De ronde-karavaan bereikte Eindhoven Henk Lakeman draagt nog de oranje-trui HHC en OVVO bleven aan de leiding Heemsteedse ploegen te sterk voor de gasten Hubert dood - de rest was onzin. Dinsdag 30 Mei 1950 De uitslag van de Zaterdag gehouden van het lijf zouden kunnen houden, al was vierde etappe, van Geleen naar Baarle Nas sau over 270 km. luidt; 1. Lakeman 6.58.02; 2. Maelbrancke (Bel gië); 3. De Cock (België); 4. Schoenmakers, allen zelfde tijd; 5. Van Kerckhove (België) 6.58.30; 6. De Poorter (België) 7.00.05; 7. Ro giers (Belg.): 8 Vanderveken (B.); 9. Smits; 10. Meersman (België), allen zelfde tijd; 11. Mertens (België) 7.00.30; 12. Schotte (België) 7.01.35; 13. Middelkamp; 14. Accou (Belgie); 15. Lambrichs; 16. Van der Zande; 17. Ver poorten (België); 18. Callens (België), allen dezelfde tijd; 19 De Ruyter 7.04.01; 20. Lee- nen (België) 7.05.34. Vos. die gestart was in de oranjetrui, werd 25e in 7.07.01. In totaal werden 52 renners geklasseerd. Lakeman leidde in het algemeen klasse ment. gevolgd door De Poorter, Callens, Vanderveken en Leenen. Tijdens de vierde etappe hebben opgege ven Van Gelderen, De Hoog, Hendrickx en René Jansens. Niet gestart was Jef Janssen. Wat al vier dagen lang in de lucht heeft gehangen, is op Tweede Pinksterdag ge beurd. Het duel MiddelkampSchotte is tot uitbarsting gekomen. Ergens in de buurt van Roosendaal, toen de karavaan, na de rustdag van Zondag, ongeveer zestig kilometer in de uitgeruste benen had zit ten, werd de basis voor die strijd gelegd. Een strijd, die enkele uren later, in Eind hoven een einde zou vinden door een over winning van de Belg Brik Schotte. In een groepje van zeven werd de strijd SchotteMiddelkamp gevoerd. Steeds waren de twee concurrenten eikaars buurt, ook toen de kopgroep tot elf man was uitgegroeid en zich van de Brabantse Zuid-Westhoek met behulp van een straffe wind weer in de richting Eind hoven bewoog. De chronometers zetten de overtuiging dat het moeilijk zou worden voor de achtervolgers in het peloton om deze sterke kopgroep in te halen. Na 76 kilometer bedroeg de voorsprong ruim drie minuten, na 95 kilometer bijna vijf minuten en voorbij Kruisland, toen de startplaats in Baarle Nassau bijna 110 ki lometer achter de rug lag, zes minuten. In het peloton was op dat moment een renner, die bijzonder veel belangstelling had voor de achterstand, namelijk de dra ger van de oranjetrui, Her.k Lageman. Zaterdag had hij zich op het laatste stuk van de etappe GeleenBaarle Nassau in die trui gereden. Uit die kopgroep had zich even voorbij Tilburg de Belg Van Kerk- hove en Gerrit Voorting los gemaakt. Dezen waren met een voorsprong van on geveer een minuut Baarle Nassau binnen gereden. Drie rondjes van vier kilometer betekenden echter nog twaalf kilometer en dat was teveel voor de vermoeide benen van Voorting. Lakeman ging in het vlakke Brabantse land met nog 100 km voor de boeg naar voren en liet zich niet meer terughalen, tenminste niet door het gehele peloton. De Belgen wisten al dat er vooraan een zeer ongelijke strijd zou worden gevoerd tussen vele Nederlanders en weinig Belgen en zij lieten niet toe dat er zich nog een Neder lander naar de voorste linies waagde. Dus gingen Vanderveken Rogiers, Accou, Cal lens, Van Kerkhove, Decock en Depoor- ter mee naar voren, tezamen met Gerry Loos. Achter die brede oranjerug van Lakeman ging het achter de kopgroep aan, die op dat ogenblik de vorsprong tot bijna 6Vi minuut had uitgebreid. De voorsprong bleef behouden op het peloton, maar waar van de tussen beide groepen in opererende achtervolgers steeds meer afknabbelden. Vier minutendrie en een halve mi nuut...., steeds sneller werden de chro nometers afgedrukt. De kopgroep had in middels de Belg Mertens verloren, die een lekke band kreeg en achterop geraakte. De tien gingen door, vastbesloten de voor sprong tot de finish in Eindhoven te be houden. Tegen heteinde was het zo goed als zeker dat zij zich Lakeman en anderen diens achterstand ook nog maar twee en driekwart minuut. Zij legden er een schepje op en vlogen in Eindhoven het prachtig afgezette parcours op. Nu zou het erom gaan, Schotte of Middelkamp. De Belg won in 5 uur 58 minuten en 28 seconden. 2. Middelkamp; 2. Van Est; 4. Vos; 5. De Ruyter; 6. Beanar; 7. Evers; 8. Blan- kenauw; 9. De Vries, allen zelfde tijd als Schotte. Het algemeen klassement van de vijfde ronde luidt: 1. Lakeman 33.00.37; 2. Depoorter 33.02.40; 3. Callens 33.02.42; 4. Vanderveken 33.03.40; 5. Rogiers 33.04.45; 6. Evers 33.04.49; 7. De Ruyter 33.07.36; 8. Schotte 33.08.34; 9. Middelkamp zelfde tijd; 10. De Cock 33.08.41. Woensdag in Haarlem Woensdag wordt de laatste etappe gehou den. De renners startten om half drie in Rot terdam en rijden via Den Haag, Leiden naar Noordwijkerhout. Om vijf uur worden zij op de grens van Noordwijkerhout en Bloemen- daal verwacht. De route is: Margrietenlaan, Leidsevaart tot de Schouwtjesbrug in Haar lem, Schouwtjeslaan, Uittenboschstraat, Wes- terhoutpark, Wilhelminalaan, Fonteinlaan. Zuiderhoutlaan, Heemsteedse Dreef, Cru Zeepkistenrace Op de „Thymse Hught" te Rheiien werd op Tweede Pinksterdag een zeepkistenrace van Nederland gehouden, georganiseerd door de Motor- en Autoclub Rhenen en omstre ken. Meer dan tienduizend toeschouwers woonden de wedstrijd bij, die geheel naar Amerikaanse stijl was opgezet. Op de helling waren 3 banen uitgezet met een lengte van 298.3 meter. Uit alle delen van ons land waren de jeugdige zeepkistencoureurs met hun wagentjes naar Rhenen gekomen. De snelste rijder haalde 36 k.m. per uur. In totaal namen 107 jongelui aan de wed strijden deel. De winnaars in de klassen (naar leeftijden ingedeeld) voor zelfgebouw de wagens waren Th. Smeets (Echt), J. A. Brands (Wageningen) en A. Verdonschot (Haarlem). Winnaars in de klassen (naar leeftijden ingedeeld) voor niet zelfgebouwde wagens werden: T. de Rooy (De Bilt), C. Jurg (Utrecht) en C. Apeldoorn (Rhenen), H. Spies jr. (Rhenen) werd winnaar in de vrije klasse. Boksen Zege van Walcott op Ten Hoff In de eerste grote internationale boks wedstrijd, welke sedert de oorlog in Duits land werd gehouden won de Amerikaan Joe Walcott te Mannheim op punten van de Duitse zwaargewichtkampioen Hein ten Hoff na een gevecht over tien ronden. De wedstrijd, die plaats vond ln een over dekte ring in de buitenlucht, werd bijge woond door 30.000 toeschouwers, die na af- quiusweg. Hoofddorp. Utrecht, door het Gooi loop doorweekt waren door de talrijke stort- naar Amsterdam. Om half negen worden de buien welke gedurende het gevecht boven renners in het Olympisch Stadion verwacht. Mannheim losbarstten. A DVERTENTTF Honkbalcompetitie Het opmerkelijkste feit in de honkbal- j (44) in de finale kwam. Hierin ont- competitie was de grote overwinning welke moette het „Catchers" ui: Amsterdam, S.C. Haarlem op E.D.O. behaalde, waar- welke ploeg thans in de Overgangsklasse A door de strijd onder aan de ranglijst is aan de kop gaat. Na een spannende wed- ADVERTENTIE 'n Vleugje tocht - kou of vocht en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Rheumatlsche pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een on genietbaar humeur. Kruschen Salts stimu leert op weldadige wijze de natuurlijke wer- kir.g Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aar- Waarom zouöt ge het niet eens met Kruschen probe ren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Nederlandse successen in Damastournooi Het Damastournooi, dat Maandag te Am sterdam werd besloten, heeft een volledig Nederlands succes opgeleverd. In het major- tournooi waren de eerste drie plaatsen voor de Nederlanders Gordijn, Roozenburg en Keiler. Op de Vierde plaats volgde de Frans man Bonnard, maar daarna kwam weer een Nederlander, namelijk Van Dijk. Het minortournooi bracht een zo mogelijk nog groter Nederlands succes. Hier werden de eerste vijf plaatsen ingenomen door Ne derlanders. Bij het bepalen van de volgorde van de ranglijst werd het Sonnenborn-Berger systeem toegepast. De uitslagen van de negende ronde waren: Majortournooi: GordijnPost 02. Botta Verpoest 0—2. Keller—Van Dijk 2—0. King— Roozenburg 0—2. Bonnard—Guignard 2—0. Minortournooi: Verse—Causse 1—1. Ham— Slaby 1—1. Den Hartogh—Amsens 0—2. Ha- vaertDukel 1—1. Bandstra—Noome 2—0. In de tiende ronde zijn Majortournooi: GuignardKing 02. Roo zenburg—Keller 2—0. Van Dijk—Botta 2—0. VerpoostGordijn 02. PostHarrold 20. Minortournooi: VerseCaussee 11. Ham semsHavaert 2—0 Slaby—Den Hartogh 0—2. CausseeHam 02. De JongVerse 11. De uitslagen van de elfde en laatste ronde luiden: Majortournooi: Roozenburg—Bonnard 1-1; Van Dijk—King 2—0; Verpoest—Keller 1—1; Post—Botta 2—0: Hasrold—Gordijn 0—2. De eindstand luidt: 1. Gordijn 15 pnt. uit 10 part.: 2. Roozenburg 15 uit 10; 3. Keiler 14 uit 10; 4. Bonnard 13 uit 10; 5. Van Dijk !2 uit 10; 6 Verooest 11 uit 10; 7. Post 11 uit !0: 8. Guigr.ard 8 uit 10; 9 King 7 uit 10; 10. Harrold 2 uit 10 en 11. Botta 2 uit 10. Minortournooi: HamDe Jong 02; Den Hartogh—Caussée 0—2; Havaert—Slaby 0—2; BandstraAr.sems 11; NoomeDukel 02, De eindstand werd: 1. De Jong 16 uit 10; 2 Ar.sems 15 uit 10; 3. Dukel 13 uit 10; Ham 13 uit 10; 5. Bandstra 12 uit 10; Caussée 9 uit 10. 7. Den Hartogh 9 uit 10; 8. Versé 7 uit 10; 9. Noome 7 uit 10; Slaby 6 uit 10; 11. Havaert 3 uit 10. verscherpt. H.H.C. en O.V.V.O. bleven aan de leiding door ruime overwinningen op Schoten en Y.Y.G.A. Schoten—H.H.C. 2—14. Het bleek ook in deze wedstrijd weer. dat H.H.C. een zeer sterke ploeg bezit. Het negental sloeg tegen Schoten, met Keule- mans op de plaat, dertien honkslagen, waarvan vooral de home-runs van Vrene- goor en Mulder vermelding verdienen. Reeds in de eerste slagbeurt nam H.H.C. een voorsprong van 4—0, die nadien ge leidelijk werd vergroot. Smit en Duinker hadden weinig moeite met de Schoten slag- ploeg. De twee runs die de geel-zwarten scoorden waren het gevolg van een kleine inzinking in de vijfde innings. Jole (HHC) was met 4 h.s. uit 6 beurten de uitblinker aan slag. De werpersresultaten waren; Keulemans (Schoten) 5x3 sl., 4x4 w., 13 h.s. tegen. Smidt en Duinker (HHC) 12x3 sl., 7x4 w,. 2 h.s. tegen. De score verliep als volgt: H. H. C. 3—0—3—4—1—0—3—0—0=14 Schoten 0—0—0—0—2—0—0—0—0= 2 S. C. Haarlem—E.D.O. 22—9. Ook in deze wedstrijd domineerden de slagploegen. Acht-en-twintig veilige tikken (waaronder drie homeruns van De Mon, Pieters en Zwart) werden er in het geheel genoteerd, waarvan zeventien voor de S.C. Haarlem. Vooral in de eerste en achtste slagbeurt waren de Haarlemmers goed op dreef. Beide malen vielen er vijf honk slagen. die respectievelijk zeven en acht runs opleverden. Ferment had ook de grootste moeite met de E.D.O. slagploeg, doch hij had hier in de eerste plaats het voordeel, dat de tik ken van E.D.O. meer verdeeld vielen, ter wijl ook zijn veld hem goed steunde. De uitblinkers waren: De Mon en Huis stede van S.C. Haarlem, Lazones en Zwart van E.D.O. De werpersresultaten waren: Haarlem 11x3 slag, 8x4 wijd, 11 honk slagen tegen. E.D.O. 5x3 slag, 7x4 wijd, 17 honkslagen tegen. Gescoord werd als volgt: E.D.O. 0—0—0—0—2—1—04—2= 9 SCHaarl. 7—1—0—3—0—0—3—8—x=22 Overgangsklasse B. Van de met Pinksteren gespeelde wed strijden zijn twee gelijk geëindigd, doch beide onder protest. TYBB en HFC Haar lem speelden 1010 en Sparta en RCH 8—8. HFC Haarlem zowel als Sparta pro testeerden. Vooropgesteld, dat hierin geen veranderingen komen, was het voor HCK, dat zelf met 92 de baas bleef over Cele- ritas, en HHC 2, dat met 144 van SC Haarlem II won, een goede dag. Zilveren Masker-tournooi. Het door de vereniging Celeritas te Den Haag voorbereide tournooi om het zilveren masker is dit jaar gewonnen door HCK, dat via een overwinning op SC Haarlem (64) en een gelijk spel tegen Celeritas strijd veroverde HCK met 43 voor één jaar het masker. H.C.K. naar Antwerpen. HCK bracht tweede Pinksterdag een be zoek aan Antwerpen, waar een wedstrijd werd gespeeld tegen „Spallding", dat aan het hoofd gaat van de Belgische eerste klasse. Na een fraaie strijd wonnen de Bloemendalers met 61. Hieraan vooraf ging een softball-demon- stratie van H.C.K. en D.E.C. (Amsterdam). De uitslagen luiden: Tweede klasse A: THBHFC Haarlem 2 11—1. Neptunus—TIJBB 2 15—6 Tweede klasse B: EHS—HCK 2 17—6. Schie dam—EDO 2 17—5. Schoten 2—HHC 3 15—15. Tweede klasse C: KennemerlandRooswijk 7—15. Spartaan 2—DWV 7—22. RCH 2— DEC 9—11. Tweede klasse D: DOS 2Zeeburgia 6—11. QuickABC 2 86. Hilversum—AHC '31 21. Tweede klasse E: Blauw Wit 2't Gooi 3—2. VVGA 2—Catchers 17—0. ADVERTENTIE A GOLDEN AND PURE VIRGINIA SHAG Sportuitwisseling Heemstede - Leamington Alleen Engelse zege op het cricketveld ADVERTENTIE LIJDT NIET LANGER door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08. Zaterdag en Maandag zijn de Heemste denaren op verscheidene fronten in actie gekomen op het terrein van de sport met de vrienden uit Leamington-Spa. Na de overwinning in hef tafeltennis te hebben behaald zijn de Heemstedenaren rustig ver der gegaan met het behalen van overwin ningen, die in cijfers uitgedrukt de kracht van de Heemsteedse ploegen op weinig twijfelachtige wijze tot uitdrukking ver mochten te brengen. Bij hockey, voetbal, zwemmen, waterpolo en tennis kwamen de Leamingtonians er niet aan te pas. De Engelsen hebben in de cricketwedstrijd de eer gered. Tegenover deze nederlaag dus zes overwinningen voor de gastheren, die, het zij geconstateerd, voor een gelijkwaar diger krachtmeting hadden kunnen zorgen door hun ploegen minder sterk samen te stellen. Met name gold dat wel voor de voetbal- en zwemwedstrijden, waar het publiek weinig te zien heeft gekregen. Heemsteedse voetbalploeg in sterke formatie. De voetbalwedstrijd tussen Heemstede en Leamington heeft aan spanning maar zeer weinig opgeleverd, want tegenover een Leamintonploeg van slechts middel matige kwaliteiten, kwamen de Heemste denaren met een elftal in het veld, dat te sterk was samengesteld om voldoende weerstand van de Engelse gasten te kun nen verwachten.. Tegenover het flitsende aanvalsspel van Heemstede schoten de gasten in krachten te kort. Men bleef het antwoord schuldig op de listige trucjes van Biesbrouck en anderen, die in de eerste helft door Vos en een hattrick van Biesbrouck met 40 de leiding namen. Na de hervatting scoorde rechtsbuiten Woodward voor Leamington tegen en daar de Heemstedenaren het thans wat rustiger deden kregen de Britten even gelegenheid een paar goede aanvallen op te bouwen, die echter door gebrek aan schotvaardig heid geen resultaten opleverden. Door een fraai doelpunt van Koster werd het 51 en een voorzet van Nolet woei achter doel man Isaacson (61). Hockey-speelsters wisten er ook raad mee. Het Heemsteedse hockey-team stak qua spel een klasse uit boven dat van de Engelse dames, die tekort schoten in het afwerken van de aanvallen, ten achter bleven in stoktechniek en combinatiever mogen en niet opgewassen bleken te zijn tegen het hoge tempo, waarin de gastvrou wen hun spelletje speelden. De eerste helft was afgesloten met een 30 voor sprong door doelpunten van de dames H. Olthof (2) en L. van Turnhout. Na de Wat hadden ze een pret op dat feest! Nadat ze allerlei hadden gesnoept en leuke muziek genoten, dansten alle poppen, hand in hand, een vrolijke rondedans over de feestplaats. Jongens, dat ging leuk'. Ze zongen erbij uit volle borst, en de lampions en vlaggetjes aan de draden boven hun hoofd wapperden er helemaal van heen en weer. Toen konden ze ook nog allerlei spelletjes doen. Er was ook een schommel gemaakt, die aan stevige takken hing. Bunkie kreeg er echt zin in. Hij stapte op het plankje en begon te schommelen. „Houd je goed vast, Bunkie!" zei Rick. ,_JDan zal ik je een zetje geven!" Hij duwde Bunkie telkens flink af, zodat die heerlijk zweefde op zijn plankje. „Reuzefijn gaat-ie!" juichte Bunkie opgewonden. Ja, ze hadden een heerlijke avond. hervatting brachten de dames Olthof en Nederkoorn de stand op 70. Daarna slaagden de dapper volhoudende Leaming tonians door de dames Potter en Corbet twee tegenpunten te scoren. Eindstand dus 72 in het voordeel van Heemstede. Tenniswedstrijd: 102 voor Heemstede. De tennisontmoeting bracht een 120- zege voor Heemstede, waaruit geconclu deerd kan worden, dat de tegenstand van Leamington niet voldoende moet zijn ge weest om de gastheren behoorlijk partij te geven. De uitslagen waren: Herendubbelspel: P. Josso en C. Ver schuur sl. King en Mayman 62, 75. J. van Heul en H. Brans sl. Doyle en Checketts 2—6, 6—4, 6—0. Damesdubbelspel: mejuffrouw Van den Berg en mejuffrouw Duvergé sl. mevrouw Gold en mejuffrouw Cope 60, 61. Me juffrouw Renses en mevrouw Meesman sl. mejuffrouw Osborne en mevrouw Thorn- ley 6—1, 6—2. Gemengde dubbelspelen: mejuffrouw Blikslager en Meesman sl. mejuffrouw Cope en Doyle 62, 61. Mejuffrouw Van Deventer en J. van Heul sl. mevrouw Gold en King 64, 60. Mejuffrouw Van den Berg en J. Kammeijer sl. mejuffrouw Osborne en Mayman 36, 61, 62. Mevrouw Kammeijer en Josso sl. mevrouw Thornley en Checketts 61, 62. Mejuf frouw Renses en Verschuur sl. mevrouw Gold en King 62, 64. Mejuffrouw Du vergé en H. Brans sl. mevrouw Gold en King 6—2, 64. Heer en mevrouw Mees man sl. mevrouw Thornley en Checketts 62, 64. Mejuffrouw Blikslager en J. Kammeijer sl. mejuffrouw Osborne en Mayman 64, 36, 63. Cricket voor de gasten. De Engelsen trokken het eerst naar de wickets en scoorden 121 runs, waarvan Cooper een harde en snelle 49 (3x4; 2x6), Gardner 14 en Kelly 26 n.o. De CVHW-ers stonden hierna machteloos tegenover het sterke bowlen van Cooper en Gardner. De gastheren scoorden slechts 52 runs. Bastia- nen 10, Roodt 14. Cooper 27; Gardner 6—25. Zwemwedstrijden. In de zwemvijvers zijn de zwemwed strijden gehouden. Op de 100 meter borst- crawl heren, welk nummer op buitenge woon fraaie wijze buiten mededinging werd gewonnen door Tjebbes, evenaarde deze zijn beste tijd van 1 m. 0,2 sec., welke tijd in een binnenbad werd gemaakt. Daar in het algemeen records vrijwel uitsluitend in binnenbaden worden gevestigd, is de tijd ongetwijfeld niet ver meer dat het record van Hoving (59 sec.) door Tjebbes zal worden verbeterd. Verder was A. de Vries op butterfly in behoorlijke vorm. De door hem gemaakte tijd lag echter boven zijn beste prestatie. De waterpolowedstrijd tussen Heem stede en Leamington gaf een groot over wicht te zien van de zijde van Heemstede, waardoor de score regelmatig werd ver hoogd. Het viel hierbij op dat de Engelsen zich nog niet voldoende aan de nieuwe spelregels hadden aangepast. Speciaal in een groot poloveld als dat te Heemstede, was dit een belangrijk nadeel tegen de veel snellere Heemsteedse spelers. Waterpolo Heemstede-Leamington 11-0. Na afloop van de wedstrijden heeft HPC de Engelse gasten een thee aangeboden in restaurant Groenendaal. Het erelid van HPC, de heer B. Moolenaar sprak de En gelsen toe, waarna de heren North en Heath namens Leamington het woord voer den. Vanavond wordt een afscheidsbijeen komst gehouden en Woensdag vertrekken de dames en heren uit Leamington weer. ADVERTENTIE Voor zéér weinig geld gezelligheid. Reeds v.a. f 0-45 per rol BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 - Tel. 11657 - Haarlem Vakkundige behangers beschikbaar KORT VERHAAL DOOR HANS ALMA Het was maar een kort krantenbericht, dat de dood van de militaire vlieger, de reserve-luitenant Hubert van Tuil meldde. Een nuchter bericht, dat vertelde hoe hij in de vroege schemering met zijn kleine jager tegen een villa in Amsterdam Zuid was gevlogen, toevallig juist de woning naast de zijne. Twee onder één kap. „Zeer waarschijnlijk", zo trok een journalist zijn conclusie, „heeft hij laag over zijn woning scherend zijn echtgenote een vliegersgroet willen brengen". Ik las de regels drie keer over, om tot mij door te laten dringen, dat Hubert dood was. De rest was onzin. Vreemd, deze ge dachte was eigenlijk mijn eerste reactie. Geen smart of doffe pijn, maar de wreed logische redenatie, dat de opmerking over de vliegersgroet onzin was. Dat wist ik. omdat Hubert en ik de laatste tijd veel met elkander gesproken hadden, ook over Elisabeth. Hij had mij verteld van zijn verdriet en ik had gezien hoe hij de laatste weken veranderd was. Zijn ingehouden smart werkte benauwend en het was alsof zijn geest ziek was. Die avond van het krantenbericht zat ik verder stil in mijn stoel en geleidelijk werd mijn wezen doortrokken van ver driet, omdat in mijn bewustzijn langzaam groeide het weten over Huberts dood. En tussen waken en dromen beleefde ik wat hij nog geen vierentwintig uur geleden be leefde en begreep ik hoe ziek zijn ziel ge weest moet zijn om tot de daad te komen. In een enkel hoog dakvenster weerkaatst nog fel en stralenspattend het licht van de stervende zon als boven de buitenwij ken van Amsterdam het nijdig en onregel matig gebrom van een klein, snel vlieg tuig de mensen voor een moment in het reeds vervagend groen-blauw van de hemel doet kijken. Nog een kwartier ge leden warén vier jagers van het militaire vliegveld opgestegen voor een oefenvlucht bij nacht. Hubert, als laatste gestart, had zich niet bij de anderen, die Zuidwaarts vlogen, gevoegd. Hij was afgezwenkt naar het Westen, naar Amsterdam, waar hij woont in een aardige villa, twee onder een kap. Het is alsof het gedaver van de vlieg tuigmotor steeds dieper de naam Elisabeth en tevens zijn gedachte om haar te doden in zijn ziel boort. Sinds hij op die laatste zomermiddag uit haar charmante, noten houten boekenkast, in een neiging naar ontspanning, een luchtig Hongaars roman netje had gepakt en daarin de brief ge vonden, was het alsof hy in een moeras was terechtgekomen, waarin hij dag in dag uit dieper wegzonk. Hij was een gevoelig type, maar in de aard van zijn wezen toch nuchter. En daarom was deze melodrama tische brief vol van gestamelde liefdes woorden en slechts ternauwernood onder drukt verlangen voor hem geweest, wat een nachtmerrie is voor iemand die nim mer droomt. Diep onder het vliegtuig zijn hier en daar al van lamplicht helle vensters en boven twinkelen de eerste, nog eenzame sterren. De dag is dood en in de dichter wordende schemering zoekt de jager als een kwaad zoemend reuzeninsect naar zijn prooi. De aanhef van de brief liet weinig twij fel over, maar hij had zekerheid willen hebben en had zich er toe verlaagd een avond, waarop hij nachtvlucht heette te hebben, achter wat struikgewas in het plantsoen voor zijn huis op de loer te gaan staan. Hij walgde van zichzelf, maar een onbeheerste jalouzie die nog steeds niet wilde aanvaarden dat de vrouw, met wie hij zo vele jaren van werkelijk geluk ge kend had, hem verried, braoht hem tot deze stuiversromandaad, zoals hij haar in zijn eerlijkheid nog qualificeerde. En zijn wachten was beloond. Een man had ge beld, het lioht in de gang was aangedraaid en Elisabeth had hem verwelkomd. Achter hen was de deur dichtgeslagen. Duizend maal daarna had hij deze scene in zijn verbeelding voor zich gezien. De greep om het stuur verstrakt. Lang zaam daalt het vliegtuig. Hij is bereid zijn besuit in een daad om te zetten. Zijn huis weet hij te vinden, dicht bij het ver lichte monument. Met een cynisme, koud en wreed en geheel vreemd aan zijn ware aard zoekt hij zijn doelwit, alsof het een militaire oefening geldt. De massieve hui zenblokken flitsen onder hem weg. De opengeschoven ramen met krampachtig omhoog blikkende hoofden ziet hij niet. Waarschijnlijk is de man bij haar en zij zal vrolijk en gelukkig zijn met hem in deze laatste ogenblikken voor haar dood. In een duikvlucht naar de ondergang zal hij het huis rammen, hun geluk, hun levens en het zijne vernietigen. Nu is weer vlak onder hem het monu ment, een symbolische soldatenfiguur in „floodlight", daarachter het kleine park en dan zijn huis. Dit was de laatste proef- ronde, voor het geheel donker is, moet het gebeuren. Een tot waanzin aangroeiende jalouzie doet de jager keren, terug naar het monument. Witte handen rond het stuur, het gelaat onder kap en bril ver strakt tot een masker. Zij liggen nu in één lijn: zijn vliegtuig, de soldaat en zijn huis. Nog enkele honderden meters. Dit zal het einde zijn voor drie mensen. Een oude man en een kiein meisje laten zich instinc tief plat op straat vallen voor de zwarte, gierende schim. Nog tientallen meters de soldaat in wit schijnwerperlicht het huis de man Elisabeth vrouw geluk ogen donkere ogen niet zij niet zij een laatste wilde greep om de machine nog de bezinning in zijn geest te doen volgen en springend over het huis te jagen. Enkele meters schiet de vogel schuin omhoog, raakt de nok van de villa er naast, zeilt nog even verder en stort dan als een in zyn vlucht getroffen reiger hulpeloos in een tuin. Zekerheid heb ik niet, maar ik vermoed dat het zo gegaan moet zijn. Hubert was een goed mens, maar ik had tijdens de ge sprekken, die ik de laatste week voor zyn dood met hem voerde, gemerkt, dat zijn jalouzie zijn geest verduisterde. Eerst op het laatste ogenblik, toen het voor hem reeds te laat was, moet de bezinning ge komen zijn. Dagen later kwam ik te weten, dat het huis die avond leeg had gestaan. Elisabeth had haar verraad jegens hem voltooid. Zij was met de man gevlucht. (Nadruk verboden) Cricket Rood en Wit verloor overtuigend van VOC Rood en Wit is nadat op Hemelvaarts dag de eerste wedstrijd tegen HCC was ver regend de competitie begonnen met een nederlaag in Rotterdam tegen V.O.C. Het begin zag er voor de Haarlemmers vrij hoop vol uit; de batsmen van V.O.C. konden wei nig tegen de aanval van Rood en Wit uit voeren en na een uur waren er,_ voor het verlies van drie wickets, pas 35 runs ge scoord. Maar de oude rot Arie Terwiel en L. F. I. M. Kettlitz brachten daar volledig verandering in en snel steeg het totaal. Eerst na de lunch werd Terwiel voor 29 gevangen; Kettlitz ging nog door met het aanvallen van de Haarlemse bowlerij. Toen hij 63 had werd ook hij gevangen; zijn innings bevatte vier vieren en vier zessen. De jeugdige Dank wist nog 13 runs aan het totaal toe te voegen. D. Bijleveld. die steeds tegen de sterke wind in had moeten bowlen, veroverde in achttien overs 2 wickets voor 36; E. Peereboom bowl- de ruim zestien overs en nam 435. De cijfers van Hans Winter waren 220, die van zijn broer Hein 234. De innings van Rood en Wit was bijna een aaneenschakeling van gaande en komende batsmen; alleen skipper Th. A. van Baas- bank bood nog enige weerstand, maar na 14 runs bij elkaar te hebben geslagen, moest ook hij het veld ruimen. De bowlingeijfers van de Rotterdammers waren goed: Terwiel nam 4 voor 17 in byna 19 overs, J. Stroo 1—9. Kettlitz 1—5 en A. K. W. L. van Ben- nekom 414. Cricketcompetitie In de eerste klas heeft HCC II twee over winningen geboekt. Zondag werd van ACC gewonnen. De Amsterdammers scoorden 94 runs en HCC II 114 runs voor 7 wickets. Maandag werd HCC IHCC II gespeeld. Het eerste scoorde 139 runs en het tweede 141 runs voor 6 wickets. Quick (N.) dat 112 runs scoorde, won in Utrecht van Kampong (92) met 20 runs op de eerste innings. De wedstrijd VRAVW eindigde in een draw. De gasten scoorden 171 runs en VRA 80 runs voor 8 wickets (tijd verstreken). Haarlem won van Hermes Dat cricket een verrassend spel is, is Maandag in de wedstrijd tussen Haarlem en Hermes weer bewezen. Haarlem begon te batten en leek bij een stand van 3 voor 61 een behoorlijke score te zullen maken. Toen Hb Boeree (19) en Max Haas (32) evenwel uit gingen, vielen er snel enkele wickets. Bij 7 voor 93 leken de kansen weer gekeerd. Paul Maas (18) bracht enige verbetering, maar vooral H. Boeree (11) en H. Onkenhout (28 n.o.) wisten door keurig batten het totaal tot 136 op te voeren. Harmsen scoorde nog 10 runs. Vooral Tettelaar had met 540 in 24 overs goed gebowld; ook de jeugdige Van Meurs had met 431 veel succes Voorts bowlden J. Scheffer 0—28 en A. Melief 1—33. Merk waardigerwijze vielen negen van de tien wickets door vangen (Ruiterman 3); het was trouwens toch de dag van de vangen. Vooral door dit onderdeel van het spel heeft Haarlem de wedstrijd gewonnen. Ook in de innings van Hermes vielen zeven wickets door vangen en daaronder waren de meest fantastische. Het vallen van het wicket van Stolk (42) was te danken aan een uitsteken de vang van W. Peschar en Scheepmaker kon door een flitsende vang van Grupping vertrekken. De mooiste vang van de dag deed echter II. Boeree, languit vallend. Deze speler begint zich zo langzamerhand een reputatie op dit gebied te verwerven. Aan voerder Kleefstra had trouwens met twee vangen ook zijn aandeel. Mede dank zij Van der Ende en Keuzenkamp (beiden 18) bracht Hermes het tot 100, hoewel bij de stand 3 voor 75 niemand meer veel voor de kansen van Haarlem gaf. De beste bowler bij Haarlem was Max Maas, die in 17 overs 323 bowlde. Voorts A. Harmsen 225, W. Peschar 111, P. Maas 218 en Hb. Boeree 118. A.s. Zondag speelt Haarlem aan de Don- kerelaan te Bloemendaal tegen Quick (Nijmegen). Haarlem 2—LCC (draw). De tweede klasse wedstrijd Haarlem 2—LCC eindigde in een draw. Haarlem maakte een totaal van 200 runs en LCC 153 runs voor 6 wickets. Toen was de tijd verstreken. Haarlemse Cricketbond Haarlem 5CVHW 2. Haarlem 5 scoor de 68 runs, waarvan R. Schlatman 13, Ch. Bosch 11, G. Bosch 15, C. de Zwager 13. G. van Langelaar bowlde 4 voor 25, F. Vo gelsang 2 voor 28, Leyer Jr. 4 voor 14. CVHW 2 scoorde 70 runs voor 7 wickets, N. A. v. Loenen 28, F. Vogelsang 15; G. Bosch 4 voor 28; G. Strik 1 voor 17. HaarlemRW a Junioren. Haarlem 94 runs, A. Bosch 26, G. Bosch 17. R. Schlat man 22, C. Dekker 16, J. P. de Ruig 2 voor 34, J. M. de Nobel 3 voor 24. B. Rijkes 1 voor 16, H. Wijkhuizen 1 voor 15. RW a 29 runs: H. Wijkhuizen 10, G. Bosch 5 voor 12; C. Dekker 2 voor 10; R. Schlatman 2 voor 5. Athletiek Wedstrijden in Londen Tijdens de internationale athletiek-wed- strijden, welke in het White Citystadion te Londen werden gehouden, won Mac Donald Baily de 200 meter in de uitstekende tijd van 21.3 sec. voor de Belg Linssen. Lewis ein digde als derde en de Fransman Bally werd vierde. Mc Farlane (Canada) zegevierde op het nummer 800 meter in de tijd van 1 minuut 55.6 sec. met de Fin Johannsen als tweede. De schot Petty werd derde en de Noor Vade vierde. De tijd van Johannsen was 1 minuut 56.5 sec. Onze landgenoot Harting nam deel aan het nummer 1500 meter hardlopen. Tot op de halve afstand liep Harting schitterend, doch toen kon hij het tempo niet meer volhouden, waardoor hij als zesde eindigde met een tijd van meer dan vier minuten. Winneer werd de Brit Douglas Wilson in 3 minu. 58.5 sec. voor de Fransman Klein die een tijd van 3.59.8 noteerde. De Fin Taipale kwam als derde door de finish in precies 4 minuten. Handbal Districtswedstrijden Te Hengelo werden Zondag de eerste wed strijden gespeeld in de serie districtswed strijden voor dames en heren. De uitslagen luiden: Dames: West b—Oost 2—4. Zuid—Noord 31. West A.Zuid 21. NoordOost 01. West B—West A 0—3. Heren: Zuid—Oost 3—7. West B—Noord 4—3. West A—Zuid 4—4. Oost—West B 7—6. NoordWest A 46.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6