1950: Een belangrijk jaar voor het bloembollenvak Op fantastisch schone Asser Brink vond Koninklijk bezoek aan Drente hoogtepunt Bakker's Cafetaria's t DE SUPER MARGARINE Eerste openbare kleuterschool in Heemstede is officiéél in gebruik genomen Franken 's Melkbrood Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Vrijdag 2 Juni 1950 Haarlem? Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 Evenwicht tussen vraag en aanbod? Kojiingin Juliana en Prins Bernhard zijn Donderdagmiddag voor hun bezoek aan de provincie Drente in Meppel aangekomen. Na de begroeting door de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Meppel legde de Koningin een krans bij het monument voor de gevallenen (foto links). Vervolgens werd een bezoek gebracht aan een pharmaceutische fabriek. Toen de vorstelijke bezoekers de fabriek verlieten werden zij door een schare verpleeg sters (op voorgrond) hartelijk toegejuicht. WELKOM MAJESTEIT Voor heel wat Drentenaren is het gisteren, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard in de reeks van hun bezoeken aan de Nederlandse gewesten hun tocht door die pro vincie begonnen, de dag van hun leven geweest. Edith Smallenbroek, het dochtertje van een lid van Gedeputeerde Staten, dat de landsvrouwe bij haar aankomst voor het Provinciehuis in Assen een boeket bloemen mocht aanbieden, kwam tenminste evenmin uitgepraat over ae vriendelijke wijze waarop de Koningin zich met haar onderhield als de 35-jarige blinde inpakster van de pharmaceutische fabriek Bro- cades-Stheeman in Meppel. die totaal over bluft was toen de vorstin haar een hand gaf en vroeg: ..Weet U nu, wie U een hand heeft gegeven?"' En de talrijke oud-arbeiders van de fa briek, die bij de uilgang stonden opgesteld, waren door de minzame groet die de Ko ningin hen bracht enigszins uit het veld geslagen en tikten spontaan met de vinger aan de pet, de traditionele Drentse groet. Ook toonde de hoge bezoekster veel be langstelling voor de oude costuums van de serveersters van de thee, die tijdens het verblijf bij Brocades werd aangeboden. Geschenk voor sanatorium De hoofddirecteur van de Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken, de heer J. W. Noorduyn, bood aan Hare Majesteit, als Beschermvrouwe van de Vereniging voor de behartiging van de belangen van Ne derlandse longlijders te Davos 25 kilo gram aan van het para-animo-sali- cylzuur, welhaast een wondermiddel van de tuberculosebestrijding, aan, opdat aan het sanatorium te Davos dit geneesmiddel zonder uitgave van Zwitserse franken ter beschikking kan worden gesteld. Die 25 kilo vertegenwoordigen een waarde van 2500 gulden en er kunnen zeker tien pa tiënten drie maanden mee behandeld worden. Ook enkele andere preparaten trokken de aandacht van de hoge bezoekers en de Prins toonde bijzondere belangstelling voor het prepai-aat 333, dat opkomende ver koudheden spoedig kan bedwingen en waarvan hij direct een aantal doosjes aan zijn secretaris overhandigde. Geestdriftige ontvangst Na het bezoek aan deze fabriek begon een tocht door de versierde straten van Meppel, waar direct na de aankomst een krans was gelegd bij het verzetsmonument. De Drentenaren toonden zich tijdens deze rondrit en ook op de weg van Meppel naar de hoofdstad van het gewest in geest drift en Oranjeliefde zeker niet de minde ren van de bewoners van de streken waar het Koninklijk paar reeds was geweest. Als aandenken kreeg de vorstin 'n handgeweven Staphorster kleed en een „bïsselust" met xes soorten drop voor de prinsesjes. In Assen fn Kloosterveen maakte de burgemeester van Assen, de lieer H. J. de Dreu, zijn op wachting en bij aankomst in de hoofd- ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Sensationele prijsverlaging van de fijnste s»rtering CHOCOLADE, SUIKERWERKEN en »- BISCUITS uit 1ste Mas fabrieken. Diverse soorten Biscuits, 'iz pond 29 et. O.a. GROTE FRUITROLLEN 15 cent. nu 5 cent per rol. PLAKKEN NOUGAT in diverse sma- P ken van 10 cent nu 5 cent per stuk. P Alle andere soorten snoep van hoogfijne kwaliteit 2 ons 29 ct. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. P Alléénverkoop in P Gen Cronjcstraat 121 Rijksstraatweg 238 t.o. Haarlemterrein P ▼TWVVVTTTVVTTTVVTYTTTTVT Agenda voor Haarlem VRIJDAG 2 JUNI Stadsschouwburg: „De dood van een han delsreiziger" (Comedia), 8 uur. Concert gebouw: Concert HOV, 8 uur. Phoenixter- rein. Circus Strassburger, 8 uur. Palace: „Reis van Prins Bernhard naar het westelijk halfrond", 10 en 11 uur; „Tulsa", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Cagiiostro de magiër", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „My dream is yours", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Boycott", 14 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Affaire Blum", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Katinka". 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 3 JUNI Phoenïxterrein: Circus Strassburger. 2 en 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen- plaats hadden padvindsters en padvinders erehagen gevormd. Enige meisjes van de vioolgroep van het Nederlandse padvindstersgilde boden enige zelfgemaakte geschenken voor de prinsessen aan. Alle prinsessen kregen een cakeplankje, dat bij het kamperen van de padvindsters gebruikt wordt voor het snijden van brood of cake. Prinses Beatrix kreeg zulk een plankje met lieveheersbeestjes er in ge graveerd en een zelfvervaardigde halsket ting. In het plankje van prinses Irene wa ren duifjes uitgesneden. Ook zij kreeg een halsketting, evenals prinses Margriet, die er een ontving gemaakt uit witte en gele kraaltjes, die een schakel van mar grieten vormen. Voor Marijke was er een zelfvervaardigde legpuzzle. De padvinders schonken de Prins een bij zonder lange houten pijp. Inmiddels was het 6 uur geworden, toen het Koninklijk paar in de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten werd ontvangen. De Commissaris der Koningin, nu:, dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, sprak hier een kort welkomstwoord. Nadat de Koningin en de Prins ten huize van de Commissaris de maaltijd hadden gebruikt, begaven zij zich 's avonds naar de Brink, waar verenigingen en or ganisaties voor hen defileerden. Het fraaie plein voor het oude gemeen tehuis bood een fantastisch schouwspel. Ter halver hoogte van de stammen van beuken, linden, berken en kastanjes was een verlichting aangebracht, die de rijke bladertooi van deze bomen van onderop belichtte en verder wierpen schijnwerpers een zacht licht op de groene gazons, waar achter zich in dichte rijen de bevolking van Assen had opgesteld om het défilé gade te slaan. Tot besluit van de dag had in het gou vernementshuis een soirée plaats. Mendelssohn en Liszt in het Olympisch stadion Met de belangeloze medewerking van het bestuur van het Amsterdamse stadion geeft het Amsterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Nico van der Lin den op Zondagavond 11 Juni in dat spoiT- park het eerste grote openluchtconcert, dat niet alleen bedoeld is voor de inwoners van de hoofdstad, doch ook voor die van de wijde omgeving. Op dit openluchtconcert wordt de muizek niet door luidsprekers versterkt. Een klank- proef heeft aangetoond, dat de aecoustische kwaliteit van het stadion van die aard is, dat enige tienduizenden mits de wind niet te zeer tegenwerkt ook de teerste klanken kunnen horen. Het programma vermeldt do ouverture „Oberon" van Von Weber, de Italiaanse symphonie van Mendelssohn, Les Préludes van Liszt en na de pauze opera muziek. Vleugje Franse sfeer in Gelderse hoofdstad Zoals zovele steden in ons land, pro beert ook Arnhem er in de zomer wat fleuriger uit te zien dan anders om daar door niet alleen de eigen bewoners een prettig gevoel te geven, doch bovendien de vreemdelingen naar de stad te lokken. Arnhem heeft voor dit jaar getracht on der het motto „Parijs in Arnhem" een tikkeltje Franse sfeer in de Gelderse hoofdstad te brengen. Gisteren werd het festijn in tegenwoordigheid van de Fran se ambassadeur in Nederland en vertegen woordigers van de lichtstad joyeus ge opend. Nadat de officële opening was geschied, trok de stoet der genodigden door Arn hems binnenstad, waar aan de Franse gasten aardige souvenirs werden uitge reikt. De Fransen bleken niet verbluft van de creatie van „Parijs in Arnhem", maar zij vonden het geheel feestelijk en grappig. Een van hen zeide, dat hij in heel Parijs niet zo'n juffrouw kon vin den, als men op een van de aanplakbil jetten in Arnhems binnenstad aantrof, maar hij gaf toe „Enfin, monsieur, elle est jolie". Ontscheping „General Hersey" Later dan was vastgesteld is gistermid dag de ontscheping begonnen van het Amerikaanse troepentransportschip „Ge neral M. L. Hersey dat reeds in de voor middag in de Amsterdamse haven aan kwam met aan boord 1600 repatriërende militairen. Kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Berg- marrn, adjudant van de Koningin, richtte namens Hare Majesteit een woord van welkom tot de militairen. De minister van Oorlog en Marine, mi-. W. F. Schokking, vertolkte de dank van de regering en her dacht tijdens zijn toespraak met enkele ogenblikken stilte de gevallenen. Aan het slot bracht hij een driewerf hoera uit op de Koningin, waarmede allen op de kade en aan boord luide instemden. Na de officiële ontvangst begon in snel tempo de debarkatie. Tachtig bussen ston den gereed om de militairen zo snel moge lijk naar huis te brengen. (Van onze correspondent Bollenstreek de land verboden Is. Maar naar Zwitserland, -'rankrijk en België nog niet. Frankrijk j heeft eveneens de import vrij gegeven, Het jaar 1950 belooft voor het Bloem- i doch onder de' belemmerende bepaling, ciat bollenvak een belangrijk jaar te worden; j wanneer een zeker kwantum is bereikt, vrij het is mogelijk, dat dan een belangrijke ;.10ge invoerrechten zullen worden geheven, schrede vooruit gegaan wordt op de weg Om ongewenste gevolgen van deze bepaling ter sanering van het bedrijf: een sanering j te Voorkomen, moet men thans van Neder- die dan verkregen zal zijn langs natuur- j landse kant toch aan het contingenteren lijke weg. namelijk doordat hel evenwicht tussen vraag en aanbod is hersteld. Het is de grondige verstoring van dat evenwicht geweest, die reeds zestien jaar geleden het treffen van „saneringsmaat regelen" noodzakelijk maakte. Tegen die maatregelen is sindsdien ononderbroken door tegenstanders strijd gevoerd. Thans echter vervracht men dat^ vraag en aanbod elkander zullen dekken, al is hieromtrent nog niets met zekerheid te voorspellen, vooral door het uitzonderlijk koude voorjaar. Het wordt nu wel zo lang zamerhand tijd, vinden de bollenkwekers. dat er eens een zonnetje doorkomt. Goede oogst verwacht Het staat er totnogtoe met de bollen vrij goed voor. De narcissen hebben nogal ge leden van de nachtvorst, maar die schade neemt toch geen catastrophale afmetingen aan. De hyacinten komen hier en daar iets minder zwaar op dan verwacht werd maar over het algemeen is men niet ontevreden, evenmin als over de tulpen, al is daar mo menteel het gevaar van „vuur" acuut. Een goede oogst betekent niet immer voordeel, en in voorbije jaren heeft maar al te vaak het „Surplusfonds" belangrijke overschotten moeten opnemen. Verleden jaar zelfs raamde men 't overschot nog op ongeveer de helft van de totale productie. Een voorspelling die gelukkig gelogen straft werd. Maar inmiddels is de exportmogelijkheid verruimd. De Duitse grens ging open voor onze bollen. Zweden en Frankrijk schaf ten do contingentering af en Engeland, dat voor dit seizoen reeds een groter contin gent toestond, is van plan in 1951 even eens de invoer vrij te geven. De tendenz naar liberalisatie van de internationale handel doet zich ook in het bloèmbollenvak sterk gevoelen. Niet té optimistisch Ondanks deze gunstige ontwikkeling geeft men zich, met name in exportkringen, niet over aan een al te groot optimisme. War.t het is niet alles goud wat er blinkt. Weliswaar heeft de opening van de Duitse grens de export doen toenemen, maar niet zonder bezorgdheid constateert men de aanmerkelijke verschillen, die de handelsbalans niet doen kloppen. Daarbij komt de concurrentie van de snijbloemen, al is die thans gedeeltelijk uitgeschakeld, waar export van deze bloemen naar Duits- blijven. In Engeland ziet men met bezorgd heid naar 1951, wanneer daar vrij mag worden geïmporteerd en reeds zijn er vak organisaties uit beide landen aan het on derhandelen om te zorgen dat de vrijheid niet in losbandigheid ontaardt. Ten aanzien van Amerika kan men eveneens niet te voorzichtig zijn Hoewel de regering aan dringt op uitbreiding van de export, zagen ae belanghebbende zakenmensen niets lie ver dan dat de import drastisch werd be perkt. Men heeft, daar altijd de stok van de quarantaine-maatregelen achter de deur staan. Indertijd is op die manier jaren lang de invoer van narcissen stopgezet en thans zou men bijvoorbeeld van de aard appelmoeheids-dreiging gebruik kunnen maken als aanleiding voor „bescher mende" maatregelen. Vandaar dat men van Nederlandse zijde angstvallig let op het schoon afleveren van de bollen, waar voor speciale lioetsmachines in gebruik zijn. Ondanks dit alles ziet ieder met ge spannen belangstelling naar de resultaten over 1950. Zou men dit jaar vrijwel geen surplus hebben, dan zal ongetwijfeld het streven om het door velen gehate Surplus fonds op te ruimen, een belangrijke sti mulans ontvangen. ADVERTENTIE TINO SHIRTS in wit. geel en bordeauxrood HEREN MATEN vanaf 3.60 KINDERMATEN vanaf 2.10 Fa v VASTENHOVEN v. Ostadestraat 46. Tel. 10413 Geval van pseudo-vogelpest in Barneveld geconstateerd Grote bezorgdheid onder kippenhouders In Barneveld is een geval van pseudo vogelpest geconstateerd. Door deskundigen werden direct tegenmaatregelen getroffen. Het nieuws was in het dorp het gesprek van de dag. Men ziet met grote zorg de toekomst tegemoet, omdat te Barneveld en in de ganse wijde omgeving het ene hoen derpark aan het andere grenst. ADVERTENTIE -ö» w&v-"-Si-hïM'iiv GEWAARBORGD G E H ALJ.E, VI TA ft I N E"N A D „Neem geen namaak, eis de échte MEPPELER Kluit!" De heer H. J. W. B. Disselkoen, wethou der van onderwijs te Heemstede, sprak van een bijzondere gebeurentenis'voor de gemeente, toen hij Donderdagmiddag, ingeleid te zijn door burgemeester mr. G. A. Ridder van Rappard. het woord voerde ter gelegenheid van de opening der Crayenester-kleuterschool. Dit gebouw is de eerste school, welke na de bevrijding in Heemstede tot stand is gekomen. Niet iedereen is met de blijden blij, want enkele buren zijn bang, dat spel en zang de rust in de woningen en tuinen zullen versto ren. Zij zijn in beroep gegaan tegen dit deel van het uitbreidingsplan, waarin de nieuwe school ligt en volgende week zal het beroep door de Raad van State behan deld worden. Mogelijk zeggen sommigen nu, dat de school een „onwettig kind" is. Hoewel het dan in strijd zou zijn met de goede zeden, is spreker verheugd over het „kind" en mogelijk komt het doordat vele moeilijkheden moesten worden overwon nen. Hulde bracht de wethouder aan de heer A. Mooldijk, ambtenaar van Open bare Werken, die hét gebouw ontworpen heeft en woorden van dank richtte hij tot directeuren van bedrijven, ambtenaren van de afdeling onderwijs en anderen, die adviezen hebben verstrekt. Spreker her innerde aan het streven van de afdeling Heemstede van de Vereniging „Volkson derwijs", om het openbaar* kleuteronder wijs ingevoerd te krijgen en daarbij dacht hij aan het werk van de heer J. Tiemeijer. De opening van de eerste openbare kleu terschool is zeker ook een bekroning van de arbeid van de heer Tiemeijer. Vervolgens richtte de heer Disselkoen zich tot mevrouw H. AnkringaVan dei- Velde, die de leiding van de school zal krijgen en bood haar de sleutel van het gebouw aan. Spreker heeft nog uiteengezet waarom het noodzakelijk is bedragen beschikbaar te stellen voor het kleuteronderwijs, waar bij hij opmerkte dat het bezoeken van een kleuterschool voor een meisje of jongen van waarde is voor de ontwikkeling van de kinderen. Mevrouw Ankring a-V an der V e 1- d e dankte het gemeentebestuur en in het bijzonder wethouder Disselkoen voor de medewerking, verleend aan het tot stand komen van het gebouw en zij hoopte dat meer scholen gebouwd zullen worden. De heer Tiemeyer sprak woorden van dank voor de waarderende wijze, 'aarop de wethouder over het bestuur van Volksonderwijs en over hem heeft gespro ken. Hij noemde het een gedenkwaardige dag voor het voorbereidend lager onder wijs in Heemstede, nu de eerste kleuter school geopend is. Daaraan is veel vooraf gegaan. Reeds voor de oorlog bestonden er 'plannen, welke niet uitgevoerd werden. Het college van B. en W„ dat na ae be vrijding optrad, werkte mee, dat op 1 Ja nuari 1946 in de vier openbare lagere scholen een kleuterklas werd geopend. Vier jaar later is de eerste- school gereed. De heer M. A. J. Daniels voerde het woord namens de ouders en de heer H. d e Boer, hoofd der Bronsteeschool, in welk gebouw de klas van mevrouw Ankringa gehuisvest is geweest, sprak een afscheids woord. Hierna bezichtigden de genodigden en ouders het gebouw, dat twee klassen en een spellokaal bevat. Om de school is een grote tuin. Het geheel ziet er gezellig en vrolijk uit en ongetwijfeld zullen de zeven tig kinderen, die tot heden in de Bronstee school en in het vroegere distributiege bouw aan de Binnenweg kleuteronderwijs genoten, er een prettige tijd doorbrengen alvorens zij naar de lagere school gaan. Wethouder Disselkoen met het hoofd der school, mevrouw Ankringa-Van der Velde, tijdens de bezichtiging van de nieuwe kleuterschool. ADVERTENTIE Geef mij maar 'n sneetje meer is er weer! Derde Bach-avond De derde Bach-avond in de cyclus „Das Orgelbüchlein" zal op Vrijdag 9 Juni en dus niet vanavond, zoais vroeger het plan was, worden gegeven in de Waalse Kerk. Uit de verzameling orgeikoralen worden de liederen, die in het kerkjaar op of omstreeks Pinksteren worden gezongen, ten gehore gebracht. Zij worden vergezeld door de één- en meerstemmig gezongen koralen, in wisselzang door twee koren uitgevoerd. Het programma vermeldt ver der enige belangrijke orgelwerken van Bach o.a. de meesterlijke variaties over het koraal „O Gott Du frommer Gott". Uitvoerenden zijn: Dolf Hendrikse, orgel, Haarlems Motet-gezelschap o.l.v. Maarten Rooy, Ev. Luth. Gem. Koor o.l.v. Joke Roeyers. Mensen in het hotel Als de zon schijnt en de vacanties zijn begonnen, wemelt het in Haarlem van vreemdelingen. Mensen die mer. van de verte uit aan hun kleren en manieren soms herkent als buitenlanders, doch ook vreemdelingen die stil en onopvallend hun gang gaan eu zich juist door deze onop vallendheid kenmerken als de ras-cosmo- polieten. In een restaurant of op een café terras herkent men hen soms alleen door hun taal. die zij onder elkander zacht en bescheiden spreken. Neem nu eens die familie daar in de hoek fen de eetzaal. Man, vrouw en kind van ongeveer vijf jaar. Zij eten genoeg lijk en met het gemak van mensen die gewend zijn zich in het openbaar te be wegen. Vacantiegangers die met een glan zende slee en veel dollars over de grens zijn gekomen? Geenszins, in dit geval. Zij zijn vreemden hier. doch harde werkers en mensen die zich niet eens de weelde van een lange vacantie in het seizoen kunnen veroorloven. Het zijn de Rus Paolo en zijn Franse vrouw Filou Deprès met hun vijfjarig dochtertje Michelle, en zij hebben hun home binnen de tentenstad Strassburger. Paolo treedt iedere avond in de piste met zijn kunst, waarbij zijn vrouw hem assisteert: het jongleren, dat hij beheerst op een bewonderenswaar dige wijze. Paolo is een ras-artist, die als kind de moeilijkheden van het vak heeft leren kennen. Zijn jonge vrouw was „vliegster" bij een vliegende trapéze toen hij haar voor het eerst ontmoette, doch zij gaf haar werk op en trouwde met hem. Nu concentreertde familie zich op de charmante en ogenschijnlijk plezierige broodwinning, doch ingewijden weten hoe zwaar deze broodwinning is. Zelfs het kind, dat als dochter van een artistenpaar voorbeschikt is om later „op de planken" te komen, studeert elke dag ijverig ballet de grondslag van de kunst om zich in welk artistiek vak oo"k gracieus te be wegen. Op de spaarzame vrije uren die de fami lie Paolo heeft, kan men haar in een kleine auto de vrije natuur zien intrekken om de noodzakelijke rust te genieten. Des avonds eisen publiek en schijnwerpers deze mensen weer op en het daverende applaus, dat Paolo na ieder optreden bij Strassburger oogst, is een onmisbaar ele ment voor zijn onvermoeibare liefde voor dit grillige vak. Maar dat alles is iets wat de oppervlak kige toeschouwer in de eetzaal niet ver moedt. wanneer hij deze rustige, beschaaf de buitenlanders hun maaltijd in het hotel ziet nuttigen. In een andere hoek zit een andere fa milie die klaarblijkelijk ook niet uit ras- Haarlemmers bestaat. Deze.Maar kom. er zijn er duizenden. Zij allen hebben hun merkwaardige, onbekende geschiedenis. Zij allen, mensen in het hotel. Toneelcoördinatie op losse schroeven De Haagse Kunststichting heeft zich te ruggetrokken uit het Centraal Coördinatie bureau voor het Toneel. De heren J. H. Carpentier Alting en A. van Velsen, resp. voorzitter en secretaris van de Raad van Toezicht van het bureau, hebben him ont slag ingediend. Dit besluit, dat een gevolg is van het terugtrekken van de door de Haagse Kunst stichting als mededirecteur voor de Haagse Comedie aangezochte Vlaamse regisseur Joris Diels door de tegen hem gevoerde campagne, zal de sedert de bevrijding be reikte samenwerking tussen de voornaam ste Nederlandse toneelgezelschappen op losse schroeven stellen. De draagwijdte van de beslissing van de Haagse Kunststich ting is intussen nog niet in haar volle om vang te overzien. Het zangconcours „Polyhymnia" wordt Zondag voortgezet Op Zondag 4 Juni zal „Polyhymnia" van 2 tot 4 uur recipiëren in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem. Des avonds zal Polyhymnia het con cours openen met ae uitvoering van In Speculo van Ph. Loots en Padre Nostro van Guiseppe Verdi. Hierna komen drie koren op in. de derde afdeling mannenkoren met als verplicht koor „O Domine Jesu Christi van Antoine Brumel, vervolgens drie koren in de eerste afdeling mannenkoren met als verplicht nummer „Hodie Christus van Palestrina. In deze afdeling komt uit het mannen koor „Cantabilé" uit St. Gilles Denaer- monde (België). ADVERTENTIE AMSTERDAMSCHE X1JTTIG Hl. Nieuw raam voor „De Stompe Toren'" In het cultuurcentrum „De Stompe To ren" te Spaarnwoude is gisteren een glas- in-loori raam geplaatst, dat voorstelt „Apollo en de dieren". Dit raam is vol gens een voor ons land nieuw procédé ver vaardigd door de Haarlemse glazenier Bogtman. Het is namelijk gemaakt van onregelmatige stukken „gekapt" glas. die worden verkregen door het voorzichtig afhakken van grote „broden" gekleurd glas. In tegenstelling met het gebruike lijke glas in lood, werkt men hier dus niet met gebrandschilderd glas, want de nuan cering wordt bereikt door het dik of dun uithakken van het glas. Het voordeel van deze methode is, dat men zeer heldere en zuivere kleuren krijgt en dat het geheel bovendien niet de technische en gepolijste volmaaktheid van het gewone glas in lood heeft, maar de persoonlijke charme van het handwerk behoudt. Dit wordt ook in de hand gewerkt door de moeite die men heeft om de glasbrokjes in de lood-spon- ningen te vatten. De onregelmatigheid van de loodstrippen geeft aan het raam een forse primitiviteit, die aan de ramen uit de Middeleeuwen doen denken. Het is begrijpelijk dat dit procédé moei lijk en bewerkelijk is en het gebeurt niet zelden, dat een brok glas dat met grote nauwgezetheid en voorzichtigheid is afge hakt, bij de laatste klap aan flenters springt. Het in „De Stompe Toren" ge plaatste raam moet worden beschouwd als een proeve van de mogelijkheden die in het procédé schuilen. Zo hoopt men bin nenkort over meer kleuren te kunnen be schikken. Nochtans is deze eerste proeve zeer bekoorlijk uitgevallen, temeer daar de kleuren het bij somber weer juist zeer goed doen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5