TTGERING Mr. Th. A. Wesstra hartelijk gehuldigd Maison MARCEL Qiïs Permanent f8.- Fris - Keiler Macdonald Haar kammen en tanden poetsen op muziek TAXI 18000 Over de verdere verhoging van de spoorbaan Haarlem-Leiden Dekens Stomen C Kort en Bondig Autoreparatie Zaterdag 3 juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Dc Haarlemse gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra, die dertig jaar geleden in deze functie benoemd werd, is Vrijdag avond in de prachtig versierde hal van het Stadhuis gehuldigd en heeft van vele zijden blijken van belangstelling onder vonden. Om acht uur waven de burgemeester, de wethouders, vele raadsleden en tal loze ambtenaren van de gemeente-secre tarie bijeen. Burgemeester mr. P. O. F. M. C r e m e r s richtte zich het eerst tot de jubilaris en hij herinnerde er aan. dat het zilveren jubileum in 1945 niet gevierd kon worden. In de laatste jaren hebben velen hun blijken van sympathie „opgekropt" én thans hebben zij gelegenheid daarvan uiting te geven. Spreker gaf een beeld van een ideale gemeentesecretaris. In de eerste plaats moet hij zorgen voor een goede ver houding tot het personeel. Dan zijn er ver houdingen tot de gemeenteraad, tot het college van B. en W., waarin de gemeente secretaris een raadgevende stem heeft,. tot de burgemeester en tot de burgerij. In het bijzonder herinnerde da burgemeester aan de verhouding van mr. Wesstra tot B. en W. Uit.de voorbereiding der stukken blijkt, dat er toegewijde en knappe ambtenaren op het stadhuis zijn, maar dat is te danken aan het trouwe voorbeeld van de secretaris en diens belangrijke rol. Mede namens de wethouders dankte spreker de jubilaris voor zijn arbeid en bood hem een atlas aan. Daarbij was geveegd een oorkonde, gecalligrafeerd door de heer A. J. van Houwelingen Kijkhoek. Mevrouw mr. E. A. J. Scheltema- Conradi sprak namens de leden var. de gemeenteraad en zij herinnerde er aan, dat mr. Wesstra met vier .burgemeesters heeft samengewerkt. De secretaris neemt een bijzondere plaats in in de vergaderingen van de gemeenteraad. Hij mag alleen luisteren en daardoor leert hij de raad goed kennen. Zij die met mr. Wesstra bui ten de raadszittingen in besturen en col leges zitting hebben, weten dat hij iemand is met veel liefhebberijen en met goede smaak. Geestdriftig werkt hij aan.vele zaken mee. Dat de raadsleden waardering hebben voor de jubilaris moge blijken, zeide mevrouw Scheltema uit het geschenk, bestaande uit een encyclopaedic. Namens de ambtenaren van de secretarie richtte de heer H. Meeusen zich tot de jubilerende gemeentesecretaris. Toen deze dertig jaar geleden benoemd werd telde de gemeente 76.000 inwoners; thans zijn er 162.000. Het grondgebied is uitgebreid. Toch kan niet gezegd worden, dat de ge meente uit haar krachten is gegroeid. De snelle ontwikkeling heeft zich in een korte tijd voltrokken en dat betekent, dat vooral het college van B. en W. een grote en zware taak vervuld heeft. Daarbij nam de secre taris een belangrijke plaats in. Van be lang voor het raadhuis is geweest de ver betering der huisvesting, welke nog juist voor de oorlog tot stand is gekomen. De ambtenaren hebben er wel bij gevaren. De heer Meeusen herinnerde aan de taak van de gemeentesecretaris en diens streven de werkzaamheden te moderniseren en ver eenvoudigen. Er is vlot gewerkt onder leiding van mr. Wesstra dank zij diens toe wijding. Uit naam van de ambtenóren bood de heer Meeusen een stoel en een vulpen aan. Ir. M. H. M a a s sprak namens de hoof den van takken van dienst woorden van gelukwens en memoreerde de goede ver standhouding. Hij bood boeken aan over algemene kunstgeseh eder' Mr. Wesstra lichtte zichvervolgens tot hen, die hem hebben toegesproken en dankte voor de goede wensen en ge schenken. Namens de gemeentesecretarissen uit acht grote gemeenten uit het westen van het land huldigde mr. K. J. Poll, ge meentesecretaris van Dordrecht de jubi laris en bood een geschenk aan. Daarna volgde een receptie, waarop velen gelukwensen hebben aangeboden. Onder hen waren de heren C. Maarschalk, oud-burgemeester, A. G. Boes, oud-wet- ADVERTENTIE Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED OUDE GRACHT 98 - TELEF. 30837 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 2 Juni 1950 ONDERTROUWD: 2 Juni: R. Jehli en R. Bqsman. GEHUWD: 2 Jam. A. Bakels en J. A. Moison.. BEVALLEN van een zoor.: I Juni, D. Duba —Jonkmans; 2 Juni. S. Jansenvan Dus- schoten; C. Ce GraafSteenkist; J. G. Hen driks— IJff; M. G Schoone—van Heerden. BEVALLEN van een dochter: 31 Mei, A. van AndelHilliger: 1 Juni, E. C. van der Zouwe—Henning: A. H. Nieuwenhuis—van de Kamp: C. M. Kallen—Voetberg; M. C. HooningBilterberg; 2. Juni, E. Thoolen Prinsen; A. P. IJlstra—Tulen; S van Kop penhagenDekker; P. C. E. Verstraete Cenin. OVERLEDEN: 1 Juni, J. Vlofctes. 2 j„ Mid denweg: E. S. Wikkevan Dommelen, 66 j,. Gen. Bothastraat. Mede namens de wethouders bood burge meester mr. P. O. F. M. Cremers de jubilerende gemeente-secretaris een geschenk aan. houder, burgemeesters en secretarissen van gemeenten uit de omtrek, afgevaar digden van het Strandschap, van het Sint Elisabeths Gasthuis, Teyler's Stichting, Doopsgezinde gemeente en vele vereni gingen, waarmee mr. Wesstra ambtelijk en persoonlijk in relatie staat. ADVERTENTIE JANSWEG 42 TELEFOON 11838 ELECTRISCHE INSTALLATIES BLIKSEMBEVEILIGING Machinefabriek Stork: Door de directie en commissarissen van de Koninklijke machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V., zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld 7 uit te keren aan preferente en gewone aandeelhouders Ivor, jaar resp. 6't en 6 *7). POL1TIE-EXAMEN Voor het Politiediploma slaagden te Haar lem: R. v. d. Berg, H. J. v. Ingen. M. P. v. Eijk <met lof), H. J. Engelse. J. Planting, J. P. Boerigter. P. J. W. Smeenk, J. Pole. Afgewezen 10 canöidaten. Nederlands grootste busstation komt in Purmerend De bouw van Neerlanas grootste auto busstation is begonnen. De NACO, die in December van het vorige jaar al toestem ming had verkregen het bestaande stations emplacement van de opgeheven tramlijn te slopen, is dezer dagen met dit werk be gonnen. Op het grote plein zal een perron komen van zeventig meter lengte en tien meter breedte. Onder de overkapping, die een lengte van ongeveer zestig meter heeft, komt een wachtlokaal, kantoorruimte, toiletten voor publiek en personeel, maga zijn en ruimte voor de centrale verwar ming. In October hoopt men met de bouw klaar te zijn. Ook Apeldoorn krijgt een groot bussta tion, dat in het Sophiapark bij het station zal worden gebouwd. De Veluwse Auto busdiensten hebben de wachtruimte voor het publiek voor hun rekening genomen. Amerika's „zingende paedagoog" maakt liedje op legendarisch Haarlems knaapje Frank Luther, Amerika's „zingende paedagoog", is in Nederland. Gisteren landde de man, die volgens zijn vrouw Dorothy „het Marshallplan voor kinderen" heeft ontworpen, op Schiphol met een toe stel van de American Overseas Airlines, welke luchtvaart-maatschappij zijn Euro pese tournee in samenwerking met ver scheidene Amerikaanse ambassades heeft georganiseerd. Een gezellige praatlustige Amerikaan is Frank Luther, die vroeger deel uitmaakte van de bekende „revellers". Hij componeert en schrijft kinderliedjes met eed opvoedkundige strekking. Hele series gramofoonplaten heeft hij hiervan gemaakt, die in de Verenigde Staten een groeiende populariteit kregen. Zijn liedjes en melodietjes zijn bestemd voor kinderen van anderhalf tot twaalf jaar, die hij spe lenderwijze enthousiast tracht te maken voor de noodzakelijkheden van het leven. „We moeten de kinderen leren, dat het bezitten van goede manieren leuk is. Kin deren reageren sr.el op muziek. Vertel het ze dus op een muzikale wijze. Zing ze op een eenvoudig wijsje, dat ze onmiddellijk kunnen nazingen. Leer ze dat het leuk is om gezond te zijn, dat je er een sport van kunt maken om voorzichtig te zijn, voor7 zichtig in het verkeer, voorzichtig met> lucifers, voorzichtig met dingen, die je niet kent". Frank Luther is een mar., die onmiddel lijk enthousiast wordt als hij over zijn eigen werk, waarin hij opgaat, vertelt. Midden in een Amsterdams restaurant be gint hij onder het eten te zingen. Hy zingt met zijn diepe stem, hoe leuk het is je tanden te poetsen, je nagels uit te halen, ie haar te kammen, met twee woorden te spreken. In tienduizenden Amerikaanse gezinnen klinkt zijn stem dagelijks door de gramofcon en wordt op zijn wijsjes toilet gemaakt. In ons land heeft hij in de paar uur. dat hy er is, ook reeds stof opgedaan voor een opvoedend kinderliedje. Hij heeft ge hoord van de Haarlemse jongen, die zijn vinger in de dijk stak om een doorbraak ADVERTENTIE te voorkomen. Volgens Frank Luther het voorbeeld bij uitstek om aan te tonen, dat ook kinderen moedig kunnen zijn, een held kunnen zijn als de ouderen. Vanmiddag zal het „Vinger in de dijk liedje" zijn premiere beleven. De Amerikaanse zingende paedagoog wil de prinsesjes enkele van zijn platen aan bieden. opdat ook in paleis Soestdijk „het haar kammen en tanden poetsen op mu ziek" zal doordringen. NACHTDIENST APOTHEKEN Haarlem: Th. A. Klinkhamer. Koninginne weg 69. telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telefoon 11000; De apotheekdienst van de komende week wordt, in plaats van door de Frans Halsapotheek, waargenomen door de Scho- terbos-apotheek, Rijksstraatweg 19. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 28320. Bloemendaal: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85. Er is niet veel kans dat Haarlem-West in de eerste tijd van de overwegen verlost wordt Er zijn, zoals onze lezers weten, plannen om de verhogihg van de spoorbaan Haar lemLeiden door te trekken, namelijk van de Brouwersvaart tot voorbij de Zandvoortselaan. Die ontwerpen dateren uit de jaren di.e aan dc oorlog voorafgingen. De opzet was toen er een Werkfonds-object van té maken, omdat er in die tijd veel werkloos heid was en het millioenenwerk zich bovendien leende om gedeeltelijk in werk verschaffing en in werkverruiming uitge voerd te worden. In details werden de plannen niet uitgewerkt; er was dan ook nog geen overeenstemming over de ver deling van de kosten. Wel stond vast dat ook de belanghebbende gemeenten finan ciële offers zouden moeten brengen om van de hinderlijke overwegen verlost te worden. Er zouden vier nieuwe viaducten gebouwd moeten worden; bij de Wester gracht, de Pijlslaan, de Munterslaan en de Zandvoortselaan. Ook het bestaande via duct bij de Brouwersvaart zou dan ver beterd worden. Door de oorlog zijn deze plannen blijven liggen en na de bevrijding had men vele objecten die op voorrang aanspraak maakten. Enige maanden geleden deelden wij mede, dat er bij de hierboven genoemde overwegen verkeerstellingen zijn gehou den. Openbare Werken van Haarlem heeft die georganiseerd op verzoek van de Ne derlandse Spoorwegen. Dit feit gaf na tuurlijk grond voor de veronderstelling dat de oude plannen opnieuw in studie ge nomen waren. Wij hebben bij de directie der Neder landse Spoorwegen geïnformeerd. Daarbij bleek ons, dat daar thans het gehele vraagstuk der overwegen in studie is. De minister van Verkeer en Water staat heeft het voornemen in de komende jaren een zeker bedrag te besteden voor de oplossing van het overwegenprobleem. De kosten van deze werken zullen dan verdeeld wor den tussen het rijk, de Spoorwegen en de betrokken gemeenten. Allereerst is nodig te bepalen welke overwegen het eerst moeten ver dwijnen. De nu gehouden verkeerstellingen zijn in gesteld om een urgentielijst vast te stellen. Er zijn zo werd ons medegedeeld 50 a 60 overwegen in het geding. Op al die punten is het verkeer geteld. Als datum daarvoor was opgegeven een week in Februari. Haarlem heeft zich daaraan ge houden, maar er zijn gemeenten die de telling hebben uitgesteld tot de zomer maanden, omdat zij overtuigd waren dat dan veel meer te tellen was. Haarlem heeft evenwel nadien medegedeeld, dat er in Augustus nog een telling zal worden ge houden. Dan zullen er, dat is zeker, heel andere cijfers uit de bus komen dan in Februari, in het bijzonder wat de Zand voortselaan betreft. Op het hoofdkantoor van de Ned. Spoor wegen worden de gegevens der tellingen verwerkt, waarna conferenties met het geding zijn, of Haarlem kans heeft voor- ADVERTENTIE bij meerdere F1L GROTE HOUTSTR, 5*.TEL 10771 AMSTERDAMSE VAART 28-32 -TEL. 11561 My dream is yours (City) is een fleu rige en kleurige show-film die een be langwekkend hoewel niet altijd verheffend beeld geeft van de zonderlinge toestanden in de Amerikaanse amusements- en radïo- business". Een steenrijke koekfabrikant (Szöke Szakall) is „sponsor" van een we kelijkse radiorevue (dat wil zeggen hij be taalt de zendtijd en de artisten, in ruil waarvoor het programma dan doorspekt wordt met reclameteksten voor zijn koek- producten) en dus zitten hem voortdurend ganse heirlegers van impresarios en „talent-scouts op de huid, die hem aller lei topdansers, „crooners" en andere revue- artislen „verkopen" willen. Jammer voor hen houdt de goedmoedige dikke lcoek- millionair eigenlijk alleen maar van oude Weense walsen, zodat het heel wat Ameri kaanse overredingskunst eist voor hij ein delijk bereid gevonden wordt, de zeer lief tallige Doris Day met haar hese swing- stem een kans te geven. Maar dan staat ook niets meer de happy ending in de weg, de talenten-speurhond krijgt zijn croonen de geliefde, de impresario (zowaar onze nu welhaast stokoude Adolphe Menjou!) zijn roodharige secretaresse en de valsaris met zijn smeltende stem z'n verdiende loon. Fraaie balletten en een pompeuze aankleding vergoeden overigens, veel van wat deze rolprent aan scenario te kort komt. H. G. Katinka (Rembrandt). Katinka is het duvelstoejaagstertje bii een beroemde toneelspeler. Haar bedoeling is niet het huishouden te doen, maar zij wil zijn hart veroveren en dat geschiedt op een bijzon dere wijze. Het meisje leert hem kennen op een examen voor toneelspelers(sters), doch de manier, waarop de acteur haar de waarheid vertelt, is voor het meisje aan leiding pogingen in het werk te stellen, om succes te boeken. Er doen zich eigenaar dige verwikkelingen voor, waarbij een baby een belangrijke rol vervult. Door dit kind ontstaan allerlei grappige situaties in het bijzonder in het huishouden van de acteur, die het kind en het voor de moeder aangeziene meisje in zijn woning heeft ■opgenomen. Het resultaat is een vlotte en vrolijke film. Hannelore Schroth en Willv Fritseh hebben het grootste aandeel in het succes. In het voorprogramma wordt de repor tage over het Koninklijk bezoek aan de Franse hoofdstad nog vertoond. A. O. Tulsa (Cinema Pal ace). Eer. epi sode uit de eerste jaren van de „oil-rush" in de Amerikaanse staat Oklahoma is in deze film op handige wijze verweven met een aantal, zeer menselijke belevenissen van vier personen, die aanvankelijk in een tamelijk onprettige verhouding tegenover elkander staan doch later zo geheel en al ,.in de olie" raken dat zij een verbond sluiten, waaruit zegenrijke gevolgen voort vloeien voor de inwoners van tie oliestad Tulsa en allen, die hun bestaan oïider de schaduw der boortorens moeten slijten. Deze kleurenfilm geeft een aantal boeiende opnamen van ontspringende olie bronnen en van de koortsachtige strijd der rivalen om zoveel mogelijk monopolistisch voordeel uit deze strijd te slepen. Dat een jongedame een dezer rivalen is en dat zij haai- oorspronkelijke opzet om de olie te gebruiken voor een revanche op degenen die haar huiselijk geluk verwoestten, latei- in een daadwerkelijke belangstelling voor de exploitatie der olievelden omzet, maken het verhaal onderhoudend genoeg, al is het in sommige onderdelen moeilijk te volgen voor degenen die niet in de olie-business thuis zijn. En wie zijn dat wel? De reusachtige brand, die aan het einde veel materieel vernielt doch veel moreel herstelt, is fotografisch wel een krachttoer en komt door het kleurenprocédé tot grote realiteit. In het voorprogramma onder andere interessante beelden van dieren en hun spel. J. L. Kapitein Boycott (Spaarne). Deze film behandelt het ontslaan van het woord ..boycott". Zij speelt zich namelijk af in de tijd dat de Engelse la n deigen aars in Ierland hun boeren uitzogen, totdat deze in verzet kwamen, een verzet, dat soms fel oplaaide, maar zich ook vaak uitte in het weigeren van diensten aan de landheer door de gehele bevolking. Hoe fnuikend dat is, ondervindt de landeigenaar kapitein Boycott in dit verhaal. Hij is het eerste slachtoffer van deze methode, die sinds dien naar hem genoemd is. Stewart Gran ger speelt de jonge boer die het verzet leidt. Het is een film die niet tekort schiet aan spanning en die een interessant beelcl geeft op de bewogen historie van Ierland. W. L. B. Affaire Blum (Frans Hals). De regisseur Erich Engel heeft naar een draai boek van Stemmle een indrukwekkende film gemaakt met als achtergrond de ver wording van de Duitse binnenlandse poli tiek, toen de mensen zich nog niet openlijk met de term „nationaal-soeialisten" durf den tooien, doch onder het mom van aller lei kleine rechts-radieale groeperingen dezelfde totalitaire en anti-semietische op vattingen huldigden. In „Affaire Blum" wordt ons de anti-Joodse conspiratie van een aantal reactionnaïre Duitsers in de vorm van een van begin tot eind boeiende speurdersfilm vertoond. Een misdadiger heeft een moord begaan op een wegens oneerlijkheid ontslagen boekhouder van een Jbodse industrieel. Het onderzoek komt in handen van een politie-commissarïs en een rechter van instructie, die zich politiek met de dader verbonden weten en iedere gelegenheid aangrijpen om diens schuld te verminde ren en er een politiek schandaal uit te slaan. Hun opzet mislukt ternauwernood en dat is eigenlijk de enige zwakke zijde van dit knappe werk, omdat de realiteit van de dertiger jaren helaas veel vaker anders was. De typering door de, over het algemeen onbekende spelers, van deze ver tegenwoordigers der Duitse bierkelder strategie is uitstekend en men kan alleen maar betreuren dat „Affaire Blum" niet twintig jaar eerder werd gemaakt. J. H. B. Cagliostro (Luxor). We zijn enigszins onthutst weggegaan bij deze Cagliostro van Gregory Ratoff, die. naar de roman „Joseph Balsamo" van Alexandre Dumas, door Orson Welles wordt vertolkt. Er was een tijd. dat we de romans van Dumas bijna uit ons hoofd kenden, ze waren de zon op regenachtige vacantiedagen en we zijn er vast van overtuigd, dat de schrij ver, die allen maar al fantaserende wilde verstrooien, zich in zijn graf zou om draaien zo hij zou kunnen zien wat er van Joseph geworden is. Intussen kan men er plezier aan beleven als men het hele geval als een parodie opvat, in het bijzonder de gedeelten waar in Orson Welles de hypnotiseerkunst van de charlatan Cagliostro uitbeeldt en dan voorts de opnamen van het Hof van Lo- dewijk XV en van madame Du Barry en tenslotte de felbewogen Parijse straat tonelen. Welles is vrijwel voortdurend voor de lens. Zijn gezicht verraadt, dat hii tijdens dit karwei heel wat binnenpret heeft gehad. J. H. B. aan op de urgentielijst te komen. Het ant woord was: departement van Verkeer en Waterstaat zullen volgen. Wij vroegen onze zegsman, die zeer goed bekend is met de overwegen die in het De kans dat het werk van de verdere verhoging van de spoorbaan Haar lemLeiden vooraan op de urgentie lijst komt te staan, acht ik zeer klein, omdat er verschillende overwegen zijn waar de toestand nijpender is. In het bijzonder geldt dit voor Delft. Haarlem zal dus nog wat geduld moetgn hebben. Dit is jammer en zal ook, naar wij over tuigd zijn, betreurd worden door het ge meentebestuur, want het bestaan der over wegen houdt de ontwikkeling van Haar lem-West tegen. Nu is het natuurlijk nog mogelijk dat Jret feit dat de verplaatsing van het Goe derenstation aan de Westergracht naar het haven- en industrieterrein in de Waarder- polder verband houdt met de werken tot verdere verhoging van* de spoorbaan, Haarlem wat naar voren doet schuiven op de urgentielijst, maar groot is die kans niet. Nutsspaarbank in 1949 In het jaarverslag over 1949 van de Nutsspaarbank wordt meegedeeld, dat bij de algemeen moeilijke economische positie van ons land en de spanning tussen inko mens en prijzen een vermindering van de mogelijkheid tot sparen in het afgelopen jaar te verwachten was. De directie noemt het daarom verheugend de vooruitgang van de Spaarbank te zien. Het aantal inleggers steeg met 2104 tot 58.877; het aantal mleggingen met 10 Het bedrag der inleggingen van ƒ9.068.788 (v.j. ƒ8.751.731) overtrof dat der terugbe talingen van ƒ8.237.307 (v.j. ƒ8.715.069) met ƒ838.480. Door dit surplus en de door inleggers gekweekte rente van ƒ529.489 groeide het inleggerstegoed aan tot 24 312 963 Een soortgelijke ontwikkeling is bij vrij wel alle spaarbanken waar te nemen. Het bedrag der inlagen bij de gezamenlijke bij de spaarbankbond aangesloten spaarban ken van ruim 400 millioen gulden overtrof de terugbetalingen met ruim 40 millioen gulde#i In het bijzonder doet ook de stijging van het aantal sparenden via de wekelijkse ophaaldienst (ruim 12 het aantal pos ten 125566 (v. j. 115677) en het bedrag door hen gespaard 396.087 (v.j. ƒ374.735) concluderen, dat de spaarzin bij velen on danks alle moeilijkheden levend is. Ten aanzien van de blokkering ver- meldde.het vorig jaarverslag, dat ingevolge de geldzuivering in totaal nog geblokkeerd waren 2300 rekeningen tot een bedrag van 2.365.566, te weten beleggingsrekeningen ƒ1.494.588, optierekeningen ƒ310.212 en geblokkeerde rekeningen 560.764; bij het einde van 1949 waren in totaal nog ge blokkeerd 1404 rekeningen tot een bedrag van 1.410.100. waarvan op beleggings rekeningen 1.083.800, op optierekeningen 139.700 en op geblokkeerde rekeningen 186.600. In September 1949 is een kantoor voor de Jeugdspaarbank geopend in het westen der stad, dank zij de medewerking van de directeur van de Rijkskweekschool en het hoofd van de Rijksleerschool. Tegen het einde van het jaar is ook aan hei bijkan toor te Heemstede een afdeling van het jeugdsparert verbonden. De jaarrekening wijst na enige afschrij vingen van 26.634, een voordelig saldo aan van 73.244, welk bedrag tot verster king van de reserve dient. Deze beloopt daarna 1.309.370. Het aantal deelnemers aan de jeugd- SDaarbank steeg met 910 tot 5057. Het bedrijfssparen is ingevoerd bij t\ bedrijven. De resultaten zijn bevredigend. De werkgever houdt in overleg met de werknemers wekelijks een, door hen te bepalen, bedrag van het loon in, dat op de Spaarbank wordt gezet. In 1949 zijn 1537 busjes voor het sparen uitgegeven, terwijl er 812 werden terug ontvangen. Op 31 December 1949 bedroeg het aantal in omloop zijnde busjes 6128 (vj. 5404). Het met busjes gespaarde be drag beliep in 8486 ledigingen ƒ145.942 (v.j. resp. 6623 en 110.722). SCHEEPVAART Aagtekerk, 1 v. Suez n. Karachi. Aalsdijk, 1 pass. Nantucket lichtschip. Alcor, 1 pass. Meceio. Aldebaran, 1 v. H. v. Holland. Alkaid. 1 anker Lagos Dospatos v. Forto Alegre. Amsteikerk, 1 te Lobito n. Luanda. Amstelpark, pass. 1 Kreta n. Port Said. Annenkerk, 1 v. Brisbane n. Aden. Arendsdijk, 1 bij Kp. San Rogue. Alhena. 29 te Buenos Aires v. R'dam. Amarapoora, 6 verw. te Aden, 29 verw. te A'dam Atlantis^ 11 v. Djakarta. 10 Juli verw. te A'dam. Atlas, 2 te R'dam. Almdijk. 2 v. Galveston n. Londen. Alphacca. 2 te New York v. Newport News. Aludra, 1 v. St. Vincent n. Montevideo. Averdijk, 1 v. New Orleans n. Antwerpen. Aardijk, 1 v. Bremen n. Hamburg. Abbedijk, 2 verw. Hio de Janeiro. Alcyone, 1 144 m. ZW. Finisterre. Aldegonda (t), 1 te Singapore v. Bangkok. Aldabi. 1 450 m. Z. Kp. Verdi. eil. Amsteldijk. 2 verw. te Norfolk v. Philadelphia. Arendskerk. 2 verw. Port Kembla v. Brisbane. Axeldijk. 1 175 m. O. Kp. Race. Adinda. 1131 v. Singapore n. Saigon. Almkerk. 1 900 m. ZO. Guarafui. Aalsum, 2 te Port Said. Alnati, 2 v R'dam n. Buenos Aires. Arendskerk. 2 tc Port Kembla. Bengkalis, 1 in Straat Messina. Blijdendijk, 1 v. Karachi h. Suez. Barendrecht (t). 1 v. Punta Cardon n. New York Blommersdijk, 2 te New York v. R'dam. Boïssevain, 1 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Baam, 1 490 m. ZW. Fiores. Bantam. 2 v. Balikpapan n. Tarakan. Blitar, 3 9.30 u. verw H. v. Holland. Breda. 1 v. Paita n. Puna. Bennekom, 1 160 m. Z, Anca. Corilla (t), 31 v. Singapore n. Sydney. Cuanza, 1 - bij Kp. St. Vincent. Castel Bianco, 6 v. Djakarta, 2 Juli verw Amsterdam. Clavella ft), 1 pass. Str. Singapore. Ceronia (t). 1 200 ir>. Z.t.W. Porto Praya. Cleodora ft). 1 rede Muntok. Caltex Pernis ft), pass. 2 Pantellaria. Caltex the Hague (t). pass. 2 Kp. Bougaroni. Cheshire (tr.) 14 verw. R'dam. Cistula <ti, pass. 2 Sombrero eil. Congostroom, pass. 2 Finisterre. Cuanza, pass. 2 Finisterre. Cottica. 1 1100 m. NO. Barbados. Cronenburgh. pass. 1 Beachyhead. Dorsetshire, 13 verw te Suez. 26 verw. te A'dam Dundalk Bay, 22 v. Djakarta, 19 Juli verw te Amsterdam. Duivendrecht (t). 2 v. Buenos Aires n. St. Vincent. Drente, 3 te Manilla v. San Francisco. Delfshaven, 1 v. Bahia n. Montevideo. Duivendijk, 4 verw. Cristobal. Eemland, 1 v. Bahia. Etrema (t), 1 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Edam 1 940 m, W. Scilly. Empire Brent, 5 v. Djakarta. 30 venv. te R'dam. Enggano. 3 pas. Algiers. Fairsea, 7 v. Djakarta, 3 Juli verw. te R'dam. Friesland, 1 te Belawan. Erinna (t), 1 v. Singapore n. Miri. Esso Rotterdam, 1 v. Portland n. Amauq-bav General Harry Taylor (tr.), 9 v. Djakarta, 1 Juli verw. tc A'dam. General J. H. Macrae, 31 v. Djakarta n. R'dam. General W. C. Langfilt (tr.), 18 V. Djakarta, 10 Juli verw te A'dam. General A. W. Grcely, 9 te Aden, 18 verw Rotterdam. General J. H. Macrae. 31 v. Djakarta n. R'dam. Gooiland, 2 te Buenos Aires v. A'dam. Gooiland, 2 v. Montevideo. BINNENLAND - Volgende week Zondag zal een sterrit van bepaalde fietsen met hulpmotoren wo>. den gehouden. Uit verschillende delen vai het land komen deelnemers op het vliegveld Schiphol bijeen. De belangstelling van <j5 zijde der bewoners uit Haarlem en omgeviaj is groot. Op Zondagmorgen 11 Juni oa kwart voor ^cht op het Plein zullen ho: derd rijders statten. Evenals Vrijdagavond worden vanavond op de Botermarkt filmvoorstellingen gege- ven. Het programma bevat culturele- e reclamefilms. Bovendien wordt een prijs- vraag gehouden, waarvan de baten bestem; zijn voor het Nederlands Sanatorium Davos. HAARLEM EN OMGEVING Door de stads-bibliotheek en leeszaj] van Haarlem werden in Mei 1950 aan i>. Prinsenhofbibliotheek uitgeleend 12.0(( werken, aan het filiaal 4110. tezamen 16.111 tv. ;i. 16.123). waarvan 798 van de muziek, bibliotheek. De instellingen werden bezoek door 4201 en 461 bezoekers en bezoekstetj tezamen 4662 (v. j. 4798). Het programma der orgelbespeling u de grote of St. Bavokerk op Dinsdag 6 Juc des avonds van 89 uur, door George Robes luidt: Preludium en Fuga b kl. t„ J. S. Baci: Ach Gott, erhör' mein seufzen, J. L. Krebt Trio G gr. t.. J. S. Bach; Andante Con Moti A. P. Boëly; Grande Pièce Symphonique Cesar Franck. ADVERTENTIE en motorrevisie is niet alleen een kwesia van vertrouwen, maar ook van vakkennis e prima gereedschap. Deze drie factoren vino U bij Autogarages OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10511 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 124}] O ZO. Anderha! Goya (tr.), 30 Mei v. Djakarta, 23 verw. Amsterdam. Groote Beer (tr.), 1 200 graad kanaal. Ganymedes, 1 290 m. W.t.N. Ouessant. Gemma It). 2 verw. Heysham v. KilpatriCK. Heeuba, 3 verw. Barbados. Hilversum, 2 in Str. Bone Facio. Haarlem, 2 v. Puerto Plata n. R'dam. Rector, 2 te Ist3nboel v. Constanz. Heemskerk, 1 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Hellenic Prince (tr.), 3 verw. te Aden, 17 van te A'dam. Helena. 2 te A'dam v. Paramaribo. Hestia, 1 v. Punta Cardon n. Maracaibo. Heeuba, 2 verw. Fort de France. Heelsum, 2 verw. Maracaibo. Helicon. 2 verw. Maracaibo v. Curasao. Hos. 2 v. R'dam n. Gibraltar. Indrapoera. 31 te Djakarta v. R'dam. Iris. 2 v. Malaga n. Gibraltar. Jaarstroom. 2 pass. Finisterre n. Dakar. Jagersfontein. 3 verw. Barcelona. Jobshaven. 2 ter hoogte Freetown. Jacob Cats, 1540 m. NO Bermuda. Japara KPM, 1 v. Soerabaja n. Makassar. Japara L., 1 200 m. Z.ZO. Guardafui. Kelbergen, pass. 1 Burlings. Kcrtosono. 2 te Londen v. IIull. Klipfontein, 2 te Beira v. Lorenzo Marques. Kota Gede, 2 v. Takoradi n. River Cess. Kalo Inten, 2 v. Soerabaja n. Semarang. Laronberg. 2 pass. Kp. de Gata. Lingc, pass. 3 Finisterre. Lutterkerk, pass. 2 Kp. dc Gata. Laertes. 31 te Singapore. Lemsterkerk, 3 te Muscat. Loosdrecht, 3 v. Barcelona. Luna, 3 te A'dam v. Levant. Langlee Scott, 30 te Penang. Limburg, pass. 1 Curacao n. Cristobal Lekkerkerk, 1 te Bombay. Leersum. 1 100 m. Z. Teneriffe. Maaskerlc. 2 v. Lagos n. Takoradi. Metula (t). 31 te Melbourne v. Curasao. Modjokerto, 1 14.15 u. te R'dam v. Soerabaja Mentor, 2 te R'dam. Maasland. 1 te Boston v. Halifax. Mijdrecht ft). 2 in Ierse Zee. Midas, 2 v. Tel Aviv n. Limassol. Maasland, 1 120 m. W. Burlings. Malea (t) 1 te Pladju. Mariekcrk, 2 verw. Genua. Maas. 2 verw. Curasao v. New Orleans. Nelly (tr.). 22 v. Djakarta. 19 Juli verw. A'd= Nieuw Amsterdam. 1 1200 m. W. Scilly. Nieuw Holland. 1 v. Singapore n. Djakarta. Noordam, 1 550 m. O.ZO. Kp. Race. Nestor. 2 te Sfax v. Alexandné. Nigerstroom, 2 rede Lagos. Odysseus, 2 v. R'dam n. Malta. Oranje Fontein. 2 pass. Dakar n. Kaapstad. Oranjestad. 1 300 m. W.t.Z. Madeira. Prins Alexander, pass. 2 Dungeness. Prins W. v. Oranje, 2 dwars Royal Sovereign Prins Willem IV. 30 v. Toronto n. Hamilton. Poelau Laut, 2 te Port Said. Prins Johan Willem Friso, pass 2 Scilly. Prins Maurits, 1 te Chicago v. Montreal. Prins Willem III, 2 te Montreal. Papendrecht (t). 1 380 m. W. Hebriden. Plancius, 1 v. Djakarta n. Semarang. Poseidon. 1 v. Nickerie n. Georgetown. Prins Fred. Hendrik, 1 740 m. O.NO. Kp. Rat Rempang. 3 te Peta v. Nunukan. Ridderkerk. 3 verw. Durban. Rijnkerk, 2 v. Kobe n. Takubar. Riouw. 1 dwars Bizerta. Rijn. 1 v. Hudiksvall n. Zaandam. Roebiah, 31 te Soerabaja. Radja. 1 200 m N.t.W. Kp. Orange. Rondo. 1 600 m. NO. Bermuda. Ruflna (t). 1 te Kingston v. Curagao. Sarangan. 2 te Suez. Stad Schiedam. 1 v. Dakar n. Freetown. Straat Malakka, 1 anker Dar es Salaam. Skaugum (tr.), 11 v. Djakarta. 4 Juli verw. Amsterdam. Stad Alkmaar, te Durban v. A'dam. Stad Breda. 1 v. A'dam n. Mombassa. Stad Arnhem. 2 Kp. St. Vincent. Saparoea. 1 v. IJmuiden n. Hamburg. Siaoe. 1 v. Djakarta n. Benkulen. Siberoet 1 anker Sibolga Sigli, 3 verw. Belawan v. Moelmein. Stanvac Talang Akar (t), 1 v. Singapore ns Sungeigerong. Stanvac Benakat (t), 31 v. Port Swettenham Kaapstad. Stad Haarlem. 2 te Narvik v. Vlaardingen, Stentor, 2 te Lipari v. Alexandrië. Streefkerk, 2 v. Colombo n. Madras. Sibajak. 1 te Soerabaja v. Melbourne. Schiedijk. 2 v. Baltimore n. New York. Slamat, 2 v. Muntok te Pinang verw. Singkep. 1 te Penang. SJoterdijk, 1 te Belawan. Tabian, 1 te Calcutta v. New York. Tjitjalengka, 1 v. Singapore n. Hongkong. Theseus, 1 v. Triste n. Rijeka. Tankhaven UI (t), 1 v. Sungeigerong n. 'i Uban. Tasman. 1 v. Makassar n. Soerabaja. Tibia (t). 1 450 m. W. Kp. Finisterre. Tiberius, 2 verw. Laguaira v. New Orleans. Tjimenteng. 31 te Kobe v. Hongkong. Tjisadane 31 v. Kobe n. Nagoya. Tallsse. 2 v. Bahrein, 3 te Koweit. Tawali. 2 v. Penang n. Bombay. Tjibadak, 2 v. Penang n. Mauritius. Tabïnta. 2 v. A'dam n. Indonesië. Tarakan, 1 te Djakarta. Titus. 2 te Tunis v. Algiers. Vulcanus, 2 te Tanger. Valerius. 1 nog rede Menado. Van Riebeeck. 1 v. Makassar n. Sorong. Van Riemsdijk, 1 te Singapore v. Djakarta, Van 't Hoff. 1 500 m. N. Fiores. Volendam. 1 260 m. Z. Kp. Race. Waterman (tr.), 1 v. Port S3id. Westland. 2 v. A'dam n. Buenos Aires. Waingapoe, 1 v. Soerabaja n. Bona. Waterland, 1 250 m. N.NO. St. PaulsrockS. Westerdam, 1 820 m. O. Kp. Race. Willem Ruys. 3 verw. Djakarta v. R'darrv. Woensdreeht (tl. 2 pass. Perim. Winsum, l v. Barahamn n. Port au Prince, Zuiderkruis, 1 90 m. O. Malta. Zeeland L.. 2 te Aden. Zwljndrecht, 2 te Savon a v. R'dam. KLEINE VAAïl Actinia, 1 v. Goole n. A'dam. Brec Helle, 2 v. Goole te R'dam. Birmingham, 1 v. Goole n. Harlingen. Brem. 1 v. Lissabon n Antwerpen. Carpo. 1 v. R'dam te Droghedn. Confid, 31 v. Skoghall n. Zwolle. Constant. 2 v. Dieppe te Grimsby, Deni, 1 v. R'dam n. Delfzijl.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8