c Nederlanders wensen in het algemeen de zomertijd weer terug AMANDELTJESPUDDING Moderne techniek helpt de huisvrouwen Voor Vaderdag 18 Juni .Clowntje Rick Programma Sportweek spom Kort en Bondig NSU 125 cc f 1075.- HENK DE VRIES Het kostbare deposito Vrijdag 2 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Tegenstanders voeren maar weinig argumenten aan Aan vele mannen en vrouwen "Over het ge hele land verspreid stelde het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag: „Vroeger kenden wij in Nederland een zomer tijd. De klok werd dan in het begin van de zomer een uur voor gezet,^odat het 's ochtends, maar ook 's avonds een uur later licht was. Zoudt u er voor'of er tegen zijn als Nederland de zomertijd weer zou invoeren?" Dit zijn de resultaten: Vóór 45 procent Tegen 29 Geen oordeel 26 100 procent Er zijn dus belangrijk meer mensen vóór dan tegen invoering van de zomertijd. Er treden echter grote verschillen op naar stad of platteland. Hier zijn de resultaten: vóór tegen Inwoners van steden met 100.000 en meer inwoners. 39 pet 39 pet Inwoners van steden met 20.000 tot 100.000 inw42 pet 26 pet Inwoners van plaatsen met minder dan 20.000 inw. 52 pet 23 pet Vooral het platteland levert vóórstanders op. Dit is een opmerkelijke toeneming van het aantal voorstanders ten plattelands, waar men vóór 1940 in het algemeen zeer sterk tegen de zomertijd was geporteerd. Ook in de kleine tot middelgrote steden is een flinke meerderheid vóór wederin- De Dahliakeuring tentoonstelling en Op 8, 9 en 10 September ïn het Gem. Concertgebouw De grote dahliakeuring en -tentoonstel ling zal dit jaar weer te Haarlem gehou den worden en wel op 8, 9 en 10 Septem ber. Zij wordt georganiseerd door de Nederlandse Dahliavereniging in samen werking met de afdeling Haarlem der Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Daar men deze keer uitsluitend dahlia's, zowel decoratieve gioepen afgesneden bloemen als bloem werk hiervan vervaardigd wenst te expo seren, wordt de tentoonstelling niet in het Krelagehuis, doch in het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden. De Nederlandse Dahliavereniging heeft een groot aantal stekken beschikbaar ge steld voor de liefhebbers-leden van de aangesloten verenigingen. Er bestaat dan ook bij deze en bij de Volkstuinvereni gingen grote animo om aan deze keuring en tentoonstelling mee te doen. Een tien tal wisselbekers is weer disponibel. Dahliastekken en -knollen, die.in 1951 geplant moeten worden zullen in ruime mate voor de bezoekers van de tentoon stelling beschikbaar worden gesteld. ADVERTENTIE voering van de zomertijd in Nederland, doch in de grootste steden „staken" de stemmen. Er zijn daar evenveel mensen vóór als tegen invoering van de zomertijd. De belangrijkste redenen van de voor standers van invoering van de zomertijd zijn: „langere avonden", genoemd door bij na drie kwart van deze mensen, „electrici- teitsbesparing" door 9 pet genoemd. De argumenten van de tegenstanders van de zomertijd kunnen het best omschreven worden als: „het is best zoals het nu is", „niet veranderen", „zijn we aan gewend". Ruim 30 pet van de tegenstanders drukken zich zo uit en slechts 14 pet van deze men sen vonden de dagen te lang worden. An dere redenen zijn: „kinderen te lang op", „te ongunstig voor de kinderen", „dan kan men vroeger beginnen", ,,'s morgens meer doen" e. d. De voorstanders van zomertijd zijn ten slotte feller vóór dan de tegenstanders tegen zijn. Slechts 4 pet van de voorstan ders weet niet te zeggen waarom ze eigen lijk voor wederinvoering van de zomertijd zijn. Bij de tegenstanders blijft echter ruim 20 pet een antwoord schuldig op de vraag waarom ze tegen zijn! (Nadruk verboden). Steunt het Speeltuinwerk Het speeltuinwerk verdient aller steun. Ook in financieel opzicht. In de week van 4 tot 11 Juni wordt te Haarlem de jaarlijkse inzameling gehou den. Huis aan huis wordt met lijsten ge werkt. De straatcollecte is op Zaterdag 10 Juni. In de middag wordt die opgeluisterd met muziek. Er is veel geld nodig, niet alleen om de bestaande speeltuinen in stand te houden, maar ook om nieuwe te openen. Er zijn nog grote stadswijken waar de jeugd geen speeltuin heeft. Wie een gift wil sturen kan dit doen op postgiro 349323 ten name van het Verbond van Haarlemse Speeltuinen. EVANGELISATIETENT Ook dit jaar zal de Evangelisatietent van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond weer naar Haarlem komen, namelijk van Dinsdag 6 tot en met 13 Juni op het terrein aan de Damstraat. Elke avond zullen hier sprekers van verschillende richting de levensvragen bespreken. Er worden verschilende predikanten en evangelisten van hier en elders verwacht, n.l. ds. Mackaay, maj. Korts, en de evange listen P. D. Bardelmeijer, H. v. d. Brink, L. Pasman, G. B. v. Prattenburg, Th. Dikkes, J. Schat, S. Wilson, F. Hofhuis, Joh. v. Oostveen. Verschillende zangverenigingen hebben hun medewerking toegezegd. Woensdag- en Zaterdagmiddag vinden er kindersamen komsten plaats. VEILINGEN De uitslag van de verkopingen Donder dag in het Notarishuis te Haarlem gehou den is: Van Speykstraat 3, Zandvoort f 5305. S. L. Mok q. q. Rollandstraat 28, Haarlem f 3300.A. A. M. Sieters q. q. Brouwersstraat 19, Haarlem, f 3200. W. J. Heerooms. Breitnerweg 2. Heemstede f 36000.- N.N. Leidsevaart 376zw. en rd., Haarlem (op gehouden) f 6500. Zandvoorterweg 37, Aerdenhout (niet geveild). Leeuwerikstraat 56, Haarlem (opgehou den) f 5200.—. Leeuwerikstraat 64, Haarlem (opgehou den) f 5300. Zijlweg 81, Haarlem f 16300.M. A. J. de Brouwer qq. Reitzstraat 113, Haarlem (opgehouden), f 5000.—. Rustenburgerlaan 59, Haarlem f2625. S. Bouma. Zandvoortselaan 48, Heemstede f 8500. W. Bos qq. Leeuwerikenlaan 18, Aerdenhout (niet geveild). Zuidpolderstraat 73, Haarlem f600. P. Smit. Leliestraat 19, Haarlem f 450.C. J. J. Jacques. Badelochstraat 15, Haarlem (niet ge veild). ADVERTENTIE A G O L i) AXD PURE V 1 R G I X I A SHAG Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 1 Juni 1B50 GEHUWD: 1 Juni. P. N. Kruijer en W. A. H. Kreuger: J. van Wilpen en J. W. Schaafsma; H. van Roijen en M. Strijker; J. A. van Del den en N. Edam. BEVALLEN van een zoon: 31 Mei. N. VlasveldBezemer; 1 Juni. B. M. Kokter Poorten; M. ElandOudendijk: A. M. van Hatturn—Nagelhout; J. M. Kwant—Ter- ooorten. BEVALLEN van een dochten 31 Mei. S. van BeemZwarts; B. M. WinkelKobes; 1 Juni. C. A. de Bas—van der Veen; S. Joop Leunk; A. M. van HattumNagelhout. OVERLEDEN: 30 Mei, J. J. Rine—de Haan, 74 j.. Kleverparkweg; 74 j., Kleverparkweg; 31 Mei, I. Bel, 2 m., Karei van Manderstraat. Verbeterde forensendienst Amsterdam-Zandvoort De zomerdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen heeft bij de Zand- voortse forensen geen genade kunnen vin den, omdat de veranderingen algemeen als nadelig werden gevoeld. Bij de directie is dan ook op verbetering aangedrongen, van welke onderstaande wijzigingen, die Maandag ingaan, het resultaat zijn. Trein 2310 zal op werkdagen op de vol gende tijden rijden: Zandvoort Bad v. 7.56, Overveen v. 8.03. Haarlem v. 8.08, Am sterdam CS a. 8.22. Trein 2371 (Amsterdam CS vertrek 17.16) blijkt in de huidige dienstregeling voor vele -forensen te vroeg uit Amster dam te vertrekken. Deze trein zal ingaan de Maandag 5 Juni a.s. later gaan rijden en wel Amsterdam CS v. 17.25, Haarlem v. 17.42, Overveen v. 17.46, Zandvoort Bad a. 17.52. Het gevolg hiervan is dat van Maandag tot en met Vrijdag trein 2372 Zandvoort Bad v. 17.46 - Amsterdam CS a. 18.11 ook later moet lopen en te Amsterdam CS op deze dagen geen directe aansluiting meer krijgt naar de richtingen Groningen Leeuwarden, Twenthe en Enkhuizen. Trein 2372 wordt van Maandag tot en met Vrij dag ingaande Maandag: Zandvoort Bad v. 17.57. Overveen v. 18.04, Haarlem v. 18.09, Amsterdam CS a. 18.23. Nagegaan wordt of het in de winter- dienst mogelijk zal zijn van Maandag tot en met Vrijdag een reisgelegenheid te scheppen van Zandvoort-Bad naar Am sterdam om in de wintermaanden tijdig te Amsterdam des avonds te kunnen aanko men met het oog op schouwburgbezoek e.d. Thans kan hiertoe niet worden overge gaan. Indianenspel in Vogelenzang Ter herdenking van het feit, dat veertig jaar geleden de eerste padvindersgroepen in Nederland werden opgericht, zullen Za terdagmiddag overal in Nederland de wel pen 'n groot Indianenspel spelen. De welpen van „De Nederlandse Padvinders" en van de „Verkenners van de Katholieke Jeugd beweging" uit Haarlem en omgeving zullen deze „rimboejacht" samen spelen in de duinen van de Amsterdamse Waterleiding bij de Oranjekom in Vogelenzang. Ver wacht wordt dat hier ongeveer twaalfhon derd welpen zullen samenkomen. Het spel begint om halfvier en eindigt om acht uur met het luisteren naar een speciale radio uitzending. EERSTE CHRISTELIJK LYCEUM Aan de afdeling Gymnasium A van het Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen mejuffrouw M. Barendsen en de heren N. Deen. A. van der Deijl, L. Esmeijer, W. F. Hendriks en P. C. de Jong. Driejarig jongetje liep tegen auto op Een driejarig jongetje, dat Donderdag middag op de Vondellaan plotseling over stak, liep tegen het spatbord van een pas serende personenauto aan. Het knaapje werd aan het hoofd en de armen gewond en kon na verbonden te zijn naar huis ge bracht worden. Een der koplampen van de auto sneuvelde. Op het kruispunt Populierenlaan-Duin- wijklaan kwamen drie auto's met elkaar in botsing doordat een personenauto remde voor een vrachtwagen en een daarachter rijdende personenwagen dit te laat merkte. De drie wagens werden beschadigd. De schade werd onderling geregeld. Jubileum van de Nazorg Ter herdenking van het vijf-en-twintig- jarig bestaan van de Nazorg zal op Zater dagmiddag 24 Juni in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een bijeen komst worden gehouden, waarop mr. P. O. F. M. Cremers zal spreken over „Vijf- en-twintig jaar nazorg voor verstandelijk misdeelden". In de week van 19 tot en met 23 Juni zal een huis-aan-huiscollecte worden ge houden. Leerlingen van de drie Haarlem se Huishoudscholen en vele vrienden van de Nazorg stelden zich beschikbaar om te collecteren onder de leuze „De normale jeugd stelt zich in dienst van de sociale verzorging onzer minder validen". De commissie die de collecte voorbereidt, hoopt dat. de stadgenoten gul zullen offe ren en zullen meewerken het Haarlemse Nazorgwerk nog beter voort te zetten. Ook kan men zijn jubileumgift storten cp postgiro 144493 (Verbandscommissie Na zorg). Motorsport-demonstratie Als onderdeel van de Sportweek Zand voort werd Donderdagavond op het circuit een 'motorsportdemonstratie gehouden, die werd bijgewoond door burgemeester en mevrouw Van Fenema en wethouder Kerk- man. Deze demonstraties werden georgani seerd door de Motorclub Zandvoort, die als openingsnummer carrousel-ryden liet zien. Dat deze nog jonge motorvereniging over enige geroutineerde rijders beschikt, bleek wel uit de staaltjes motor-acrobatiek, die men vertoonde, zoals hindernis- en wipplank rijden. De heer H. Hoogeveen uit Haarlem de monstreerde hierna met zyn oranje-ge kleurde sportwagen en de heer Gatsonides met zijn grijze Gatso draaide rondjes met een gemiddelde van 107 km per uur. Tot slot volgden wedstrijden op trans portfietsen waaraan door acht jeugdige enthousiasten werd deelgenomen. Winnaar werd P. Koopman uit Zandvoort. POLITIE-EXAMEN Voor het politiediploma slaagden te Haarlem: J. Noordzij, H. J. Meenderinck, P. J. v. d. Marei, Th. J. Kaasenbrood, A. L. Meiland, L. Kromkamp, P. Bijster, C. B. v. Geem, J. Ch. v. Dijk, K. v. Houten, P. Heu- ving, F. v. Es, G. Brandse. ADVERTENTIE ADVERTENTIE met nóg meer amandelen Verbluffende resultaten UITVINDINGEN ZIJN ER NIET VOOR NIETS Het is vaak wonderlijk om te zien, hoe huismoeders met een groot gezin meer tijd voor iedereen en voor alles hebben dan de vrouw met het kleine gezin. Natuurlijk heeft de moderne techniek haar daarbij geholpen. Stofzuigers, gasfornuizen, electrisch strijkendat alles is niet voor niets uitgevonden. En ook het zelfwerkend wasmiddel heeft de taak van de huisvrouw verlicht. ADVERTENTIE als geschenk een mooi portret van de kin deren! Tijdig bestellen! RICHE FOTO ART 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 Voor de kinderen Toen Rick en Bunkie daar door het bos liepen, op weg naar huis, begon er iets te veranderen. Eerst merkten ze 't zo niet, maar langzamerhand begonnen de bomen en planten minder zichtbaar te worden. Het leek wel, of ze gaandeweg verdwenen „Wat is het toch?" vroeg Bunkïb, een beetje ongerust. „Het lijkt wel, of mijn ogen niet in orde zijn!" Ze stonden stil en keken rond. „Ik weet het al," zei Rick. „Het begint te misten, zie je." „We moeten maar wat harder doorlopen, voordat het te erg wordt, want dan zouden we weieens kunnen verdwalen." Maar de mist werd dikker. Alles verdween in een grijze nevel, en het begon ook donker te worden. En weldra konden ze de weg niet meer onderscheiden, zo mistig was het. Zie je nou wel," zei Rick bedrukt. „Ik was er al bang voor.„We zijn al ver dwaald, Bunkie!" Voetbal H.F.C's promotie-strijd Zaterdagavond hoogspanning aan de Spanjaardslaan Het jonge elftal van de oude H.F.C. zal morgenavond om zeven uur aan de Span jaardslaan tegen D.C.V. spelen. In het uiterst spannende verloop van H.F.C.'s strijd ter herovering van het tweede klasserschap telt deze kamp bijzonder zwaar. Nadat de vier gegadigden voor één plaats in de tweede klasse ieder vier wedstrijden hebben ge speeld heeft H.F.C. met één punt voorsprong de leiding. Dit is zijn laatste thuiswedstrijd. Als het hem wint zal het een voortreffelijke kans maken. Het heeft D.C.V. de tweede klasser die voor het behoud van zijn plaats kampt te Krimpen-aan-de-IJssel met 20 geklopt. Maar daar valt niet uit af te leiden, dat een H.F.C.-overwinning op eigen ter rein nu vrijwel zeker is. Want in dit soort wedstrijden ziet men de wonderlijkste af wisselingen. Zij zijn een grillig soort kracht meting. Dat is pas nog gebleken in H.F.C.'s beide ontmoetingen met Laakkwartier. Aan de Spanjaardslaan waren de Haarlemmers in het veld ver in de meerderheid maar misten vele gemakkelijke kansen, losten maar een enkel goed schot en brachten het niet verder dan 0—0. In Den Haag was Laakkwartier in het veld ver in de meerder heid. maar H.F.C. gebruikte de weinige kansen die het kreeg voortreffelijk en won met 31. Sinds D.C.V. thuis met 0—2 van H.F.C. verloor is het in drie wedstrijden niet meer geklopt. H.F.C. heeft, merkwaardigerwijze, vier van de vijf tot dusver behaalde punten op vreemd terrein veroverd. Het zal morgen moeten bewijzen dat het zich aan de Span jaardslaan, op zijn eigen mooie terrein, ten slotte toch het best thuis voelt. Wij vermelden nog eens de huidige stand van de vier strijdende clubs: gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. H.F.C4 2 1 1 5 7—5 Laakkwartier ..41214 55 D.C.V4 1 2 1 4 9—9 BlauwZwart.... 4 112 3 1113 H.F.C.'s laatste wedstrijd zal het tegen Blauw Zwart (uit) moeten spelen. Het heeft daarvan aan de Spanjaardslaan met 24 verloren. Dit is de enige Haarlemse neder laag geweest. Maar er volgt volstrekt niet uit dat H.F.C. weinig kans in de uitwedstrijd zou hebben. Blauw Zwart heeft aan de Spanjaardslaan geenszins getoond dat het over beter spelkwaliteiten beschikt. Aan de hand van de huidige cijfers kan men berekeningen gaan maken. Dat zullen wel velen doen. Om hun het meest aantrek kelijke beeld te geven: als H.F.C. morgen avond wint en Laakkwartier en Blauw Zwart spelen Zondag gelijk behoeft H.F.C. in zijn laatste ontmoeting maar één punt te behalen om te promoveren. (Mocht het die dan verliezen, dan zou een beslissingswed- strijd met Laakkwartier nodig zijn). De aanmoedigingskreten van duizenden zullen morgenavond voor H.F.C. schallen. H.F.C. II, eveneens in promotiewedstrijd gewikkeld en daarin ook de leiding hebbend (zelfs met twee punten voorsprong) zou een stimulerende inleiding kunnen leveren. Want het speelt, eveneens aan de Spanjaardslaan, om 5 uur tegen A.F.C. III. De opstelling van het eerste elftal tegen D.C.V. is enigszins gewijzigd. Flack speelt rechtshalf en J. Corbeth middenvoor. De samenstelling is: Heyting (doel): Hackenitz en Begemann (aanv.) (achter); Groot, Bus selman en Flack (midden); Hans Winter, De Nijs, J. Corbeth, T. Corbeth en Hein Winter (voor). Het comité, dat van Zaterdag 24 Juni tot en met Zaterdag 1 Juli weer een Sportweek houdt, is met de samenstelling het programma gereed gekomen. Talloze sport gebeurtenissen worden weer gehouden en be oefenaarsisters) van vele takken van sport komen in actie. Het programma luidt: ZATERDAG 24 JUNI 19.30 Optocht, opstellen Phoenix-terrein. Sportdemonstraties op de Grote Markt, vaandel- en vlaggengroet bij het Stad huis; officiële opening. ZONDAG 25 JUNI 13.30 Sportmiddag op het terrein van EDO (athltiek, korfbal, honkbal, 'turnen). MAANDAG 26 JUNI 19.00 Turndemonstraties op openbare pleinen. 19.00 Basketball op Planetenplein. 19.00 Motorpolo op terrein achter Kle- verparkweg. 19.30 Schermen in gebouw aan de Kleine Houtweg, waaraan meewerken leer lingen CIOS, militairen en politie ambtenaren. DINSDAG 27 JUNI 18.30 Wielerwedstrijden in de omgeving van de Delftlaan. 19.15 Handbalwedstrijd, volleyballdemonstra- WEEK HAARLEM Op dit gebied is onlangs een opzienbarende vinding tot stand gekomen: de toepassing van ACTIEF WIT in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Zelfs de kieskeurigste, zelfs de meest ervaren huisvrouw staat perplex, wanneer zij voor het eerst met de resulta ten van Castella kennis maakt. Wit goed flonkert U letterlijk tegen. Kleuren herkrij gen hun luister. Alle weefsels worden soepeler en zachter. Bij duizenden gaan de vrouwen dan ook over op Castella. BINNENLAND Op de jaarvergadering van de Neder landse Bond van Christelijke fabrieks- en transportarbeiders, die te Scheveningen werd gehouden is besloten de naam van de organisatie te wijzigen in „Christeiyke be drijfsgroepencentrale in Nederland" (C.B.C.). HAARLEM EN OMGEVING In de tuinzaal van het Gem. Concert gebouw zal Zaterdag 3 Juni een trio-avond gegeven worden door Ans Bouter (piano), Jan Hesmerg (viool) en Eduard Biele (cello) i Het programma vermeldt werken van Beet- hoven, Brahms en Chausson. Ds. M. Holtrop, Chr. Geref. predikant te Haarlem-C. ontving een beroep naar Kampen. De politie van Bloeznendaal verzoekt hen, die getuigen zijn geweest van het auto ongeluk op Woensdagmiddag om kwart over drie op tie Zeeweg te Overveen, zich te melden aan het bureau van politie te Over veen voor het verstrekken van inlichtingen. Pater Reichwein is uit de Philippynen teruggekeerd en zal Zondag na een verblijf van elf jaar by de missie in Spaarndam aan komen. De ontvangst is bepaald op vijf uur op het Havenplein. Daarna gaat men in optocht, waarbij het Spaarndamsfanfare corps „Crescendo" medewerking verleent, naar de R.K. kerk. De heer A. M. v. d. Smissen, Gysbr. v. Amstelstraat 36. is op 5 Juni 25 jaar in dienst bij de N.V. Cacao- en Chocoladefabrieken „Droste" te Haarlem. By de Nuts-Spaarbank te Haarlem is in de maand Mei ingelegd een bedrag van f821.590,40, waaronder via de Ophaaldienst f33.529,02 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 1.949.60. Terugbetaald werd f 764.685. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 313. Daarnaast hebben zich 28 nieuwe deel nemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 31 Mei 1950 bedroeg het totaal aantal inleggers 65.001, met een tegoed van f25.019.164,13. De heer L. A. Elferink te Haarlem werd benoemd tot lid van een adviescommissie inzake de wijziging van het leerplan van de lagere land- en tuinbouwscholen. De brandpompmachinist van Van Gel der Zonen, de heer F. W. Otte te Beverwijk werd de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden pro moveerde de uit Haarlem afkomstige heer D. J. Bijl tot doctor in de wis- en natuur kunde. De heer A. Verboom uit Haarlem slaag de aan de Amsterdamse stedelijke universi teit voor het artsexamen. tie aan de Van Oosten de Bruynstraat. 19.15 Softballwédstrijd op terrein aan de Kleverlaan. WOENSDAG 28 JUNI 19.00 Atletiekwedstrijden op het terrein van „Haarlem" (organistie H.A.V. „Haarlem"). 19.00 Tafeltennis in de Fuhrhopschool, Pla- netenlaan. 19.30 Propaganaa-zwemfeest in het Sport- fondsenbad. 19.30 Honkbal wedstrijd op terrein aan mr. J. Gerritszlaan. 19.30 Badminton in gebouw aan de Kleine Houtweg. DONDERDAG 29 JUNI 19.00 Turndemonstraties op openbare pleinen. 19.30 Roei- en kanowedstrijden op Zuider Buiten Spaarne. 19.30 Boksen, krachtsport in Concertgebouw 19.00 Honkbal op terrein aan mr. J. Ger ritszlaan. 19.30 Tafeltennis in gebouw aan de Kleine Houtweg. VRIJDAG 30 JUNI 19.00 Voetbalwedstrijden van junioren op terrein van „Haarlem". 19.30 Nationale zwemwedstrijden in Stoop's Bad. 20.00 Kanorace in de grachten. ZATERDAG 1 JULI 13.30 Wandeltocht. 16.00 Bosloop in de Hout. 19.00 Sluitingsfeest op het terrein van „Haar lem" (athletiek, handbal, turnen en voetbal). INTERNATIONALE HONDENTENTOON STELLING. Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni wordt in het RAl-gebouw te Amster dam een internationale hondententoonstel ling gehouden. 1016 honden, waarvan ongeveer 10 uit het buitenland, zullen door 36 keurmeesters beoordeeld worden. ADVERTENTIE 250 cc. kopklepper 1650. beide met accu. kilometerteller, enz. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Riviervismarkt 7 - Tel. 17690 FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 3 Ryde bekeek met critische blik zijn ser vet en besloot ten slotte toch maar met een punt ervan zijn mond af te vegen. „Mijn gewoonte getrouw blijvend, om m(jn medewerkers in iedere onderneming, waarin ik betrokken ben, volledig in ver trouwen te nemen," zei hij, „wil ik u wel bekennen, meneer Swayles, dat wy het niet direct op die bankbiljetten voorzien had den. Om u de waarhfeid te zeggen, ver wachtte ik ook niet veel meer in gereed geld te zullen aantreffen. U hebt opge merkt, dat ik tegelijk met dat geld een aan- 'al papieren uit die brandkast nam. Het is laaruit, dat wy verwachten ons aandeel in de buit te zullen krygen. Met uitzonde ring van duizend pond, die wy nodig heb ben voor onze lopende uitgaven, is het ge vonden geld overeenkomstig onze afspraak voor u. De papieren houden wy." De Amerikaan bleef achterdochtig. De psychologie van de heer Thomas Ryde was iets, wat boven zijn verstand ging en hij was bang, dat er iets niet klopte. „Loop naar de drommel met je papieren," mompelde hy. „Laat me liever het geld zien." „U bent een beetje ongeduldig, jonge vriend," was het zacht verwijtende ant woord. „Maar omdat u er op staat Ryde keek even om zich heen, om zich er van te vergewissen, dat de kelner niet teruggekeerd was. Toen legde hij zijn mes en vork neer, nam het kleine zwarte tasje op, dat hij onder de tafel had gezet en haalde er een pakje uit, dat hij aan Swayles overhandigde. „U zult daarin," zei de hy, „het bedrag vinden, waarvan een groot deel, daar het voor het uitbetalen van lonen bestemd was, kleine coupures zijn, die niet nage gaan kunnen worden. Ik zou u adviseren de grotere bankbiljetten mee te nemen naar de Ver. Staten en daar zou ik er mij geleidelijk van ontdoen." De jonge man greep het pakje, sneed het touwtje door en bekeek de inhoud. Er schenen eindeloze pakjes bankbiljetten in te zitten, te samen met een dikkere rol witte biljetten voor grotere bedragen. Hij slaakte een zucht van verlichting en stopte het resultaat van zijn onderneming in zijn zakken. „Wel, ik kan u dat tot uw eer nageven, chef," zei hij, „dat u uw woord gehouden hebt en volkomen op tijd ook." „Ik houd altijd mijn woord," verzekerde Thomas Ryde hem. „U hebt uw geld ver diend, meneer Swayles en als u," voegde hij er met een ironische glimlach aan toe, „een getuigschrift zoudt willen hebben, dan kunt u het krijgen ook. Ik ben geen expert in dergelijke aangelegenheden, maar ik blijf toch zeggen, dat het openen van die brandkast een bijzondere prestatie was." De jongeman bevochtigde zyn lippen even met zijn tong.Hij had zyn wantrouwen in de spreker verloren, maar zat nog steeds als betoverd naar hem te kijken. „Er is er nog maar één, die ik ken, die net zo kalm is als u, chef", zei hij, „en dat is King Cole van West Chicago. Maar u had ons niet bij die moorden moeten be trekken." Ryde zette een enigszins verbaasd ge zicht. „Ik begrijp niet, waarover u zich be klaagt," protesteerde hij. „Zonder die moorden, zoals u ze belieft te noemen, zouden we nu waarschijnlijk allemaal in de gevangenis zitten en niet één van ons zou ook maar een cent voordeel hebben gehad van al de tijd en het werk, dat wy aan het op touw zetten van dit zaakje besteed hebben. Onze verschillende car rières zouden eveneens geruïneerd zijn geweest. Het oordeel over uw andere medewerkers laat ik aan u zelf over, maar u moet er wel aan denken, dat Huneybell, en ik evenmin misdadigers zyn als zij." „Wat, bent u geen misdadigers?" vroeg New Swayles stom verbaasd. „Geenszins. Ik twyfel er ten zeerste aan, of een van«ons daarvoor vroeger ooit wel eens iets onwettigs heeft gedaan. Een veroordeling zou derhalve voor ons een zeer ernstige zaak zijn geweest. Wij zou den onze positie in de maatschappij heb ben verloren en aan het einde van onze gevangenisstraffen zouden wy straatarm zijn geweest. U ziet daarom wel, dat mij geen keus overbleef, als ik een dergelijk naar vooruitzicht wilde voorkomen." De kelner kwam met enige drukte terug. Hij haalde twee flessen spuitwater voor de dag en zette een tumbler met ijs op de tafel. Thomas Ryde gaf zyn waardering over deze prestatie te kennen en liet de ober het wisselgeld houden. „Ik ben u zeer verplicht," zei hy. „Ik zal nu tenminste in staat zijn van mijn eten te genieten." De Amerikaan vulde zyn glas opnieuw en dronk het tot de bodem leeg, waarna hij zyn stoel terugschoof en opstond. Er was eindeiyk een beetje kleur op zyn wangen gekomen en hy klopte op de ver schillende duidelijk zichtbare bulten, die het model van zyn goed zittende pak ge heel uit de vorm brachten. „Wel chef, ik ga er vandoor," zei hij. „Ik heb van myn leven al in verschillende eigenaardige karweitjes gewerkt, maar dit spant toch wel de kroon." Ryde knikte hem een vriendelijk vaar wel toe. „Uw boot vertrekt om middernacht," hielp hy zijn vertrekkende compagnon herinnèren.. „U behoeft niet bang te zijn, dat ik die zal missen," was het nadrukkelijk gegeven antwoord. „Dit oude landje heeft voor mij te veel verrassingen." Huneybell strompelde ook van zijn stoel overeind. Hij zag er uit, of hij doodziek was. „Je gaat toch ook niet heen?", vroeg Thomas Ryde. „Ik sterf, als ik nog vijf minuten hier blijf," hijgde hij. „Ik kan niet eten, ik kan niets meer drinken. Ik ga naar huis en naar bed." Thomas Ryde zette zijn bril recht en staarde de spreker nieuwsgierig aan. Er was niet de minste sympathie op zijn ge zicht te lezen; alleen maar een uitdruk king van verwondering. „Zoals je wilt," stemde hij toe. „Houd je mond dicht en zorg morgenochtend om tien uur op kantoor te zijn. Je zoudt er beter aan doen een taxi te nemen," voegde hij er aan toe, toen hij zijn vertrekkende employé naar zijn hoed zag lopen. „Ik ben wel in orde, zodra ik hier maar weg ben," was het nerveuze antwoord. De twee mannen verlieten samen het vertrek. De hand van Ned Swayles streel- ue nog die uitstulpingen in zijn zakken, terwijl Huneybell een hevige angst als een ziekte door zijn lichaam voelde kruipen. Thomas Ryde keek hen een ogenblik na. Toen zocht hij de beste van de twee nog overgebleven coteletten uit, schonk zich nog een whisky in, waarbij hij met blijkbaar genoegen naar het tinkelen van het ijs in zijn glas luisterde en zette zijn maaltijd voort. Op de elfde avond na de sensationele inbraak in de Boothroyd Fabrieken bij Leeds, kwam Thomas Ryde precies om half negen voorrijden bij het Milan Hotel. Hij klom drie trapper, op, doorliep een lange gang. weer een trap op en vond, toen, zoals h;j verwacht had, de deur open van kamer 332, waar hij snel naar binnen glipte. Drie minuien'later stapte de heer Hu neybell, die tot op zekere hoogte zijn zelf beheersing en houding terug gekregen had, op de hoek van Savoy Hill van een omni bus en bereikte langs precies dezelfde route hetzelfde doel. Op drie minuten over half negen kwam een lange jonge man met een enigszins vreemd uiterlijk, bleke gelaatskleur, ogen van een eigenaardige tint en kort geknipt donker haar, in het hotel en vroeg naar dr. Hisedale. De be diende krabbelde het cijfer 332 up een kaart en gaf die aan een chasseur. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6