c Hoogstaande kunst-evenementen in Florence LOCOMOTIEF RIJWIELEN NICO VAN SCHAGEN ZONEN Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Frankeri's MELKBROOD I .Clowntje Riek „teepottuitjetuk" 'SI heb Coilali bij me! Het kostbare deposito Vrijdag 9 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De Italiaanse bloemenstad viert feest (Van onze correspondent te Rome) Eike stad in Italië heeft haar seizoen, het ogenblik waarop haar bijzondere schoon heid het meest spreekt. Het seizoen voor Florence, de „bloemenstad"' is natuurlijk de voorzomer. De bekoring, die in Mei en Juni uitgaat van deze stad. rijker aan grote kunstwerken dan enige andere in Europa, wordt in sterke mate verhoogd door de tot een traditie geworden „Maggio Fiorentino", het grote festival van muziek, toneel en dans dat jaar na jaar de schouwburgen, concertzalen en het grote openluchttheater in de Bcboli-tuinen vult met een publiek, dat toestroomt uit alle landen van Europa en uit Noord- en Zuid-Amerika. Dit jaar valt het wereldcongres der Unesco ten dele samen met de Maggio en dit congres, waaraan ruim vierhonderd intellectuelen uit een veertigtal landen deelnemen, maakt dat het publiek nog internationaler en talrijker is dan gewoon lijk. Het hoogtepunt van de Maggio komt half Juni, wanneer de toneeluitvoeringen van de „Old Vic" zullen afwisselen met een grandioos geënsceneerde opvoering van Glucks „Iphigeneia in Aulis" in de Bobolituinen. Maar de hoogtepunten zijn vele. Wij zagen enkele dagen geleden de première van de „Don Carlos", de mooiste opera die Verdi ooit heeft geschreven, en die vrij wel nooit werd opgevoerd omdat zij hoge eisen stelt aan zangers, orkest, regie en publiek. Zelfs in Italië, waar Verdi een halfgod is, werd sedert 35 jaar de „Don Carlos" niet ten gehore gebracht. Op welk hoog peil dit gehele festival staat, bewijst wel het feit dat in dezelfde week waarin de première van de „Don Carlos" werd gegeven, vier avonden ach tereen het vermaarde ballet van de Franse opera onder leiding van Serge Lifar te Florence optrad. Dit ballet, dat kort ge leden bewonderd werd door Koningin Juliana, die alle leden van het vermaarde gezelschap aan zich liet voorstellen, be waart cie grote traditie van de klassieke danskunst, zoals die in Italië is ontstaan en door de Florentijnse componist Luilï naar Frankrijk werd overgebracht, waar zij aan het hof van de zonnekoning haar hoogste bloei bereikte. Italië, de bakermat van het ballet, heeft met diepe bewondering gezien tot welk een volmaaktheid die kunst op Franse bodem zich heeft ontwikkeld. Het enthousiasme der duizenden, die avond aan avond het grote theater vullen, is zelfs voor Italië overweldigend. Onderwijsbenoemingen Het college van B. en W. van Haarlem sielt aan de gemeenteraad voor om de heer J. S. Bartstra uit Heemstede te benoemen tot vaste leraar in de geschiedenis aan de HBS A. Het college heeft verder een voordracht ingediend ter benoeming van een onder wijzeres aan de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen in Haarlem. Op de voordracht staan in deze volgorde: mejuf frouw C. J. M. van Ditshuizen uit Amers foort, mej. H. C. de Haan uit Amersfoort en mejuffrouw J. Pierot uit Rotterdam. ADVERTENTIE RUDGE WHiTWORTH IN GROEN, MAROON, ROOD, ZWART. BRONS en BLAUWE KLEUREN EXAMENS EIDEXAMEXS RIJKSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM Geslaagd de heren: E. Hutter en A. v. Woeosel, IJmuiden; P. Nieuwenweg te Be verwijk; W. de Vries, R. West te Haarlem. DA COSTAKWEEKSCHOOL BLOEMENDAAL Geslaagd voor het eindexamen de dames: K. van den Berg te Haarlem, W. A, van der Bijl te Bloemendaal, C. Dijk te Heemstede, H. C. Koster te IJmuiden, T. A. Wesselius te Zandvoort. „Toonkunst krijgt eigen orkest onder leiding van Marinus Adam Het bestuur van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeling Haar lem en omstreken, heeft in overleg met de directeur der Muziekschool besloten tot de oprichting van een „Toonkunst-orkest" onder leiding van Marinus Adam, die zich hiertoe bereid heeft verklaard. Reeds gedurende vele jaren bestaat aan de Muziekschool een orkestklasse. Het is nu de bedoeling deze met voldoende be kwame bespelers van strijk- en blaasin strumenten tot een vast orkest uit te breiden. Hét nieuwe, uit leerlingen en dilettanten te vormen orkest zal zich niet, gelijk vroe ger de orkest-klasse, die dus komt te ver vallen, slechts één uur per week oefenen, doch gedurende een avond per week repe titie houden, te weten elke Maandag in het Toonkunstgebouw aan de Nieuwe Gracht. ADVERTENTIE Een jongen of een meisje??? Stel voor dat het een jongen en een meisje wordt. Dan krijgt U bovendien Uw 2e Baby- uitzet cadeau, wanneer ge in het tijd vak van 24 Jan. tot 24 Oct. 1950, Uw Baby-uitzet hebt gekocht bij i£UUeeKtA VOOR DE BABy ANEGANG 4 6 - H A A R L E M Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Juni 1950 GEHUWD: 8 Juni. A. J. Bouwens en E. Schoemaker; W. Verweij en M. E. van der Vooren; A. van Alten en G. Dikken; J. L. Born en A. de Mon; W. Bakker en E. Bak ker; J. Dankelman en J. M. C. van der Vliet. BEVALLEN van een zoon: 4 Juni. C. G. SteffensRoemer: 6 Juni. C A. M. F. Mel- chiorGodde; 8 Juni. M. M. Seggelink Kienjet; J. Smit—van Kampen. BEVALLEN van een dochter: 6 Juni, A. M. M. WiilenborgSmit; 7 Juni, H. van Lies houtOos'.erloo; H. Kranenburgvan der Vlugt; C. M. C. ten BergeBrans; A. T. van Pampusvan de Pavoordt; 8 Juni: M. M. van der PeetOudendijk. OVERLEDEN: 6 Juni, C. M. Borkink van Weldam, 72 j., Lange Raamstraat; 7 Juni. F Landmeier, 63 j., Korteweg; C. Bergman, 77 j., Midden Tuindorpslaan. Bij de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij werd gisteren de trawler „Bois Rose" met goed gevolg te water gelaten. De „Bois Rose" is gebouwd voor een Franse rederij. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Tweede zomerconcert van de H.O.V. Het, wegens ziekte vSn Toon Verhey, door Marinus Adam geuirigeerde tweede zomerconcert van de H.O.V. had een ruime pathetische inslag en bracht een gul offer aan de variatievorm. We kregen namelijk twee grote variatiewerken na elkaar te horen; eerst de Variaties en Fuga over een thema van Mozart door Max Reger, een zo rijk en in zijn aard evenwichtig werk, dat het een hachelijke onderneming ging lijken, pal daarop de variatie-cyclus voor piano en orkest over een thema van A. Z. Idelsohn, van Willem Rettich, .geschreven in zijn onderduiktijd in het Gooi, ten doop te gaan houden. Maar goed en wel, het viel op vele pun ten mee, omdat Rettich de nodige afwis seling in zijn werk betracht heeft. Het werd alleen wat lang om te kunnen blijven boeien. Toch zou dit misschien nog heb ben kunnen meevallen, wanneer we voor af niet inspannend geluisterd hadden naar het geniale werk van Reger, dat ook lang is, maar waarvan men geen noot zou willen missen. Men kan ten nadele van het werk van Rettich zeggen dat het hier en daar wat zwoel en soms ook ruw klinkt, maar men dient te erkennen dat het eer lijk is en tal van zeer goede dingen bevat. Men proeft er uit dat de aandrang om het te schrijven sterk geweest is, dat het zó en niet anders geschreven moest worden; ook aldus het quasi rituele slotdeel, dat ons wel wat gerekt voorkwam en iets te veel verbrokkeld, eer het definitief tot een afsluiten met het thema komt. De speciale gevoelssfeer van een opgejaagde moeten we weten te eerbiedigen. Karakter kan men het stuk niet ontzeggen. De klavierpartij in het werk, die een be langrijk onderdeel in de orchestratie ver tegenwoordigt en nu en dan solistisch be handeld is, werd door George van Renesse „con brio" gespeeld. Het orkest een beetje onzuiver in de hoorngroep ver vulde zijn taak met pathetisch élan. Het populaire tweede Pianoconcert van Rachmaninoff is een kolfje naar de hand van George van Renesse en naar die van Marinus Adam niet minder. Er werd dan ook een uitvoering mee bereikt die aan stuwing en effect niets te kort kwam. Wat de variaties van Reger betreft zou men kunnen zeggen dat het orkest de im pulsieve leiding van Adam wat ontwend is en moeite heeft om correct op zijn plot selinge versnellingen te reageren. Maar dat neemt niet weg dat er ook opmerke lijk goede dingen gebeurden. De vijfde variatie bijvoorbeeld, die als een wervel wind voorbijstoof en de heerlijke achtste met haar tragische accenten. JOS. DE KLERK Post voor de „Van Troostwijck" Op 13, 20 en 27 Juni alsmede op 4 Juli zal post worden uitgereikt aan de opvaren den van „Paets van Troostwijck". De brieven dienen in Nederland respectievelijk 10, 17 en 24 Juni en 1 Juli uiterlijk ter post te zijn bezorgd. De adressering moet luiden: rang/'kwaliteit, naam en stamboek nummer; a/b Hr. Ms. „Paets van Troost wijck"; p/a Amsterdam-Schiphol. Andere aanduidingen mogen niet in het adres worden opgenomen. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOt Nu geen trage eters meer is er weer! SO0OOOOOOOOOOOOOOOO0GOOOOOOO< Nederlandse Spaarbankbond in vergadering bijeen De deelnemers aan de algemene verga dering van de Nederlandse Spaarbankbond (vakgroep algemene spaarbanken) kwamen Donderdagavond in de hal van het Raad huis bijeen voor een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Haarlem. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers richtte zich tot de gasten en merkte op. dat ondanks de nood der tijden en het feit, dat geen enkele huisvrouw zegt, dat het huishoudboekje kloppend te maken is, de Nederlandse spaarders in het afgelopen jaar meer hebben ingelegd dan terugge haald van de spaarbanken. Daarvoor ver dienen de spaarders een pluim op hun hoed, doch ook de leiders van de spaar banken, die door hun actief optreden de spaarders hebben opgewekt te sparen. De Nationale Spaarraad heeft daarbij ook een rol vervuld. Spreker herinnerde aan de actie, om het sparen onder de jeugd te bevorderen. Daardoor leren de jongens en de meisjes verantwoordelijkheid te dragen. Of Haarlem een bijzonder voorbeeld bij het sparen is, weet spreker niet. Wel is hij er van op de hoogte, dat er sedert 1817 de Nutsspaarbank bestaat, die dank zij de goede leiding der besturen en directies goed staat aangeschreven. Tenslotte gaf spreker de deelnemers aan de algemene vergadering de verzekering, dat het ge meentebestuur het werk van de bond zeer waardeert. De voorzitter van de Nederlandse Spaar bankbond de heer Jacq. Dutilh dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst en besprak eveneens het werk van de Nuts spaarbank, die zo actief is en meewerkt de spaarzin te bevorderen. Naar het Openluchttheater. In het Openluchttheater te Bloemendaal is gisteravond een voorstelling gegeven van „De schelmenstreken van Scapin", een klucht in drie bedrijven van Molière. Deze voorstelling, aangeboden aan de deelnemers der vergadering door de Nuts-Spaarbank, werd verzorgd door het Nederlands Volks toneel. Eerst gaf de regisseur Ben Groene- veld een korte toelichting, daarna volgde een vlotte opvoering, waarvan de gasten bijzonder genoten. Dit stuk is reeds enkele malen in Haarlem en omgeving vertoond en vroeger in ons blad besproken. Openingsrede van de voorzitter In het Concertgebouw begon vanmorgen de 39e algemene vergadering onder lei ding van mr. J. Dutilh. Het aantal afge vaardigden was groter dan andere jaren. De voorzitter merkte in zijn openingsrede op niet ontevreden te zijn over het resul taat van het afgelopen jaar. Toch meende hij, dat de atmosfeer voor het sparen niet in alle opzichten gunstig is, waarvoor als oorzaken kunnen worden genoemd de angst van een verdere ontwaarding van de munt, alsmede de zeer zware belasting druk. Dat er toch by de bondsspaarbanken meer is ingelegd dan terugbetaald getuigt van de spaarzin van ons volk. Deze spaar zin wordt bevorderd door de propaganda, gecentraliseerd in de Stichting Spaarpro- paganda. Hiernaast werd door de regering in het leven geroepen de Nationale Spaar raad, welke een meer algemeen karakter .draagt. Van het begin af was een zekere wrijving tussen deze twee instellingen te vrezen. Door de activiteit van de Rijks postspaarbank, welke niet voldoende re kening hield met een jarenlange traditie van de bondsspaarbanken, dreigen hier moeilijkheden. Als oorzaken hiervan kunnen meer in het bijzonder worden genoemd, dat de Rijkspostspaarbank tot dusverre zich van spaarpropaganda heeft onthouden; zij heeft blijkens hetgeen tot dusverre is waargenomen, kennelijk zeer grote midde len voor de propaganda ter beschikking. Verder heeft deze spaarbank zich gewend en wendt zich in hoofdzaak tot de jeugd, terwijl talloze bondsspaarbanken zich Voor de kinderen Boven vonden ze een aardig klein kamertje, waar een bed stond. ,JCijk, zei Kabouter Pilon, hier kun je slapen. Welterusten, hoor!" „Welterusten, tot morgenochtend," zeiden Rick en Bunkie. Ze kropen gauw lekker in het bed. „Een aardige kerel is die Kabouter, hè?" zei Bunkie. „Ja, wè hebben het erg getroffen", antwoordde Rick. „Ik hoop maar, dat morgen die mist weg is, dan weten we ongeveer, waar we zijn". „Nou, ik heb 'n reuzenslaap. Welterusten, Bunkie!" Binnen twee minuten sliepen ze allebei als rozen. De volgende morgen ontwaakte Rick door een zonnestraal, die precies op z'n gezicht viel. Hij stond op en keek door het raampje naar buiten. „O, kijk eens, Bunkie, hoe mooi het bos er nou uitziet!" zei hij. juist met jeugd- en schoolsparen reeds sedert jaren intensief bezig houden. Het is dan ook geen wonder dat de Nationale Spaarraad bij haar campagnes in de eerste plaats een open oor vond bij de Rijkspostspaarbank die hiermede met ruiiqp middelen een nieuw gebied betreden ging. Met zeer beperkte middelen zijn in de loop der jaren in ons land circa 250.000 a 300.000 kinderen aan de Bondsspaarban ken verknocht geraakt en tot ware spaar- dertjes geworden. Een kleine premie van wisselende aard. was hiertoe voldoende; zorgvuldig werd vermeden het geven van 'in verhouding grote geschenken, aangezien het hoofdzakelijk aankwam op het bevor deren van de spaarzin. Spreker deed een dringend beroep op alle partijen om in gezamenlijk overleg de spaarpropaganda tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Heeft dit beroep geen gevolg, dan zal er veel kwaad worden ge sticht ten nadele van het Nederlandse spaarbankwezen en het Nederlandse volk. Vervolgens deelde spreker mede dat op de 2Vz procent spaarbankrekening van de schatkist bijna 100 millioen werd gestort, waaruit blijkt dat deze in een behoefte voorziet. De voorzitter deelde mee, dat het bonds- bestuur besloten heeft een erepenning uit te geven. De eersten aan wie de penning zal worden uitgereikt zijn de ereleden van de bond mr. G. H. M. Delprat en mr. G. H. Kolff. Het verdere deel van de ochtendzitting was gewijd aan het behandelen van huis houdelijke zaken. De periodiek aftredende bestuursleden mr. Jacq. Dutilh te Rotter dam en L. J. Hannema te Harlingen werden herkozen en in de vacature mr. H. J. Meye- ringh werd gekozen de heer P. den Brandt te Delft. P. Korver veertig jaar bij de Noord-Zuidhollandse Dinsdag 13 Juni hoopt de heer P. Korver, conducteur bij de Noord-Zuidhollandse Vervoernjaatschappij de dag te vieren, dat hij veertig jaar bij het bedrijf werkzaam is. De aanstaande jubilaris is West-Fries van geboorte en hij was aanvankelijk voor bestemd voor het boerenbedrijf. Veertig jaar geleden vernam hij, dat er personeel nodig was bij de maatschappij, die de stoomtram Haarlem-Alkmaar exploiteerde. De heer Korver solliciteerde en werd op 13 Juni 1910 aangesteld als wegwerker. Na enkele jaren was hij lampenist en later conducteur op de stoomtram. Evenals de meeste leden van het personeel woonde de aanstaande jubilaris in Velsen. Aan de tijd op de stoomtram doorgebracht, bewaart hij aangename herinneringen. Toen de dienst opgeheven werd ging hij als con ducteur over op lijn 1 der N.Z.H.V.M. en op de lijn Haarlem-Leiden. Ook deze. lijnen verdwenen en de heer Korver werd con ducteur op de dienst Zandvoort-Haarlem- Amsterdam. Volgend jaar hoopt hij 65 jaar te worden en de dienst met pensioen te verlaten. De jubilaris staat bij zijn superieuren, het personeel en de tramreizigers hoog aangeschreven. Dat zal hij dezer dagen on dervinden. Edams predikant jubileert Ds. mr. H. H. Riepma te Edam zal 18 Juni 45 jaar predikant der Nederlands Hervormde Kerk zijn. Ds. Riepma stond achtereenvolgens te Pingjum (Fr.), West- zaan en Edam. Hij was van 1922 tot 1946 scriba quaestor van het classicaal bestuur van Edam, van 19211946 kerkvisitator in de provincie Noordholland. Tevens was ds. Riepma voorzitter avn de ring Edam der Nederlands Hervormde Kerk. In 1940 verscheen van zijn hand een studie over „Hervormd kerkrecht". ADVERTENTIE In aanwezigheid van curatoren, hoog leraren en vele andere belangstellenden is in het hoofdgebouw der Technische Hoge school te Delft officieel afscheid genomen van de hoogleraren dr. H. Bremekamp en dr. J. G. Rutgers, aan wie wegens het bereiken van de leeftijdsgrens eervol ontslag is verleend Te Boxtel is onder grote belangstelling vooral uit kringen van Katholieke kinder uitzending in het bisdom Haarlem een nieuw sanatorium voor kinderuitzending geopend. Aan F. C. Baron van Acrssen Beyeren van Voshol, laatstelijk buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Nanking, is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ont slag uit de buitenlandse dienst verleend, onder dankzegging voor de vele en belang rijke. dikwerf onder moeilijke omstandig heden door hem aan dc Koningin'en aan de lande bewezen diensten. 1 Prof. dr. Th. Limperg Jr. heeft de Amsterdamse raad met ingang van 18 Sep tember eervol ontslag verzocht uit zijn ambt van gewoon hoogleraar in de bedrijfs- huishoudkunde aan de Universiteit van Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is benoemd de heer J. G. Vle gels te Halfweg, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door ir. J. G. van der Lans te Velsen, „De Natuurvrienden" van het „Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling" houden Zaterdagavond een bonte avond met gasten uit Amsterdam in gebouw „Zang en Vriend schap", Jansstraat. Medewerking verleent de zang- en muziekgroep „De Gong'. Voor het examen N a (Nijverheidsonder wijs). eerste gedeelte zijn geslaagd de dames W. C. C van de Brande. A. van de Gruiter, M. P. W. Koster en H. A. M. Vader Pas, allen Haarlem en A. B. M. PaulideS, Bloe mendaal. Aan het bouwbedrijf gebroeders Schip horst te Haarlem is opgedragen het uitbrei den van de overhemdenfabriek N.V. Kerko aan de Stephensonstraat (architect de heer H. Tuninga). het bouwen van een villa te Heemstede (architect ir. S. J. van Embden te Delft) en het bouwen van een verplegers paviljoen voor het R.K. ziekenhuis Joannes de Deo. De Haarlemse politie heeft de 22-jarige zwerver A. K. aangehouden. Na verhoor be kende hij in Den Haag en in Eindhoven een rijwiel te hebben gestolen. Op de hoek van dc Jansweg en de Nieuwe Gracht kwam gisteren een wiel- rijdster in botsing met een motorrijder. Zij liep een gebroken arm op. De commissie van de sportweek heeft het college van B. en W. verzocht om de ge meente voor vijfduizend gulden te laten deelnemen in het waarborgfonds. Met het oog op het succes van de sportweek stellen B. en W. nu aan de gemeenteraad voor om aan het verzoek van de commissie te vol doen. ADVERTENTIE zegt de jongste. „LIJMEN met „COLLALL" zegt Pa dan, en lacht geheimzinnig Want gaat vader verder: is er nog wat te plakken of te lijmen Haarlemse afdeling van „Jonge Strijd" Het Nederlands Verbond va.n Vakver enigingen heeft in overleg met de hoofd besturen van de aangesloten vakbonden besloten een jeugdorganisatie op-te richten onder de naam „Jonge Strijd", waarvan elk vakbondslid beneden 22 jaar deel uitmaakt. Reeds worden voor deze zomer verschei dene jeugdkampen georganiseerd en men hoopt zich binnenkort ook op andere wijze te gaan bezig houden met de vacantie- eh vrije tijdsbesteding van de werkende jeugd van Nederland. Dezer dagen heeft een vergadering plaats gevonden, met de verschillende ver tegenwoordigers van de thans in Haarlem bestaande jeugdgroepen. Op deze avond is besloten ook in de Spaarnestad een af deling van „Jonge Strijd" op te richten. Door dit besluit worden ongeveer duizend in Haarlem in het N.V.V. georganiseerde jongeren in de gelegenheid gesteld aan het werk van deze nieuwe organisatie deel te gaan nemen. Er is ook reeds een bestuur gevormd, dat er als volgt uitziet: Voorzitter: C. Kuiper, Bloemendaal; penningmeester: J. Koopmanschap; secre taris: M. Visarius, Van 't Hoffstraat 185, Haarlem: propagandaleider; N. Sierink; jeugdleiders: J. Pezy en F. Bos, allen te Haarlem. „Jonge Strijd" zal onder meer fiets- en wandeltochten en weekends organiseren, zang, muziek en lekespel beoefenen, dis cussie-avonden en inleidingen over ver schillende onderwerpen laten houden. Rotterdamsche Lloyd: 8% Naar wij vernemen werd op de verga dering van commissarissen van de N.V. Koninklijke Rotterdamse Lloyd besloten aan de op 23 Juni te houden aandeelhou dersvergadering voor te stellen over 1949 een duidend van 8 procent uit te keren in contanten. Over het voorafgegane jaar werd even eens acht procent uitgekeerd, nl. 5 pet. in aandelen en 3 procent in contanten. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 9) Hij begeleidde zijn ongewone cliënten naar de voordeur en zag hen een ogenblik op de drempel van de ingang blijven staan. Zij waren blijkbaar mensen, die er vreemde gewoonten op na hielden, want zij verzuimden iedere geste van afscheid- nemen en gingen zonder meer in verschil lende richtingen uft elkaar. De heer Ryde riep een voorbijgaande taxi aan en Baron de Brest volgde zijn voorbeeld. Huneybell voegde zich bij een kleine groep, die op le dichtstbijzijnde straathoek op een bus stond te wachten. Na een aarzeling van -n paar seconden liep dr. Hisedale in de -ichting van het Embankment. Hartley Wright begaf zich naar de City. Het com- jr.schap was voor het ogenblik op gei ven. Ieder lid er van ademde een beetje ruimer bij de gedachte, dat die rol papieren veilig en wel berustte in de grimmige onbereikbaarheid van safe-loket Nr. 14. HOOFDSTUK IV. Charles Philip Boothroyd, tweede Baron Dutley, die nog een aangename geur om zich heen verspreidde van badzout en scheerzeep, verliet zijn badkamer, ging de trap van zijn kleine maar fraaie vrijgezel- lenwoning in Mayfair af en betrad de bibliotheek. „Het spijt me zeer, dat ik u heb moeten laten wachten, mijnheer Matthew", veront schuldigde hij zich bij zijn zo juist aange kondigde bezoeker. „Ik kwam thuis even voor u zelf hi^r arriveerde. Als men zo'n tijd weg geweest is het was ditmaal wel bijna een jaar dan ontmoet men altijd veel kennissen en heeft men veel te bepraten". Matthew Parkinson schudde hem de hand, maar antwoordde niet onmiddellijk. Ofschoon de kamer ruim genoeg was, scheen zij bijna klein, toen hij van zijn plaats opstond; een reusachtige gestalte, een beetje gewichtig er uitziende. Hij was een lange, breed geschouderde inwoner van Yorkshire, minstens zes voet lang, een kaarsrachte gestalte, met een breed gemoedelijk gezicht en kleine bakkebaard jes, die door het zwart heen al aardig be gonnen te vergrijzen. „Een fijne kerel", noemde men hem in Leeds en trouwens in het gehele graaf schap en dat was hij ook. Aan het hoofd van zijn tafel, op de rug van een jacht paard, als voorzitter van een directie-ver gadering in de vergaderzaal van Booth royd, of bij welke andere gelegenheid ook, waar hij een publieke functie te vervul len had, kon men er van op aan, dat Matthew Parkinson met waardigheid en distinctie de hoge positie, die hij als hoofd van de beroemde firma Boothroyd be kleedde, eer zou aandoen. Nu was het wel zó, dat Charles, de zoon van de oude Boothroyd, die in het laatste jaar van ::ijn leven in de adelstand verheven was, in naam aan het hoofd van de zaak stond, maar het was Matthew Parkenson die in feite de firma beheerde. Dutley was zelf een athleet, maar wanneer hij zo naast zijn bezoeker stond, scheen hij in te krim pen. „Wat zult u gebruiken?" vroeg Dutley met een gastvrij gebaar, terwijl hij zijn vinger op de bel legde. „Het spijt me ont zaggelijk, dat ik er zo gauw vandoor moet, maar ik had er geen idee van, dat u in stad was en ik moet in Grosvenor Street zijn. Feitelijk heb ik mijn verloofde nog maar nauwelijks gezien. Ik wordt daar deze avond verwacht en het loopt al tegen achten". Matthew Parkenson keek een beetje verdwaasd. Het was duidelijk, dat hij een heel andere ontvangst verwacht had. „Ik zal graag een glas sherry drinken", antwoordde hij, „en ik zal het zo kort mogelijk maken. Desalniettemin is het een serieuze kwestie, die we te bepraten hebben en die maar niet zonder meer kan worden afgedaan". Er kwam een bediende binnen, wien Dutley de nodige orders gaf. Toen schoof hij de doos met sigaretten aan zijn be zoeker toe en leunde tegen de schoor steenmantel. „Hoe is het met Grace?", vroeg hij. „Grace maakt het best. Ontevreden als gewoonlijk, maar dat schijnt het gebrek van alle jongelui te zijn tegenwoordig. Ze laat je groeten". „En wat is het voor een ernstige zaak, waarover u mij spreken wilde?", vroeg Dutley met een beetje zuur gezicht. De heer Parkenson keek zijn gastheer verwijtend aan. „Heb je bij geval ook iets gelezen van de brieven, die ik je sedert Juli geschre ven heb?", vroeg hij. Dutley trok een berouwvol gezicht. „Om u de waarheid te zeggen", beken de hij, „dat heb ik niet. Toen ik Abessi- nië verliet en dat was in Maart was ik er in het geheel niet zeker van, hoe lang ik er over doen zou om het land uit te komen, of langs welke route ik naar huis zou komen. Het hing er van af, wat voor soort boot ik kon krijgen en het was helemaal niet uitgesloten, dat ik naar Khartoum zou gaan om plannen te ma ken voor de volgende winter. Bovendien kregen we nog al met ziekte onder mijn dragers te kampen, toen we door de woestijn trokken en dat doet je altijd veel tijd verliezen. In ieder geval zond ik een boodschap naar huis, dat ze beter deden om alle brieven hier te houden. Die zouden mij alleen maar gemist hebben, als men getracht had ze op te zenden". „Maar", riep Parkenson ontsteld, „wil je daarmee zeggen, dat je sedert maanden geen brieven van mij gelezen hebt?" Met een beetje schuldige gelaatsuitdruk king wees de jongeman naar de tafel in de bibliotheek, waar een geweldige stapel nog ongeopende correspondentie lag. „Daar moeten ze allemaal bij zijn", ver klaarde hij opgewekt. „Het spijt me, als ik een bok geschoten heb, maar veronder stel, dat ik ze gelezen had, wat voor ver schil zou dat dan nog gemaakt hebben? Als u over het een of ander mijn advies gevraagd had, zou dit nog niets waard zijn geweest. Ik sta toch maar in naam aan het hoofd van de zaak". Er volgde een ogenblik van stilte. In de haard brak een brandend blok hout met een scherp geluid door midden. Daar bui ten hoorde men het voo:rtdurend getoeter van voorbijrijdende taxis. Londen scheen er zich van bewust te zijn, dat dit het aangename uurtje was, dat aan het diner vooraf ging. De bediende kwam binnen en Matthew Parkenson stond er naar te kij ken hoe zijn glas gevuld werd. Toen ver dween de bediende. „Voor de dag er mee", verzocht de jongeman met een blik op de klok. „Laat mij maar meteen het ergste horen". „Het is waarschijnlijk een nieuwtje voor je", zei Parkenson langzaam, „dat er drie maanden geleden op de fabriek ingebro ken werd". „Ik heb er vanmiddag iets van ge hoord", gaf Dutley toe. „De lui op de club plaagden mij er mee het .scheen hun te verwonderen, dat ik hun nog een dronk kon aanbieden. Ze namen vijfduizend pond mee, is het niet?" „Ze namen ook nog iets van veel meer gewicht mee", was het ernstige antwoord. „Ze vermoorden die arme oude Rentoul, die de enige chemicus was, in wie je vader ooit enig vertrouwen had en ze gingen er vandoor met Blunn's formule". „Het spijt me zeer dat over die arme Rentoul te horen", zei Dutley. „Ik herin ner me de oude man zeer goed. Maar wat is Blunn's formulie? Het klinkt bekend, maar ik kan het niet thuis brengen". „Het is de formule voor het vervaardi gen van kunstzijde", verklaarde Parken son plechtig, „de formule waarop jc vader zijn gehele zaak had opgebouwd de for mule, die de grondslag vormt voor het fortuin van het huis Boothroyd". „Die vijf of zesduizend pond doen er minder toe. Maar de diefstal van die pa pieren is niet meer of minder dan een ramp voor de firma". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6