonstratie was vooraf gegaan door een lezing, die door de heren Roelfs en Schreiner vorige week Donder dag in restaurant Munniks werd gehou den. Lezing en demonstratie waren geor ganiseerd door een Haarlemse hengel sportfirma. Lichter van 600 ton vastgelopen De zeshonderd ton metende lichter „Mitropa 5" raakte Zondagmiddag, komende van Antwerpen en op weg naar Rotterdam in de Westerschelde nabij Bath aan de grond. Bij aflopend tij kreeg het schip zware lekkage. Twee sleepboten hebben de „Mitropa" naar Hansweert gesleept, waar thans de lading ijzererts, in een andere lichter wordt overgeslagen. Het schip zal naar Rotterdam worden gesleept om daar gerepareerd te worden. CONCERT IN HET BLOEMENDAALSE BOS Donderdagavond 1 Juni geeft het Chr. fan farecorps „Sursum" te Bloemendaal een con cert in het Bloemendaalse bos van 8—10 uur. Dis is het concert dat op 5 Mei geen door gang kon vinden wegens het slechte weer. Slotkoers Vrijdag Koninklijke Olie 282% 202% Philips 224 170 - 116% Nederlandse Ford 281 Nederlandse Kabel 267 v. Berkel's Patent 110 Scheepvaart-Unie. 134/* HolLAmerika Lijn 159% Deli Maatschappij 119% H. V A 121% A'dam Rubber 125% Ned. Handel Mij 141% N.-L Handelsbank 84% Billiton Mij. II 219 Openings koersen 284% 202% 119 122 128 In nood verkerende notedop door Neeltje Jacoba binnengebracht. Vier leerlingen van de Zeevaartschool in Den Helderwaarvan de oudste 20 jaar was, vertrokken Zaterdagavond in een kajuitsloep uit Engeland met bestemming Den Helder. Tijdens het zware weer dat hen plotseling overviel, raakte de motor onklaar en scheurde het grote zeil aan flarden. Met de fok probeerden ze het te klaren, maar 3 mijl ten N. van Wijk aan zee dreigde de kajuitsloep die maar 8.75 meter lang is op de kust te slaan. De reddingboot „Neeltje Jacoba" die ter assistentie was uitgevaren, zag kans het scheepje op sleeptouw te nemen en de vier uitgeputte jongens de veilige haven van IJmuiden binnen te brengen. Foto: De Neeltjemet haar buit. De Koningin heeft aan de gouverneur- generaal van Canada een telegram gezonden waarin zij haar deelneming betuigt met de door de overstroming getroffenen in Winni peg en omgeving. HAARLEM EN OMGEVING Tot leden van de Kerkeraad der Re monstrants Geref. Gemeente te Haarlem werden verkozen mevr. C. G. HoffVer meer en de heer H. van den Briel; de laatste zal als penningmeester optreden. De vice- voorzitter, mr. H. J. P. E. Mijnssen, werd herkozen. Tot koster der Remonstrantse Kerk werd. als opvolger van de heer H. Her mes, die om gezondheidsredenen ontslag aanvroeg, benoemd de heer W. F. Booms. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal-examen indologie (economisch) de heer E M. van Emmerik te Haarlem. Diens stadgenoot A. Behrcndt slaagde voor het tweede gedeelte van het arts-examen. In dc Nederlands Hervormde Kapel aan de Asselsestraat te Apeldoorn is op dc avond van de Tweede Pinksterdag een Avond maalsviering gehouden waaraan werd deel genomen door Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Wilhelmina. De koele Pinksterdagen Alleen op Maandag was er wat drukte op Zandvoort Zandvoort heeft in het verleden betere Pinksterdagen gekend dan die van 1950. Hoogtijdagen waarop vele duizenden zee en strand opzichten. Nu blies een felle Zuid wester 1ste Pinksterdag loodgrauwe wolken aan rafels en bescheen een waterig zonnetje een verlaten strand, waar witte schuim koppen op een hoog opgezweepte branding het zeewater tot aan de duinrand brachten, lste Pinksterdag werd een volkomen fiasco. De tweede Pinksterdag bracht een aanzien lijke verbetering. Hoewel de wind uit de verkeerde hoek bleef waaien, en de Noord- Westelijke bries geen zomerse warmte bracht, was er zonneschijn en daarmede, ondanks de kou, leven aan het strand. Achter glas en in tegen de wind gekeerde strandstoelen bivakkeerden badgasten en dagjesmensen aan het strand, zelfs waren er zwemlustigen, die een duik in de nog steeds met schuim over dekte golven waagden, maar de ware strand- stemming ontbrak. Anders was het in het dorp. waar een gezellige drukte heerste in de vele bedrijven, die tot laat in de middag aan hield en waarbij de neringdoenden nog vrij goede zaken maakten. Hoewel dus van totaal mislukte Pinksterdagen niet kan gesproken worden, had het toch veel beter gekund. Velsen-Noord Diamanten bruidspaar kreeg veel belangstelling Het is Zondag voor het zestigjarig bruidspaar Jacobus Castricum en Anna Terluin uit Velsen en de talrijke familie leden bij de viering van deze bijzondere gebeurtenis een prettige feestdag gewor den. De echtelieden, die door de evacuatie nog steeds inwoners van Haarlem zijn, waar zy aan de Rozenprieelstraat wonen, mochten reeds Zaterdagavond aan het feestadres een prachtig bloemstuk van Haarlems burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers ontvangen. In de R.K. kerk van St. Joseph is Zondagmorgen het feest kerkelijk gevierd, waarna de oudjes door pastoor A. M. A. Vollaerts in de pastorie werden ontvangen. SCHEEPVAART Aalsum, 28 v. Genua n. Port Said. Abbedijk. 30 te Recife. Akkrumdijk, 28 te R'dam v. New York. Aldabi, pass. 29 Recife n. La3 Palmas. Aldebaran, 29 te R'dam v. Narvik. Algenib, 29 v. Victoria n. Ilheos. Aludra, pass. 23 Madeira. Amstelkerk, 28 v. Matadi te Loanda. Arendsdijk. 28 v. Victoria. Averdijk, 28 v. Lake Charles te Mobile. Aagtekcrk, 27 v. Genua. Aalsdijk, 30 v. Norfolk n. New York. Alblasserdfjk, 28 te New Orleans v. Tamplco. Alchiba. 30 te Recife. Alcor, 29 pass. Fernando Noronha. Alphacca. 29 v. Baltimore n. New Port. Averdük, 29 v. Mobile n. New Orleans. Baarn, pass. 28 Ouessant. Bantam, 27 v. Makassar te Balikpapan. Barendrecht (t). 28 te Punta Cardon v. R'dam. Borneo, 27 te Belawan. Bengkalis. 30 te Napels. Caltex-Pernis (t). 29 pass. Finisterre. Ca tex-The Hague (t). pass 29 Ouessant Celebes. 29 v. Djakarta n. Cheribon. Ceronïa (t), 28 te Dakar fifcivella. 28 v. Miri n. R'dam. «tttlca. 27 v. Paramaribo n. A'dam. Caltex-Pernis (tl. 30 pass. Lissabon. Eemland, 27 v. Rio de Janeiro. Eendracht, 28 v. Patras n. Tunis. Ena (t), 30 te Cochin v. Abadan. Enggano. 28 v. Port Said n. Aarhus. Eemdijk, 28 v. San Francisco. Esso Amsterdam <t>, 29 v. Aruba n. Pemls. Friesland, 30 v. Singapore. Gooiland, 28 te Montevideo. Gordias, 26 v. Izmir n. Tunis. General J. H. McRae, 28 te Djakarta. General M. L Hersey (tr.), 1 21 u. verw. IJm., 2 9 u. ontschepen A'dam. Groote Beer. 29 1030 m. ZO. Dondrahead. Hector, 30 te Constanza v. Istanboel Heelsum, 28 v. Laguaira te Puerto Cabello. Hellenic (tr.), 29 te Colombo. Hestia, 28 v. Laguaira te Curacao, Hoogkerk, 29 te Antwerpen. Hellenic Prince (tr.) 29 v. Colombo. Indrapoera. 29 v. Singapore. Jaarstroom, 29 te Bordeaux. Jagersfontein, pass. 30 Messina. Joost v. d. Vondel, 29 te R'dam v. Narvik. Helbergen, pass. 29 Ouessant. Kertosono, pass. 28 Dover Kota Agoeng 27 v. Soerabaja n. Rangoon. Kota Gede, 27 v. Cotonou. Kota In ten, 8 verw. v. Djakarta n. R'dam. Laurenskerk. pass. 28 Finisterre. Leopoldskerk. 28 v. Abadan n. R'dam. Lieve Vrouwekerk. SO te Rastanura v. Bahrein. Lissckerk, 28 te R dam v. Abadan. Luttekerk, 27 v. R'dam n. Calcutta. Lindekerk, pass. 29 Gibraltar. Maaskerk, 27 v. Duala n. Manoka. Maasland. 29 v. Las Palmas n. Antwerpen. Macoma (t). 29 te Gladstone v. Sydney. Macuba (tl. 27 v. Suez n. Abadan. Malvlna (t). 27 te Aden v. Abadan. Mariekerk, 27 v. R'dam n. Kobe. Marisa (t). 29 v. Port Said n. Abadan. Marken. 29 v. Karachi n. Port Satd. Meerkerk, 27 v. Penang. Melampus, 29 te Suez. Mapia, 30 te Hallfax. Modjokerto, 1 14 u. verw. R'dam v. Soerabaja Nestor 28 v Beyrouth te Alexandria. Nlgerstroom, 27 to Takoradi. Noordam, 28 17.30 u Scllly. Noordwijk, pass. 28 Malta. Oranje Fontein, pass. 29 Finisterre Oranjestad, pass. 28 dwars Finisterre. Poelau Laut, pass. 28 Aden. Prins Alexander. 28 v. R'dam n. Montreal. Prins Frederik Hendrik, pass. 30 Kp, Race Prins Willem Hl, pass. 30 Kp. Race Rempang, 28 v. Makassar te Nunukan. Riouw, pass. 29 Finisterre. Reynolds. 28 v. Djakarta n. R'dam. Sloterdljk, 29 te Penang. SommelsdUk, 27 te R'dam v. New Orleans Stad Alkmaar, 29 v. Beira. Stad Lelden. 30 te Lyttleton v. Timaru. Stad Schiedam. 29 te Dakar. Sarangan. 29 8 u. v. Aden. Schledtjk, 30 te Baltimore. Talisse, pass. 28 Kp. Raselhad. Tarakan 30 v TJ. Pandang n. Djakarta. Tawali. 28 te Singapore. Themlsto, 28 v Swansea n. Montreal. Veendam. 30 13 30 u gmt. verw. voorgaats Hoek van Holland v. New York. Van Ostade. pass. 28 Flores Volendam. 29 v New York n. Le Havre Waal, 29 v. Houston n. New Orleans Waterman. 28 20 u. pass Perim (tr.). Willem Ruys. 29 50 m. W. Sabang. Woensdrecht (t), 30 v. Suez. Waterland, 27 v. Las Palmas. Westerdam, 27 v. New York n. R'dam. Zeeland L.. 30 2.15 u. v. Port Said. Zuiderkruis, 29 pass Finisterre.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3