Haarlems Dagblad cn <@prctt»te Daarlemertjc €ourattt (Knno 165-6) Bibliotheken Krachtige „laatste waarschuwing" van de sultan van Djokja Truman kondigt voortzetting der hulp aan Europa na 1952 aan Verkiezingen voor de sociale verzekeringskassen in Frankrijk Strijd tegen koning Leopold en zijn partij tot het uiterste" 64e Jaargang No. 19571 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 10 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TEN CONGRESSE van de Openbare Leeszalen en Bibliotheken is geen vrolijk beeld van de in den lande bestaan de toestand gegeven. Men is in vele steden achterop geraakt met. zijn boekenbezit. Het weekblad Vrij Nederland, daarop commen taar gevende, spreekt van een noodtoe stand. Het schrijft: „Van buiten ziet het er soms neg heel aardig uit. Behoorlijke gebouwen. welvoorziene boekenkasten. Maar wanneer men de catalogus ggat onderzoeken, kemt men tot schrikwekken de conclusies. De openbare leeszalen worden vooral geraadpleegd door de lezer die zich over de huidige stand van zaken op enig gebied wil oriënteren. Hun boekenbezit moet daartoe doorlopend worden vernieuwd. In vele gevallen is dit rr-iet in voldoende mate gebeurd. Er zijn grote bibliotheken waar hele afdelingen voor driekwart gevuld zijn met verouderde boeken. Waar om een voorbeeld te noemen van de honderd werken over techniek, over natuurkunde, er tachtig of negentig met voordeel zouden kunnen worden weggegooid. Dit is een noodtoestand. Het publiek vindt niet wat het zoekt en verliest het contact met de O.L.B. Argeloze lezers raad plegen verouderde werken en verdoen hun tijd, terwijl ze menen ontwikkeling op te doen. Wij zijn een arm volk goed. dat weten we nu wel. Maar juist daarom kunnen we ons niet de luxe veroorloven een zo be langrijke cultuurbron te laten opdrogen. Wil de leeszaal een levende cultuurinstel ling blijven, dan moet ze gevoed worden. Aan die voeding ontbreekt op het ogenblik zeer veel". De Haarlemmer, die geregeld van open bare leeszaal en bibliotheek gebruik maakt, zal zich allicht over deze beschouwing ver wonderen en haar overdreven achten. Want men is veelal geneigd, naar de toestand in zijn eigen omgeving te ooi-delen. Weini gen weten evenwel, dat in Nederland maar vier gemeentelijke bibliotheken en lees zalen bestaan. Wij behoren nu juist tot die kleine groep. In verreweg de meeste gevallen wordt geëxploiteerd door particu liere instellingen, die subsidies krijgen. Wel heeft ook Haarlem moeten bezuinigen en daarom is dit jaar nog afgezien van de voorgenomen opening van de Jeugdbiblio theek. Had men dat niet gedaan, dan zou in andere zin ob de bibliotheek moeten zijn beknot, hetgeen erger zou zijn geweest. De huidige toestand knn men hier, wat de aanvulling van het boekenbezit betreft, waarover door zoveel anderen geklaagd is. tamelijk gunstig noemen. Wel tobt men hier al sinds joro - met onvoldoende huis vesting, van de bibliotheek. Het is een bekende klacht cn c"o vooruitzichten op verbetering zijn in deze nog niet roos kleurig. Het moge ons verheugen dat Haarlem behoort tot de minderheid der O.L.B.die in redelijke welstand verkeert met haar boekenbezit, maar *de klachten van de meerderheid worden daar niet minder alarmerend door. In de huidige tijd treedt het levensbelang, dat de democratie heeft bij verhoging van het peil van ontwikke ling, steeds scherper naar voren. Men moet zich niet te grote illusies maken over het tempo waarin dat gebeuren kan. Men moet anderzijds evenmin het aantal mensen onderschatten, dat er zich graag en met toewijding aan geeft. Ervaring heeft geleerd dat de instelling van openbare leeszalen en bibliotheken in een nog maar jong verleden op voortref felijke wijze aan de verwachting heeft beantwoord. Zeer goede resultaten zijn spoedig gebleken en de belangstelling is snel gegroeid. Dat in de ontwikkeling van dit oortreffeiijke beleid een remmende factor optreedt, dat zoals nu. blijkt in vele plaatsen in Nederland de belangstelling voor leeszalen en bibliotheken dientenge volge afnemend in plaats van toenemend is, moet als een zeer ernstig en zelfs alar merend verschijnsel, worden bestempeld. Wij kunnen ons dat niet veroorloven. Het is niet in de eerste plaats de vergelijking met andere landen, die daarbij in het ge ding moet worden gebracht, want het euvel grijpt dieper. Wij kunnen ons dit zelf, ook afgezien van wat anderen doen of laten, niet veroorloven. Het is van be lang dat aan deze zaak een aandacht wordt gewijd, die haar boven min of meer ongunstige plaatselijke beoordeling ver heft. Wij kunnen ten aanzien van de cul turele ontwikkeling niet op een verleden teren, dat soms te zelfgenoegzaam is ge weest, dat niettemin goede dingen tot stand heeft gebracht, maar waarbij wij in geen geval kunnen achterblijven. R. P. Behandeling van de zaak-Westerling uitgesteld Zijn gezin mag Indonesië niet verlaten SINGAPORE, 10 Juni (Reuter). - De behandeling van het door Indonesië ge dane verzoek om uitlevering van kapitein Westerling is heden door het hooggerechts hof van Singapore op verzoek van Wester ling tot 21 Juni verdaagd. Westerlings advocaat, F. R. Massey, vroeg om verdaging van de behandeling van het verzoek tot uitlevering „om enige getuigen te kunnen voorbrengen". Aan Reuter verklaarde Massey, dat een van hen „een onverwachte getuige uit Neder land" was. Westerling had verder zijn advocaat ge vraagd door middel van de Nederlandse consul te Singapore pogingen in het werk te stellen om van de Indonesische rege ring voor zijn vrouw en drie kinderen ver gunning te verkrijgen om Indonesië te ver laten. Massey heeft thans medegedeeld, dat op dit verzoek officieel afwijzend is beschikt. Brits politiefunctionaris in Liberia officieel gedesavoueerd De gouverneur van Brits-Nigeria, Sir John MacPherson, heeft heden bepaald, dat de hoge Britse politie-functionaris F. S. Philip, die in November bevel gaf op de stakende mijnwerkers te Enugu te schieten, niet naar Nigeria zal terug keren. Bij het incident te Enugu, in Oost-Nigeria, werden 21 personen gedood en 51 gewond. Situatie op Oost-Java vereist onmiddellijke oplossing DJAKARTA, 10 Juni (Aneta). - „Indien op 26 Juli de reorganisatie van het K.N.I.L. nog niet haar beslag heeft gekre gen, treed ik af als minister van Defensie", aldus deelde de Sultan van Djokja mede in een interview dat hij de correspondent van Aneta toestond. De sultan zeide, dat thans alles op alles is gezet om op die datum de reorganisatie van het K.N.I.L. te hebben voltooid. Vrijdagavond heeft de sultan in een radiorede tot de bevolking van Oost-Java gezegd „dat gebleken is, dat met de sou- vereiniteit nog geen welvaart werd be reikt. De souvereiniteit heeft als eerste vereiste de zekerheid te geven, dat het leven en de eigendommen van het volk te allen tijde zijn gewaarborgd. Een sou vereiniteit, die niet in staat is, de veilig heid en de vrijheid van de mensheid te waarborgen, kan door het volk niet wor den aangevoeld als souvereiniteit, doch wordt door het volk ondervonden 2ls de onderdrukking en de machtswellust van een kleine minderheid, die niet de steun van het volk" heeft". De oorzaken der rustverstoringen sedert de overdracht der souvereiniteit opsom mend, zeide de sultan, dat deze in de eerste plaats „werden veroorzaakt door elementen, die zich niet met de overdracht der souvereiniteit konden verenigen" en ten tweede „door ongeregeldheden, die uitgaan van onze eigen strijd als gevolg van handelingen van personen, die slechts het eigenbelang of het. eigen groepsbelang nastreven". De sultan achtts deze laatsten gevaarlijker „daar zij in de eigen gelede ren een smeulende vuurhaard vormen. In dien hiertegenover niet spoedig krasse maatregelen worden getroffen, kan door hun toedoen datgene, waarvoor wij zo lans hebben gestreden, worden te niet gedaan" Sprekende over Oost-Java, noemde de sultan de situatie aldaar zodanig toege spitst „dat een oplossing niet langer kan worden uitgesteld". De centrale regering heeft nu de kwestie ter hand genomen. Thans beschouw ik elke onruststoker als een verrader van het volk en ik ken tegen hem geen pardon meer. Ik zal krachtig optreden en er niet voor terugschrikken om, indien nodig, militaire straffen in het openbaar te doen plaats vinden. Ik zal geen waarschuwing meer geven". In de kringen van het parlement te Djakarta werd de rede van de sultan mei voldoening ontvangen. Uit Oost-Java af komstige leden der volksvertegenwoordi ging verklaarden, dat de bevolking daar vermoeid is en zeker bereid zal zijn om alle maatregelen te steunen, die de terug keer met rust en orde zullen bevorderen. Sommige dezer leden meenden zelfs, dat dergelijke maatregelen al eerder hadden moeten zijn getroffen. Finse premier Kekkonen in Moskou MOSKOU. 9 Juni (Reuter) De Finse premier, dr. Urho Kekkonen, die te Moskou een nieuwe handelsovereenkomst tussen Finland en de Sovjet-Unie zal tekenen, is bij zijn aankomst in deze stad door Andrei Gromyko, onderminister van Buitenlandse Zaken, Mensjikof, de nieuwe minister voor Buitenlandse Handel, en Mikoyan, lid van het politieke bureau van de communis tische partij, ontvangen. Het station was met vlaggen vex-sierd. Een militair orkest speelde de volksliederen van beide landen en een erewacht stond op het perron op gesteld. Opening van Damstad Talrijke kunstenaars werken mede aan volksvermaak Het ommuurde oud-Hollandse markt- plein, Damstad genaamd, dat met tinnen en torens, een raadhuisje, een taveerne en wat dies meer zij, ter 'gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat uit hout, stalen buizen en strobord aan de voet van het Koninklijk Paleis op de Dam is opgetrokken, zal Woensdagmorgen 14 Juni door Amsterdams eerste burger wor den geopend. Hoe mr. d'Ailly, die van zijn ambtswoning met een rijtuig zal worden afgehaald en voorafgegaan door herauten, de politiekapel en de wacht van Damstad, naar het aloude plein zal rijden, de ope ning zal verrichten moet een verrassing blijven. Klokgelui, kanonschoten en het feestelijk hijsen van de stadsvlag zullen terstond na de opening het heuglijk gebeu ren ook buiten de stadswallen bekend ma ken. De schout (Ben Grceneveld) zal Am sterdams burgemeester het ere-burger- schap van Damstad aanbieden en tevens voor de eerste keer in het openbaar recht spreken. Als de klok met twaalf slagen de middag heeft ingeluid kunnen de Amster dammers tegen betaling (de netto-op- Hei woord is aan Balzac: Een der belangrijkste regelen der omgangskunst bestaat in het be waren van een bijna voliedig stil zwijgen over zichzelf. brengst is bestemd voor de kankerbestrij ding) Damstad betreden. Om acht uur 's avonds zal Rembrandt met Saskia door de Kalverstraat naar het raadhuis rijden, waar de schout hen in de echt zal verbinden. Een uur later zal het beeld van „Naatje" feestelijk worden in gehaald en op een tijdelijk voetstuk wor den geplaatst. „Naatje" zal bij monde van Marie Hamel een toespraakje houden. Ter voorbereiding van het gelijk namige spel, dat op het podium zal wor den gespeeld, houdt Maria de Medici, ko ningin van Frankrijk, tegen tien uur haar intocht in Damstad. Na het spel volgt het ballet „Alles om een mantel" door de groep van Sonia Gaskell, die dagelijks zal op treden. Damstad blijft tot 15 Juli geopend. Een programma over de verschillende grotere en kleinere spelen en feestelijkheden, ver schijnt in het begin van de volgende week. De expresstrein BirminghamGlasgow raakte Donderdag bij Beattock in brand. Vijf passagiers, onder wie twee kinderen, kwamen in de vlammen om. Een foto van de gedeeltelijk uitgebrande trein. Slag bij Arnhem werd niet door verraad verloren Het hoofd van de sc-ctie krijgsgeschie denis van de Nederlandse Generale Staf, de generaal-majoor D. A. van Hilten, ^.die van de slag bij Arnhem een grondige "studie heeft gemaakt en 'ook de kwestie van mogelijk verraad heeft onderzocht, is op grond van de feiten tot de conclusie gekomen, dat r.iet verraad van een Neder landse spion tot ixet mislukken van de lucht landingsoperatie bii Arnhem heeft geleid. Het volgens hem een legende, welke reeds lang een verdiende dood stierf in Nederland, doch nu plotseling weer opge doken is in de Engelse pers door de artike len van de luitenant-kolonel Pinto. Het is het verhaal, dat de spion Lindemans, bij genaamd „King Kong", Arnhem zou heb ben verraden, weik verhaal reeds onmid dellijk na het einde van de oorlog de ronde deed o.a. naar aanleiding van een bericht daarover in de „News Chronicle", doch dat echter vrijwel direct in verschillende En gelse bladen is gedementeerd. Passagierslijsten ter inzage Van Maandag af liggen op onze kantoren in Haarlem en IJmuiden de passagiers lijsten van de troepentransportschepen .Grote Beer" en „General J. H. McRae" ter inzage. De „Grote Beer" wordt op 19 Juni in Amsterdam, de „General McRae" op 25 Juni in Rotterdam verwacht. De Velsense brandweermannen kunnen hebben het gistermiddag beioezen precies twintig minuten na het vertrek van de motorspuit uit de garage water geven op de (eventueel brandende) zomerhuisjes aan het IJmuiaense strand bij de pieren. Er werd verondersteld dat bij de consump tietent van de heer L. E. J. Gouda het kamp in brand stond en even over half zes kletterde het eerste (zee) 'water via de pomp van de motorspuit op de pier door een 500 meter lange slang op de daken der zomerhuisjes. Lange en moeilijke strijd voor de wereldvrede COLUMBIA, MISSOURI (United Press). President Truman heeft in een rede in de universiteit van Missouri voor het eerst het voornemen der Amerikaanse regering ken baar gemaakt tot voortzetting der hulpver lening aan Europa na 1952, wanneer het Marshallplan zal zijn geëindigd. „Ons vitaal belang bij een gezonde eco nomische situatie over de gehele wereld zai niet in 1952 eindigen", zei hij, doelend op de afloop van het Marshallplan. „Het zal dan evengoed als thans nodig zijn een ze kere economische basis voor de wereldvre de te hebben", zei hij. Truman zeide verder dat het Ameri kaanse volk rekening dient te houden met voortduring van hoge staatsuitgaven voor militaire en economische hulpverlening aan het buitenland als onderdeel van wat hij noemde een „lange en moeilijke" strijd voer de wereldvrede. Hij zei over de staatsuitgaven dat die ..tijdelijke kosten" noodzakelijk zijn om Rusland tc beletten uitvoering te geven aan de duidelijke opzet de traditionele vrij heden der Verenigde Staten en zovele an dere naties weg te vagen. „Het is duidelijk dat wij onze buitenge woon omvangrijke financiële bijstand aan andere landen niet langer dan nodig is zullen voortzetten", zei hii, maar hij meen de .dat intrekking van die hulp op dit ogen blik rampzalige gevolgen zal hebben. De vraag, op welke wijze de Verenigde Siaten na afloop van de Marshallhulp in 1952 het buitenland denken te zullen hel pen, liet hij onbeantwoord. Bezwaren, inhoudende dat zijn plan voor economische hulp aan in ontv/ikkeling ach tergebleven gebieden van nadelige invloed zal zijn op de Amerikaanse export, wees hij van de hand. Hij voerde aan dat naar gelang de in ontwikkeling achtergebleven gebieden in Azië, Afrika en Zuid-Amex-ika economisch sterker en welvarender wor den, zij de economische kracht en welva rendheid van de gehele wereld zullen ver hogen. Duidelijk doelend op Rusland zei hij: ,,Eén land heeft niet willen bijdragen tot het herstel van de wereld. Dat land heeft er de voorkeur aan gegeven de ellende van anderen te doen voortduren en te vergro ten ten einde hen te kunnen overheersen". President Truman heeft heden bij de onthulling van 't president-Jeffersonmonu- ment te St. Louis een felle rede gehouden tegen de Amerikaanse isolationisten, die „met hun pogingen om de Westelijke ver dedigingsplannen tegen de onheilspellende activiteit der Sovjet-Unie te vernietigen, onze nationale veiligheid ondermijnen". In een der scherpste redevoeringen, die Truman ooit tegen de Sovjet-Unie heeft gehouden, noemde hij de volgende Russi sche stappen „onheilspellend": „Het op de been houden van de grootste militaire macht in vredestijd groter dan nodig is voor de verdediging van de Russische gren zen; het gebruik van een i-eusachiig deel der hulpbronnen om haar militaire macht nog meer te versterken; de weigering om deel te nemen aan de UNO; het verwijde ren van de Westelijke vertegenwoordigers succes geboeki. Steeds minder in de politieke sfeer (Van onze correspondent te Parijs) Donderdag hebben de Franse werkgevers en -nemers de beheerders van de sociale verzekeringskassen gekozen en ofschoon op dit moment nog slechts een vierde der resultaten bekendis van alle kanten komen klachten binnen over de slechte organisatie en gebrek aan personeel val len er voorlopig toch al wel enkele con clusies uit deze consultatie van de volks wil te trekker- Die conclusies luiden, dat ten eerste: De communisten met 40 procent der stemmen nog altijd aan het hoofd staan, doch dat ten tweede: ze niettemin de absolute rr.eer- derheid wel definitief hebben verloren, aangezien ze, voorzover nu bekend, met circa 25 procent achteruit zijn geboerd. Na de communisten komen qua omvang de katholieken met een kleine 20 procent, dan verschillende onafhankelijken, vervolgens de socialisten tot dusver met 7 a 8 procent en tenslotte nog een aantal lijsten onder meer of minder zorgvuldig gecamoufleerde politieke vaan. De door de Gaullistische R.P.F. aanbevolen lijst heeft vrijwel geen uit de satellietstaten; het maken van Oost- Duitse schoolkinderen tot dezelfde soort robots als die voor Hitler in de hopeloze tórijd marcheerden, en de pogingen van communistische agenten om, onder de dekmantel van nationalisme, de onafhan kelijkheid der jonge naties van Zuid-Oost- Azië te'vernietigen". Het „nieuwe machtige imperialisme" van de Russische leiders na de oorlog noemde Truman een obstakel voor de vrede. Wegens de aai-d dezer verkiezingen, die dus zuiver administratieve posten van functionarissen moeten voorzien, dient men zich te hoeden voor een al te politiekge- kleurde interpretatie, doch evenmin mag uit het oog worden verloren, dat in 1947 de communisten er toch nog in slaagden om met ruim 6(J procent der stemmen de verzekeringskassen onder hun algeheel beheer te krygen, waarvan thans geen sprake meer zal zijn. Belgisch socialistisch communiqué: BRUSSEL, 9 Juni (A.N.P.) Hei Bel gische Socialistische comité van actie, waar-in onder meer vertegenwoordigers van de Socialistische partij, het Algemeen Belgisch Vakverbond en de Socialistische coöperatieve verenigingen zitting hebben, heeft op een hedenmiddag gehouden vergadering besloten, „de strijd tegen de terugkeer van Koning Leopold op elk ge bied te zullen voortzetten. Deze strijd zal slechts eindigeix, nadat Koning Leopold en zijn partij verslagen zullen zijn", aldus een na afioop van de vergadering uitge geven communiqué. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat „de C.V.P. de les, die uit de laatste verkiezingen kan worden getrok ken, weigert te begrijpen en de belangen van Koning Leopold stelt boven het be lang van de arbeidersklasse en de midden- stand. Zij steunt op 47,6 procent van het kiezerscorps en op een zeer kleine meer derheid in Kamer en Senaat. De C.V.P. miskent de rechten van de Vlaamse min derheid en van de grote meerderheid dei- Waalse en Brusselse bevolking. De C.V.P. geeft uiting aan haar autori taire en i-eactionnaire instelling door te vei-klaren, dat de eerste daad van de nieuwe regering zal zijn Koning Leopold onmiddellijk en onvoorwaardelijk op cle troon terug te brengen. Hierdoor wordt bij voorbaat een oplossing in nationale geest uitgesloten en dreigt het land ernstig ver ontrust te worden op, het ogenblik, dat- moeilijke problemen op finaneieel, econo misch en sociaal gebied om een oplossing vragen". „Het socialistische comité van actie is van oordeel dat na deze houding van de C. V. P. een energiek antwoord niet kan uitblijven. De krachtproef, die door de C. V. P. is uitgelokt, draagt een beslissend ka rakter, De strijd zal op ieder gebied wor den gestreden en zal slechts eindigen nadat Koning Leopold en zijn partij zijn versla gen. De C. V. P. had het recht een homo geen katholieke regering samen te stellen, doch zij heeft niet het recht de Konings kwestie op te lossen tegen de wil in van de meerderheid der Belgen, die niet cleri- caal is. De arbeidersklasse is niet voornemens haar eigen zienswijze op te dringen, doch zij 2al nimmer toestaan, dat de partij van de Koning en van de reactie de hare op legt", aldus het communiqué. Tenslotte verklaart het actiecomité zich solidair met de stakers in de textiel industrie en in het scheepsherstellingsbe- drjjf. Over het algemeen hebben de Fransen hun verzekeringsapparaat aan de politieke atmosfeer willen onttrekken. Een opbeurend feit, wat zeer duide lijk wordt geïllustreerd door de opvallende vooruitgang der lijst van technici, die zich op geen enkel politiek dogma beroepen en door geen enkele partij worden gesteund. Margarine ook duurder Met ingang van 1 Juli wordt de con sumentenprijs voor margarine vrijgelaten. Dit houdt verband met het feit, dat de hef fing van het Landbouwegalisatiefcnds op de margarine verhoogd wordt van ƒ11,25 tot 16,25 per 100 kilogram. De verwach ting is nu, aat de prijzen voor gevitami neerde margarine na genoemde datum iets zullen stijgen. Waarschijnlijk zal de prijs komen te liggen rondom 0.37 per pakje (thans 34). De concurrentie zal prijsdruk- kend werken en kwaliteitsverschillen zul len daarbij in prijsverschillen tot uiting komen. Er schijnt enige kans te bestaan, dat op den duur de ongevitamineerde mar garine verdwijnt. Hef afbetalingswezen wordt onderzocht Gisteren is door staatssecretaris mr. W. C. L. van der Grinten de Commissie van onderzoek naar het afbetalingswezen ge ïnstalleerd. De staatssecretaris noemde het afbeta lingswezen een belangrijk maatschappelijk verschijnsel. Een bijzonder grote vlucht heeft het tot nu toe in ons land anders dan in Amerika niet genomen. Als de voortekenen echter niet bedriegen, valt in de komende jaren een toenemende ont wikkeling van het afbetalingsbedrijf te verwachten. De afzet van verschillende artikelen wordt moeilijker. Nieuwe kopers kunnen nog gevonden worden, mits hun crediet wordt gegeven en de betaling van de koop prijs over een lange termijn wordt uitge strekt. Het afbetalingswezen kan tot zegen strekken, wanneer het aan het minder draagkrachtige gedeelte van de'bevolking mogelijk maakt duurzame goederen te verwerven, die arbeid of kosten besparen, mits de afbetalingen niet een te zware belasting van het huishoudelijk budget vormen. Het wordt een vloek, wanneer het leidt tot aanschaffing van weinig nuttige voorwerpen en tot een zware belasting van het huishoudelijk budget. Het is de taak van de wetgever dit laatste te voor komen. Vermist knaapje verdronken Vrijdagavond laat is uit het water bij de brug van de veiling te Broek op Langendyk het lijkje opgehaald van de vijfjarige Harry Krynen die sinds Donderdag werd vermist. HET WEER AFGEBEELD Een smalle, langgerekte rug van hoge luchtdruk strekt zich van de Azoren over het Zuiden van de Britse Eilanden tot in onze omgeving uit. In het Noordelijk deel van de Noordzee en Schotland daalt de luchtdruk geleidelijk onder invloed van een frontensysteem, dat zich in Oostelijke richting beweegt. Dit systeem komt dichter bij ons land te liggen. In het temperatuursverloop komt nog weinig verandering „Bromfietsenrally" na at Schiphol I Is het motorgeronk op Schiphol ge woonlijk niet van de lucht, Zondag zal dit I een wel heel bijzondere geluidssterkte hebben. Op deze dag zullen uit tien Neder landse steden meer dan duizend bromfiets eigenaren vertrekken om deel te nemen aan de eerste rally die er met dit vervoer middel wordt gehouden. Langs allerlei aan natuurschoon rijke binnenwegen zullen zij via officiële geheime controleposten naar Schiphol rijden waar de duizend bromfiet sen en masse over het platform zullen tou- ren. Alle deelnemers ontvangen een her inneringsplaquette en de winnaars zullen met een vliegende hollander van de K.L.M. een rondvlucht mogen maken. Weerbericht OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Nu en dan overdrijvende wolken velden maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk ui: Westelijke rich tingen, plaatselijk iets hogere mid- dagtemperaturen. 11 Juni: Zon op 4.20 uur. or.der 2059 uur Maan op 2.02 uur. onder 17.02 uur 12 Juni: Zon op 4,20 uur. onder 20.59 uur Maan op 2.14 uur, onder 18.15 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 Juni: Hoog water: 12.12 uur. Laag water: 7 28 en 20.09 uur. Zondag 11 Juni: Hoog water: 0.41 en 13.13 uur. Laag water: 8.27 en 21.05 uur. Maandag 12 Juni: Hoog water: 1.36 en 14.04 uur. Laag water: 9.16 en 21.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1