J MANTELS 1 c De „Nederland" boekte in tachtigste jaar van haar bestaan winst van zeven millioen Drachtige Tuinparasols SCHOTH HONIG S PUDDING MET SUIKER De radio geeft Zaterdag VAN NIEL UURWERKEN HORLOGES PANDA EN DE MEESÏER43ELEERDE Q Wereldnieuws Vrijdag 2 Juni 1950 2 Krachtig genoeg om tegenslagen het hoofd te bieden In liet zojuist verschenen jaarverslag: van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Neder land" wordt eraan herinnerd, dat de onder neming: dit jaar haar tachtigjarig: bestaan viert. In het oprichtingsprospectus van 1870 werd een dividend van niet minder dan 16 in het vooruitzicht gesteld: des ondanks kostte het de grootste moeite het benodigde kapitaal bijeen te brengen. Aan het einde van 1949 bedroegen de reserves bijna zeventig millioen. Onzekerheid Niettegenstaande de ontegenzeggelijk voorspoedige ontwikkeling in het verleden, durft de directie in de tegenwoordige om standigheden geen oordeel uit te spreken over de toekomst. Door de ontwikkeling na de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië en door de mededinging van de luchtvaart is geen peil meer te trekken op het aantal passagiers, dat nu en in de komende jaren van de maatschappij vervoersgelegenheid verwacht. Ook wat het ladingvervoer be treft, bestaat veel onzekerheid. Het wach ten is allereerst op een terugkeer der ar- beidsrust in Indonesië. De „Nederland" heeft echter een zodanige spreiding ge kregen, dat mochten er tegenslagen komen in het hoofdbedrijf, deze de maatschappij niet meer zo kunnen treffen als in het vroegere minder veelzijdige bedrijf het ge val zou zijn geweest. Bevredigende resultaten De bedrijfsresultaten in 1949 zijn bevre digend geweest. Zowel de verscherpte con currentie als lagere noteringen op de vrije markt dwongen in sommige gevallen tot vrachtverlagingen. De kosten in het dol- largebied zijn na de devaluatie sterk ge stegen. In de vaart naar Europa was een merkbare verbetering van het ladingaan bod van Indonesië te constateren, hetgeen voornamelijk een gevolg is van toenemende copraverschepingen en vergrote export van Sumatra's oostkust. Tegenover--het verminderde ladingaan bod in vrijwel alle diensten op Amerika staat na de devaluatie de gunstige om standigheid van een hogere guldensop brengst. Sinds de R.T.C. is de vraag naar passage naar Indonesië sterk afgenomen. De pas sagetarieven waren slechts 70 hoger ADVERTENTIE de. w* ve-Mdynt/ Vier Franse beeldhouwers in Haags gemeentemuseum Van 29 Juni tot half September zullen in het Haagse gemeentemuseum werken van de Franse beeldhouwers Auguste Ro din, Aristide Maillol, Charles Dsspiau en Antoine Bourdelle te zien zijn. In het bij zonder de inzending van werken van Rodin, die door het aan hem gewijde mu seum in Parijs wordt mogelijk gemaakt, belooft buitengewoon belangwekkend te worden. De in de tuin op te stellen beel den zullen 's avonds verlicht worden. Bovendien zal in hetzelfde gebouw van 20 Juni tot 23 Juli een expositie „Wereld schrijvers van nabij" worden gehouden, waarop men manuscripten, portretten en curiositeiten die betrekking hebben op in ternationaal vermaarde schrijvers van deze tijd zal kunnen bezichtigen. ADVERTENTIE w ïu nieuwe ct r? dessins 90 cM breed j t)ó Grote keuze, ook voor oudere dames dan die van voor de oorlog. De directie acht deze tarieven te laag. De devaluatie veroorzaakte een aanzien lijk nadeel op de verplichtingen in dollars, die de maatschappij heeft moeten aangaan voor de koop van enkele schepen in Ame rika. De exploitatierekening sluit met een voor delig saldo van ƒ24.575.366 (ƒ21.891.043). Voor vernieuwing en herstel der vloot is 7.470.500 uitgetrokken, 4.546.597 wordt voor afschrijvingen bestemd. Uit het be schikbare winstsaldo van 7.192.427 kan een dividend van 12% (9%) worden voorgesteld. ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 47 - HAARLEM Parapluies Wandelstokken Overtrekken - Repareren Op Delftse kunst- en antiekbeurs voor vele mlllioenen bijeen Vijf-en-dertig kunsthandelaren zullen op de aanstaande oude kunst- en antiekbeurs in museum „Het Prinsenhof" te Delft voor vele millioenen bijeen brengen. Buitengewoon waardevol is de verzame ling zilver die geëxposeerd zal worden. Ook op gebied van porcelein en meubelen wor den de fraaiste collecties verwacht. Van de reeks schilderijen kunnen reeds genoemd worden twee belangrijke stukken van Jan Steen en werken van Ruysdael, van Ostade, Aert van der Neer en Abraham van Beyeren. ADVERTENTIE de'bereiding van een heerlijke pudding, voldoende voor 4 personen, 14 ct.\ Honigs Pudding met suiker. p«r pak j HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Orgel. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Prome nade-orkest. 14.50 Blokfluit-ensemble. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Pla- ten. 16.10 Accordeon-muziek. 16.30 „De schoonheid van het gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18,00 Lichte muziek. 18.15 Week overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.50 Actuali teiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlementsoverzicht. 19.35 Amusements muziek. 19.45 Voor de padvinders. 20.00 Nieuws. 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van". 20.15 „Lichtbaken". 20.43 „Steek eens op. heren". 21.00 Gevarieerd program ma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.35 Benelux commentaar. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Maastrichts stede lijk orkest en. solist. HILVERSUM H, 298 M. ,7.00 Nieuws. 7.35 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8 00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Medische cau serie. 10.05 Morgèmvyding. 10.20 Voor arbei ders in continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Voor platteland. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 „De rode tent". 13.40 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Lichte muziek. 14.50 Toespraak. 14.53 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamerorkest 16.00 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.15 Platen. 16.45 Sport. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 20.15 Dansmuziek. 20.45 Gevarieerd program ma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet 22,25 „De commissaris vertelt luisterspel. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24,00 Platen. Spaargelden in April meer aangesproken dan aangevuld De door de Nederlandse spaarbankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat in April is ingelegd f 30.509.278 en terugbetaald f32.023.086, hetgeen een vermindering van de spaarsaldi betekent met f 1.513.808. Ge durende de eerste vier maanden van dit jaar is ingelegd f 155.614.655 en terugbetaald f 127.801.347. zodat over deze maanden f27.813.308 is gespaard. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in April resp. f2.519.839 en f3.155.028, Gedurende de eerste vier maan den waren inleg en terugbetaling resp. f 13.257.518 en f 12.775.180 Bezige Bij contra Elsevier Kort geding over reclame-tekst De uitgeverijen De Bezige Bij en Else vier bereiden op het ogenblik de uitgave van een wereldatlas voor en trachten door intensieve reclame-campagnes de aan staande kopers van de voortreffelijkheid hunner producten te overtuigen. Naar het oordeel van De Bezige Bij is haar vakgenoot met haar annonce „Zet Uw geld niet op de verkeerde kaart. Onder zoek alle atlassen, kies niet de eerste de beste, evenmin de eerste, maar wel de beste" wel wat te ver gegaan. Naar haar raadsman, mr. H. B. F. J. Peters, gisteren tijdens het kort geding voor de president van de Amsterdamse ar- ronöissentsrechtbank verklaarde, kon deze tekst alleen maar op haar atlas slaan, want die zal eerder verschijnen dan die van Else vier. Hij noemde deze wijze van reclame maken onbehoorlijk en verzocht de pre sident deze campagne te doen stoppen. De advocaat van de tegenpartij, mr. N. J. Vonk, ontkende evenwel, dat deze annonces spe ciaal op De Bezige Bij betrekking hadden, want, zo betoogde hij, er verschijnen ook nog buitenlandse atlassen en van de schoolatlas van Bos is reeds een herdruk verschenen. Ook staat het nog niet vast wie het eerst op de markt zal zijn. De tekst is niet anders dan een woordspeling. Mr. Vonk ontkende categorisch, dat de verte genwoordigers van Elsevier aan een Haag se boekhandel zouden hebben aangeboden tegen vergoeding van kosten de prospec tussen voor de Bezige Bij-atlas te vernie tigen en te doen vervangen door die van Elsevier, zoals mr. Peters de gedaagde eveneens had verweten. Wel hebben zij de boekhandel gevraagd het reclamemateri aal voor Elsevier tegelijk met dat van De Bezige Bij te verzenden. Aangereden meisje uit Heemskerk overleden Het zevenjarige meisje Corrie Denneman uit Heemskerk, dat Dinsdagavond door een passerende vrachtauto werd aange reden en daarna met een ernstige hoofd wonde in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen, is gisteren aan de gevolgen van de aanrij ding overleden. Voetbal Militaire kampioenschappen In de afgelopen weken zijn te Rome en te Kopenhagen wedstrijden gespeeld uit de voorronden van het tournooi om het inter nationaal kampioenschap. Te Rome won Italië met 30 van Turkije en in de Deense hoofdstad speelden Dene marken en België gelijk. Deze laatste wed-, strijd werd na het nemen van strafschoppen door de Belgen gewonnen. De eindronden zullen in Nederland wor den gespeeld dat, als organiserend land, vrij gesteld was van de eerste ronde. Het programma luidt als volgt: 7 Juni. Rotterdam, Sparta-terrein: Neder landBelgië. 9 Juni, Utrecht, Stadion Galgenwaard: ItaliëFrankrijk. 13 Juni. Haarlem, terrein „Haarlem": ver liezersronde om de derde en vierde plaats. Deze wedstrijden beginnen om zeven uur 's avonds. 14 Juni, Den Haag. terrein HBS: finale om de eerste en tweede plaats. Het Nederlandse militaire elftal voor de wedstrijd tegen België ziet er als volgt uit: Doel: Gerberink (Enschede). Achter: Kammeyer (Be Quick) en Meines (Frisia). Midden: Bouwmeester (NAC), W. Hen driks (Vitesse) en Verbeek (Sparta). Voor. H. A. W. Hendriks (NEC), Kolkman (Go Ahead), Homan (DWV), Lugthart (Be Quick) en Mangelmans (ADO). Softball Spannende strijd tussen Gymnasion en H.H.C. In tegenwoordigheid van mevrouw Van Rappard én mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard, burgemeester van Heemstede, die met veel belangstelling de strijd volgden, werd het softball-seizoen geopend met de wed strijd GymnasionH.H.C. Nog nooit is het Heemsteedse Gymnasion zo dicht bij een nederlaag geweest. Het jonge, pittige ploegje van H.H.C. trok zich niets van reputatie aan. en hield tot de vijfde inning de stand gelijk. Toen pas werd de spanning voor de nieuwe eerste klassers te groot; er volgde een inzinking, die vijf pun ten kostte. Onder grote spanning kwam het einde met een 98 overwinning voor Gymnasion. ADVERTENTIE Speciaalzaak sinds 1883 STEEDS RUIMER SORTERING AANPASSENDE PRIJZEN. in de bekende, goede kwaliteiten 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Gymnastiek-congres te Rotterdam begonnen Onder zeer grote belangstelling begon Donderdag in de Rivièra-hal te Rotterdam het driedaags gymnastiekcongres. dat op initiatief van het Koninklijke Nederlands Gymnastiek Verbond werd gehouden door alle rijks-, gemeente- en particuliere instan ties, werkzaam op het gebied van de licha melijke opvoeding in het algemeen en van de gymnastiek in al zijn vormen in het bijzonder. Het congres werd geopend door de heer J. M. J. Korpershoek. die o.a. gasten uit België, Engeland en Duitsland welkom heette. Voor de morgenuren stonden twee lezin gen op het programma; prof. dr. M. J. Langeveld van de Rijks Universiteit te Utrecht sprak over „de beleving van het eigen lichaam bij het kind", en de heer C. C. F. Gordijn van de Vrije Universiteit te Am sterdam over de Gymnastiek aan de school gaande en de schoolvrije jeugd. 's Middags zijn op drie plaatsen demonstra ties gehouden, welke zich evenzeer in een grote belangstelling mochten verheugen. In de Rivièra-hal demonstreerden twee scholen uit Den Haag en één uit Veendam rhythmische lessen, in welke lessen ver werkt waren de opvattingen van Medau, van dr. Bode en van de Schule Hellerau-Laxen- burg. welke lessen de verschillende opvat tingen vrij goed weergaven. In gebouw „Odeon" werden kleutergym- nastiek, gymnastiek aan meisjes alsmede behendigheidsgymnastiek voor heren ver toond. Vooral het optreden van de heren van het Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland viel zeer in de smaak door de grote variaties. In Lommerrijk werd gymnastiek voor ULO en MO scholen gegeven alsmede een trainingsles aan jeugdige athleten, welke les gegeven werd door de bekende H.A.V. coach J. J. P. Hut. Des avonds is in de vrijwel geheel bezette Grote Schouwburg een uitvoering gegeven, waarvan het programma bestond uit keur- nummers van met K.N.G.V., het Christelijk- en het Katholiek Gymnastiek Verbond en van het N.O.I.B. uit Breukelen, Ook tijdens deze avond werd een grote variatie van oefeningen vertoond waarvoor de uitvoeren den met een dankbaar applaus werden beloond. ADO—NiMES 21. De voetbalwedstrijd ADONimes, welke Donderdag ten Den Haag werd gespeeld eindigde in een 21 overwinning voor ADO. Het spel van de Fransen stond technisch op een hoger peil dan dat van de Hagenaars. De vroegere ADO-speler Timmermans maakte het doel punt voor de Fransen. ADVERTENTIE Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data? waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesia en Nieuw Guinea: s.s. „Roepat: 6 Juni. Ned. An tillen: s.s. „Somerville": 14 Juni. Suri name: m.s. „Helena": 7 Juni. Op uitnodiging van het gemeente bestuur van Helsinki zal de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d' Ailly, van 9 tot 13 Juni de feestelijkheden ter gelegen heid van het vierhonderd-jarig bestaan van de Finse hoofdstad bijwonen. ADVERTENTIE Golf Kennemer—Amsterdam (dames) 8—1 De dameswedstrijd in de handicap-compe titie tussen de Kennemer en de Amster damse Golfclub is door de Kennemer met 81 gewonnen. De uitslagen luiden: Foursomes: Mevrouw B. Nielsen (14) en mevrouw N. de Vlugtde Vries (17) winnen met 4/3 van mevrouw E. BosStolk (12) en mevrouw E. Althoff (18); mevrouw C. J. C. SchouteJonker (18) en mevrouw D. Fok kerBrand (24) winnen met 1 up van me vrouw J. Leeuwenberg (12) en mevrouw C. Verkoren (26); mevrouw B. van Huijstee Bies (18) eil mejuffrouw N. Ruijgrok (26) winnen met 2 up van mejuffrouw M. Masch- meijer (18) en mevrouw M. A. Schweers (20). Singles: Mevrouw B. Nielsen (14) wint met 4/3 van mevrouw E. Bos—Stolk (12); me vrouw N. de Vlugtde Vries (17) wint met 1 up van mevrouw J. Leeuwenberg (12); mevrouw C. J. C. SchouteJonker (18) ver liest van mejuffrouw M. Maschmeijer (18) met 1 up; mevrouw B. van HuijsteeBies (18) wint met 2 up van mevrouw E. Althoff (18); mevrouw D. FokkerBrand (18) wint met 5/4 van mevrouw M. A. Schweers (20); mejuffrouw N. Ruijgrok (26) wint met 6/5 van mevrouw C. Verkoren (26). Honkbalcompetifie Zaterdag 3 Juni: Eerste klas 3.30 uur, AjaxSC Haarlem. Overgangsklas A: 3.30 uur, Watergraafsmeer—ABC; 4 uur, DOS— DWS; 4 uur, TIWAjax 2; 4 uur, Spartaan The Catchers. Overgangsklas B: 2.30 uur, SC Haarlem 2—TYBB. Tweede klas C: 4 uur, DECKennemerland. Tweede klas D: 4 uur, QuickHilversum. Tweede klas 4 uur, 't GooiThe Catchers 2. Zondag 4 Juni: 10 uur, Schoten—WGA; 2 uur. O VVOHHC; 2 uur. EDO—Blauw Wit, Overgangsklas B: 10 uur, HCKHFC Haarlem: 10.30 uur, CelerïtasSparta; 10 uur, RCH—HHC 2. Tweede klas A: 12 uur, Zandvoortmeeuwen—Neptunus. Tweede klas D: 11 uur, ABC 2Zeeburgia; 11 uur, AHC '31—DOS 2. Inlichtingen over Siam Ons interview met de heer Hartz, die onlangs voor een kort verblijf hier te lande uit Siam terugkeerde zijn mededelingen over de mogelijkheden van emigratie naar dat land verschenen gisteren in ons blad heeft tengevolge gehad dat de heer Hartz wordt overstelpt met verzoeken om nadere inlichtingen en hij heeft ons ver zocht belangstellenden mede te delen dat hij niet langer in staat is daaraan te vol doen. Hij heeft ons medegedeeld dat hij van plan is binnenkort een bijeenkomst te beleggen om inlichtingen te verstrekken. EEN ONDERSCHEIDING Zaterdagmiddag 3 Juni zal de gouden medaille van Teylers Tweede Genootschap in de aula van Teyiers Museum worden uitgereikt aan dr. H. W. van Trïcht. rector van het Lorentz Lyceum te Eindhoven, voor zijn werk over het leven van P. C. Hooft. Wereldstad. De gemeenteraad van Carcas- sonne heeft de stad tot „wereldgebied" verklaard. Dit is de zesde stad in hel departement Aude (Zuid-West-Frank' rijk), die dit besluit neemt. Straf. Raymonde Rien, secretaresse van de communistische partij te Tours, ij tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij, door op de spoorbaan te gaan liggen, partijgenoten in de ge legenheid stelde de gepantserde wagens van een militaire trein te beschadigen. Herkiezing. Dr. Karl Schubel, voormalig lid van de nazi-partij, die van 1935 to; 1945 burgemeester was van het dorp Aaien bij Stuttgart, is met 87 procen; der stemmen tot burgemeester van dit plaatsje herkozen. Uit de brand. Te Nancy is een splinter, nieuwe papier- en kartonfabriek, die met Marshall-hulp was gebouwd en twee dagen geleden in gebruik werd genomen, in de as gelegd. De schade wordt op 2 milliard francs geschat Kortsluiting is waarschijnlijk de oor zaak van de brand. Dicht bij de vrede. President Truman heeft vandaag op zijn persconferentie verklaard, dat de wereld dichter bij vrede is dan op welk ogenblik ook in de afgelopen vijf jaren. De presiden; zei dit, toen men hem om zijn commen taar vroeg op de uitslag van een opinie onderzoek in de V.S., dat de meests Amerikanen binnen vijf jaar een oorlog verwachten. Taxi-staking. Vier duizend Londense taxi- chauffeurs hebben besloten heden in staking te gaan. Zij wensen een hogers provisie. De taxi-chauffeurs hebber een aanbod tot arbitrage verworpen. Te duur. De ambassadeur van Australia te Moskou, Att, die thans te Canberra vertoeft, zal niet naar de Sovjet hoofdstad terugkeren, zo heeft d Australische minister van buitenlandss zaken, Spender, in het parlement mee gedeeld. Hij voegde er aan toe, dat ds uitgaven voor deze ambassade zee groot zijn en dat de kosten nog ver hoogd zijn door de herwaardering var de roebel. Geen scherts. Terwijl de Bernse uitgever Alfred Scherz met vacantie was, dron gen dieven zijn huis binnen en snede: daar tien kostbare schilderijen uit ds lijsten, waaronder een Frans Hals, eer. Van Dijk, een Renoir en een Corot. Ds waarde van de buit is enige honderd duizenden guldens. De politie van Ben beschikt nog niet over een spoor. (Uni ted Press). Belachelijk. De coloradokever, wier aan wezigheid reeds is geconstateerd Oost-Duitsland, Nederland, België ei de Kanaal-eilanden is thans ook ii Polen verschenen, zo meldt radio- Warschau. Volgens de radio-omroep zijn de kevers „in grote hoeveelhede: door Amerikaanse vliegtuigen uitge worpen". Een dergelijke bescbuldigin| van het Oost-Duitse voorlichtingsbu reau werd onlangs door de geallieerds functionarissen in Duitsland „belache lijk" genoemd. Ongeluk. Een „B-29"-bommenwerper ii gisteren tijdens een proefvlucht, nabi Dexter (V.S.) neergestort. Drie beman ningsleden kwamen om het leven. Di vier anderen wisten zich met hun val schermen te redden. De kat tie bel aangebonden. Drie welge dane katers zijn ruim een jaar de enigs bewoners geweest van een huis va: 16 kamers te Providence in de Noord- Amerikaanse staat Rhode Island. Me vrouw Sophie Howard had het zo it haar testament beschikt en haar dienst meisje kwam zo nu en dan naar ds dieren kijken. De rechtbank was echter van mening, dat het huis beter doo: menselijke wezens bewoond kon wor den en heeft de katten er uit laten zetten. Cadeau. De Australische minister-presi dent, Menzies, heeft bekend gemaaki dat Engeland Australië vijf torpedo jagers heeft geschonken, die zuller, worden verbouwd tot snelle escorte schepen voor het bestrijden van duik boten. (RTR). ADVERTENTIE 48. Iedereen begrijpt natuurlijk weldat de Minister van Export en Verpakkings aangelegenheden van plan was, om die hele prachtige inpak-jabriek van professor Kalker te kopen, en daar viel over te pra ten. Voor Panda was er nu niet veel meer te doen, en de minister zei dan ook: „Jij bent een flink jongmens! Hier heb je een zakje geld, als beloning omdat je mij zo flink en tijdig hebt gewaarschuwd! Ik zal nu verder de professor wel onder mijn hoede nemen." Nu was ook het ogenblik aangebroken, waarop Panda afscheid ging nemen van professor Kalker. „Je was een flinke assistent. Papma," zei de geleerde ontroerd. „Ik dank je vooreh voor-ehnu ja, voor wat je voor me gedaan hebt ik weet het niet precies meer allemaal, maar het ivas heel belang rijk! Hier heb je als dank dat zakje met geld dat ik van de politie-inspecteur heb gekregenwant eigenlijk heb jij toch die twee spionnen gevangen. Dag Pinda!" „O dank u wel!" antwoordde Panda. „Maar mijn naam is Panda!" „Ja.ja.uit stekend, dat herinner ik mij, Pampa!" sprak de professor tevreden. Nu was dus alles geregeld naar ieders tevredenheid (na tuurlijk niet naar de tevredenheid van Chi Fon en Honnepon, of van Nooitgcdacht cn Fijntjes, maar dat is dan mac.r goed ook). Panda had nu niets meer te doen, cn dus nam hij de beide zakjes met rammelende en rinkelende muntenen daarna danste hij de fabriekspoort uit. Tjongetjonge!" riep hij blij. Allemaal daalders! Allemaal ■eerlijk zelf verdiend! Tjonge! Ik ben rijk! Nil kan ik iets gaan beginnen! En wat hij toen ging beginnen wat hij met al die daalders ging doen.... wel, dat zal in het volgende verhaal uitvoerig verteld worden! Joegoslavische officieren staan terecht wegens verraad BELGRADO, 1 Juni (Reuter). Te Bel grado is een proces begonnen tegen twee voormalige hoge officieren van het Joego slavische verzetsleger: de 36-jarige Branko Petricevic en de 34-jarige Vlado Dapcevic, een broer van de nog steeds tot Tito's staf behorende generaal Peka Dapcevic. Zij werden in Augustus 1948 aan de Roemeen se grens gevangen genomen, nog geen twee maanden nadat de breuk tussen Tito en Stalin wereldkundig werd. Zij werden er van beschuldigd getracht te hebben via Roemenië naar Moskou te gaan om daar een beweging tegen Tito op touw te zetten. Een derde man, generaal Arso Jovanovic, die tijdens de oorlog Tito's stafchef was, werd door grenswachten doodgeschoten. Petricevic en Dapcevic verschenen voor het hof in burger. Zij zouden beiden de beschuldigingen van hoogverraad, samen zwering tegen de staat, militaire spionnage, desertie en het beramen van een actie tot het zaaien van ontevredenheid in het leger hebben toegegeven. Volgens de tenlastelegging stonden de beklaagden in verbinding met de Sovjet- Russische ambassade te Belgrado. De openbare aanklager verklaarde, dat beklaagden van de Sovjet-Russische mili taire attaché, generaal Sidorovic, opdracht kregen militaire inlichtingen in te winnen en in het bijzonder te weten te komen of er Joegoslavische troepen naar de Albanese grens gezonden werden. Ook zouden zij er achter moeten komen welke houding de legerleiders zouden aannemen als Rusland Joegoslavië zou aanvallen. Volgens de aanklager hadden Petricevic en Dapcevic toegegeven, militaire inlich tingen aan Sidorovic te hebben verstrekt. In Augustus 1948 kwamen beiden tot de conclusie, dat de omstandigheden voor on dergronds werk in Joegoslavië te moeilij! waren en besloten zij, de anti-Tito-bewe ging van Moskou uit te leiden. Sidorovic zo gaat de tenlastelegging verder, stemde hiermede in, maar verklaarde, dat e iemand in Joegoslavië zou moeten blijver om de zaken daar te behartigen. Op li Augustus ontmoette Dapcevic Jovanovi: en werd hun vlucht voorbereid. Zij ver trokken de volgende dag per auto uit Bel grado, doch werden aan de grens ontdekt Petricevic, die na de voorlezing der acli van beschuldigmg weer de rechtszaal were binnengeleid, antwoordde op een vraaj van de president: „Ik voel me schuldig' ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN *s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 1148! „Benzinebelasting heeft grens van toelaatbare overschreden" De voorzitter van de Bond van auto handelaren en garagebedrijven, die op he; ogenblik in Arnhem een congres houdt mr. A. F. H. Jansen, heeft in zijn openings rede heftig gefulmineerd tegen de zijc inziens te zware belastingen voor het be drijfsleven, in het bijzonder tegen de ben zinebelasting, waarbij hij opmerkte del deze heffing de grens van het toelaatbare heeft overschreden, temeer daar een te genprestatie in de vorm van aanleg van betere wegen ontbreekt. Ook nam ir. Jansen stelling tegen de volgens hem ongezonde prijsconcurrentie in het garagebedrijf en tegen coöperatie: die uitsluitend op concurrentiemotieven zijn gebaseerd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2