«KUYPER Nog geen inpoldering van de Wadden ffet kostbare deposito Amsterdamse Beurs Stadsbesteienst A.B.C. Woensdag 7 Juni 1950 Haarlems Dagblad oil Oprechte Haarlemsche Courant Eerste Kamer Van onze parlementaire redacteur) Er wachtte de leden van de Eerste Ka mer Dinsdagmiddag na de openbare bij eenkomst nog een afdelingsvergadering ter bespreking van een aantal door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsont werpen. Of het daardoor was, of door de verlokking van het nabije, in de warme zomerzon badende Scheveningen,feit is, dat de heren kans zagen een lange agen da in zeer korte tijd af te doen. Zij verenigden zich zonder beraadsla ging en zonder hoofdelijke stemming met zes wetsontwerpen, waarbij aan 118 vreemdelingen het Nederlanderschap wordt verleend, met een aantal begro tingswijzigingen, een verandering van de Drankwet en met een wetsontwerp, be treffende de regeling van de provinciale financiën. Een wetsontwerp over de kos ten, verbonden aan de verdere inpolde ringen in het IJselmeer, bracht twee socialistische afgevaardigden op het spreekgestoelte. De heer J. L. Hoog land van de P. v. d. A. vroeg, of er al plannen zijn voor de inpoldering van de Wadden en zijn partijgenoot, de heer A. Kieviet wenste te weten, of er al werken in de Zuid-Oostpolder gegund zijn. De minister van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen, moest de heer Hoogland teleurstellen. Er bestaat nog geen afgerond plan voor de inpolde ring van de Wadden. Hij zal onderzoeken, Dr. L. D. Terlaak Poot gaat 's-Gravenhage verlaten Dr. L. D. Terlaak Poot, die van 1933 1946 predikant der Nederlands Hervormde gemeente te 's-Gravenhage was en daar voor geruime tijd te Haarlem stond en se dert September 1946 als hoofdscheepvaart- predikant der Nederlands Hervormde kerk aan deze gemeente is verbonden, gaat 's-Gravenhage verlaten. Op verzoek van de Generale Synode zal dr. Terlaak Poot, teneinde handhaving van de post Antwerpen (waar een scheep- vaartpredikant is gevestigd') mogelijk te maken, de vacante post Amsterdam mede voor zijn rekening nemen, naast zijn ar beid als hoofdscheepvaartpredikant. Op Zondag 25 Juni zal dr Terlaak Poot. in de morgendienst in de Westerkerk te Amsterdam als havenpredikant worden bevestigd door dr. K. H. E. Gravemeyer. Des avonds zal de intrede geschieden. Reorganisatie toneelcoördinatie wordt spoedig uitgevoerd Daar de heren J. H. Carpentier Al ting en A. van Velsen hun mandaat hebben neer gelegd, zijn als voorzitter en secretaris van de Raad van toezicht van de stichting Cen traal Coördinatie bureau voor het toneel benoemd de heren mr. G. C. J. D. Kropman en C. A. 't Hart. De Raad van toezicht besloot in zijn laatste vergadering met kracht en spoed de bestaande reorganisatie plannen uit te voeren. Afscheid mejuffrouw Jansen Het bericht, dat mej. J. A. Jansen Heijt- majer met ingang van 26 April j.l. op haar verzoek ontslagen is als onderwijzeres aan de Linschotenschool, heeft haar oud-leerlingen herinnerd aan de jaren, die zij op deze school doorbrachten. Zij was sinds 1915 aan de Lin- schoténschool verbonden. De laatste jaren liet haar gezondheid veel te wensen- over. Daardoor was zij geruime tijd niet meer in functie. Thans is zij zover hersteld, dat zij voor een uurtje naar de school kan komen ten einde op eenvoudige en rustige wijze af scheid te nemen van ouders en oud-leerlin gen. De Ouder-commissie van de Linschoten school deelt mede. dat dit zal geschieden op Woensdagavond 14 Juni. Na het afscheid van mej. Jansen zullen nog enige geluidsfilms worden vertoond door de heer J. L. Munnik. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 Juni 1950 ONDERTROUWD: 6 Juni, H. A. Kolk en E. Pierlot. GEHUWD: 6 Juni. J. C. Hessen en J. Bijs ter; A. G. Hoentjen en R. T. Woestenenk; D. J. Roos en H. H. Goldschmeding. BEVALLEN van een zoon: 3 Juni, A. M. Stolwijkvan Heese: 6 Juni, J. Roubos Ploeg; A. HoncoopVisscher. BEVALLEN van een dochter: 4 Juni, J. KokkelkorenFolterman; W. H. G. Triebeis —Houtwipper; 5 Juni A. Huizing—Fokker; 6 Juni, J. van de Gevel—Vollenga; M. H. FrantzBeumer; P. G. KoldewijnTibbe. OVERLEDEN: 3 Juni, E. van den Berge, 36 j-, Madoerastraat; 4 Juni, A. van den Hurk, 90 j., Hagestraat; P. C. van der Heijden, 50 j., Oranjekade; 5 Juni. J. A. M. Verhaar, 9 d., Kamperlaan; A. Blokker, 86 j.. Jansstraat; G. H. van der Linden, 53 j., Kamperlaan; 6 Juni, J. C. H. A. van Graas, 78 j., Korte Herenstraat. ADVERTENTIE OUDE JENEVER hoe bij de opstelling daarvan de beste coördinatie is te bereiken, want het was hem bekend, dat er niet alleen belang stelling voor bestaat bij de aangrenzende polders, maar ook bij de drie noordelijke provincies. Wat de werken in de Zuid-Oostpolder aangaat, deze zullen zo spoedig mogelijk gegund worden en wel aan de laagste inschrijver zo deelde hij mee opdat men een ruim gebruik kan maken van het gunstige seizoen. In Beverwijk heerst diphterie Naar de gemeente-arts mededeelde zijn in de laatste tijd vele ernstige ge vallen van diphterie in Beverwijk ge constateerd. Jaarvergadering Christian Science te Boston Maandagavond vond de jaarvergadering plaats van De Moeder-Kerk, The First Church of Christ. Scientists, in Boston (VS) welke door bijna 7500 Christian Scientisten uit vele landen werd bij gewoond. In de verslagen betreffende de verschil lende activiteiten kon van een gestadige groei melding worden gemaakt. De oplaag van The Christian Science Monitor en de wekelijkse, maandelijkse en driemaandelijkse tijdschriften heeft in het afgelopen jaar het hoogste punt bereikt sedert hun stichting. Het aantal dochter kerken en verenigingen bedraagt thans meer dan drie duizend. Vanavond, Woensdagavond, van half twaalf tot kwart voor twaalf worden in de Engelse taal bijzonderheden omtrent deze jaarvergadering over Radio Luxemburg (1293 meter) uitgezonden. ADVERTENTIE Niet slim genoeg CAIRO, 7 Juni (Reuter) Volgens de Egyptische pers hebben de besprekingen tussen veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de generale staf van het Britse rijk, en de militaire en politieke leiders van Egypte, ..weinig of niets" uitgericht. Volgens „Al Misri", de Waldistische spreekbuis van de regering, heeft minister president Nahas Pasja stuk voor stuk de Engelse plannen tot oplossing van het En gels-Egyptische geschil verworpen. Veld maarschalk Slim is thans weer uit Cairo vertrokken. Antwerpse biien overleefden insectenpoeder niet De Antwerpenaren hebben door middel van een hélicoptère de verdelging ter hand genomen van de muggen en andere scha delijke insecten, die in de kanalen, vijvers en moerassen rondom hun stad een weel derige broeiplaats hadden gevonen. De hélicoptère heeft gedurende enige dagen een sterk werkend insectendoöend poeder bGven deze kweekplaats van mus kieten verspreid en het resultaat was uit stekend. De keerzijde van de medaille is even wel dat het poeder niet alleen de muggen, doch ook de bijenzwermen op grote schaal heeft uitgeroeid. De bijenhouders zijn dan ook wanhopig en hebben besloten "de stad Antwerpen een proces aan te doen om schadevergoeding te verkrijgen voor het verlies van hun honingproducenten. Grote hoeveelheid prikkellectuur te Amsterdam in beslag genomen De zedenpolitie te Amsterdam is in over leg met de justitie opgetreden tegen twee Amsterdammers, die tezamen een vijftal blaadjes uitgaven, waarvan de inhoud aanstotelijk voor de eerbaarheid kon wor den geacht. Beiden bevinden zich in hech tenis. Een grote hoeveelheid lectuur werd in beslag genomen. Daarbij bevindt zich de gehele oplage, ongeveer 15.000 exemplaren van het nummer van een dier bladen, dat deze week zou verschijnen en juist van de pers kwam. Voorts zijn cliché's en kopij voor nieuwe nummers in beslag genomen. K.L.M. boekte over 1949 verlies van 39V£ millioen Stevige kapitaal-injectie door de staat gevraagd Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Verkeer en Waterstaat ingediend, omdat voor de K.L.M. 37,5 millioen meer nodig is dan werd voorzien. De maatschappij heeft namelijk over 1949 een verlies van 39,5 millioen geleden, waarvan 28,2 millioen alleen al op reke ning van de verbinding met Indonesië ko men. Bovendien hadden ook de gestegen kosten, de devaluatie en twee ongelukken een nadelige invloed op de financiële re sultaten. Voorts is bij de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot nadere regeling van de verhouding tus§en K.L.M. en Rijk. Daarin worden de minis ters van Verkeer en Waterstaat en van Fi nanciën gemachtigd de deelneming van de staat 'in het kapitaal van de K.L.M., die thans 51 millioen beloopt, tot 116 millioen te verhogen. De ministers zullen verder garanties kunnen stellen ter verzekering van de be taling van rente en hoofdsom tot maximaal 50 millioen van de geldleningen, die de K.L.M. heeft aangegaan, of de credieten, die zij heeft opgenomen. Ook zullen zij aan de K.L.M. leningen kunnen verstrekken tot een bedrag van 15 millioen, wat thans tot een som van 50 millioen het geval is. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 7) U hebt derhalve kunnen constateren, dat ik gedurende de laatste tien dagen geen bezoeken aan financiers of fabrikanten gebracht hebt, nietwaar?" „Niemand beschuldigt u daarvan of van wat anders ook", verklaarde dr. Hisedale op de toon van iemand, die vrede wil stichten. „Uw bewegingen zijn volkomen normaal geweest. Maar ik moet u zeggen, dat de kwestie van het bewaren van de forpiule, zowel voor mij als voor mijn vriend Hartley Wright bijzondere bezwa ren oplevert zeer bijzondere bezwaren zelfs. Menig eerlijk man is voor de verlei ding om millionnair te kunnen worden bezweken". Thomas Ryde stond op. „Goed", zei hij. „Laten we het principe van wederzijds wantrouwen aanvaarden. Wanneer u mij morgen om twee uur wilt ontmoeten in de rooksalon van het Cannon Street Hotel, zal ik u een plan voorleggen voor het veilig bewaren van de formule, dat naar ik vertrouw u allen zal voldoen. Om twee uur in de rooksalon van het Cannon Street Hotel". „We zullen in ieder geval het plan aan horen", stemde Hartley Wright aarzelend toe. „Maar ik geloof niet van te voren, dat ik er mee in zal stemmen". „U zult instemmen met datgene, waar de anderen mee instemmen", was het korte antwoord. „Heren, ik woon tamelijk ver weg en ik ben er niet aan gewend om laat naar bed te gaan. Ik zal dus afscheid ne men. Dr. Risedale, ik dank u voor uw gastvrijheid. In deze atmosfeer van we derzijdse verdenking zou het nogal hui chelachtig zijn, elkaar de hand te geven. Tot twee uur morgen in de rooksalon van het Cannon Street Hotel". Waarop Thomas Ryde rustig en onver stoorbaar vertrok. Het banket was ten einde. III Op de middag, volgend op de ietwat eigenaardige bijeenkomst bij dr. Hisedale in het Milan Hötel, kwam de heer Henry Hogg, directeur van de Internationale Safe Deposit Company, Queen Victoria Street om half drie van zijn lunch terug, waarna hij om zijn secretaris schelde. „Nog bezoekers of telefoontjes geweest, Skinner?" vroeg hij. „Er zitten vijf heren te wachten, die u Begrafenis ir. P. C. v. d. Heijden Op het R.K. Kerkhof Sint Barbara is vanmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir. P. C. van der Heijden, president van de Bijzondere raad van de Sint Vincentiusverenigingen en leraar aan het Triniteitslyceum. In de Kathedrale Basiliek heeft mgr. F. Filbry, plebaan der kerk de H. Mis van Requiem opgedragen. In de kerk waren aanwezig leden van de Centrale raad in het bisdom Haarlem van de Sint Vincentiusvereniging, bestuurs leden van de Haarlemse verenigingen, dr. Vlaar, oud-rector en dr. M. van Straaten, rector van het Triniteitslyceum en vele leerlingen. Na de plechtigheid in de kerk droegen Vincentianen de kist met het stoffelijk overschot uit. In de stoet naar het kerkhof liepen de leerlingen mee. Op het kerkhof waren aanwezig de heren W. F. Happé, wethouder van bedrij ven, sociale zaken en volkshuisvesting; D. H. Suerink, directeur van sociale zaken; J. W. A. Stalpers, chef van de eerste afde ling van de gemeentesecretarie en mr. Wiggerink, adjunct-secretaris van de Armenraad. Mgr. Filbry verrichtte de beaardings- plechtigheden. Twintigduizendste candidaat voor het verkeersexamen Ieder jaar melden zich voor de verkeers- examens, wélke voorbereid worden door de onderwijscommissie van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Veilig Verkeer, vele scholieren. Dl*. jaar zijn er bijvoorbeeld achttienhonderd candidaten. In de omgeving van het Kenaupark zul len stadgenoten de jeugd dezer dagen aan het werk hebben gezien, hetzij dat zij een jongen of een meisje keurig een bocht za gen maken op de fiets of de candidaat zagen wandelen. De jongeman, die van morgen het nummer 42 op zijn borst had, reed met enige trots door het Kenaupark. Hij was, voor hij uit gebouw „Olympia" vertrokken was, gehuldigd, omdat hij de twintigduizendste candidaat van Haarlem was. De heer H. van de Weijer, voorzitter van de onderwijs-verkeerscomraissie had hem toegesproken en een boek aangebeden. De jongeman was Jos. van Hessel, leerling van de Sint Hubertusschool. Hierbij wa ren ook tegenwoordig de heren D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs, J. Fon- tijne, hoofdcommissaris van politie, I. B. Brauckmaim, inspecteur van politie en be stuursleden van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Bloemendiefstallen op begraafplaatsen Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor dat op de Haarlemse begraafplaatsen bloemen en vazen worden gestolen, die dan op andere graven worden aangetroffen. Waarschijnlijk wordt dit gedaan door be zoekers die hun gestorven familie-leden komen herdenken, maar een enigszins ver wrongen begrip van piëteit hebben. Zij kopen geen bloemen, maar nemen deze eenvoudig weg van een ander graf. De op zichters branden begrijpelijkerwijs van verlangen om deze lieden te betrappen, maar mede door de sfeer, die op een be graafplaats heerst, is dit niet altijd even eenvoudig. Haarlems Muziekinstituut gaf 92ste leerlingen-uitvoering Op de leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut, op Dinsdagavond, kwa men ditmaal meer gevorderde leerlingen aan de beurt uit de pianoklassen van Nico en Frieda Hoogerwerf, Jac. Bonset, Johan Otten en M. Bruyel, uit de vioolklasse van Jan Hoeben, uit de cello-klasse van Onne van de Klashorst en uit de zangklasse van Olga Ongena. Wat de piar'ivoordrachten betreft; de prestaties met werk van Schubert, Chopin en Schumann, die goede beloften inhielden werden in de schaduw gesteld door een natuurtalent, dat met geregelde studie zeer veel bereiken kan; uit haar vertolking van een deel uit opus 10 no. 1 van Beethoven sprak een vlotte natuurlijkheid. Grieg en lïaydn kwamen er heus niet slecht af en Mozarts „Fantasie" in d ging netjes, hoe wel nog wat te zeer afgemeten. Met „Doc tor Gradus ad Parnassum" en „Golliwog's cakewalk" van Debussy werd een opmer kelijk hoogtepunt van de avond bereikt; alweer de natuurlijke muzikaliteit die als vanzelf haar evenwicht vindt. Een zeer goede belofte werd gegeven met „Rêverie" van Debussy en „Impromptu" opus 90 no. 2 van Schubert. En dan weer een toppres tatie; de „Rhapsodie" opus 79 no. 2 van Brahms. Tot slot een jeugdige ontlading, met opmerkelijke eigenschappen, van de „Appassionata" van Beethoven. Een paar uiteenlopende vocale voor drachten brachten aangename afwisseling in de auditie en de vrij vlotte vertolking van de Sonate in D van Handel mocht tot de verrassende dingen van de avond, gere kend worden. De cello-variaties van Boëlman („Varia tions Symphoniques") met Frieda Hooger werf aan de vleugel uitgevoerd, bekroon den waardig deze 92ste leerlingenuitvoe ring van Haarlems Muziek-Instituut. Wan neer die cello nog wat meer zal gaan zingen, wordt het beslist heel goed. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE KOELKASTEN en VENTILATOREN ,7. G. KAASENBROOD Teshnisah Groot!! GR. HOUTSTRAAT 131 hoek Cornelissteeg Slotkoers Openings koersen Gisteren Koninklijke Olie 281% 282 209 209 231% 229% A. K. U 176 171% 117% Nederlandse Ford 294 Nedèrlandse Kabel v. Berkel's Fatent 113 Scheepvaart-Unie 134% 133% HolLAmerika Lijn 152% Deli Maatschappij 122% 123% H. V. A 130% 131 A'dam Rubber 131% 130%' Ned. Handel Mij. 142% N.-I. Handelsbank 86% Billiton Mij. II 217 Rick en Bunkie zaten in het huisje van de Kabouter en ze keken rond. „Wat leuk is 't hier, hè?" fluisterde Bunkie. „Nou," zei Rick „En wat 'n vriendelijke Kabouter!" Hun gastheer was inmiddels in zijn keukentje bezig met thee zetten. Bunkie en Rick keken belangstellend naar het aardige gezellige kamertje, waarin ze zaten. Je kon goed zien, dat het huisje in een holte van de boom gebouwd was. De wanden waren wat grillig en onregelmatig van vorm, maar dat stond juist leuk. Ze waren rood ge kleurd met het sap van bosbessen, en de meubeltjes waren keurig gemaakt van hout. „Het zal hier 's winters best warm zijn!" veronderstelde Rick. „In zo'n huisje zou ik ook best willen wonen, jij niet?" „En of!" zei Bunkie. „Ik wel, hoor." Toen kwam de Kabouter weer binnen met 'n -dampende pot thee. ADVERTENTIE Laat Ifw goederen goed en goed koop vervoeren. Neem BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM - TEL. 18428. NA 6 UUR 14810-14155 Hawaiïan-muziekvereniging viert tien-jarig bestaan Het tien-jaris bestaan van de Haarlemse Hawaiïan-muziekvereniging wordt gevierd met twee cabaret-avonden op 10 en 17 Juni in het gebouw van de H.K.B. en met een uit voering door de toneelgroep ..De Spaarne- spatters" op 13 Juni in de Stadsschouwburg. Na enige maanden van voorbereiding werd de vereniging op 13 Juni 1940 opgericht on der de naam „The Chaste Club", die in 1942 in de tegenwoordige moest' worden gewij zigd. In 1943 werd het spelen van Hawaiïan- muziek verboden en vormde men het nog steeds bestaande amusements-orkest, dat thans medewerking zal verlenen aan de jubileum-avonden. Verder treden daar op: de conferencier Nico Akkerman, de humorist Piet Kroon, het dansorkest „De Narren" en de toneelgroep „De Spaarnespaters". In de schouwburg zal worden opgevoerd het blijspel „Joop ter Heul" van Dom de Gruyter naar de bekende boeken van Cissy van Marxveldt. LANDDAG PROTESTANTS NEDERLAND Op Dinsdag 20 Juni zal, uitgaande van de Prot. Unie, in het Conferentie-oord van de Zendingsstudieraad te Lunteren een Landdag voor Protestants Nederland wor den gehouden. Als sprekers zullen optre den:: Ds. H. J. van Schuppen, Ned. Herv. Pred. te Lunteren; Ds. A. A. Koolhaas, Ned. Herv. Pred. te Amersfoort en Ds. A. J. de Jong, Ned. Herv. Pred. te Scheveningen. Desmiddags kan men deelnemen aan een wandeltocht naar de Franse berg of aan de gezamenlijke autotocht naar de Hoge Veluwe. Santpoort Santpoorts echtpaar in België verongelukt Bij Namen in België is Zondag tenge volge van een auto-ongeluk het echtpaar L. Bot-Reurs verongelukt. Na een botsing, waarvan de juiste toedracht nog niet be kend is, overleed mevrouw C. A. Bot- Reurs spoedig; de heer Bot en zijn schoon zuster moesten in zorgwekkende toestand in een hospitaal worden opgenomen. Me vrouw Bot was 52 jaar oud. Zendingsdag Door de Classis Haarlem van de Christe lijk Gereformeerde Kerk wordt op Woens dag 28 Juni een Zendingsdag gehouden in het Burgemeester Rijkenspark. Na de dagopening door ds. H. W. Eer- land uit Lisse zal gesproken worden door ds. C. v. d. Weele van Harderwijk en ds. N. Brandsma van Rijnsburg. 's Middags zal het woord gevoerd worden door ds. H. van Leeuwen uit Delft en ds. D. Biesma Jr. te Amsterdam. Een muziek korps en zangkoor zullen het geheel op luisteren. SCHEEPVAART Alnati. 5 pass. Finisterre. Alpherat. 5 pass. Scilly. Amsteldiep. 5 te Antwerpen n. Hamburg. Amstelpavk. 5 v. Suez. Andijk, 5 v. Londen n. Antwerpen. Ariadne, 5 te R'dam v. Lissabon. Abbedijk. 2 te Rio de Janeiro. Arkeldijk, 4 te Miami v. R'dam. Amstelveen, 5 v. Galveston n. Nederland. Axeldlik, 6 te New York v. R'dam. Aagtedijk, 5 450 ZW. Bermuda. Aalsdijk, 5 775 m. O. Kp. Race. Akkrumdijk, 5 v. Bremen n. Hamburg. Algorab. 5 te Hamburg v. R'dam. Amstelland, 6 verw. Itajai v. Santos. Andijk, 6 17 u. verw. Antwerpen v. Londen. Almdijk. 6 bij Bermuda. Amsteldijk. v. Chester n. New York. Annenkerk, pass. 6 Kp. Wessel. Arendskerk. 7 te Sydney. Aagtekerk. pass. 6 Rasfartak. Almkerk, 6 80 m. W.NW. Perim. Atlantis. 4 v. Fremantle. Aardijk, 7 3.30 u. te Antwerpen. Aldabi, pass. 7 Madeira. Aludra. pass. 6 Fernando Noronha. Arnedijk, 7 v. Havanna n. Houston. Alcor. 6 te Rio de Janeiro. Algenib, 7 v Cabedelo. Alkaid, 6 te ïtajai. Bengkalis. 5 v. Suez n. Aden. Bennekom, 3 te Valparaiso v. Arica. Baara, 6 verw. te Curacao. Bloemfontein. 5 v. Bremen n Hamburg. Britsum. 5 anker rede Lagos. Beverwijk. 6 v. Alexandrie n. Belrouth. Bonaire, pass. C Ouessant n. Madeira. Boskoop, pass. 6 Ouessant. Blijdendijk, pass. 6 Makalla. Cuanza, 5 te Adam. Cistula (t). 5 800 m NO. Sombrero eil. Clio, 2 v. Barranquilla n. Curagao. Caltex Leiden, pass. 6 Burlings. Caltex Pernis t 6 v. Suez. Castel Bianco. 7 te Djakarta. Cheshire. 6 bij Pantellana. Cottica, 6 v. Ponta del Gada n. Plymouth. Caltex the Hague (t7 v. Suez n. Eahrein. Congostroom, 7 te A'dam v. Le Havre. Delfland. 4 v. Buenos Aires n. Paranagua. Dorsetshire. 2 v Colombo. Dulvendijk 4 middernacht v. Balbao. Dalerdijk, 6 te R'dam v. Londen. Dundalk Bay, 2 v. Aden na Newcastle. Delfshaven, pass. 6 Kp. Santa Martha Grande. Duivendrecht (t), pass. C Kp. Frio. Delft, 6 v. Liverpool. Eemland, 5 bij St. Paulsrocks. Enggano, 6 pass. Kp Finisterre. Esso Amsterdam (t). 5 400 m. W. Flores. Esso Den Haag (t). 6 verw. Aruba v. R'dam. Esso Rotterdam (tl. 4 190 m. N. Monapassage. Etrema (t). 5 800 m. NO. Tristan da Cunha. Eendracht. 6 te Algiers v. Philipville. Empire Brent (tr.l, 6 dwars Mentawei eil. Erinna (t). 6 v. Min n. Pladju. Edam. 7 te Gravesend n. R'dam. Eemdijk, 6 te Seattle v Vancouver. Fairsea tr.6 v. Djakarta n. R'dam. Gaasterkerk, 6 v. Mombassa n. Aden. General J. H. McRae (tr.), pass. Anderhalf Graadskanaal. Gemma it), 6 verw. Falmouth' v. Heysham. Groote Beer (tr.). pass. 6 Perim. General A. W. Greely, 7 verw. Suez. Gordias, 6 v. Gibraltar n. Lissabon. Hector. 4 te Izmir v. Istanboel. Hecuba. 4 te Trinidad v. Barbados. BINNENLAND „De Boun fan Frysk-nasjonale jonge- rein" (Bond van Fries-nationale jongeren) heeft een telegram gezonden aan de minister van Justitie waarin hij „scherp protesteert tegen de discriminatie van het Fries bij het afleggen van de eedsformule". In Hoorn bestaan plannen tot het stich ten van een markt voor tbc-vrij vee. In de handweverij „De knipscheer" te Laren is een gobelin gereed gekomen, voor stellende de beeltenis van Koningin Juliana op het ogenblik, dat zij tijdens haar inhul diging de eed aflegt. Dit gobelin werd naar ontwerp van de kunstenaar Jaap Bouhuys in opdracht van de gemeente Laren vervaardigd en zal een plaats krijgen in de raadszaal. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem zal op Vrijdag 9 Juni alleen spreekuur houden voor degenen die een oproepingskaart hebben ontvangen. Hellenic Prince, 5 v. Aden. Haarlem, 5 340 m Z.ZW. Bermuda. Hersilla. 6 verw. Demerara v. Trmidad. Hercules, pass. 6 Beachyhcad. Hydra. 6 v. A'dam n West Indië. Heelsum. 6 v. Maracaibo n. Barranquilla. Hestia, 5 te Barranquilla. Indrapoera, 5 te Socra'oaja v. Djakarta. Itteisum, 5 440 m. O.ZO. Kp. Race. Ino, 2 v. Port au Prince n. Curagao. Jaarstroom, pass. 6 Canarische eil n. Dakar Jobshaven. 5 v. Tabou n. Pointe Noire. Jagersfontein, pass. 6 Gibraltar n. Southampton. Kamerlirgh Onnes, 6 te Belawan. Karsik. 5 v. Donggala n. Menado. Kelbergen, 0 verw. Savona v. R'dam. Kota Inten. G verw. Djakarta v. Semarang. Laagkerk, 5 te Bahrein. Laurenskerk, 6 te R'dam v. Chittagong. Leerdam, pass. 5 Bishop Rocks. Lekkerkerk, 5 v. Bombay n. Colombo. Leopoldskerk. pass. 5 Perim. Loppersum, pass. 5 Finisterre. Larenberg, 5 te Savona v. R'dam. Limburg, 3 pass. Panamakanaal. Langlee Scott, 5 v. Singapore. Loosdrecht, 6 pass. Kp. St. Vincent. Leersum. pass. 6 Finisterre Leuvekerk. 7 v. Abadan n. Khorramshar. Lmdekerk, 6 v. Suez n. Aden. Lutterkerk, 7 v. Genua n. Port Said. Mapia. 3 te New York v. Boston. Maaskerk, 5 v. Port Boult n. Monrovia. Maasland, 5 te Antwerpen. Malvina (t), 6 te Menalahmadi v. Aden. Mijdrecht (t). 5 675 m. W.ZW. Scilly. Manoeran, 6 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Marken, pass. 6 15 u. Perim. Mitra (t). 5 v. Newcastle n. Pladju. Melampus, 6 te Gibraltar. Nederland (t), 5 v. Port Said. Noordam, 5 t? New York v. R'dam. Nieuw Amsterdam. 5 375 m. Z.ZW. Kp. Race. Nieuw Holland, 5 v. Djakarta n. Sydney. Nestor. 6 pass. Kp. Bon. Omala (t). 6 v. Port Said n Stanlow. Oranje Fontein. 5 350 m. Z. Kp. Palmas naar Kaapstad. Oranje. 6 v. rede Belawan n. Colombo. Orestes, G dwars Victoria. Overijsel. 6 v. Colombo n. Fremantle. Orion. 6 v. Thessaloniki n. Izmir. Ossendrecht, 7 v. R'dam n. Bagnoli. •Parkhaven. 5 pass. Porto Praya. Prins Alexander, 5 630 m. W. Scilly. Prins Fredenk Hendrik, 7 te Antwerpen. Prins WilJem II. pass. G Fayal. Prins Philip Willem, 7 te Curagao v. A'dam. Prins Willem III, 6 te Toronto v. Montreal. Prins Willem IV, 5 te Chicago v. R'dam. Poelau Laut, pass. 6 Pantellaria. Perna (t), 5 v. Montevideo n. Curagao. Rempang, 7 te Donggala v. Petta." Riouw, 5 v. Suez n. Djedjlah.. Radja, 5 210 m. O. Fernando. Noronha.. Rondo. 5 500 m. NO. Flores. Rijn, 5 Cuxhaven. Sloterdbk, 5 v. Penang n. Colombo. Streefkerk, 5 te Madras. Salatiga, 6 verw. v. Karachi n. Bahrein. Soestdtjk. 6 te Penang. Stad Leiden. 6 te Wellington. Samarinda, 5 nog te Calcutta. Slamat. 5 te 'Pangkal Penang. Stanvac Talang Akar (t), 6 te Sungeigerong v. Tj. Uban Sibajak. ,7 te Djakarta v. Semarang. Soestdijk, 6 v. Penang n. Port Swettenham. Stad Arnhem. 6 v, Oran n. Bona. Stad Breda, pass. 6 Dung^ness n. Marseille. Slad Dordrecht, 6 v. R'dam n. Port Empledocle. Stad Schiedam, 6 v. Monrovia n. Grandbassam. Stentor. 6 v. Palermo n. R'dam. Sunetta (t), 6 v. R'dam n. Saltend. Surriento, 6 pass, the Brothers. Stad Maassluis. 6 te Narvik v. R'dam. Titus, 5 v. Palermo n. Malta. Tjlkampek, 5 v. Durban n. Penang. Trompenberg. 5 v. R'dam n. Houston. Tankhaven III ft). 5 op Palembang rivier. Ternate, 4 320 m. ZO. Kp. Sable. TJibesar, 5 te Tarakan v. Balikpanpan. Trajanus. 2 v. Port au Prince n. New York. Tabinta. 6 pass. Kp. St. Vincent. Talisse. 6 te Khorramshar. Tarakan. 6 v. Pladju n. Semarang. Taria (t). pass. Java's eerste punt n. Pladju. Tawali, 6 dwars Dondrahead. Tosari, pass. 6 Finisterre. Van 't Hoff, 5 te Dublin v. Cuba. Valerius, 5 v. Taruna n. Makassar. Veendam. 5 240 m. W. Scilly. Van Ostade. 7 te San Juan. Volendam, 5 550 m. W. Scilly. Westland, pass. 5 Finisterre. Winsum. 5 v. Port au Prince n. Kingston. Waterman, pass. 7 Finisterre. Waterland. 5 v. Recife n. Rio de Janeiro. Winterswijk, 3 te Buenos Aires v. Bordeaux. Wieldrecht (t), 6 verw. Palembang v. Hobart. Willemstad, 5 90 in. ZW. Finisterre. Zijpenberg. 7 v. R'dam n. Spezzia. Zwijndrccht, 7 pass. Westpunt Sicilië. Zonnewyk, 5 v. Sydney n, Brisbane. Zuiderkruis, pass. 5 Daedalus Rif. ADVERTENTIE iBBBBBEBBEBBH&SSaBBHflBB: MAISON TRIENY ig maakt momenteel de allernieuwste f! permanent zonder toestel voor f 8.— compleet. Gom. in '2 uur gereed. B Mislukking uitgesloten, geen warmte B of electriciteit op het hoofd. IB B Specialiteit in haarverven en blonderen E E GROTE HOUTSTRAAT 26 rood E ingang portiek boven Vogelzang t/o n r Anegang Tel. 17856 BBflBBaBBESgBBaBBBBBBBBi spreken willen, meneer," antwoordde de jongeman. De heer Hogg keek een beetje verschrikt op. Vijf cliënten zo vroeg op de middag was op z'n zachtst gezegd een beetje on gewoon. „Stuur ze maar binnen," zei hij, „in volgorde van hun komst." „Ze zijn allemaal tegelijk gekomen, me neer." De heer Hogg was meer verbaasd dan ooit te voren. Hij leunde achterover in zijn stoel en keek zijn secretaris over zijn lorg net aan. „Wat zijn het voor soort mensen?", vroeg hij. De jongeman was een beetje vaag in zijn antwoord. De verlangde inlichting ging zijn verbeeldingskracht wel een weinig te bo ven. „Gewone heren uit de City, zou ik zeg gen, meneer," zei hij. „Een van hen ziet er uit als een artist. Zijn haar zit een beetje slordig en hij is een beetje zenuwachtig in zijn manier van doen. En ik zou zeggen, dat een van de anderen een Amerikaan is." „Wel, laat ze maar binnen komen," be val de heer Hogg, „dat wil zeggen als ze allemaal tegelijk willen binnenkomen." „Ik geloof wel, dat dit hun bedoeling is, meneer, vertrouwde zijn ondergeschikte hem toe. „Ze zitten allemaal dicht bij el kaar en een keer, toen de bel overging, stonden ze allemaal op. Het schijnt wel, of zij elkaar niet uit het oog willen verlie zen." Met een enkel handgebaar zond de heer Hogg zijn secretaris naar de deur, trok het schema van de beschikbare safes naar zich toe en ging gemakkelijk in zijn stoel zitten. Even later klonken er voetstappen voor de deur en werd deze geopend. „De vijf heren, meneer," kondigde Skin ner aan. Zij stapten een voor een naar binnen en van het eerste ogenblik af, maakten zij op de heer Hogg de indruk van mensen, die elkaar grondig en volledig wantrouwen. Dr. Hisedale ging voorop. Daarop volgde de heer Thomas Ryde met een plat pakje onder zijn arm gevolgd door de heren Hu- neybell en Hartley Wright en tenslotte Baron de Brest, die een half hoofd boven hen uitstak. „Heren", zei de directeur opstaand, „ik verneem, dat u mij over een zakelijke aan gelegenheid wenst te spreken. Wilt u zo vriendelijk zijn het u zo gemakkelijk mo gelijk te maken. Wat kan ik voor u doen?" De heer Thomas Ryde bleek de woord voerder van het gezelschap te zijn. Hij zette zijn goud-omrande bril nog eens ste vig op zijn neus, zocht de gemakkelijkste stoel uit en sloeg zijn benen over elkaar. „Het spijt ons, dat wij u in dergelijk groten getale moesten lastig vallen, me neer," verontschuldigde hij zich, „maar het is een feit, dat wij allen evenzeer geïn teresseerd zijn in de zaak, die ons hierheen voert. Ongelukkigerwijze schijnen wij el kaar hevig te wantrouwen. Dat is de reden, dat wij allen hier om uw bureau zijn op gesteld. Mijn naam is Thomas Ryde. De heer, die rechts van mij staat is dr. Hise dale, wiens naam u wellicht bekend is. Dr. Hisedale is een zeer beroemd geleerde. Naast hem staat de heer Iluneybell, mijn assistent in een klein bedrijf. Achter hem Baron Sigismund de Brest, de welbekende Belgische bankier en financier en de heer, die zich daar tussen mij en de deur heeft neergezet is de heer Hartley Wright". De heer Hogg boog beleefd in antwoord op de verschillende introducties. „Als u, zoals ik veronderstel hier voor zaken bent," merkte hij op, „moet ik dan daaruit concluderen, dat u allen een safe wenst te huren?" „We hebben er slechts één nodig," ant woordde de heer Ryde, „maar dat moet dan ook de beste en sterkst zijn, die u heeft aan te bieden." De directeur glimlachte toegevend. „U weet waarschijnlijk alles van ons af," zei hij. „Wij zijn de enige maatschappij, die in staat is haar cliënten volledige ze kerheid aan te bieden. Onze safe-loketten zijn allemaal geheel gelijk en ieder exem plaar is beter dan welk ander ook ter we reld. Er is geen macht op aarde, hetzij uit de natuur of uit de wetenschap voortsprui tend, die er een van zou kunnen openma ken, wanneer het eenmaal gesloten is. Kortom ze zyn onneembaar. Ons systeem van nachtwakers, zowel mechanisch als menselijk, ons electrisch alarm-systeem.." „Precies," viel de heer Rydye hem be leefd in de rede. „We hebben uwe annonces bekeken, evenals uw specificaties en wij zijn het er allen over eens, dat u ons volle dige beveiliging kunt geven. Maar onze zwarigheid, die ik u zo dadelijk uiteen zal zetten, ligt in een andere richting. Maar misschien mag ik u eerst een vraag doen. Is het nodig om de aard van de inhoud van het pakket, dat wij bij u achterlaten, be kend te maken?" „Absoluut niet," stelde de heer Hogg hem gerust. „Het enige, waarvan ik mij verzekeren moet, is, dat de inhoud niet uit ontplofbare stoffen bestaat." „Is het daarvoor nodig het pakket te openen?", viel dr. Hisedale in. „Volstrekt niet. Ik kan dat wel bepalen aan het gewicht." „Uitstekend," ging Thomas Ryde voort. „Kijk eens, de moeilijkheid is deze. Wij zijn met nog iemand, die u niet gezien heelt en die wij meneer X zulen noemen, deelgenoten in een zekere onderneming. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6