Haarlems Dagblad Daden „Politieke en militaire samenwerking in West-Europa niet in stijgende lijn" Verwezenlijking van stoutmoedig plan weer een belangrijke stap verder (&e Jaargang No. 19570 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 9 Juui 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <Dptctttte tgaarlemfffbc Courant (Knno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Minister Stikker te Oslo: lyTINISTER STIKKER heeft ditmaal te lVI Oslo een rede gehouden. Hij ver- laatst zich zo snel en veelvuldig dat het »k voor de kranten lastig wordt, voort- jurend te weten waar hij zit. Vandaag reten wij het niet; misschien is hij in Bonn i Parijs, maar het zou ook Ankara of lome of misschien zelfs Den Haag kunnen ijn. In elk geval verhief hij gisteravond ijn stem in de Noorse hoofdstad, in een lezelschap van economen, en kondigde de adiening van een Nederlands plan voor suropese economische actie op korte ter- aijn. De Nederlandse delegatie bij de Or- anisatie voor Europese Economische Sa- aenwerking (O.E.E.S.) zal daarmee voor e dag komen. Het verheugt dit te verne- aen. Het mogen een beetje ongewoon zijn at een Nederlands initiatief ons uit Oslo fordt aangekondigd, maar wie daarover alt is een kniesoor. Het is in deze rede trouwens de Euro- eaan Stikker die zich vooral heeft doen oren: de voorzitter van de O.E.E.S., bemiddelaar bovendien, die onvermoeid oogt zijn-internationale gezelschap tot eer daadwerkelijke samenwerking te rengen. Dat deze taak, die behalve de ennis van mensen en zaken, de bonhomie het gevoel voor humor, waarover de linister in ruime mate beschikt, ook vaak voorzichtigheid en reserve des diplo- aaten vergt zal ieder duidelijk zijn. Blijk- aar gaan die niet zover dat zij Nederlands aitïatief op dit ogenblik belemmeren. Des beter. Minister Stikker acht het bestaande plan oor economische actie op lange termijn iet toereikend. Hij wil daden op korter ermijn zien. Hij gispt de tegenzin der luropese staten om op internationaal ge- iied iets voor elkaar op te offeren. De I.E.E.S., het Brusselse Pact, de Raad van Suropa en het Atlantische Pact zijn alle ;emoedigende initiatieven, maar met dat li is in de politieke en militaire samen werking in West-Europa nog geen stij- ende lijn te bespeuren. Het is niet zo lang geleden dat mr. itikker zich omtrent de komende stijging de lijn met optimisme uitliet, zodat men lieruit kan afleiden dat hij in de loop van aken is teleurgesteld. Noch de genoemde irganisaties, noch de schepping van coöpe- atieve economische methoden zullen de evaren kunnen afwenden, die het bestaan er democratie bedreigen, als de West- uropese partners niet bereid zijn, in de ractijk eikaars lasten te dragen. Als wij asthouden aan het beginsel „ieder voor ich" zullen de gevolgen rampzalig zijn. 7ij moeten sommige onzer souvereine echten prijsgeven en toestaan dat be- üssingen van algemeen belang worden' ge- lomen met minder dan algemene stemmen. Ie lasten der ..nationale her-oriëntering" zoals de minister het noemt moeten loor de partners gezamenlijk worden ge- ragen. Overal waar als gevolg van verder chrijdende éénwording nationale indu- iirieën worden geschaad moeten zij geza- nenlijk bijdragen in de lasten. Die zullen wan verschillende aard zijn en zowel mo- lernisering van industrie als beleggingen a andere industrie en heropvoeding en ueuwe verdeling van arbeidskrachten be- reffen. Waarin ligt vooral de onwil van de Euro- ese staten om ten bate van elkaar offers brengen? Minister Stikker ziet die egenzin veeleer als een morele dan als een nateriële kwestie. Hij is van afkomst en angdurige ervaring zakenman. Hij heeft, er hij zich in de politiek begaf, vele lan- ien bereisd om er zijn producten te ver lopen. Des te treffender klinkt bij hem ie erkenning, dat de moeilijkheid niet in loofdzaak van materiële aard is. Zovelen, meestal juist zakenlieden, he rhouwen de materiële kant van deze rote vraagstukken als de enige waar moei- ijkheden liggen en begrijpen daardoor de oestand niet. Want het zijn juist die andere «zwaren die steevast de grote rem aan- setten. Het is de vaste gewoonte om niet rerder te kijken dan het eigen beperkte nationale belang, die zich doet gelden. Het is het overgeleverde gebruik om ieder aider volk al mag men er dan in offi- liële termen mee bevriend zijn als een »ncurrent en daarmee als een tegenstan der te zien, die van daden weerhoudt. Een •euw geleden bestond deze tegenzin in veel Hinder mate. Opdrijving van het nationa lisme heeft haar bij velen verscherpt en tot een diep ingewortelde opvatting gemaakt; slechts weinigen komen er uit eigen be ging toe, daarop zelfcritiek toe te passen /«en zich rekenschap te geven van de wer- kelijke waarden. De materiele toestand waarin West- Europa nu verkeert noemt minister Stik ker „een periode van betrekkelijke voor spoed". Wie verder poogt te kijken dan dit gebied kan het moeilijk ontkennen. Dit ogenblik, zegt hij, zal moeten worden !e baat genomen in het besef, dat deze - toestand niet zonder nieuwe activiteit te ontwikkelen kan blijven bestaan. Het is een duidelijke waarschuwing. Van deze zijde komend zal zij misschien bijzondere indruk maken. Laten wij het hopen. Aan waarschuwingen ontbreekt het niet. Wie er slechts scepticisme tegenover stellen slaan ze in de wind. R. P. Economische commissie voor Europa verwerpt Russische resolutie GENèVE, 8 Juni (Reuter). De econo mische commissie voor Europa heeft van1 daag een resolutie verworpen van de Sov jet-Unie, welke inhield, dat de commissie zou onderzoeken op welke wijze er een einde zou kunnen worden gemaakt aan de Amerikaanse discriminatie van de handel met Oost-Europa. De verworpen resolutie hield voorts een verzoek in om een rapport van de commissie over „de nadelige in vloed op de economie der Europese landen van de Amerikaanse uitvoer, welke door het Marshall-plan opgedrongen wordt' Alleen de vijf leden van de Cominform steunden deze resolutie. Joegoslavië ont hield zich van stemming. Dit land diende een voorstel in, waarin verzocht wordt, dat de commissie een onderzoek instelt naar de economische blokkade, die de re> geringen der Cominform-landen op JoegO' slavië toepassen. Economisch plan op korte termijn nodig, waarvoor Nederland suggesties zal doen aan OEES OSLO, 8 Juni (ANP). - In een heden voor de Noorse staathuishoudkundige ver eniging te Oslo uitgesproken rede waar in hij de problemen der Europese samen werking heeft behandeld, constateerde minister Stikker met nadruk dat een nieuwe aanloop nodig is om over de hin derpalen heen te komen, welke momenteel in eerste instantie in de weg staan aan de eenwording van de West-Europese econo mische structuren. Het advies van de minister was: de deelnemers aan deze samenwerking moe ten gezamenlijk de lasten dragen welke voor de landen afzonderlijk kunnen ont staan als gevolg van de aanpassing der nationale economieën. In een opsomming van de economische methoden welke tot dusverre zijn toege past voor het vraagstuk van de Europese eenheid ging de minister achtereenvolgens na waartoe het Marshall-plan, de kleinere regionale groeperingen, de vrijmaking van de handel en de Europese betalingsunie hebben geleid of kunnen leiden. Spreker kwam tot de conclusie dat deze methoden wel meehelpen aan het eenwor dingsproces, doch op zichzelf niet vol doende zijn. West-Europa voelt zich bedreigd door de totalitaire reus naast de deur welke zo vaak blijk geeft van het verlangen om het democratische stelsel te ondermijnen. Hoe wel Europa's prominenten bij herhaling hebben verzekerd dat een nieuw conflict moet worden vermeden, is er in de poli tieke en müitaire samenwerking in West- Europa nog geen stijgende lijn te bespeu ren aldus betoogde de minister. Hij noemde verder de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.), het pact van Brussel, de Raad van Europa en het Atlantisch verdrag be moedigende initiatieven voor de toekom stige eenheid van de Westerse wereld. Met de meeste nadruk stelde minister Stikker evenwel vast dat deze politieke maatregelen, evenmin als de genoemde coöperatieve economische methoden, in staat zullen zijn de gevaren af te wenden welke het democratische bestaan op dit ogenblik bedreigen, als de West-Europese partners niet in de praktijk bereid zijn metterdaad eikaars lasten te dragen. In verband hiermede achtte spre ker naast het plan van economi sche actie op lange termijn, dat on langs met instemming werd voorge legd door de secretaris-generaal van de O.E.E.S.-organisatie, een plan op korte termijn nodig. Minister Stikker onthulde dat de Nederlandse delegatie in de naaste toekomst over deze mate rie gedetailleerde suggesties zal voor leggen aan de organisatie. Doe het nu In algemene, zin ingaand op dit plan noemde spreker als voornaamste moeilijk heid van het ogenblik de onwil om ten bate van elkaar offers te brengen. Indien wij vasthouden aan het beginsel „ieder voor zich" zal dit rampzalige gevolgen hebben voor de Europese samenleving. Wij moeten sommige onzer souvereine rechten prijs geven en toestaan dat beslis singen over zaken van algemeen belang worden genomen met minder dan alge mene stemmen, meende minister Stikker en hij voegde daaraan toe dat dit een poli- Amerika erkent de Oost-Duits- Poolse overeenkomst niet De regering der Verenigde Staten heeft Donderdag formeel meegedeeld, dat zij de overeenkomst tussen Oost-Du itsland en Polen, waardoor de bestaande Duitse Oost grens als permanent aanvaard wordt, 'niet erkent. McDermott, de woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, verklaarde, dat het commu nistische bestuur van Oost-Duitsland „geen werkelijk democratische grondslag heeft en geenszins kan spreken uit naam van het Duitse volk". tieke beslissing zal zijn welke alleen kan worden genomen indien wij in de praktijk de consequenties aanvaarden van de mo rele verplichting dat de lasten der natio nale heroriëntering gezamenlijk gedragen moeten worden. Overal waar als gevolg van de verder schrijdende eenwording nationale industrieën worden geschaad moeten alle partners bijdragen in de lasten der modernisatie van deze industrieën, investering in andere industrieën, en de her-opvoeding en -verdeling der arbeids krachten. Onder het motto: „Doe het nu", wees de minister tenslotte op het feit, dat West- Europa momenteel in een periode van be trekkelijke voorspoed verkeert en dat dit ogenblik zou moeten worden aangegrepen in het besef, dat deze gunstige toestand niet zonder meer kan blijven bestaan. Voor het eerst een Vlaamse meerderheid in Belgisch kabinet Onze correspondent in Brussel seint: Het is de eerste keer in de geschiedenis van België, dat er een regering optreedt, waarin de Vlaamse ministers een meerder heid vormen. De nieuwe ministers, die de plaatsen hebben ingenomen van de liberale demissionaire ministers, behoren meestal tot de progressieve vleugel van de katho lieke CVP. De nieuwe regering hield gisteren reeds een werkconferentie. Tegen de bedoeling van de regering om de beide Kamers zo spoedig mogelijk in verenigde zitting bijeen te roepen wat pas na 28 Juni mogelijk wordt en de Ko ning op de troon te herstellen, werd giste ren door de socialisten hevig geprotesteerd. In het communiqué van de socialistische Kamerfractie wordt gezegd, dat de CVP bij de jongste verkiezingen drie zetels heeft gewonnen dank zij een „schandelijk ver bond met de Vlaamse concentratie", die de organisatie is van de politieke delin quenten. Door de oplossing van de Ko ningskwestie de voorrang te geven boven de onmiddellijke belangen van arbeiders en middenstand is opnieuw bewezen, dat Leopold de Derde een Koning* is van één partij. Volgens de officiële gegevens van het ministerie van Binnenlandse Zaken is het aantal blanco stemmen en het aantal per sonen, dat niet ter stembus kwam, nooit zo hoog geweest als de laatste maal. Meer dan 416.000 kiezers bleven thuis en zullen zich waarschijnlijk moeten verantwoorden; 276.000 personen brachten een blanco of ongeldige stem uit Koning Leopold Zondag naar Rome VATICAANSTAD, 8 Juni (Reuter). - Koning Leopold, die Vrijdag als Heilig Jaarpelgrim te Rome werd verwacht, heeft zijn bezoek tct Zondag uitgesteld, zo wordt in Vaticaanse kringen vernomen. De Koning zal zes dagen te Rome blij ven en met zijn echtgenote door de Paus in audiëntie worden ontvangen. Joden illegaal van Israel naar Duitsland Vele teleurgestelde Joden volgens sommige schattingen al 500 zijn illegaal van Israël naar Duitsland teruggekeerd en hebben bij de Joodse organisaties in Duitsland geklaagd, dat zij verkeerd over de mogelijkheden in Israël waren voorge licht. Volgens Amerikaanse functionarissen van de inlichtingendienst is thans een ille gale organisatie bezig met het binnen smokkelen van Joden in Duitsland en Oostenrijk. De organisaties werken via Italiaanse havens en gebruiken de zelfde methoden als die, welke te voren de Joden in omgekeerde richting hadden gebracht. Functionarissen van de internationale vluchtelingenorganisatie verklaarden, dat de illegaal teruggekeerde Joden voorlopig niet weer als verplaatste personen kunnen worden ingeschreven en van de vluchte lingen-organisatie geen bijzondere hulp kunnen verwachten, zoals voor hun ver trek het geval was. Aardverschuiving bedolf 74 Japanners Vermoedelijk 55 doden TOKIO, 9 Juni (Reuter). - Vier en zeventig Japanse spoorwegarbeiders wer den vanochtend bedolven onder gesteente, dat op een spoorlijn bij Tokio stortte. Het ongeluk is gebeurd te Koemanodaira, 160 kilometer ten Noordwesten van Tokio. Veertien lijken en twintig overlevenden werden uitgegraven. Veertig spoorweg mannen worden nog vermist. Het reddings werk is voorlopig gestaakt wegens het gevaar van nieuwe aardverschuivingen. Een van de geredden is later in het zie kenhuis gestorven. Nog vier man vermist van in zee gestort superfort LONDEN, 8 Juni (Reuter). - Britse en Amerikaanse vliegtuigen en schepen zoch ten ook Donderdagavond nog de Noordzee af in een poging om vier nog vermiste inzittenden van het superfort, dat Woens dagavond in zee stortte, te vinden. Vier overlevenden en drie lijken zijn reeds op gepikt. Twee mannen, die een gehele nacht in zee hadden rondgedreven op hun reddings gordels, werden door verkenningsschepen van de Britse marine opgepikt. Kort na het aanbreken van de dag arri veerde de Britse treiler „Warren" te Lowe stoft met twee overlevenden en het lijk van een luitenant-vlieger. Het woord is aan Diogenes: Een mens moet met zijn meerde ren omgaan als met vuur: niet te dichtbij opdat h(j zich niet brande, niet te ver er vandaan opdat hij niet be vrieze. Vorige week is een begin gemaakt met de werkzaam heden voor de drooglegging van de Oosterpolder. Op dat tijdstip begon de bagger molen „Willem Alexander" met het maken van een baggergeul enkele kilometers uit de kust bij het Ketel- diep. Gedurende onge veer vier weken zal gebaggerd wor den om een goede ondergrond „bloot" te leggen voor het toekomstige dijk- lichaam van zeven kilometer lengte. Over vier weken zal een zuiger ter plaatse verschijnen om het gedeelte van de meerdijk, dat thans is aan besteed te persen. Volgend jaar No vember zal dit stuk meerdijk, dat zich van het Keteldiep af in de richting Harderwijk zal uitstrekken, gereed zijn. Op het ogenblik zijn twee baggermolens, vijf onderlossers en drie sleepboten bij het Keteldiep aan het werk. Nu de werkzaamheden in de Oosterpol der een aanvang hebben genomen, geven wij in bijgaande kaart een overzicht van de huidige stand van het grootse plan om de gehele voormalige Zuiderzee droog te leggen. In de kaart is de gehele ontwikkelings gang aangegeven van het allereerste begin al. Na de proefpolder te Andijk volgden Wieringermeer, Afsluitdijk en N.O.-polder. Thans is een begin gemaakt met de Ooster polder, waarna nog twee grote polders volgen. Een hevig onweer, gepaard gaande met zware storm en urenlange regenbuien heeft gisternacht boven Edmonton in Noord Londen gewoed. Zelfs straatstenen werden uit het plaveisel losgespoeld en des morgens stonden in het centrum vele wegen nog meer dan dertig centimeter onder water. Voor de jeugd van Edmonton betekende deze onverwachte badgelegenheid een buitenkansje, maar het wegverkeer ondervond aanmerkelijke vertraging. Vier doodvonnissen in Praag Vier Tsjechen werden Donderdag door het staatsgerechtshof te Praag veroordeeld tot de doodstraf, vier tot levenslange ge vangenisstraf en vijf lot gevangenisstraffen variërend van vijftien tot vijf en twintig jaar. De veroordeelden werden beschuldigd van het smeden van een samenzwering die ten doel had het Tsjechoslowaakse com munistische regime omver te werpen. De voormalige parlementsleden Milada Horakova, Zavïs Kalnadra. Oldrich Peel en de voormalige politie-officier Jan Bu- chal werden allen veroordeeld tot de dood straf voor hun aandeel in het complot dat naar het hof aannam geleid werd door Westelijke diplomaten. Vier andere' voormalige parlementsleden, die allen behoorden tot de nationaal socia listische partij kregen levenslange gevan genisstraf. Behalve gevangenisstraffen variërend van vijftien tot vijf en twintig jaar hoor den zeven andere beklaagden zware boeten tegen zich eisen die varieerden van vijftig duizend tot tienduizend kronen. Van alle veroordeelden werd het eigen dom geconfisceerd en voorts werden allen voor de tijd van hun straf ontzet uit alle burgerrechten. Perzische stad onder water .Meshed, de hoofdstad van de Oost-Per zische provincie Khorassan. staat als ge volg van overstromingen half onder water. 36 personen zijn verdronken, terwijl zes tien anderen worden vermist. Volgens vertraagde berichten, die heden in de Perzische hoofdstad Teheran wer den ontvangen, zijn door de overstromin gen, die het gevolg waren van in de afge lopen week gevallen stortregens, 932 hui zen weggevaagd. Op een gegeven ogenblik werd de gevan genis van Meshed door het water bedreigd, waarop vijftien gevangenen een ontvluch tingspoging deden. Er ontstond een gevecht met de bewa kers, waardoor drie der vluchtenden wer den gedood en anderen gewond. De Sjah begaf zich per vliegtuig naar Meshed, hij schonk een bedrag ter waarde van twintigduizend pond sterling voor reddingswerkzaamheden. Het Perzische Rode Kruis heeft door het gehele land een hulpactie ingezet. Het heeft een bedrag ter waarde van duizend pond sterling ter beschikking van de ge troffen stad gesteld. Voorstel tot verlenging van Amerikaanse dienstplichtwet De commissie voor de gewapende dien sten van de Amerikaanse Senaat heeft Donderdag voorgesteld de wet op de dienstplicht in vredestijd met drie jaar te verlengen. Hierdoor zou president Truman de bevoegdheid behouden om zo nodig de oproeping van jongelieden in de leeftijd van 18 tot 25 jaar te gelasten. Met deze werkzaamheden is het plan van ir. Lely, de geestelijke vader van dit pro ject, tot uitvoering gebracht. Behalve een aanzienlijke vergroting van het landbouw- reaal zal ook het verkeer tussen het Wes ten en het Oosten en Noorden van ons land aanmerkelijke verbeteringen kunnen on dergaan. Ruim 1600 militairen weer op vaderlandse bodem Nog 14000 passagiers In aantocht In de periode tot 16 Juli, zullen aan de kade van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd weer bijna 15.000 passagiers uit In donesië aankomen. Onder hen zijn onge veer 6.000 burgers, voor een groot deel K.N.I.L.-gezinnen en een kleine 9.000 mili tairen. De militaire schepen zijn de vandaag met 1600 militairen gearriveerde „Waterman", de „General Greely" (aankomst 18 Juni), de „General Mac Rae" (23 Juni), de „Kota Inten" (5 Juli), de „General Muir" (15 Juli), de .Nelly" (16 Juli). De burger schepen zijn o.a. de „Cheshire" (14 Juni), de „Empire Brent" (30 Juni), de „Willem Ruys" (1 Juli), de „Fairsea" (3 Juli), de „Sibajak" (5 Juli) en enkele gecombineerde passagiers-vrachtschepen, die elk ongeveer 40 passagiers vervoeren. Alle bovengenoemde data van aankomst worden met het nodige voorbehoud ge geven. Vervanging troepen op Nieuw Guinea Naar wij vernemen, wordt op het ogen blik bij de Koninklijke Landmacht nage gaan, welke militairen bereid zijn gedu rende één jaar naar Nieuw Guinea te gaan. Door deze enquête wil men tijdig een contingent troepen vormen, dat over enige maanden het nu op Nieuw Guinea verblijvende deel der Koninklijke Land macht kan gaan aflossen. Vijf doden bij ontploffing in Manilla Vijf personen werden gedood en min stens zestien gewond bij een ontploffing in de achterbuurten van Noord-Manilla. Een huis werd bij de explosie letterlijk weggevaagd, zes andere huizen liepen ern stige beschadiging op. Volgens de politie bevonden zich de explosieven in een kist, die blijkbaar door een der slachtoffers mee naar huis genomen was (United Press) Generaal Smuts buiten gevaar Generaal Smuts, die te kampen heeft ge had met een ernstige ziekte, gaat goed vooruit. Gisteravond werd medegedeeld dat zijn toestand bevredigend was. Zijn eetlust is teruggekeerd en de artsen ver telden dat hij al weer nauwkeurig op de hoogte is met de gebeurtenissen in de wereld. „Wanneer de gunstige ontwikke ling in zijn toestand aanhoudt, mag hij over een week of twee het bed verlaten", deelden de artsen mede. (United Press). Stalin in China? De Sovjet-Russische minister-president Joseph Stalin bevindt zich op het ogenblik in China voor overleg met autoriteiten van het communistische China, aldus meldt ko lonel Roland W. Estey, administrateur van het te Salem (Massachusetts V.S.) ver schijnende blad „Evening News". Volgens kolonel Estey verliet Slalin 1 Juni Moskou, waar hij 10 Juni zal terugkeren. Aan het volk was meegedeeld, dat hij van het Kremlin afwezig is voor „een welverdien de rust". Verschillende hooggeplaatste Sovjet-Russische functionarissen zouden met hem meegereisd zijn. Volgens kolonel Estey, die zijn zegsman niet noemt, kan men uit de verkregen inlichtingen opma ken, dat als doel van deze reis beschouwd kan worden het geven van orders aan de communistische leiders van China en het vaststeHen van een nieuwe reeks politieke maatregelen voor het door de communis ten, veroverde gebied van het Verre Oosten. Wrak van tweede Firefly gevonden Gisteren heeft een vaartuig van de Ma rine de plaats gevonden waar het wrak van een der twee Fireflies van de Marine luchtvaartdienst, die vorige week bij Sche- veningen in zee stortten, zich bevindt. Zo snel mogelijk zal met de berging worden begonnen. Het andere verongelukte toestel was al eerder gevonden en geborgen. Het bergings vaartuig „Texel" heeft hedenmorgen het wrak gelicht. Het stoffelijk overschot van de omgeko men korporaal-vlieger J. van Kleef, die de Firefly K 84 bestuurde, is niet gevonden. Gisteren is in Londen de verjaardag van Koning George gevierd met de gebruike lijke parade. Foto: dc Koning neemt de parade der Horse Guards af. HET WEER AFGEBEELD 9 JU N11950 IUUR ITTsfes De luchtdruk boven Scandinavië is thans tamelijk laag. Ten Westen van de Britse Eilanden bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die in Oostelijke richting be weegt. Deze rug wordt gevolgd door een actieve depressiedie in het zeegebied ten Zuiden van IJsland flinke regenval veroorzaakt. Nadat in de afgelopen nacht een zwak koudefront passeerde drong vandaag koelere lucht tot ons land door. Tenge volge hiervan ondergingen de tempera turen in het binnenland een verdere daling. OONBEWOLKT OLICHT BEW 3 HALF BEW ZWAARBEW GEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER L?TEMP£RATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK Z//f. NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT* TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Weerbericht WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vrij koude nacht met weinig be wolking. Morgen overdag toene mende bewolking, maar overwe gend droog weer. Meest matige wind, krimpend van Noord-West naar Zuid-West en over het alge meen iets hogere middagtempera- turen. 10 Juni: Zon op 4.20 uur. onder 20.58 uur Maan op 1.51 uur. onder 15.50 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Vrijdag 9 Juni: Hoog water: 11.12 en 23.41 uur. Laag water: 6.29 en 19.08 uur. Zaterdag 10 Juni: Hoog water: 12.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1